Stesk unaveného elfa

1117

#elfoveelfum

Už pár let trávím noci u počítače. Prvotní chuť něco udělat s tím, že mí nejbližší jsou slepí a hluší k argumentům a jen dál a dál papouškují dezinformace, které jim cizí zvrácená mysl předkládá, je pryč. Zbyl vztek. Velký vztek a smutek, že všechno, co dělám, mělo obrovský vliv na společnost, na novináře, akademiky, některé politiky. Ti všichni konečně pochopili, jaké pro nás dezinformace představují nebezpečí. Akademici čerpají granty, novináři mají o čem psát, politici na co svalovat své neúspěchy. Jen pro mé nejbližší se nic nezměnilo. Dál se úzkostlivě vyhýbáme citlivým tématům u nedělního oběda, občas zaslechnu, jak za všechno může Kalousek (který už pár let není v politice), nebo Havel (který už je léta po smrti). V době covidu jsem je jen obtížně přesvědčoval, že se mají nechat očkovat, o pár dní delší odmítání odvozu do nemocnice mohlo dopadnout katastroficky. To všechno dělají mně a mým blízkým neznámí, anonymní hlupáci, neúspěšní v čemkoli jiném než v šíření své nenávisti.

O to víc jsem se snažil s tím něco dělat, když svitla naděje. Ještě víc dlouhých nocí, analýz, reportů, pročítání se nekonečným bahnem lidské hlouposti, po které musíte jít do sprchy, abyste tu špínu ze sebe smyli. Elfové monitorující dezinformační weby, sociální média a řetězové emaily, dobrovolníci burcující mladé voliče, novináři i běžní občané utkali síť a podařilo se jim nemožné. Zachytili do ní demokracii, už už padající do hlubin. Podařilo se jim na poslední chvíli z plných sil ji udržet.

A drželi ji v naději, že konečně se vzbudí i ti, kteří jediní mohou s tou drsnou válkou skrytě ničící naše životy něco dělat. Nestalo se. Nová vláda se v síti pohodlně usadila a vůbec jí nevadí, že kolem pobíhají mraky trollů s nůžtičkami a pár těžkých vah s mačetami a ze všech sil sekají do každého vlákna sítě, které mají v dosahu. Řežou, pižlají a ti pohodlně usazení se kochají příjemným rozhledem, diskutují, jak by bylo vhodné zapracovat na nějaké síti a domlouvají se, že tak za třicet let by ji mohly utkat naše lépe vzdělané děti. Musí se totiž nejprve naučit ty správné uzlíky. Mnozí z těch, co dosud síť drželi, již odešli, další nevěřícně kroutí hlavou pozorujíce politika, jak sundá ruku z vlákna, aby ho kolem běžící troll mohl lépe přeříznout a ve své slušnosti se mu ještě omluví, že ho nechal čekat. Několik policistů, vojáků a analytiků se snaží jim křičet do ucha, že takhle to špatně dopadne, ale politik má sluchátka a v nich příjemnou hudbu, kterou mu tam pouští státní byrokracie surfující po internetu mezi ranní kávou a pauzou po obědě a vždy, když kdokoli něco řekne, hudba jakoby náhle měla vyšší hlasitost.

Právě kolem proletělo pár provazů omotaných kolem Lomnického štítu. Slovenští elfové neměli to štěstí, nedokázali uplést síť dostatečně silnou a také s ní začali mnohem později, bylo jich méně… těžko soudit. Díváme se dolů, do propasti na slovenskou demokracii, jak padá. Ještě není moc hluboko, ale je mnohem těžší zastavit padající horu, než ji vůbec nenechat začít padat do hlubin.

Jsem jeden z mnoha bezejmenných, kteří ještě síť nepustili a drží ji do této chvíle. Ale sil ubývá, krizí přibylo, elfové jsou unavení. A do uší mi zní věta: Česká demokracie je silná, občanská společnost se nenechá ovlivnit dezinformacemi… Nechá. Pokud budete dostávat 7 let denně 10-15 řetězových emailů plných nenávisti a špíny od svých známých, změní vás to. Ne za týden, ne za měsíc, ale za jeden nebo dva roky ano. Za 7 let již není cesty zpět. Vidím to denně kolem sebe. Naše demokracie je silná jen tak, jak jsou silní její občané. A těm ubývá sil, protože už velmi dlouho drží síť, ve které místo usilovného svazování přeřezaných vláken a házení trollů do propasti probíhá opatrná diskuse, zda náhodou bychom se nedotkli citů toho trolla, kdybychom mu ty nůžky třeba (ale opravdu opatrně, hlavně ne nahlas) zkusili sebrat…

Jedno vím jistě. Novou síť se nám již uplést nepodaří a pravděpodobně nebude ani chuť…

Elf P.

Jsme občané České republiky, které spojují stejné hodnoty a potřeba aktivně se podílet na svém občanství, na udržení zdravé demokratické společnosti a otevřené pluralitě názorů v důstojném dialogu. Na tomto blogu je mimo jiné prostor pro kompenzaci kruté anonymity kyberprostoru, kterou jsme se dobrovolně rozhodli snášet. Rubrika #elfoveelfum