Telegram je absolutní zlo, zní z Ukrajiny

851
Telegram je potenciální hrozbou pro (nejen) ukrajinskou národní bezpečnost; ilustrace vytvořena AI.

Telegram, osmou nejpopulárnější sociální síť světa, používají miliony Ukrajinců včetně státních úřadů. Podle odborníků však představuje vážnou bezpečnostní hrozbu, protože je v rukou ruských vlastníků a může být snadno zneužit k šíření dezinformací a sledování uživatelů. Nedávné blokování ukrajinských chatbotů vyvolává otázky o jeho spolehlivosti a propojení s ruskými zájmy. Vedoucí Centra pro strategickou komunikaci a informační bezpečnost Ihor Solovej označil Telegram za „absolutní zlo“ a volá po jeho blokaci jako nezbytném kroku pro národní bezpečnost.

Telegram je potenciální hrozbou pro (nejen) ukrajinskou národní bezpečnost; ilustrace vytvořena AI.

Telegram je v současnosti osmým nejpopulárnějším sociálním médiem na světě. V roce 2021 se k němu přihlašovalo 500 milionů unikátních uživatelů měsíčně, letos je to už 800, a v roce 2025 se předpokládá, že totální počet uživatelů vzroste z 1,5 miliardy (2024) na téměř 2,3.

Telegram, stejně jako Vkontakte, založili bratři Durovovi, takže primární publikum si našel v ruskojazyčných zemích, dnes je ale rozšířený celosvětově, velmi populární je například v Iránu, Indii, Brazílii nebo Německu. Po blokaci platforem společnosti Meta v Rusku v roce 2021 se mnoho uživatelů přesunulo právě na tyto dvě alternativní domácí sociální sítě, VK a TG.

Síť láká na pokročilé funkce – využití botů, necenzurovaný obsah a vysoké zabezpečení „tajných chatů“ v podobě end-to-end šifrování. Proto v České republice, kromě svého ruského původu, imponuje mimo jiné antisystémovým skupinám šířícím ruskou propagandu. Ty přebírají obsah přes česko-slovenské kanály přímo z Ruska a dále ho pak šíří na mainstreamových sociálních sítích, jako je Facebook, což dlouhodobě monitorujeme a popisujeme v našich reportech.

Že se sociální sítě staly zbraní informační války, není žádná novinka. V době rozsáhlé konvenční války vedené Ruskou federací v Ukrajině se obě strany logicky snaží o maximální využití všech dostupných prostředků k získání převahy nad protivníkem. Telegram je v Ukrajině vedle Facebooku, Instagramu a TikToku nejvíce užívanou sociální sítí. Kromě běžných občanů ho využívají také téměř všechny ukrajinské úřady. Podle některých odborníků představuje nebývalou bezpečnostní hrozbu.

Dne 28. dubna 2024 síť například zablokovala několik ukrajinských chatbotů, včetně Hlavního zpravodajského ředitelství Ministerstva obrany Ukrajiny, GUR (https://t.me/gur_official_bot), Bezpečnostní služby Ukrajiny, SBU (https://t.me/stop_russian_war_bot) a Ministerstva digitální transformace (https://t.me/evorog_bot). Telegram k tomu nevydal žádné vysvětlení a následujícího dne byla činnost obnovena.

Migrace na jinou sociální síť pro komunikaci s občany a sdílení informací není snadným úkolem, podle vedoucího Centra pro Strategickou komunikaci a informační bezpečnost, Ihora Soloveie, je ovšem Telegram absolutním zlem a jeho blokace je důležitým a nezbytným krokem pro národní bezpečnost.

Zde je překlad rozhovoru, který s I. Solovievem vedla redaktorka ukrajinského média New Voice:

— Jaké hrozby přináší Telegram?

— Telegram jako platforma používaná velkým počtem Ukrajinců má několik aspektů, které jsou pro Ukrajinu považovány za problematické.

Využití Telegramu je nutné rozdělit na dvě složky – kybernetickou složku a platformu pro příjem informací. Z hlediska kybernetické bezpečnosti je Telegram absolutní zlo, protože podle kybernetických odborníků existuje mnoho bodů, které naznačují nespolehlivost této sítě:

Zaprvé, původ okupační země.

Zadruhé, netransparentní systém financování. Nejen to, existují údaje o tom, že Ruská federace nadále drží tento zdroj prostřednictvím různých kanálů.

Zatřetí, data shromážděná touto platformou jsou uložena na serverech provozovaných ruskými společnostmi, tedy pod kontrolou ruské strany. S velkou pravděpodobností můžeme říci, že pokud něco ovládá ruská strana, tak má přístup k osobním údajům Ukrajinců. Ve válečných podmínkách je to velmi nebezpečné, protože už jen s přístupem k telefonnímu seznamu můžete sledovat komunikaci, kontakty, místo pobytu lidí, číst korespondenci (a to i smazanou).

O bezpečnostních systémech mohou odborníci soudit pouze z vyjádření vedení Telegramu. Neexistují žádné veřejné technické informace, na kterých bychom to mohli ověřit.

Doporučení všech kybernetických expertů je proto nepoužívat Telegram pro zasílání osobních údajů a pro práci. Existuje doporučení pro státní zaměstnance, aby jej nepoužívali na pracovních zařízeních. Snad se to rozšíří i na zařízení soukromá.

Existuje zákaz armádě používat Telegram pro oficiální rozhovory a výměnu informací a neinstalovat tento messenger na osobní a pracovní telefony, které se používají v bojové zóně.

Telegram poskytuje příležitost snadno vytvářet anonymní kanály informací, chatboty atd. A anonymita vždy vytváří pocit volnosti a beztrestnosti. A za touto anonymitou, jak vidíme, se skrývají lidé se špatnými úmysly.

Na druhou stranu síť používá oficiálně i stát pro sdílení informací s občany — zejména od prvních dnů války, kdy jej začalo používat mnoho Ukrajinců.

Ale časy se mění a my jsme svědky situace, která nastala dnes [asi 29. dubna], kdy Telegram bez varování, porušujíc svá vlastní pravidla, svévolně deaktivoval chatboty, které potřebujeme. A v podmínkách, kdy je situace na frontě alarmující, to vyvolává mnoho otázek: Nejsou tyto akce synchronizovány s vojenským vedením Ruské federace? Je možné, že blokování chatbotů bylo koordinováno s ruským vojenským velením. Telegram alespoň ale žádné informace neposkytl, takže to mohlo být cokoliv.

Anonymita Telegramu ve skutečnosti vede k tomu, že Ukrajinci konzumují informace z anonymních zdrojů, které jsou často podporovány ruskými speciálními službami. A uvádějí lidi v omyl, způsobují rozdělení společnosti a vedou další destruktivní aktivity proti ukrajinskému státu.

Zároveň je velmi důležité pochopit, že neexistují žádné zcela bezpečné platformy. Dezinformace existují jak na Telegramu, tak na jiných platformách. Rozdíl mezi Telegramem a ostatními platformami je ale v tom, že ostatní se s tím snaží něco udělat a Telegram tento problém zcela ignoruje.

— Máte nějaké možné předpoklady, proč by Telegram mohl zablokovat roboty SBU, GUR, Ministerstva digitální transformace? S čím to může souviset?

— Telegram je plnohodnotný darknet, takže nelze předvídat, jak se bude chovat dnes nebo zítra. Je to hračka jednoho člověka, který jedná podle svého uvážení. Nezbývá než věřit jeho slovům. A můžeme věřit slovům Rusa, který také provozuje neprůhledné aktivity?

Blokování chatbotů se prý stalo náhodou, ale to je vysvětlení jak ze základní školy: „Nechtěl jsem, prostě se to stalo.“ Vysvětlení navíc přišlo velmi zvláštním způsobem: Reuters se odvolává na „nejmenované oficiální zdroje“. To je směšné!

Co udělají dál, také nelze předvídat. Vzpomeňte si, jak Elon Musk jedním pohybem zablokoval signál Starlink pro ukrajinské drony mířící na dočasně okupovaný Krym. Nastal okamžik, kdy [zakladatel Telegramu Pavlo] Durov také začal mačkat tlačítka, jak se mu zachtělo.

— Proč vládní orgány používají Telegram navzdory všem jeho nedostatkům? Není to ohrožení bezpečnosti země?

— Připomenu vám prohlášení šéfa GUR na Kyjevském Stratcom Fóru 2024, který řekl, že Telegram je zjevně hrozbou pro ukrajinskou národní bezpečnost. Přítomnost státních účtů na Telegramu je zároveň způsobena tím, že na začátku války bylo nutné zprostředkovat pravdivé informace maximálnímu počtu občanů. Ale časy se mění, takže používání tohoto zdroje v budoucnu znamená hrát poker s podvodníkem. Překonat hardwarové a finanční možnosti ruské strany na Telegramu s dostupnými zdroji Ukrajiny je přece nemožné – jsou nepřiměřené.

Telegram je proto trojský kůň, který může kdykoli způsobit potíže. Nyní stojíme před dalším takovým problémem. A může někdo s jistotou říci, že je poslední? A jestli nechce Durov pro Ukrajince Telegram úplně vypnout?

Jediným východiskem je proto nespoléhat se na ruskou síť (která se sice staví jako opoziční síť, ale neposkytuje pro to důkaz); a vytvořit komunikační kanály na jiných, spolehlivějších stránkách.

— Jak můžete posoudit skutečnost, že všechny úřady přešly za účelem informování občanů na Telegram?

— Je pravda, že zatím mnoho lidí používá Telegram jako komunikační kanál. Přestože vyvíjí alternativní platformy: vlastní stránky, kanály v WhatsApp, Viber, Instagram a X, e-mailové zpravodaje atd. Není tedy pravda, že Telegram je jediný a jedinečný. A v případě potřeby jej lze jednoduše vyměnit. A je fajn, že ten proces začal. A počínání administrace Telegramu k tomu jen přispívá – dočasným vyřazením chatbotů zabilo zbytky pověsti této platformy.

Například chatovací roboti. Místo chatbotů v Telegramu je můžete snadno otevřít ve Viberu. Protože neexistují žádní falešní chatboti: ve Viberu, když jsou boti vytvořeni, procházejí předběžnou kontrolou administrátorů. A ne jako v Telegramu, kde jsou okamžitě zveřejněny a připraveny k práci.

Hodně tedy záleží na managementu a na principech, na kterých platformy fungují. Pokud je to transparentní byznys, tak si hlídá svou pověst, bojuje proti trollím farmám apod. Na rozdíl od Telegramu, který to prostě nedělá.

— Proč SBU a GUR shromažďovaly důležité informace prostřednictvím chatbotů Telegram?

— Když Rusové přijdou na okupovaná území, okamžitě postaví informační a digitální zeď — a naženou lidi do vlastního informačního ghetta. Ničí ukrajinská média, uzavírají přístup k ukrajinským televizním kanálům, ukrajinskému segmentu internetu atd. Ale Telegram tam zůstává (mimochodem, to je další otázka: a jak si to zasloužil?). A proto využíváme tuto platformu k tomu, abychom oslovili publikum, které zůstalo na dočasně okupovaných územích. Včetně přijímání určitých informací odtud.

— Je možné zablokovat Telegram v Ukrajině? Je to vhodné?

— Mohu pouze citovat K. Budanova (náčelník Hlavního ředitelství rozvědky Ministerstva obrany Ukrajiny, pozn. redakce) na Kyjevském Stratcom fóru 2024 — „kdyby jen existovala vůle“. A ukrajinská zkušenost s blokováním VKontakteOdnoklassniki ukazuje, že je to možné. Volba času a podmínek, za kterých by se to mělo dělat, je věc druhá. A dostupnost financování.

Ukrajinské státní organizace odpovědné za informační bezpečnost se zatím rozhodly jít cestou navazování komunikace s administrací Telegramu a dalšími zdroji: neodřezávat informační kanály, ale pokusit se o vybudování nějaké komunikace. Tímto způsobem dáváme možnost správě Telegramu, aby nás přesvědčila, že obvinění ze spojení s ruským státem, ruskými speciálními službami, jsou neopodstatněná. Zatím ale žádné důkazy nepředložila.

— Jste osobně pro blokování Telegramu nebo proti?

— Osobně jsem pro zablokování tohoto zdroje – alespoň dočasně, po dobu války. A po válce můžeme diskutovat a poslouchat argumenty. Teď prostě nemáme čas. Nemůžeme se smířit s tím, že v našem informačním prostoru je takhle silná příležitost pro působení nepřítele.

— Učiní Ukrajina tak radikální krok?

— Středisko pro strategickou komunikaci není orgánem pro vymáhání práva a nemůže přijímat taková rozhodnutí. Ale i z médií je vidět, že se ve státních orgánech diskutuje o tom, jakou možnost zvolit – radikální nebo umírněnou. A i když neexistuje žádné konečné řešení, správa Telegramu dělá vše pro to, aby nás naklonila k radikálnějšímu scénáři.

#Jsmeelfove

https://www.bankmycell.com/blog/number-of-telegram-users/

https://nv.ua/ukr/ukraine/events/telegram-zagrozhuye-nacbezpeci-ukrajini-chi-ni-chomu-vlada-dosi-nim-koristuyetsya-50414466.html