ilustrační foto: zdroj Forum24
QAnon – konspirační teorie návyková jako videohra
QAnon je označení pro soubor propojených konspiračních teorií, který si v posledních letech získal značnou popularitu v USA, a odsud se prostřednictvím internetu šíří do zbytku světa. Jeho středobodem je předpoklad, že existuje globální tajná organizace či kult skrytě ovládající nebo se snažící ovládat vládu USA i celý svět. Protože se narativy z tohoto konspiračního prostředí dostávají i do České republiky, považujeme za důležité s jejím původem čtenáře seznámit.
Příznivci QAnonu pro výše uvedené spolčení používají například název „Deep State“, někteří ho ztotožňují též s Ilumináty. Tato skupina je podle nich založena na ideologii blíže neupřesněné formy satanismu, její členové konají černé mše, při kterých dochází k lidským, především pak dětským rituálním obětem. Rovněž údajně provozují ve velkém pedofilii, v podstatě se předpokládá, že všichni členové jsou zároveň pedofilové.
Značné přízně se mezi příznivci QAnonu těší teorie, že během obětí je z mozků nebo těl zavražděných dětí získávána substance, která slouží jako psychoaktivní droga. Většinově používaným názvem této drogy je adrenochrom. Tato droga je různými způsoby, například pod zástěrkou humanitárních zdravotních organizací, distribuována mezi členy kultu. Primárně má navozovat stavy euforie, podle některých i zvyšuje mentální výkonnost, prodlužuje život a posiluje charisma jedince. Počet na této droze závislých lidí dosahuje údajně několika tisíc a pro získávání drogy je nutné obětovat stále větší počet dětí. Za tímto účelem „spolčení“ vyvolává války, podporuje islamismus i všechny formy extrémismu, protože díky konfliktům může nenápadně získávat obětí, ale mnoho dětí je uneseno a zavražděno i přímo v USA.
QAnon není primárně rasistický ani antisemitský, ovšem řada jeho příznivců inklinuje k obojímu. Nezřídka jsou přesvědčeni, že protesty BLM i s nimi související nepokoje jsou dílem „spolčení“ a Protokoly sionských mudrců popisují jeho raný vývoj. Navíc jako spiklenci jsou často označováni vlivní židé a samotný koncept rituálních obětí antisemitské hoaxy velmi připomíná. QAnon celkově je ovšem směřován především politicky: Prakticky všichni členové „Deep State“ jsou liberálně orientovaní demokraté, či přímo funkcionáři Demokratické strany. Naopak konzervativní republikáni, a především Donald Trump jsou vykreslováni jako neúnavní bojovníci proti němu, ochránci nevinných dětí apod. Toto pojetí prochází celým QAnonem, a za potenciálního „kultistu“ je v podstatě považován jakýkoliv veřejný oponent Donalda Trumpa. Stejně tak jsou za ně považování přední finančníci, herci, osobnosti jako Bill Gates, a snad ani netřeba zmiňovat George Sorose.
QAnon vznikl v říjnu 2017, když osoba s nickem „Q Clearance Patriot“ (dále jen Q) založila vlákno na webu 4chan, který byl původně určen k šíření vtipných obrázků a memů, ale postupně se v něm objevilo značné množství konspiračního a zejména pravicově extrémistického obsahu. V tomto vláknu nazvaném „Calm Before the Storm“ (Klid před bouří) začal Q postovat zprávy o boji Donalda Trumpa proti „kultu.“ Samotný pojem „Bouře“ příznivci QAnonu v současnosti chápou jako událost, kdy bude kult veřejně odhalen, její členové pozatýkáni a někteří popraveni, přičemž moci v USA se dočasně ujme armáda. Následovat má éra očisty a prosperity známá jako Velké procitnutí (The Great Awakening).
Nick samotný je patrně odkazem na prověření stupně Q , které uděluje americké Ministerstvo energetiky. Tento stupeň umožňuje přístup k vysoce utajeným materiálům, včetně známé vojenské úrovně „Top Secret“ a byl zřízen v roce 1954 zákonem o atomové energii. Je určen primárně pro civilní osoby pracující ve vedení firem vyrábějících komponenty k jaderným zbraním, ředitelům výzkumných center jako Los Alamos, a podobných institucí. Přípona „Anon“ je pak akronymem „Anonymous Insider“ a jako taková je v konspirativní scéně běžně používána coby součást nicku, napře. FBIanon, WHanon a podobně.
V únoru 2018 začali Paul Furber, Coleman Rogers a Tracy Diazová, všichni moderátoři 4chanu, propagovat Q teorie systematicky, mimo jiné založením místnosti na Redditu (která byla ovšem smazána už v březnu kvůli podněcování k násilí a zveřejňování soukromých informací) a YouTube kanálu. YouTube tehdy ještě konspirativní videa normálně monetizoval a Rogersova manželka Christina Ursová rozjela živý YouTube stream, kde se vybíraly také finanční dary. Příspěvky od samotného Q se poté přesunuly na podobný web 8chan, a když byl v srpnu 2019 soudním rozhodnutím vypnut kvůli spojení s masovou vraždou v El Pasu, migroval Q s většinou svých stoupenců na další konspirativně orientovaná fóra, endchan a 8kun.
QAnon se začal dostávat do širšího povědomí v průběhu roku 2018, kdy se jeho teorie šířily různými více či méně extrémistickými weby jako Infowars (Alex Jones například tvrdil, že Q osobně zná), případně popkulturními celebritami jako Roseanne Barrová. Mezi březnem a červnem 2020, tedy v době vrcholu první vlny epidemie covid-19 v USA, se aktivita kolem QAnonu na Facebooku ztrojnásobila a na Twitteru a Instagramu zdvojnásobila.
Čistě fakticky není QAnon v konspirativním „oboru“ nic originálního či nového. Teorií o všemožných ďábelských tajných organizacích ovládajících svět, existuje spousta, nový je však způsob, jakým QAnon s tímto konceptem pracuje, a jak do něj zapojuje jeho příznivce.
Zatímco dřívější konspirační teorie prakticky požadovaly od svých fanoušků jen to, aby jim uvěřili a šířili je dál („sdílejte, než to smažou…“), QAnon je aktivně zapojuje do jejich vytváření. Jak to shrnul spisovatel a esejista Walter Kirn: „Internetové publikum dneška nechce jen číst, chce psát. Nechce jenom dostávat odpovědi, chce je hledat.“
V tomto duchu je patrný vývoj postů Q od počátku. Původně zcela jasné proklamace se stávaly postupně stále kryptičtějšími, občas šlo buď o jednoduché věty jako „Watch the Water!“ (což původně příznivci QAnonu chápali jako varování, že „kultisté“ otravuje zdroje pitné vody, zatímco po druhé prezidentské volbě zase jako upozornění na údajné tajné vodoznaky hlasovacích lístků), až po řetězce náhodných znaků připomínající šifry. Ty ovšem podle provedených analýz nebyly nic jiného než výsledek náhodného bušení do klávesnice.
Tímto způsobem jsou příznivci QAnonu motivováni stále zdokonalovat celou mytologii, hledat nové „skryté pravdy“ či významy i všedních věcí. Kolují celé „klíče“ podle kterých tajné vzkazy obsahovala například barva kravat prezidenta Trumpa při jeho veřejných vystoupeních. Podobnou šifrou je i „identifikátor“ příznivců QAnonu, řetězec WWG1WGA, který znamená „where we go one, we go all“ (kam jde jeden, jdeme všichni), což je ve skutečnosti hláška z filmu Ridleyho Scotta „Bílá smršť,“ kterou však příznivci QAnonu mylně připisují Johnu F. Kennedymu.
Údajná existence šifrovaných vzkazů ukrytých ve všem možném, je typickým rysem QAnonu. Novinářka Adrienne LaFrance, která o něm publikovala velký článek v časopise Atlantic to komentovala takto: „Je to jako mizerný špionážní román… …jako nějaká fanfiction. Halda zkratek, akronymů, kódových slov. Součást určité přitažlivost je právě v tom, že lidé, co to sledují, si časem vypěstují způsob, jak to celé číst… …ale zvenku máte pocit, že čtete nějaký počítačem generovaný text.“
Druhým rysem QAnonu, kterého si povšimla řada novinářů i odborníků, je podobnost s vývojem klasické náboženské sekty. Už samotný konflikt všemocné tajné organizace zla uctívající Satana s obránci dobra a nevinných dětí, stejně jako pojmy typu Bouře nebo Velké procitnutí obsahují zřetelný náboženský podtón. Odbornice na sekty Rachel Bernsteinová to shrnuje takto: „QAnon i podobná hnutí se šíří jako požár, protože dávají lidem vždy to stejné: Pocit napojení na něco důležitého, co ostatní nevědí. Všechny sekty pěstují ve svých členech takový pocit výjimečnosti.“
Další novinářka Renee DiResta ve svém článku pro časopis Wired napsala: „Předpoklad, že větší svoboda slova povede k vyvážení těchto myšlenek je založen na elementárním nepochopení dynamiky internetového prostoru. Všichni členové skupiny jsou věřícími, informace mezi nimi proudí okamžitě, a jen se dále utvrzují ve svém světonázoru a sektářském myšlení… …jakýkoliv odpadlík ihned narazí na posměšky, vyhrožování a zastrašování. Neexistuje žádný opoziční názor.“
S prostředím náboženských sekt to má společnou ještě jednu věc: odcizení, přetrhávání rodinných i sociálních vazeb, utrácení veškerých prostředků pro „společnou věc“, deziluzi, depresi či přímo sebevražedné sklony.
Novinář Travis View k tomu ve svém článku pro Washington Post dodává: „QAnon je návykový jako videohra. Nabízí hráči zapojit se do něčeho světového významu. Stačí jenom sedět u počítače, hledat informace a pak zveřejňovat co najdete.“
V červnu 2020 vyzval Q své následovníky, aby složili „přísahu digitálního vojáka“, což měli vyjádřit twitterovým hashtagem #TakeTheOath. Zároveň mezi červnem a zářím 2020 vzrostl počet členů podpůrné skupiny Redditu pro ty, jejíž blízcí byli stržení Qanonem z 3 500 na 28 000. Momentálně má tato místnost už 48 tis. členů a šíří se už i mezinárodně – mimo jiné k nám.
Kdo za tím stojí?
V minulém díle seriálu o QAnonu jsme vymezili, jak tento komplex konspiračních teorií funguje. V dnešním díle se podívejme na to, odkud se vzal – a jak se mohlo stát, že se dostal tak daleko do mainstreamu.
Jako první se pochopitelně nabízí otázka, kdo stojí za identitou Q. V současnosti vše nasvědčuje tomu, že nejde o jedinou osobu, ale skupinu tří až pěti lidí. Posty na fóru 4chan jsou anonymní, ale systém obsahuje mechanismus, tzv. tripcode, který dovoluje ztotožnit účet uživatele s příspěvky, které vkládá. Tripcode užívaný Q byl použit i pro dalších několik set až tisíc příspěvků podepsaných různými jmény, a navíc se během doby několikrát změnil, což nasvědčuje tomu, že pod ním operuje více osob.
Naprosto nic přitom nenaznačuje, že by Q měl reálný přístup k jakýmkoliv tajným informacím. Většina tvrzení z jeho postů je vágních či nedoložitelných, a v řadě případů se prokazatelně mýlil či uváděl lživé informace. Mimo jiné například opakovaně tvrdil, že John McCain rezignuje na post v Senátu USA, že Mark Zuckerberg odejde z vedení Facebooku, anebo, že 16. února 2018 dojde v Londýně k velkému teroristickému útoku. Nic z toho se nestalo.
Ve světle těchto zjištění se řada výzkumníků přiklání k názoru, že Q je ve skutečnosti skupinovým výtvorem moderátorů 4chanu a 8kunu. V podezření je zejména Jim Watkins, jeho majitel, spolu se svým synem Ronem, a už zmínění Paul Furber a Coleman Rogers. Motivem mohlo být jak získání pozornosti, tak zisk: Většina konspirativních webů je financována dobrovolnými příspěvky stoupenců, přičemž jejich majitelé je užívají i pro svou osobní potřebu. Popularita QAnonu pro ně znamená finanční profit, a lidé jako Watkinsovi, Furber nebo Rogers mají technické zázemí i dostatek znalostí s fungováním konspiračních komunit, aby podobnou akci dokázali realizovat. Nutno dodat, že všichni zmínění toto samozřejmě popírají.
Pochopitelně existuje řada jiných spekulací o identitě Q, které jsou více či méně samy konspiračními teoriemi. Podle jedné jde o sociální experiment některé z tajných služeb, podle jiné zase o nepřiznanou součást volební kampaně Donalda Trumpa, čemuž nahrává zejména načasování vzniku. Sami příznivci QAnonu považují za Q víceméně kohokoliv od Trumpa samotného po JFK, čímž je zpravidla míněn John Fitzgerald Kennedy jr., právník a třetí potomek amerického prezidenta Kennedyho, který tragicky zahynul při leteckém neštěstí v červenci 1999. Podle stoupenců QAnonu ovšem smrt pouze předstíral, aby se mohl věnovat boji s „Deep State“ jako Q.
Asi nejznámější skandál spojující tajné satanistické organizace s pedofilií, který je v mnohém podobný teoriím QAnonu, je případ školky McMartinových.
V roce 1983 bylo v Kalifornii obviněno sedm osob, z toho čtyři členové rodiny McMartinových, provozující malou školku, ze sexuálního zneužití padesáti dětí. Případ patrně začal jako vyřizování účtů rodičů jedné z údajných obětí během rozvodového sporu. Za vydatného přispění bulvárního tisku i televize se rozrostl do honu na čarodějnice, kdy se objevovala stále další obvinění, mimo jiné i z pořádání satanských černých mší v podzemních chodbách pod školkou (nikdy se žádné nenašly) s dětmi v roli rituálních obětí. Proces se v atmosféře davové hysterie táhl sedm let, americké daňové poplatníky stál neuvěřitelných 15 milionů dolarů (dodnes jde o nejdražší kriminální soudní přelíčení v dějinách USA), a skončil naprostou blamáží, protože všichni obvinění byli postupně osvobozeni.
Co se satanismu týče, v USA momentálně existují dvě satanistické církve, které jsou úředně uznávány coby náboženské organizace: Starší a klasická „Church of Satan“ založená Antonem Szandorem LaVeyem, autorem známé „Satanské bible“ v roce 1966, a relativně nová „The Satanic Temple,“ z roku 2013. Zatímco „Church of Satan“ je zhruba tím, co si představujeme pod pojmem satanismus, jak ho zobrazuje populární kultura, „The Satanic Temple“ je částečně recesistický spolek proslulý hlavně různými drsnými vtipy a „trololo akcemi“ zesměšňujícími náboženskou bigoterii. Obě organizace se mnohokrát distancovaly od jakýchkoliv projevů násilí. Spoluzakladatel „The Satanic Temple“, Lucien Greaves, který má diplom z neuropsychologie, varoval opakovaně před nebezpečím sekt i QAnonu. „Klasičtí“ satanisté jsou pro změnu spíše politicky konzervativní a řada komentářů upozorňuje na smutnou ironii spočívající v tom, že ještě v šedesátých či sedmdesátých letech byli v konspiračních teoriích v USA ze satanismu mnohem častěji obviňováni právě Republikáni.
Samozřejmě existují rovněž skutečné zločiny spojené se satanismem – hlásil se k němu například neblaze proslulý sériový vrah Richard Ramirez – ale vždy šlo pouze o činy jednotlivých psychopatů. FBI opakovaně, poprvé ještě pod svým prvním ředitelem a zakladatelem J. Edgar Hooverem, prošetřovala možnou existenci tajných satanských sekt či obřadů, vždy s negativním závěrem. Nikdy nebylo potvrzeno nic ani vzdáleně podobného tomu, čemu věří příznivci QAnonu.
Adrenochrom, údajná droga získávaná „kultisty“ z dětských obětí, je skutečnou chemickou látkou přirozeně se vyskytující v lidském těle jako rozpadový produkt adrenalinu. Lze ji relativně snadno ze syntetického adrenalinu laboratorně vyrobit. To, zda má nějaké psychotropní účinky, je značně diskutabilní. Poprvé je zmiňuje Aldous Huxley ve své známé eseji „Brány vnímání“ (The Doors of Perception) z roku 1954, kde ho přirovnává k droze meskalin, ovšem v té době ještě nebyla výroba možná, tudíž šlo o pouhou spekulaci. Autor Adam Gottlieb ve své knize „Legal Highs“ z roku 1973 sice označuje adrenochrom za povzbuzující drogu, jenže do stejné kategorie řadí například šantu kočičí.
V šedesátých letech byla intenzivně zkoumaná možnost, podle které snížení množství adrenochromu v mozku pomocí podávání vysokých dávek vitamínů C a B3 může zmírnit projevy schizofrenie i jiných duševních chorob. Hypotéza byla nakonec odmítnuta jako chybná. Adrenochrom se dnes nenachází ani na seznamu zakázaných drog či léků.
Původ myšlenky použití adrenochromu, jak ho předkládá QAnon, lze ve skutečnosti hledat spíše v beletrii, konkrétně v slavném románu Hunter S. Thompsona „Fear and Loathing in Las Vegas“ z roku 1971. V českém překladu s názvem „Strach a svrab v Las Vegas“ se můžeme v páté kapitole druhé části dočíst: „… Byl to jeden z těch satanistickejch cvoků. Nabízel mi lidskou krev, tvrdil, že po tom budu tak sjetej, jako nikdy v životě,“ zasmál se. „Myslel jsem, že si dělá srandu, tak jsem mu řekl, že bych si místo toho radši dal pár gramů čistýho adrenochromu anebo že bych rovnou zakousnul čerstvou nadledvinku.“
Scéna se dostala i do filmové adaptace knihy s názvem „Strach a hnus v Las Vegas“ z roku 1998. Režisér Terry Gilliam ovšem v komentářích na DVD filmu uvedl, že během natáčení ani netušil, že adrenochrom je skutečnou látkou. Poloamatérský artový horor režiséra Trevora Simmse, dokonce přímo s názvem „Adrenochrom“ (u nás uváděný jako Misirlou) z roku 2017 předkládá totéž.
Nutno podotknout, že příznivci QAnonu jsou si těchto spojení vědomi. Protože však dle jejich teorií jsou členy „Deep State“ i přední hollywoodští producenti, režiséři a herci, tyto souvislosti berou naopak jako důkaz podporující jejich tvrzení. Jednoduše obrací příčinu a následek a tvrdí, že filmy jsou inspirované dobře tajenou realitou. Jak konstatoval australský psycholog Stephan Lewandowsky: „Při zapojení takového mechanismu věrohodného popření se i argumenty vyvracející konspirační teorii stávají v očích jejich příznivců důkazem její pravdivosti.“
QAnon – začíná blouzněním, končí násilím
Bylo nevyhnutelné, že si myšlenky QAnonu najdou cestu také do Evropy a ČR. Ruská státní televize RT stejně jako propagandistický web Sputnik zveřejňoval QAnon teorie už od roku 2019, a podle článku agentury Reuters také přímo podporoval jejich šíření.
Zatímco v Německu stoupenci QAnonu začali masivně propagovat teorii, že kancléřka Angela Merkelová je tajnou vnučkou Adolfa Hitlera, u nás se nejdříve objevily teorie o adrenochromu, šířené v ezoterických skupinách na Facebooku, a také dezinformačními weby jako například Moře zpráv. Následovala pedofilní linie s napojením na liberální demokraty, jak americké, tak evropské.
Je přitom pozoruhodné, že se z českých variant QAnonu prakticky vytratil satanismus. Naznačuje to, že šíření není možná zcela živelné, ale propagátoři cíleně vynechávají vše, o čem ví, že v ČR nenajde patřičnou odezvu. Na druhou stranu se, byť zřejmě neúmyslně, „podařilo“ zesílit v českých derivacích QAnonu antisemitismus, protože neutrální anglické slovo pro spiknutí „cabal“ je většinou bezmyšlenkovitě překládáno jako „kabala.“
Vzhledem k rozsáhlosti teorií, jaké v sobě QAnon zahrnuje, je obtížně reálně vyhodnotit – tím spíše v Evropě, kde není hnutí tak dobře organizováno a mobilizováno, jako v USA – kolik lidí jim věří, avšak výsledky některých průzkumů jsou znepokojivé.
Podle průzkumu PEW Research Center (z března 2020 20% Američanů slyšelo o teoriích QAnonu a 3% uvádělo, že se jimi zabývá intenzivně. V září 2020 v tomtéž průzkumu stoupl počet těch, kteří o QAnonu slyšeli již na 48%. Podle jiného průzkumu z října 2020 více než polovina podporovatelů Donalda Trumpa věřila, že čelní členové demokratů jsou zapojeni do kriminálních pedofilních aktivit. Ještě hůře dopadl průzkum ve Velké Británii, podle něhož věří v myšlenky QAnonu čtvrtina dotázaných.
Opravdový problém podle mnohých nastal ve chvíli, kdy se QAnon dostal z obskurních konspiračních webů do mainstreamových médií, a začali se k němu hlásit, ať už z přesvědčení nebo z populistických důvodů, republikánští politici. Například Jo Rae Perkinsová, oregonská kandidátka republikánů do Senátu, tweetovala v noc svého vítězství v primárkách video, kde drží ceduli s heslem WWG1WGA, a říká: „Stojím za prezidentem Trumpem. Stojím s Q a jeho týmem. Děkuji všem „anonům“ a vlastencům. Společně můžeme zachránit naši republiku.“
Marjorie Taylor Greeneová, podnikatelka, která kandidovala do Sněmovny reprezentantů v silně republikánském 14. okrsku v Georgii uvedla ve videu: „Je tu životní šance zničit globální komplot pedofilů uctívajících Satana, a myslím, že na to máme prezidenta.“ Trump podpořil její kandidaturu den po její nominaci a charakterizoval ji jako „budoucí republikánskou hvězdu“ a „pravou VÍTĚZKU!“
V červenci 2020 časopis Business Insider napsal, že nejméně 10 republikánských kandidátů Kongresu vyslovovalo otevřeně svou podporu hnutí QAnon. Podle jeho zjištění rovněž volební štáb Donalda Trumpa během druhé prezidentské kampaně masivně využíval Twitter účty spojené s QAnonem.
Olej do ohně několikrát přilil i prezident sám. Ačkoliv QAnon samotný nikdy otevřeně nepodpořil, do srpna 2020 minimálně 130krát zmínil nebo retweetoval účty s QAnonem spojené a na přímou otázku během tiskové konference 19. srpna odpověděl: „O tom hnutí moc nevím, kromě toho, že mě mají moc rádi, což oceňuji.“ Když byl v debatě v říjnu 2020 vyzván, aby se od něj distancoval, odmítl to udělat, a na upozornění moderátorky, že příznivci věří v satanistické pedofilní spiknutí kanibalů, odpověděl: „No, já ale nevím, jestli je to pravda. A vy také ne.“
Do jaké míry je Trump zodpovědný za útok na Kapitol je stále předmětem vyšetřování. Zejména případ plánovaného únosu guvernérky Whitmerové byl však v USA silně medializován. Nejpozději od událostí v Michiganu v létě 2020 musel jak Donald Trump, tak lidé okolo něj vědět, že fanatičtí stoupenci QAnonu mohou agresivně zaútočit na státní instituce nebo představitele, přesto pokračovali v šíření spekulací o „ukradených volbách“ i v různě otevřených výzvách k odporu proti jejich výsledku. Prezident nijak neodsoudil ani skandální výrok bývalého šéfa své kampaně Steva Bannona, který pouhé dva měsíce před incidentem v Kapitolu prohlásil v televizním vystoupení, že useknuté hlavy virologa dr. Andrew Fauciho a ředitele FBI Christophera Wraye by nabodl na kopí před Bílým domem, protože „tak se vyhrávají revoluce.“
I tato slova byla stoupenci QAnonu masově sdílena.
QAnon se stal první teorií tohoto typu, kterou FBI v květnu 2019 zařadila na seznam potenciálních teroristických hrozeb. FBI se tomuto obvykle vyhýbá, protože si uvědomuje, že tím dodává věci publicitu i jistý stupeň vážnosti (řada příznivců QAnonu nad jeho zařazením do zprávy vyjadřovala radost, protože ho chápala jako důkaz, že FBI prolezlé „kultisty“ začíná vadit), ale některé incidenty už přehlédnout nelze.
Pochopitelně nejznámější je dnes útok na budovu Kapitolu z 6. ledna 2020. Jeho spojení s QAnonem je nepopiratelné, počínaje už ikonickou postavou „QAnon Shamana“ Jakea Angeliho v jeho bizarním kostýmu s rohy. Podle zjištění AP News nejméně 120 přímých účastníků výtržností propagovalo nebo vyjadřovalo v minulosti podporu hnutí QAnon na internetu. Stejně tak byli mezi jeho stoupenci pachatelé obdobného útoku, k němuž došlo 1. května 2020 v Michiganu. K podporovatelům QAnonu patřil i Brandon Caserta, jeden z hlavních obviněných členů krajně pravicové milice Wolverine Watchmen plánující v létě 2020 únos michiganské guvernérky Gretchen Whitmerové.
Ještě před útokem na Kapitol byl patrně nejznámějším případ, který získal posměšnou přezdívku „Pizzagate.“ Ačkoliv k němu došlo před „oficiálním“ vznikem QAnonu, koncem roku 2016, považuje se za jeho přímého předchůdce a inspiraci. Dějištěm byla pizzerie Comet Ping Pong ve Washingtonu DC. Ta se nachází blízko sídla Demokratické strany, takže si tam její zaměstnanci i členové běžně objednávali pizzu. Poté, co byla pomocí phisingového útoku odcizena emailové korespondence Johna Podesty, manažera kampaně Hillary Clintonové, kterou zveřejnil server WikiLeaks, začali konspirátoři tvrdit, že obsahuje šifrovanou komunikaci členů sekty satanistických pedofilů v Demokratické straně. Její velekněžkou měla být pochopitelně Hillary Clintonová.
Přesně v duchu QAnonu byl postupně „odhalen“ význam šifer, který vedl až k podniku Comet Ping Pong, kdy objednávky pizzy byly chápány jako objednávky dítěte ke zneužití. Například „sýrová pizza“ (cheese pizza) měl být kódem podle počátečních slov CP (child porn) a počet kusů udával požadovaný věk oběti. Pětkrát sýrová pizza tedy znamenala pětileté dítě atd. Teorie byla šířena po různých konspirativních webech včetně Infowars či 4chanu, zaměstnanci pizzerie čelili výhrůžkám, došlo také k pokusu o žhářství.
Vše vyvrcholilo 4. prosince 2016, kdy vnikl do pizzerie Edgar Maddison Welch, osmadvacetiletý muž ze Severní Karolíny, ozbrojený poloautomatickou puškou AR-15 a revolverem. Poté, co pro výstrahu třikrát vystřelil a vyhnal všechny přítomné ven, prohledal budovu ve snaze najít vězněné děti. Když žádné neobjevil, pokojně se vzdal přivolané policii. V březnu 2017 byl Welch odsouzen ke čtyřem letům nepodmíněně a zaplacení škody ve výši šest tisíc dolarů. Ačkoliv přiznal vinu a svůj čin označil za „neuvěřitelně špatné rozhodnutí“, zároveň trval na tom, že teorie o pedofilních satanistech je správná. Jinými slovy – pouze si vybral špatnou pizzerii.
Další trestný čin, tentokrát už jednoznačně spojený s QAnonem, se odehrál 15 června 2018. Matthew Phillip Wright pomocí obrněné dodávky zablokoval na téměř dvě hodiny dálnici poblíž Hooverovy přehrady. Dodávka byla plná zbraní i munice, a Wright během vyjednávání s policií vydal prohlášení, ve kterém se hlásil k myšlenkám QAnonu a mimo jiné vyzýval prezidenta Trumpa, aby „splnil svou přísahu“ a „zavřel určité lidi.“ Byl obviněn z terorismu, přičemž při úvodním soudním jednání přiznal vinu a označil se za „skromného patriota.“
Všechny rysy QAnonu nesl i případ z dubna 2020, kdy v Los Angeles zakotvila kvůli koronavirové epidemii nemocniční loď amerického námořnictva USNS Mercy.
44 letý strojvůdce Eduardo Moreno s odcizenou nákladní lokomotivou prorazil ve vysoké rychlosti závoru na konci koleje v přístavu a pokusil se loď taranovat. Nikdo nebyl zraněn, škoda však přesáhla 4 miliony dolarů. Moreno často citoval konspirační teorie související s QAnonem, tvrdil, že na Mercy se konají jakési blíže neupřesněné pokusy na lidech, a prohlašoval, že svůj čin „musel udělat, aby to lidé věděli.“ Aktuálně i on čelí obvinění z terorismu.
Asi nejvíce alarmující trestnou činností spojenou s QAnonem, jsou však únosy dětí. V prosinci 2019 byla v Coloradu zatčena a obviněna Cynthia Abcugová. Společně s přítelem se snažila za použití zbraní unést svoji dceru, která ji byla předtím soudně odebrána, protože věřila, že ji stát předá pedofilům. Další podobný případ se odehrál v březnu 2020, kdy byla Neely Blanchardová obviněna z pokusu o únos svých dvou dcer, které byly svěřeny do péče babičky, neboť věřila, že budou prodány kultu satanistů. Zřejmě jde pouze o vrchol ledovce – v podpůrné skupině obětí QAnonu lze nalézt řadu výpovědí lidí, kteří vyjadřují obavy, že jejich přátelé či příbuzní se ve snaze „zachránit“ nějaké dítě ze spárů satanistů, dopustí zločinu nebo budou dokonce zabiti policií.
Nechybí ani mnohem bizarnější případy, počínaje přípravou pokusu o vraždu Joe Bidena nožem, a konče stoupencem QAnonu a členem neonacistické organizace Proud Boys, který v Seattlu mečem zavraždil vlastního bratra, protože věřil, že je ještěr.
Poté, co Donald Trump prohrál druhé prezidentské volby, následovala vlna videí a zpráv označujících Joe Bidena za pedofila. Nezanedbatelná část z nich měla původ v QAnonu. Teprve incident v Kapitolu ovšem přiměl velké sociální sítě, začít jeho šíření potírat. Twitter kromě zabanování samotného Trumpa, smazal více než 6 000 účtů propagujících QAnon a Facebook v současnosti automaticky odstraňuje posty, kde je zmíněn, bez ohledu na kontext.
Pro mnohé vlažnější příznivce představovala Trumpova porážka ve volbách a výtržnost v Kapitolu trpké vystřízlivění. Další ovšem pokračují v bezvýhradné podpoře a podle všeho si znovu tvoří alternativní realitu zapadající do jejich obrazu světa. V něm Donald Trump ve skutečnosti volby neprohrál, ale stále tajně vládne USA za pomoci armády, zatímco Joe Biden i oficiální administrativa je pouhá loutková vláda určená k oklamání „kultistů“. Tato tvrzení se už objevují také v řetězových emailech šířených v ČR. Ve skupině obětí QAnonu na Redditu se pro změnu množí hrozivé předpovědi, že násilností podobných těm v Kapitolu bude přibývat, jak se nejfanatičtější příznivci QAnonu cítí stále více zatlačováni do kouta. Je zcela možné, že USA to nejhorší stále teprve čeká.
A rovněž je velmi pravděpodobné, že schéma QAnonu se ukázalo být natolik úspěšné, že bude dříve či později zopakováno či napodobeno někým jiným. Možná i u nás.
JDe
(publikováno na Forum24)