dezinfo-weby monitoring (4.týden 01/2021)

12584

 

Aeronet.cz

Témata: Po konci prezidentského mandátu D. Trumpa se Covid-19 a dezinformace okolo vládních nařízení staly opět hlavním tématem linoucím se napříč produkcí AE News. Slovenský premiér je napadán pro údajnou klíčovou roli ve schématu globalistických elit ustanovit pomocí vládních nařízení nový světový řád. Pandemie ve skutečnosti neexistuje, a proto je podle Aeronetu třeba falšovat data a vytvářet dojem, že jsou lidé v ČR a na Slovensku v ohrožení. To se také snaží dokládat na vystoupení Jana Blatného v ČT o výdajích na testování na Covid-19 (viz. příklady).

Rakousko, Německo a Evropa obecně je popisovaná jako místo covidového teroru a nošení respirátorů v těhotenství má mít fatální dopady na nenarozené děti. Lockdowny mají sloužit jako příležitost pro lobby z Wall Street levně nakupovat akcie krachujících podniků. Proti nim stojí nadšenci a Trumpovi příznivci, kteří jsou popisováni jako gójové v antisemitské narážce, že stojí proti sionistické lobby z Wall Street. Wall Street pak využívá Bidenovi administrativy k očerňování drobných investorů a jejich obviňování z napojení na Rusko. Jan Hamáček je kritizován pro zbraňovou amnestii, která je dávána do souvislosti s lock-downy v EU a VB. Samostatný text šíří dezinformace o Navalném a Putinově majetku (viz. příklady).

Podporované subjekty: demonstranti proti vládním nařízením v souvislosti s Covid-19, Trumpovi příznivci, WallStreetBets, Donald Trump, George Soros, nezávislí investoři – gójové, RT, Vladimir Putin, Chabad Lubavitch

Čí názor je reprezentován: Jan Blatný, OVM ČT, Vít Rakušan, STAN, Reddit, Trumpovi příznivci, RT, Arkadij Rotenberg a SGM, Alexej Navalnyj

Útoky: Igor Matovič, Bill Gates, Klaus Schwab, CIA, poslanci ANO, ČSSD a KSČM, Andrej Babiš, respirátory FFP2, dům Sion, globalisté, Joe Biden, Melvin Capital, Jan Hamáček, Borsi Johnson, EU, američtí židé a Deep State, Alexej Navalnyj

Autoři: Šéfredaktor VK

Příklady:

Covidový tunel v ČR: ministr zdravotnictví odpálil bombu, že jeden covidový test v ČR hrazený státem stojí téměř 6 000 korun.

Kromě šíření mýtu, že testování na Covid-19 je motivováno tunelováním veřejných prostředků, tak Aeronet také využívá Blatného vystoupení k tvrzení, že jenom třetina obětí Covid-19 podlehla virové nákaze. Napadány jsou vládní strany za spoluúčast na tunelování prostředků a kritika ze strany opozice je předkládána jako další důkaz.

https://aeronet.cz/news/covidovy-tunel-v-cr-ministr-zdravotnictvi-odpalil-bombu-ze-jeden-covidovy-test-v-cr-hrazeny-statem-stoji-temer-6-000-korun-v-prepoctu-230-eur-a-pouze-jedna-tretina-obeti-z-oficialni-statistiky/

Alexej Navalny se chtěl vrátit do Ruska jako hrdina, ale jeho spolupracovníci ho podrazili a využili ke zpravodajské hře s cílem uvalení sankcí na Rusko a zastavení dostavby plynovodu Nord Stream II.

Aeronet vykresluje Putinův majetek na břehu Černého moře jako hotelový resort Arkadije Rotenberga a Navalného jako naivní loutku v rukou amerických tajných služeb, jejichž skutečným cílem je uvalení sankcí na Nord Stream II. Má se jednat o obchodní mocenskou válku mezi americkými židy a ruskými Židy z Chabadu Lubavitch vrchního rabína Lazara. Putin v celém schématu figuruje proto, že Rotenberga zná z leningradské bytovky jako svého souseda z dětství, kde prožil velkou část svého života a protože později pomáhal chasidské komunitě.

https://aeronet.cz/news/alexej-navalny-se-chtel-vratit-do-ruska-jako-hrdina-ale-jeho-spolupracovnici-ho-podrazili-a-vyuzili-ke-zpravodajske-hre-s-cilem-uvaleni-sankci-na-rusko-a-zastaveni-dostavby-plynovodu-nord-stream-ii/

Novarepublika.cz

Témata: V minulém týdnu se mezi hlavní předměty zájmu dostávají Alexej Navalnyj, současná situace v USA a také názory a vyjádření velké podpory ruské vakcíně Sputnik V.

Všechny komentáře na téma Alexej Navalnyj se vyznačují odmítáním všech jeho tvrzení a jednoznačnou podporou informacím přicházejícím z „Kremlu“, které ho označují za lháře a agenta ve službách Západu. Objevují se např. záběry z paláce, který je dle neurčené skupiny novinářů uvnitř zcela rozestavěný, což zpochybňuje pravost materiálu nedávno vydaného skupinou Navalného podporovatelů. V průběhu minulých dnů se navíc k vlastnictví paláce přihlásil Putinův dávný přítel Arkady Rotenberg, což dle autorů dokazuje, že Navalný fabuluje a zcela jasně se z jeho strany jedná o účelový a neúspěšný pokus o diskreditaci ruského prezidenta. Kriminalizace A. N. se pochopitelně setkává se souhlasem všech autorů, jejichž články o Navalném Nová Republika zveřejňuje.

Na přetřes se dostává současný stav na amerických univerzitách, kde liberálové v rámci „Cancel Culture“ nepřipouští jiné názory na genderové či rasové otázky a na Harvardu se dokonce objevují hlasy požadující zrušení titulů Trumpovým příznivcům. Kritika padá na hlavu J. Bidena, mimojiné také za změnu některých dekretů, které před tím zavedl D. Trump. Jedna z těch nejvíce komentovaných a zesměšňovaných změn se týká čerstvého podpisu antidiskriminačního opatření, které kupříkladu umožní transgender sportovcům narozeným jako muži, soutěžit v ženských kategoriích. Nechybí opakující se projevy nesouhlasu s výsledkem prezidentských voleb a poukazování na podvody ve prospěch demokratického kandidáta.

Nedostatek vakcín se opakovaně využívá ke zpochybňování funkčnosti EU v čele s kritikou vedoucí úlohy Německa. Nošení roušek/respirátorů, jejich výroba a prodej se spojuje s údajným byznys plánem G. Sorose. V souvislosti s ruskou vakcínou Sputnik se objevuje řada pochvalných komentářů a zmínek o velkém zájmu ze strany dalších zemí. Zvažovaný nákup Italskou nebo Maďarskou vládou se stává významným nástrojem „boje za nezávislost na EU“. Již tradičně se na stránkách NR nesetkávají s podporou jakékoliv snahy o cenzuru internetu a snahy o odhalování a potírání dezinformací. Zcela ojediněle se otevírá uprchlická otázka, a to v souvislosti s odmítavým postojem maďarské ministryně spravedlnosti k reakci německých médií, která negativně komentují poslední kroky maďarské vlády týkající se posílání migrantů z Maďarska zpět do Srbska.

Objevily se komentáře v jejichž centru se ocitá Pirátská strana, která to na stránkách NR schytává ze všech stran. Piráti jsou nazýváni anticivilizační levicí a seskupením s velkým příklonem k radikálním německým zeleným či Antifě.

Podporované subjekty a osoby: Kreml, SPD, V. Putin, Sputnik V, Maďarsko, D. Trump

Čí hlas je prezentován: Ivan David, SPD, Kreml, D. Trump, Czexit scéna

Útoky: EU, Německo, Západ, USA, J. Biden, Demokratická strana USA, Pirátská strana, Alexej Navalnyj, Antifa, „boj proti dezinformacím“

Autoři: Ivan David, Jan Kobtza (První Zprávy), Jaroslav Bašta, Daniel Vávra, Martin Koller, Paul Craig Roberts (První Zprávy), -rp- (PrvníZprávy, EADaily), Jan Keller (České Národní Listy), Albert Dénes (ReformyCz), Bedřich Vinopalník (Outsidermedia), Petr Sak,

Příklady:

Uvnitř „Putinova paláce“ našli novináři jenom staveniště

http://www.novarepublika.cz/2021/01/uvnitr-putinova-palace-nasli-novinari.html

Udavači a cenzoři všech zemí spojte se

http://www.novarepublika.cz/2021/01/udavaci-cenzori-vsech-zemi-spojte-se.html

Bratwursti se zbláznili

http://www.novarepublika.cz/2021/01/bratwursti-se-zblaznili.html

Parlamentnilisty.cz

Témata: Kritické názory padly na účet Evropské unie za nezvládnutí distribuce vakcín proti koronaviru, ale také se kritizovala opozice. V tomto případě byly velmi hojně publikovány postoje Tomia Okamury vůči jiným opozičním stranám, zejména pak Pirátům, jež napadal např. za schválení příspěvku na festival o africké kultuře. Tomio Okamura taktéž nezapomněl na oblíbenou a hojně šířenou konspirační teorii o novém světovém řádu: “Ukazuje se, že současný ekonomicko-politický systém je kombinací toho nejhoršího ze socialismu i kapitalismu, jedná se o kombinaci neomarxismu s neoliberalismem. Tyto dvě ideologie se snoubí v totalitní Nový světový řád, který má zlikvidovat střední třídu, národy, rodiny a tradiční hodnoty jako pilíře starého řádu.“

V rámci tuzemské politiky se kromě opatření proti koronaviru a situaci ohledně vakcín řeší i zákon na podporu místních producentů. K tomu se vyjadřuje například poslanec Radovan Vích za SPD následovně: ”Média a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza hájí výhradně zájmy velkých nadnárodních řetězců a šíří nepravdivé informace, že dojde ke zdražování potravin, a nebo dokonce, že jich bude v supermarketech nedostatek. Není to pravda!”

Koronavirus: Ohledně situace kolem opatřeních proti šíření koronaviru tu máme zprostředkovaný názor herce Jaroslav Duška: „My sledujeme tuhle tu krizi jako výplod konglomerátu farmaceutických společností a sociálních sítí, kde tvůrci vytvořili to, čemu se říká koronavirová krize.“

USA: Texty, věnující se oblasti USA, byly v uplynulém týdnu v poněkud nižším zastoupení, než je tomu obvyklé a zároveň se neomezovaly jen na problematiku uplynulých voleb, byť ta byla stále dominantní. Šlo např. o spekulace o budoucnosti D. Trumpa a možnosti založení nové politické strany.

Dalším tématem byly události na akciových trzích, spojené se společností GameStop. Parlamentní listy též informovaly o navržení Black Lives Matter na Nobelovu cenu míru, přičemž zmínily události, doprovázející protesty tohoto hnutí. Politolog Michal Bok dále zkritizoval fakt, že Biden schválil antidiskriminační zákon, jenž umožní transgender sportovcům soutěžit v kategoriích opačných vůči jejich původnímu biologickému pohlaví.

Bělorusko: Na scénu se vrátilo Bělorusko, a to v souvislosti se světovým hokejovým šampionátem, jehož nadcházející ročník se měl konat právě v této zemi. Parlamentní listy zveřejnily komentáře Jakuba Jandy či A. Vondry, podporující odebrání soutěže zemi z důvodu jednání Lukašenkova režimu.

Rusko: Mimo informací o rozhovorech mezi V. Putinem a J. Bidenem, jež se mj. dohodli na prodloužení smlouvy START, vystupuje do popředí především rozhovor se Štěpánem Kotrbou. Ten se v něm staví kriticky k A. Navalnému, jakožto k podvodníkovi. Zároveň se nedomnívá, že aktuální protesty v Rusku jsou masovými a že dochází k masivnímu zatýkání.

Podporované osoby a subjekty:

Komentátor Tomáš Vyoral, poslanec Zdeněk Ondráček KSČM, historik a politolog Zdeněk Zbořil, , ekonomka Markéta Šichtařová, herečka Tereza Bebarová, ekonom Lukáš Kovanda, právník a vysokoškolský pedagog Richard Pokorný KSČM, předseda SPD Tomio Okamura, Lucie Šafránková – místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR za SPD, filosof Ivo Budil z hnutí Trikolóra, vysokoškolský pedagog Michael Kroh, sociolog Petr Hampl, Zdeněk Jandejsek – člen představenstva Agrární komory ČR, europoslanec Jan Zahradil ODS, lékař Lukáš Pollert z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 2. LF UK a Fakultní nemocnice Motol, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček, hudebník Petr Štěpánek, člen Rady ČT a bývalý kandidát do Senátu za SPD Petr Žantovský, místopředseda pražské SPD Jan Čížek, učitel z Teplic a člen zastupitelstva Ústeckého kraje za SPD Zdeněk Kettner, senátor Jaroslav Zeman, poslanec SPD Radovan Vích, poslankyně Karla Maříková z hnutí SPD, herec Ivan Vyskočil, poslanec Radek Koten SPD

Čí názor je prezentován:

Prezident Miloš Zeman, Cyril Svoboda KDU-ČSL, Jan Urbach, politolog Michal Bok, bývalý slovenský premiér Ján Čarnogurský, analytik Štěpán Kotrba, šéfredaktor Respektu Erik Tabery, publicista Benjamin Kuras, česká lékařka Eva Dunglová, Martin Hausenblas z nového hnutí Lidé PRO, předseda hnutí Trikolóra a poslanec Václav Klaus, bývalý premiér Jiří Paroubek, manželka kancléře Vratislava Mynáře, zpěvák a aktivista skupiny Chcípl PES Daniel Landa, bývalý šéf ÚOOZ Robert Šlachta, bývalý ministr zdravotnictví a současný poradce premiéra Andreje Babiše Roman Prymula, bývalý ředitel českokrumlovské nemocnice Jindřich Florián, komentátor Leonid Ragozin, předseda SPD Tomio Okamura, senátor Václav Láska, Publicisté a spisovatelé Benjamin Kuras a Pavel Černocký, místopředseda TOP 09 Lukáš Otys, matematik a publicista Marian Kechlibar, herec Jaroslav Dušek, advokátka Jana Zwyrtek Hamplová, poslanec KDU-ČSL Ondřej Benešík, bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny a současná senátorka Miroslava Němcová ODS, herec Miroslav Donutil, Jakub Janda z organizace Evropské hodnoty, místopředseda politického hnutí BOS Jaroslav Bašta, youtuber Bratříček, senátor Pavel Fischer, europoslanec za ODS Alexandr Vondra, náčelník generálního štábu Jiří Šedivý, předák sudetoněmeckého landsmanšaftu Bernd Posselt

Útoky: USA, EU, Vláda ČR, Joe Biden, LGBT, Alexej Navalnyj, muslimové, Piráti, hnutí Black Lives Matter, neziskové organizace

Autoři: Jan Rychetský, jav, Jakub Vosáhlo, jma, Jiří Hroník, Zuzana Koulová, Martin Huml, Tomáš Procházka, Václav Fiala, David Hora, mp, kas, Josef Richter, Daniela Černá, Radim Panenka, vef, Marek Korejs, pas, AZy, tle, Jaroslav Polanský, Michal Bok, PV, Jan Štěpán, Lucie Bartoš, nab, Oldřich Szaban, rak

Příklady:

Petr Hampl: Co ještě zbývá americkým konzervativcům

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Petr-Hampl-Co-jeste-zbyva-americkym-konzervativcum-652038

Analytik: Navalnyj? Ne. Vývoj kolem Ruska a Číny, který vám tají. Ano, i vakcína Sputnik

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/Analytik-Navalnyj-Ne-Vyvoj-kolem-Ruska-a-Ciny-ktery-vam-taji-Ano-i-vakcina-Sputnik-651770

Okamura čutnul Hřiba: „Praha dala 120 tisíc na festival Tvůrčí Afrika, aneb všichni jsme Afričani! Tak to jsou tedy opravdu priority!

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Okamura-cutnul-Hriba-Praha-dala-120-tisic-na-festival-Tvurci-Afrika-aneb-vsichni-jsme-Africani-Tak-to-jsou-tedy-opravdu-priority-652114

Okamura: Současný ekonomický systém vede k tomu, že obrovská část lidí má jen minimální úspory

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Okamura-Soucasny-ekonomicky-system-vede-k-tomu-ze-obrovska-cast-lidi-ma-jen-minimalni-uspory-651721

pravyprostor.cz

Témata: Poslední lednový týden přinesl 76 článků. Hlavním tématem textů je jednoznačně probíhající pandemie (34 článků). Dále se autoři věnovali dění v USA (14 textů) a domácí scéně (10 textů).

Koronavirus: I v tomto týdnu pokračují autoři v nastavených trendech. Pokračuje kritika Vlády ČR, premiéra Babiše, ministra Blatného a médií v čele s ČT. Autoři se vymezují proti všem opatřením, pandemii zlehčují nebo rovnou popírají („šaškujeme kvůli nemoci, která se dá vyležet s čajem“). Pokračuje i kritika očkování. Zde se texty dělí do dvou kategorií. Část autorů se věnuje kritice české vlády, za nezvládnutí očkování a za nedostatek vakcín. Druhá část autorů obviňuje EU, kde je často v jednom textu unie obviňována jak z nedostatku aktivity, tak z přemíry aktivity a zasahováním do pravomocí jednotlivých států. Samostatnou kategorií jsou pokračující konspirační teorie varující před plánem elit nás zotročit pomocí očkování i když už dávno máme na Covid lék, který nám ale byl zakázán (Isoprinosin). Pozitivně je referováno o exprezidentu Václavu Klausovi a poslanci Lubomíru Volném za jejich otevřený odpor proti nařízením.

USA: V textech věnujících se Spojeným státům v podstatě vymizela otevřená podpora Donalda Trumpa, útoky na Joe Bidena ale pokračují. Biden je nadále spojován s extrémní levicí a za všechny kroky, co zatím stihl v úřadu učinit, je kritizován. Větší pozornost je věnována genderové politice nového prezidenta, který zrušil příkaz Donalda Trumpa o zákazu služby v armádě pro příslušníky transgender a ještě má příslušníka této skupiny ve vládě. Autoři článků s tím jednoznačně nesouhlasí a příslušníky této menšiny častují nadávkami.

ČR: V této kategorii se texty zabývají převážně opozičními politickými stranami. Největší kritika je směřována na Piráty a nově i na ČSSD a Zelené kvůli jejich plánu spojit se do příštích voleb.

Podporované subjekty a osoby: Lubomír Volný, Rusko, Maďarsko, Tulsi Gabbard, Václav Klaus

Čí hlas je prezentován: Cyrir Hoschl, Husajn Wajeh, Mark Morgan, Mike McCormick, slovenský ministr zahraničí Korčok, Souad Lazkani, Steve Bannon, Teresa De la Garza, Tomáš Valášek

Útoky: Angela Merkel, Andrej Babiš, Anna Šulcová, BLM, ČSSD, Demokraté, EU, George Floyd, Írán, Jakub Gulab, Jan Blatný, Jan Hamáček, Jarmila Rážová, Joe Biden, Kamala Harris, Kanada, Lékaři, Media, Migranti, Milan Hnilička, Muslimové, Německo, Opozice, Piráti, Policie ČR, Politici, Roman Prymula, Slovensko, Tomáš Petříček, Transgender, Vláda ČR, Zelení

Autoři: Alice Tomková, Com/Ivan Lehotský, Com/Lsn, Dalibor Uhlíř, Eva Hrindová, Ivan David, Ivk, Ivo F. Cilich, Jack Phillips, Jakub Janda, Jan Bartoň, Jan Urbach, Jindřich Kulhavý, Jitka Moody, Karel Petřík, Khaled Abu Toameh, Ladislav Větvička, Libor Číhal, Lu Lina, Luboš Zálom, Lupo Anetta, Marek Zeman, Markéta Šichtařová, Martin Prášek, Michal Brand, Milena Doušková, Miroslav Křížek, Monika Čírtková, Oto Kaděrka, Pavel Dudr, Pavel Opl, Petr Hampl, Petr Motyka, Radomil Bábek, Raymond Ibrahim, Rebelant, Red Hook, Reformy.Cz, Roman Bednár, Rudolf Mládek, Sd, Slovanka, Su, Urza, Václav Musílek, Vidlák, Vladimír Pikora, Vojtěch Machálek

Příklady:

Koronavirus a mocenská elita

https://pravyprostor.cz/koronavirus-a-mocenska-elita/

Když si myslíte, že na hlubší politické dno nelze dojít, socani vás vždy ujistí, že to lze

https://pravyprostor.cz/kdyz-si-myslite-ze-na-hlubsi-politicke-dno-nelze-dojit-socani-vas-vzdy-ujisti-ze-to-lze/

Protiproud.cz

Témata: Témata tohoto týdne jsou roztříštěná. Navalnyj, krize západu, úpadek USA, green deal, vakcinace…

M. Pilloni zpochybňuje účinnost vakcín, stejně tak to, jak o očkování informují média. ,Rna vakcíny označuje za genovou terapii.
P. Kopecký velmi emotivně brání Putina a Rusko. Popisuje, jak se pod vedením A. Navalného snaží Soros připravit další barevnou revoluci v Moskvě. A pražská kavárna a krysy u nás (T. Petříček, ČT, A. Mitrofanov) tomu tleskají. Měli by si však uvědomit, že toto tažení čtvrté říše na Moskvu dopadne stejně jako to Hitlerovo a Napoleonovo.

Redakce PP přináší rozbor negativních dopadů rozpoutané zelené revoluce v energetice z ruských serverů Katyusha a RIA. Dokazuje, že alternativní obnovitelné zdroje energie ničí životní prostředí víc než uhlovodíky.

Ruský článek informuje o nastupujících represích v USA, které jako by čerpali z románu G. Orwella 1984. Pan Větvička v rádoby lidovém jazyce kritizuje výrok J. Bidena „Musíme porazit bílou nadřazenost.“

Lu Lina opět nazývá média mediálními prostitutkami a kritizuje kde co všecko. Titulek Seznamu, zásah v Nizozemsku, očkování v Brně, Velkou Británii, H. Kynychovou, J. Bidena, básnířku při inauguraci, Gruzii i papalášství v Teplicích. To je ostatně průvodním znakem nesvobodných zemí. A tou my jsme.

Pan Pokorný ukazuje krizi naší liberální demokracie na příkladu odsouzení A. Dobnera za schvalování smrti našich vojáků v Afghánistánu.

I. David „vysvětluje, jakými cestami EU pokračuje v rozkladu suverenity členských států a jejich přeměně na bezmocné gubernie Čtvrté říše.“ Hovoří o evropském zatykači, který slouží k perzekuci politicky nepohodlných osob.

Pan Vítek ve svém sci-fi literárním díle, které zveřejnil na blogu iDnes, nastiňuje katastrofický scénář blízké budoucnosti, kdy se u nás chopí moci tzv. Garda mladých. Zřejmě myslí Piráty.

P. Hájek v rozsáhlém článku dělá reklamu své knize, hovoří o „velkém resetu“ a k protiepidemická opatření označuje jako zbytečná a škodlivá. Ve svém druhém článku „vidí stále patrnější souvislost mezi blízkostí občanské války v popřevratových USA a vzrůstajícím napětí v bruselských protektorátech“. Svět se boří do kolapsu, protože jej ochromili globalisté Covidem. Z našich sousedů je jedině Maďarsko statečné. Kdo má zdravý rozum, volí strany, které mají v programu Czexit.

V duchovním okénku se dočteme: To, co Naše Paní chce, je, aby papež a všichni biskupové světa zasvětili Rusko jejímu Neposkvrněnému Srdci v jeden konkrétní den. Pokud se to stane, Ona obrátí Rusko a bude mír. Pokud ne, omyly Ruska se rozšíří ve všech zemích světa.“
Znamená to,“ zeptal se tehdy Walsh, „že podle vás každá země bez výjimky podlehne komunismu?“ A sestra Lucie odpověděla: „Ano“.

Podporované osoby a subjekty: konspirační hlasy, podporovatelé odchodu z EU, Rusko, odpůrci Pirátů

Kdo dostává prostor: V. Putin, Rusko, Czexit, D. Trump, T. Okamura, SPD, V. Orbán, Maďarsko, Sputni V., Rosatom

Na koho se útočí: EU, Evropská rada, G. Sorors, A. Navalnyj, Demokratická strana (USA), J. Biden, T. Petříček, A. Mitrofanov, Pavel Fischer, ČT, T. Klus, A. Babiš

Autoři: Ivan David, Pavel Kopecký, Monika Pilloni, Jiří Vítek, Petr Hájek, Ladislav Větvička, Dmitrij Minin, Lu Lina, Radek Pokorný, Redakce PP, Kennedy Hall

Příklady:
Další trénink na barevnou revoluci v Moskvě: Je to, soudruzi Sorošovci, marné. S defraudantem a blogerem A. N. štěstí neuděláte. Pražská kavárna má amok. Vypovědět smlouvu s Ruskem a vyhlásit mu válku!
Autor: Pavel Kopecký

https://www.protiproud.cz/politika/5587-dalsi-trenink-na-barevnou-revoluci-v-moskve-je-to-soudruzi-sorosovci-marne-s-defraudantem-a-blogerem-a-n-stesti-neudelate-prazska-kavarna-ma-amok-vypovedet-smlouvu-s-ruskem-a-vyhlasit-mu-valku.htm


Cirkus pokračuje: Kdo může za morové rány? Tulipány a slzák. Palata nás baví. Co Cikán, to doktor (v Británii). Je třeba vší silou rozdělovat! A zničit Rusko! Mejdany pro vyvolené. Ke světlým zítřkům bez brček a uchošťourů

https://www.protiproud.cz/politika/5594-cirkus-pokracuje-kdo-muze-za-morove-rany-tulipany-a-slzak-palata-nas-bavi-co-cikan-to-doktor-v-britanii-je-treba-vsi-silou-rozdelovat-a-znicit-rusko-mejdany-pro-vyvolene-ke-svetlym-zitrkum-bez-brcek-a-uchostouru.htm


Dnes jako za Husáka: Politický vězeň opět odsouzen. Urválkův žák pro něj chtěl 5 let! Schvaloval osvobozenecký boj proti českým žoldákům. Šokovaný soud přiklepl podmínku. Ani Brežněv nehnal Čechy do Afghánistánu!

https://www.protiproud.cz/politika/5596-dnes-jako-za-husaka-politicky-vezen-opet-odsouzen-urvalkuv-zak-pro-nej-chtel-5-let-schvaloval-osvobozenecky-boj-proti-ceskym-zoldakum-sokovany-soud-priklepl-podminku-ani-breznev-nehnal-cechy-do-afghanistanu.htm

cz.sputniknews.com

Témata: V posledním lednovém týdnu byl Sputnik zaměřen na názory českých politických osobností, které více či méně komentovaly česko-ruské vztahy nebo podporovaly názory proruských webů, mezi nimi Václav Klaus mladší, Miloš Zeman, ale také Karel Schwarzenberg.

Sputnik mluví o tom, že kníže poskytl rozhovor ruské tiskové agentuře a vyslovuje se pro obnovení vztahu Česka s Ruskem. Navrhuje, aby památníku maršála Koněva bylo nalezeno důstojné místo, například na Olšanských hřbitovech. Sputnik podotýká, že to ale byli představitelé jeho strany (TOP 09), kteří nechali pomník odstranit. Podle knížete nejsou mezi dvěma státy tak velké rozpory, že by se nedaly překonat. Dle Sputnik s tímto názorem souhlasí také Miloš Zeman, premiér a Tomáš Petříček (kterého Sputnik označuje za do nedávna xenofobního).

Miloš Zeman se zaměřil na kauzu Alexeje Navalného, dle Sputniku se mu snaží „sundat svatozář mučedníka“ a označuje jej za ruského nacionalistu, který ve skutečnosti nebojuje za demokracii. Podle Zemana se účastnil nacionalistických pochodů a podporoval stalinské deportace například Čečenců.

Rozhovor s Václavem Klausem mladším se řeší téma koronaviru a předkládá, že díky němu naše země velmi zchudne. Koronavirovou krizi přirovnává k totalitním praktikám, kdy budou lidem přikazovat, kam mají hned po práci jít a podobně. Kritizuje také distanční výuku. Požaduje návrat dětí do škol, zároveň se přiklání k pravidelnému testování žáků.

Prezentován byl i rozhovor s Jaroslavem Baštou o Pirátech, kde zazněla i zmínka o Českých elfech. Podle Bašty začali Piráti svou politickou kariéru propagací svobody na internetu, nyní se však tématu vyhýbají „jako čert kříži.“ Naopak se spojují s organizacemi, které Sputnik označuje za ničitele svobody projevu, mezi nimi i Čeští elfové. Celkově označuje Piráty za stoupence „zelené totality.“ Kritizován byl i přístup pirátů k imigrantům.

Prezidentské volby v USA již nejsou hlavním tématem.

Podporované subjekty a osoby: Karel Schwarzenberg, Miloš Zeman, Václav Klaus ml., maršál Koněv, Jiří Ovčáček, Vladimír Putin, Echo24, Trikolóra, Jaroslav Bašta, KSČM, Grospič, Marine Le Penová

Čí hlas je prezentován: Tomáš Petříček, Miroslav Kalousek, Yevhen Perebyinis

Útoky: Alexej Navalný, TOP 09, Piráti, ODS, Čeští elfové, STAN, Andrej Babiš, Jen Psakiová

Autoři: Natalja Dembinskaja, Tatjana Naronskaja, Alfija Jenikejeva, Dmitrij Korněv, Vladimír Franta, Andrej Koc, Roman Michelko, Alena Novotná, Nikolaj Protopopov, Jana Petrova, Pavel Fisher, EU

Příklady:

Kníže poskytl rozhovor ruské tiskové agentuře, je pro obnovení vztahů s Ruskem

https://cz.sputniknews.com/nazory/2021020113136090-knize-poskytl-rozhovor-ruske-tiskove-agenture-je-pro-obnoveni-vztahu-s-ruskem/

Bašta o Pirátech: Kalousek má pravdu, o žádnou ochranu svobody tu nejde, jsou udavači. Proč je ale mládež tak miluje?

https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2021013113128293-basta-o-piratech-kalousek-ma-pravdu-o-zadnou-ochranu-svobody-tu-nejde-jsou-udavaci-proc-je-ale/

Poznámka: Cílem tohoto monitoringu je dlouhodobé vyhodnocování témat, kterými se vybrané weby zabývají. Pouze dlouhodobé vyhodnocení může dát kompletní obraz o míře manipulací daného webu. Jednotlivé články být dezinformační nutně nemusí. Monitoring nemůže postihnout, jaký je vztah jednotlivých autorů publikovaných textů nebo osob weby zmiňovaných vůči danému webu – zda jsou zmiňováni vědomě nebo proti své vůli apod. Případné reklamace ohledně negativní publicity tyto osoby musí řešit vůči danému webu, nikoli vůči tomuto monitoringu, který jen zpětně zachycuje daný fakt, že informace na webu vyšla.