Hrdinové boje proti dezinformacím – Ljudmila Savčuková

2297

Ljudmila Savčuková

Nezávislá ruská novinářka a aktivistka (ročník 1981), která odhalila a zdokumentovala, jak se rodí kremelské dezinformace, ódy na prezidenta Putina i diskreditační kampaně všeho druhu.

2. ledna 2015 pronikla do řad takzvaných trollů, když začala pracovat ve firmě „Agenstvo internet-Issledovaniy“ (Agentura pro výzkum internetu, založena v polovině roku 2013) v Savuškinově ulici v Petrohradě. Ve čtyřpatrové budově pracovalo asi 400 lidí. Dva a půl měsíce zde vyráběla politické zprávy podle zadání svých šéfů. V březnu 2015 zveřejnila první obsáhlé svědectví z této továrny na ruskou propagandu.

Aktivitu této agentury odhalily noviny Novaja gazeta už v roce 2013. Operátory (čti trolly) agentura inzerátem hledala na sociálních sítích, předmětem jejich činnosti mělo být psaní komentářů na profilové internetové stránky a psaní tematických příspěvků na blogy a sociální sítě. Provozovatelem se stala firma oligarchy Jevgenije Prigožina, který má blízké vztahy s prezidentem Vladimirem Putinem.

Savčuková před dvouměsíčním utajeným angažmá celý rok studovala materiály a na misi se připravovala. Během svého působení v petrohradské „fabrice trollů“ se pak snažila dozvědět se o jejím fungování co nejvíc, aby mohla poté vystoupit s výsledky svého výzkumu. Zjistila, že celá instituce je rozdělená na několik oddělení, která se speciálně věnují například zpravodajství nebo sociálním sítím.

Trollové, mezi kterými jsou především mladí lidé, musí za den vydat několik oslavných příspěvků třeba na Twitteru. Více práce se ale podle Savčukové zaměřuje na očerňování oponentů.

Říká se tomu „model 60/40“. To znamená, že 60 procent obsahu je seriózní, objektivní zpravodajství, 40 čistá propaganda. Běžný čtenář to neodliší.

Byli tam lidé, kteří psali velké, dlouhé propagandistické texty. Ti dostávali jedny instrukce. Pak další, kteří psali krátké zprávy. Bylo tam mnoho kanceláří, pracoven. V každé byl někdo jako trenér, manažer výroby zpráv, který radil během procesu, na co se soustředit. Všichni byli se všemi propojeni a tato síť skvěle funguje.“

Trollí farma stále existuje, jen se přestěhovala na jinou adresu. Do větší budovy. Vlastně teď už sídlí v mnoha budovách a má řadu sekcí – jedna na USA, jiná orientovaná na EU, další na naše volby. A tak tomu bylo, v menším měřítku, i v roce 2015.

Dnes je Savčuková uznávanou odbornicí s neocenitelnou osobní zkušeností z výrobny dezinformací, v Rusku kvůli tomu čelí výhrůžkám. Se svými zkušenostmi teď veřejně vystupuje na konferencích. Snaží se vysvětlovat, jak si můžou trollové se sociálními sítěmi hrát. Podle ní už ale souboj s nimi není možné vyhrát.

Ty dva měsíce jí změnily celý život. Zaplatila za to zdravím, klidným spánkem i vztahy s nejbližšími. Stala se cílem nebývalého pronásledování nejen v kybernetickém prostoru. Stále se s těžkým traumatem vyrovnává.

Dodatek:

A co uděláte v momentě, kdy nejste za dvacet let schopen vylepšit ekonomickou úroveň ani kulturní atraktivitu své země? Jediné, co vám zbývá, je oslabování toho druhého.

Hlavním smyslem dezinformačních webů jsou u nás multiplikace dezinformací a jejich praní, Česká republika je přitom vůči dezinformacím extrémně zranitelná. Vidíme sílící tendenci „praní informací“ (information laundering), kdy zamlžujete zdroj. V momentě, kdy vidíte, že ruské informace jsou spíš dezinformace, jeden ze způsobů, jak tomuto odhalení čelit, je snaha zastřít jejich původ. Je skvělé, když se vám povede najít místního užitečného idiota, který bude vaši dezinformaci šířit. Snaha vytvářet tzv. front organizations, něco, co předstírá, že to je domácí, ale ve skutečnosti je to kontrolované z Petrohradu nebo z Moskvy, to je silná tendence posledních tří let.“ říká expert na dezinformace Jakub Kalenský.

Zdroje:

https://www.diis.dk/en/my-life-as-a-troll-lyudmila-savchuk-s-story

https://www.wikiwand.com/en/Internet_Research_Agency

https://manipulatori.cz/pribeh-agentury-pro-vyzkum-internetu-a-jevgenije-prigozina/

https://denikn.cz/207720/v-prestrojeni-za-trolla-pronikla-ludmila-do-tovarny-na-lez/

https://www.lupa.cz/clanky/jakub-kalensky-atlantic-council-toxicke-weby-perou-dezinformace-pomahaji-zakryt-jejich-rusky-puvod/

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/smrti-mi-vyhrozovali-i-pratele-novinarka-odhalila-hnizdo-ruske-propagandy-kvuli-pronasledovani-odesla-do-exilu-71462

gtr