dezinfo-weby monitoring (3 týden 12/2021)

32034

Aeronet.cz

Témata: Minulý týden přinesl zájem o ukrajinsko-ruský konflikt a roli USA a Ruska v této oblasti. Objevili se další alarmující informace o vakcínách mRNA, část obsahu se věnuje otázce migrace a postupu EU, která koná v zájmu neziskových organizací a je také zveřejněna utajovaná zpověď polského pohraničníka, který zběhnul do Běloruska.

Ruské návrhy předložené USA a NATO jsou na stránkách AE prezentovány jako jakési velkoryse smířlivé koncepty mírového vývoje v Evropě. Garantem evropského míru je samozřejmě Rusko. Západ hraje roli imperiálních mocností lačnících po rozmístění amerických raket ve střední a východní Evropě.

Joem Bidenem deklarovaná materiální podpora Ukrajině, která je ke zklamání Ukrajinců plánovaná na úkor přímé vojenské účasti NATO, je prezentována jako plánovaná účelová americká invaze na území států Bukurešťské devítky, kde v případě vstupu ruských vojsk na území Ukrajiny hodlá NATO nasadit část svých vojenských sil. Aeronet tedy odhaluje záměr USA, které vyvoláním konfliktu mezi Kyjevem a Moskvou údajně sleduje své cíle v zemích B-9, tzn. i v ČR a na Slovensku. Američané ze svých jednání s B-9 údajně odstavili a nahradili Miloše Zemana a Zuzanu Čaputovou, poněvadž tito dva globalisté dle Aeronetu usilují o rozbití USA a narušení jejich dominance ve světě. Oba spojuje jakési propojení na dvě konceptuálně odlišné židovské globalistické skupiny. Zatímco M. Zeman je globalista na straně Halachim, Z. Čaputová je globalistkou konající v zájmu Domu Sion, kde hraje významnou roli George Soros. Ukrajina dle ruských tajných služeb údajně plánuje zaútočit na území Donbasu, kterému je ovšem Rusko připraveno podat pomocnou vojenskou ruku.

Robert Malone, údajný – nikoli skutečný – vynálezce mRNA ve svém videu popisuje škodlivé účinky tohoto typu vakcín aplikovaných dětem. Dle jeho slov hrozí poškození reprodukčních orgánů, srdce, mozku, nervů, cév a imunitního systému, který přestane fungovat a způsobí, že jedinec se stane doživotně závislým na antivirotikách a vakcínách. Dotyčný R.M. také varuje, že ve vakcínách mRNA byla odhalena sekvence HIV, což může po aplikaci způsobit poruchy podobné nakažení HIV virem. Z prostředí ruské vědy přichází informace o laboratorním původu mutace Omikron, což implikuje další řetězec konspirací.

V otázce migrace se zdůrazňuje byznys model, jenž kolem přijímání uprchlíků v Evropě funguje na principu evropských dotací pro neziskovky, které významnou část podpory shrábnou do vlastních kapes. Podnikání neziskovek kromě servisu uprchlíkům poskytuje řadu přednášek, exkurzí a výletů, které hradí rozpočty EU. Velké pochybnosti v této souvislosti přicházejí s nastupující českou vládou, jejíž migrační politika se teprve ukáže. Aeronet soudí, že navenek zůstane česká zahraniční politika silně pro-americká, ale dovnitř se vlivem Pirátů a zejména Jana Lipavského může proměnit na globalistickou a pro-migrační. Lipavský čelí kritice také za své smířlivé postoje vůči Sudetskoněmeckému landsmanšaftu, s nímž plánuje zahájit cestu smíření a spolupráce.

Objevuje se příběh dezertéra polské pohraniční stráže, který sběhnul na běloruské území. Emil Czeczko na území Běloruska vypovídá o brutalitě polské pohraniční stráže a popisuje činy, kterých se sám účastnil. Dle jeho slov na polském území údajně dochází k vraždám migrantů i členů neziskovek, což ho přivedlo k nervovému zhroucení a následně k dezerci.

Podporované subjekty a osoby: Kreml, ruská armáda

Útoky: NATO, USA, Zuzana Čaputová, M. Zeman, Jan Lipavský, globalismus

ČeskoBezCenzury.cz

Témata: Velké téma je rostoucí napětí na ukrajinské hranici a v oblasti Černého moře. Je připomenut incident, při kterém letadlo NATO ohrozilo civilní letadlo nad Černým mořem, zmíněno je jednání mezi J. Bidenem a V. Putinem. USA v rámci jednání údajně pohrozily Rusku, aby upustilo od svého plánovaného útoku na Ukrajinu, a v každém případě plánují posílit svou vojenskou přítomnost v Evropě. Podle dalšího textu se USA dohodly se zeměmi bývalého východního bloku, že pokud Rusko vstoupí vojensky na Ukrajinu, NATO a USA přesunou své jednotky právě do svých partnerských zemí ve východní části Evropy. Ukrajině bude okamžitě nabídnuta materiální pomoc, ale ne poskytnutí vojenských jednotek. Cílem tedy zjevně není pomoci Ukrajině, ale vyvolat v evropských zemích strach a dostat tam jednotky a základny USA/NATO. Zároveň se píše o tom, že ruské ponorky (které možná nesou hypersonické střely) vypluly z přístavů, opět možná k pobřeží USA.

Na téma očkování je uvedeno tvrzení, že všichni očkovaní lidé jsou nebezpeční svému okolí a měli by strávit celou zimu v karanténě, aby neonemocněli. Další text uvádí, že nová mutace Covid-19 Omikron postihuje zejména plně očkované jedince. Kvůli této variantě nemoci Rakousko prý zavádí další drastická opatření – karanténu pro celou školu, pokud se v ní objeví nakažené dítě, a to v délce 14 dnů bez výjimek nebo možnosti zkrácení. V případě, že je nákaza variantou Omikron, měli by lidé v karanténě nosit respirátory i doma. Je připomenuto, že se u mladých sportovců po očkování najednou objevují závažné zdravotní potíže, mnozí i zemřou.

Zmíněna je kniha R. Fleminga „Je COVID-19 biologická zbraň?“ – kde odpověď je jednoznačně ano, jedná se o záměrně vytvořenou biologickou zbraň. Její vývoj, který financovaly americké úřady, je zločinem proti lidskosti a porušením mezinárodních závazků. Jeden z textů dále rozvíjí myšlenku, že statistiky úmrtí po očkování jsou hrubě podhodnocené a případů je ve skutečnosti 100x víc. Očkování navíc výrazně podlamuje přirozenou imunitu jedinců, díky tomu se u nich zásadně zvyšuje výskyt rakoviny a autoimunitních onemocnění. Přitom existují léky, které by mohly vakcínu zcela nahradit, ale jistá lobby brání jejich masovému nasazení. Vše se točí okolo nebezpečného spike proteinu, který je v rámci očkování vpraven do těla a následně ho zcela ochromí.

K otázce migrace se vyjadřuje článek, který varuje, že se ministři vnitra 15 členských států EU zavázali přijmout afghánské běžence. Slovensko bylo mezi nimi a lze tedy očekávat, že přijme v příštích měsících tisíce Afghánců. Znovu jsou připomenuty příběhy hromadného znásilňování migranty, tentokrát na Sicílii v centru pro migranty.

Podporované subjekty a osoby: Rusko, Miloš Zeman, Viktor Orbán; Christian Perronne, Richard M. Fleming, Soňa Peková, Steve Kirsch a další vědci propagující proti-očkovací teorie

Útoky: Evropská unie, NATO, USA, Ukrajina, Slovensko, Německo, Česká televize, Seznam.cz, obecně všichni, kdo nejsou proti očkování na Covid-19 a migraci

Příklady:

Bukurešťská devítka se dohodla s Joem Bidenem na rozmístění vojsk NATO a americké armády na svých územích v případě vkročení ruské armády na Ukrajinu!

https://ceskobezcenzury.cz/2021/12/armada/bukurestska-devitka-se-dohodla-s-joem-bidenem-na-rozmisteni-vojsk-nato-a-americke-armady-na-svych-uzemich-v-pripade-vkroceni-ruske-armady-na-ukrajinu-kdy-bude-v-cesku-a-na-slovensku-rozmistena-americ/

Novarepublika.cz

Témata: Soustavně je kritizována ekologizace energetického sektoru a společně s tím také energetická politika EU jako celek. ČEZ je v textech podporován jako český, ale také kritizován jako zdroj příjmů polistopadových elit. Literární soutěž NR a rozhovory s autory-básníky a spisovateli se snaží navodit svobodomyslnou atmosféru na webu.

Velkým tématem je situace na hranicích severu a východu Ukrajiny a případný vojenský konflikt s Ruskem. Přetiskovány jsou texty hovořící o nejednotě NATO a západu obecně. Rusko je vykreslováno jako proaktivní strana svolná k jednání a NATO jako expansionistická organizace. Pravidelně jsou překládány ruské zdroje propagující kremelské narativy a napadající armádu USA. Prostor dostává polský voják Emil Čečko, který požádal o politický azyl v Bělorusku (viz. příklady).

Pravidelným tématem je také migrace a obviňování unijních zemí z pokrytectví. Ivan David obviňuje bruselské elity z autoritářství a korupčních motivů, Petr Hampl zase z imperialismu. Celkově je Česko vykreslováno jako v nesvobodném područí Bruselu a podporování jsou vlastenci, kteří se dokážou omezováním svobod stavět na odpor. Zadržení Roberta Fica je interpretována jako fašizace Slovenska a západu obecně a prostor dostává Luboš Blaha. Nechybí téma ovládnutí světa pomocí spiknutí „Covid-19“, které má zajistit „total control“ nad populací. Šířena je petice proti rozmístění cizích sil na Slovensku (viz. příklady).

Podporované subjekty a osoby: jádro, Kreml a Rusko obecně, polský voják Emil Čečko, náš ČEZ, protikorupční písně Alkeholu, svobodná ČR, český národ, Karadžić, Milošević, Mladić a Republika Srpska, Robert Fico, Tomio Okamura, Miloš Zeman, katolický hodnostář Gerhard Ludwig Müller, Julian Assange, Alena Vitásková, Maďarsko

Útoky: Německo, Brusel, EU, EK, EP a evropské zemědělství obecně, NATO, ekologie a OZE, Polsko, Věslav Michalík, Kosovo, Kosovská osvobozenecká armáda, haagský tribunál, USA, Bill Clinton, Tony Blair, Hana Langšádlová, Kateřina Jacques, Petr Fiala a jeho vláda, neoliberalismus, Jan Lipavský, „zelený úděl“, Senát ČR, farmaceutický průmysl, deep state, George Soros, superbohaté elity, papež František, Ukrajina, majdan, odposlechy a PČR, Bohumil Sobotka, vakcinace, ČEZ, Jiří Drahoš

Příklady:

Polští trestači – fašizmus nakročil do zemí NATO. Do Běloruska dorazil polský voják Emil Čečko, svědek poprav, prováděných polskými pohraničníky

https://www.novarepublika.cz/2021/12/polsti-trestaci-fasizmus-nakrocil-do-zemi-nato

Je to teror a fašismus“. Slovenská policie zadržela Roberta Fica

https://www.novarepublika.cz/2021/12/je-to-teror-a-fasismus-slovenska-policie-zadrzela-roberta-fica

Eduard Chmelár: „Kto za toto zdvihne ruku je vlastizradca“

https://www.novarepublika.cz/2021/12/eduard-chmelar-kto-za-toto-zdvihne-ruku-je-vlastizradca

NWOO.org

Web minimálně 1 den nefungoval, článků za týden je oproti běžnému počtu jen necelá polovina. Naprosto chybí cokoliv od MUDr. Ivana Davida, což je neobvyklé.

Témata:

Covid 19, Očkování: Článek Petra Nováka přináší psychologický rozbor, kterým se snaží ukázat na to, že se lidé často nenechávají očkovat na obranu proti nemoci samotné, ale ze spousty jiných důvodů. Jane K. přináší klasický článek o spiknutí kolem Covid 19 a sítí 5G coby nástrojů na převzetí světa. Klasické popírání faktů, 5G byla prý poprvé spuštěna ve Wuhanu, odkud potom „údajně“ koronavirus přišel. „Velké“ odhalení přináší stejná autorka ve článku prezentujícím zjištění Dr. Martina Davida, který uvádí výčet lidí, kteří za záminkou Covidu vyvražďují lidstvo (prakticky všichni uvedení v útocích pocházejí z tohoto článku).

Elity, naše nová vláda: Další článek od Petra Nováka sice začíná u britské královské rodiny, ale pokračuje ostouzením premiéra Fialy, kterého označuje za nebožáka, který tvrdí, že patříme na Západ atd. Fakta nepřináší žádná.

Rusko/Ukrajina: Neúnavný popularizátor názoru P. C. Robertse, Lubomír Man, uvádí další článek (viz příklady), ve kterém vysvětluje výbojné postoje Ruska vůči Ukrajině a kladení požadavků na záruky proti rozšíření NATO.

Podporované subjekty a osoby: odpůrci očkování, Rusko

Útoky: NATO, západní Evropa, Ukrajina, zastánci očkování a očkovaní, Mukesh D. Ambani – ředitel, Reliance Industries, Peter Brabeck-Letmathe – zástupce ředitele Komise správců WEF, Mark Carney – zvláštní vyslanec OSN na změny počasí, Chrystia Freeland – zástupce premiéra a ministra financí Canada, Kristalina Georgieva – ředitelka IMF (Mezinárodní finanční fond), Queen Rania of Jordan – královna Rania z Jordánu, David M. Rubenstein – spoluzakladatel a ředitel Carlyle Group, Klaus Schwab – zakladatel a ředitel WEF (Světové ekonomické forum), Marc Benioff – předseda a ředitel Salesforce, Thomas Buberl – hlavní ředitel AXA, Laurence Fink – předseda a ředitel BlackRock, Orit Gadiesh – ředitel Bain & Company, Fabiola Gianotti – generální ředitelka CERN, L. Rafael Reif – ředitel MIT, Mark Schneider – hlavní ředitel Nestlé, Tharman Shanmugaratnam – Ministr obrany Singapúr, Robert Mercer – Renaissance Fund, Larry Page – Google, Al Gore – bývalý politik a environmentalista, Angel Gurría – generální sekretář OECD (Organizace pro ekonomickou kooperaci), Paula Ingabire – Ministr informační a komunikační technologie Rwanda, Yo-Yo Ma – hudebník hráč na čelo, Luis Alberto Moreno – WEF, Jim Hagemann Snabe – předseda Siemens a Maersk, Feike Sijbesma – Philco, Zhu Min – zástupce vedoucího ředitele IMF, Mark Zuckerberg – Facebook/Meta, Bill Gates – Microsoft, Herman Gref – hlavní ředitel Sberbank, André Hoffmann – zástupce ředitele Hoffman-La Roche, Christine Lagarde – ředitelka Evropská centrální banka, Peter Maurer – ředitel Červený kříž, Patrice Motsepe – ředitel African Rainbow Minerals, Julie Sweet – hlavní ředitelka Accenture, Heizo Takenaka – Ekonom, Dustin Moskovitz – nadace Open Philanthropy

Příklady:

Dr. David Martin odhaluje hlavní spiklence, kteří zosnovali aféru Covid-19

http://www.nwoo.org/2021/12/15/dr-david-martin-odhaluje-hlavni-spiklence-kteri-zosnovali-aferu-covid-19/

P.C.Roberts: Rusko promluvilo. Dokáží je hlupáci ve Wahingtonu poslouchat?

http://www.nwoo.org/2021/12/15/p-c-roberts-rusko-promluvilo-dokazi-je-hlupaci-ve-wahingtonu-poslouchat/

Psycho-log

http://www.nwoo.org/2021/12/15/psycho-log/

Parlamentnilisty.cz

Témata:

Politika: V tomto týdnu se PL zaobíraly hlavně jmenováním vlády. Když bylo v pondělí oznámeno, že prezident jmenuje ministrem i Jana Lipavského, byl to pro redakci šok. Přišla tak velká vlna článků, které však celou situaci vylíčily jako vítězství Miloše Zemana, který buď schválně nechá vládu a Lipavského, aby se znemožnili sami, popř. bylo předkládáno, že mu za toto jmenování zajisté Petr Fiala něco přislíbil. Samozřejmě útoky na tuto kontroverzní osobu pokračují celý týden až s nepochopitelnou vytrvalostí.

Covid: Toto téma tvořilo opět většinu článků. Probíhala kritika opatření – ať už z pohledu jejich nelogičnosti, tak z pohledu „covid fašismu“. Ukazují se případy ze zahraničí, kde je vidět, že covid zde považují jen za další chřipku a česká vláda situaci jen přehání a lidi utlačuje.

Panuje samozřejmě silná kritika očkování. Všichni kritici, kteří v textech zarputile bojovali proti očkování jako takovému najednou obrací a tvrdí, že proti očkování nejsou, jsou jen proti povinnosti a proti očkování dětí: to jsou nyní dvě největší „hrozby“.

Při průběžném sledování jde vidět již jasná dělící čára, která dělí lidi na „antivaxery“ a „covid fašisty“. Tím se také stupňuje nenávist ve společnosti, které se projevuje na různých demonstracích (v PL jasně označovaných za potřebné a demokratické), i v souvislosti s útoky na jednotlivé představitele vlády, popř. jiné výrazné osoby. Nejčastěji je útočeno na předsedu ČLK Milana Kubka. Ten si za výhružky dle redakce může sám, jelikož je příliš radikální a lidé se jen brání.

ČRo: V souvislosti s Rozhlasem vycházely jen články, které především obhajují a podporují J. Obzinovou a kritizují její kritiky, zejména M. Adamovou Pekarovou. Problémem ČRo má být jednostranná názorová politika blízká TOP 09 a také cenzura, které se dopouští omezováním nepohodlných názorů. Kritizováni byli také zaměstnanci rozhlasu, kteří se změnou nesouhlasili – nejde o nic, o čem by měli dle PL rozhodovat.

Energie: Hlavně ke konci týdne přibylo článků, kde vystupují experti, které přímo „děsí“ situace s energiemi. Je prezentován názor, že pokud necháme „dělat Unii to, co se jí zlíbí“, budou zde mít lidé peníze sotva na základní potraviny a elektřina bude luxusní zboží. PL z energetické krize zejména v neděli (2 dny po jmenování) viní Petra Fialu a novou vládu.

Podporované subjekty a osoby: AfD, Alena Schillerová (ANO), Aleš Gerloch, Andrej Babiš (ANO), Chcípl PES, CNN Prima News, Cyril Svoboda, Dagmar Havlová, Daniel Kovářová, Daniel Landa, Eva Holubová, Ilona Csáková, Jan Švejdar, Jaroslav Foldyna (SPD), Jindřich Rajchl (Trikolóra), Jitka Obzinová, Jiří Čunek (KDU-ČSL), Julian Assange, KSČM, Marine Le Pen, Maďarsko, Miloš Zeman, Miroslav Grégr, Očkování, Polsko, Rober Šlachta (Přísaha), Robert Fico, Rusko, Ruská federace, SPD, Tomio Okamura (SPD), Viktor Orbán, Václav Havel, Zdravé fórum, Éric Zemmour

Útoky: Andrej Babiš (ANO), BIS, Bohuslav Sobotka (ex. ČSSD), Danuše Nerudová, Emanuel Macron, EU, Facebook, farmaceutický průmysl, Fialova vláda, Green Deal, Helena Langšádlová (TOP 09), Jakub Michálek (Piráti), Jan Lipavský (Piráti), Jana Bobošíková (VB), Jiří Diensbier (ČSSD), Jiří Rusnok, Joe Biden, Karel Havlíček (ANO), Markéta Adamová Pekarová (TOP 09), migranti, Milan Kubek, Miloš Zeman, neziskové organizace, nová vláda, Německo, Olaf Scholz, Olga Richterová (Piráti), opatření, očkování, očkování dětí, Petr Fiala (ODS), Piráti, René Zavoral, Rusko, Senát, SRN, STAN, Tomáš Halík, USA, Vlastimil Válek (TOP09), vláda AB, Václav Havel, Václav Láska (SEN21), Vít Rakušan (STAN), Zdeněk Koudelka, Zuzana Čaputová, ČRo, ČT

Příklady:

Příchod Fialy! Sociolog strhl oponu: Sorosovci řídící ČT, promořovací deep-state… A hlavně ne fotky z nemocnic. Umírat doma!

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Prichod-Fialy-Sociolog-strhl-oponu-Sorosovci-ridici-CT-promorovaci-deep-state-A-hlavne-ne-fotky-z-nemocnic-Umirat-doma-686872

Je to potřeba, abychom mohli do kina.“ Holčička, 10 let, naočkována. A ČT u toho

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Je-to-potreba-abychom-mohli-do-kina-Holcicka-10-let-naockovana-A-CT-u-toho-686728

Bruselský arogantní spratek Lipavský. Progresivisté přinášejí rozvrat společnosti, varuje poslanec Hrnčíř

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Bruselsky-arogantni-spratek-Lipavsky-Progresiviste-prinaseji-rozvrat-spolecnosti-varuje-poslanec-Hrncir-686451

Pravyprostor.cz

Témata: V týdnu mezi 13. až 19. prosincem bylo na Pravém prostoru uveřejněno 57 textů. 52 se věnovalo politickým nebo společenským tématům, 5 protiislámským, protiromským, protičernošským a anti-LGBTQ tématům.

Politika: Tento týden se v rámci sekce politika dominovalo především téma jmenování nové vlády v ČR. To je ve článcích líčeno velmi kriticky, a to především směrem ke konkrétním jménům, která usednou ve vládě. Nejvíce kritizovanou osobou je samotný premiér Petr Fiala, hned po něm se jedná o ministra zahraničí Jana Lipavského. Podporovanou osobou ve článcích je velmi často Miloš Zeman, a to především v tématu konfliktu premiér vs. prezident. Kritika nové vládní koalice je mířena na boj s epidemií coivd-19 a vztah s EU. Téma epidemie covidu-19 velmi zesláblo a obsahovalo především silnější narativy typu nového světového řádu díky covid diktatuře apod. Zahraniční témata se věnovala krizi na Ukrajině, a to ve smyslu kritiky Západu, který tlačí Rusko do kouta, ale i kritice Ruska za snahu o obsazení Ukrajiny.

Společnost: Nejsilnějšími společenskými a kulturními tématy tento týden bylo očkování proti Covidu, zavedená a plánovaná opatření proti šíření Covidu, problematika politické korektnosti a propagace názorů autorů na Pravém prostoru. Tento týden byla silná kritika vlády za předchozí, současná i budoucí opatření v boji proti covidu. Očkování je stále téměř jednostranně odsuzováno, avšak toto téma již není tak dominantní v kategorii Společnost. Opatření proti covidu autoři považují za zcela nesmyslné a také jako další krok k zavedení fašistického režimu, který bude cenzurovat a diktovat lidem každý jejich krok a rozhodnutí. Kritizována byla také EU, jenž byla v mnoha textech zpochybňována kvůli imigrační politice, ekologickým opatřením, rovnoprávnosti občanů a boji proti dezinformacím.

Další témata: Několik textů se zabývalo velkým resetem a globální nadvládou korporací a elit společnosti. Texty mají poměrně jednotný narativ, a to ten, že díky očkování se vyfiltrují poddaní, kteří přežijí a pak ti, kteří naočkování nejsou, budou společností diskriminování a postupně zahynou. Texty také často kritizují západní ideje kapitalismu, sdílené ekonomiky, technologických pokroků, zelených opatření, očkování a sociálních sítí. V textech se primárně útočí na liberální či západní společenské ideje. Autoři také vyjadřují podporu alternativním médiím nebo alternativním způsobům léčby covid. Několik textů se věnovalo skandálu Jiřího Ovčáčka za údajné opití se, jeho chování bylo ohodnoceno jako nevhodné. V několika textech byla vyjádřena podpora protestům, proti covidu v Rakousku a ve zbytku EU.

Podporované subjekty a osoby: Miloš Zeman, Donald Trump, Rakousko, Rusko, Maďarsko, Francie, Viktor Orbán, Emmanuel Macron, Slovinsko, Izrael, Neposlušnost, Austrálie, Daniel Lnda, Lukáš Pollerta, Luboš Volný, Spojenectví Říp, Brasílie, Jair Bolsonaro, Alternativní média, Konspirační teorie, Polsko, Støjbergová, Bílý Ježíšek

Útoky: EU, Očkování, Petr Fiala (ODS), Mainstreamová média, Covid, Testování, Vláda, Opatření, Vít Rakušan, Elity, Globalisté, Liberálové, Korporace, Andrej Babiš (ANO), Nová vláda, Západ, Česká televize, Migranti, Jan Lipavský, Globální změna klimatu, Zelená opatření, Muslimové, Imigrace, Německo, STAN, Miloš Zeman, NATO, USA, Milan Kubek, LGBTQ, Pfizer, Islám, Jiří Ovčáček, Ukrajina, Povinné očkování, Covidpas, BLM, Politici, Joe Biden, Barack Obama, Zelená politika, TOP 09, Piráti, Donald Tusk, Volodymyr Zelenskyj, Vladimír Putin, Farmaceutický průmysl, Bellingcat, Annalena Baerbocková, Petr FIala, ODS, Marian Jurečka, Pavel Blažek, Jana Černochová, Albert Bourly, Klaus Schwab, Německá SPD, Zelení, Olaf Scholz, Televize Prima, Markéta Pekarová Adamová, Jitka Obzinová, Český rozhlas, Alternativní energie, Bartoš, Richterová, Tečka, ČLK, Jiří Beran, Levice, Woke culture, Čeští elfové, Fact-checkovací organizace, Greenpeace Slovensko, Emisní povolenky, Lipavský, Sociální sítě, M. Kolíková, Slovensko, Reforma společné zemědělské politiky, Multikultura, Bill Gates, Afričané, Disney, Dánsko, Politická korektnost

Příklady:

Gates si koupí vše co potřebuje: Média, vědce, politiky, herce, firmy … i veřejné mínění!

https://pravyprostor.cz/gates-si-koupi-vse-co-potrebuje-media-vedce-politiky-herce-firmy-i-verejne-mineni/

Proč mají být na jaře všichni v očkovacím transportuProč mají být na jaře všichni v očkovacím transportu

https://pravyprostor.cz/proc-maji-byt-na-jare-vsichni-v-ockovacim-transportu/

Údajné konspirace se mění v realitu a údajné dezinformace v pravdu

https://pravyprostor.cz/udajne-konspirace-se-meni-v-realitu-a-udajne-dezinformace-v-pravdu/

Předpověď pro omikron na rok 2022

https://pravyprostor.cz/predpoved-pro-omikron-na-rok-2022/

Sputnik

Témata: Minulý týden zachvátily český internet meme vtipy o Danielu Landovi, Lubomíru Volném a dalších antivax osobnostech, že se údajně nechali naočkovat. Autoři vtipů vytvořili satiru, která byla mnohdy přesným opakem tvrzení daných osobností. Jaká byla reakce Sputniku na tuto meme kampaň? Autorce článku (Aleně Novotné) tato meme kampaň moc vtipná nepřišla. V článku věc komentuje, že jde o zoufalství a cynismus. Objevuje se ostrá kritika organizací (Evropské hodnoty, Člověk v tísni, Čeští elfové), které se zabývají bojem s dezinformacemi, že nezveřejnily, že jde o fake. Na důvod, proč se tyto organizace údajně nevyjádřily, si autorka odpovídá sama: „Lež lepšolidí není lží. Je to jen upravená pravda, která má zesměšnit jev nebo činnost nepohodlné osobnosti. Spisovatel George Orwell by měl radost.“

V covidové tématice se objevují jak čistě informativní články, tak kritické, například vůči povinnému očkování. Odpor vůči povinnému očkování vyjadřuje například Ondřej Dostál, jehož rozhovor z Prima CNN se na Sputniku objevil v podobě článku.

Po delším čase se začíná znovu objevovat podpora ruské vakcíny Sputnik V, kterou by měla WHO posuzovat ke schválení pro nouzové použití začátkem roku 2022. Článek „WHO sdělila termín schválení Sputniku V“ zmiňuje například Maďarský průzkum, podle kterého měla ruská vakcína Sputnik V vycházet jako nejlepší v prevenci úmrtí.

Stále přetrvává kritika nově nastupující vlády. I tento týden nejvíce útoků dostává Vít Rakušan (STAN), ministr vnitra. Celkově vyšlo 8 negativně znějících článků. Obsahy článků jsou různé. Článek s titulkem „Míra trapnosti byla právě završena.“ Rakušan zopakoval scénu z vánočního dojáku“ například Rakušanův Vánoční projev. V něm Vít Rakušan ukazoval cedulky. Na jedné z nich byly v piktogramech nakresleny problémy, kterým bude muset vláda čelit, například růst cen energií, covid, Čapí hnízdo, a byly tam i vlajky Ruska a Číny. V několika článcích řeší Sputnik sponzorské dary STANu z Kypru. Kritizován je také kvůli odchodu policejního prezidenta Jana Švejdara. Podle Sputniku mělo jeho rozhodnutí předcházet schůzka s Vítem Rakušanem.

Z politiků podporovaných to byla hlavně Trikolóra, SPD a KSČM. V článku s titulkem: „Ve výrobě elektřiny jsme soběstační, ale těží z toho Němci. Konečná kritizuje liberální praktiky“ Sputnik přepisuje rozhovor z Parlamentních listů předsedkyně KSČM, Kateřiny Konečné. Z SPD je citován názor Tomia Okamury, který se ohradil proti STANu a Jaroslava Foldyny a Pavla Jelínka, se kterým dělal rozhovor samotný Sputnik ohledně výsledků voleb.

V zahraniční tématice se drží kritika EU a NATO. Objevuje se myšlenka, že EU je pod úplnou kontrolou NATO. Mluví se o hrozbě nasazení jaderných zbraní v Bělorusku, pokud bude NATO rozšiřovat svou působnost a pokud dá podobné zbraně Polsku. Dále se také Sputnik zmiňuje o návrzích Ruského ministerstva zahraničí v podobě zamezení vstupu Ukrajiny do NATO. Z podporovaných zahraničních politiků, je to zejména Putin, který se ohrazuje proti zelené politice a sankcím vůči Rusku.

Sledována je také situace v Německu, kde byl zablokován YouTube kanál RT DE od Russia Today. Z článku se zdá, že daný kanál je neškodný, vinu vidí Sputnik jak v YouTube samotném, tak v německé vládě, zejména u Wolfganga Schäuble, který v roce 2020 prohlásil, že se pomocí televize Russia Today snaží Moskva manipulovat Němci ruského původu ve vlastních cílech.

Podporované subjekty a osoby: Daniel Landa, Jana Marková, Trikolóra, Ondřej Dostál, Chcípl pes, Lubomír Volný, Volný blok, Miloš Zeman, Parlamentní listy, KSČM, Kateřina Konečná, Bělorusko, Rusko, Vladimír Putin, Nord Stream2, Sputnik V, Čína, Zamir Kabulov, RFPI, Maďarsko, Jurij Ušakov, Dmitrij Peskov, OBSE, Russia Today, RT DE, Maria Zacharovová, Jitka Obzinová, Leo Luzar, Sergej Rjabkov, Jan Zahradil, Václav Klaus, Tomáš Doležal

Útoky: Člověk v tísni, Čeští elfové, Evropské hodnoty, Jakub Janda, neziskovky, Jaroslav Naďa, Ivan Korčok, USA, NATO, povinné očkování, Julian Assange, WikiLeaks, Jan Lipavský, Piráti, Ukrajina, Afghánistán, migranti, YouTube, Google, Litva, OSN, Volodymyr Zelenskyj, Jens Stoltenberg, Wolfgang Schäuble, Helena Dalliová, Petr Fiala, Markéta Pekarová Adamová, TOP09, Václav Havel, Český rozhlas, pětikoalice, Sudetoněmecké dny

Příklady:

Volný se nechal očkovat, Landa taky. Komu tyto fejky prospějí?

https://cz.sputniknews.com/20211217/volny-se-nechal-ockovat-landa-taky-komu-tyto-fejky-prospeji-16889650.html

Putin varoval před ekologickým neokolonialismem a promluvil o tom, že se vždy najde důvod narušit RF

https://cz.sputniknews.com/20211217/putin-varoval-pred-ekologickym-neokolonialismem-a-promluvil-o-tom-ze-se-vzdy-najde-duvod-narusit-rf-16893009.html

Nečekané! Čína uvedla, kterou zemi USA používají jako „potravu pro děla“

https://cz.sputniknews.com/20211217/necekane-cina-uvedla-kterou-zemi-usa-pouzivaji-jako-potravu-pro-dela-16891141.html

Poznámka: Cílem tohoto monitoringu je dlouhodobé vyhodnocování témat, kterými se vybrané weby zabývají. Pouze dlouhodobé vyhodnocení může dát kompletní obraz o míře manipulací daného webu. Jednotlivé články být dezinformační nutně nemusí. Monitoring nemůže postihnout, jaký je vztah jednotlivých autorů publikovaných textů nebo osob weby zmiňovaných vůči danému webu – zda jsou zmiňováni vědomě nebo proti své vůli apod. Případné reklamace ohledně negativní publicity tyto osoby musí řešit vůči danému webu, nikoli vůči tomuto monitoringu, který jen zpětně zachycuje daný fakt, že informace na webu vyšla.