dezinfo-weby monitoring (2. týden 12/2022)

49622

Aeronet.news

Témata:

České předsednictví EU: Fialovo předsednictví prosadilo reformu emisních povolenek a uvalení karbonové daně na dopravu a vytápění. Tyto daně mají za úkol donutit firmy a úřady na trvalý Home Office a dálkovou administrativu přes bankovní identitu. Fialova vláda pro zablokování nehnula prstem a následné příjmy z dotačního fondu, které se dotknou jen zlomku lidí jsou chucpe. Mnoho lidí z ČR, Slovenska a dalších slovanských zemí začne zvažovat emigraci do Ruska.

Válka na Ukrajině: Ukrajinský Generální štáb se připravuje na možnou zimní invazi z Běloruska, kde se aktuálně cvičí 200 tis. ruských a běloruských vojáků.

Minské dohody: Opět se objevuje narativ falešných Minských dohod, jejichž sjednáním Ukrajina a Západ podrazili Rusko s cílem zajistit Ukrajině čas na přezbrojení, výcvik a vyhnání Rusů.

Energetická krize: AE prezentuje interview s německým ekonomem, ve kterém dotyčný varuje před návratem nacismu v zemi, dále naznačuje, že Německo je v područí USA a německá vláda odklonem od Ruska škodí vlastnímu lidu.

Pád slovenské vlády: Politická krize na Slovensku a předčasné volby ohrožují budoucí slovenskou zahraniční politiku a Aeronet si všímá komplikací, které by případná Ficova nebo Pellegriniho levicová vláda přinesla Americké administrativě v souvislosti s jejich základnami, dodávkami zbraní pro Ukrajinu a tzv. projektem Trojmoří.

EU směrnice a zákazy: AE uvádí, že pod hrozbou ptačí chřipky dojde k omezení výroby kuřat a vajec, což je krátce a stručně Total Control! Stejně jako obvykle označuje AE tato opatření jako neopodstatněné regulace, jejichž uplatnění se zakládá na účelové zámince, v tomto případě virus H5N1. V dalším sledu AE upozorňuje na blížící se omezení topení dřevem a štěpkou, které chystá evropská směrnice RED II. Total Control sebere lidem všechny myslitelné svobody!

Podporované subjekty a osoby: Kreml, Fico, Pellegrini

Útoky: Západ, Ukrajina, EU, vláda ČR, Petr Fiala, A. Merkel, Německo, Slovensko, USA

Autoři: VK

Příklady:

Americké ministerstvo zahraničí má kvůli pádu slovenské vlády pohotovost

https://aeronet.news/americke-ministerstvo-zahranici-ma-kvuli-dramatickemu-padu-slovenske-vlady-pohotovost-v-ohrozeni-je-existence-americkych-zakladen-i-podpora-dodavkam-zbrani-pres-slovensko-na-ukrajinu/

Zákaz chovu slepic a topení dřevem

https://aeronet.news/zakaz-chovu-slepic-pod-sirym-nebem-v-cesku-je-pouze-zacatek-protoze-evropska-smernice-red-ii-zrejme-miri-k-omezeni-ci-dokonce-zakazu-topeni-drevem-a-stepkou-podle-vedcu-pracujicich-pro-eu/

Fialovo předsednictví prosadilo uvalení CO2 daní!

https://aeronet.news/fialovo-predsednictvi-eu-prosadilo-uvaleni-co2-dani-na-vytapeni-nemovitosti-a-na-veskerou-dopravu-podle-agendy-fit-for-55-coz-povede-k-razantnimu-prohloubeni-inflace-v-cr-a-ve-vsech-evropskych-zemich/

Novarepublika.online

Témata:

Válka na Ukrajině: Autoři publikovaných článků na webu změnili podávání informací ohledně války na Ukrajině. Autoři článků se zaměřují na popis situace a soustředí se na raketové útoky na civilní infastrukturu vedené Ruskou armádou. Společně s tímto je popisována protivzdušná obrana Ukrajiny jako neúčinná, nefunkční a často jsou tyto systémy spojovány s útoky na (vlastní) civilní obyvatelstvo.

Na webu se často zmiňovány i útoky ukrajinské armády na vojenské cíle na území Ruské federace. Tyto útoky jsou vnímány jako stupňování konfliktu a je s nimi silně spojováno NATO a USA.

Domácí politika: U množství článků, které se věnují domácí politice, můžeme pozorovat několikátý týden v řadě snižující se počet. Hlavním tématem, který byl nosným pro web, bylo přijmutí vojáků ukrajinské armády do výcviku na našem území. Zde byla domácí politická scéna kritizována za samotné přijmutí vojáků a obecnou migrační politiku spojenou s Ukrajinskými uprchlíky. Dalším a znovu se opakujícím se tématem bylo zdražování a inflace, zde k tomuto tématu byly použity stále se opakující narativy, spojené s nefunkční a pomalou vládou.

Zahraniční politika: Nosným tématem věnující se zahraniční politice byly tento týden na webu Nová republika především sankce vztahující se na ruskou ropu. Zde byly sankce popisovány jako zcela nefunkční a tak, že sankce v celkovém důsledku poškodí ty, kteří je zavedou. Autoři často společně s tímto tématem spojovali zvyšující se inflaci v EU a USA. Neméně častým tématem také bylo setkání prezidentů Francie a USA k tomuto byl prostor spíše věnován polemizováním nad předmětem schůzky a podobnými konspiracemi.

Koncem týden se autoři začali věnovat dění v Srbsku a Kosovu. Do tohoto tématu byla vtahována politika USA a NATO. Tyto dvě entity byly spojovány se stupňováním konfliktu a byly označeny za příjemce benefitů plynoucí z konfliktu.

Podporované subjekty či osoby: Rusko, Putin, Alterativní média, Kreml, Jaroslav Bašta, Srbsko, Jana Zwyrtek Hamplová

Útoky: NATO, USA, OSN, Ukrajina, EU, Německo, Vláda, Petr Fiala (ODS), Západ, Polsko, Pětikoalice, Joe Biden, Jana Černochová

Příklady:

Surovikin překvapil NATO svými metodami na Ukrajině

https://www.novarepublika.online/2022/12/surovikin-prekvapil-nato-svymi-metodami-na-ukrajine

Vládo, co dělá ukrajinská armáda na našem území?!!!

https://www.novarepublika.online/2022/12/vlado-co-dela-ukrajinska-armada-na-nasem-uzemi

Parlamentnilisty.cz

Témata:

Vnitrostátní politika: Pokračuje kritika Vlády ČR, která ovšem nevybočuje ze standardního rámce uplynulých týdnů. Nadále zaznívá, že Vláda nedbá na zájmy ČR a podřizuje se EU. Vláda je prý neschopná, nebo dokonce nechce lidem pomoci. Schválení stropů na ceny energií pro velké firmy je prezentováno tak, že to EU “konečně dovolila”, došlo k němu však pozdě a oproti jiným státům jsou stropy příliš vysoké.

Pokračuje i zveřejňování textů, které mají jasně cílit na emoce čtenářů. Časté je porovnávání ceny různých produktů tu s Německem, tu s Polskem, zřejmě podle toho, v jakém srovnání vyjde ČR nejhůře, aby z dražších produktů byla viněna vláda Petra Fialy. Druhým typem emotivních textů jsou články o důchodcích nebo samoživitelkách v potížích opět s cílem vyvolat ve čtenáři negativní emoce vůči vládě.

Prezidentské volby: Zaměření téměř výhradně na trojici vedoucích kandidátů. Zatímco Petr Pavel a Danuše Nerudová jsou vesměs kritizováni, Andrej Babiš je výhradně chválen a dostává velký prostor. Prezentuje se jako protiruský, proevropský kandidát a podporuje uprchlíky (ale ne na úkor občanů). V posledním týdnu lze pozorovat přeliv pozornosti redakce PL od Petra Pavla k Danuši Nerudové. Té je vyčítáno např. to, že měla připravené poznámky, které obsahovaly datum vstupu ČR do EU. Pokud jde o generála Pavla, je připomínána zejména jeho činnost před rokem 1989. V této věci několikrát zaznívá i porovnání s Andrejem Babišem, kdy se autoři domnívají, že minulost Petra Pavla je mnohem horší než ta Andreje Babiše, a navíc se sugestivně tážou, co na Pavla ještě praskne, když o své minulosti nadále lže. Publikovány jsou ostré přestřelky ze sítí mezi příznivci Pavla a Nerudové s cílem vykreslit jejich příznivce (a přeneseně i kandidáty samotné) jako agresivní, neschopné naslouchat ostatním.

Mezinárodní politika: PL věnují poměrně významnou pozornost probíhající korupční kauze v Evropském parlamentu. Poukazují na údajně nadměrné příjmy zúčastněných, které jim stejně nezabránily v přijímání úplatků. Za pozornost stojí i to, že tyto články jsou spojovány s jednáními o sankcích proti Maďarsku. V této souvislosti se objevuje argument, že nyní nemají evropské instituce právo komukoliv cokoliv vyčítat.  Pokud jde o selhání Maďarské vlády ve věci zastropování cen pohonných hmot, autoři, zdá se, neví, jak na tuto zprávu reagovat. Některé texty osočují ČT z dezinformací o zavřených benzinkách, Jaroslav Foldyna tam prý byl a nic takového neviděl. Jiné texty to prezentují jako selhání dodávek z vnější (nezmíněno odkud) a to kvůli pokračování války na Ukrajině. 

Jeden článek popisuje “skutečné” pozadí eskalace situace v části Kosova, kde převažují Srbové. Srbové prý v Kosovu čelí útlaku a zastrašování. Za současnou vyhrocenou situaci mohou prý výhradně majoritní kosovští Albánci a zablokování hraničních přechodů a dalších silnic ze strany Srbů bylo v reakci na kroky majority. Srbská vláda chce do oblasti poslat své policisty, aby mohla “bezbranné” Srby chránit.

Ukrajina: Téma ruské agrese na Ukrajině nedoznává zásadních změn. Autoři tvrdí, že by Vláda měla více monitorovat ukrajinské uprchlíky. Zaznívá obecná podpora uprchlíků, druhým dechem je ale dodáváno, že nikoliv na úkor občanů a že je třeba ohlídat, aby si “z Ukrajiny jen nejezdili pro dávky”. Tak jako v minulých týdnech jsou proslovy prezidenta Zelenského doplněny titulky, které navozují dojem, že Zelenský má opět další a další požadavky, poroučí si, a dokonce vydírá další uprchlickou vlnou z Ukrajiny. Opakovaně zaznívá volání po míru, mají jej dojednat politici, popř. OSN (ruské veto opomíjejí, jak si daný mír představují, nezmiňují). Dle Jaroslava Foldyny nemají tito lidé proruské postoje, ale “hledají pravdu”. Nadále se také objevuje tvrzení, že válka totálně vyčerpává hlavně Evropu. Novinář Erik Best přichází s tezí ohledně ruské strategie, kdy Rusové cíleně podporují vnímání Západu, že Rusko prohrává, což Západ motivuje k další a další podpoře, výsledkem čehož bude opotřebení a oslabení Západu.

Podporované subjekty a osoby: Andrej Babiš (ANO), ANO, Donald Trump, Elon Musk, Gazprom, Jana Bobošíková, Jana Zwyrtek Hamplová, Jaroslav Bašta (SPD), Jindřich Rajchl (PRO), Karel Diviš, KSČM, Miroslav Kalousek (TOP 09), Národní rada obnovy, Petr Kramný, protivládní demonstrace, Rusko, SPD, Srbsko, Tomáš Zima, Tomio Okamura (SPD), Viktor Orbán, Vláda ČR, VW, závislost na ruských surovinách, Zdravé fórum 

Útoky: Adam Hříbal, Advokátní kancelář ROWAN LEGAL, Andrej Babiš mladší, Boj proti dezinformacím, ČEZ, Člověk v tísni, ČT, Dan Přibáň, Danuše Nerudová, Deník N, Dominik Feri, Emanuel Macron, EU, GLOBSEC, Green Deal, Hana Kordová Marvanová, Institut Petra Fialy, Institut pro pravicovou politiku, Ivan Bartoš (Piráti), Jan Čižinský (Praha sobě), Jan Lipavský (Piráti), Jozef Síkela (za STAN), Karel Schwarzenberg (TOP 09), Kosovo, LIDL, mainstreamová média, Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Miloš Zeman, Ministerstvo zemědělství, NATO, ODS, Pavel Rychetský, Pavel Šafr, Petr Fiala (ODS), Petr Kolář, Petr Pavel, Petr Pithart, Piráti, Pomoc Ukrajině, Praha, Rusko, státní zastupitelství, Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), Twitter před Elonem Muskem, Ukrajina, Ukrajinci, uprchlíci, USA , Václav Láska (Piráti), Věra Jourová (ANO), veřejnoprávní média, Vít Klusák, Vít Rakušan (STAN), Vláda ČR, Vlastimil Válek (TOP 09), Vratislav Mynář, Západ, Zbyněk Stanjura (ODS), Zdeněk Hřib (Piráti), Zdeněk Nekula (KDU-ČSL)

Příklady:

Nebýt covidu, nebýt Ukrajiny… Rajchl překvapil scénářem s Fialou a Rakušanem 

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Nebyt-covidu-nebyt-Ukrajiny-Rajchl-prekvapil-scenarem-s-Fialou-a-Rakusanem-723181

V Kosovu přituhuje. Barikády, zásahy policie, zatýkání. Víno teklo ulicí

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/V-Kosovu-prituhuje-Barikady-zasahy-policie-zatykani-Vino-teklo-ulici-723406

Plán: Méně potravin za víc peněz. Rozhodnuto v Praze i v EU

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Plan-Mene-potravin-za-vic-penez-Rozhodnuto-v-Praze-i-v-EU-723475

Protiproud.info

Témata:

Média lžou, ale Rusko vítězí: Dokonce i Zelenský vyvrací lživou propagandu, když sám uznává, že Rusko plánuje velkou ofenzívu a dobytí Kyjeva, což je dle Protiproudu v rozporu s tvrzením, že ruská armáda je na pokraji kolapsu, jak nám tvrdí naše lživá média.

Ruští hackeři také získali informace o skutečných ukrajinských ztrátách, když se probourali do počítačů Generálního štábu Kyjeva. Dle Protiproudu se ukázalo, že se jedná nejméně o 35 500 takzvaně nezvěstných banderovců. Ve skutečnosti jsou tak označováni padlí, jejichž těla nebyla evakuována. Ruské drony ničí infrastrukturu v Kyjevě, zatímco ukrajinský útok na Klintsy zcela neúspěšný. Dle Protiproudu také dochází k úmrtí mnoha civilistů v Ukrajinou ostřelovaných městech Doněcku.

Deindustrializace Evropy: USA zákonem o snížení inflace uvrhuje Bruselu podřízené evropské státy do katastrofy, až přijdou o většinu svých podniků. Dotace pro podniky sídlící v USA v oblasti čisté energie a technologie povede k dalšímu exodu evropských firem do USA. Např. Volkswagen nepopřel úmysl zavřít evropské pobočky z důvodu nedostatku plynu, a další firmy, hlavně chemické, farmaceutické apod. budou další na řadě.

Krize je přitom uměle vyvolaný Velký reset neboli Agenda 2030. Rusko chtělo dodržet všechny dohody, ale sankce mu to znemožnily. Projevuje se tak, že USA (hlavně Akademie Klause Schwaba, WEF) diktuje Evropě, aby odmítala energie, a tak je nyní cena plynu v záporných číslech, ale nám se ho stejně nedostává. Ještě hůř jsou na tom rozvojové země závislé na geneticky modifikovaných plodinách od Monsanto, Bayer a Gyngenta. Gates a Rockefeller se budou radovat ze snížení populace.

Změna klimatu, pokud k ní dojde, nebude dle Protiproudu zapříčiněná zanedbatelnými koncentracemi CO2, ale sofistikovaným geoinženýrstvím. Ostatně i dokument Pentagonu deklaruje úsilí o kontrolu počasí do roku 2025.

Účelem je vyhynutí civilizace a její nahrazení humanoidními roboty s umělou inteligencí. Ty budou využívat pouze digitální peníze, které budou programovatelné a použít lidmi půjdou pouze, pokud se uživatel bude chovat vhodně. Rozhodovat přitom bude vědecká diktatura, která nepovoluje pluralitní názory, a kterou budou schvalovat globální úřady (OSN). Takové využití peněz k penalizaci nepohodlných už nyní vidíme v omezení ruských občanů v EU nebo proti protestujícím kanadským řidičům kamionů.

Covid a ptačí chřipka

New Green Deal má spadeno na živočišnou výrobu, kterou se snaží drasticky omezovat všemi metodami, ačkoli maso lidé potřebují k životu. Jedním z omezení je i přemrštěné strašení dle Protiproudu benigní ptačí chřipkou, kvůli které musí být drůbež zavřená, na což doplácí hlavně venkované spjatí s přírodou. Nejspíš bude brzy potřeba pozabíjet i domácí mazlíčky, a třetina polí se musí nechat ležet ladem, což povede k hladomoru.

Využití „smrtonosného“ viru jsme už přitom zažili s Covidem. Jak se dle Protiproudu teď ukazuje, Bidenův syn Hunter měl na Ukrajině laboratoře na mutování virů. Byl spjat i s laboratoří v Číně, odkud nechal záměrně uprchnout nakažená zvířata. Virus, který přenášela, nebyl smrtící, ale umožnil vznik lživé kampaně, která posloužila jako výmluva k omezování svobody a násilnému očkování (které dle Protiproudu zapříčinilo víc úmrtí než Covid samotný).

Prezidentské volby

Ačkoli dle preferencí vedou Babiš, Pavel a Nerudová, stále je tu dle Protiproudu víc než 30 procent nerozhodnutých voličů, kteří by mohli podpořit jediného autentického vlastence Jaroslava Baštu (SPD). Stojí za ním nevídaná jednota na národní scéně, mimo jiné SPD, Trikolora, D.O.S.T., Aliance národních sil, Kudy z krize a Manifest.

Dočasný pobyt ukrajinských vojsk

Protiproud se ptá, jak bude právně ošetřen dočasný pobyt ukrajinských vojsk na našem území, hlavně co se týče odpovědnosti za spáchané trestné činy, případnou vzpouru, a kdo bude kompenzovat škody. A proč vůbec máme ukrajinskou armádu cvičit, když už rok bojuje a je docela bojeschopná?

Podporované subjekty a osoby: Rusko, Jaroslav Bašta, národní fronta

Útoky: Brusel, Bill Gates, Rockefeller, OSN, ukrajinská armáda, Hunter Biden, Akademie Klause Schwaba

Příklady:

Velký reset

https://protiproud.info/politika/6886-nadeje-nad-propasti-planovane-umele-multikrize-proc-muze-za-vse-putin-energie-nechybi-zaporne-ceny-pokusy-s-pocasim-zabije-nas-zima-ne-lez-o-oteplovani-vrazedna-who-lze-zkaze-zabranit-nic-noveho-mame-to-v-rukou.htm

Bidenův syn se podílel na vypuštění Covidu

https://protiproud.info/politika/6896-advent-pripomina-ze-zazraky-se-deji-bruselane-v-bratislave-skoncili-kdy-u-nas-nemecka-popelnice-cislo-17-aneb-protektorat-na-druhou-uz-to-leze-ven-bidenuv-syn-se-podilel-na-vypusteni-covidu-i-na-nasi-mafii-se-vari-voda.htm

Sputnik

Témata: 

Ukrajina: Sputnik se zaměřuje zejména na vykreslování bojů v některých oblastech Ukrajiny s důrazem na to, jak kvůli tomu trpí civilní obyvatelstvo, nicméně v souvislosti s ukrajinským postupem. Dalším podtématem je prezentování nesouhlasu se západní podporou Ukrajině v různých zemích (Např. Francie). Je bagatelizován dopad sankcí.

Energetika: Téma, které se hojně objevuje, jsou dopady energetické krize v Evropě a neschopnost EU s nimi něco efektivně dělat.

Prezidentská volba: Sputnik se věnuje i prezidentské volbě, konkrétně pak kritice kandidátky Danuše Nerudové, která má být ve vleku zájmových skupin a protežovaná médii.

Ostatní: Objevuje se několik článků na téma údajné diskriminace Číny ze strany USA kvůli výrobě čipů.

Podporované subjekty či osoby: Rusko, Vladimir Putin, ruská armáda, Petr Štěpánek (Trikolóra), Hans Christian Strache, nespokojená evropská veřejnost, hlasy z Donbasu, Čína

Útoky: Ukrajina, NATO, EU, USA, Voldymyr Zelenskyj, Velká Británie, Západ, Danuše Nerudová, mainstreamová média, ČT, Polsko, polští „žoldáci“

Autoři: redakce

Příklady:

Štěpánek: Jistá zájmová skupina si Nerudovou vybrala jako českou variantu Čaputové

https://cz.sputniknews.com/20221217/stepanek-jista-zajmova-skupina-si-nerudovou-vybrala-jako-ceskou-variantu-caputove-18998463.html

Aktivista z Nikolajeva vypráví, jak polští žoldáci beztrestně znásilňují ženy

https://cz.sputniknews.com/20221216/aktivista-z-nikolajeva-vypravi-jak-polsti-zoldaci-beztrestne-znasilnuji-zeny-18995125.html

zvedavec.org

Témata:

Ukrajina, Rusko a souvislosti: Pořád se točí už poměrně obstarožní kolovrátek o tom, že za sankcemi uvalenými na Rusko je pouze zájem omezit Rusko v exportu energií tak, aby uspěli ostatní prodejci, zejména USA. (Nikdo z autorů se nezamýšlí nad tím, jak tedy mohlo být Rusko tak hloupé, a jít Západu v tomto konání na ruku a dát mu záminku k sankcím). Ze setrvačnosti ještě autoři zmiňují růst cen energetických surovin a pomíjejí fakt, že ropa už šla pod ceny ze začátku invaze. Neustále se zmiňuje, že USA, (přestože prokazatelně podporují Ukrajinu nejvíce), jen využívají situace na úkor Evropy. Po mnoha letech se opět vynořuje termín Váleční štváči. Nyní v souvislosti dodávek zbraní USA na Ukrajinu a kritizováním nejmenšího vyhlášeného balíku pomoci Ukrajině ze strany USA. Kongres USA má podporovat vývoz modernějších zbraní a ve větší míře. Zbraně zasílané na Ukrajinu tím mají být promarněny. Autor právě tohoto článku není moc v obraze, protože mluví o vítězství Rusů u Bachmutu, který je stále nedobyt, naopak zde provádí Ukrajina protiútoky. Neustále je omíláno, že Kyjev nemá šanci na vítězství, ovšem chybí podpora fakty. Několik článků mluví o tom, že Kyjev je pouze zástupným bojovníkem ve válce NATO/USA s Ruskem. Někdy dokonce články tvrdí, že USA a NATO zkoušejí Rusko, kam až bude ochotné zajít. Chris Marsden píše o tom, že Ukrajinci mohou operovat na území Ruska prakticky dle libosti. Ukazuje to na útocích dronů na vojenské cíle v Rusku i útocích speciálních sil Ukrajiny v Rusku. Tyto útoky mají být minimálně z části pod taktovkou USA. Michael Svatoš tepe EU a zejména Českou vládu za to, že se zaručily za půjčku Ukrajině bankám a budou za Ukrajinu splácet úroky. Ukrajina podle autora nebude svůj dluh schopna splácet. Jmenován je i Green deal a zbrojní výroba, které mají společně s půjčkou zatížit obyvatele Evropy. Jaroslav Štefec vaří problémy z vody a brojí proti Ukrajincům na našem území, a to jak proti uprchlíkům (600 000 hladových krků, jejichž kulturu neznáme.) tak zejména proti vojákům, kteří se u nás cvičí. Nejen že rozporuje důvody, proč jsou u nás cvičeni (když objevuje Ameriku v tom, že Ukrajina není členem NATO) a ptá se, kdo výcvik platí, ale zajímá jej, kdo a jak bude řešit případnou ozbrojenou vzpouru těchto vojáků, pokud se nebudou chtít vrátit. Dále se ptá, jak se budou řešit trestné činy spáchané těmito vojáky atd., samozřejmě se na konci neopomene zaštítit tím, že mu jde o blaho a bezpečnost českých občanů. Poměrně drze srovnává tuto situaci s okupací ruskými vojsky. Autor Miro Del přináší svědectví o Tomáši Fialovi, bratranci premiéra Fialy. Ten měl koupit kromě nemovitostí na Ukrajině i internetové médium Ukrajinská pravda. Podle autora je Tomáš Fiala guvernérem G. Sorose na Ukrajině. Kromě avíza rodinné souvislosti už není Petr Fiala v článku nijak zmíněn, jde jen o jakési lehké kopnutí do kotníku a autor bez faktů angažmá premiéra v popisovaných dějích na konci článku apeluje spíše na představivost čtenářů. The Saker se tentokrát vytáhnul. Podle něj je NATO na Ukrajině poníženo a hledá záminku, jak ukázat svou sílu, a to třeba útokem na Srbsko, díky zhoršující se situaci v Kosovu. Srbsko je stavěno do role ochránce práv srbské menšiny v Kosovu a má podle autora svázané ruce, je stavěno do role ublíženého, Kosovo, Evropa a KFOR do role zlých. Autor se upíná k porážce NATO na Ukrajině (kam ještě NATO nedorazilo), tím ke ztrátě síly NATO a volném poli působnosti pro Srbsko. Úspěch V. Zelenského v časopise Time (osoba roku 2022) nedá spát Thierrymu Meyssanovi, který vyjmenovává kroky, které naopak mají být VZ k tíži, a jakoby zapomněl, že je Ukrajina ve válce. Takže zákaz proruských stran, zákaz ruského jazyka, konfiskace majetku proruských oligarchů. Nakonec jde tak daleko, že připisuje VZ i vraždy politických oponentů.

Musk/Twitter: Protože informace zveřejněné Twitterem nebyly zřejmě tak šokující, jak někteří doufali, přispěchali s vysvětlením – soubory, které obdrželi Muskem pověření novináři (Matt Taibbi a Bari Weissová určení Muskem aby zveřejnili velká odhalení o tom jak měl Twitter pomáhat zvolení Bidena), byly cenzurovány. A to Jimem Bakerem, bývalým hlavním poradcem FBI.

Zhoršující se situace pro Rusko z článků nechala vymizet jakékoliv zmínky o Putinovi, což je s předchozí dobou poměrně značný rozdíl, kdy by poměrně často stavěn do role spasitele. Přesto, že jsou v některých článcích pokusy o prezentaci situace jako Ruského úspěchu, i když bez faktů a silně kostrbatě, jakákoliv zmínka o Putinovi chybí, pravděpodobně aby nebyl s krizí spojován.

Podporované subjekty a osoby: Rusko, Srbsko, Alexandr Vučič

Útoky: NATO, Západ, Jim Baker, USA, J. Biden, E. Macron, Ukrajina, Velká Británie, EU, Vláda ČR, P. Fiala, T. Fiala, V. Zelenskyj

Příklady:

Volodymyr Zelenskyj a etnopolitika

https://zvedavec.news/komentare2022/12/9454-volodymyr-zelenskyj-a-etnopolitika.htm

NATO se snaží najít záminku k útoku na Srbsko (opět)

https://zvedavec.news/komentare2022/12/9453-nato-se-snazi-najit-zaminku-k-utoku-na-srbsko-opet.htm

Poznámka: Cílem tohoto monitoringu je dlouhodobé vyhodnocování témat, kterými se vybrané weby zabývají. Pouze dlouhodobé vyhodnocení může dát kompletní obraz o míře manipulací daného webu. Jednotlivé články být dezinformační nutně nemusí. Monitoring nemůže postihnout, jaký je vztah jednotlivých autorů publikovaných textů nebo osob weby zmiňovaných vůči danému webu – zda jsou zmiňováni vědomě nebo proti své vůli apod. Případné reklamace ohledně negativní publicity tyto osoby musí řešit vůči danému webu, nikoli vůči tomuto monitoringu, který jen zpětně zachycuje daný fakt, že informace na webu vyšla.