dezinfo-weby monitoring (1. týden 12/2022)

49288

Aeronet.news

Témata:

Válka na Ukrajině: Dle ruských analytiků se očekává zimní ruská ofenzíva a po ovládnutí amerického kongresu republikány je reálné osekání dodávek pro Ukrajinu a s tím spojené budoucí problémy ukrajinské armády. AE chválí Wagnerovu skupinu, která má na kontě údajně další vítězství v Bachmutu a patří k nejefektivnějším částem ruské armády.

Výcvik ukr. Armády v ČR: Aeronet na základě komentářů K. Řehky a Jany Černochové, které proběhly v souvislosti s výcvikem ukrajinských vojáků na českém území, vyvozuje, že toto cvičení slouží jako příprava české armády na válku s Ruskem.

Polsko chce anektovat záp. část Ukrajiny: Polsko zahájilo kroky k získání podpory polské veřejnosti pro anexi západní části Ukrajiny, řekl ředitel ruské zahr. rozvědky Sergej Naryškin.

Prezidentské volby: AE obviňuje Ministerstvo vnitra ze skandálního vyřazení Karla Janečka z boje o Hrad, když údajně hrozil souboj Titánů, tj. Janeček vs. Babiš ve druhém kole. Tato snaha „Rakušanova ministerstva“ sleduje uvolnění místa pro favority pětikoalice, jimiž jsou D. Nerudová a gen. Petr Pavel. Aeronet dva naposledy jmenované kandidáty pomlouvá, zpochybňuje a poukazuje na ekonomické problémy či energetickou krizi, kterou ani jeden z nich nebude schopen řešit ke spokojenosti obyvatel, tzn. vystupovat proti sankcím a iniciovat narovnání vztahů s Ruskem.

Vladimír Zelenský: Na základě vyjádření ukrajinského premiéra z let 2010-2014 Nikolaje Azarova je V.Z. falešný Žid, který je ve skutečnosti Banderovec a nacista, který nemá s Ukrajinci žádné slitování. Znovu se objevují narážky na Zelenského zálibu v kokainu a jeho podřízení Západu.

Zemědělství: AE kritizuje Holandsko, které ve snaze snižovat emise dusíkových sloučenin potírá extenzívní zemědělství, odkupuje zemědělské farmy, což údajně povede k nedostatku potravin a nucenému pojídání červů, hmyzu a zavedení Total Control.

Podporované subjekty a osoby: Kreml, Wagnerova skupina, Karel Janeček

Útoky: Západ, Ukrajina, Polsko, EU, vláda ČR, Vladimír Zelenský, Danuše Nerudová, Petr Pavel, Jana Černochová, Karel Řehka, Holandsko

Autoři: VK

Příklady:

Ministryně nepřímo potvrdila, že se AČR připravuje na válku s Ruskem

https://aeronet.news/ceska-ministryne-obrany-neprimo-potvrdila-ze-ceska-armada-chysta-valku-proti-rusku-jeji-lide-budou-z-ukrajinskych-vojaku-behem-jejich-vycviku-v-cr-vytezovat-zpravodajske-informace/

Skandální vyřazení Karla Janečka

https://aeronet.news/neuveritelny-skandal-s-vyrazenim-karla-janecka-z-prezidentskeho-boje-je-cestou-jak-zabranit-souboji-titanu-ve-ii-kole-voleb-rakusanovo-vnitro-seskrtalo-janeckovi-vice-jak-35-procent-podpisu/

Holandsko likviduje extenzívní zemědělství

https://aeronet.news/holandska-vlada-oznamila-ze-zahajuje-kompulzivni-odkupy-az-3-000-holandskych-zemedelskych-farem-ale-chvili-bude-cekat-na-dobrovolne-odprodeje-od-farmaru-kterym-nabidne-o-neco-vice-penez/

Novarepublika.online

Témata:

Válka na Ukrajině: Válce na Ukrajině na webu Nová republika vévodilo několik témat. Obvyklé použití narativů popírající ukrajinskou suverenitu, popisu vojenských operací v prospěch Ruské armády, nadhodnocování ukrajinských ztrát. K těmto obvyklým tématům je v posledních týdnech přidáno téma věnující se raketovým útokům na kritickou infrastrukturu – v tomto tématu často autoři naznačují útoky Ukrajinské armády na vlastní civilní infrastrukturu (chtěnou i nechtěnou).

Sílícím tématem tento týden bylo autory zmiňované rozpoutání války ze strany NATO, především Polska (na popud USA). V tomto tématu bylo poukazováno na výhody plynoucí z porážky Ukrajiny pro Polsko a to, že toto bylo důvodem k vyprovokování Ruské federace a započetí války.

Domácí politiky: Na domácí politice bylo sílícím tématem inflace a zdražování. Často s tématem inflace byl zmiňován i reálný pokles mzdy a zvyšovaní cen/záloh na energie. S těmito nelichotivými tématy byla spojována aktuální vládnoucí koalice. Vláda byla spojována s pomalou a neadekvátní reakcí na toto téma.

Na webu můžeme pozorovat zvyšující se počet článků věnující se migraci. S tímto tématem jsou spojovány především uprchlíci z Ukrajiny.

Blížící prezidentské volbě nebylo věnováno příliš místa. Autoři se zaměřovali pouze na kandidaturu Jaroslava Bašty a na jeho kandidaturu bylo poukazováno v nekritickém světle.

Zahraniční politika: Zahraniční politika byla spojována především s válkou na Ukrajině. Byly použity obvyklé narativy – rozpoutání války ze strany NATO, USA a Velké Británie.

Témat, které nebyly spojovány s válkou, bylo minimum. Těmto článkům vévodilo především téma trollích farem, kde z těchto uskupení bylo obviňováno USA a další západní země. Tyto západní trolí farmy byli obviňovány z vměšování do voleb v USA a jiných aktivit, které jsou reálně připisovány ruským trolím farmám.

Podporované subjekty: Rusko, Putin, alternativní média, Kreml, Jaroslav Bašta, Jiří Paroubek, Jiří Havel

Útoky: NATO, USA, OSN, Ukrajina, EU, Německo, vláda, Petr Fiala (ODS), Západ, Vít Rakušan (STAN), Polsko, Pětikoalice, Česká Televize, Joe Biden, Demokraté, Jana Černochová (ODS), Markéta Adamová Pekarová (TOP09), Elity, Republikáni, Velká Británie

Příklady:

Trollí farmy – moderní informační válka

https://www.novarepublika.online/2022/12/trolli-farmy-moderni-informacni-valka

Padesát tisíc za měsíc, přes tisíc každý den. Statistika Ukrajinců v Česku vydala čísla

https://www.novarepublika.online/2022/12/padesat-tisic-za-mesic-pres-tisic-kazdy-den-statistika-ukrajincu-v-cesku-vydala-cisla

von der Leyenová o ukrajinských ztrátách

https://www.novarepublika.online/2022/12/von-der-leyenova-o-ukrajinskych-ztratach

Parlamentnilisty.cz

Témata:

Domácí politika:

  1. Vláda ČR: PL pokračují v obviňování vlády prakticky za všechny negativní jevy ve společnosti. Po dlouhých měsících lze však pozorovat úbytek textů, které útočí přímo na vládu. Obecně se vyskytují texty informativní (např. přepisy vyjádření v rámci televizních debat, kde jsou uvedena stanoviska všech stran), texty zdánlivě nevyhraněné, kde však drobné poznámky v textu a stylizace titulku jasně dává najevo, komu PL fandí, a texty vyloženě útočné, plné klasických protivládních a proruských narativů včetně očividných lží a manipulací s fakty (často v rozhovorech, kde PL dávají prostor hostům z jim blízkého názorového spektra). Příkladem je agresivní kritika Aleny Schillerové (ANO), která označuje vládní návrh státního rozpočtu jako “paskvil plný machinací a účetních triků”.

  2. Prezidentské volby: Velký prostor dostávají především tři hlavní prezidentští kandidáti, každý z nich ale jinak. Andrej Babiš je výhradně chválen, je prezentován jako silný kandidát, jsou přinášeny reportáže z jeho osobního života. U Petra Pavla naopak stoupá počet kritických textů. Nejčastěji se redaktoři zaměřují na jeho minulost a vytahují se kdejaké spekulativní, někdy až konspirační, konstrukce (např. Jana Bobošíková staví narativ o prolhaném Pavlovi na základě toho, že má „bohatého strýce z USA“). U Danuše Nerudové se objevují jak texty pozitivní a neutrální, tak i útočné vedoucí zejména přes její působení na Mendelově univerzitě nebo přes osobu jejího manžela. Prezentovány jsou rovněž výměny názorů příznivců obou těchto kandidátů na sítích ve smyslu, že se vzájemně dohadují a jsou neurvalí a vulgární. Ostatní kandidáti jsou zmiňováni spíše okrajově. Několik článků naznačuje, že sčítání petičních hlasů pro prezidentské kandidáty neprobíhalo fér.

  3. Inflace: Velký počet článků se zaměřuje na zvyšování cen potravin, probíhá jejich srovnávání s cenami v supermarketech v okolních zemích (např. reportér jede do německého supermarketu, najde tam něco, co je levnější než v Čechách, a následně si položí několik řečnických otázek o naší vládě).

  4. Ekologie: Poměrně velké množství textů se věnuje kritice a výsměchu vědcům a politickým představitelům, kteří varují před změnou klimatu.

  5. Jana Zwyrtek Hamplová: Z paní Hamplové se na PL stává celebrita, věnují se každému jejímu vyjádření. Obšírně je informováno i o jejím kolapsu v Senátu, a i když není výslovně řečeno, co kolaps způsobilo, tak je naznačováno, že důvodem byly útoky ze strany liberálního tábora, zejména senátora Václava Lásky. PL stojí jednoznačně na straně Hamplové.

  6. Předsednictví EU: K tématu se objevuje vyjádření Cyrila Svobody, který jej hodnotí jako dobře administrativně zvládnuté, nicméně prý chybí silnější náboj, kdy nepřicházíme s návrhy, ale čekáme, s čím přijde Evropská komise.

Zajímavá je podpora přijetí eura a s tím spojená kritika vlády a ČNB.

PL se rovněž zabývají programovou konferencí SPD, v rámci čehož razí standardní teorie, že se vláda stará více o ukrajinské uprchlíky než o vlastní obyvatelstvo a že zkrácení války lze nejlépe dosáhnout, pokud přestaneme Ukrajině dodávat zbraně.

Ukrajina (a Rusko): V tomto okruhu pokračují nastavené trendy. Nadále jsou přinášeny přepisy proslovů Volodymyra Zelenského, ale i ruských představitelů. Podprahově je na čtenáře nadále přenášena informace, že se jedná o válku USA proti Rusku. USA na válce prý vydělávají na úkor Evropy, kterou tíží drahé energie a hrozí, že se těžký průmysl přesune do USA. Zelenský je prezentován jako nevděčný válečný štváč. Zaznívá názor, že Rusko Ukrajinu muselo napadnout, aby se samo vyhnulo napadení. Silně rezonuje také narativ o tom, že prý NATO v Srbsku také bombardovalo elektrárny, tak proč nyní kritizují Rusko.

Nejsilnějšího ohlasu se ale dostává rozhodnutí o cvičení ukrajinských vojáků na území ČR. Toto rozhodnutí je kritizováno ze všech stran a hlavní hrdinkou je Jana Zwyrtek Hamplová, která se proti tomu postavila. Opět zaznívají argumenty o zatahování ČR do války apod.

Útoky na média: Napříč sledovanými texty lze vidět útoky na mainstreamová média a obecně “mainstreamový” názor. Vykreslení Elona Muska jako bojovníka proti cenzuře na Twitteru. Navozována je představa, že za “alternativní” názor hrozí postih (např. ztráta zaměstnání, trestní stíhání). Představitelé dezinfo scény (např. Jana Bobošíková) se staví do pozice odvážných šiřitelů “ověřených informací”.

Podporované subjekty a osoby: Alternativní média, alternativní názory, Andrej Babiš (ANO), ANO, Čína, Denisa Rohanová, dezinformační scéna, Elon Musk, Henry Kissinger, Jana Bobošíková, Jana Zwyrtek Hamplová, Jarek Nohavica, Jiří Paroubek, Kateřina Konečná, KSČM, Ladislav Vrábel, Maďarsko, NATO, Pavel Čapek, Petr Drulák, Petr Pavel, povinná vojenská služba, přijetí eura, Putin, Rusko, SPD, Tomáš Březina, Tomáš Zima, Tomio Okamura (SPD), Ukrajina, USA

Útoky: 168 hodin, cenzura, Covid, Česká televize, Čína, ČNB, Danuše Nerudová, demokratické principy v ČR, Denisa Rohanová, drahé energie, dvojí kvalita potravin, ekologové, EU, evropské hodnoty, Francie, Jana Černochová (ODS), Jana Nečasová, Joe Biden, Jozef Síkela (STAN), klimatická mládež, Ladislav Vrábel, mainstreamová média, Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Miloš Zeman, MPSV ČR, MV ČR, Miroslav Kalousek (TOP 09), MO ČR, NATO, Německo, nepomáhání vlastním občanům, ODS, Pavel Čapek, Pavel Fischer, Petr Fiala (ODS), Petr Kolář, Petr Pavel, Polsko, pomoc Ukrajině, pravice, Pražská kavárna, prodejci automobilů, předvolební průzkumy, Radek Vondráček (ANO), Rusko, Seznam zprávy, slabá sociální podpora, SPD, SPOLU, Světlana Witowská, Taiwan, Tomáš Czernin (TOP 09), Ukrajina, Ukrajinci, ukrajinští uprchlíci, ukrajinští vojáci, uprchlíci, Ursula von der Leyen, USA, Václav Láska, Václav Moravec, Vít Rakušan (STAN), Vláda ČR, Volodymyr Zelenskyj, výcvik ukrajinských vojáků v ČR, vysoká inflace, zahraniční pracovníci, Západ, Zbyněk Stanjura (ODS), zvyšování daní

Příklady:

Ukrajinští vojáci v ČR? Víte, co řekne Rusko… Kateřina Konečná to odhadla

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Ukrajinsti-vojaci-v-CR-Vite-co-rekne-Rusko-Katerina-Konecna-to-odhadla-721839

Totalita klepe na dveře

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Totalita-klepe-na-dvere-721846

Zažaluji Zelenského v Haagu. Rajchl vypustil vážnou věc

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zazaluji-Zelenskeho-v-Haagu-Rajchl-vypustil-vaznou-vec-721729

Koncentrační tábory, jen s jiným jménem. Foldyna odhalil, co se prý chystá

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Koncentracni-tabory-jen-s-jinym-jmenem-Foldyna-odhalil-co-se-pry-chysta-721936

Protiproud.info

Témata:

Sbližování vlády a armády a další nebezpečí: PP přináší informace z diskuse vlády pod záštitou J. Bašty (SPD). Dle PP nás Fiala chce zavléci do války s Ruskem, a dochází k nevídanému propojování vládní oligarchie s vojenskou mocí. Největší nebezpečí spočívá ve vypnutí nezávislých kritických webů (navíc podle seznamu vypracovaného vojenským zpravodajstvím). Armáda si přitom dle PP veřejně pohrává s myšlenkami na ústavní puč, když náčelník generálního štábu K. Řehka prohlásil, že v případě sporu Ruska s NATO se česká armáda bude účastnit od první minuty. Válečný stav přitom může vyhlásit pouze prezident, ani v případě napadení spojenců se války účastnit proti naší vůli nemusíme. Jestli byl nějaký stát napaden může dle PP navíc být velmi sporné. Dalším nebezpečím je návrh ústavního zákona o vysílání armády do zahraničí bez souhlasu parlamentu.

Problematický je také návrh, aby volby do evropského parlamentu probíhaly ne podle státních hranic, ale v EU jako jediném obvodu, což by vedlo k absolutní moci Bruselu.

Korespondenční a elektronická volba ohrožuje demokracii a povede k manipulaci voleb, jako se to stalo v USA.  

PP se také obává proměny společnosti na progresivistickou oligarchii, která je v USA zastoupena ne Donaldem Trumpem, ale entitami jako Goldman Sachs, Google, Facebook, FBI a další bezpečnostní aparáty. Kupodivu se progresivističtí váleční štváči často rekrutují z řad bývalých pacifistů, jako němečtí Zelení, což ukazuje na jejich bezpáteřnost.

Jak pomáháme Číně: V Číně proběhly masové protesty proti covidovým omezením, až je úřady zmírnily. Spouštěči byla povinnost zůstat na pracovišti v případě výskytu covidu, a požár bytového domu v Urumči. Západní média straní covidovým disidentům, ale když podobné protesty probíhaly v Evropě, označovaly je za tupé masy podléhající dezinformacím, což dle PP ukazuje na jejich dvojí metr. Média také pobuřuje loajalita čínského politbyra vůči Si Tin-pchingovi. Ten přitom dle PP zmírňuje nevhodná opatření a napravuje chyby, ke kterým došlo na lokální úrovní.

Občané Tchaj-wanu svoji vládu svrhli, čímž dle PP opět pomohli Si Tin-Pchingovi, a Čína tak díky covidu dál posiluje.

Kvůli vražedné energetické politice Fialovy vlády a nesmyslné válce proti Rusku jsou na tom obyvatelé ČR šestkrát hůž než obyvatelé Číny. Čína a Rusko mezitím dokončují nový plynovod, kterým poteče plyn s cenou fixovanou na příštích 30 let, takže vítězství Číny je na všech frontách.

Běsi ve Francii: Brutální vraždu dvanáctileté dívky, kterou ve Francii spáchala Alžířanka pobývající zde ilegálně, odhalila temnou stránku masové imigrace. Francouzský prezident a vláda mlčí, protože dle PP jejich laxní imigrační politika byla příčinou této vraždy. Děravými hranicemi do Francie proudí statisíce nelegálních imigrantů, a příkazy k opuštění země nikdo nevymáhá. Ilegální imigranti jsou dle PP přitom pachateli poloviny všech trestných činů, dle PP obzvlášť „bezdůvodného násilí“, což vede k atmosféře strachu ve společnosti. Často lze dle PP vysledovat rasistickou motivaci, kdy oběťmi jsou běloši a pachateli Arabové nebo Afričané, což se ale veřejně neříká. Násilí narůstá, což je vidět hlavně z průzkumů veřejného mínění. Francouzi se už připravují na zhroucení své země, a na velkou výměnu kultury, způsobenou tím, že 40 procent malých dětí je imigrantského původu. Středoškolačky si vynucují hidžáb, ačkoli jsou náboženské symboly ve školách zakázány, a dle PP dochází k zastrašování, přičemž byť jen hovory o toleranci mohou vést k zabití učitele, jako se stalo Samuelu Patymu. Roste státní dluh a chudoba, ale když „žluté vesty“ protestovaly, setkaly se s tvrdou represí, protože nebyli muslimové.

Desítky let starý plán: PP přináší svědectví Bezmenovova z konce studené války, který už tehdy varovalo o spiknutí globálních sil. Jenže lidé jsou dle PP otroky systému, a tak věří klimatickým i covidovým lžím a ani stará varování jim neotevřou oči. To, co nyní probíhá, je dávno plánovaná a řízená neomarxistická indoktrinace, jejíž cílem je korporátní vlastnictví, kde většina lidí nic nevlastní, jen sdílí (což by se dle PP dalo nazvat korporátním fašismem). Bezmenovov popsal, že k tomu bude docházet ve čtyřech fázích masového vymývání mozků: demoralizace (fakta lidem nic neříkají), destabilizace (základní strukturální prvky národa), krize (která umožní vzestup laskavého diktátora) a normalizace. Nyní se nacházíme ve druhé nebo třetí fázi.

Cena dodávek zbraní Ukrajině: Rusku dle PP zbraně, peníze, ani suroviny nedocházejí, zatímco evropské země dodávají munici Ukrajině a samy se ocitají na suchu. Američané dle PP nerozpoutali válku v Ukrajině jen kvůli podkopávání Ruska, ale také aby přidusili Evropu, která jim začala šlapat na paty, a rozpad Ukrajiny by jí pěkně otřásl. Ukrajince bylo snadné indoktrinovat k myšlení, že za vše může bohatý soused. A svých cílů Američané dosáhli – zruinované evropské armády a přesouvání výrobních závodů do USA jsou toho důkazem. To nyní povede ke ztrátě zájmu o samotnou Ukrajinu.

Skutečná pravda o klimatickém náboženství: Klimatická sekta straší apokalypsou, jakých už v historii mělo být nesčetně. V posledních letech přitom ledovce, dle PP, narůstají, což je důvodem, proč už se nemluví o globálním oteplování, ale „klimatické změně“. Přitom prostě žijeme jen v době meziledové, a změny velkosti ledové pokrývky jsou pouze návratem k dřívějšímu stavu.

Lživá klimatická pseudověda slouží k obalamutění lidstva, aby mohla být planeta odlidněna ve prospěch globálních elit. Agenda prosazovaná OSN, Cop27, Světovým ekonomickým fórem v Davosu a Billem Gatesem povede dle PP k hladomoru a smrti miliard lidí. Udržitelné zemědělství znamená destrukce farmaření, a udržitelnost spočívá v nejedení jídla. Bez důkazů (dle PP) tvrdí, že produkce potravin je zodpovědná za třetinu skleníkových plynů, a chce omezit živočišnou výrobu. Budeme muset jíst mravence a umělé maso.

Podporované osoby a subjekty: Rusko, Putin, Elon Musk, nepodvolení

Útoky: Fiala, NATO, USA, finanční elity, klimatologové, OSN, Cop27, Světové ekonomické fórem v Davosu a Billem Gates, Goldman Sachs, Google, Facebook, FBI 

Příklady:

Pravda o klimatu

https://protiproud.info/politika/6857-sekta-klimatickych-apokalyptiku-stop-nasi-civilizaci-dogma-o-tani-ledovcu-se-hrouti-skutecni-vedci-vyvraceji-tupe-lzi-zijeme-vcyklu-doby-ledove-vymreme-spise-zimou-nikoli-horkem-symbol-nabozenstvi-smrti-a-zmaru-uz-i-na-letne.htm

Neomarxistická indoktrinace připravená už za studené války

https://protiproud.info/politika/6862-dlouho-planovana-operace-vse-se-pripravovalo-jeste-za-studene-valky-spion-varoval-zapad-v-orvellovskem-roce-1984-pak-uz-gorbacov-a-spustili-to-presne-podle-not-po-demoralizaci-destabilizace-a-potom-uz-popravy.htm

Sputnik

Témata:

Ukrajina: Koncem minulého týdne přibylo větší množství videí, které jsou uváděny pod názvem ДОНБАСС PENAET. Jde ve všech případech o amatérské výpovědi civilistů líčící hrůzy války, dokazující vinu ukrajinské armády. Ta je líčena jako nelidská, útočící na civilní cíle, v neposlední řadě se klade velký důraz na to, že Ukrajina je údajně nacistická. Například v článku, který cituje názory Dmitrije Medvděva. V článku, ve kterém v začátku pojednává o tom, že Rusko má pravdu, že na Ukrajině jsou nacisté a měli by být uchovány důkazy o tom. Ke konci článku se dokonce dostává k polemice o možnosti použití jaderných zbraní Ruska na ukrajinském území. S jistotou Medveděv tvrdí, že NATO nezasáhne ani v tomto případě.

USA vs. Rusko: Spolu se souvisejícím konfliktem Ruska s Ukrajinou Sputnik dále rozvíjí i konflikt USA vs. Rusko. USA jsou prezentovány jako nebezpečné pro lidstvo celkově. Například v článku „Vojenská biologická činnost USA ohrožuje lidstvo, prohlásil předseda ruské Státní dumy“ jsou prezentovány názory Vjačeslava Volodina, kde se znovu objevuje narativ o údajné biologické vojenské činnosti USA na území Ukrajiny. Článek je velmi krátký, mnoho nevysvětluje, důkazy a konkrétní objevy nepředkládá žádné, pouze konstatuje, že jde o objev ruských odborníků.

Česká politika: S určitým zpožděním reaguje Sputnik na banner Putina mezi českou a ukrajinskou vlajkou visící na budově ministerstva vnitra. Sputnik se ptá na názor advokáta Zdeňka Koudelky. Článek zmiňuje i firmu, která plakát realizovala. V první části článku jsou pouze informace o firmě, ceně zakázky, atd. (cituje se zde odpověď ministerstva vnitra). V druhé části článku se Sputnik věnuje názorům právníka. Právník se zabývá celkem marginálním tématem o sídle společnosti a účetní uzávěrce, vyhýbá se však samotnému sdělení koláže. Právník hodnotí odpověď ministerstva jako lživou (z důvodu bylo chybně uvedeno sídlo společnosti) a vnímá to jako zneužití státních peněz, protože prezentuje politické názory Rakušana. V článku se objevují hovorové a lehce vulgární výrazy jako „pindy úředníka“ nejspíše ve snaze přiblížit se průměrnému čtenáři Sputniku. Myšlenky článek rozvíjí ještě dál do extrémnějšího pólu. Přirovnává Rakušana k nacistům, protože dle slov Zdeňka Koudelky také měli ministerstvo propagandy. Na konci článku neopomíná zmínit údajnou snahu ministerstva vnitra o cenzuru a vypnutí některých dezinformačních webů v únoru 2022, mezi nimiž je i Sputnik.

Podporované subjekty a osoby: Rusko, Telegram, Vladimír Putin, Ruská armáda, Zdeněk Koudelka, Vjačeslav Volodin, Ruská státní duma, Dmitrij Medveděv, jaderné zbraně, Doněcko, Luhansko, ДОНБАСС PENAET, Donbass, Kreml, Suvorov, Stoltenberg, Peking, Čína

Útoky: Ukrajina, NATO, EU, USA, Voldymyr Zelenskyj, Velká Británie, Západ, Mowshe s.r.o, Vít Rakušan, Joe Biden, Izmail, Pentagon, Finsko

Příklady:

Vojenská biologická činnost USA ohrožuje lidstvo, prohlásil předseda ruské Státní dumy

https://cz.sputniknews.com/20221205/vojenska-biologicka-cinnost-usa-ohrozuje-lidstvo-prohlasil-predseda-ruske-statni-dumy-18953861.html

Medveděv promluvil o cíli uchování nacistických symbolů z Ukrajiny

https://cz.sputniknews.com/20221201/medvedev-promluvil-o-cili-uchovani-nacistickych-symbolu-z-ukrajiny-18941031.html

zvedavec.org

Témata:

Ukrajina, Rusko a souvislosti: The Seaker se ve svém článku snaží vyvolat dojem, že Ukrajina je jen obětí, nebo hračkou, kterou používají západní státy k tomu, aby Rusko vyprovokovaly k ničivějším úderům. Pasují Ukrajinu do obrazu nesvéprávného.

P.C.Roberts opět tvrdí, že doposud Rusko Ukrajinu šetřilo, ale nyní už bombarduje infrastrukturu a údajně by mohlo – pokud by chtělo – zničit Ukrajinu bez jaderných zbraní za jediný den. Údajně si také některé části Ruské armády začaly uvědomovat, že je Rusko ve válce.

Evropa má podle nepodepsaného článku „přikládat pod kotel války“ tím, že byla EP přijata rezoluce o tom, že je Rusko státem podporujícím terorismus a stát používající prostředky terorismu. A samozřejmě tím, že Evropa podporuje Ukrajinu v jejím odhodlání bránit se Ruské okupaci a agresi.

Mike Whitney píše, že pokud nebude chtít Zelenskyj jednat, dojde podle libovůle Putina k vytvoření demilitarizované zóny široké třeba 100 km mezi dočasně okupovanými územími a Ukrajinou. V těchto územích nebude žádná infrastruktura, budou zničeny mosty, nebude zde nikdo žít. Vytvoření zóny má být důsledkem Ruské zimní ofenzívy.

LGBT: Dle Štubňi je LGBT komunita prostředek pro rozvrácení společnosti a společenských pořádků. Pokud prý měl po vraždě příslušníků LGBT v Bratislavě podezření o tomto rozvratu, při sledování událostí v Kuvajtu nabyl o tomto jistoty. Zde má kromě jiného propagace LGBT mít (autorem nevysvětlený) vliv na kuvajtské nerostné bohatství.

Podporované subjekty a osoby: Rusko, Putin

Útoky: Ukrajina, USA, západ obecně, NATO, Evropský parlament, LGBT

Příklady:

Zdá se, že Rusko nebude k vítězství ve válce potřebovat zimní ofenzivu

https://zvedavec.news/komentare2022/11/9426-zda-se-ze-rusko-nebude-k-vitezstvi-ve-valce-potrebovat-zimni-ofenzivu.htm

Putinovo řešení: Roztříštěná, bezzubá Ukrajina rozdělená 100 kilometrů širokým územím nikoho

https://zvedavec.news/komentare2022/12/9432-putinovo-reseni-roztristena-bezzuba-ukrajina-rozdelena-100-kilometru-sirokym-uzemim-nikoho.htm

Poznámka: Cílem tohoto monitoringu je dlouhodobé vyhodnocování témat, kterými se vybrané weby zabývají. Pouze dlouhodobé vyhodnocení může dát kompletní obraz o míře manipulací daného webu. Jednotlivé články být dezinformační nutně nemusí. Monitoring nemůže postihnout, jaký je vztah jednotlivých autorů publikovaných textů nebo osob weby zmiňovaných vůči danému webu – zda jsou zmiňováni vědomě nebo proti své vůli apod. Případné reklamace ohledně negativní publicity tyto osoby musí řešit vůči danému webu, nikoli vůči tomuto monitoringu, který jen zpětně zachycuje daný fakt, že informace na webu vyšla.