dezinfo-weby monitoring (5. týden 09/2022)

46424

Aeronet.news

Témata:

Připojení DLR, LLR k Rusku: AE se rozplývá nad atmosférou v oblasti, která se chystá na připojení k Rusku a upozorňuje, že Ukrajina po tomto aktu dostane status invazní a okupační armády na území RF. V dalším článku se dozvídáme o slavnostní atmosféře a skandování hřmotného Rossija během ceremoniálu v Kremlu. Členství Ukrajiny v NATO je i přes žádost Zelenského v současnosti vyloučené, píše Aeronet. Putin ve slavnostním projevu zmínil západní deviantismus, zlé úmysly západních elit s dětmi, Rusko jako poslední baštu tradiční rodiny i končící západní hegemonii…

Exploze NS a energetická krize: Exploze plynovodu Nord Stream je v očích Aeronetu nepochybně dílo USA, jejichž skupina válečných lodí údajně operovala v oblasti. V důsledku výbuchu údajně přišlo Německo o naději na záchranu průmyslu a také se za této situace blíží konec Škoda Auto, píše Aeronet. Údajně se řada německých ekonomů domnívá, že to, co dnes zažíváme, je proces nepřátelské deindustrializace Německa režírované z USA, kterou odnese celá Evropa. Řešení krize nespočívá v zastropování cen, jenž pouze prohloubí další inflaci, ale v zajištění dostatku komodity za levnou cenu. Ukrajina se společně s Německem dostala do svěráku dvou poválečných jaderných mocností, které se skrze ně řežou o budoucnost světového řádu.

Giorgia Meloni: Nová italská premiérka schytává za své nedávné povolební pozitivní proklamace směrem k Ukrajině drtivou kritiku a Aeronet ji dokonce tituluje jako pro-americkou kobylu provázanou s Deep State, která je navíc členkou Aspen institutu. Meloni údajně povede Itálii proti EU ve prospěch projektu Trojmoří, který je vlajkovou lodí USA a jeho Deep State. Aeronet upozorňuje čtenáře na fakt, že jedinou vlasteneckou stranou v Itálii je strana M. Salviniho.

Střelba v Iževsku: AE popisuje ruského střelce, který v Iževské škole postřílel 15 lidí jako neonacistu s kontakty na ukrajinské neonacisty, který před činem obdržel povolávací rozkaz k mobilizaci. V souvislosti s tímto činem se údajně ruské tajné služby obávají možných dalších podobných útoků vzhledem k často velmi provázaným příbuzenským vztahům Rusů a Ukrajinců.

Podporované subjekty a osoby: Kreml, Rusko, M. Salvini

Útoky: Ukrajina, USA, Západ, EU, Německo, Evropa, V. Zelenský, Giorgia Meloni, J. Biden, Ursula von der Leyen

Autoři: VK

Příklady:

Exploze NS v režii USA a Itálie v rukou pro-americké kobyly G. Meloni

https://aeronet.news/video-tri-masivni-exploze-znicily-plynovody-nord-stream-1-a-2-nedaleko-danskeho-a-svedskeho-pobrezi-a-polsky-europoslanec-a-byvaly-ministr-obrany-a-zahranicnich-veci-jiz-za-likvidaci-podekoval/

Střelba v Iževské škole

https://aeronet.news/video-autenticke-zabery-z-mobilu-zaku-na-skole-v-izevsku-zachycuji-paniku-behem-radeni-neonacistickeho-utocnika-ktery-postrilel-nejmene-15-lidi-z-toho-7-deti-utocnikem-byl-podle-informaci/

Parlamentnilisty.cz

Témata:

Politika: PL přinášejí velké množství reportáží z protivládní demonstrace, která proběhla pod názvem Česká republika na prvním místě. Tato je hodnocena velice kladně. Pokud už je dán prostor kritice, tak je tato podána tak, aby prezentovala představitele Vlády a stran, které ji tvoří, posměšně (jejich představitelé jsou prezentováni jako arogantní, nestarající se o problémy lidí). Opakovaně zaznívá, že premiér Fiala označil demonstranty za ruské šváby. V průběhu celého týdne lze pozorovat latentní, ale někdy i otevřené vybízení k převratu. I nadále pokračuje podpora J. Rajchla a jeho strany PRO.

Až do 2. kola senátních voleb se těšili podpoře zejména kandidáti z protivládního spektra politické scény. Speciální pozornost pak byla věnována senátnímu obvodu Jihlava, byl zdůrazňován ten náhled, že se jedná o souboj mezi politiky, kteří chtějí pomáhat lidem a tzv. polistopadovým kartelům. Po vyhlášení výsledků voleb pak PL plynule přecházejí do útoků na kandidáty vládních stran, zvláště pak M. Vystrčila (ODS), několikrát je citován A. Babiš, který se nechal slyšet, že Vystrčil je nejhorší z vítězů. Opakovaně je pak zdůrazňován ten fakt, že Vystrčil neumí anglicky. Gratulací se pak dočkala J. Z. Hamplová. Po oznámení výsledků voleb pak PL akcentovaly údajně neférové chování vůči poraženým kandidátům a zbytečnost existence horní komory.

Ukrajina a Rusko: Pokud jde o dění na Ukrajině, jsou články výhradně informativního charakteru. V rámci tohoto tématu je zdůrazňován útok na plynovod Nord Stream se zvláštním akcentem na konspirační teorie a bombastické titulky (zdůrazňován je ten fakt, že nejvíce by na nepoužitelnosti plynovodů vydělaly Spojené státy). I nadále zaznívá, že bychom měli mít přímý kontrakt s Ruskem na dodávky plynu. I nadále jsou prezentovány články a „reportáže“, které poukazují na absolutní neúčinnost protiruských sankcí.

Podporované subjekty a osoby: AfD, Andrej Babiš (ANO), ANO, Česko, Daniela Kovářová, David Stulík, Donald Trump, dovoz ruských surovin, Giorgia Meloniová, Hynek Blažko (SPD), Itálie, Ivan David (SPD), Iveta Štefanová (SPD), Jan Paparega, Jan Pirk, Jana Nagyová (ANO), Jana Zwyrtek Hamplová, Jindřich Rajchl (PRO), Jiří Havel, Jiří Paroubek, Jiří Růžička, Karel Havlíček (ANO), Ladislav Vrábel, Ladislav Žák, Michael Canov, Miloš Vystrčil (ODS), Miloslav Kalousek, Miroslav Ševčík (Trikolóra), Miroslava Němcová (ODS), Neplať!, ODS, Patrik Nacher (ANO), Petr Bystroň (AfD), Petr Kamberský, Petr Štěpánek (Trikolóra), Polsko, PRO, protivládní demonstrace, Putin, Rusko, Ruský plyn, Senát, SPD, Tomáš Ortel, Tomio Okamura (SPD), Tradiční rodina, Trikolora, Ukrajina, Zdeněk Hraba

Útoky: Andrej Babiš (ANO), Covid opatření, ČT, Dánsko, Emisní povolenky, EU, Euro, Genders, Imigrace, imigranti, Imigranti, Jana Nagyová, Jozef Síkela, KDU-ČSL, Levice, LGBTQ, Liberálové, Lipská burza, Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Milion chvilek pro demokracii, Miloš Vystrčil (ODS), Miroslava Němcová (ODS), MPA (TOP 09), Národní muzeum, NATO, Německo, novináři, ODS, orgány EU, pětikoalice, Petr Fiala (ODS), Piráti, podpora Ukrajině, protiruské sankce, Rusko, Senát, Senát PČR, Senátní volby, SPD, SPOLU, STAN, think tank Evropské hodnoty, Tomáš Czernin (TOP 09), Tomáš Etzler, Tomáš Töpfer, Tomio Okamura (SPD), TOP 09, Ukrajina, USA, Vít Rakušan (STAN), Vláda, Vláda ČR, Vysoké ceny energií, Západ, Zastropování cen, Zelení

Příklady:

Podepište, půjdu s tím za Zemanem. Finále demonstrace přineslo překvapení

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Podepiste-pujdu-s-tim-za-Zemanem-Finale-demonstrace-prineslo-prekvapeni-715773

Ukrajina. Covid. Konkrétní varování pro EU. Monika Pilloni a volby v Itálii

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Ukrajina-Covid-Konkretni-varovani-pro-EU-Monika-Pilloni-a-volby-v-Italii-715610

zvedavec.org

Témata:

Ukrajina, Rusko a souvislosti: Článek podepsaný Andrew Korybkem se snaží prezentovat vyhlášení referend a jejich přechod pod Rusko jako Putinův tah ukončení vojenských akcí ještě před zimou s tím, že se již UA neodváží zaútočit na tato území.

Peter Van Buren přináší článek, kde se snaží tvrzením popírat ukrajinské vojenské úspěchy a počty ničené techniky i živé síly, a to, že Rusové ostřelují elektrárnu v Záporoží, masakry páchané Rusy, a ukrajinský tisk srovnávají věrohodností s reklamou. Zprávy přicházející z Ukrajiny jsou podle něj tvrzení, kdežto z té ruské strany jde o fakta.

Opět zaznívá (nyní ve článku převzatém z ruvesna.ru), že hlavním cílem USA na Ukrajině není porážka Ruska, ale sražení ekonomického lídra Evropy – Německa, na kolena.

Financiace: Pojednání o přechodu ekonomie od výroby a potřeb k financiaci, tedy orientaci na finanční motivy, finanční trhy uvádí Francis Lee. Negativní role je v článku přisouzena MMF a Světové bance. Tyto instituce měly údajně vnucovat v latinské Americe, Asii a Africe program strukturálních úprav tak, aby tyto státy snížily finance na sociální zabezpečení, platy státních zaměstnanců atd., aby mohli vybraní jedinci a instituce převzít kontrolu na různými odvětvími výroby a ekonomiky. To samé se mělo dít v post sovětských zemích.

Konspirační teorie: Peter Koenig tvrdí, že se zelení v mnoha zemích a zejména v Evropě fašizují (v článku označeno hnědnou) a prosazují jiné než zelené zájmy, a to pod diktátem USA. CO2 je podle autora neškodný, protože je nezbytný pro růst rostlin (uvolněné množství autor neřeší). Pod ekologickým diktátem musí dojít například k šetření energiemi, což bude mít podle autora chtěný efekt v tom, že se bude moci více očkovat proti chřipce (podle autora jde o stejný obsah vakcíny jako proti covidu), bude docházet k ničení infrastruktury. Autor nezapomíná zmínit ani 5G sítě.

Sabotáž Nordstream 1,2: Nikola Bornová převypravuje příběh o tom, komu se hodí poškození plynovodů Nordstream. Nejprve uvádí následky, které to přinese: od přípravy potravin (neopomene zmínit, že se jedná o palivo pro sporáky), přes nedostatek plynu v průmyslu, pro zpracování skla atd. Rusko na tom podle autorky zájem nemá. Za hlavní favority útoku označuje USA, které to mohlo udělat kvůli vývozu LNG a dalších výrobků do Evropy a Velkou Británii, dodává ale, že je to zejména proto, že na to má vybavení, ale pozitiva pro ni jsou nejasná. Za nepravděpodobnou je uváděna Ukrajina, která by oslabila evropskou ekonomiku, Německo také zájem nemá a zmíněn je i Izrael, který by to klidně udělat mohl, ale autorka nedokáže najít přínosy. Článek ukazuje tedy na USA.

Tématu se věnuje také Maxim Stoletov, který se snaží najít i možnost zapojení Polska, ale opět ukazuje nakonec jednoznačně na USA. Stejně tak v článku Vladimíra Mikheeva.

Izrael je zmíněn ještě jednou, a to jako největší nepřítel Evropy, protože chce překazit dohodu Íránu a USA, která by mohla vést k možným dodávkám energií do Evropy. Izrael je popsán jako původce 11. září, je mu připisována možná účast v útoku na Rashdieho, atd.

Minimálně polovinou článků se jako červená nit táhne teorie o snaze USA oslabit Evropu a zejména Německo.

Podporované subjekty a osoby: Rusko, Putin

Útoky: MMF, Světová banka, Ukrajina, Annalena Baerbocková, Olaf Scholz, Robert Habeck, Emmanuel Macron, USA, Biden, Izrael, Mosad

Příklady:

Kontrolní zásah do hlavy Německa

https://zvedavec.news/komentare/2022/10/9342-kontrolni-zasah-do-hlavy-nemecka.htm

Když zelená zhnědne – a nikdo si toho nevšimne

https://zvedavec.news/komentare/2022/09/9337-kdyz-zelena-zhnedne-a-nikdo-si-toho-nevsimne.htm

Poznámka: Cílem tohoto monitoringu je dlouhodobé vyhodnocování témat, kterými se vybrané weby zabývají. Pouze dlouhodobé vyhodnocení může dát kompletní obraz o míře manipulací daného webu. Jednotlivé články být dezinformační nutně nemusí. Monitoring nemůže postihnout, jaký je vztah jednotlivých autorů publikovaných textů nebo osob weby zmiňovaných vůči danému webu – zda jsou zmiňováni vědomě nebo proti své vůli apod. Případné reklamace ohledně negativní publicity tyto osoby musí řešit vůči danému webu, nikoli vůči tomuto monitoringu, který jen zpětně zachycuje daný fakt, že informace na webu vyšla.