dezinfo-weby monitoring (4. týden 10/2022)

47733

Aeronet.news

Témata:

Tušl & Čermák: Obhájce T. Čermáka prohlásil, že Patrika Tušla ve věznici zavřeli na vymrzlou samotku, jen proto že požádal o návštěvu lékaře. Dotyčný zřejmě poté zahájil hladovku a po převozu do nemocnice byl údajně násilím napojen na umělou výživu. Dle slov AE je Tušl politický vězeň, kterého se režim pokouší zlomit, aby spolupracoval s režimem na vlastním obvinění.

Putin v pytli pro mrtvoly: AE odsuzuje Rakušanův plakát s Putinem jako čin, který nepatří do mezinárodní politiky a vyhrožuje, že tímto se Česká republika přihlásila k budoucí odpovědnosti za chystaný atentát na Putina.

Nový světový řád: AE nabízí exkluzivní překlad projevu V. Putina z Valdajského fóra, na kterém Putin pomluvil Západ jako neonacistickou liberální demokracii a vysvětloval vizi nového světového multipolárního řádu založeném na respektu a přátelství mezi národy. Úroveň projevu V. Putina údajně významně převyšuje projevy západních politiků a také proto se prý Putin stává vůdcem planety. Aeronet odsoudil nezájem českých médií o tuto Putinovu řeč a dále uvádí, že budoucnost patří Euroasii, která bude geopoliticky dominovat v důsledku vlastnictví největších nerostných zásob a biologických zdrojů.

Podporované subjekty a osoby: Putin, Kreml

Útoky: Západ, vláda ČR, Petr Fiala, Vít Rakušan

Autoři: VK

Příklady:

Exkluzivní projev V. Putina

https://aeronet.news/video-exkluzivni-preklad-projevu-vladimira-putina-na-valdajskem-foru-kde-predestrel-vizi-noveho-svetoveho-radu-zalozeneho-na-multipolarite-a-vzajemnem-respektu-a-pratelstvi-mezi-vsemi-narody/

Patrik Tušl zahájil hladovku

https://aeronet.news/advokat-a-obhajce-tomase-cermaka-sdelil-redakci-aeronetu-sokujici-informace-patrik-tusl-jako-politicky-vezen-fialova-rezimu-zahajil-hladovku-a-byl-prevezen-do-vezenske-nemocnice/

Novarepublika.online

Témata:

Válka na Ukrajině: Drtivá část článků na Nové republice byla věnována válce na Ukrajině. Toto množství bylo nezvykle vysoké. V článcích byla použita obvyklá rétorika, při které jsou vyzdvihovány úspěchy ruské armády a shazovány úspěchy na straně Ukrajiny. Často opakujícím tématem bylo ohlédnutí se za válečným konfliktem a připisování úspěchů provedeným akcím. V části článků pak byl prostor věnován i „špinavé bombě“. Dalším častým společným jmenovatelem bylo stupňování konfliktu ze strany Západu, končící podpora Ukrajiny a nedostatek vojenské síly na straně Ukrajiny.

Domácí politika: Na webu byla jen malá část prostoru věnována domácí politické scéně. Když se o domácí politice web zmiňoval tak v běžném kontextu: drahé energie, inflace, nečinnost vlády apod. Koncem týdne se začaly objevovat články odkazující na protivládní demonstrace – zde byl prostor věnován přepisům a komentářům odkazujícím na řečníky na protivládní demonstraci z 28.10.

Zahraniční politika: Články týkající se zahraničního dělní se zaměřovali především na události odehrávající se v Čínské lidové republice. Hlavním tématem tu byl sjezd komunistické strany a znovuzvolení Si Ťin-pchinga do jejího čela, upevňování režimu v Číně a její vliv ve světě. Články však nezapomněli opomenout dění na evropském kontinentu, které byly popisovány jako rozkolísané a napjaté.

Podporované subjekty: Rusko, Putin, alternativní média, Čína, Maďarsko, Viktor Orbán, Covid, Netík

Útoky: NATO, USA, OSN, Velká Británie, Ukrajina, EU, Německo, Vláda, Petr Fiala (ODS), Západ, Elity, Vít Rakušan (STAN), Polsko, Pětikoalice, Petr Pavel, ČT, Prima CNN, Estonsko, Lotyšsko, Macron, Scholz

Příklady:

Projev Lenky Procházkové na Zelném trhu v Brně 28. října 2022

https://www.novarepublika.online/2022/10/projev-lenky-prochazkove-na-zelnem-trhu-v-brne-28-rijna-2022

Operativní plány Speciální vojenské operace na Ukrajině (ruský pohled)

https://www.novarepublika.online/2022/10/operativni-plany-specialni-vojenske-operace-na-ukrajine-rusky-pohled

Chystají se Scholz a Macron do Číny? Kdo vyhraje – soudruh Si nebo pan Biden?

https://www.novarepublika.online/2022/10/chystaji-se-scholz-a-macron-do-ciny-kdo-vyhraje-soudruh-si-nebo-pan-biden

Parlamentnilisty.cz

Témata:

Politika: V nezměněné podobě pokračují útoky na vládu ČR a její členy. Je viněna z neschopnosti pomoci občanům. Vyskytují se standardní narativy o tom, že raději podporují Ukrajinu než vlastní lidi. Vyzdvihovány jsou kauzy, ve kterých jakýmkoliv způsobem figurují členové vládních stran. Připomínána je inflace a drahota se kterou vláda nic nedělá.

Jako jeden z důkazů zhoršující se životní úrovně je nárůst počtu krádeží v řetězci Penny. PL poukazují, kromě standardních článků o cenách plynu a elektřiny, i na cenu uhlí, které je dle jejich článku na příděl – v této souvislosti je citován článek ze serveru iDnes, podle kterého budou lidé, kteří topí uhlím, mrznout. Několikrát je zmíněna možnost, že vláda chce přivést zemi k bankrotu úmyslně.

Lze pozorovat nárůst útoků na Petra Pavla. Je připomínána jeho komunistická minulost a jsou přinášena, pro něj nepříznivá, svědectví jeho kolegů z výcviku. Naopak více prostoru postupně dostávají ti kandidáti, kteří se vyslovují proti vládě a západnímu směřování země.

PL se věnují také nově vyvěšenému obrazu Vladimíra Putina v pytli na mrtvoly na budově ministerstva vnitra. Oslovení „odborníci“ se shodují na tom, že výjev je nevkusný, někteří dokonce volají po odstoupení ministra vnitra.

Redakce si všimla také akce „vezměme si vlajku zpět“, která se chce postavit proti zneužívání státního symbolu nedemokratickými a dezinformačními aktéry. Na tuto iniciativu je pohlíženo s despektem a posměchem. Nikdo prý vlaku nikomu nesebral.

Ke konci týdne se PL věnují také dvěma demonstracím na Václavském náměstí. O nich je informováno spíše informativně.

Ukrajina: Článků na toto téma – oproti minulým týdnům – přibylo. Přinášejí zejména informace o tom, kolik stojí zahraniční pomoc Ukrajině a zpochybňují její efektivitu. Minimálně v jednom případě je prezentován názor, že tato pomoc by měla být podmíněna vyjednáváním o příměří. I nadále je prezentován narativ, že se jedná o zástupnou válku mezi USA a Ruskem. Jen naprosté minimum článků pojednává o samotném dění na Ukrajině a ruských válečných zločinech.

O víkendu Rusko odstoupilo od dohody o vývozu obilí. Z toho je viněna Ukrajinská strana. Byla to prý reakce na útok Ukrajiny na Krymu.

Podporované subjekty a osoby: Alena Vitásková, Andrej Babiš (ANO), ANO, Donald Trump, Elon Musk, Hnutí Suverénních občanů, Ivan Vyskočil, Jakub Netík, Jana Bobošíková, Jana Lorencová, Jana Zwyrtek Hamplová, Jaroslav Bašta (SPD), Jindřich Rajchl (PRO), Jiří Paroubek, Josef Skála (KSČM), Ladislav Vrábel, Luboš Zálom, Ortel, PRO, Radek Sárközi, Reuters, ruské suroviny, Rusko, SPD, Tomio Okamura (SPD), Trikolóra, Ukrajina, Václav Klaus, Volodymyr Zelenskyj, Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolóra)

Útoky: Alternativní názory, ANO, Bezdomovci, BIS, Boj s dezinformacemi, Celebrity, Cenzura, Cizinci, Covid očkování, české předsednictví, Český rozhlas, ČT, Dana Drábová, Deník N, Drahé máslo, Džamila Stehlíková, Echo24, elektromobilita, EU, Facebook, GMO, Green deal, Imigrace, Ivan Bartoš (Piráti), Jana Černochová (ODS), Jaroslav Flégr, Jaroslav Hanák, Jiří Kajínek, KDU-ČSL, Marek Výborný (KDU-ČSL), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Média, Mikuláš Minář, Milion chvilek pro demokracii, Miloš Zeman, Ministerstvo školství, MV ČR, Nacionalismus, NATO, Německo, očkování na COVID, ODS, Olena Zelenská, OSN, Petr Blažek, Petr Čtvrtníček, Petr Fiala (ODS), Petr Gazdík (STAN), Petr Kolář, Petr Pavel, Pfizer, Piráti, politici, pomoc Ukrajině, Praha Sobě, Reportéři 168, Rozpočet, Rusko, Senát, Seznam Zprávy, Světlana Witowská, Tomáš Vrbík, TOP 09, Ukrajina, Uprchlíci z Ukrajiny, USA, Velká Británie, Vít Rakušan (STAN), Vláda ČR, vojenská pomoc Ukrajině, Volodymyr Zelenskyj, Západ, Zbyněk Stanjura (ODS)

Příklady:

Odchod Škody. Propad eura. Profesor: Češi, toto musíte vědět

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Odchod-Skody-Propad-eura-Profesor-Cesi-toto-musite-vedet-718260

Zrádče! Kde bereš tu drzost? Rajchl vytáhl na Rakušana to nejhorší

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zradce-Kde-beres-tu-drzost-Rajchl-vytahl-na-Rakusana-to-nejhorsi-718956

Protiproud.info

Témata:

Vězni svědomí: Současný, dle PP tyranský, režim odsoudil k deseti a dvaceti měsícům vězení dvě první vlaštovky mezi názorově radikálními disidenty. Obětí jsou nezávislí publicisté T. Čermák a P. Tušl, kteří byli umlčeni za „hanobení ukrajinského národa“, ačkoli psaním a šířením svých názorů pouze uplatňovali své právo na svobodu slova. Podobně jsou umlčovány i desítky FB účtů.

Na obranu svobody slova se staví i Václav Klaus, který považuje dnešní stav za nejhorší okamžik pro ČR od roku 1989. Ideálem dnešní doby je pasivní občan s jediným povoleným názorem, který zahrnuje bizarní ideologie jako blouznění o roli CO2 pro klima, obhajoba masové migrace a agresivní genderismus.

Zachraňme náš stát: PP oznamuje vznik nové zastřešující inciativy Zachraňme náš stát, jež si klade za cíl koordinovat akce proti Fialově vládě, spojovat vlastenecké síly a zabránit tomu, abychom byli zatahováni do dobyvačných válek NATO, jako je válka na Ukrajině.

Útěk na Ukrajinu: Fiala se producíruje v Kyjevě před kamerami, kam dle PP propagandisticky utekl, aby nemusel řešit zvyšující se ceny energií a inflaci, ačkoli mandát má v ČR a měl by se zabývat jejími problémy, například tím, že Brusel chystá další zákazy (tentokrát domácích topenišť), pod záminkou, že „čerstvý vzduch by měl být základním lidským právem“.

Orbán: Ve shrnutí projevu Viktora Orbána PP cituje, že podporou Ukrajiny Evropa ničí své racionální zájmy pod vlivem emocí. Německu vládne liberální hegemonie, a celá EU trpí dvojitými standardy, které brzy povedou k masovému exodu evropských obyvatel do bezpečného a tradičního Maďarska. Nadějí na ukončení konfliktu na Ukrajině je návrat Donalda Trumpa a Benjamina Netanjahu.

Saúdský princ ponížil Bidena: Korunní princ Saúdské Arábie se rozhodl snížit těžbu ropy před americkými volbami do amerického Kongresu, i přes škemrání osmdesátiletého prezidenta Bidena, aby s tím počkal. Je to důkazem toho, že USA zde ztrácí na významu a vliv získává Rusko a Čína. Zatímco Německem ovládané bruselské souručenství se před USA plazí, zbytek světa se naopak narovnává.

Podporované subjekty a osoby: Babiš, Kreml, Čína, T. Čermák a P. Tušl

Útoky: Fiala, EU, NATO, Německo, Ukrajina

Příklady:

Iniciativa Zachraňme náš stát

https://protiproud.info/politika/6795-zachranme-nas-stat-nova-iniciativa-chce-koordinovat-postup-vlasteneckych-sil-chceme-zit-v-bezpecne-zemi-fialova-vlada-nas-zene-do-chudoby-a-valky-hnuti-odporu-je-treba-spojit-do-jednoho-proudu-sdilet-informace-spolupracovat.htm

Politické procesy se rozjíždějí naplno

https://protiproud.info/politika/6792-politicke-procesy-se-rozjizdeji-naplno-cermak-a-tusl-maji-jit-sedet-natvrdo-zacina-dalsi-vlna-vypinani-svobodnych-webu-co-ukazou-dalsi-demonstrace-nepodvolenych-v-praze-a-v-brne-hovory-na-pravici-za-nazor-do-basy.htm

Poznámka: Cílem tohoto monitoringu je dlouhodobé vyhodnocování témat, kterými se vybrané weby zabývají. Pouze dlouhodobé vyhodnocení může dát kompletní obraz o míře manipulací daného webu. Jednotlivé články být dezinformační nutně nemusí. Koncem týdne se začaly objevovat články odkazující na protivládní demonstrace – zde byl prostor věnován přepisům a komentářům odkazujícím na řečníky na protivládní demonstraci z 28.10nebo osob weby zmiňovaných vůči danému webu – zda jsou zmiňováni vědomě nebo proti své vůli apod. Případné reklamace ohledně negativní publicity tyto osoby musí řešit vůči danému webu, nikoli vůči tomuto monitoringu, který jen zpětně zachycuje daný fakt, že informace na webu vyšla.