dezinfo-weby monitoring (4.týden 05/2021)

19616

Aeronet.cz

Témata: Texty v posledním květnovém týdnu se nadále věnují zpochybňování proti-koronavirových opatření, ale také únosu Ramana Prataseviče z letu Ryanairu, kterého v souladu s běloruskou státní propagandou Aeronet popisuje jako „teroristu“ a „pučistu“. Navíc rozvíjí konspiraci, že do údajného převratu a jeho financování měla být zapojena také Česká republika a její tajné služby. Reakce západních zemí má být pokrytecká, protože ty také v minulosti nutili k přistání letadla nezápadních zemí. V samostatném textu pak Aeronet vydává Prataseviče za pravicového extremistu, nacistu, bojovníka ukrajinského batalionu Azov či agenta CIA. Západ a země NATO mají údajně strach k čemu všemu se Pratasevič „přizná“ (viz. příklady). Další text se pak věnuje Pratasevičovu dospívání a jeho údajnému zfanatizování a vytržení od své rodiny.

Plán Espaňa 2050 má být plánem globalistů k ovládnutí společnosti po vzoru Sovětského svazu, ale s digitálními možnostmi. Velký prostor dostává také konspirace o přítomnosti kovových látek ve vakcinaci proti Covid-19. Důkazem má být video s magnetkou držící v místě vpichu injekce (viz. příklady). Stejnou konspiraci pak má údajně dokládat další video, které má být nezávislé na tom předchozím. Přitom Aeronet napadá reportáž BBC, která vysvětluje, že magnetka se přirozeně drží díky potu na pokožce, a označuje BBC jako dezinformační zdroj, který nezohledňuje technologické skutečnosti vysvětlující údajnou vysokou koncentraci kovů ve vakcíně.

Podporované subjekty: FSB, KGB, běloruské úřady, Rudá armáda, Rusko, SVCS, Alexander Lukašenka, americká alternativa

Čí názor je reprezentován: běloruské úřady a KGB, FSB, Echo24, SVCS, Alexander Lukašenka, Politico, Prof. Katchanovski, časopis Černé slunce, CBC, rodiče Ramana Prataseviče, americká alternativa, CNN Prima News

Útoky: MZV ČR a Jakub Kulhánek, Raman Pratasevič, George Soros, Andrej Babiš, běloruská opozice, Aspen Institute, Zdeněk Bakala, Ukrajina, globalisté, Espaňa 2050, EU, Maroš Šefčovič, batalion Azov, BIS, Rádio Svoboda, Gleb Žavoronkov, Nexta, Belsat, National Endowment for Democracy, Polsko, vakcína proti Covid-19, tetravakcína Boostrix, BBC, CNN, Bill a Melinda Gatesovi

Autoři: Šéfredaktor VK

Příklady: Šakal z Minsku Roman Protasevič jako bojovník ukrajinského praporu Azov, který se dostal až na titulní stránku jejich časopisu! Od roku 2017 měl základnu v České republice pod dozorem českých čučkařů.

https://aeronet.cz/news/sakal-z-minsku-roman-protasevic-jako-bojovnik-ukrajinskeho-praporu-azov-ktery-se-dostal-az-na-titulni-stranku-jejich-casopisu-od-roku-2017-mel-zakladnu-v-ceske-republice-pod-dozorem-ceskych-cuckaru/

Muž z Česka natočil šokující video potvrzující děsivou konspiraci, školní magnetka opravdu drží na rameni v místě po vpichu vakcíny proti Covid-19 a ani se nehne! Ve vakcíně se musí nacházet kovové látky v dostatečném množství…

https://aeronet.cz/news/video-muz-z-ceska-natocil- sokujici-video-potvrzujici-desivou-konspiraci-skolni-magnetka-opravdu-drzi-na-rameni-v-miste-po-vpichu-vakciny-proti-covid-19-a-ani-se-nehne-ve-vakcine-se-musi-nachazet/

Novarepublika.cz

Témata: Probíhá kontinuální analýza Vrbětické kauzy, která se prolíná se zatčením R. Protaseviče a účelovou protiruskou propagandou i pěstovanou rusofobií. Zatčení Romana Protaseviče je aktem boje KGB proti západní protiběloruské špionážní síti. Lenka Procházková se netají svým názorem na R. P. jako zrádce vlasti, který se musí přiznat k účasti na Majdanu, shánění peněz pro AZOV (samostatná jednotka ukrajinské národní gardy) a organizování převratu v Bělorusku, za což mu náleží spravedlivý trest. Další informace hovoří také o jeho údajné temné nacistické minulosti.

Návrh americké strany na vrcholné setkání prezidentů USA a Ruska je vykreslován jako jakási diplomatická lest, kterou Američané chystají na Rusko. Amerika pro potřebu souhlasu ruské strany údajně nyní brzdí svou protiruskou rétoriku i protiruské projekty. Američané vytváří právní základnu k tomu, aby mohli Rusům slíbit cokoli, bez vážných důsledků pro sebe. Ukazují se možnosti dalšího průběhu vyjednávání, kde např. Američané předvedou připravenost přistoupit na ústupky v otázkách, v nichž lze pověsit na Rusko odpovědnost za urovnání složitých problémů. Výhoda USA bude spočívat už v samotném faktu svalení ze sebe břemene USA rozdmýchaných krizí a přesunout tíhu jejich urovnání na Rusko. Dny USA jako supervelmoci jsou sečteny. Vojenská síla Pentagonu nemá dobré vyhlídky, což se vyvozuje ze statistiky, jejíž závěry poukazují na nedostatečnou připravenost americké mládeže vykonávat vojenskou službu. Základy problémů tvoří zejména obezita, nedokončení základního vzdělání, popř. záznamy v trestním rejstříku.

Omluva M. Zemana za bombardování Srbska r. 1999 je na stránkách NR kvitována a stala se novou energií rétoriky, v rámci které je Západ obviňován z protisrbské propagandy. Ve stejném duchu je interpretována i nezávislost Kosova, kterou Srbové neuznávají a vnímají ji jako nespravedlnost a příkoří způsobené USA, EU resp. NATO. Srbsko údajně i přes „nátlak zvenčí“ v současnosti zintenzivňuje vojenskou spolupráci s Ruskem a také se během dvou týdnů v bělehradském Ústavu virologie začne vyrábět vakcína Sputnik-V.

Cenzura a boj proti dezinformacím je téma, které na stránkách NR není nikdy opomenuto. Boj za svobodu je stručně řečeno bojem proti všem snahám o omezování svobody slova. Spílá se také Pirátům za jejich otevřeně komunikovanou snahu o diskuzi nad možnostmi konsolidace budoucího státního rozpočtu, v jejíž souvislosti je největším trnem v oku možné budoucí zvýšení některých daní.

Podporované subjekty a osoby: Rusko, SPD, Hrad, Srbsko, A. Lukašenko

Čí hlas je prezentován: Kreml, SPD, Miloš Zeman, A. Lukašenko

Útoky: USA, Pentagon, NATO, Roman Protasevič, Západ, boj proti dezinforamcím, Piráti, STAN

Autoři: Ivan David, Gevorg Mirzajan, Václav Danda (Protiproud), Paul Craig Roberts, J. Čarnogurský, Zdeněk Zbytek, -vlkp- (KosaZostra), Vladmír Pelc, Jiří Král, Sergej Markov, Luboš Blaha, Exanpro, Petr Hampl, Lubomír Man, Ljubov Stěpušova, Rostislav Iščenko, Karol Jerguš

Příklady:

Proti Rusku dnes vystupují země, které táhly s Hitlerem na východ. Česko tu dosud chybělo.

http://www.novarepublika.cz/2021/05/proti-rusku-dnes-vystupuji-zeme-ktere.html

Ruští „Bondové“ opět na scéně! …a tentokrát v Srbsku!

http://www.novarepublika.cz/2021/05/rusti-bondove-opet-na-scene-tentokrat-v.html

Případ únosu letadla Lukašenkem: Všechno je jinak. Západ žádá propuštění náckas temnou hostorií…

http://www.novarepublika.cz/2021/05/pripad-unosu-letadla-lukasenkem-vsechno.html

NWOO.org

Témata: První příspěvek týdne řeší debatu na ČT 24 pánů Farského a Skopečka a malou odezvu států EU při reakci na vrbětický výbuch. Článek vidí věc velmi černobíle a zmiňuje postoj politických stran v ČR jako cituji „bezpodmínečné vazalství vůči Západu a co nejsveřepější nepřátelský postoj vůči Rusku (a dnes i Číně)“.

Druhý článek týdne je jakýmsi návodem (analýzou), který si klade za cíl cituji „znemožnit vznik progresivní pirátské většiny“. Vyznívá nejvíce jako návod pro SPD. I když, zde se autor, na tento web poměrně neobvykle, i když skrytě, podle mého ohrazuje vůči politice SPD. Jsou zde zmíněna totiž sousloví jako „báchorky o referendu“ nebo to, že byť se někdo staví jako ten, kdo chce vyvést naši zemi z „chomoutu NATO a EU“, ve skutečnosti to nemyslí vážně. Dovolím si podotknout, že autor Jaroslav Tichý publikoval článek v Parlamentních listech, ve kterém si posteskl, že po kritice SPD mu její stoupenci psali nehezké věci. https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Jaroslav-Tichy-Je-kritika-SPD-vlastizradou-493886 . Pravděpodobně má vedení strany za zlé, že nedosahuje mobilizaci podstatné části ze 35-40% váhajících hlasů pro možnost změn podle jejího smýšlení, stranu samotnou ale nezatracuje. Doporučuje dosáhnout takového výsledku SPD, aby bylo reálné vytvoření tzv. Pronárodní vlády – tedy koalici SPD s ANO a KSČM. Na konci článku autor přednáší obavu, že v případě Babišova odchodu z čela ANO se toto bude mít tendenci sblížit s demokratickým blokem.

Evergreen očkování covid. Snaží se dát do souvislosti začátek očkování v Indii (i když pravděpodobně nezačali nyní) a nárůsty nakažených a zemřelých. Dále se snaží bagatelizovat smrtnost covid 19. V tomto článku jsou podle mého nepravdivé informace, jako že Indie je mladá země (to ještě není ta nepravda) a průměrný věk v Indii je 69,4 roku. Myšlena je asi spíše střední délka života. Také článek srovnává úmrtí v Indii a Maďarsku a přepočítává počty zemřelých nikoliv na nakažené, ale na počet obyvatel dané země. Článek vyznívá tak, že očkování prakticky umocňuje šíření nemoci a její úmrtnost.

Článek vyzdvihující Rusko a nepokrytě adorující V.V. Putina, kterého srovnává z určitého pohledu s J.V. Stalinem, varuje před opakováním chyby, kterou udělal Stalin – nevychování si vhodného nástupce. Tím by přišla jeho ,,práce“ vniveč. Toto zamyšlení nepřináší nic, než to varování. Zajímavá je víra autora v ekonomickou sílu Ruska.

Článek Adama M. Pekaře se rádoby úsměvným způsobem ohrazuje proti nároku vznesenému na Ruskou federaci o náhradě za Vrbětice. Zajímavý je posun od popírání toho, že se něco takového stalo (dřívější rétorika) k dnešnímu – „přece Rusko potřebujeme, tak jej moc nezlobme“. Pokud by tento článek byl prezentován v seriózním médiu nepochybuji, že by si jej Rusko vykládalo jako útok. Vzhledem k jeho umístění jej ale asi berou jako podporu.

Článek MUDr. Ivana Davida vkládá paralelu mezi zadržení letadla Běloruskem s přistáním letadla v Rakousku kvůli Edwardu Snowdenovi (který v něm posléze nalezen nebyl) po odletu z Ruska. Zapomíná ale na rozdíl v prostředku (nepovolení přeletu v r. 2013 a přinucení k přistání stíhacím letounem Běloruska nyní).

Článek věnující se znovu nastoupení Adama Vojtěcha řeší spíše dosazování lidí na vlivné posty obecně a ukazuje to na kariéře právě Adama Vojtěcha. Toho líčí jako loutku, která je do funkcí dosazována, protože byla určena právě spíše jako tlumočník názorů jiných (těch, kteří jej dosadili).

Článek Přemka Horského je obecným oslabováním pozice vědeckých autorit.

Článek Lubomíra Mana řeší (za poměrně nesouvisejícíh argumentů, jakými jsou ceny rakviček v poslanecké restauraci), nástup Olgy Sommerové na uvolněné místo v poslanecké sněmovně po poslanci Ferim. Zejména s ohledem na její vyjádření o boji proti těm, kteří chtějí škodit ČT.

Článek stejného autora řeší návštěvu šéfa německých zelených Roberta Habecka na Ukrajině a jeho tvrzení, že je těžké upírat Ukrajině obranné zbraně. Dokonce v závěru srovnává Ukrajinu s Hitlerem v paralele, že Hitler kdysi také posiloval obranu. Ukrajinu v článku staví do pozice agresora.

Článek Ivana Davida je na stejné téma jako předchozí, jen obšírnější. Oba články čerpají ze stejných „podkladů“ a citují zástupkyni strany Die Linke Sevin Dagdelen.

Podporované subjekty a osoby: Rusko, Čína, SPD, V.V. Putin, Bělorusko (Lukašenko)

Čí hlas je prezentován: Tento týden zejména autorů samých, dále „Světově známí lékaři a odborníci na očkování“,prakticky Ruska (teoreticky autora), SPD, Ivana Davida, Petra Nováka, Sevin Dagdelen (Die Linke)

Útoky: EU, STAN, Piráti, NATO, SPD (poprvé píši SPD v reportu díky drobnému TYTYTY ve čnáku o volbách), očkování Covid 19 – tedy západní medicína, V.Havel, A. Schillerová, Robert Habeck

Autoři: Lubomír Man, Jaroslav Tichý, Jane K, L. Kašuka (podle všeho Ladislav Kašuka), Adam M. Pekař, Ivan David, Přemek Horský, O. Sommerová, Ukrajina

Příklady:

Debata na ČT – reakce spojenců na kauzu Vrbětice

http://www.nwoo.org/2021/05/24/farsky-a-skopecek-se-shodli-malo-jsme-protirusky-jeceli/

Volební návod pro dosažení lepšího výsledku ,,pronárodních“ stran

http://www.nwoo.org/2021/05/24/vliv-na-budoucnost-maji-predevsim-volici-sami/#more-350856

Parlamentnilisty.cz

Témata:

Dominik Feri: Téma silně rezonuje. PL se staví do pozice, že na problém upozornily jako první. Téma samotné je často popisováno jako souboj BLM a MeToo. Jsou prezentovány názory z obou táborů. Feriho zastánci často využívají argument, že se správně zachoval a odstoupil. Petr Žantovský pak přichází s myšlenkou, že Dominik Feri uspěl v TOP 09 díky tmavé barvě pleti.

Ruský dluh: Hospodářské noviny informovaly o poslání peněz do rozpadajícího se SSSR, které měl schválit Václav Klaus st. PL tématu využívají spíše ke kritice novinářů. Texty jsou relativizovány a zveřejněná fakta zpochybňována.

Bělorusko: Řeší se Běloruském vynucené přistání letounu B737 společnosti Ryanair, které mělo za cíl zadržení běloruského aktivisty Ramana Prataseviče. Zastánci operace ji, zcela chybně (byl to státní, nikoliv civilní let), přirovnávají k nucenému přistání vládního letounu E. Moralese ve Vídni v rámci pátrání po E. Snowdenovi v roce 2013. Lukašenkův režim je chválen za zabránění majdanizaci. V případě samotného R. Prataseviče je poukazováno na jeho údajné tetování s nacistickou tematikou a členství v praporu Azov.

COVID: Pochopitelně se řeší výměna ministrů. P. Arenberger je podroben kritice, A. Vojtěch spíše výsměchu. Pokračují útoky na skupinu MeSES (v jednom případě pojmenovanou jako MeNNSES) – standardní popis zpravidla zahrnuje termíny jako samozvaní, nevolení atd. Restrikce a připravované COVID pasy jsou označovány za buzeraci a přirovnávány k situaci před r. 1990. V jednom z článků je zpochybňována neškodnost RNA vakcín.

Vrbětice: Dochází k útlumu tématu. Spíše, než v samostatných článcích je kauza zmiňována v jiných souvislostech. I nadále je kritice vystavena BIS, například Martin Stropnický zdůvodňuje její nedůvěryhodnost oceněním M. Koudelky americkou CIA. I nadále se připomíná tvrzení J. Hamáčka, že jeho plánovaná cesta do Moskvy byla pouze kamufláží.

ČT: V několika článcích dochází ke kritice ředitele ČT P. Dvořáka, zejména v souvislosti s firmou Gopas a jeho možným střetem zájmů. PL se i nadále věnují radní ČT H. Lipovské, prostor je dán jak jejím zastáncům (např. Radim Fiala za SPD)

Podporované subjekty a osoby: Adam Vojtěch (ANO), Aleksandar Vučić, Alexandr Vondra (ODS), Alois Hadamczik, Andrej Babiš (ANO), Bělorusko, Daniel Landa, Daniel Zeman, Hana Lipovská, Ilona Csáková, Ivan Bartoš (Piráti), Jakub Olbert, Jakub Železný, Jan Bartošek, Jan Kuklík, Jan Tománek, Jan Zahradil (ODS), Jana Bobošíková, Jana Ridvanová, Jiří Čunek, Jiří Janeček, Jiří Mikeš, Josef Brož, Josef Paleček, JsmeProti.eu, Karel Tichý, Karolína Stonjeková, Klára Long Slámová, Martin Engel, Matěj Stropnický, Michal Bok, Milion chvilek, Miloš Zeman, Miroslav Kalousek (TOP 09), Odchod.eu, Olga Sommerová, Pavel Černocký, Pavel Sehnal (Aliance pro budoucnost), Petr Hampl, Petr Holec, Petr Kümpel, Roman Joch, Rusko, Sabina Slonková, Soukromníci, SPD, Srbsko, Štěpán Kotrba, Svobodní, Tomáš Měcháček, Tomio Okamura (SPD), Trikolora, Trikolóra Svobodní Soukromníci, Tucker Carlson, Václav Klaus st., Vít Rakušan (STAN), Vladimír Hučín, Vladimíra Dvořáková, Vlastislav Janík, Zbyněk Stanjura (ODS), Zdeněk Hostomský, Zoltán Kovács

Čí hlas je prezentován: Aaron Günsberger, Adam Černý, Adam Vojtěch (ANO), Adam Vojtěch (za ANO), Alena Schillerová, Aleš Háma, Alexander Tomský, Alexandr Mitrofanov, Alexandr Vondra, Alexandra Alvarová, Alexandra Udženija (ODS), Andrei Gurcevič, Andrej Babiš (ANO), Angela Merkelová, ANO, Antonovi Motolkovi, Apolena Rychlíková, Bohuslav Sobotka (ČSSD), Borise Johnsona, Charles de Gaulle, ČSSD, ČT, Cyril Svoboda (KDU-ČSL), Dalajláma, Daniel Landa, Daniel Takáč, David Fiala, Derek Chauvin, Dominik Feri, Dominik Ticháček, Eduard Heger, Egon Lánský, Emmanuel Macron, EU, Fatáh, Filipa Pešán, Franěk Viacorka, František Bublan, František Mrázek, FSB, George Floyd, Georgi Tenetovi, Glen Kamara, Halina Pawlowská, Hamás, Hana Lipovská, Heleny Třeštíkové, Igor Matovič, Ivan Bartoš (Piráti), Ivan David (SPD), Ivan Hlinka, Ivan Semecký, Izrael, Jakub Kulhánek (ČSSD), Jakub Starý, Jakub Zelenka, Jan Bartošek (KDU-ČSL), Jan Bauer (ODS), Jan Blatný, Jan Čižinský (KDU-ČSL), Jan Hamaček (ČSSD), Jan Hamáček (ČSSD), Jan Hřebejk, Jan Hrušínský, Jan Kroupa, Jan Kubáček, Jan Paďourek, Jan Paluska (ODS), Jan Skopeček (ODS), Jan Tománek, Jan Zahradil (ODS), Jana Černochová (ODS) a Marek Benda (ODS), Jana Maláčová (ČSSD), Janek Ledecký, Janu Zahradilovi (ODS), Janusz Korwin-Mikke, Jarmila Vedralová, Jaromír Soukup, Jaroslav Dolejší, Jaroslav Flegr, Jaroslav Foldyna (SPD), Jaroslav Ortman, Jaroslav Plesl, Jindřich Rajchl (Trikolóra), Jindřich Šídlo, Jindřich Vobořil (ODS), Jiří Bláha (ANO), Jiří Hrdina, Jiří Kajínek, Jiří Mikeš, Jiří Ovčáček, Jiří Pospíšil (TOP 09), Jiří Šinkora, Jiří Valenta (KSČM), Jiří X. Doležal, K. H. Frank, Karel Havlíček (za ANO), Karel Peřina, Karel Schwarzenberg (TOP 09), Karla Maříková (SPD), Karolína Skrčená, KDU-ČSL, KGB, koalice ODS, koalice Spolu, KSČM, Ladislav Adamec, Ladislav Bartoníček, lga Sommerová (TOP 09), Libor Lukáš (Trikolóra), Libor Vondráček, lidovci, Lubmír Zaorálek (ČSSD), Lubomír Volný, Lubomír Volný (VOLNÝ Blok), Lubomír Zaorálek (ČSSD), Luboš Dobrovský, Luboš Xaver Veselý, Lucie Jandová, Lukáš Jelínek, Lukáš Pollert, Lukáš Svrček, Marcel Kolaja, Marek Benda (ODS), Marek Krajčí, Marek Ženíšek (TOP 09), Margaret Harrisová, Marie Benešová, Marie Sedláčková, Marine Le Penové, Markéta Adamová Pekarová (TOP 09), Markéta Šichtařová, Martin Bursík, Martin Hejl, Martin Kovář, Martin Kuba (ODS), Martin Plíšek (TOP O9), Martin Procházka, Martin Rozumek, Martin Weiss, Martin Zíta, Matěj Gregor, Matěj Stropnický (zelení), Michael Durčák, Michael Třeštík, Michael Yeadon, Michaely Lagronové, Michal Půr, Michal Valenta (ODS), Milan Antoš, Milan Šarapatka, Milan Syruček, Milion chvilek pro demokracii, Miloš Voleman, Miloš Zeman, Miloslav Brych, Miroslav Kalousek (TOP 09), Miroslav Kawalec, Miroslav Kříženecký, Miroslav Poche, Miroslav Ševčík, Miroslav Šlouf (ČSSD), Miroslava Němcová (ODS), Mudr. Petr Smejkal, Novináři, ODS, Ondřej Kania (TOP 09), Ondřej Kúdela, Ondřej Neff, Ondřej Svoboda, Patrik Zandl (Piráti), Pavel Dovhomilja, Pavel Fischer, Pavel Horvath, Pavel Novotný, Pavel Šafra, Pavel Zeman, Pavol Habera, Petr Arenberger (za ANO), Petr Bajer, Petr Benda, Petr Dvořák, Petr Kolář, Petr Kunc, Petr Žantovský, Petra Fialy (ODS), Pierre de Villiers, Piráti, Piráti+STAN, prezidentská kancelář, Přísaha, Radovan Krejčíř, Rastislav Maďar, Reinhard Heydrich, Richard Sulík, Robert Šlachta, Roman Janoušek (ODS), Roman Joch, Roman Pratasevič, Roman Prymula, Rostislav Vyzula (ANO), Saddám Husajn, Šárka Homfray, Sofja Sapega, SPD, SPOLU, STAN, Starostové, Štěpán Křeček, Stepan Putil, Svobodní a Soukromníci, Theresa Mayová, Tomáš Czernin (TOP 09), Tomáš Fürst, Tomáš Halík, Tomáš Klvaňa, Tomáš Měcháček, Tomáš Nielsen, Tomáš Pajonk, Tomáš Petříček, Tomáš Rektor, Tomáš Tenzer, Tomáš Vymazal, Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), Tomio Okamura (SPD), TOP 09, Trikolóra, USA, Václav Klaus, Václav Klaus st., Václav Láska, Václav Moravec, Václav Stárek, Viktor Orbán, Vít Strobach, Vladan Vaněk (TOP 09), Vladimír Kruliš, Vladimír Lengvarský, Vladimír Pikora, Vladimír Putin, Vladimír Růžička, Vladislav Husák, Vlasta Tichá, Vlastimil Válek (ANO), Vlastimil Veselý, Vojtěch Bednář, Vojtěch Pikal (Piráti), Vratislav Mynář, Zbyněk Stanjura (ODS), Zdeněk Koudelka, Zdeněk Koudelka (Trikolóra), Zdeněk Zbořil, Zuzana Majerová Zahradníková

Útoky: Piráti + STAN, „Demoblok“, Adam Vojtěch (za ANO), Alena Schillerová (ANO), Alexandr Lukašenko, Andrej Babiš (ANO), ANO, BIS, BLM, covid pas, ČT, Dominik Feri, Ekologové, EU, Euro, Filip Pešán, Hana Lipovská, Karel Schwarzenberg (TOP 09), KSČM, Luboš X. Veselý, Luboš Xaver Veselý, Madeleine Albright, Markéta Gregorová (Piráti), MeSES, MeToo, Michael Kocáb, Milion chvilek, Miliony chvilek pro demokracii, Miloš Vystrčil, Miloš Zeman, ministerstvo zdravotnictví, NATO, Očkování, Olga Sommerová, Patrik Zandl (Piráti), Pavel Rychetský, Pavel Zeman, Petr Arenberger, Petr Arenberger (ANO), Petr Dvořák, Petr Fiala (ODS), Piráti, Raman Pratasevič, Rusko, server Politico, SPOLU, Tomáš Czernin (TOP 09), Tomáš Měcháček, Tomáše Martínka, Ukrajina, uprchlíci, USA, Václav Havel, Václav Klaus, Věra Jourová (ANO), Veronika Fejklová, vláda ČR, Vojtěch Filip, zpravodajské služby

Autoři: AZy, Barbora Richterová, čtk, Daniela Černá, David Hora, Hans Štembera, Jakub Vosáhlo, Jan Rychetský, Jan Štěpán, Jaroslav Polanský, jav, Jiří Hroník, jma, kas, Marek Korejs, Michal Bok, mp, nab, Oldřich Szaban, Radim Panenka, rak, sla, tan, Tomáš A. Nový, Václav Fiala, vef, Zuzana Koulová

Příklady:

Je mi líto českého národa.“ Vrbětice: Advokát s dlouhou pamětí tahá trumfy

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/-Je-mi-lito-ceskeho-naroda-Vrbetice-Advokat-s-dlouhou-pameti-taha-trumfy-664916

Česko zastavuje lety z Běloruska a do Běloruska

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Cesko-zastavuje-lety-z-Beloruska-a-do-Beloruska-665227

Vy to víte?“ Konečná šokovala Řezníčka. Zkoprněl. Bělorusko a Protasevič: Snaha o převrat? Vážné obvinění USA

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Vy-to-vite-Konecna-sokovala-Reznicka-Zkoprnel-Belorusko-a-Protasevic-Snaha-o-prevrat-Vazne-obvineni-USA-665562

Média. Umetala Ferimu cestičku. Idol mladých, „drž h*bu, kr*vo“. Žantovský volá psychiatra

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Media-Umetala-Ferimu-cesticku-Idol-mladych-drz-h-bu-kr-vo-Zantovsky-vola-psychiatra-665484

Pravyprostor.cz

Témata: V týdnu mezi 24. až 30. květnem bylo na Pravém prostoru uveřejněno 73 textů. 61 se věnovalo politickým nebo společenským tématům, 12 protiislámským, protičernošským a anti-LGBTQ tématům.

Politika: Tento týden byla v textech vláda kritizována za současná a předchozí opatření ohledně covidu. Většina autorů odsuzuje očkování a jakoukoliv formu covidpasu. Autoři to chápou jako útok na svobodu. Velké množství textů komentuje nadcházející volby a kritizují volební plán politické strany Piráti a STAN. Autoři se nejvíce obávají plnění imigračních kvót a nových zákonů podporujících LGBTQ komunitu. Silně je také kritizován Zákon o ochraně veřejného zdraví. Návrh tohoto zákona autoři berou jako omezení svobody a rozšíření cenzury alternativních názorů. Napříč všemi texty tento týden bylo nejvíce útoků na islám, muslimy a postupnou islamizaci Evropy. Velice silně byl kritizován Dominik Feri, kvůli jeho aktuální kauze o obtěžování žen a dívek. Kritiku také sklidila politická strana TOP09 za to, jak slabě se proti němu vyjádřili, jako by jim nevadilo čeho se měl dopustit.

Společnost: Nejsilnějšími společenskými tématy tento týden byla kritika EU za politiku otevřených hranic, imigračních norem a green deal. Autoři podporují stranu Izraele v jejich aktuálním konfliktu s obyvateli z pásma Gazy. Takovéto texty měli vždy útočný tón proti muslimům. V textech o Francii je nejčastěji kritizován současný prezident Macron za dosavadní kroky při řešení konfliktů s muslimskou populací ve Francii. Green deal autoři nepodporují z důvodu toho, že se bojí budoucích nařízení a omezení na právech a svobodách občanů EU. Autoři se také poměrně jednotně shodnou na tom, že všechny vakcíny jsou špatné, děti by se neměli očkovat a zavedením covidpasu budou znevýhodněni takoví občané, kteří se odmítají nechat naočkovat.

Další témata: Tři texty byly tento týden věnovány útoku na LGBTQ komunitu. Tyto texty byly použity i ke kritice politické strany Piráti, autoři zastávají názor nukleární rodiny a izolacionismu. Bojí se omezení vlastních svobod na úkor nových zákonů, které by dávali více práv a svobod členům komunity LGBTQ a imigrantům z afrických států. Kritizována byla spolu s greendealem také elektromobilita. Hlavním argumentem proti elektromobilitě je to, že tato technologie není nikterak zelená nebo čistá a nenapomáhá k ochraně klimatu.

Podporované subjekty a osoby: Izrael, Rusko, Bělorusko, Izrael, Václav Klaus, Trikolóra, Svobodní a soukromníci, Hana Lipovská, Sputnik-V, Trump

Čí hlas je prezentován: securitymagazin.cz, Gordon G. Chang, Miroslav Havrda, Libor Vondráček, Benjamin Kuras, Alexander Tomský, Marek Zeman, Jan Gregor

Útoky: Západ, Vláda, Piráti, EU, USA, TOP09, Dominik Feri, Očkování, Islám, Muslimové, Imigrace, Joe Biden, SPOLU, STAN, Zelení, Opatření, Zákon o ochraně veřejného zdraví, Babiš, Petr Arenberger, Globalisté, NATO, Elektromobilita, LGBTQ, ODS, BLM, Cenzura, Čína, Igor Matovič, Albánie, ANO, Zdeněk Bakala, Jan Hamáček (ČSSD), ČT, Ekologie, Apple, Markéta Pekarová Adamová (TOP09), KDU-ČSL, ČSSD, Pozitivní diskriminace, Antifa, Twitter, Cancel culture, Sociální sítě, Covidpas, Bohumil Kartous, Roušky, Green deal, Věra Jourová, Macron, Seznam.cz

Autoři: Sm, Gordon G. Chang, Ivo F. Cilich, Šimon Miča, Jitka Moody, Milena Doušková, Com, Lubomír Vylíčil, František Řehounek, Jindřich Kulhavý, Vidlák, Eva Hrindová, Jan Bartoň, Reformy.cz, Tss, Helena Vlachová, Benjamin Kuras, Ivan David (SPD), Petra Svedíková Vávrová, Zdeněk Koudelka (Trikolóra), Petr Hampl, Su, Marek Zeman, Marian Kechlibar, Petr Miler, Vojtěch Machálek, Tomáš Zdechovský, Michal Malý, Jan Sedláček, Natálie Vachatová, Epoch Times, Alena Drvotová, Veritas, Šifra, Zbyněk Passer, Slovanka, Libor Číhal, Tomáš Guttmann, Soeren Kern, Milan Kajínek

Příklady:

Přejí si udělat aktivističtí novináři i parazitní neziskovky z ČR druhé Švédsko?

https://pravyprostor.cz/preji-si-udelat-aktivisticti-novinari-i-parazitni-neziskovky-z-cr-druhe-svedsko/

Návrat Kena

https://pravyprostor.cz/navrat-kena/

Boj s covidem a fígl v restauracích?

https://pravyprostor.cz/boj-s-covidem-a-figl-v-restauracich/

Protiproud.cz

Témata: Běloruským tajným službám se povedl mistrovský kousek, když ve svém vzdušném prostoru zadrželi jednoho z organizátorů puče v Minsku. Raman Pratasevič byl naverbován americkou CIA jako mediální operativec zabývající se problematikou sociálních sítí při prozápadních protestech v Bělorusku. Fungoval zde pod krytím jako „nezávislý novinář“.

Česká média se při podpoře Romana Prataseviče chytili do pasti stejně jako v případu vražedkyně Nadiji Savčenkové, ke které se již nehlásí. Pratasevič byl od roku 2014 členem neonacistické brigády Azov a účastnil se bojových akcí specializovaných na sabotážní a podvratné akce na Donbasu.

Novelou Zákona o ochraně veřejného zdraví se v naší zemi zavádí trvalý zdravotnický apartheid. Neočkováným či netestovaným lidem budou odepřeny některé služby, na které by měly mít nárok. Ministerstvo zdravotnictví tuto segregaci používá, i bez zákona, ve svých mimořádných opatřeních.

Vakcinační stroj jede na plné obrátky a díky němu přicházíme i o další občanská práva. Naše demokratické zřízení se začíná více přetvářet v totalitní, kdy výjezdní doložky byly nahrazeny covid-pasem. Rozhodnutí očkovat se není svobodné, kdy už tomu ani nenarozené děti neujdou.

Zdeněk Bakala pomocí svých novin vytahuje špínu na bývalého prezidenta Václava Klause. Jednoznačným cílem je poškodit jeho možný návrat do české politiky před letošními volbami do poslanecké sněmovny. Jedná se o fabulovaný příběh zrady Klause v tajném financování Sovětského svazu. Václav Klaus tato nařčení popírá.

Jean-Pierre Fabre-Bernadac, autor „listů generálů“, poukazuje na vývoj multikulturní pasti ve Francii. S výzvou se obrátil na francouzskou vládu, aby chránila své občany před imigrací, islamizací a možnou občanskou válkou. Tuto výzvu podepsalo tisíce vysloužilých i aktivních vojáků, včetně několika generálů.

V letošních mexických parlamentních volbách kandiduje o 18 transgender “žen”, které zneužívají LGBT ideologie k získání výhody pomocí posvátné politiky korektnosti. Mexičtí konzervativci se jim v tom ale snaží zabránit.

Čí hlas je reprezentován: Kreml, Alexandr Lukašenko, Miloš Zeman, anti-vakcinační hnutí

Podporované subjekty: Miloš Zeman, SPD, Trikolóra, KGB, Alexandr Lukašenko, Akce D.O.S.T., Václav Klaus, Vladimir Putin, Sovětský svaz,

Útoky: Raman Pratasevič, česká média, Karel Schwarzenberg, Marek Ženišek, Miroslav Kalousek, Michaela Šojdrová, BIS, Piráti, TOP 09, ODS, NATO, EU, Česká televize, Lidové noviny, „oteplovači“, CIA, Brusel, Člověk v tísni, Andrej Babiš, Petr Arenberger, Adam Vojtěch, Roman Prymula, Zdeněk Bakala, Hospodářské noviny, Dominik Feri, Emmanuel Macron, LGBT+ komunita, transgender lidé, feministická hnutí

Autoři: Petr Hájek, Václav Danda, Jan Bartoň, Jean-Pierre Fabre-Bernadac, Branislav Michalka

Příklady:

Běloruský úder: Lukašenko uštědřil CIA tvrdou ránu. Stažení agenta z oblohy Západ šokovalo. Když totéž udělali Američani s bolívijským prezidentem, bylo to OK. Pokrytectví již patří k tradičním „evropským hodnotám“

https://www.protiproud.cz/politika/5820-belorusky-uder-lukasenko-ustedril-cia-tvrdou-ranu-stazeni-agenta-z-oblohy-zapad-sokovalo-kdyz-totez-udelali-americani-s-bolivijskym-prezidentem-bylo-to-ok-pokrytectvi-jiz-patri-k-tradicnim-evropskym-hodnotam.htm

Konec začátku na začátku konce: Babišova vtipná rošáda. Jen když je o čem mluvit. Občané druhé kategorie podle zákona. D.O.S.T. říká dost! Jak legalizovat otroctví? Na dovolenou do destinace, ve které covid-pas neplatí

https://www.protiproud.cz/politika/5823-konec-zacatku-na-zacatku-konce-babisova-vtipna-rosada-jen-kdyz-je-o-cem-mluvit-obcane-druhe-kategorie-podle-zakona-dost-rika-dost-jak-legalizovat-otroctvi-na-dovolenou-do-destinace-ve-ktere-covidpas-neplati.htm

Piráti v sombrerech: Transgender exempláře obsazují pozice. Budou si depilovat nohy? Revoluce žere vlastní děti. Feministky ostrouhají. Pokrokáři nemohou couvnout – do hořkého konce jako v pětačtyřicátém

https://www.protiproud.cz/politika/5829-pirati-v-sombrerech-transgender-exemplare-obsazuji-pozice-budou-si-depilovat-nohy-revoluce-zere-vlastni-deti-feministky-ostrouhaji-pokrokari-nemohou-couvnout-do-horkeho-konce-jako-v-petactyricatem.htm

Sputnik

Témata: V posledním květnovém týdnu Sputnik řešil několik stěžejních témat. Jedním z nich byla plánovaná návštěva Světlany Tichanovské, která má v červnu dorazit do Prahy. Prezentován je rozhovor redaktorky Sputniku Jany Petrove s politoložkou Radmilou Zemanovou-Kopeckou. Ta je toho názoru, že se Světlana Tichanovská snaží spojit se západoevropskými státy, aby „dosáhla svého“ a stala se Běloruskou prezidentkou. Je opakován narativ, že volby nevyhrála a že se ze strany Tichanovské a západu jedná o puč. Politoložka situaci přirovnává k volbám Venezuelského prezidenta, kdy si západ přál Juana Guaidó. Redaktorka Jana Petrová se v rozhovoru negativně vyjadřuje ke snaze České republiky k návratu politiky Václava Havla – nazývá to demonstrativní snahou o lidská práva – poskytováním útočiště politickými emigrantům, politikům v exilu. Zároveň redaktorka zmiňuje, že Václav Havel nevstupoval do otevřené konfrontace s Ruskem, což si redaktorka vykládá jako snahu o přátelské vztahy a ptá se, proč to teď Česká republika nedělá stejně.

V tomtéž rozhovoru bylo zmíněno i nucené přistání letadla Ryanair v Bělorusku. Pro tento čin užívá sputnik slovo „údajně neoprávněný únos“. Redaktorka s politoložkou dávají příklady jiných nucených přistání na území EU nebo USA, v ani jednom příkladu však nezmiňují důvody zadržení těchto osob, a to ani v případě novináře Protaseviče. Ohledně Protaseviče Sputnik tvrdí, že je fašista, kterého hájí mainstream, kritizováni jsou všichni ti, kteří se jej veřejně zastali, z našich médií, jsou to zástupci Deníku N, Respektu a Fóra 24. K omezení letů nad Běloruskem se Sputnik vyjadřuje, že jde o pouhé emocionální výkřiky.

Řešila se také kauza Feri. Sputnik dlouhodobě nemá TOP09 příliš v lásce (v tomto týdnu byla strana například nazvána bizarním extrémním spolkem), není tedy divu, že se vyjadřuje kriticky jak k Ferimu, tak ke Karlu Schwarzenbergovi. Mluví o rozložení strany kvůli slovům Karla Schwarzenberga a Tomáše Czernina, kteří se pokusili postavit se za Dominika Feriho.

I v tomto týdnu se řešila Česká televize. Petr Štěpánek (Trikolora) v jednom z článků například tvrdil, že Česká televize patří silám navázaným na Brusel a stranám TOP09, ODS a Pirátům. Hájí Hanu Lipovskou, pokusy o ukončení její činnosti v radě ČT nazývá jako totalitní.

Prezentovány jsou myšlenky Jany Bobošíkové, která se tentokrát nevyjadřovala k ČT, jako obvykle, ale k jaderné politice ČR. Tvrdí, že Brusel brzdí záměrně jadernou energetiku v ČR za každou cenu. Samotný Rosatom sice Bobošíková nezmiňuje, nicméně v rozhovoru tvrdí, že EU brání konkurenci, jediná konkurence, které je aktuálně v dostavbě Dukovan bráněno, je Rusko a Čína, které má bývalá moderátorka pravděpodobně na mysli.

S blížícím se termínem podzimních voleb zesilují útoky krom TOP09 také na Piráty. Sputnik například láká své čtenáře poutavými titulky „Piráti a drogy, to jde k sobě“, kritizováni jsou také za politiku pro přijetí Eura.

Podporované subjekty a osoby: Alexandr Lukašenko, Rusko, Maria Zarachová, Radmila Zemanová-Kopecká, Bělorusko, Jiří Valenta, KSČM, Zuzana Majerčíková Zahradníková, Trikolora, Jana Bobošíková, Jiří Ovčáček, Petr Štěpánek, Hana Lipovská

Čí hlas je prezentován: Radmila Zemanová-Kopecká, Alexandr Rahr, Dmitrij Peskov, Jiří Valenta, Parlamentní listy

Útoky: Světlana Tichanovská, Miroslav Vystrčil, Západ, USA, Juan Guaidó, EU, OSN, Kanada, Karel Havlíček, Jakub Kulhánek, Arenberger, Piráti, Věra Jourová, ČT, Petr Dvořák, Tomáš Vymazal, Ivan Bartoš, TOP09, ODS, Václav Havel, Ukrajina, Deník N, Respekt, Fórum 24, Erik Tabery, Pavel Tomášek, Pavel Šafr

Autoři: Dmitrij Korněv, Andrej Koc, Tatjana Naronskaja, Vladimír Franta, Alena Novotná, Nikolaj Protopopov, Alena Novotná, Roman Michelko, Jana Petrova

Příklady:

Tichanovská jede do Prahy a bude to další ostuda českého vrcholného establishmentu.

https://cz.sputniknews.com/20210527/tichanovska-jede-do-prahy-a-bude-to-dalsi-ostuda-ceskeho-vrcholneho-establishmentu-nazor-14641290.html

Proč mainstream háji fašistu? Objevila se svědectví, jak Protasevič sloužil v nacistické jednotce

https://cz.sputniknews.com/20210527/proc-mainstream-haji-fasistu-objevila-se-svedectvi-jak-protasevic-slouzil-v-nacisticke-jednotce-14638784.html

Poznámka: Cílem tohoto monitoringu je dlouhodobé vyhodnocování témat, kterými se vybrané weby zabývají. Pouze dlouhodobé vyhodnocení může dát kompletní obraz o míře manipulací daného webu. Jednotlivé články být dezinformační nutně nemusí. Monitoring nemůže postihnout, jaký je vztah jednotlivých autorů publikovaných textů nebo osob weby zmiňovaných vůči danému webu – zda jsou zmiňováni vědomě nebo proti své vůli apod. Případné reklamace ohledně negativní publicity tyto osoby musí řešit vůči danému webu, nikoli vůči tomuto monitoringu, který jen zpětně zachycuje daný fakt, že informace na webu vyšla.