dezinfo-weby monitoring (3. týden 11/2022)

48354

Aeronet.news

Témata:

Válka na Ukrajině: Selhání vojenského snažení Rusů vygradované ústupem z Chersonské oblasti začíná AE opatrně bagatelizovat jako výsledek zákulisního jednání mezi USA a Moskvou, ve kterém se potkal zájem Kremlu o zimní přestávku se zájmem USA o ignorování Taiwanské otázky, Kremlem. V dalším článku se Chersonský ústup vykresluje jako projev slabosti, jenž se zřejmě ve světle Stalinovy doktríny „o slabosti a teroru“ ihned projevil ve snaze zatáhnout NATO do války, když do Polska dopadly dvě rakety a zabily dva lidi.

Summit G20: AE prezentuje projev svého oblíbeného autora Klause Schwaba, jehož myšlenky roubuje na fabulovaný svět dezinformátorů založený na zlých globalistech a zkorumpovaných vládách. Dalším podstatným bodem jeho projevu byla slova o multipolarizaci Evropy, kterou rád zmiňuje i V. Putin a AE zde upozorňuje, že snahy o Velký reset v rámci multipolarizace se projevují i v Rusku, což dokládá na ruských pravidlech během covidové krize, kdy Rusové nemohli vyjít na ulici bez QR kódu a vakcíny. Vakcínu Sputnik totiž vyrábí mamutí farmaceutická firma napojená na židovské oligarchy, kteří právě Velký reset z dílny K. Schwaba cíleně prosazují i v Rusku.

Krach FTX: AE využívá událost pro své fabulace o cíleném krachu, který měl způsobit efekt Černé labutě a krach ostatních decentralizovaných kryptoměn. Ještě více zavádějící je pro čtenáře kombinace s další informací, která poukazuje na oznámení Wall Streetu o souběžně s krachem zahájeném testování amerického dolaru, založeném na blockchainu, který má z trhu vytlačit BTC. Čtenáři laici neorientující se v problematice získávají mylný dojem o provázaných souvisejících jevech, jejichž cíle Wall Street plánuje a realizuje pro své nekalé cíle.

Geopolitika: USA vydírají a šikanují své partnery, když nehodlají spolupracovat, což také hrálo roli v kauze raket, které dopadly na území Polska. Polská strana totiž údajně věděla, že rakety byly vystřeleny z Ukrajiny, ale z obav z reakcí USA tuto informaci zatajila a hrála dál na strunu eskalace konfliktu.

Ostatní: Petr Porošenko v rozhovoru přiznal, že Ukrajina cíleně sjednávala Minské dohody ve snaze získat čas na vyzbrojení, z čehož AE vyvozuje závěr o nezájmu UA tyto dohody naplňovat. Jinde AE zase na základě známých momentů zpochybňuje Sametovou revoluci, když zmiňuje kauzu zabitého studenta inscenovanou STB.

Podporované subjekty a osoby: Kreml, V. Putin

Útoky: Západ, Ukrajina, USA, Polsko, vláda ČR, Jana Černochová, Klaus Schwab, Wall Street, židovský oligarchismus, Petr Porošenko

Autoři: VK

Příklady:

Dvě rakety zabily na území Polska dva lidi

https://aeronet.news/varsava-prohlasila-ze-ruska-armada-provedla-raketove-udery-na-polske-uzemi-dvojici-taktickych-raket-dva-lide-pry-zemreli-a-polska-vlada-svolala-krizove-zasedani-pretext-pro-zatazeni-nato-do-valky/

Multipolarismus v projevu Klause Schwaba

https://aeronet.news/video-klaus-schwab-v-projevu-na-summitu-g20-v-indonesii-ohlasil-nastup-multipolarniho-svetoveho-poradku-ktery-bude-rizen-a-ovladan-konkordatem-civilnich-vlad-a-velkym-businessem/

Krach FTX se stal ve stejném okamžiku, kdy Wall Street oznámil testování US digitálního dolaru…

https://aeronet.news/kolaps-kryptomenove-burzy-ftx-nastal-ve-stejnem-okamziku-kdy-wall-street-oznamil-ze-zahajil-12-tydenni-testovani-americkeho-digitalniho-dolaru-zalozeneho-na-centralizovanem-blockchainu/

Novarepublika.online

Témata:

Válka na Ukrajině: Na webu Novarepublika.online bylo o válce psáno v očekávaných narativech. V článcích bylo o válce pojednáváno tak, že Ruská federace byla nucena vstoupit do konfliktu na Ukrajině. Tématem, kterým se web zpočátku týdne zabýval, bylo přiznání ústupu a částečného neúspěchu na území chersonské oblasti.

Dále bylo na webu vyzdvihováno téma týkající se dopadu rakety na Polské území. K tomuto tématu se pisatelé vraceli a nabízeni různé úhly svého pohledu. Často s tímto tématem byla spojována i česká vláda.

Domácí politika: Dění na domácí scéně bylo na webu tento týden znatelné. Bylo spojováno v obvyklých narativech s válkou na Ukrajině i s kritikou české vlády po dopadu rakety na území Polska. V tomto tématu byla kritika směřována na české představitele a jejich reakci – byli spojována se stupňováním napětí a hrozícím rozšířením konfliktu.

Nicméně stěžejním tématem byly články zaměřující se na různé druhy kritiky České televize. Česká televize byla spojována s dezinformacemi a s aktuální vládnoucí koalicí. S tímto tématem byly úzce spojovány i protivládní demonstrace s jejími hlavními podporovateli (v čele s Ladislavem Vrábelem a iniciativou Republika na 1.místě).

Zahraniční politika: Článkům věnujícím se tématu zahraniční politiky bylo tento týden na webu výrazně méně, než tomu bývá obvykle. Články týkající se zahraniční byly převážně spojovány s válkou na Ukrajině, nicméně byli okrajově zmíněny volby v USA, které byly zpochybňovány. Dále byla kritika snesena na EU s obvyklými narativy týkající se dotací, půjček EU apod.

Podporované subjekty: Rusko, Putin, alternativní média, Maďarsko, Viktor Orbán, Vrábel, republikáni

Útoky: NATO, USA, OSN, Ukrajina, EU, Německo, Francie, Vláda, Petr Fiala (ODS), Západ, Vít Rakušan (STAN), Polsko, Pětikoalice, Petr Pavel, Česká Televize, Joe Biden, Demokraté, Černochová, M.Němcová, Lipavský, J.Pospíšil, Zdechovský, Adamová-Pekarová

Zdroje:

Příklady:

Peníze Ladislava Vrabela a České televize

https://www.novarepublika.online/2022/11/penize-ladislava-vrabela-a-ceske-televize

VETO válce na Ukrajině! Orbán včera prohlédl mazaný bruselský plán, zmařil ho, a rozzuřil Eurokraty!

https://www.novarepublika.online/2022/11/veto-valce-na-ukrajine-orban-vcera-prohledl-mazany-bruselsky-plan-zmaril-ho-a-rozzuril-eurokraty

Ukrajina sestřelila polský traktor a co z toho mohlo být

https://www.novarepublika.online/2022/11/ukrajina-sestrelila-polsky-traktor-a-co-z-toho-mohlo-byt

Parlamentnilisty.cz

Témata:

Politika: Hlavním tématem je i v tomto týdnu zhoršující se situace obyvatel a v druhé polovině týdne také státní svátek 17. listopadu.

Problém zhoršující se finanční situace obyvatel není rozebírán objektivně a fakticky, ale zneužíván k nekompromisním útokům na vládu ČR (speciálně na premiéra Fialu a Markétu Pekarovou Adamovou). Premiér Fiala je často obviňován, že nejedná v českém zájmu a poklonkuje EU/USA. Z obecnějšího pohledu PL pokračují ve své taktice nahrazování věcné kritiky kritikou agresivní, vulgární, dehonestující a osobní. Lipavský je dětinský, Černochová hysterická, Pekarová Adamová se povyšuje apod.

Stejně jako v minulých týdnech se objevují texty, které ve čtenáři cíleně vyvolávají obavy a strach. Lidé budou v zimě mrznout, část společnosti už teď nemá na jídlo a kdo ještě má, tak toho to potká zanedlouho apod.

Opakuje se argument s draze prodávanou elektřinou, kterou levně vyrábíme. Navrhují rozdělit akcie ČEZ mezi občany. Stejně jako v energetice je podporován izolacionismus i v sektoru zemědělství – je vyzdvihována snaha o soběstačnost, dovoz prý zdražuje potraviny. Strategický plán společné zemědělské politiky EU na pozadí Green dealu má prý snížit produkci potravin a je prezentován jako ohrožující potravinovou bezpečnost, kdy si velcí hráči v EU nastaví pravidla ve svůj prospěch (na úkor ČR).

Z minulého týdne pokračuje i silná podpora Andreje Babiše v prezidentské volbě. Ten je vykreslován velice smířlivě a umírněně. Zesilovány jsou hlavně ty jeho názory, které souzní s názory dezinfoscény (tedy kritika vlády, boj proti dezinformacím je cenzura apod.).

17. listopad: Velký prostor je dán pochodu Vrábelových příznivců k ČT. Zástupci dezinformační scény se prezentují jako ti praví bojovníci za svobodu, zpochybňují současnou úroveň demokracie a svobody projevu a kritizují směřování celé západní kultury. Snahy vlády o regulaci šíření dezinformací a postihování některých výroků prezentují jako cenzuru a návrat k totalitě, vláda prý vybízí k udávání a čtenářům je podsouváno, že za prezentaci názoru hrozí právní postih. Snaží se o uzurpaci tohoto svátku a hodnot, které zaštiťuje, razí konspirační teorie o ¨“skutečném“ průběhu sametové revoluce. K posílení vazby bojovníků za svobodu za minulého režimu a dnes slouží i rozhovory se dvěma signatáři Charty 77, z nichž jeden je místopředseda Trikolory. Disproporční prostor dostává kromě Vrábela i Rajchl a Bobošíková.

Ukrajina (a Rusko): Většina článků o Ukrajině se věnuje dopadu rakety na polské území. Ve velkém detailu jsou probírány reakce různých politiků, přičemž předčasné prohlášení, že se jednalo o ruskou raketu, je silně kritizováno. Je navozován pocit, že Západ automaticky považuje Rusko za viníka bez bližšího prověření (a tak to tedy může být i v jiných případech). Objevil se názor, že se jednalo o cílenou provokaci ze strany Ukrajiny a vyjádření, že Ukrajina se brání vyjednávání o míru a Západ svojí reakcí na událost v Polsku zvyšuje pravděpodobnost světové války. Rusko není téměř zmiňováno, některé teze v článcích jsou však plně v souladu s ruskou propagandou (úpadek Západu, živení války).

Podporované subjekty a osoby: Andrej Babiš (ANO), ANO, ČSSD, Daniel Vávra, Daniela Kovářová, Donald Trump, FIFA, Gianni Infantino, Hana Lipovská, Jakub Bernáth, Jan Tománek, Jana Bobošíková, Jaroslav Bašta (SPD), Jiří Pospíšil (TOP 09), Karla Maříková (SPD), Katar, Ladislav Vrábel, Marcel Stanovský, Miloš Pospíšil, PRO, Rusko, Socialismus, SPD, Stanislav Balík, Tomio Okamura (SPD), Ukrajina, Václav Klaus, Vadim Petrov, Viktor Orbán, Zdravé fórum

Útoky: boj proti dezinformacím, Česká televize, Český rozhlas, ČEZ, Danuše Nerudová, Elity, EU, Green Deal, Greta Thunberg, hnutí woke, Irán, Ivan Gabal (KDU-ČSL), Jan Jakob (Top 09), Jan Lipavský (Piráti), Jana Černochová (ODS), Jaroslav Kmenta, Joe Biden, Jozef Síkela (STAN), Kapitalismus, Ladislav Vrábel, Levice, Liberálové, Maďarsko, Mainstreamová média, MAP, Marek Wollner, Marian Jurečka (KDU-ČSL), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Martin Kolovratník (ANO), Milion chvilek pro demokracii, Miroslav Kalousek (TOP 09), Miroslava Němcová (ODS), Německo, neziskové organizace, Novinky.cz, obchodní řetězce, Pavel Fischer, Petr Fiala (ODS), Petr Pavel, Piráti, Radovan Vávra, Rusko, Sophia Kianniová, Studenti, Tomáš Etzler, tradiční pravicové strany, Ukrajina, Ukrajinská armáda, Ukrajinští uprchlíci, USA, Václav Moravec, Vít Rakušan (STAN), Vláda ČR, Volodymyr Zelenskyj, Západ, Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), Zelená Politika, Zuzana Čaputová

Příklady:

Demokracie jako Titanik. Potápíme se, nahoře slaví a dole křičí beznadějí, varuje chartista Černý

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Demokracie-jako-Titanik-Potapime-se-nahore-slavi-a-dole-krici-beznadeji-varuje-chartista-Cerny-720699

Rakušan a ti zpěváci… Disident k 17. listopadu. Úplně jinak

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Rakusan-a-ti-zpevaci-Disident-k-17-listopadu-Uplne-jinak-720614

Proruská čepice! Napsali o demonstrantech. Jenže je to úplně jinak

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Proruska-cepice-Napsali-o-demonstrantech-Jenze-je-to-uplne-jinak-720789

Protiproud.info

Témata:

Turecko: Nedávné bombové výbuchy v Turecku dle PP naznačují, že Západ chce Turecko oslabené a rozvrácené. Vzhledem k načasování těsně před Erdoganovou návštěvou summitu G20, a odmítnutí kondolencí USA Tureckem je zjevné, která mocnost v tom měla prsty. Jedná se o provokaci, aby Turecko zahájilo válku proti Kurdům. Erdogan to má i tak těžké, s ekonomickou krizí a inflací, a podkopávání vnitropolitické situace ze zahraničí by mohlo vést k jeho svržení ve volbách 2023, případně Erdogana donutit k falzifikaci volebních výsledků, za kterou by sklidil nepokoje.

Neměli bychom ovšem zapomínat, že Erdogan je mistrem geopolitiky, takže ještě uvidíme, kdo se bude smát naposled.

Nafta v USA: Lidé sledují benzín, ale pro průmysl a chod státu je mnohem důležitější nafta, a ta i v USA dle PP drasticky dochází. Bude stačit už výhledově jen na 30 dní. Toto je důsledkem sebepoškozování, které Amerika provozuje v rámci plnění Bidenových šílených zelených předvolebních slibů. Rýsuje se konec americké ekonomické nezávislosti.

Česká televize: „Elity“ z (Kr)Kavčích Hor obviňují občanského aktivistu Ladislava Vrabela, že si bere peníze od lidí na organizování demonstrací, když je sám v exekuci. Přitom ale lidé tyto příspěvky poskytují dobrovolně, zatímco ČT platíme taky, a to nedobrovolně. To by nám podle zákona o svobodném přístupu k informacím mělo aspoň umožnit přístup k zákulisním finančním machinacím české televize, ale ta dle PP i po opakovaných urgencích zatlouká.

Volební šachy: Kyjevský pučistický režim dle PP ztrácí dech. Zelenský se snaží apelovat na západní vlády, ale mluví do prázdna, protože v USA už je po volbách, takže ho nikdo neposlouchá. Demokrati vyhráli díky brutálním podvodům, u nás to zatím s volebními podvody není tak jednoduché.

Přesto už je scénář dle PP jasný. Nejdřív dojde k veleskandálu proti Andreji Babišovi, a mediální masáži ve prospěch jeho protivníka. Zároveň budou Vánoce. To lidi rozptýlí, takže mezitím vláda nepozorovaně přijme další statisíce „nových občanů“ z Ukrajiny, a ještě nás trochu ožebračí.

Boj o Hrad vypukne až po Vánocích. Dvoukolový systém přitom zajišťuje, že nevyhraje ten, kdo získal napoprvé nejvíc hlasů, ale ten, koho chtějí protlačit elity. Babiše se zbaví kavkovským procesem s Kavčím Hnízdem, většina protikandidátů se obětuje, a zůstane jeden. Je nutné, aby i lidové hnutí nasadilo jednoho široce podporovaného kandidáta. Vzedmutí vlny nepodvolených bylo krásně vidět během protidemonstrace na Národní, kde podvolení šokovaně zírali a naslouchali, že naše svoboda dlouho netrvala a opět jsme ve vazalském postavení.

Plakát s Putinem: Dle PP se Rakušan dopustil zneužití pravomoci veřejného činitele, když použil cca. 73.000 z rozpočtu ministerstva na výrobu a vyvěšení ohavného plakátu s mrtvým Putinem pod rouškou „zákonné působnosti“. Rakušan má právo na názor, ale za své peníze. Takhle to dle PP odkazuje na nejlepší tradici nacistického Německa, které ostatně také chtělo budovat „integrovanou Evropu“.

Autoři: Petr Hájek, Zdeněk Koudelka, Lawrence Kadish, Gevorg Mirzajan, Erika Hájková

Podporované subjekty a osoby: Turecko, R. Erdogan, nepodvolení, Rusko

Útoky: P. Fiala, vláda ČR, J. Biden, V. Zelenský, podvolení

Příklady:

Turecký sultán přerůstá USA přes hlavu

https://protiproud.info/politika/6838-zapad-uderil-turecko-do-slabeho-mista-prerusta-mu-sultan-pres-hlavu-usa-znovu-spekuluji-jak-se-dostat-erdoganovi-na-kobylku-prispeji-bombove-utoky-k-jeho-svrzeni-velky-geopoliticky-strateg-neni-totez-co-biden.htm

Nafta dochází i v USA

https://protiproud.info/politika/6837-tluste-do-tenkeho-v-americke-praxi-nafta-dochazi-uz-i-v-usa-podekujte-bidenovi-rizene-stupnovani-nedostatku-na-hospodarstvi-uz-nezalezi-vypukne-za-30-dnu-ropna-krize-v-usa-staty-eu-jsou-na-tom-jeste-hur-o-cr-nemluve.htm

Sputnik

Témata:

Ukrajina: Narativ článků zůstává stejný, poukazuje se na jakákoliv pochybení ukrajinské armády a vlády, ukrajinská armáda je prezentována jako krutá a nelidská. Ruská armáda je naopak prezentována jako úspěšná, útočící pouze na onu – dle Sputniku – zlou ukrajinskou armádu. Počet článků je nižší než obyčejně.

Česká politika: I přes omezení činnosti, které musel Sputnik po invazi na Ukrajině čelit, se znovu objevují snahy webu ovlivňovat názory českých čtenářů ohledně voleb, a to konkrétně nadcházejících prezidentských. Pokud srovnáme angažovanost Sputniku s předchozími volbami v ČR, je současná angažovanost oproti snaze před loňskými parlamentními volbami mnohem menší (alespoň, co se četnosti článků), ale ve srovnání s letošními komunálními volbami je snaha o vyjadřování k prezidentským kandidátům bez pochyby větší. Při srovnání těchto období na Sputniku však musíme brát v potaz i fakt, že od invaze na Ukrajině se Sputnik potýkal a stále potýká s omezeními, kvůli kterým vychází mnohem méně článků. Od února 2022 navíc Sputnik přestal uvádět jména redaktorů článků (s výjimkou jednoho), nemůžeme proto zjistit, zda se omezení týkají i personálního obsazení redakce Sputniku.

Co se prezidentských voleb týče, prezentován je rozhovor jednoho (nejmenovaného) redaktora Sputniku s Alenou Vitáskovou. Sdělení článku je takové, že by vládnoucí koalice podle Vitáskové neměla podporovat liberální kandidáty – generála Pavla a Danuši Nerudovou. Koho konkrétně chce volit ona sama, nezmiňuje, ač se redaktor/ka ptá. Sama Vitásková se letos o kandidaturu pokoušela, nenasbírala však dostatek podpisů. Největší negativismus vnímám v tomto článku vůči Petru Pavlovi. Začíná konspirovat, proč měl generál Pavel tak velkou podporu ještě dřív, než kandidaturu oznámil, přirovnává to k reklamě na nekvalitní produkt, který by byl bez reklamy neprodejný.

Dále Vitásková komentuje politiku celkově, kritizuje liberalismus, který přirovnává k neomarxismu. Vyjadřuje se i k problematice dezinformací v politice, podle Vitáskové údajně vláda označuje všechny s alternativním názorem za dezinformátory nebo ruské trolly. V ukrajinské otázce prosazuje ukončení konfliktu a mírových jednání namísto vojenského řešení. V poslední části se Vitásková vyjadřuje i k energetické otázce.

Česko a Slovensko: Za povšimnutí stojí článek s rozhovorem s Jánem Černogurským. Článek je psaný ve slovenštině, předpokládám, že míří spíše na slovenské čtenáře. Již titulek článku je příznačný: „Je dobre, že sme sa rozdelili. Inak by sa do SR prevalila rusofobská atmosféra z ČR.“ Na začátku článku je zmíněno, že je Černogurský předsedou sdružení Přátelé Krymu, nedávno byl v Moskvě na konferenci tohoto zmíněného sdružení. Ohledně rozdělení ČSR to vnímá jako pozitivní změnu, argumenty jsou jak racionální a pochopitelné, tak i velmi diskutabilní, například to, že z České republiky by na Slovensko proudila rusofobie. Za původce rusofobie považuje Černogurský USA. Bývalý předseda se okrajově zmiňuje i o rusko-ukrajinském konfliktu. Uvádí nějaký průzkum veřejného mínění na Slovensku, podle kterého si 52 % Slováků přeje, aby Rusko konflikt vyhrálo. Nezmiňuje, o který průzkum šlo, informaci proto nelze přímo ověřit. Válku na Ukrajině nenazývá válkou ani invazí, ale tradičním ruským výrazem „speciální vojenská operace“.

Stejně jako u článku s Vitáskovou, i zde se probírá také téma energetiky, následně i liberálních médií. Na několika místech je zmíněno, že je pro Slovensko dobré, aby si udržovalo přátelské vztahy s RF, zejména co se obchodu týče.

Podporované subjekty a osoby: Rusko, Telegram, Vladimír Putin, Ruská armáda, Alena Vitásková, Institut práv a svobod, Michal Čupa, Slovensko, Ján Černogurský, DLR, Krym, Luhansko, Si Ťin-Pching,Čína, Srbsko, Vučić

Útoky: Ukrajina, NATO, EU, USA, Voldymyr Zelenskyj, Velká Británie, Západ, Pětikoalice, vláda, ODS, TOP09, KDU-ČSL, Piráti, STAN, Věra Jourová, Česká republika, ukrajinská armáda, Německo, Volkswagen, Joe Biden

Příklady:

Vitásková: Podpora vládou třem prezidentským kandidátům je politický zásah do voleb

https://cz.sputniknews.com/20221115/vitaskova-podpora-vladou-trem-prezidentskym-kandidatum-je-politicky-zasah-do-voleb-18878700.html

Čarnogurský: Je dobre, že sme sa rozdelili. Inak by sa do SR prevalila rusofobská atmosféra z ČR

https://cz.sputniknews.com/20221117/carnogursky-je-dobre-ze-sme-sa-rozdelili-inak-by-sa-do-sr-prevalila-rusofobska-atmosfera-z-cr-18887383.html

zvedavec.org

Témata:

Ukrajina, Rusko a souvislosti: Štubňa tvrdí, že Rada bezpečnosti OSN ohrožuje svým alibismem světový mír. Opírá se o zamítnutí ruského požadavku na vyšetřování, které se mělo týkat nedodržování dohody o biologických zbraních ze strany Ukrajiny a USA. Ve článku zmiňuje několikrát aktivity Kuzmina a Medvedčuka (proruští poslanci ukrajinské strany Platforma pro život) z roku 2019.

V článku se dále tvrdí, že Pentagon provedl biologické experimenty na vojácích na Ukrajině a v Gruzii (celkem 5400). V laboratořích na Ukrajině měly být podle autora vyvíjeny biologické zbraně. V mnoha příspěvcích se objevuje obhajoba velitele války na Ukrajině Surovikina.

Pepe Escobar omlouvá stažení Rusů s Chersonu, byť je podle něj malou územní ztrátou, tak politicky jde o katastrofu. A následuje utěšování se tím, co za stažením mohou být plánované tajemné tahy Ruska. Utěšuje se, že Rusové ztratili Cherson jen na chvíli a budou jej dobývat zpět. Ale i v tomto článku se objevují trhliny víry v neomylnost Ruska a zaznívá názor, že plány speciální vojenské operace jsou v troskách. Utěšování se vyúsťuje do víry v diplomatické schopnosti Rusů vyjednávat přímo s USA a naznačují možné dohody na Summitu G20.

Mike Whitney nejprve obhajuje Surovikinovo stažení z Chersonu, dále se zmiňuje o možnosti přímého zapojení USA a NATO do války, pokud by Rusové překročili určité „červené linie“. Podle autora by ale zapojení dalších armád bylo pouze malou překážkou v celkové strategii ruského vítězství. Pomalu se ozývají poměrně kostrbaté názory tvrdící, že Ukrajina není podporována USA ve snaze oslabit Rusko, ale cílem USA je útočit přes oslabování Ruska na Čínu.

Kritiku západních představitelů za komentáře k výbuchu raket v Polsku přináší Karel Eichler. Podle něj máme smutné vyhlídky na další vývoj. Článek Gordona Hahna po dlouhé době opakuje tvrzení, že Rusko bylo do války vmanipulováno Ukrajinou a Západem. Článek téměř vyvolává dojem, že jsou představitelé Ruska nesvéprávní.

V tomto duchu pokračuje i Lubomír Man, který jednak tvrdí, že i my jsme vychovávání a vedeni k nenávisti vůči Rusku a Ukrajina byla vmanipulována do pozice hlavního „drážditele“ Ruska. Útok Rusů podle něj prostě musel přijít.

G20 a Bricks+: A stejně jako minulý týden – kvůli Lavrovově úprku ze summitu G20 – je marginalizován vliv G20, organizace je označena za slábnoucí, a Bricks+ má být podle Pepe Escobara ta sílící organizace, přebírající veslo.

Sjezd ČLK v Brně: Tomáš Fürst přináší popis sjezdu ČLK z druhé ruky („informace od nejmenovaného kolegy“). Celý článek směřuje k myšlence, že zdaleka ne všichni lékaři jsou nakloněni myšlence očkování a povinného očkování zdravotnických zaměstnanců. Stěžuje si na odsunutí lidí kritickými názory do pozadí sjezdu. Více v odkazu.

Podporované subjekty a osoby: Rusko, Putin, Čína, Bricks+, odpůrci očkování

Útoky: USA, Británie, Francie, Nato, zastánci očkování, Milan Kubek, G20, Ukrajina, Zelenskyj

Příklady:

Brněnský sjezd České lékařské komory

https://zvedavec.news/komentare/2022/11/9409-brnensky-sjezd-ceske-lekarske-komory.htm

Složitý a nejasný původ ukrajinské války mezi Ruskem a NATO

https://zvedavec.news/komentare/2022/11/9411-slozity-a-nejasny-puvod-ukrajinske-valky-mezi-ruskem-a-nato.htm

Poznámka: Cílem tohoto monitoringu je dlouhodobé vyhodnocování témat, kterými se vybrané weby zabývají. Pouze dlouhodobé vyhodnocení může dát kompletní obraz o míře manipulací daného webu. Jednotlivé články být dezinformační nutně nemusí. Monitoring nemůže postihnout, jaký je vztah jednotlivých autorů publikovaných textů nebo osob weby zmiňovaných vůči danému webu – zda jsou zmiňováni vědomě nebo proti své vůli apod. Případné reklamace ohledně negativní publicity tyto osoby musí řešit vůči danému webu, nikoli vůči tomuto monitoringu, který jen zpětně zachycuje daný fakt, že informace na webu vyšla.