dezinfo-weby monitoring (2.týden 04/2021)

15357

Aeronet.cz

Témata: Průběžně jsou rozvíjeny konspirace o nadvládě globalistů držených u moci pomocí proticovidových opatření a ty se doplňují se soustavným zpochybňováním účinnosti či smysluplnosti vládních opatření. Současná podoba pandemie se má stát trvalým stavem společnosti jako výsledek neustálých mutací viru Covid-19 a nedostatečné účinnosti očkování. Nepodmíněný příjem, sociální kredit a konec soukromého vlastnictví jsou interpretovány jako společné charakteristiky údajné nové totalitní éry. Opakovaně se AE News situuje do role obránce práv rodičů a dětí zejména proti testování na covid ve školách, kde AE News „radí“ rodinám, aby své děti nenechali testovat a argumentuje lidskými právy, právem na svobodné vzdělání, či právní analýzou advokátky Jany Zwyrtek Hamplové.

V případě antigenních testů z Číny je kritizováno jejich užívání a údajný dvojí metr české vlády, která aplikuje tesy z Číny a neaplikuje vakcinaci z Číny. Kromě zpochybňování účinnosti očkování AE News mj. šíří, že v Německu se ovoce dovezené z Brazílie namáčí do dezinfekce, aby se omezil výskyt brazilské mutace viru (viz. příklady). Změny ve vládě dává Aeronet do přímé souvislosti s dostavbou Dukovan Rosatomem, který jediný je schopen dát nejvýhodnější nabídku, a s dodávkami ruské a čínské vakcíny, které v dané situaci mají být jedinou šancí, jak rychle naočkovat populaci v ČR. Rusko je údajně připraveno dát slevu na jaderné palivo, když ČR vezme Sputnik V. i Rosatom jako generálního dodavatele dukovanského projektu. Proti tomu se mají stavět strany demobloku a americká ambasáda v ČR z obavy o ztrátu vlivu a neschopnosti konkurovat nabídce Rosatomu. Pozoruhodný je důraz, který Aeronet klade na židovský původ Petra Arenbergera, a který kontrastuje s jindy antisemitsky laděnými konspiracemi Aeronetu (viz. příklady).

Podporované subjekty: Ústava ČR, vakcíny Sputnik V a Sinopharm, Petr Arenberger, MGIMO, Rosatom, Atomstrojexport, advokátka Jana Zwyrtek Hamplová, Svobodný vysílač SVCS, MUDr. Xenie Preiningerová z Třebíče

Čí názor je reprezentován: redakce Lidových novin, polský ministr zdravotnictví Adam Nedzielski, Ústava ČR, Miloš Zeman, Andrej Babiš, MŠMT, biochemička Jana Jaklová Dytrtová, Omar Šerý

Útoky: covidové pasy, testy a očkování, Andrej Babiš, redaktor Lidových novin Hudema, Astra Zeneca, globalisté, vláda, MŠMT, vakcíny Pfizer, Moderna a Johnson, Jan Blatný, demoblok, USA, americká ambasáda v ČR, Piráti, Robert Plaga, Covid testy z Číny Singclean, SÚKL, EMA, EU

Autoři: Šéfredaktor VK

Příklady:

Pražský hrad nařídil odstranění Jana Blatného jako nepřípustného kádra transatlantické moci nad Prahou a na jeho místo dosadil uznávaného židovského lékaře, který je otevřený ruským a čínským vakcínám!

https://aeronet.cz/news/prazsky-hrad-naridil-odstraneni-jana-blatneho-jako-nepripustneho-kadra-trans-atlanticke-moci-nad-prahou-a-na-jeho-misto-dosadil-uznavaneho-zidovskeho-lekare-ktery-je-otevreny-ruskym-i-cinskym-vakcina/

Lékařka se nebála promluvit na rádiu a odpálila šokující zprávu, že záchranáři začínají do českých nemocnic přivážet pacienty s vážnou formou nemoci Covid-19 i přesto, že už byli v minulých měsících.

https://aeronet.cz/news/lekarka-se-nebala-promluvit-na-radiu-a-odpalila-sokujici-zpravu-ze-zachranari-zacinaji-do-ceskych-nemocnic-privazet-pacienty-s-vaznou-formou-nemoci-covid-19-i-presto-ze-uz-byli-v-minulych-mesicich/

Novarepublika.cz

Témata: Největší prostor v minulém týdnu dostává aktuální krize na Ukrajině, evropské dodávky vakcín a průběh schvalovacího procesu vakcíny Sputnik V. Na domácí scéně se reflektuje zejména situace v radě ČT, následuje např. zemědělská politika EU a krátce také potravinářský zákon.

NR přistupuje k eskalaci konfliktu na Ukrajině ve shodě s linií proruských narativů, které situaci vykreslují ve světle opakovaných ukrajinsko-západních provokací a ruské potřeby reagovat na rýsující se možnosti ukrajinské invaze na Donbas, Krym nebo dokonce do Ruska. Součástí hlavní argumentace se opakovaně objevují údaje o přesunu několika desítek tisíců vojáků NATO do blízkosti ruských hranic. Riziko vojenského střetu roste, svět je válce nejblíže za posledních 76 let a hlavními iniciátory napětí je J. Biden stojící v čele USA a ukrajinští fašisté, kterým sekunduje EU.

Terčem negativních reakcí jsou dodávky vakcín a zpochybňování evropské solidarity, která se veřejně hlásá, ale ve skutečnosti údajně nebývá nikdy naplněna. Neúspěch rakousko-slovinsko-českého bloku ve vyjednávání o vakcínách je vykresleno jako důkaz mocenské asymterie mezi členy EU a síly mocných v čele s Německem, které v okamžiku potřeby aplikuje nejrůznější formy vyhrožování a volání po tvrdých sankcích.

Problémy se schválením Sputnik V se jednostranně svalují na přebujelou evropskou byrokracii a na účelovou politiku EU, zatíženou rusofobií a snahou škodit Rusku resp. Putinovi. V kontrastu s tím se Německá snaha o výrobu vakcíny ve vlastní režii prezentuje jako důkaz o možné bezproblémové spolupráci s Ruskem a v neposlední řadě i jako pečeť kvality a nezávadnosti ruské vakcíny.

Na zákon o potravinách resp. regulaci trhu potravin, které navrhuje SPD, postupně změnil názor jak Andrej babiš, tak ministr Toman. To se pochopitelně nesetkává s pochopením představitelů SPD, kteří dotyčné členy české vlády jako velkopodnikatele a dovozce surovin kritizují za střet zájmů.

Události kolem Rady ČT a snahy o odvolání ředitele Dvořáka se na stránkách NR tradičně vyobrazují jako spravedlivý boj radních (za nezávislost ČT) v čele s H. Lipovskou proti tunelovanému molochu řízeného člověkem stojícím ve střetu zájmů a partě zkorumpovaných redaktorů.

Podporované subjekty a osoby: Rusko, Sputnik V, Rada ČT (sk. kolem H. Lipovské), regulace trhu potravin

Čí hlas je prezentován: Kreml, Hana Lipovská, SPD

Útoky: EU, Západ, Německo, Ukrajina, NATO, USA, Markéta Gregorová (Piráti), Jakub Janda (think-tank Evropské hodnoty), ČT, Petr Dvořák (ČT)

Autoři: Ivan David, Petr Fiala, LU LINA (NonServiam), Petr Štěpánek (První Zprávy), Jaroslav Bašta (Parlamentní Listy), Rudolf Hruboň (Národní noviny), Jan Keller, -vlkp- (KosaNostra), Milan Novický (Armádny Magazín)

Příklady:

Celý náš svět se posunul k válce nejvíc za posledních 76 let, varuje Bašta

http://www.novarepublika.cz/2021/04/cely-nas-svet-se-posunul-k-valce-nejvic.html

Německý ministr zdravotnictví plánuje bilaterální smlouvu o nákupu vakcíny Sputnik V

http://www.novarepublika.cz/2021/04/nemecky-ministr-zdravotnictvi-planuje.html

Petr Štěpánek: S tím barákem na Kavčích Horách se musí něco udělat

http://www.novarepublika.cz/2021/04/petr-stepanek-s-tim-barakem-na-kavcich.html

Parlamentnilisty.cz

Témata: Procentuální zastoupení textů věnujících se pandemii nadále klesá. Pokud je o pandemii psáno, tak spíše v politickém kontextu: jak nastartovat ekonomiku, jaké plány mají strany ohledně vrácení žáků do škol, jaké vakcíny pořídit. Politická témata celkově jsou tento týden silně zastoupena, hlavně kvůli probíhajícímu sjezdu ČSSD, zmatkům ohledně výměn ministrů nebo dění v ČT.

Koronavirus: Tak jako v minulých týdnech se mnoho textů věnuje vládním nařízením a opatřením. Převládají hlasy volající po rušení všech omezení, ojediněle se ale objevují i názory, že rychlé uvolnění není rozumné a musí se rozvolňovat opatrně. Terčem se opět stává vláda, a to především za selhání v případě opatření, politice vůči drobným podnikatelům a nejednou bylo zmíněno, že vláda nechává záměrně otevřené jen velké firmy, vyrábějící pro zahraniční koncerny, přičemž na zdraví občanů nehledí.

Výrazně více pozornosti se dostává tématu otevření škol. Jedná se především o negativní názory, které buď kritizují možnou rotační výuku či hovoří o nárůstu mrtvých ve věku nad 65 let, avšak ani kritika dlouhodobého zavření škol nechybí (byť v menší míře). Téma okamžitého návratu dětí do škol je zdá se zásadní hlavně pro SPD a Trikolóru. „Děti do škol bez podmínek. Žádné testování, žádné roušky,“ zní z Trikolóry ústy Zuzany Majerové Zahradníkové.

Co se očkování týče, je stále, byť ne tak výrazně, přítomný narativ, dle nějž by v případě vakcíny neměla hrát roli politika, ale mělo by jít jen o zdraví občanů. V souvislosti s tím byla kladně hodnocena politika „na všechny strany“. Naproti tomu byl publikován text, podporující kolektivní imunitu místo očkování. Dle některých článků jsou na tom nyní lépe státy, které se nespoléhaly na EU. K tomuto názoru se přidává i premiér Babiš, za nedostatek vakcín v ČR může EU a nízká solidarita jednotlivých států. Ohledně vakcíny Sputnik V se vyskytují, jak články žádající rychlé nalezení cesty, jak ruskou vakcínu nasadit (ministr Arenberger), tak články varovné (ministr Petříček). Texty podporující Sputnik (i když někdy ne přímo a otevřeně) jsou mnohem výrazněji zastoupené.

Politika: Jedním z nejvíce řešených politických témat je výměna ministrů na ministerstvu zdravotnictví a očekávaná výměna na ministerstvu školství, ke které nakonec nedošlo. Každému vyjádření všech aktérů (prezidenta, minulého i současného ministra zdravotnictví a premiéra) je věnován obsáhlý článek a následně mnoho textů na tato vyjádření reagujících. V podstatě všechny texty jsou kritické, avšak z různých důvodů. Větší množina textů výměnu kritizuje z důvodu, že měla přijít již dávno, to hlavně z úst zástupců SPD a Trikolóry. Druhá skupina autorů naopak výměnu kritizuje jako neopodstatněnou, zmatečnou a jako nástroj k prosazení ruské vakcíny. Tento názor zastávají zástupci demokratické opozice a většina novinářů.

Velké pozornosti se těší i sjezd ČSSD. Prostor dostal každý kandidát na předsedu, avšak celkové vyznění je vždy, že jen s Janem Hamáčkem má strana budoucnost. Speciálně Tomáš Petříček je významně kritizován jako zástupce Bruselu. Zaznívají i názory, že Tomáš Petříček jedná pod vedením Miroslava Pocheho. Dále údajně kope za zájmy jiných zemí a není schopen se správně postavit k napětí na Ukrajině (které mimochodem prý vyvolává NATO, nikoliv Rusko). Několik článků se ČSSD posmívá za technické potíže při on-line sjezdu.

Pozorně je sledována i situace kolem volby členů Rady ČT. Je slyšet hlas Zdeňka Šarapatky, který upozorňuje na chystající se odvolání ředitele ČT a kritizuje dění v Radě. Šarapatka je ale kritizován za údajnou snahu o dehonestaci radního Kratochvíla, o němž prohlašuje, že byl před rokem 1989 členem STB. Pozornost je ale věnována hlavně Haně Lipovské, která se nedávno dostavila na jednání rady s policejní ochranou. Lipovská je za to i kritizována, někdy až vulgárně (Tomáš Etzler). Každý, kdo Hanu Lipovskou kritizuje, nebo obhajuje ředitele Dvořáka, se ale sám stává terčem nevybíravých útoků (včetně Tomáše Etzlera).

Další témata: Nadále pokračuje Kritika Pirátské strany, a to i v textech, které s nimi nemají nic společného. Jednalo se jak o kritiku „jemnou“, hovořící o catch-all straně bez ideového základů, tak o útoky, označující Piráty za propagátory iracionálních aktivistických a ideologických hnutí. V souvislosti s tím bylo útočeno na liberalismus, environmentálně zaměřená hnutí či LGBT komunitu. Aktivita zástupců Pirátů ale vzrostla a roste počet textů vysvětlující situaci z Pirátského úhlu pohledu.

Řeší se také konec hnutí Lidé PRO a spekuluje se o tom, zda bylo 6 milionů Kč opravdu použito na kampaň – názory jsou jak kritické, tak obhajující M. Mináře s tím, že jde o adekvátní částku kampaně.

PL v několika textech informují o žalobě, jež se chystá podat Janek Ledecký na bezpečnostní centrum Evropské hodnoty, které ho postavilo na první místo seznamu šiřitelů dezinformací o C19. Zároveň se v textech autoři pokouší o diskreditaci Jakuba Jandy zmínkou o jeho minulosti a kritikou financování EH. Dále byla naznačena neobjektivnost ČT, která o zmíněném seznamu informovala, ale informaci o žalobě vynechala.

Několik textů se věnuje aféře kolem Jaroslava Faltýnka a jeho deníčku. Kritika Faltýnka je ale slabá a útočí se spíše na osoby v deníčku zmíněné, či na Seznam Zprávy s otázkou, jestli si to celé nevymyslely.

Podporované subjekty a osoby: Andrej Babiš (ANO), Čína, Donald Trump, František Dobšík, Hana Lipovská, Ivan David (SPS), Ivan Hoffman, Ivan Vyskočil, Jan Blatný (za ANO), Jan Hamáček (ČSSD), Jan Paroubek, Jan Zahradil (ODS), Jana Černochová (ODS), Parlamentní listy, Petr Arenberger (za ANO), Petr Dvořák, Petr Gazdík (STAN), Petr Kellner, Petr Žantovský, Robert Šlachta (Přísaha), Rusko, SPD, Sputnik V, Tereza Hyťhová (Trikolóra), Tomio Okamura (SPD), Trikolóra, Václav Klaus, Věra Adámková (ANO), Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolóra)

Čí hlas je prezentován: Alexandr Mitrofanov, Andrej Babiš (ANO), Andrej Piontkovský, Bohuslav Svoboda (ODS), Čestmír Strakatý, Daniel Landa, Daniel Münich, Daniel Vávra, Dominik Duka, Evropská vysílací unie, Filip Hausenknecht (hnutí Budoucnost), Hana Lipovská, Igor Matovič, Ivan Bartoš (Piráti), Ivo Budil, Ivo Valenta, Jakub Patočka, Jan Bartošek (KDU-ČSL), Jan Birke (ČSSD), Jan Blatný (za ANO), Jan Hamáček (ČSSD), Jan Herzmann, Jan Hnízdil, Jan Hřebejk, Jan Kubáček, Jan Moláček, Jan Schneider, Jan Skopeček (ODS), Jana Černochová (ODS), Jana Maláčová (ČSSD), Jana Zwyrtek Hamplová, Janek Ledecký, Januscz Konieczny (Piráti), Jaroslav Kratochvíl, Jaroslav Štefec, Jiří Adamec, Jiří Běhounek (ČSSD), Jiří Beran, Jiří Chýla, Jiří Kratochvíl, Jiří Ovčáček, Josef Kopecký, Karel Havlíček (za ANO), Karel Schwarzenberg (TOP09), Karol Hrádela, Karolina Stonjeková, Kateřina Konečná (KSČM), Kateřina Valachová (ČSSD), Lenka Bradáčová, Lubomír Španěl (SPD), Lubomír Zaorálek (ČSSD), Luboš Motl, Lucie Groene Odkolek, Lumír Aschenbrenner (ODS), Marian Jurečka (KDU-ČSL), Markéta Gregorová (Piráti), Markéta Gregorová (Piráti) , Markéta Pekarová Adamová (TOP09), Markéta Šichtařová, Martin Fendrych, Martin Jaroš, Martin Konvička, Martin Zapletal, Martina Přenosilová, Matkéta Šichtařová, Michael Romancov, Michal Černý, Michal Hašek (ČSSD), Michal Půr, Michal Šesták, Michal Šmarda (ČSSD), Mikuláš Minář, Mikuláš Peksa (Piráti), Milan Vorel (Trikolóra), Miloš Vystrčil (ODS), Miloš Zeman, Miroslav Kalousek (TOP09), Monika Pilloni, Mykola Točyckyj, Oldřich Lichtenberg, Ondřej Neff, Pavel Bém, Pavel Sehnal (ABP), Pavel Šporcl, Petr Arenberger (ANO), Petr Dvořák, Petr Fiala (ODS), Petr Fischer, Petr Gawlas (SPD), Petr Gazdík (STAN), Petr Holec, Petr Just, Petr Kolář, Petr Markvart, Petr Pavel, Petr Smejkal, Radek Policar, Radek Sárközi, Radim Valenčík, Radovan Vávra, René Levínský, Roman Onderka (ČSSD), Roman Prymula, Štěpán Kotrba, Tomáš Břicháček, Tomáš Czernin (TOP 09), Tomáš Etzler, Tomáš Halík, Tomáš Petříček (ČSSD), Tomáš Portlík (ODS), Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), Tomio Okamura (SPD), Václav Bartuška, Václav Dolejší, Václav Klaus, Václav Klaus (ODS), Václav Kubata (Trikolóra), Václav Láska, Václav Moravec, Vladimír Čížek, Vladimír Mynář, Vladimír Pikora, Vlastimil Válek (TOP09), Vojtěch Boháč, Vojtěch Filip (KSČM), Zbyňek Stanjura (ODS), Zdeněk Drexler, Zdeněk Koudelka (Trikolóra), Zdeněk Nytra (ODS), Zdeněk Šarapatka, Zdeněk Škromach (ČSSD), Zdeněk Zbořil, Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolóra)

Útoky: „bruselská pětka“, Aňa Geislerová, Andrej Babiš (ANO), Bohumil Kartouz, Corinne Le Quéré, Čeští elfové, ČT, demokratická opozice, EU, Evropské Hodnoty, Hana Lipovská, Helena Langšádlová (TOP 09), Islám, Ivan Bartoš (Piráti), Jakub Janda, Jan Blatný (za ANO), Jan Cemper, Jan Hamáček (ČSSD), Jana Bobošíková, Jaroslav Ďuriš (TOP09), Jiří Drahoš, Joe Biden, Kateřina Valachová (ČSSD), LGBT, liberalismus, Lubomír Volný (VOLNÝ Blok), Luboš Zaorálek (ČSSD), manipulatori.cz, Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Mikuláš Minář, Miloš Vystrčil (ODS), Miloš Zeman, Mirek Topolánek, Miroslav Poche (ČSSD), Miroslava Němcová (ODS), Muslimové, Nato, ODS, Olga Richterová (Piráti), Opozice, Petr Arenberger, Petr Dvořák, Petr Fiala (ODS), Petr Honzejk, Petr Pavliňák, Piráti, Policie ČR, Putin, Robert Plaga (za ANO), Roman Prymula, Rusko, Seznam Zprávy, SPD, STAN, Štěpán Štrébl (Piráti), Tomáš Etzler, Tomáš Petříček (ČSSD), transsexualita, Turecko, Ukrajina, Ursula von der Leyen, USA, Václav Moravec, Vít Rakušan (STAN), Vláda ČR, Volodymyr Zelensky, Zdeněk Drexler, Zdeněk Hřib (Piráti), Zdeněk Koudelka (Trikolóra), Zdeněk Nytra (ODS), Zdeněk Šarapatka, Zdeněk Škromach (ČSSD), Zdeněk Zbořil, Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolóra)

Autoři: AZy, B. Richterová a T. A. Nový, Barbora Richterová, čtk, Daniela Černá, David Hora, Hans Štembera, Jakub Vosáhlo, Jan Rychetský, Jaroslav Polanský, jav, Jiří Hroník, Karel Výborný, kas, Marek Korejs, Michal Bok, mp, nab, Oldřich Szaban, pas, pas, čtk, Radim Panenka, rak, sla, tle, Tomáš A. Novotný, Tomáš A. Nový, Václav Fiala, vef, Zuzana Koulová

Příklady:

Za koho kope Petříček? Obeznámený Jan Schneider dělá jasno

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Za-koho-kope-Petricek-Obeznameny-Jan-Schneider-dela-jasno-659682

Docent Konvička: Češi v epidemii. Mistrovství v neukázněnosti a netrpělivosti. Zasloužená odměna? Zničená země s Bartošem v čele!

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Docent-Konvicka-Cesi-v-epidemii-Mistrovstvi-v-neukaznenosti-a-netrpelivosti-Zaslouzena-odmena-Znicena-zeme-s-Bartosem-v-cele-659505

Jandův pamflet. Za prachy udělá cokoliv, to už ukázal. Vyoral připomněl dezinformátory, které nikdo na seznamy nepíše

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Janduv-pamflet-Za-prachy-udela-cokoliv-to-uz-ukazal-Vyoral-pripomnel-dezinformatory-ktere-nikdo-na-seznamy-nepise-660063

Augiášův chlév v ČT. Za „pravdou a láskou“ jsou čachry a zastrašování. Ubohost a hnus, vzkazuje Okamura

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Augiasuv-chlev-v-CT-Za-pravdou-a-laskou-jsou-cachry-a-zastrasovani-Ubohost-a-hnus-vzkazuje-Okamura-660010

pravyprostor.cz

Témata: V týdnu mezi 5. až 11. dubnem bylo na Pravém prostoru uveřejněno 83 textů. 60 se věnovalo politickým a jiným tématům a 23 pandemii.

Politika: V politických textech tento týden dominovala především témata útočící proti EU, USA (Biden), ANO (hlavně Babiš, poté zpravidla jeho „poskoci“, jak je autoři označují), politické straně Pirátů, BLM a České televizi. Z předchozího týdne pokračuje zpochybňování zdravotního stavu J. Bidena a podporování ruských narativů ohledně Dukovan. V sedmi textech autoři článků zvolil silně nacionalistický tón, kde kritizují západní hodnoty a volají po obecné neposlušnosti vůči aktuální vládě a nařízením. Nacionalistické texty jsou zpravidla spjaty s tématy, kde autor napadá západní hodnoty, EU nebo Islám.

Koronavirus: V kontextu k předchozímu týdnu tak i tento, se texty zabývající se problematikou koronaviru obracejí zpravidla útočným způsobem proti vládním opatřením, zpochybňují účinnost a efektivitu aktuálních opatření, nošení roušek a očkování. V mnoha textech je vláda obviňována z toho, že nezařídila dostatek vakcín a autoři podporují ruskou vakcínu Sputnik V. Texty také nabádají v neposlušnosti, neudávání kontaktů a k nedodržování vládních nařízení. Autoři si také často stěžují na povinné testování, nesouhlasí s tím, jakým způsobem je naplánované puštění dětí do škol a v několika málo textech je vláda kritizována za to, jakým způsobem hospodaří s penězi.

Další témata: Tento týden se sedm textů věnovalo svým tématem k nadcházejícím volbám. V těchto textech poměrně jednotně útočí na politické strany ANO, Piráti a ČSSD.

Dalších pět textů přímo útočilo na fact-checkovací organizace, které autoři označují za zdroj cenzury a jediné pravdy.

Dalším tématem je hnutí Black Lives Matter a téma rasismu, který je mířen protiimigračně nebo protiislámsky. Rasismus jako takový podle nich není, nebo je namířený proti bělochům. V tomto tematicky pokračujeme z předchozího týdne. Přímým útokům proti BLM jsou věnovány čtyři texty.

Nelze opomenout přímé útoky proti Petru Dvořákovi a České Televizi, autoři takovýchto textů podporují ideu nové nezmanipulované ČT, přímo podporují Hanu Lipovskou a finanční transparenci této organizace.

Tento týden se jen dva texty přímo věnovaly Ukrajině. V těchto textech byl zastáván proruský postoj a tyto texty byly spjaty s kritikou USA (západu), NATO a EU. Jen jediný článek byl tento týden věnován kritice existence zimního/letního času a autor vyjádřil svou podporu v jednotný čas, který se již nebude měnit.

Podporované subjekty a osoby: Rusko, Hana Lipovská, Trikolóra, SPD, Erdogan, Čína, Írán, Antisystémové hnutí, Izrael, Hirsch

Čí hlas je prezentován: Benjamin Kuras, Hana Lipovská, Peter Orzechowski, Donald Trump

Útoky: Evropské a západní hodnoty, USA, Biden EU, NATO, ANO, Andrej Babiš (ANO), Piráti, ČSSD, fact-checkovací organizace, ČT, Petr Dvořák

Autoři: Uzay Bulut, Zuzana Majerová-Zahradníková, Jan Bartoň, Jindřich Kulhavý, Ivan David, Vlastimil Podracký, Slovanka, Jiří Payne, Vidlák, David Vlk, Roman Bednár, Vladislav Svoboda, Benjamin Kuras, Marek Adam, V. Pikora, Jaroslav Červenka, Jiří Sudík, Pavel Rampas, Monika Čírtková, Stephen Blank/Peter Huessy, Eva Korcová, Matouš Bulíř, Ivo F. Cilich, Dexempo, Vojtěch Machálek, D-Fens, Petr Štěpánek, Luboš Zálom, František Kubásek, Jana Marková, Tomáš Tisovský, Eva Hrindová, Lu Lina, Susanne Ausic, Catholic Observer, Viktor Pondělík, Petr Hampl, Pergrill, Alexander Tomský, Ladislav Jakl, Daniel Vávra, Jana Zwyrtek Hamplová, Zdeněk Koudelka, Milan Kajínek, Ladislav Větvička, Helena Vlachová, Lubomír Vylíčil, Milena Doušková, Šimon Miča, Radim Fialan, UWi, G. Sitař,ř Lumír Němec, Reformy.cz, David Gordon, Jiří Fiala, Lukáš Kovanda, Markéta Šichtařová, Alexandra Dítětová

Příklady:

Poslední strana vznikla zdola
https://pravyprostor.cz/posledni-strana-vznikla-zdola/

Normální svět na Západě nehledejme, dávno tam není …
https://pravyprostor.cz/normalni-svet-na-zapade-nehledejme-davno-tam-neni/

Rozklad zrychluje
https://pravyprostor.cz/rozklad-zrychluje/

Kauza čubka
https://pravyprostor.cz/kauza-cubka/

Protiproud.cz

Témata: V tomto týdnu se zdá, že autoři dostali pokyn chválit Sputnik V. a očerňovat západní výrobce vakcín, a tak trochu do toho přimíchat Dukovany. V. Klaus upozorňuje na od počátku nesmyslný konstrukt (P.E.S.), kterým nás vláda a „odborníci“ dlouhé měsíce oblbovali, abychom drželi hubu a krok v nové totalitě.

P. Hájek ve svém druhém článku kritizuje naši orientaci na západ. Ve druhé části obviňuje vládu ANO a jejího nového ministra zdravotnictví z nekompetentnosti při zvládání pandemie.

Lu Lina opět kritizuje více věc v jednom článku: opatření a vyjádření ministra Blatného, informování o ruských vojácích u Ukrajinských hranic, stávkující tenisty, rozhlasové redaktorky, kritizující ministra Havlíčka, USA za prodej plynu do Evropy, prezidenta Bidena za senilitu, i sčítání lidu. Pozastavuje se i nad informací o kontaminaci americké vakcíny a vysmívá se těm, kteří se obávají Sputniku V.
Ve svém druhém příspěvku bojuje za Sputnik V. a důsledně proti americkým vakcínám od různých „výrobců plínek“

I pan Větvička zařadil do svého slovníku termín „Covid-Apartheid pas“. Nejen že vystupuje proti vakcinaci (v jeho jazyce „vaginyzacy“), ale očkování, podle něj, rozdělí lidi na horší a lepší.

Témata prvního článku P. Hájka jsou jasně patrná z titulku: „Raději se mýlit s Amerikou, než mít pravdu s Ruskem?“ Vyjadřuje se ale i k pandemii a tvrdí, že se nemocnice vyprázdnily, a že vláda bude uplácet občany vakcinačními výjezdními doložkami do Chorvatska. Především se ale věnuje tomu, proč je Sputnik V. a stavba dalšího bloku Dukovan od Rusů lepším a jediným správným řešením.

Konfliktu na východní Ukrajině se věnuje pan Danda.
Opakuje dezinformační téma o tom, jak Ukrajina spolu s dementním J. Bidenem útočí na Rusko a vraždí malé děti. „Dokud jsme v EU a NATO, není rozhodování o naší další národní a státní existenci bohužel v našich rukou.“
Ve svém druhém článku znovu hovoří o připravované 3. světové válce, kterou se chystají rozpoutat globalisté na Ukrajině. Ze strany Ruska by se pak jednalo o osvobození dalších ruskojazyčných enkláv. A varuje – straší: „S pravděpodobností hraničící s jistotou by do konfliktu nakonec promluvily jaderné zbraně.“

Poslankyně europarlamentu L. Šafránková (SPD) píše o připravované směrnici EU „Work Life Balance“. Jedná se o snahu EU sjednotit provádění sociální politiky. Poslankyně SPD namítá, že by naši politici měli hájit zájmy našich občanů, a ne implementovat směrnice z Bruselu. I pan Michálka obviňuje EU ze sociálního inženýrství.

Pan Gavlák komentuje současný trend v americké politice, který z nejsilnější armády světa dělá neakceschopnou bandu složenou z různých menšin a deviantů. „Západ se ubírá do temné propasti a mává při tom duhovými vlajkami (symbol LGBT).“

Převzatý článek hovoří o tom, že 48 % Francouzů by chtělo za prezidentku M. Le Pennovou. Ta je nejen vynikající političkou a bojovnicí proti ilegálním migrantům, ale má ráda i kočky.

Pana Malého mrzí, že současná situace s epidemií odvrací věřící od tradičního tématu Velikonoc. Podle něj jde o krizi hodnot.

Podporované osoby či subjekty: Rusko, propagátoři konspirací a dezinformací, euroskeptici, D. Trump, „ochránci“ tradičních hodnot

Čí hlas je prezentován: Rusko, Rosatom, K. Havlíček, Sputnik V., L. Šafránková, SPD, D. Trump, ochránci „tradičních hodnot“, Maďarsko, M. Le Pennová, M. Salvini, Z. Koudelka, Trikolóra, KSČM

Útoky: M. Fendrych, J. Blatný, J. Biden, USA, ČT, ČRo, Brusel, EU, vakcinace, Ukrajina, NATO, LGBT, WHO, západní výrobci vakcín, migranti, gen. P. Pavel, V. Havel, ODS, Česká pirátská strana, STAN, Lidovci, TOP 09, Ústavní soud

Autoři: Lu Lina, Petr Hájek, Lucie Šafránková, Václav Klaus, Ladislav Větvička, Václav Danda, Matej Gavlák, Branislav Michalka, Václav Danda, Guillaume Durocher, Radomír Malý

Příklady:
Soutěž o nejdebilnější titulek: Vyhrává opět Fendrych! Jaká je Blatného sociální inteligence? Havlíček ruským agentem. My tu shodu prohlasujeme třeba násilím. Kontroloři dokontrolovali. Rozvracení ČT národním sportem

https://www.protiproud.cz/politika/5724-soutez-o-nejdebilnejsi-titulek-vyhrava-opet-fendrych-jaka-je-blatneho-socialni-inteligence-havlicek-ruskym-agentem-my-tu-shodu-prohlasujeme-treba-nasilim-kontrolori-dokontrolovali-rozvraceni-ct-narodnim-sportem.htm


Covid-Apartheid pasy: Jak to bude vypadat? Pražský model. Nepůjde to všechno hladce. První vlaštovka na východě. Myslíte, že to je blbost? Spokojenost zodpovědných občanů

https://www.protiproud.cz/politika/5728-covidapartheid-pasy-jak-to-bude-vypadat-prazsky-model-nepujde-to-vsechno-hladce-prvni-vlastovka-na-vychode-myslite-ze-to-je-blbost-spokojenost-zodpovednych-obcanu.htm

Provokace globalistů proti Rusku sílí každým dnem: Začne Třetí světová válka na den osvobození od nacismu? Putin jedná s Merkelovou. Německu se do konfliktu nechce. Čarnogurský: NATO si zaslouží, aby se ztratilo ze světa
Autor: Václav Danda

https://www.protiproud.cz/politika/5734-provokace-globalistu-proti-rusku-sili-kazdym-dnem-zacne-treti-svetova-valka-na-den-osvobozeni-od-nacismu-putin-jedna-s-merkelovou-nemecku-se-do-konfliktu-nechce-carnogursky-nato-si-zaslouzi-aby-se-ztratilo-ze-sveta.htm

Sputniknews

Témata: Jedno z hlavních témat byl Tomáš Petříček, na jehož odvolání Sputnik čtenáře připravoval několika články. Je prezentován názor Miloše Zemana, který Petříčka dlouhodobě kritizuje, dle jeho názoru by odchod Tomáše Petříčka straně před volbami prospěl.

Zůstávají útoky na ČT. Tentokrát je kritizován seznam dezinformačních politiků, Sputniku se nelíbí, že byli téměř všichni z jedné strany – z SPD. Petr Štěpánek, jehož názor je prezentován, ČT kritizuje za údajnou zaujatost názoru a zesměšňování názoru druhé strany i jejich nositele. Čtenářům opakuje starou známou frázi, že za toto by přeci daňoví poplatníci neměli platit. Dle Petra Štěpánka ČT porušuje objektivitu, pluralitu, vyváženost a všestrannost, ke které je zavázána. Kritizován je i samotný institut Evropské hodnoty, který tento seznam vytvořil. A to hlavně pro jejich program spojenectví s USA a liberální demokracii, podle Petra Štěpánka proto nejsou nestranní, dále zmiňuje, že by dezinformace neměla řešit vlastně žádná organizace, zvláště pokud je financovaná z veřejných rozpočtů.

Důležitým tématem je také děni v Ukrajině, kde už Sputnik přešel na výhružný tón. Dle Dmitrije Peskova, mluvčího Vladimíra Putina nesmí z ukrajinské strany přijít žádné provokace. Tím má na mysli hlavně členství v NATO, o které se zasazuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dle něj ve skutečnosti občané členství v NATO nechtějí a konflikt se ještě vyostří. Ukrajina je kritizována i za to, že se nechce účastnit delegace v Bělorusku, proto, že je Bělorusko pod vlivem Ruské federace.

Dále přetrvává téma voleb, chválena je Trikolora, kde je pozornost nově zaměřena na Zuzanu Majerovou Zahradníkovou s podporou XTV a Xavera Veselého. SPD je pro seznam dezinformačních politiků na ČT zobrazena jako mučedník. Kritizováni jsou naopak Piráti a SPOLU.

Podporované subjekty a osoby: Miloš Zeman, Lubomír Zaorálek, Petr Štěpánek, SPD, Trikolora, Vladimír Putin, Sergej Rjabkov, Václav Klaus st., Zuzana Majerová Zahradníková, Luboš Xaver Veselý, Sputnik V, Babiš, Petr Arenberger

Čí hlas je prezentován: Parlamentní listy, Jan Hamáček (ČSSD), Dmitrij Peskov, XTV

Útoky: Tomáš Petříček (ČSSD), Evropské hodnoty, ČT, Veronika Víchová, Ukrajina, NATO, Volodymyr Zelenskyj, Petr Fiala (ODS)

Autoři: Nikolaj Protopopov, Dmitrij Korněv, Timofej Sergejcov, Vladimír Franta, Jana Petrova, Pavel Jacz, Alena Novotná, Tatjana Naronskaja, Július Kukučka, Alfija Jenikjeva

Příklady:

Štěpánek o vysílání ČT: V demokratické zemi by žádná organizace neměla hledat dezinformaci, obzvlášť za veřejné zdroje

https://cz.sputniknews.com/nazory/2021040613444796-stepanek-vysilani-ct-demokracie-zeme-dezinformace-verejne-finance/

Ukrajinské členství v NATO situaci vyostří, prohlásili v Kremlu

https://cz.sputniknews.com/politika/2021040613443775-ukrajinske-clenstvi-v-nato-situaci-vyostri-prohlasili-v-kremlu/

Poznámka: Cílem tohoto monitoringu je dlouhodobé vyhodnocování témat, kterými se vybrané weby zabývají. Pouze dlouhodobé vyhodnocení může dát kompletní obraz o míře manipulací daného webu. Jednotlivé články být dezinformační nutně nemusí. Monitoring nemůže postihnout, jaký je vztah jednotlivých autorů publikovaných textů nebo osob weby zmiňovaných vůči danému webu – zda jsou zmiňováni vědomě nebo proti své vůli apod. Případné reklamace ohledně negativní publicity tyto osoby musí řešit vůči danému webu, nikoli vůči tomuto monitoringu, který jen zpětně zachycuje daný fakt, že informace na webu vyšla.