dezinfo-weby monitoring (2.týden 02/2021)

12654

Aeronet.cz

Témata: Aeronet pokračuje v soustavné diskreditaci vakcinace produkované v západních zemích. Jeden celý text věnuje hoaxu o vakcíně Pfizer-BioNTech jako původci britské mutace koronaviru (viz. příklady). V dalším textu o pečovatelském zařízení z Košic pak pokračuje spiklenecká teorie, že jsou senioři využívání jako pokusní králíci. AE News se odkazuje na Hlavné Správy a uveřejňuje vyjádření Košického samosprávného kraje. Nakonec ve třetím textu se Aeronet dlouze věnuje vedlejším účinkům nedostatečně otestovaných vakcín, cituje zdravotnické zdroje a snaží se navodit dojem odbornosti a důvěryhodnosti. Závěrem pak poukazuje na příklad pečovatelského domu ve Vrchlabí, kde senioři umírají i po zahájení vakcinace.

Aeronet také napadá rozpoznávání hoaxů během výuky dětí a zpochybňuje nejenom online výuku, ale obecně kvalitu výuky ve školách (viz. příklady). Poslanci Volný a Bojko jsou vyzdvihování jako jediní dva zákonodárci a vlastenci ochotní skutečně bojovat za svobodu a proti „velkému resetu“ Česka. Prodlužování nouzového stavu má být nástrojem na ovládnutí chování populace a likvidace kamenných obchodů, hotovostního styku a živnostníků ve prospěch velkých nadnárodních řetězců.

Podporované subjekty či osoby: Marian Bojko, Lubomír Volný, vlastenci, Hlavné Správy, CZ24 News, rádio SVCS

Čí názor je reprezentován: prof. Omar Šerý, Marian Bojko, Lubomír Volný, zařízení pro seniory Arcus, Hlavné Správy, tisková mluvčí Košického samosprávného kraje, CZ24 News, Pink Floyd a Another Brick in the Wall, Klaus Schwab

Útoky: vakcína Comirnaty 500 a Pfizer-BioNTech obecně, Moderna, Astra Zeneca, vakcíny mRNA, Facebook, Twitter, globalisté, Big Pharma, Radek Vondráček, Klaus Schwab, SPD, ministerstvo vnitra, Jan Hamáček, Pražský hrad, fabiánské školní testy, britští konzervativci, Frankfurtská škola, digitální řetězce Alza, CZC, Mall, Amazon, Tesco, Andrej Babiš, Emanuel Macron, Angela Merkel, Igor Matovič

Autoři: Šéfredaktor VK

Příklady: Německem se lavinově šíří zpráva, že britská mutace koronaviru vznikla po aplikaci vakcínou Pfizer-BioNTech…

Kromě šíření samotného hoaxu o vakcíně jako původci nákazy, u kterého se odkazuje na text z iDnes.cz o nákaze mezi očkovanými seniory, tak AE zde rozvádí své dlouhodobé spiklenecké narativy o umělém vyvolání pandemie ze strany globalistů, či cenzuře na sociálních sítích a mainstreamových médiích, které se údajně snaží zabránit šíření pravdivých informacích

https://aeronet.cz/news/nemeckem-se-lavinovite-siri-zprava-ze-britska-mutace-koronaviru-vznika-po-aplikaci-vakcinou-pfizer-biontech-celkem-14-senioru-z-pecovatelskeho-domu-v-osnabrucku-kteri-uz-nekolik-mesicu/

Online výuka dětí 5. třídy základní školy jako z učebnice neziskové organizace, děti se učí přidávat ikonky smajlíků a červených šipek směřujících dolů ke zdrojům informací, kterým mají věřit a kterým se mají vyhýbat!

Podle AE News probíhá indoktrinace dětí od jejich 12. let a ani za komunismu nebyly děti vystaveny takové míře cenzury. Školy dnes údajně nepodporují přirozené vazby dětí na rodinu. Děti dnes díky vývoji ve školství od r. 89 nebudou schopni rozeznat, že jim CZ24 News říkají pravdu o vakcíně a online výuka tuto situaci odhalila rodičům.

https://aeronet.cz/news/online-vyuka-deti-5-tridy-zakladni-skoly-jako-z-ucebnice-neziskove-organizace-deti-se-uci-prikladat-ikonky-smajliku-a-cervenych-sipek-smerujicich-dolu-ke-zdrojum-informaci-kterym-maji-verit/

Novarepublika.cz

Témata: Impeachment D. Trumpa a všechny události kolem jeho obvinění se na stránkách NR setkávají s výrazným nesouhlasem. Výsledkem snah o odsouzení D. Trumpa je frustrace Demokratů a vzchopení Republikánů, kteří se po počátečním šoku semkli a udělali, co bylo potřeba. Útoku na Kapitol se účastnili členové Antify, kteří celou akci plánovali dlouho dopředu. Ze sporného volebního výsledku Ivan David dedukuje, že stejně jako po příchodu G. Bushe juniora, hrozí další série válek rozpoutaných USA.

Příchod demokratů do Bílého Domu je signálem pro Rusko, které musí s nástupem izraelské lobby, deep state, Big Pharma, vyšinutých feministek a protibělošských rasistů počítat s dalším očerňováním, prohlubováním sankcí, řinčením zbraní a šikanováním ruských diplomatů. Rusko se vyrovná se všemi příkořími, ale bude muset i na základě přání svého lidu zaujmout postoj, kterým prokáže svou sílu, ne slabost. Spekuluje se také nad možností o pokus nově zvoleného amerického prezidenta začlenit Ukrajinu do NATO. Kreml vůči západním provokacím prokazuje dlouhodobou zdrženlivost a sebeovládání, ale tato politika se stává nebezpečnou a má dokonce potenciál rizika války. Ruské zdroje přináší informace z oblastí lidových republik Donbasu, Ruska a Ukrajiny, které jsou zcela odlišné od toho, co slyšíme v našich veřejnoprávních médiích viz odkaz níže. Rozrkývá se síť, která v Rusku údajně stojí za A. Navalným, která se začala tvořit v roce 2012 po návštěvě J. Bidena v Rusku. Cílem sítě jejímž centrem je TV kanál Dožď je protiputinovská propaganda.

Neschválení nouzového stavu a vznik krizové situace z toho plynoucí se jednostranně přičítá na vrub neoblíbené opozice. Cílem této snahy bylo oslabení českého premiéra A. Babiše. Zpochybňuje se také rozhodnutí Ústavního soudu o protiústavnosti přepočtu hlasů na mandáty. Hlavním činitelem odpovídajícím za tento špatný verdikt ovšem není kompletní tým patnácti rovnocenných soudců, ale soudruh Rychetský.

Německo sedí na časované bombě v důsledku posedlosti solární a větrnou energií. Obyvatelé země musí očekávat výpadky elektřiny díky sebepoškovací energetické politice Angely Merkelové a dodavatelům spoléhajícím na alternativní energii. Německá kancléřka přivádí zemi zpět do doby kamenné.

Historické okénko nabídlo připomínku 76. výročí bombardování Prahy americkou armádou na konci 2. S.V. Nálet se vykresluje jako zcela nesmyslný a spekuluje se, že o něm bylo zřejmě rozhodnuto již v důsledku dělení světa, které proběhlo na základě Jaltské konference, na jejímž základě se Československo posunulo blíže do sféry SSSR.

Podporované subjekty a osoby: Kreml, SPD, V. Putin, D. Trump

Čí hlas je prezentován: SPD, Kreml

Útoky: EU, K. Biden, USA, globalizace, Pavel Rychetský, Německo, A. Merkelová, veřejnoprávní média, zelená politika, A. Navalný, Antifa

Autoři: Ivan David, Jiří Jírovec, J. Bašta (První Zprávy), Paul Craig Roberts (Outsidermedia), Přemysl Votava, argumetni, Michal brand, Rusvesna, Jelena Ostraková, The Saker, Freeman a -rp- (Prvni zprávy)

Příklady:

Rusvesna: Přehled zpráv – 10. 2. 2021

http://www.novarepublika.cz/2021/02/rusvesna-prehled-zprav-10.html

S „Bidenem“ v Bílém domě musí nyní Kreml přeřadit rychlost

http://www.novarepublika.cz/2021/02/s-bidenem-v-bilem-dome-musi-nyni-kreml.html#more

P. C. Roberts: Rusko už má infantilního Západu tak akorát dost

http://www.novarepublika.cz/2021/02/p-c-roberts-rusko-uz-ma-infantilniho.html

Parlamentnilisty.cz

Témata: Druhý únorový týden byl na Parlamentních listech obsahově bohatý – především v první polovině týdne, neboť v té druhé týdne tematicky zcela dominovalo vyjednávání o prodloužení nouzového stavu. Z ostatních častých témat lze jmenovat pochopitelně dění kolem koronaviru, probíhající vakcinace a stav českého zdravotnictví, dále pak jednání a výroky vlády ČR (především premiéra Babiše, vicepremiéra Hamáčka a ministra Blatného), postoje nevládních stran a jejich členů, nedávný nález ústavního soudu ohledně volebního zákona, dění na hranicích s Německem, komentáře k jednání EU a výroky prezidenta Zemana, resp. jeho mluvčí Ovčáčka.

Koronavirus: Vláda ČR je terčem ostré kritiky ze všech stran. K jejímu počínání nevyšel snad jediný pozitivní článek tento týden. Kritika přichází z řad opozice (především Piráti, TOP-09, SPD, Trikolóra), ale i od lékařů (např. Milan Kubek), podnikatelů, odborů, učitelů…Častým požadavkem je návrat dětí do škol. Opozice zase zdůrazňuje vinu vlády a především premiéra Babiše za situaci v ČR, ke které vedla její nekompetence a neochota zavést opatření před podzimními krajskými volbami.

Parlamentní listy se věnují í probíhající vakcinaci, která v Česku probíhá pomalu, za což – dle většiny komentářů a článků – může především EU a její neschopnost zajistit dostatečný počet vakcín pro členské státy (to je v kontrastu například s postupem Británie, Izraele, ale i třeba Seychel či Srbska). Z SPD ústy předsedy Okamury tak zaznívá požadavek na vystoupení z EU, aby konečně ČR mohla jednat, nejen v tomto, samostatně.

Poměrně hodně prostoru se věnuje i ruské vakcíně Sputnik V, větší část tuto vakcínu obhajuje, zdůrazňuje její účinnost a volá po nasazení v ČR. Objevují se ale i občasné názory, které před ní varují a vyzývají především k aplikaci západních vakcín. V tomto kontextu se prostor věnuje i návštěvě premiéra Babiše v Srbsku, který se tam v týdnu odjel radit a získávat zkušenosti. To se nelíbí především opozici, která ho kritizuje, že měl zůstat v ČR a věnovat se domácím problémům.

Spekuluje se i odvolání ministra Blatného, primárně kvůli jeho údajné neschopnosti, ale objevil se i článek, který tyto dohady jinak: Blatný je v podstatě schopný ministr a za jeho odvoláním může být zdravotnická lobby, které jde o miliardy, jež se budou rozdělovat v tomto a příštím roce.

Nouzový stav: Počátkem týdne se objevují občasná prohlášení ohledně nutnosti zachovat nouzový stav (například prezident Zeman, který jednoznačně podporuje vládu). Když se uprostřed týdne ukáže (ústy Zdeňka Ondráčka), že komunisté tento návrh nepodpoří, Parlamentní listy se po zbytek týdne nevěnují už víceméně ničemu jinému. Listy podrobně sledují průběh jednání s opozicí, která nakonec návrh nepodpoří. Představitelé opozice to zdůvodňují tím, že vládě nelze věřit, že splní jejich požadavky. Babiš je za to ostře kritizuje a přisuzuje jim zodpovědnost za každý ztracený život v důsledku tohoto neprodloužení. Do hry poté vstupují hejtmani, kteří sněmovní politiky (ale často přímo opozici) kritizují za to, že se v nejkritičtější době nedokázali dohodnout, a že zřejmě vůbec nechápou dění v krajích, které nejsou schopni bez nouzového stavu situaci zvládat. Koncem týdne pak hejtmani, společně s primátorem Hřibem, žádají vládu o prodloužení nouzového stavu, která tak okamžitě činní. Výrazná je v tomto jednání osoba hejtmana Kuby. Téměř okamžitě se objevují názory (například předseda senátu Vystrčil), že takové počínání je protiústavní.

Volební zákon: Začátkem týdne stále rezonuje nález ústavního soudu, který zrušil některé body volebního zákona. V tomto kontextu je terčem kritiky především osoba předsedy ÚS Pavla Rychetského (z úst premiéra Babiše, prezidenta Zemana, Václava Klause ml.). Časté jsou spekulace, že ÚS hraje „politickou hru“. Jistý prostor je věnován i vyjednávání o nové podobě zákona mezi vládou a opozicí.

Migrace: Místy se objevuje i téma migrace, obzvlášť z úst předsedy SPD Okamury, který si například všímá situace na Kanárských ostrovech, kde se bouří místní kvůli množství připlouvajících migrantů. Toto téma připomíná i V. Klaus st., který vyzývá abychom přes koronavirus na toto téma nezapomněli.

Podporované subjekty a osoby: Ivan Bartoš (Piráti), Vladimír Zlínský, Daniela Kovářová, Alena Schillerová (ANO), Václav Krása, Michal Viewegh, Jarmila Dubravská, Jiří Pospíšil, Jan Keller, Jiří Payne, Jan Skopeček (ODS), Jana Pastuchová (ANO), Martin Urza, Zbyněk Prousek, Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolora), Jan Schiller, Andor Šándor, Antonín Jalovec, Pynelopi Cimprichová, Josef Středula, Patrik Nacher (ANO), Tomio Okamura (SPD), Jiří Beran, Jana Bobošíková, Jiří Kobza (SPD)

Čí hlas je prezentován: Andrej Babiš (ANO), Marie Benešová, Alena Schillerová, Ivan Blatný, Jiří Ovčáček, Miloš Zeman, Vojtěch Bednář, Miloš Vystrčil (ODS), Christine Lagarde, Robert Šlachta, Ivo Cerman, Luboš Veselý, Petr Holec, Václav Klaus ml. (Trikolora), Jiří Drahoš, spolek Vraťme děti do škol, Koalice SPOLU, Miloš Čermák, Jan Hamáček (ČSSD), Petr Ludwig, Michal Suchánek, Martin Kuba, Miloš Zeman, Petr Kümpel, Nigel Farage, Vít Rakušan (STAN), Václav Hořejší, Milan Hnilička, Roman Onderka (ČSSD), Dominik Feri (TOP09), Pavel Telička, Kateřina Valachová, Zdeněk Hel, Karel Schwarzenberg, Zdeňka Jágrová, Roman Prymula, Martin Balík, Šimon Reich, Jan Kulhánek, Helena Langšádlová (TOP09), Markéta Dobiášová, Mirek Topolánek

Útoky: vláda ČR, Andrej Babiš, Jan Hamáček (ČSSD), Ivan Blatný, Robert Plaga (ANO), Jan Rychetský, EU, Ursula von Leyen, Věra Jourová, Zdeněk Hřib (Piráti), Václav Moravec, ČT, Zdeněk Hřib, Jana Plamínková, Jana Maláčová (ČSSD), Mikuláš Minář, František Vrábel, Markéta Šichtařová, Milan Kubek

Autoři: jma, Jakub Vosáhlo, AZy, B. Richterová a T. A. Nový, Jiří Hroník, Michal Bok, nab, Zuzana Koulová, vef, Hans Štembera, Karel Výborný, mp, Daniela Černá, jav, Jaroslav Polanský, tan, tle, čtk, Marek Korejs, Barbora Richterová, Oldřich Szaban, David Hora, Jan Štěpán, Václav Fiala, Tomáš A. Nový, Jan Rychetský, Lucie Bartoš, Radim Panenka, rak, pas, kas

Příklady:

Tak kde jsou ty vakcíny? Leyenová a Jourová v problémech. Lžou? Směje se nám i Srbsko

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Tak-kde-jsou-ty-vakciny-Leyenova-a-Jourova-v-problemech-Lzou-Smeje-se-nam-i-Srbsko-653475

Pár let nazpět… „No tak ale jestli je to Rychetský, to je potřeba,“ řekl v odposleších Pelta na adresu ústavního soudce. Šlo o grandiózní dotaci

https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Par-let-nazpet-No-tak-ale-jestli-je-to-Rychetsky-to-je-potreba-rekl-v-odposlesich-Pelta-na-adresu-ustavniho-soudce-Slo-o-grandiozni-dotaci-653205

pravyprostor.cz

Témata: V období mezi 8.-14. únorem bylo na pravém prostoru ve sledovaných kategoriích zveřejněno celkem 80 textů. Co do počtu jasně dominují texty věnující se pandemii (35 textů) a politické situaci v ČR (24 textů). Okrajově se autoři věnují ještě situaci v USA a v EU.

Koronavirus: Hlavní poselství textů zaměřených na probíhající pandemii se nemění. Autoři nadále situaci zlehčují, nebo rovnou popírají, vládu kritizují za veškeré kroky a odmítají očkování. Velké množství článků se v tomto týdnu věnuje probíhající bitvě o prodloužení nouzového stavu (10 textů). Autoři se v této problematice výjimečně neshodují. Část textů automaticky kritizuje vládu za omezování svobod, a tedy straní opozici. Část autorů naopak kritizuje opozici, protože si myslí, že svým jednáním umožňuje vládě zříct se zodpovědnosti. Několik textů pak radí hejtmanům, jak se zachovat při jednání s premiérem. Objevují se i nové konspirační teorie hlásající umělý vznik a cílené šíření viru šířené Jiřím Weiglem z Institutu Václava Klause. Několik autorů se v tomto týdnu pokusilo recyklovat dezinformace šířené Soňou Pekovou.

ČR: Na domácí scéně se ke klasické kritice vlády a médií přidávají další témata. Několik autorů se ještě vrací k nálezu ústavního soudu ve věci volebního zákona a ke kritice Pavla Rychetského přidávají i kritiku prezidenta Zemana, kde až na hranici výsměchu popisují akt odebrání vyznamenání předsedovi ústavního soudu. Z politických témat se zvyšuje nespokojenost s vládou Andreje Babiše, autoři poukazují na fakt, že vláda již zřejmě nemá v poslanecké sněmovně většinu. Když ale Markéta Pekarová Adamová žádala demisi vlády, zaznívala kritika, že v současné pandemické situaci a s nefunkčním volebním zákonem by to vedlo ke krizi. Do zájmu autorů se ještě dostala situace v koalici SPOLU, která je popisovaná jako nesourodý slepenec, který by se měl rozpadnout, Petr Fiala by měl odstoupit a uvolnit místo Martinu Kubovi.

Další témata: Okrajově se autoři věnují ještě Pavlu Teličkovi a jeho vyjádření, že bychom si měli nechat pomoci od Německa. Tento návrh je přirovnáván k době protektorátu. Do nelibosti autorů se dostal i papež František za otevření diskuse o právech homosexuálů.

Podporované subjekty a osoby: Ctirad Musil, Donald Trump, Martin Kuba, Roman Joch, Jana Jochová, Soňa Peková, Trikolora, Václav Klaus

Čí hlas je prezentován: Bernard Emie, Billy Williams, Donald Trump, Mariana Mazzucato, Karl Lauterbach, Martin Netolický, Pavel Fischer, Ondřej Fér, Russ Ramsland, Mary Fanning, Zuzana Majerová Zahradníková

Útoky: Alena Schillerová, Aleš Cibulka, Andrej Babiš, Čína, ČT, EU, Jan Blatný, Jan Hamáček, Joe Biden, KSČM, Markéta Adamová Pekarová, Média, Migranti, Michal Jagelka, Miloš Zeman, Muslimové, Německo, Opozice, Papež František, Pavel Rychetský, Pavel Telička, Petr Fiala, Piráti, TOP09, Transgender, TV NOVA, Věra Jourová, Vláda ČR, Vladimír Dlouhý

Autoři: Barbora Vomáčková, Com, Com/Spu, Dagmar Tisovská/Marek Adam, František Schildberger, Ivan David, Ivo Valenta, J. Zwyrtek Hamplová/D. Kovářová, Jakub Moravčík, Jan Bartoň, Jan Hofírek, Jana Marková, Jana Zwyrtek Hamplová, Jindřich Kulhavý, Jiří Weigl, Jiří Žák, Jitka Moody, Karel Pohner, Karel Stryczek, Ladislav Větvička, Libor Číhal, Lubomír Mann, Lubomír Stejskal, Lubomír Vylíčil, Luboš Zálom, Majka Dubová, Marek Adam, Marie L. Neudorflová, Martin Konvička, Martin Matouš, Michal Brand, Milena Doušková, Miroslav Macek, Miroslav Václavek, Monika Čírtková, N.Lisková/I.Csáková , Naftali, Natálie Vachatová, Oto Kaděrka, Otto Jarolímek, Pavel Dudr, Pavel Opl, Pergill, Petr Hampl, Petr Piťha, Petr Štěpánek, Philip F. Lawler, Red Hook , Reformy.Cz, Sbn , Slovanka, Tomáš Břicháček, Tomáš Flaška, Tomáš Guttmann, Veronika Tulef , Vidlák, Vidlák/Jan Z Helvajzu, Zdeněk Holásek, Zuzana Majerová Zahradníková

Příklady:

Degenerace

https://pravyprostor.cz/degenerace/

Koronáči si hoví v postelích, ostatní pacienti ať zajdou

https://pravyprostor.cz/koronaci-si-hovi-v-postelich-ostatni-pacienti-at-zajdou/

Protiproud.cz

Témata: Institut VK slovy J. Weigla nesouhlasí s protiepidemickým opatřeními vlády. Diví se, proč jsou všichni v panice, když vrchol epidemie byl již v listopadu minulého roku.

Ruský článek informuje o očkování a covidové situaci v Izraeli. „Ukazuje se, že čím více očkujete, tím více lidí onemocní.“ „…staří a nemocní lidé po vakcinaci s velkou pravděpodobností potřebují lékařskou pomoc nebo hospitalizaci“.

Pan Malý obviňuje vládu z nedozírných společenských škod, usvědčuje ji z mnoha lží a vyzývá ji, aby okamžitě zanechala nesmyslných represí vůči občanům. Jako příklad uvádí Bělorusko, Tanzánii. Všichni, kteří sáhli k lockdownu mají více nakažených. Jde o tvz. Velký reset. Vakcíny jsou podvod atd.

Pedagog M. Semín kritizuje kroky vlády ohledně školství v souvislosti s protiepidemickými opatřeními. Sdílí názor Trikolóry, že by se děti měli vrátit do škol, a že přílišná digitalizace škodí.

Pan Pokorný komentuje hysterii okolo odmítnutí ministra zdravotnictví převážet pacienty z Chebské nemocnice do Německa a ukazuje na tomto příkladu mechanismy fungování páté kolony u nás. Převozy pacientů jsou záměrem bruselských globalistů, Pirátů, ODS, M. Kalouska, jak oslabit náš národní stát.

Pan Větvička na svém lidovém blogu iDnes radí A. Babišovi, aby se probral a něco dělal, jinak mu ti dredi (Piráti) vládu seberou. „Ústavní soud v čele s Andělou Merklovou zrušil volební systém v České republice a nasměroval ho směrem k banánovým republikám.“

P. Hájek konstatuje, že nebýt statečného činu SPD a T. Okamury, jímž se odhalily ubohé intriky tzv. opozice, měl by Hamáček s Babišem volné ruce pro další utažení šroubů v našich okovech nouzového stavu.

Ruský článek tlumočí názory vůdce největší světové velmoci, která vyjadřuje zásadní nesouhlas se západní představou globalizace a Nového světového pořádku podle Klause Schwaba.

Další ruský článek přináší svědectví C. Austinové – Tittsové, která byla u toho, když se plánoval Velký reset a uchvácení vlády nad světem finančním oligarchátem za kouřovou clonou pandemie coby neviditelného nepřítele.

Převzatý článek upozorňuje na to, že D. Trump a trumpismus žije dál a má velký vliv. Zatímco Demokraté dělají nesmyslná opatření a bojí se.

Pan Danda se raduje z toho, jakou lekci uštědřil S. Lavrov velvyslanci EU, při jeho návštěvě v Moskvě. Podle jeho názoru se z toho Čtvrtá říše nemůže vzpamatovat. Na řadě je její rozpad.

Pan Michálka kritizuje legalizaci eutanazie v Portugalsku. Jedná se o vítězství pohanství.

Podporované subjekty či osoby: euroskeptici, propagátoři konspirací, Rusko, Čína, Václav Klaus, obránci „tradičních hodnot“

Kdo dostává prostor: J. Blatný, Čína, Si Ťin-pching, Trikolóra, Rusko, S. Lavrov, D. Trump, T. Okamura, SPD, V. Klaus

Na koho se útočí: Česká pirátská strana, ODS, M. Kalousek, EU, Německo, K. Schwab, D. Feri, protiepidemická opatření vlády, A. Merkelová, EU, J. Borell, J. Biden, Demokratická strana (USA), Česká televize, legalizace eutanázie,

Autoři: Radek Pokorný, Vladimír Pavlenko, Michal Semín, Jiří Weigl, Ladislav Větvička, Radomír Malý, Václav Danda, Chris Farrell, Petr Hájek, Valentin Katasonov, Branislav Michalka, Vladimír Prochvatilov

Zdroje: regnum.ru, institutvk.cz, vetvicka.blog.idnes.cz, cs.gatestoneinstitute.org, fondsk.ru, christianitas.sk

Příklady:

Nepěkný pohled zpoza oceánu: Strach, zmatek a číhající extremisté. Poslední varování pro Babiše? Nemusíme čekat na výsledky voleb. Už tušíme, že je prohrajeme všichni. Čas na masáž?

https://www.protiproud.cz/politika/5614-nepekny-pohled-zpoza-oceanu-strach-zmatek-a-cihajici-extremiste-posledni-varovani-pro-babise-nemusime-cekat-na-vysledky-voleb-uz-tusime-ze-je-prohrajeme-vsichni-cas-na-masaz.htm

Poučné diplomatické Waterloo v Moskvě: Občanská práva? Rusko zveřejnilo záběry policejního teroru v Katalánsku. Aparátčík Borell si odvezl jen ostudu a vyhoštěné zpravodajce. Tohle nám vládne a diktuje? Dokdy?

https://www.protiproud.cz/politika/5619-poucne-diplomaticke-waterloo-v-moskve-obcanska-prava-rusko-zverejnilo-zabery-policejniho-teroru-v-katalansku-aparatcik-borell-si-odvezl-jen-ostudu-a-vyhostene-zpravodajce-tohle-nam-vladne-a-diktuje-dokdy.htm

Doznání polovařených žab: Pokus o frašku je pryč. Okamura do toho hodil vidle. Jak nás přesto dál věznit? Jak tomu dát zdání práva? Neřešitelné! Čísla mluví za sebe. I Klaus zvedl prapor. Uchovejme duševní zdraví. Kudy dál?

https://www.protiproud.cz/politika/5622-doznani-polovarenych-zab-pokus-o-frasku-je-pryc-okamura-do-toho-hodil-vidle-jak-nas-presto-dal-veznit-jak-tomu-dat-zdani-prava-neresitelne-cisla-mluvi-za-sebe-i-klaus-zvedl-prapor-uchovejme-dusevni-zdravi-kudy-dal.htm

cz.sputniknews.com

Témata: Začala velmi masivní kampaň na podporu ruské vakcíny Sputnik V. Celkově se v tomto únorovém týdnu objevila ve 26 článcích. Vakcína je prezentována jako bezpečná, účinná a první na světě. Vakcína je podporovaná mnoha osobnostmi, jako je Miloš Zeman, Ovčáček, Václav Hořejší. Chváleno je i Alžírsko a Slovensko za možnost výroby vakcíny Sputnik v jejích krajích. Celkový obraz je takový, že ostatní členské státy EU projevily o vakcínu Sputnik V zájem a proto dle Sputnik nemá ČR zůstat pozadu. Osobnosti, které vyjádřily nesouhlas s obcházením schválení vakcíny, naopak byly ostře kritizovány, jako například europoslanec za Piráty Mikuláš Peksa.

Přichází i podpora demonstrací, organizací jako je Chcípl pes nebo Václava Klause ml., který spolu s iniciativou Vraťme děti do škol vedenou Pavla Drbalovou prosazují návrat dětí bez jakýchkoli protiepidemických podmínek (roušek, testování aj.). Zdůrazňován je vliv lockdownu na psychiku dětí a rovněž zpochybňují nutnost nosit roušky s odkazem na to, že se v nich děti údajně dusí a má to negativní vliv na jejich mozek. Jedná se o poměrně jednostranně pojaté články ve prospěch návratu dětí do škol, bez kritické polemiky nebo zohlednění rizik (např. pro starší učitele). Covid-19 nadále zůstává velkým tématem, řešilo se i možné ukončení nouzového stavu, velkou kritiku sklidil Andrej Babiš, Hamáček, ale také hejtmani krajů v ČR.

Objevuje se i téma Nord Stream 2, o odmítnutí z německé strany, které dle Sputnik způsobí velké hospodářské škody a poškození politických vztahů s Ruskem.

Dále se řeší téma běloruského prezidenta a demonstrací nad výsledky voleb. Lukašenko je v nich vykreslen jako mírumilovný politik ochotný přistoupit na podmínky referenda, které navrhuje na konec roku. Zdůrazňuje, že má nečekaně mnoho příznivců a nejsou to jen ozbrojenci. Tichanovská a její příznivci jsou naopak vykresleni v negativním slova smyslu. Sputnik píše o trestním oznámení za vytvoření extremistického hnutí za účelem zmocnění se státní moci.

Objevuje se i téma dostavby Dukovan. Kriticky je prezentován názor Karla Schwarzenberga, pro kterého je chování Ruska v rozporu s postojem Západu jako celku, nikoliv jen Česka.

Podporované subjekty a osoby: Sputnik V, Ovčáček, Václav Klaus ml., Chcípl pes, The Lancet, Miloš Zeman, Alexandr Vondra, Alexandr Mitrofanov, Janeček, Olbert, Pavla Drbalová, Iniciativa Vraťme děti do školy, Matthias Platzeck, Lukašenko, Václav Klaus starší, Schwarzenberg

Čí hlas je prezentován: Alexandr Vondra, Václav Hořejší, Marian Jurečka

Útoky: Mikuláš Peksa, Andrej Babiš, Hamáček, hejtmani krajů ČR, Německo, Tichanovská, Markéta Pekarová Adamová

Autoři: Tatjana Naronskaja, Jana Petrova, Alena Novotná, Alexej Saryčev, Roman Michelko, Vladimír Franta, Andrej Koc, Dmitrij Korněv, Nikolaj Protopopov

Příklady:

Ovčáček pro Sputnik: Zaznamenali jsme zájem řady zemí EU o ruskou vakcínu. Nesmíme zůstat pozadu

https://cz.sputniknews.com/nazory/2021021213183125-ovcacek-pro-sputnik-zaznamenali-jsme-zajem-rady-zemi-eu-o-ruskou-vakcinu-nesmime-zustat-pozadu/

V Německu promluvili o tom, k čemu přivede odmítnutí plynovodu Nord Stream 2

https://cz.sputniknews.com/svet/2021020913170122-v-nemecku-promluvili-o-tom-k-cemu-privede-odmitnuti-plynovodu-nord-stream-2/

Ondráček: KSČM jedná s Rusy o vakcíně Sputnik V

https://cz.sputniknews.com/politika/2021021313188026-ondracek-kscm-jedna-s-rusy-o-vakcine-sputnik-v/

Poznámka: Cílem tohoto monitoringu je dlouhodobé vyhodnocování témat, kterými se vybrané weby zabývají. Pouze dlouhodobé vyhodnocení může dát kompletní obraz o míře manipulací daného webu. Jednotlivé články být dezinformační nutně nemusí. Monitoring nemůže postihnout, jaký je vztah jednotlivých autorů publikovaných textů nebo osob weby zmiňovaných vůči danému webu – zda jsou zmiňováni vědomě nebo proti své vůli apod. Případné reklamace ohledně negativní publicity tyto osoby musí řešit vůči danému webu, nikoli vůči tomuto monitoringu, který jen zpětně zachycuje daný fakt, že informace na webu vyšla.