dezinfo-weby monitoring (2. týden 01/2023)

51795

Aeronet.news

Témata:

Prezidentské volby: Po prvním kole prezidentských voleb Aeronet konstatuje, že Česko nastupuje děsivou fašizaci části české populace a touhu po konfrontaci s Ruskem. Lidem jako by nevadila drahota, mamutí inflace, dodávky zbraní na Ukrajinu, ukrajinizace ČR atd… Vyhraje-li ve druhém kole gen. Pavel, pošle společně s Fialou do války proti Rusku celý národ. Jaroslav Bašta nebyl schopen aktivizovat voliče SPD, protože není dostatečně autentický vlastenec jako Tomio Okamura.

Válka: Rusko se připravuje na 2. vlnu mobilizace zahájením pre-mobilizační registrací branců a podle uniklých zdrojů probíhají přípravy na mobilizaci také v Bělorusku. Plány zimní ofenzívy počítají s přečíslením ukrajinských sil a s odříznutím Ukrajiny od pozemních dodávek zbraní z Polska a Slovenska. Otěže Speciální operace převzal náčelník gen. štábu ruské armády V. Gerasimov. Podle AE je aktuálně ukrajinská armáda v oblastech kolem Artěmovksu, Soledaru a Kremennaje na pokraji kolapsu. AE také věnuje část textu popisu Gerasimovy doktríny. Zelenský se snaží zatáhnout NATO do války zatím neúspěšně, tak přišel s plánem, jak to udělat přes Čechy a Poláky tím, že vyšlou své vojáky na Ukrajinu.

Fialova vláda se snaží o přijetí zmocňovacího zákona, který by jí opravňoval vysílat do ciziny české vojáky bez souhlasu parlamentu.

Fialova vláda a min. obrany podepsaly s Ukrajinou měsíc před invazí lazaretní smlouvu o ošetřování ukrajinských vojáků! Z toho dle AE vyplývá, že Ukrajina sama plánovala útok na Donbas a Krym.

ČR: Procesy fašizace skrze korporátní fašismus postupně nahradí v ČR a v celém prostoru Trojmoří tzv. liberální demokracii.

V rámci integrace-ukrajinizace ČR budou podle novely zákona o úřednících údajně ukrajinští uprchlíci se statusem azylantů moci pracovat v české státní správě.

Podporované subjekty a osoby: Kreml, Okamura

Útoky: Západ, Ukrajina, V. Zelenský, Polsko, P. Fiala, vláda ČR, J. Bašta, gen. P. Pavel, D. Nerudová

Autoři: VK

Příklady:

Rusko a Bělorusko zahájilo přípravy na mobilizaci…

https://aeronet.news/rusko-zahajilo-pre-mobilizacni-registrace-brancu-pro-2-vlnu-mobilizace-ktera-se-podle-uniklych-zdroju-z-kremlu-ocekava-kazdym-okamzikem-to-same-se-deje-v-minsku-mistni-organizace-hlasi-pripravy/

Výsledek 1. kola naznačuje děsivou fašizaci části populace a touhu po konfrontaci s Ruskem

https://aeronet.news/prani-valky-vysledek-prvniho-kola-prezidentskych-voleb-v-cesku-naznacuje-desivou-fasizaci-casti-ceske-populace-a-touhu-po-vojenske-konfrontaci-s-ruskou-federaci-je-to-dokonala-kopie-nacifikace/

Novarepublika.online

Témata:

Válka na Ukrajině: Počet článků na webu věnovaných válce na Ukrajině bylo tento týden minimum. Tento prostor byl využíván k již tradičním narativům. Narativy opět zpochybňovaly suverenitu a celistvost Ukrajiny, zapojení západních zemí ve válce, vyvolání války ze strany Ukrajiny apod.

Domácí politika: Necelý týden před prezidentskými volbami byla i drtivá většina článků věnována tomuto tématu. Pro články věnující se prezidentským volbám byly specifické dva hlavní rysy – podpora kandidáta SPD Jaroslava Bašty a kritika jeho protikandidátů, především pak Petra Pavla, nicméně kritika se nevyhnula ani zbývajícím kandidátům (v čele s D. Nerudovou a A. Babišem). U J. Bašty byla vyzdvihována jeho minulost, především podpis Charty 77, jeho velvyslanecké angažmá a plán odvolání vlády. Tyto body byly rozebírány z několika úhlů a mnoho komentářů je nezapomnělo zmínit.

Dále byly kandidátovi připisovány velké volební zisky a byl stavěn do pozice jako lepší a silnější kandidát v případném 2. kole voleb proti P. Pavlovi či D. Nerudové. Kritika protikandidátů se ničím nelišila oproti mainstreamovým médiím, byla však čtenářovi více připomínána. Běžně málo využívaným, ale tento týden hojně používaným byly videa, která sloužila jako propagace chtěného kandidáta.

Opravdu okrajově (především po volbách) byla směřována kritika i na aktuální vládu, která byla (jako obvykle) spojována s vysokou inflací a energetickou krizí – tyto narativy se ničím nevyjímaly oproti běžným týdnům.

Zahraniční politika: Zahraniční politika nedostala na webu takřka žádný prostor. Prostor, který byl tomuto věnován se zaměřoval na obvyklé narativy, jako tomu je již několik týdnů. Kritici se pouštěly do obvyklých institucí jako je OSN, NATO, případně USA a EU.

Podporované subjekty: Rusko, Putin, alternativní média, Kreml, J. Bašta, T. Okamura, SPD

Útoky: NATO, USA, OSN, Ukrajina, EU, Německo, Vláda, Petr Fiala (ODS), Západ, Pětikoalice, Joe Biden, V. Rakušan, D. Nerudová, P. Pavel, A. Babiš, J. Černochová, P. Fischer, CIA

Příklady:

Bývalý vojenský poradce Merkelové o Ukrajině

https://www.novarepublika.online/2023/01/byvaly-vojensky-poradce-merkelove-o-ukrajine

Roman Horký (Kamelot): Můj prezident

https://www.novarepublika.online/2023/01/roman-horky-kamelot-muj-prezident

Podivní Američané. Kam chtějí nasměrovat USA Condoleezza Riceová a Robert Gates

https://www.novarepublika.online/2023/01/podivni-americane-kam-chteji-nasmerovat-usa-condoleezza-riceova-a-robert-gates

Protiproud.info

Témata:

Umělci disidenti: Dnešní pro-bruselská doba připomíná totalitu padesátých let. Stejně jako tehdy jsou pronásledováni umělci, kteří mají odvahu myslet jinak, jako třeba zakladatel kapely Kamelot, Roman Horký, který je vyšetřován za šíření extremismu. Možná proto, že byl na autogramiádě Jaroslava Bašty.

Prezidentští kandidáti: PP připomíná, že Fiala, a jím podporovaný Petr Pavel, vidí konec války na Ukrajině jedině v rozmetání Ruska. Pozastavuje se nad tím, že v zahraničí volilo víc než 70 procent voličů, a to s preferencemi Pavel, Nerudová, Fischer, Babiš a další. PP se ptá, jestli mají mít Češi v zahraničí vůbec volební právo, když nenesou náklady svého rozhodnutí? Ovšem korespondenční volba by byla ještě spornější. 

Andrej Babiš je v médiích utloukán jako estébák, zatímco příslušnost Pavla k vojenské rozvědce se bagatelizuje. 

PP staví prohru Jaroslava Bašty do jiného světla, není to prohra, ale začátek a vzkaz. Je třeba se poučit a nakročit k spravedlivějšímu typu uspořádání veřejného prostoru, který by lépe odrážel zájmy většiny, jako to dělá Orbán v Maďarsku. Koaliční vlády jsou dle PP z principu absurdní a v jádru všechny stejné. Nepodvolení by se neměli vzdávat naděje a měli by napomáhat tomu, aby se Pavel a Čaputová rozhádali a urychlili tak konec mocenského monopolu.

Pro budoucnost je dle PP důležité, že Bašta za sebou dokázal sjednotit celou vlasteneckou scénu. Pokud jednota vlastenců vydrží do sněmovních voleb, a pokud se ke spolupráci nechá pragmaticky dotlačit ANO, mohlo by to konečně vyvést republiku zpět ke svobodě. 

PP taky připomíná, že prezidentské volby nejsou jen soubojem domácích vlivových skupin. Protektorové z Bruselu a Washingtonu chtějí hlavně dosadit do čela státu globalistu napojeného na zahraniční zájmy skrze Aspen Institut. Americký deep state podporuje Nerudovou, EU delegovala Pavla, a Babiše podporuje Macron a rothschildovské byznys kruhy. Málo známé je přitom napojení Aspenu na neonacistické kruhy, které nyní logicky podporují Zelenského a jeho ukrnacistickou juntu. Aspen Institut založili primárně lidé s německými kořeny. Stáli i za studenou válkou. Jejich konečným cílem je světovláda.

Američané se připravují na jadernou válku: Řeší kryty a zásobování a ani se nepokouší vysvětlit, proč by Rusko s relativně rozumným vedením chtělo vůbec jadernou válku rozpoutávat. Americká jednotka se přitom už nachází i v Rumunsku, a část i na Ukrajině. USA eskaluje konflikt také dodáváním zpravodajských informací Ukrajině. Rusko přitom jasně dalo najevo, že pokud bude Západem na Ukrajině poraženo, sáhne k jaderným zbraním. 

Západní politici panikaří tváří v tvář dramatickému ruskému postupu. Posílají na Ukrajinu tanky, ačkoli ještě nedávno se to považovalo za nebezpečnou eskalaci. Tanky jsou potřeba ne k “jarní ofenzivě”, ale kvůli zoufalému stavu ukrajinské armády už nyní. To ale západní vlády nemohou přiznat, protože veřejnost krmili pohádkami o prohrávajícím Rusku.

Nadvláda BlackRock: PP píše, že hrstka megakorporací ovládá všechny aspekty našeho života. Největší z nich je společnost BlackRock, se kterou Zelenský právě podepsal “Memorandum o porozumění”. Druhou největší je firma Vanguard. Společnost BlackRock půjčuje peníze centrálním bankám skoro všech států, a její zaměstnanci mají vazby na Bílý dům. Jejím největším akcionářem je přitom právě společnost Vanguard. Celá tato mocenská struktura přitom ovládá i Zelenského. Cílem je pod záminkou obnovy ukrajinské infrastruktury zavést neoliberální otroctví a rozprodat ukrajinské území americkým investorům.

Podporované osoby a subjekty: Roman Horký, Jaroslav Bašta, Andrej Babiš, vlastenecká fronta, Rusko, Orbán

Útoky: Fiala, globalisti, Petr Pavel, Danuše Nerudová, Aspen institut, BlackRock

Příklady:

Aspen institut a světovláda

https://protiproud.info/politika/6947-vsichni-krome-basty-jsou-spojeni-s-aspen-institutem-vyroba-kadru-loajalnich-washingtonske-a-bruselske-chobotnici-dosadili-caputku-a-nyni-je-na-rade-cr-co-se-vsak-nevi-aspen-je-i-nastroj-nove-nacisticke-expanze.htm

BlackRock na Ukrajině

https://protiproud.info/politika/6949-blackrock-prave-kupuje-ukrajinu-ze-zeme-se-po-prevratu-2014-stala-nejvetsi-svetova-pracka-spinavych-penez-kdy-uprchne-zelensky-s-plnym-kufrem-fiatmoney-priznacna-smlouva-s-cernym-likvidace-zeme-je-uz-neodvratna.htm

Sputnik

Témata:

Prezidentské volby v ČR: Dle ruského politologa jsou ruskočeské vztahy mrtvé vinou vlády, a především rusofoba Petra Fialy, volba prezidenta na tom nic nezmění, jelikož má příliš málo pravomocí. Rusko pohlíží na ČR jako na nepřátelskou nesamostatnou zemi, zcela závislou na USA. Nerudová je vnímána jako nejvíce rusofobní, Bašta přijatelný, z favoritů je Babiš nejmenší zlo. Obecně se web děním v ČR zabývá zcela okrajově.

Válka na Ukrajině: Ve speciální sekci Denacifikace a demilitarizace Ukrajiny se nadále hojně píše o ruských vojenských úspěších a kvalitních zbraních. Hodně prostoru dostává ruský postup v Soledaru (masový útěk a vysoké ztráty ukrajinských vojáků, Ukrajina vlivem intenzivních bojů u Bachmutu nebude mít kapacitu na velkou ofenzivu). Padají obvinění, že ukrajinská armáda útočí na ukrajinské civilní cíle a vydává to za akce ruské armády, obvinění z mučení ruských zajatců ukrajinskými vojáky atd. Z ukrajinských knihoven v „osvobozeném“ Melitopolu prý byly staženy tisíce knih určených mj. i pro malé děti s extremistickým obsahem, jak je třeba zabíjet Rusy. Bývalý prezident Medveděv označuje muže, kteří opustili Rusko s cílem vyhnout se mobilizaci, za zrádce, které je třeba potrestat.

Hodně článků se věnuje dodávkám zbraní Ukrajině z různých států s dodatkem, že výsledkem budou jen tvrdší boje a další oběti, ale na výsledku „speciální operace“ to nic nezmění. Západ prý odmítá myšlenky na jednání, které navrhuje ruská strana, a pokračující pomoc Ukrajině jej zatahuje stále více do konfliktu. Deklaraci EU a NATO o spolupráci vykládá jeden francouzský politik tak, že EU a NATO plánují světovou válku.

Snaha rozklížit jednotu v Ukrajině (poukazování na utrpení lidu nuceného bojovat za zájmy NATO, apel na ukrajinské vojáky, aby neplnili „trestné rozkazy ukrajinské chunty“, Zelenskyj prý způsobí politickou krizi tím, že odcizí majetek oligarchům, aby měl čím platit za dodávky zbraní) i na Západě (občané západních zemí jsou již unaveni, dle Orbána sankce proti Rusku nefungují a jejich zrušení by okamžitě vedlo k poklesu cen energií i inflace). Západ prý čeká těžká srážka s realitou při zjištění, že Ukrajina není demokratický stát (zákaz proruských stran a médií je interpretován jako zákaz opozice a cenzura). Je poukazováno na špatný stav armád v různých západních zemích (vyčerpání zásob, zastaralé zbraně, nedostatečná výrobní kapacita, nedostatek branců).

USA: Řeší se kauza prezidenta Bidena ohledně údajného uchovávání tajných dokumentů v soukromých prostorech, na daná místa měl mít přístup i jeho syn. Situace je srovnávána s Trumpem, kterému za únik dokumentů hrozilo trestní stíhání. Bidenovi prý rovněž neříkají celou pravdu o situaci na Ukrajině. Ze článků je patrná snaha o vykreslení Bidena jako nekompetentního a zmateného. Článek o údajné smrti příbuzného zakladatelky hnutí Black Lives Matter vinou policie poukazuje na neutěšenou situaci v USA (vyšetřování prý bude trvat rok).

Slovensko: Bývalý slovenský politik kritizuje vládu, straší placeným zdravotnictvím, Čaputová prý slouží západním zájmům, za drahé energie může nepromyšlená hospodářská politika EU, EU má pěstovat dobré vztahy s USA i s Ruskem, nebýt jen vazal USA.

Ostatní: Čína protestuje proti snaze USA, Japonska a NDL omezit její přístup k polovodičovým technologiím a je rozhodnuta bránit své zájmy. Zadržení stoupenců Bolsonara, kteří nechtěli akceptovat výsledky prezidentských voleb v Brazílii, je označeno za „pogromy“. Putin dle Macrona není nepříjemný člověk.

Součástí článků jsou často totožné odstavce s oficiálním ruským postojem (např. speciální vojenská operace započala kvůli ochraně Donbasu, proti jehož obyvatelům vede Kyjev válečné akce od roku 2014). Úroveň češtiny někdy odpovídá překladači.

Podporované subjekty a osoby: Rusko, Vladimír Putin, ruská armáda, Viktor Orbán

Útoky: Ukrajina, NATO, EU, USA, Joe Biden, Volodymyr Zelenskyj, Západ, ukrajinská armáda, Zuzana Čaputová, Petr Fiala, vláda ČR

Příklady:

Pohled z Moskvy: Prezidentské volby ukáží úroveň rusofobie v české společnosti

https://cz.sputniknews.com/20230113/pohled-z-moskvy-prezidentske-volby-ukazi-uroven-rusofobie-v-ceske-spolecnosti-19089422.html

Zelenského usvědčili z příprav nové války

https://cz.sputniknews.com/20230110/zelenskeho-usvedcili-z-priprav-nove-valky-19076433.html

zvedavec.org

Témata:

Ukrajina, Rusko a souvislosti: Spíše informativní článek V. Prochvatilova popisuje výhodu Ukrajiny využíváním systému Palantir (podrobné digitální údaje o bojišti pro určení dalšího postupu boje atd.) a informuje o tom, že i Rusko se snaží podobný systém vyvinout, ale ten je horší než americký Palantir užívaný Ukrajinou.

Thierry Meyssan tvrdí, že se Západ upnul k Ukrajině a přestává vnímat to, že ztrácí v mezinárodních vztazích na úkor Ruska a Číny. Dnes by už, podle něj, nebyla odsouzena Ruská agrese v OSN většinou zemí. Minské dohody nebyly podle něj snahou o zastavení občanské války, ale pouze získáním času pro vyzbrojení Ukrajiny. Tvrdí dokonce, že Ukrajinci nemohli dobýt zpět Cherson, protože tam nikdy nedošlo k porážce ruských sil.

Další článek je z pera Huga Dionísia. Podle něj nepřináší západní zbraně žádný kvalitativní rozdíl oproti zbraním ruským, ale dokonce v protivzdušné obraně a dělostřelectvu na krátké a střední vzdálenosti je výzbroj USA zastaralá. Za tím, že nejsou nasazovány nejnovější ruské zbraně nestojí obava ze zklamání případných zákazníků, ale pouze obava z toho, že by zbraně byly ukázány nepříteli. Podle autora také probíhá mezi EU a Ruskem čilý obchod, kromě pobaltských států, severských států a Irska dovážely údajně ostatní země v roce 2022 více než v roce předchozím. Z Polska údajně emigrovaly tisíce mužů před hrozbou mobilizace.

Vláda ČR: Richard Liška tvrdí, že vláda nečiní to, co by měla vzhledem k Ústavě ČR a Listině základních práv a svobod. Snaží se to dokázat to na cenách energií a dostupností bydlení. Zejména se vyhrazuje proti tomu, že by mohla zasahovat proti dezinformacím, protože se podle něj jedná o cenzuru a jde přitom jen o vyjadřování názoru.

Prezidentské volby ČR: Lubomír Man tvrdí, že prezidentská volba je „cinknutá“ už od ledna 2022, protože jsou zveřejňovány předvolební průzkumy. Tím jsou upozaďováni kandidáti jako Bašta, protože je jejich volba považována za ztracený hlas a volí se menší zlo.

Článek podepsaný Xgogo rozebírá (to bylo ještě 12.1.) jednotlivé kandidáty na prezidenta: z nich vychází nejlépe Bašta, ostatní kandidáti jsou opět onálepkováni klasickými tvrzeními. Nicméně i Bašta občasně čelí kritice. Věta „Bašta měl vizáž huhlajícího zpomaleného geronta – překvapivě ale asi zapracoval nějaký kouč, Baštu umyli, učesali, přestal třást hlavou a huhňat, tedy tu formální stránku projevu zkultivoval.“ není úplně lichotivá.

Protesty v Brazílii: Protesty po prezidentských volbách měly být organizovány ze strany USA, údajně z obavy před příklonem da Silvy k Rusku. Socialisty v jižní Americe také měla záhadně postihnout v r. 2017 hromadně rakovina. V náznacích opět za viníka označuje něco ze severní Ameriky.

Blokace žádosti Kosova Maďarskem: Článek Ahmeda Adela popisuje motivaci Maďarska k jeho kroku blokovat žádost kosova o členství v EU. Údajně jde Orbánovi o hájení mezinárodního práva a zachování přátelských vztahů se Srbskem.

Klima: Podle Wallace Manheimera je klimatická krize vyvolaná uměle a úspory a omezení fosilních paliv povedou ke konci moderní civilizace.

Podporované subjekty a osoby: Rusko, J. Bašta, L. Da Silva, Orbán

Útoky: Vláda ČR, EU, média veřejné služby, Liz Trussová, Pavel, Nerudová, Babiš, Ministerstvo vnitra ČR, USA

Příklady:

Stát má lidem pomáhat, stát nesmí občany řídit a ničit jim životy

https://zvedavec.news/komentare2023/01/9486-stat-ma-lidem-pomahat-stat-nesmi-obcany-ridit-a-nicit-jim-zivoty.htm

Tato prezidentská volba je cinknutá už od ledna 2022

https://zvedavec.news/komentare2023/01/9489-tato-prezidentska-volba-je-cinknuta-uz-od-ledna-2022.htm

Poznámka: Cílem tohoto monitoringu je dlouhodobé vyhodnocování témat, kterými se vybrané weby zabývají. Pouze dlouhodobé vyhodnocení může dát kompletní obraz o míře manipulací daného webu. Jednotlivé články být dezinformační nutně nemusí. Monitoring nemůže postihnout, jaký je vztah jednotlivých autorů publikovaných textů nebo osob weby zmiňovaných vůči danému webu – zda jsou zmiňováni vědomě nebo proti své vůli apod. Případné reklamace ohledně negativní publicity tyto osoby musí řešit vůči danému webu, nikoli vůči tomuto monitoringu, který jen zpětně zachycuje daný fakt, že informace na webu vyšla.