aeronet.cz (4.týden 02/2020)

1148

Témata: Poslednímu únorovému týdnu dominuje téma koronaviru a jeho údajné šíření prostřednictvím migrantů. Zejména na příkladu Itálie pak AE News kumuluje několik spikleneckých narativů současně, když vyobrazuje současnou italskou vládu jako údajně ignorující nebezpečí Koronaviru a usilující o co největší přísun migrantů navzdory nevoli italské populace.

Oproti tomu například vláda Petera Pellegriniho dostává prostor za kontrolu slovenských hranic a monitoring studentů vracejících se z jarních prázdnin zejména z Rakouských a Italských Alp. AE News také v samostatném textu rozvíjí hypotézu o šíření viru prostřednictvím bankovek (v případě EU zejména Eurových a v případě USA dolarových bankovek) a dokládá to odkazy na pálení bankovek v Číně včetně úvahy, zda tak Čína nečiní i ze snah pro posílení bezhotovostního styku.

AE News také chválí Čechy za zásobování se potravinami, rouškami a za vykupování obchodů.

Kdo dostává prostor: Matteo Salvini, Andrej Babiš (ANO), Peter Pellegrini, slovenská ministryně školství Martina Lubyová

Na koho se útočí: migranti a neziskovky pomáhající uprchlíkům, italský premiér Giuseppe Conte a současná italská vláda, Zdeněk Bakala, Ivo Lukačovič a Seznam, Atlas, Centrum a Volny za blokování e-mailů obsahující URL odkazy na Aeronet, Greta Thurnberg, Adam Vojtěch (ANO)

Autoři: Šéfredaktor VK

Příklady:

VIDEO: Šokující video italské televize zachytilo tajnou noční vykládku migrantů z italského sportovního člunu, ale italská policie je ani nezkontrolovala na přítomnost viru Covid-19 a hned je odvezla do sběrného střediska v Lampeduse! Policisté se migrantů pouze ptají, jak se cítí a jestli je jim dobře. Místní lidé se bojí mluvit, ale skrytou kamerou v tašce se podařilo natočit jejich názory! Italská vláda po vyhazovu Mattea Salviniho obnovila import migrantů, ale přesuny probíhají nově zejména v noci, aby to Italové neviděli! Pokud se virus z Wuhanu dostane do Afriky, je s Itálií konec, obávají se místní lidé!

AE News využívá videa k vyobrazení činnosti současné italské vlády jako socialistického úsilí dopravit do Itálie co nejvíce ilegálních migrantů proti vůli italských občanů. Bývalý populistický ministr vnitra Matteo Salvini je vyobrazen jako oběť, který se snažil údajnému obelhávání veřejnosti zabránit a prosazoval proti-imigrační postoj a proto byl z vlády vyštípán. AE News dokonce šíří dezinformaci, že v imigračních centrech v Itálii pracují vysoké počty důchodců, což údajně zvyšuje další riziko masové nákazy.

https://aeronet.cz/news/video-sokujici-video-italske-televize-zachytilo-tajnou-nocni-vykladku-migrantu-z-italskeho-sportovniho-clunu-ale-italska-policie-je-ani-nezkontrolovala-na-pritomnost-viru-covid-19-a-hned-je-odvezla/

Exkluzivní dokument: Na Slovensku ředitelé škol začali v pátek učitelům rozesílat směrnici k zahájení monitorování dětí a studentů, jestli si z prázdnin nepřivezli Coronavirus! Děti vykazující příznaky podobné chřipce musí zůstat doma a rodiče musí kontaktovat lékaře výhradně telefonicky! Slovenská ministryně školství neponechala nic na náhodě a přijala správná opatření na úrovni slovenských škol! Slováci kontrolují hranice s Rakouskem, teď už kontrolují i všechny děti ve školách, ale v Česku ministerstvo zdravotnictví čeká, až se objeví první případ? 29.2.

Z opatření proti rozšíření Koronaviru na Slovensko je vyzdvihována zejména kontrola hranic s Rakouskem a monitoring a kontrola studentů na slovenských školách, kteří se vrátili z jarních prázdnin a lyžovaček v rakouských a italských alpách.

https://aeronet.cz/news/exkluzivni-dokument-na-slovensku-reditele-skol-zacali-v-patek-ucitelum-rozesilat-smernici-k-zahajeni-monitorovani-deti-a-studentu-jestli-si-z-prazdnin-neprivezli-coronavirus-deti-vykazujici-priznak/