dezinfo-weby monitoring 09b/2023

58750

Hlavní zjištění:

  • V domácí politice dominuje komentář týkající se protivládních demonstrací a kritiky nedostatečného zpravodajského pokrytí ve veřejnoprávních médiích. Webům se podařilo odhadnout účastníky demonstrací na číslo 100 000.
  • Sílí antiimigrační narativ.
  • Zájem veřejnosti si také získaly spory ohledně vývozu ukrajinského obilí. Tento narativ byl zároveň podporován v rámci předvolební kampaně na Slovensku a v Polsku.
  • Výraznou podporu si na těchto webech vysloužili také američtí Republikáni. Prezident Joe Biden je silně kritizován, a to i v souvislosti s možnou korupční aférou.

Kromě dlouhodobě aktuálních témat zahrnují sledované weby do svého obsahu i další témata, která mají potenciál polarizovat společnost, popřípadě staronová témata, která jsou ověřená tím, že vyvolávají pudový strach, jako Covid 19, nebo islámský radikalismus. Dále mezi ně patří otázky týkající se práv genderových a sexuálních menšin a také klimatické změny a jejího vlivu na nás. Tato polarizační témata slouží také jako nástroj útoků na Západ a jeho liberální hodnoty, které jsou pro prokremelskou propagandu nežádoucí a problematické.