Rosatom místo českých firem dotáhne svoje ruské koně

1647

zdroj ilustrace: Rosatom.ru

Ruský zájemce o strategickou zakázku na stavbě jaderné elektrárny Dukovany Rosatom se snaží získat mediální přízeň sliby, že polovina jeho subdodavatelů budou české firmy. Při podrobnějším pohledu se však jedná spíše o ruské koně v českém převleku.  

První firma, která přichází v úvahu je Škoda Jaderné strojírenství. Jistě jste si všimli i jejich reklamy na Facebooku. Škoda JS je dodavatelem reaktorů ruského typu VVER a primárního okruhu jaderných elektráren. Ale – je česká? Z výpisu obchodního rejstříku zjistíme, že vlastníkem je ruská OMZ; kromě toho se podílela na výstavbě elektrárny Paks v konsorciu s Rosatomem.

Druhým významným hráčem v dodávkách do jaderných elektráren je výrobce armatur pro jaderné elektrárny, firma Arako Opava. Na svých stránkách uvádí, že je to česká firma, což je ovšem u Araka poněkud zavádějící. Podíváme-li se na jejich webové stránky, zjistíme, že jsou dnes přímo divizí Rosatomu.

Dalším výrobcem armatur je firma Armatury Klad. Vlastní i Severočeskou armaturku, ale z výpisu obchodního rejstříku zjistíme, že společníkem je slovenská firma Synklad; jejíž stránky se při prvním pohledu otevřou v ruštině.

Další firmou je Synecta Praha, dodavatel zařízení pro elektrárny. Tato firma také figuruje jako generální dodavatel v elektrárnách v Taškentu a v Talimarjanu, její dozorčí rada je ruská.

Posledním dodavatelem významné části elektráren je firma Mpower engineering, nástupce firmy Mostro Engineering, vlastněná společností MP trust. Společníkem je nicméně firma Verutia Holding Ltd., se sídlem na Kypru. Firma MP trust má základní kapitál celých 1000 Kč. Jen k tomu dodáváme, že ve firmě Mostro Engineering byla ruská účast v minulosti a můžeme se jen dohadovat jak je to dnes.

Z výše uvedeného vyplývá, že Rosatom prezentuje jako české firmy firmy s ruskou účastí a jejich tvrzení o více než 50% českých firem je přinejmenším zavádějící.

lnkr