dezinfo-weby monitoring (5.týden 04/2021)

18471

Aeronet.cz

Témata: Po absenci covidové tématiky, která byla minulý týden nahrazena texty o Vrběticích, jsou pandemie a očkování opět nosným tématem obsahu Aeroentu. V samostatném článku se AE News odkazují na Sergeje Lavrova a obviňuje Česko ze skladování zakázaných min ve Vrbětickém skladu a porušování Ottawské úmluvy (viz příklady). Opět jsou napadány tyčinkové testy z Číny jako nehygienické a SÚKL je obviňován, že je nijak neprověřuje.

Polovina textů zpochybňuje účinnost očkování a rozvádí teorie o údajných vedlejších účincích očkování jako například nechtěně vyvolané potraty či ochrnutí. Samostatně spojuje Aeronet očkování s vývojem a účinky biologických zbraní. Lidé jsou údajně v sevření elit, které na nich pomocí pandemie experimentují a dělají z nich tupé stádo.

Na údajnou nedostatečnou účinnost vakcín Aeronet poukazuje přebíráním zdrojů z pořadu Steva Bannona. Pandemie je interpretována jako nikdy nekončící kontrola. Samostatně jsou napadáni Piráti, daň z nemovitosti a základní nepodmíněný příjem. Jejich politika má být ztělesněním nové éry, ve které vymizí soukromé vlastnictví a lidé budou závislí na poskytovatelích služeb a kompletně kontrolováni (viz. příklady).

Podporované subjekty: Sergej Lavrov, Rusko, ruští novináři, Miloš Zeman, Infowars, Steve Bannon a jeho pořad Real America’s Voice, stanice War Room americká alternativa, sociální síť Parler, Svobodný vysílač CS

Čí názor je reprezentován: MO ČR, Ottawská úmluva, SÚKL, MZ ČR, Infowars, škola Centner Academy, Dr. Kate Clancy, Pfizer, Brandy Parker-McFadden, Dr. Harvey Risch,

Útoky: Česko, Andrej Babiš, Jan Hamáček, Emilian, testy z Číny Singclean a LEPU, SÚKL, EMA, stanice CBS, Pfizer, Bill Gates, Big Pharma, MŠMT Klaus Schwab, Anthony Fauci, Piráti,

Autoři: Šéfredaktor VK

Příklady: Skandál Vrbětice se prohlubuje, Sergej Lavrov obvinil Českou republiku z porušování a obcházení ottawské úmluvy ICBL na zákaz výroby skladování a přechovávání protipěchotních min! Podle ruských informací prý ve skladech zaměstnanci prováděli sborku anebo rozborku pěchotních min…

https://aeronet.cz/news/skandal-vrbetice-se-prohlubuje-sergej-lavrov-obvinil-ceskou-republiku-z-porusovani-a-obchazeni-ottawske-umluvy-icbl-na-zakaz-vyroby-skladovani-a-prechovavani-protipechotnich-min/

Piráti hledají cesty pro zavedení nepodmíněného univerzálního příjmu v ČR a jedním z možných zdrojů jeho financování je zdanění nemovitostí okolo 1% z tržní ceny nemovitosti ročně! Kromě zvyšování jiných daní se tak po vítězství Pirátů na podzim ve volbách mohou Češi dočkat „amerikanizace“ daňových rozpočtů!

https://aeronet.cz/news/pirati-hledaji-cesty-pro-zavedeni-nepodmineneho-univerzalniho-prijmu-v-cr-a-jednim-z-moznych-zdroju-jeho-financovani-je-zdaneni-nemovitosti-okolo-1-z-trzni-ceny-nemovitosti-rocne/

Novarepublika.cz

Témata: Také v minulém týdnu vévodí informačním médiím kauza Vrbětice a zpochybňování závěrů českých bezp. složek. Objevuje se téma evropských Covid pasů a následuje tradiční kritika Zeleného údělu, Pirátské strany a veřejnoprávních médií.

Vrbětická kauza, ze které pramení napjaté česko-ruské vztahy, je autory NR vnímána v duchu jednotné linie ruské zpochybňovací kampaně, jejíž součástí je zejména zpochybnění nezávislosti a kvality českých bezpečnostních složek v čele s BIS, která, stručně řečeno, jedná v zájmu Spojených států. Česko se vyhrocením situace střílí do vlastní nohy, což vyústilo v mezinárodní blamáž a z následného zařazení země na seznam nepřátelských států Ruska postupně vyplynou pro Čechy neblahé důsledky. Dalším spojujícím narativem je již tradičně cíleně šířená rusofobie a také zájmy směřující k vyřazení Rosatomu ze hry o dostavbu Dukovan. Ivan David šíří videoodkazy projevů českých zástupců v Evropském parlamentu Alexandra Vondry (ODS), Michaely Šojdrové (KDU-ČSL), JUDr. Stanislava Polčáka (STAN), Mikuláše Peksy (Piráti), Dity Charanzové (ANO), Miroslava Radačovského (SR), kteří se vyjádřili k Vrbětické kauze v rozpravě proti Rusku.

Akce českých tajných služeb, v rámci které došlo k zatčení pětice členů paramilitární domobranecké skupiny, se stejně jako Vrbětická kauza spojuje se zadáním nové vládní garnitury z USA. Tím se také zpochybňuje účast dotyčných v bojích na Východě Ukrajiny i jejich napojení na ruské zpravodajské služby.

Objevuje se kritika evropského projektu jednotných Covid pasů, které jsou vykreslovány jako další nástroj EU k oslabování národních států. S tím se pojí další kritika byrokraticky zkostnatělé a neakceschopné Unie, která selhala v pandemické krizi, což se projevuje i v pomalém očkování. Dalším kritizovaným bodem v řadě je evropský projekt Green Deal, který je údajně gigantickým korupčním podvodem.

Probíhá kritika Pirátů za odmítnutí návrhu Zákona o potravinách a nedostatečně odmítavé postoje k dovozu dotovaných druhořadých potravin ze Západní Evropy. To se celkově prezentuje jako Pirátská podpora nadnárodních korporací směřující proti zájmům občanů České republiky ve prospěch Globalismu.

Společně s českými veřejnoprávními médii se kritizují také ta slovenská. Zásadním problémem je nevyváženost, aktivismus a nedostatek plurality, ze kterého pramení stranění americké propagandě na úkor ruské. Otázka partnerství v rámci NATO je v tomto ohledu jakási falešná hra, která v otázkách propagandy nemá hrát žádnou roli. Propaganda jako propaganda.

Podporované subjekty a osoby: Rusko, Rosatom

Čí hlas je prezentován: Kreml, SPD, Miloš Zeman

Útoky: BIS, Michal Koudelka, Západ, EU, NATO, USA, Ukrajina, Věra Jourová, Respekt, Pirátská strana, Globalismus, Covid pas, Green Deal, organizace očkování

Autoři: Ivan David, Štěpán Kotrba, Oto Jurnečka, Jaroslav Král, Jiří Jírovec, Eduard Chmelár, Lubomír Man, Lu-Lina, Jaroslav Bašta, -bj- (EUrabia), Patrik Ungermann, Jiří Vyvadil (Vaše Věc), Petr Schnur, -rp- (První Zprávy), Václav Umlauf, Petr Akopof (Protiproud, RIA), Jurij Selivanov (Kamerton, Outsidermedia)

Příklady:

Jaroslav Bašta: Dlouhodobé důsledky Vrbětického skandálu

http://www.novarepublika.cz/2021/05/jaroslav-basta-dlouhodobe-dusledky.html

Covid pas jako další nástroj EU k oslabování národních států

http://www.novarepublika.cz/2021/05/covid-pas-jako-dalsi-nastroj-eu-k.html?m=1

Gigantický klimatický podvod a řešení pro planetu Zemi

http://www.novarepublika.cz/2021/04/giganticky-klimaticky-podvod-reseni-pro.html?m=1

Parlamentnilisty.cz

Témata: Hlavním tématem, byť ne tak dominantním jako v minulých týdnech, zůstává dění kolem výbuchu skladů ve Vrběticích. Tato událost nadále překrývá ostatní témata, hlavně probíhající pandemii.

Vrbětice: Parlamentní listy pokračují v nastoleném trendu. Informují o každé nové informaci, která se objeví (jak se mohla dostat výbušnina do areálu atd.). Listy dále přináší množství článků či rozhovorů, které obhajují ruskou stranu, pozici prezidenta Zemana a kritizují zpravodajské služby. Narativ je stále stejný: chybí důkazy, dlouhé vyšetřování, spekulace o načasování, je to sóloakce BIS s cílem vyšachovat Rosatom z dostavby JEDU, na kterou doplatíme, Putin je skvělý státník a můžeme být jenom rádi, že jedná tak umírněně, snad nám jednou odpustí, až prozřeme a přiznáme chybu. Za citaci stojí výrok M. Ševčíka: „Tak já osobně plukovníku Koudelkovi, který obdržel vyznamenání CIA, takzvanou Tenetovu cenu za zahraniční spolupráci, nevěřím ani to, že se jmenuje Koudelka. Ne že bych Putinovi věřil všechno, ale že se jmenuje Putin, to mu věřím.“

Mnoho textů se věnuje výčtu problémů, se kterými se budeme muset potýkat, pokud budeme dále provokovat Rusko. Jde hlavně o zákaz vývozu českého piva, ukončení kulturní výměny, prodražení dostavby Dukovan (Rusko prý má nejlevnější nabídku), nedostatek vakcín kvůli zastavení jednání o Sputnik V.

Na druhou stranu se objevuje velké množství článků, které obhajují pozici vlády a oceňují práci bezpečnostních služeb. Prezident Zeman je v těchto textech pod ostrou kritikou, často se mluví o ústavní žalobě ze strany Senátu. Objevují se i ostré a vulgární či smrt přející výroky. O chování prezidenta k moderátorce Tománkové příliš psáno nebylo. Přesto byla v jednom z textů kritizována za to, že opravdu nebyla připravena a zbytečně provokovala, protože se nechovala k prezidentovi s patřičnou úctou, ale pouze jako k řadovému poslanci.

Politika: Již tradičně jsou největším terčem kritiky Piráti, a to i v souvislosti se závěrečnou zprávou Evropské komise o střetu zájmů A. Babiše, jehož postoje byly prezentovány. V druhé polovině týdne, zřejmě v souvislosti s jednáním PSP ČR, se objevují texty zabývající se problematikou stejnopohlavního manželství. Velký prostor je dáván jeho odpůrcům, přičemž rétorika je vždy stejná: manželství je pouze pro muže a ženu, kteří dokážou zplodit potomka. (Volný: „Když víte, že jste gay nebo lesba, tak je vaší povinností nechtít mít dítě. Protože příroda to nechce.“ Okamura: „Já jsem část dětství v dětském domově vyrůstal. A můžu vám říct, že kdyby mě jako malého kluka adoptoval stejnopohlavní pár, tak radši skočím z okna. Já chtěl mít vždy maminku a tatínka.“). T. Okamurovi údajně někdo v souvislosti s tímto tématem vyhrožoval likvidací. Okamura nyní očekává, že se mu veřejně omluví organizace hájící práva homosexuálů, jinak „vyhrožování schvalují“. I toto téma bylo (hlavně ze strany SPD a Trikolóry) vyžito k útokům na Pirátskou stranu.

Koronavirus: Téma pandemie je v tomto týdnu značně upozaděné. Pokračuje běžná kritika očkovacích pasů a zpochybňování systému PES. Průběžně se kritizuje Petr Arenberger, řeší se rozvolňování a návrat dětí do škol. Poměrně hodně prostoru se dostává i Radomilu Bábkovi (předseda Podnikatelských odborů), který tvrdě kritizuje vládu a hrozí občanskou neposlušností. Za vítězství je vydáváno rozhodnutí Nejvyššího soudu o nezákonnosti některých opatření.

Další témata: PL pokračují v seriálu o ostrakizaci – tentokrát se v rámci něj objevuje kritika bezpečnostního centra Evropské hodnoty a dále jsou rozebírány organizace Nelež, Semantic Visions a manipulátoři.cz. Autoři se zaměřují i na fungování Českých elfů, kdy zastávají názor, že jsou placeni, a to ze státního rozpočtu. Elfové jsou popisování jako cenzoři, kteří neuznávají svobodu slova. Kritika všech výše zmíněných organizací je často vedena skrze kritiku hlavních osobností a jejich minulosti.

Podporované subjekty a osoby: ANO, BIS, Čína, ČSSD, Jan Kavan, Jan Tománek, KSČM, Lubomír Volný (JAP), Ľuboš Blaha, Michal Bok, Michal Hašek (ČSSD), Miloš Vystrčil (ODS), Miloš Zeman, Miroslav Křížek (Trikolóra), Miroslav Ševčík, Natálie Vachatová (Trikolóra), Noční vlci, ODS, Pavel Černocký, Petr Beroušek, Radek Koten (SPD), Rosatom, Rusko, SOSP, SPD, Tomio Okamura (SPD), Václav Klaus, Vladimír Hučín, Vladimír Putin, Vladimír Zlínský (SPD), Vlastimil Tlustý (Trikolóra), Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolóra)

Čí hlas je prezentován: Aleš Linhart, Alexandr Vondra (ODS), Andrej Babiš (ANO), Anna Šabatová, ANO, Bedřich Moldan, Ben Cristovao, Bohumil Kartous, Dana Drábová, Daniel Přibáň, David Antoš, David Černý, Denis Logunov, Didier Reynders , Dominik Hašek, Džamila Stehlíková, Frans Timmermans, František Kopřiva (Piráti), Hana Marvanová, Helena Langšádlová (TOP09), Helena Válková (ANO), Christo Grozev, Ilona Csáková, Irena Storová, Ivan Bartoš (Piráti), Ivan Bednárik, Ivan David (SPD), Ivo Strejček, Jakub Železný, Jan Hamáček (ČSSD), Jan Hnízdil , Jan Hrnčíř (SPD), Jan Hřebejk, Jan Klán (KSČM), Jan Kuželka, Jan Lipavský (Piráti), Jan Skopeček (ODS), Jan Svěrák, Jan Tesař (Trikolóra), Jan Tománek, Jana Maláčová (ČSSD), Jana Zwyrtek Hamplová, Janek Kroupa, Janek Rubeš, Janis Sidovský, Jaroslav Foldyna (SPD), Jaroslav Míl, Jindřich Rajchl (Trikolóra), Jindřich Žaludek, Jiří Beran, Jiří Dolejš (KSČM), Jiří Kajínek, Jiří Kobza (SPD), Jiří Mikeš, Jiří Nantl (ODS), Jiří Ovčáček, Jiří Paroubek, Jiří Šinkora, Karel Poborský, Ladislav Tajovský (ODS), Ladislav Větvička, Libor Vondráček, Lubomír Metnar (za ANO), Lubomír Volný (Volný blok), Lubomír Zaorálek (ČSSD), Luboš Zálom (Svobodní), Lukáš Kovanda, Lumír Aschenbrenner, Marcel Kolaja (Piráti), Marek Benda (ODS), Marek Hilšer (nez.), Marie Benešová (za ANO), Markéta Pekarová Adamová (TOP09), Markéta Šichtařová, Martin Fendrych, Martin Komárek, Martin Švadlenka (Piráti), Matěj Hollan, Michael Kocáb, Michael Kroh, Mikuláš Minář, Mikuláš Peksa (piráti), Milan Feranec (ANO), Milan Kubek, Monika Le Fay, MZV, Němečtí Zelení, Nick Archer, Nigel Farage, Novináři, Oleg Barabanov, Ondřej Kolář (TOP 09), Ondřej Veselý (ČSSD), Patrik Eichler, Patrik Nacher (ANO), Pavel Fischer (nez.), Pavel Novotný (ODS), Pavel Růžička (ANO), Pavel Sehnal, Pavel Zeman, Pavel Žáček (ODS), Peter Šebo, Petr Arenberger, Petr Cibulka (Pravý Blok), Petr Drulák, Petr Gazdík (STAN), Petr Hampl, Petr Holeček (STAN), Petr Kukal, Petr Pavel, Petr Sklenička, Petr Štěpánek (Trikolóra), Petr Žantovský, Rada Čro, Radim Valenčík, Radomil Bábek, Roman Prymula, Roman Šmucler, Rudolf Baránek, Rudolf Jindrák (nez), ruská Agentura TASS, Simona Babčáková, SOSP, SPOLU, Stanislav Bernard, Stanislav Grospič (KSČM), Stanislav Křeček (ČSSD), Stanislav Nekolný (ANO), Tomáš Guttmann, Tomáš Halík, Tomáš Kapler (Piráti), Tomáš Klus, Tomáš Martínek (Piráti), Tomáš Vyoral, Tomio Okamura (SPD), Václav Cílek, Václav Exner (KSČM), Václav Klaus ml. (Trikolóra), Václav Láska, Václav Vlk, Věra Jourová, Veronika Víchová, Vláda ČR, Vojtěch Filip (KSČM), Zbyněk Stanjura (ODS), Zdeněk Šarapatka, Zdeněk Zbořil, Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolóra)

Útoky: antibabiš média, Bellingcat, Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty, BIS, BLM, Bruselská pětka, Čeští Elfové, ČRo Plus, ČT, Demagog, EU, Evropská komise, František Vrabel, hnutí Extinction Rebellion, Homosexuálové, Jakub Janda, Jakub Kalenský, Jan Cemper, Jan Hamáček (ČSSD), Jan Hřebejk, Jan Švejdar, Jana Maláčová (ČSSD), Jiří Kobza (SPD), Jiří Ovčáček, Jiří Pospíšil (TOP09), Joe Biden, Manipulátoři.cz, Markéta Pekarová Adamová (TOP09), MESES, Michal Kocáb, Michal Koudelka, Milan Kubek, Miloš Vystrčil (ODS), Miloš Zeman, Ministerstvo zdravotnictví, Miroslav Kalousek, Nelež, Novináři, očkování, Opozice, Pavel Zeman, Petr Arenberger (za ANO), Petr Pavel, Petr Smejkal, Piráti, Policie ČR, Rusko, Semantic Visions, Senát, Seznam.cz, sociální sítě, SÚKL, Tajné služby, Terezie Tománková, Tomáš Etzler, Tomáš Chmela, Tomáš Petříček (ČSSD), Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), USA, Vláda ČR, Westinghouse, Zdeněk Hřib (Piráti), Zuzana Čaputová

Autoři: AZy, B. Richterová a T. A. Nový, Barbora Richterová, čtk, Daniela Černá, David Hora, Jakub Vosáhlo, Jan Rychetský, Jaroslav Polanský, jav, Jirka Čermák, Jiří Hroník, Karel Výborný, kas, Marek Korejs, Michal Bok, mp, nab, Oldřich Szaban, Radim Panenka, rak, sla, tan, tle, Tomáš A. Nový, Václav Fiala, vef, Zuzana Koulová

Příklady:

Žigulem přivezli kýbl semtexu.“ Ladislav Větvička: Rusko nám bude chybět. Toto čeká. Byl jsem na Ukrajině, slyšte

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/-Zigulem-privezli-kybl-semtexu-Ladislav-Vetvicka-Rusko-nam-bude-chybet-Toto-ceka-Byl-jsem-na-Ukrajine-slyste-662010

Koudelkovi nevěřím ani jméno. ČT, Jandovy Evropské hodnoty a další dezinformátoři. Docentu Ševčíkovi došla trpělivost

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Koudelkovi-neverim-ani-jmeno-CT-Jandovy-Evropske-hodnoty-a-dalsi-dezinformatori-Docentu-Sevcikovi-dosla-trpelivost-662255

Sympatičtí mládenci? Digitalizovaní bolševici! Trikolóra je naprostý protiklad Pirátů, ukazuje její předsedkyně

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Sympaticti-mladenci-Digitalizovani-bolsevici-Trikolora-je-naprosty-protiklad-Piratu-ukazuje-jeji-predsedkyne-662179

Pravyprostor.cz

Témata: V týdnu mezi 26. dubnem až 2. květnem bylo na Pravém prostoru uveřejněno 72 textů. 58 se věnovalo politickým nebo společenským tématům, 13 protiislámským, protičernošským a anti-LGBTQ tématům.

Politika: V politických textech se primárně autoři zabývali útoky na politickou stranu Piráti a to především kvůli nadcházejícím volbám. Piráti jsou označování za novodobé bolševiky, kteří Vám jen chtějí zvýšit daně a otevřít hranice imigraci z afrických zemí. Autoři se také zabývali plánem této strany na nepodmíněný příjem a jakým způsobem je to nefér vůči obyčejným tvrdě pracujícím lidem. Často byl v textech také kritizován nový zákon o manželství pro všechny. Autoři často zastávají názory „normální“ nukleární rodiny a vidí prosazení tohoto zákona jen jako další krok k odevzdání svých práv vůči lidem LGBTQ. Další krok vidí v tom, že komunita LGBTQ bude mít přednostní práva na adopci či jiná společenská zvýhodnění. V dalších politických textech se omílá běžná kritika EU, nejčastěji jsou tyto články spjaté s odevzdáním suverenity jednotlivých států a přijímání diktovaných pravidel z Bruselu. Kritika Zemana, kvůli jeho projevu na téma Vrbětic, nebo kritika současné vlády „Pata a Mata“ – míněno Andreje Babiše (ANO) a Jana Hamáčka (ČSSD).

Společnost: Velké množství textů se tento týden zabývalo konspiračními teoriemi a kritikou nad debatovaným zákonem ohledně porušení svobody projevu. Autoři se bojí cenzury dezinformačních webů jako takových, bojí se omezení svobody jejich slova a snaží se čtenáře přesvědčit o nadvládě globalistických elit, které usilují o kompletní nadvládu nad světem. V tomto jejich světě by nikdo nic nevlastnil, mainstreamová média by tiskla jen jednu pravdu a nikdo by neměl nárok na vlastní názor nebo vlastní majetek. Vakcinaci označují za prostředek k šíření této vize, kdy očkovaní lidé budou mít upravené geny tak, aby se snadněji podvolili nadvládě a stáhli k této vizi i zbytek svobodně smýšlejících lidí. Několik málo textů kritizovalo vládu za opatření proti covidu, nošení roušek/respirátorů a pravidelné testovaní. Tyto opatření podle autorů nefungují, pouze nahrávají peníze těm správným subjektům a předurčují lidi v jednotnou oddanost.

Další témata: V několika textech byla kritizována elektromobilita a zelená nařízení. Prezentována jsou často data, která neukazují čtenáři kompletní obrázek o této složité problematice a tyto texty se často využívají ke kritice EU. Tři texty přímo kritizují komunitu LGBTQ, poté se další texty z kategorie kultury zaměřují na protiimigrační, protiislámská a protičernošská témata. Pár textů se věnuje problematice islamizace ve Francii a jakým způsobem je tento stát v rozpadu kvůli tomu, jak velkou část obyvatel tvoří muslimové. V těchto textech jsou podporovány názory Marine Le Penové.

Podporované subjekty a osoby: Trump, Rusko, Lukašenko, ČR, NATO, CSU, Trikolóra, Mayerová, Václav Klaus, D.O.S.T., SPD, Daniel Landa, Janek Ledecký, ANO, Marine Le Penová

Čí hlas je prezentován: Aston, MUDr. Jiří Šinkora, Dr. Jay Bhattacharya, Václav Klaus, foreignaffairsintelligencecouncil, Šichtařová & Pikora, The Epoch Times, Marek A. Cichocki, securitymagazin.cz, Jana Zwyrtek Hamplová

Útoky: EU, Piráti, Facebook, Rusko, USA, Vakcíny, BIS, Zeman, Andrej Babiš (ANO), Hamáček (ČSSD), Jakub Kulhánek (ČSSD), Globaslismus, CNN, ANO, STAN, Agrofert, Dukovany, Westinghouse, ODS, Jaroslav Faltýnek (ANO), Západ, CIA, CDU, NATO, Vláda, LGBTQ, Milionchvilek, Joe Biden, BLM, Korespondenční hlasování, Markéta Pekarová Adamová (TOP09), Imigrace, TOP09, ČT, Elektromobilita, Covidpas, Helena Langšádlová (TOP09), Vládní opatření, Globalismus, Cenzura, Sociální kredit, Roušky, Youtube, Ekologie, Greendeal, Petr Arenberger, WEF, OSN, Očkování, Seznam.cz, Semantic Visions, ECHR, Jan Cemper, Manipulatori.cz, Fact-checkovací organizace, UCLA, Islám, Macron, Muslimové, Floyd, UK, Fotbal, ČSSD, Německo, Erdogan, Afrika

Autoři: Libor Číhal, Luboš Zálom, Karel Kříž, Drieu Godefridi, Vidlák, Zdeněk Říha, Jan Bartoň, Miloslav Ponkrác, Jindřich Kulhavý, Michal Brand, David Forbelský, Helena Vlachová, SM, Reformy.cz, PL/Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolóra), Lulina, Petr Štěpánek, Lumír Němec, Isde, Petr Prokopec, Tomáš Guttmann, Jan Dočekal, Pavel B. Reichl, Rudolf Baranek, SU, Jiří Sudík (Trikolóra), Petr Hampl, Jiří Šinkora, Pl/Ladislav Větvička, SOSP, Natálie Vachatová, Ivan David (SPD), Josef Klapal, Monika čírtková, Zdeněk Koudelka (Trikolóra), Zachary Stieber/Jan Jekielek, D.O.S.T., IVK, Slovanka, Vojtěch Machálek, PL, Eva Hrindová, Vlastimil Podracký, Milena Doušková, Nikola Bornová, Alan M. Dershowitz, Jindřich Rajchl, Ross Hedvicek/Jirina Hedvicek, Markéta Šichtařová, Milan Kajínek, Alexander Tomský

Příklady:

Zbláznil se svět … nebo já?
https://pravyprostor.cz/zblaznil-se-svet-nebo-ja/

Další konspirace padly a staly se skutečností
https://pravyprostor.cz/dalsi-konspirace-padly-a-staly-se-skutecnosti/

Sebevědomá, hrdá a blbá země
https://pravyprostor.cz/sebevedoma-hrda-a-blba-zeme/

Skupina poslanců chce v zákonu změnit význam manželství a prosadit sňatky pro homosexuály a lesby
https://pravyprostor.cz/skupina-poslancu-chce-v-zakonu-zmenit-vyznam-manzelstvi-a-prosadit-snatky-pro-homosexualy-a-lesby/

Protiproud.cz

Témata: Protiproud se dále věnuje zejména tématu Vrbětic, článek autora Lu Lina si utahuje z oficiální interpretace a výsledků probíhajícího vyšetřování. S Vrběticemi souvisí i článek, který vytahuje po nějakém čase konspirační teorii, že odhalení Vrbětic mělo zakrýt pokus o atentát na běloruského prezidenta Lukašenka. Článek opět připomíná konspirace, které dění na Ukrajině nebo v Bělorusku rámují jako řízené ze Západu. Další ze článků se věnuje rámování celého incidentu ve Vrběticích jako pokusu o zatažení Evropy do války USA s Ruskem, který ale nevyšel. Dva články se věnují razii mezi domobranami, jeden z nich pak konkrétně obhajobou jednoho ze členů Československých vojáků v záloze za mír poukazem na to, že obvinění z terorismu mají být v případě domobrany absurdní. Rámec celé akce pak je, že tu stát (ve vleku Západu a CIA) postupuje proti „protiglobalistickému odboji“.

Tématem je jako tradičně nástup „nového bolševismu“ a celkově progresivistické totalita pod taktovkou USA a EU, částečně prý zprostředkovaná nástupem pandemie. Tím je rámován i nástup Pirátů, který je prezentován jako vyvrcholení dlouhodobého plánu kulturní revoluce, do tohoto rámce zapadají i útoky na elektromobilitu nebo zelenou politiku obecně. Do tohoto ranku patří i shrnutí diskuse Hovory na pravici pořádaných ultrakonzervativní Akcí D.O.S.T. Jeden článek se věnuje rovněž petici francouzských generálů ve výslužbě, kteří se staví proti multikulturalismu ve Francii.

Článek Ivana Poledníka se zabývá údajně vědecky dokázaným efektem modlitby na zdraví a uzdravování lidí.

Další ze článků se věnuje pandemii COVID-19 (i když téma samotné výrazně ustupuje do pozadí), konkrétně pak útokem na vakcíny, které mají být škodlivé pro lidské zdraví a měnit DNA.

Podporované osoby a subjekty: Rusko, Vladimir Putin, Českoslovenští vojáci v záloze, Marine Le Pen, kritici EU/Západu, proponenti tzv. tradičních hodnot, propagátoři konspiračních teorií

Čí hlas je prezentován: Ivan Hadrava, Českoslovenští vojáci v záloze, lékaři propagující léčivý efekt modlitby, Jiří Kobza (SPD), Michal Semín, Ladislav Jakl, Ivo Strejček

Útoky: Piráti, EU, USA/Washington, zpravodajské služby, Herbert Marcuse, Emmanuel Macron, imigranti, Jan Hamáček (ČSSD), Aspen Institut, globalisté

Autoři: Petr Hájek, Ivan Poledník, Igor Šiškin, Oto Jurnečka, Lu Lina, Václav Danda, Radek Pokorný, Petr Akopov

Příklady:

Spiknutí nových bolševiků jde do finále: Piráti a jejich spojenci nejsou „omyl“. Plán již ze „zlatých šedesátých“. Převrat nás do toho vtáhl. Teprve nyní jde o vše. Kovidismus i zelená lež jako nástroje. Kolaboranti v čele. Podvolíme se?

https://www.protiproud.cz/politika/5776-spiknuti-novych-bolseviku-jde-do-finale-pirati-a-jejich-spojenci-nejsou-omyl-plan-jiz-ze-zlatych-sedesatych-prevrat-nas-do-toho-vtahl-teprve-nyni-jde-o-vse-kovidismus-i-zelena-lez-jako-nastroje-kolaboranti-v-cele-podvolime-se.htm

Nezdařený atentát na Lukašenka: Zamlčovaný pokus o palácový státní převrat v Bělorusku. Vrbětická fraška měla odvést pozornost. Pokusí se Biden zavraždit i prezidenta Putina? Z Moskvy zaznělo odstrašující varování

https://www.protiproud.cz/politika/5777-nezdareny-atentat-na-lukasenka-zamlcovany-pokus-o-palacovy-statni-prevrat-v-belorusku-vrbeticka-fraska-mela-odvest-pozornost-pokusi-se-biden-zavrazdit-i-prezidenta-putina-z-moskvy-zaznelo-odstrasujici-varovani.htm

Zdravá Francie se bouří: Generálové ve výslužbě položili Macronovi nůž na krk. Máme už vašeho multikulturalismu plné zuby! Blíží se výbuch. Pokud nezměníte kurz, přijdou kamarádi v armádě. Hrozí Francii regulérní občanská válka?

https://www.protiproud.cz/politika/5774-zdrava-francie-se-bouri-generalove-ve-vysluzbe-polozili-macronovi-nuz-na-krk-mame-uz-vaseho-multikulturalismu-plne-zuby-blizi-se-vybuch-pokud-nezmenite-kurz-prijdou-kamaradi-v-armade-hrozi-francii-regulerni-obcanska-valka.htm

Sputnik

Témata: Tématem číslo jedna zůstávají Vrbětice ruku v ruce s protievropsko-unijními názory.

Zaznívá kritika sankcí vůči Rusku, například, že Rosatom má nyní v Dukovanech zavřené dveře. Objevují se různé spekulace nad kauzou, které mají za cíl situaci znejasnit a přesvědčit diváka k názoru „kdoví, jak to bylo.“ Prezentován je například názor Vojtěcha Filipa (KSČM), který spekuluje nad tím, proč se tehdejší velitel BIS, Jiří Lang, ke kauze nevyjádřil. V článku je čtenáři předloženo, že nejsou žádné důkazy, že by Čepig a Miškin byli ve Vrběticích. Tvrdí, že byli pouze v Ostravě. Kritizován je také poslanec Alexandr Vondra za stanovisko, aby Rosatom již nepůsobil v EU. Zaznívají názory (čtenářů na facebooku), že je Vondra fanatik a že nejsou žádné důkazy o vině Ruska.

Zaznívají černé scénáře, například komentář Jaroslava Bašty, že vyhoštěním ruských diplomatů za Vrbětice Česko započalo česko-ruskou studenou válku. Vládu (vládnoucí i opoziční) osočil z ukrajinizace a tvrdí, že to celé začalo demontáží pomníku maršála Korněva.

Citován je také Tomio Okamura, který pokládá za zvláštní, že kauza Vrbětice přišla v době, kdy se řešily ruské projekty u nás – účast Rosatomu na dostavbě Dukovan a Sputnik V. Opět opakuje tezi, jako ostatní proruští politici, že nejsou žádné důkazy.

Samostatně se Sputnik věnoval demonstraci Milionu Chvilek, kam vyslali reportéra – Vladimíra Frantu. Sputnik tuto iniciativu kritizuje za názory proti Zemanovi, tvrdí, že tato demonstrace byla prodchnuta nenávistí a uspokojením z toho, že má zase důvod pro svou existenci. V závěru článku je ostře kritizován Jakub Kalenský, který je podle Sputniku placen za to, aby lidem ze SNS „otevíral oči“.

Silnou kritiku si od Sputniku vysloužila i Evropská unie. Zejména za výzvu k zastavení projektu Nord Stream2 a zamezení Rosatomu realizovat projekty v EU. Také navrhli, aby bylo Rusko odpojeno od systému platby SWIFT. EU Rusko kritizuje například za Navalného nebo za situaci na Ukrajině. EU kritizuje také Jana Bobošíková z Institutu svobody a demokracie, která tvrdí, že vstup do EU byla chyba z důvěry a naivity ČR. Tvrdí, že vládnou jen velké a mocné země a těm menším, chudším a slabším byly „vypnuty mikrofony.“ Srovnává to s područím Sovětského svazu.

Ohledně tématiky voleb přichází na Sputniku podpora Lubomíra Volného (Volný blok), ze kterého měl Sputnik do nedávna spíše legraci. Podporu v tomto týdnu získal za nesouhlas s homosexuálními sňatky a právy na adopci dětí, které se aktuálně ve sněmovně projednávají. Podporu Sputniku díky těmto postojům získal i Tomio Okamura (SPD)

Covidová tématika již postupně upadá, citován je rozhovor Luboše Xavera Veselého s Andrejem Babišem, kde byl premiér dotázán na vakcínu Sputnik V. Premiér odpověděl, že Sputnik V již není třeba, protože ČR má objednáno vakcín dost. Moderátor zpochybnil pravdivost jeho výroku, což mohlo čtenáři dát najevo, že vakcín bude málo a Sputik V je třeba.

Podporované subjekty a osoby: Lubomír Volný, Volný blok, SPD, Tomio Okamura, KSČM, Vojtěch Filip (KSČM), Andor Šándor, Ivan David, Jaroslav Bašta, maršál Korněv, Sergej Lavrov, Jan Klán, Marie Benešová, Miloš Zeman, Donald Trump, Vjačeslav Volodin, Petr Štěpánek, Trikolóra, Václav Klaus, Jana Bobošíková, Institut svobody a demokracie, Luboš Xaver Veselý, Sputnik V.

Čí hlas je prezentován: První zprávy, Dana Drábová, Hynek Blaško

Útoky: LGBT, BIS, Jiří Lang, Andrej Babiš, Jan Hamáček, Alexandr Vondra, Věra Jourová, Švédsko, EU, David Sassoli, Piráti, KDU-ČSL, TOP09, ODS, STAN, Milion Chvilek, Benjamin Roll, Hanka Strašáková, Veronika Víchová, Jakub Kalenský, Číhalová, USA, Joe Biden,

Autoři: Dmitrij Korněv, Vladimír Franta, Alena Novotná, Roman Michelko, Andrej Koc, Jana Petrova

Příklady:

Vojtěch Filip: Tehdejší šéf BIS ke kauze Vrbětice mlčí. Ví příliš mnoho?

https://cz.sputniknews.com/20210502/vojtech-filip-tehdejsi-sef-bis-ke-kauze-vrbetice-mlci-vi-prilis-mnoho-14357656.html

Zeman je velezrádce, vřelo na Václaváku. Chvilkaři si našli důvod pokračovat v existenci?

https://cz.sputniknews.com/20210429/zeman-je-velezradce-vrelo-na-vaclavaku-chvilkari-si-nasli-duvod-pokracovat-vexistenci-14325494.html

Poznámka: Cílem tohoto monitoringu je dlouhodobé vyhodnocování témat, kterými se vybrané weby zabývají. Pouze dlouhodobé vyhodnocení může dát kompletní obraz o míře manipulací daného webu. Jednotlivé články být dezinformační nutně nemusí. Monitoring nemůže postihnout, jaký je vztah jednotlivých autorů publikovaných textů nebo osob weby zmiňovaných vůči danému webu – zda jsou zmiňováni vědomě nebo proti své vůli apod. Případné reklamace ohledně negativní publicity tyto osoby musí řešit vůči danému webu, nikoli vůči tomuto monitoringu, který jen zpětně zachycuje daný fakt, že informace na webu vyšla.