dezinfo-weby monitoring (5. týden 03/2022)

38590

Aeronet.news

Témata:

Rusko-ukrajinská válka: Kyjev páchá válečné zločiny, což dokazují videa, na kterých Ukrajinci střílí do nohou ruské zajatce a odmítá do země pustit vyšetřovatele Amnesty International a Human Rights Watch. Ukrajinci mrzačí válečné zajatce a zneužívají sanitky Červeného kříže k převozu svých vojáků. Ukrajinský filmový štáb natáčí fingované mrtvoly v Buče a to 4 dny po odsunu Ruské armády. Objevuje se i video, kde se v záběru jedna mrtvola pohla.

Mluvčí Kremlu D. Peskov údajně potvrdil Aeronetu, že Rusko bude požadovat za veškeré prodávané suroviny (ropa, plyn, vzácné kovy, obilí, hnojiva, dřevo) platby v rublech. Na toto prohlášení údajně reagoval CEO investiční skupiny BlackRock Larry Fink, který vyzval Američany, aby se připravili na chudobu a nedostatek potravin. Měnové trhy mají pozdvižení z růstu rublu, který se vrací zpátky na předválečné kurzy.

Stížnosti na vládu ČR: Vláda P. Fialy věnuje svou energii více ukrajinským uprchlíkům než vlastním občanům a vedle toho hledá cesty, jak umlčet své kritiky a opoziční weby. Zatímco zahraniční investoři ve velkém otevírají účty v Turecku a Číně, aby mohli nakupovat ruské petrodolary, Čechům hrozí, že v důsledku sankcí budou bez plynu a v chudobě.

Zbrojení NATO: Místopředseda polské vlády údajně vyzývá Evropu k rozmístění amerických jaderných zbraní ve východní Evropě. Bude se to týkat i Česka?

Podporované subjekty a osoby: Rusko, Putin

Útoky: Ukrajina, P. Fiala a vláda ČR, Západ, USA, NATO, Polsko

Autoři: VK

Příklady:

Mluvčí Kremlu potvrdil informaci Aeronetu, že Rusko začne požadovat platby v rublech za veškeré suroviny, které dodává na Západ, a to včetně obilí, hnojiv, dřeva a všech vzácných kovů a plynů nezbytných pro výrobu čipů a polovodičů!

https://aeronet.news/mluvci-kremlu-potvrdil-informaci-aeronetu-ze-rusko-zacne-pozadovat-platby-v-rublech-za-veskere-suroviny-ktere-dodava-na-zapad-a-to-vcetne-obili-hnojiv-dreva-a-vsech-vzacnych-kovu-a-plynu/

VIDEO: Kyjev se dopouští válečných zločinů a nechce do země pustit vyšetřovatele Amnesty International, ani Human Rights Watch! Na veřejnost unikla šokující videa střílení ruských zajatců do nohou a kolen, televize Al-Jazeera dokonce v Irpinu natočila důkaz, jak ukrajinští vojáci v plné výzbroji vystupují ze sanitky, kterou používají k přesunu vojáků mezi bojišti v rozporu s Ženevskou konvencí o zdravotní pomoci ve válečných zónách!

https://aeronet.news/video-kyjev-se-dopousti-valecnych-zlocinu-a-nechce-do-zeme-pustit-vysetrovatele-amnesty-international-ani-human-rights-watch-na-verejnost-unikla-sokujici-videa-strileni-ruskych-zajatcu-do-nohou/

Novarepublika.online

Témata:

Rusko je i přes nevyprovokovanou invazi Ukrajiny a útoků proti ukrajinským civilním cílům nadále vykreslováno jako oběť agresivního chování západu a údajného úsilí NATO útočit na Rusko. Ukrajinská vláda je soustavně napadána jako nacistická a údajně řízena ze strany USA. Jsou kritizovány sankce proti režimu Vladimira Putina a ukrajinští obránci jsou obviňováni z vysokých ztrát na civilních životech a zneužívání civilistů jako živých štítů. Ruská invaze je popisována jako „Americko-ruská válka“ a ruské protisankce údajně povedou ke snížení životní úrovně v Česku.

Demokracie v Česku měla skončit vypnutím alternativních médií, samostatně reaguje Nová republika na „hackerský útok“ výzvou čtenářům k zajištění si přístupu na kanál na Telegramu (viz. příklady). Pokračuje obhajoba Srbska, jeho politického vedení a kritika NATO včetně šíření projevu Václava Klause na srbské ambasádě (viz. příklady). Soustavně jsou citovány ruské zdroje šířící kremelskou propagandu, nekriticky jsou šířeny vyjádření čelních kremelských představitelů jako je Nikolaj Patrušev a spiklenecké teorie o vývoji biologických zbraní na Ukrajině.

Podporované osoby a subjekty: Rusko, svoboda, pravda, národní zájmy, čeští daňoví poplatníci, alternativní média, Jaroslav Bašta a SPD obecně, pacifisté, Srbsko

Útoky: EU, protikremelské sankce, Ukrajina a její vláda, Volodymyr Zelensky, ukrajinská mafie, ukrajinští nacionalisté a fašisté, USA, NATO, západ, Fialova vláda, Miroslav Kalousek, čeští elfové, Joe Biden, Green Deal, Zelení, socialisté a levice obecně

Příklady:

Počátek dnešní tragédie můžeme nalézt už ve troskách budov Bělehradu

https://www.novarepublika.online/2022/03/pocatek-dnesni-tragedie-muzeme-nalezt-uz-ve-troskach-budov-belehradu

Info webu e-republika (30.3.)

https://www.novarepublika.online/2022/03/info-webu-e-republika-30-3

Parlamentnilisty.cz

Témata:

Ukrajina: Téma ruské agrese proti Ukrajině i nadále na PL dominuje. Články jsou převážně informativního charakteru. V podstatě ve všech textech zazní všeobecné odsouzení Ruska, Vladimíra Putina, nebo ruské propagandy. Otevřená kritika Ukrajiny se téměř nevyskytuje, ta se soustředí spíše na západní státy včetně ČR. V názorových článcích se tak objevují názory, že si západní politici dělají na válce PR, NATO se rozšiřuje proti svému slibu, nebo že na Ukrajině probíhá genocida ruskojazyčné menšiny. Západní média jsou prý zaujatá, jejich informace jsou jednostranné, aktivisticky a emocionálně zabarvené. ČR je často popisována jako vazal a sluha Spojených států. Václav Klaus si pak myslí, že válka zvýší sebevědomí „progresivistů a multikulturalistů“, kterým dá do rukou klacek k vyloučení oponentů z debaty.

Uprchlíci: Ve stylu referování o válečných utečencích z Ukrajiny nedošlo k žádnému většímu posunu, i když je tématu věnován velký prostor. Na jednu stranu není pomoc uprchlíkům zpochybňována, na stranu druhou zaznívá, že by česká vláda měla přestat využívat uprchlické vlny k výmluvám a dělat také něco pro naše lidi.

Vnitrostátní politika: Parlamentní listy poukazují na neschopnost Vlády ČR řešit inflaci a vysoké ceny. Nejsilnější kritice je podroben STAN. Terčem je také ministr zemědělství pro svou údajnou nekompetentnost a za potravinovou nesoběstačnost ČR. Silná kritika se snáší také na Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09) za její slova o tom, že vláda nemá pomáhat lidem. Toto tvrzení je ale vždy vytrženo z kontextu, někdy překrouceno, jindy je Adamové dokonce vkládáno do úst, co neřekla. V rozhovoru s Andrejem Babišem pak zaznívá, že nedošlo na tradiční hodnocení vlády po 100 dnech, jelikož tradiční novináři jsou součástí „polistopadového kartelu.“

Další témata:

Do nadcházejících voleb je vyjádřena podpora Viktorovi Orbánovi a Maďarsku. Kladně hodnoceno je nacionalistické směřování státu a chování mířené proti EU.

PL se dále stále vrací k vypnutí dezinformačních webů. To je i v tomto týdnu označeno za cenzuru a jsou prezentovány názory, že se nejedná o jednoduchou problematiku a i lidé, kteří se věnují boji proti dezinformacím dělají chyby a mají své předsudky.

Podporované subjekty a osoby: Andrej Babiš (ANO), biosložka v palivech, dezinformační média, Džamila Stehlíková, EU, Ivan Bartoš (Piráti), Jan Doležal, Jana Černochová (ODS), Jaromír Nohavica, Jaroslav Šulc, Jiří Paroubek, Jiří Šinkora, Lucie Trlifajová, Maďarsko, Martin Baxa (ODS), Petr Gazdík (STAN), Milion chvilek pro demokracii, Mirek Topolánek, NATO, Robert Fico, Roman Šmucler, Rusko, Sociologický ústav Akademie věd, Sputnik, Srbsko, STAN, Ukrajina, USA, Václav Klaus, Václav Krása, Váleční uprchlíci, Viktor Orbán, Vít Rakušan (STAN), Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Západ, Zdeněk Hraba (STAN)

Útoky: Agrofert, Andrej Babiš (ANO), BIS, Bohuslav Sobotka (ČSSD), Boj proti dezinformacím, ČD, ČT, Ekologičtí aktivisté, Elektromobilita, EU, Extinction Rebellion, Fact-checkovací organizace, FIFA, Green deal, Igor Stříž, Institut H21, Ivan Bednárik, Jan Cimický, Jan Farský (STAN), Jana Černochová (ODS), Jiří Pehe, Joe Biden, Jozef Síkela, Ladislav Šticha, Marian Jurečka (KDU-ČSL), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Martin Fendrych, Michal Klíma, Michal Koudelka, Miloš Zeman, Miroslav Toman, Miroslava Němcová (ODS), MŠMT, multikulturalismus, NATO, nouzový stav, Očkování, Petr Fiala (ODS), Petr Gazdík (STAN), Petr Honzejk, Petr Pavel, Polsko, progresivismus, Ruská propaganda, Rusko, Ruští diplomaté, STAN, Stanislav Polčák (STAN), Tomáš Petříček (ČSSD), Tomio Okamura (SPD), tradiční média, Ukrajina, uprchlíci, Úřad vlády, USA, Váleční uprchlíci z Ukrajiny, veřejnoprávní média, Věslav Michalik (STAN), Vít Rakušan (STAN), Vláda ČR, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj

Příklady:

Fiala to vzdal předem. Neřešené problémy. Tvrdá reakce z SPD

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Fiala-to-vzdal-predem-Neresene-problemy-Tvrda-reakce-z-SPD-697553

Mimoevropská škola? Vždyť je z Kyjeva!“ Petr Žantovský rozkrývá „kauzu“. Neznalost, nebo kampaň?

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Mimoevropska-skola-Vzdyt-je-z-Kyjeva-Petr-Zantovsky-rozkryva-kauzu-Neznalost-nebo-kampan-697855

Protiproud.info

Témata:

Ukrajina: Hlavním tématem je dění na Ukrajině, které je podáváno v intencích ruské propagandy. Opakují se narativy o tom, že Ukrajina je fašistický stát, který vyráběl biologické a chemické zbraně, páchal genocidu ruskojazyčného obyvatelstva, případně je jeho vláda vládou loutkovou pod taktovkou USA.

Petr Hájek chválí krok Ruska chtít za plyn platby v rublech jako prozíravý krok směřující proti USA, v textu opět opakuje ruskou propagandu o ukrajinské genocidě nebo o tom, že Rusko realizuje „speciální operaci“, nikoliv válku. Text Václava Dandy pak opakuje, že první fáze „speciální vojenské operace“ byla úspěšná, i když západní média tvrdí něco jiného.

Objevují se i články pojímající boj na Ukrajině jako divadlo, které nás má manipulovat. Dalším článek se věnuje útokům na údajnou cenzuru, konkrétně týkající se webů „odhalujících ukrajinskou válečnou propagandu“.

Některé články se věnují rovněž útokům na Volodymyra Zelenského, zejména v kontextu jeho minulé kariéry co komika, objevují se narážky na jeho židovské kořeny.

V českém kontextu je zajímavý článek Pavla Kopeckého, který se věnuje údajným ilegálním dodávkám zbraní na Ukrajinu z české strany. Zvedá také narativ o tom, že s uprchlíky do Česka míří i mafie a zločinci.

Ostatní témata: Dílčím tématem je COVID-19, konkrétně údajné smrtelné vedlejší účinky vakcinace. Jiné téma jsou otřesy na ropných trzích. Jeden článek se věnuje volbám ve Francii a vlivu údajné islamizace Francie na ně. Útočí se i na plánovanou korespondenční volbu, kde se dávají do souvislosti údajné volební podvody v USA právě s touto formou.

Podporované subjekty a osoby: Rusko, Mintpressnews, alternativní média

Útoky: Ukrajina, Volodymyr Zelenskyj, Nový světový řád, COVID-19, USA, vláda Petra Fialy, vakcíny proti COVID-19, Open Society Fund, Atlantic Council, National Endowment for Democracy, západní mainstreamová média, prapor Azov, uprchlíci

Příklady:

Jak je to doopravdy: USA instalovaly kyjevský režim. Ten zavedl rasové zákony. Vyráběl biologické zbraně. Chce atomovou bombu. Pozval 100 000 nácků z celého světa zastřílet si na Rusy. Tenhle režim podporujeme?

https://protiproud.info/politika/6384-jak-je-to-doopravdy-usa-instalovaly-kyjevsky-rezim-ten-zavedl-rasove-zakony-vyrabel-biologicke-zbrane-chce-atomovou-bombu-pozval-100-000-nacku-z-celeho-sveta-zastrilet-si-na-rusy-tenhle-rezim-podporujeme.htm

Váleční zločinci ze západních center propagandy: V Praze je jedno z nich. Výrobci lží zakazují svobodné weby. Ničí jim totiž práci. Projevy i příručky pro fejky píšou v USA. Zelenského lukrativní role. Shrábne své krvavé miliony a zmizí

https://protiproud.info/politika/6382-valecni-zlocinci-ze-zapadnich-center-propagandy-v-praze-je-jedno-z-nich-vyrobci-lzi-zakazuji-svobodne-weby-nici-jim-totiz-praci-projevy-i-prirucky-pro-fejky-pisou-v-usa-zelenskeho-lukrativni-role-shrabne-sve-krvave-miliony-a-zmizi.htm

Sputnik

Témata:

Ukrajina: V tomto týdnu se Sputnik výrazně soustředil na prezentaci údajných ruských vojenských úspěchů na Ukrajině, na ukrajinské vojenské objekty, které zničili, nebo které mají pod kontrolou. Jsou vykreslováni i jako zachránci, například když dle Sputniku zabránili teroristickému útoku v Kyjevě na humanitární pomoc. Ukrajinská armáda je stále vykreslována, jako ta špatná, která útočí na civilní objekty a která páchá genocidu na rusky mluvícím obyvatelstvu. Sputnik dále soustředí svou pozornosti na ztráty Ukrajinské armády, jak finanční, tak na obětech, o škodách v armádě Ruska však nemluví. Celkově článků o Ukrajině rapidně ubylo.

Zmiňují se země nebo politici, kteří Rusko podporují, například Venezuela, Čína. Stále přetrvává kritika EU, NATO, Západu, o Západu Sputnik například tvrdí, že neunese ruské sankce.

Ekonomika: Sputnik přichází s tvrzením, že sankce vůči Rusku jsou neúčinné a že kurz rublu se stabilizoval na úrovni před invazí (respektive Sputnik to označuje stále jako speciální vojenská operace). Nadále je vyvíjen tlak na země, které přistoupily k sankcím proti Rusku, aby platili za plyn v Rublech. Vladimír Putin je vykreslen jako spravedlivý člověk, Sputnik zmiňuje o této situaci: „Prezident doplnil, že Rusko bude i nadále dodávat plyn na základě stávajících smluv, protože si cení své pověsti.“

Sputnik dále dodává, že Gazprom určitě pošle i návod, jak snadno získat rubly, celkově je na problém pohlíženo jako na marginální.

Dění v ČR: Objevují se jak čistě informativní články o aktuálních událostech, tak komentáře k politice, již se neobjevují pochvalné články o oblíbených politických stranách Sputniku, objevuje se pouze kritika a posměch vůči osobnostem a stranám, které Sputnik dlouhodobě kritizuje. V tomto týdnu byla nejvíce kritizovanou Markéta Pekarová Adamová, protože na sociální síti napsala, že je Vladimír Putin diktátor. Sputnik k jejímu komentáři nakopíroval několik reakcí čtenářů, které se k její osobě vyjadřovaly posměšně a hanlivě, tyto komentáře vztahuje k názorům všech Čechů. Obdobný článek vznik i na účet Jana Lipavského.

Dění na Slovensku: Mezi nejméně oblíbené slovenské politiky v tomto týdnu patřil ministr Eduard Heger za to, že udělil cenu Dubčeka Zelenskému. Dále Igor Matovič pro své komentáře k dění mezi Ruskem a Ukrajinou. Naopak oblíbený je Ľuboš Blaha, protože kritizuje Borrise Kollára, který se vyjádřil proti Rusku. Blaha to nazývá rusofobií podobnou Mein Kampf. Dále Slovensko straší Sputnik hladomorem, jako viníka označuje Německo.

Podporované subjekty a osoby: Rusko, Kreml, Telegram, Vladimír Putin, Kaczyński, Čína, Mateusz Morawiecki, Gazprom, Dominik Duka, Lukáš Jelínek, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Eduard Chmelár, Ľuboš Blaha, Dmitrij Peskov, Sergej Lavrov, Viktor Orbán, Venezuela, Medveděv, Donald Trump, ruská armáda, KA-52, Erdogan, Turecko, Arestovič, Harabin

Útoky: Ukrajina, NATO, EU, USA, Německo, Západ, Jan Lipavský, Markéta Pekarová, Adamová, TOP09, pětikoalice, Petr Fiala, Piráti, Eduard Heger, Igor Matovič, Joe Biden, Velká Británie, Polsko, Voldymyr Zelenskyj, Motor Sič

Autoři: redakce

Příklady:

Heger šokoval Slováky. Cenu Dubčeka udělil Žbirkovi, Kubišové a… Zelenskému

https://cz.sputniknews.com/20220328/heger-sokoval-slovaky-cenu-dubceka-udelil-zbirkovi-kubisove-a-zelenskemu-18108245.html

Poznámka: Cílem tohoto monitoringu je dlouhodobé vyhodnocování témat, kterými se vybrané weby zabývají. Pouze dlouhodobé vyhodnocení může dát kompletní obraz o míře manipulací daného webu. Jednotlivé články být dezinformační nutně nemusí. Monitoring nemůže postihnout, jaký je vztah jednotlivých autorů publikovaných textů nebo osob weby zmiňovaných vůči danému webu – zda jsou zmiňováni vědomě nebo proti své vůli apod. Případné reklamace ohledně negativní publicity tyto osoby musí řešit vůči danému webu, nikoli vůči tomuto monitoringu, který jen zpětně zachycuje daný fakt, že informace na webu vyšla.