dezinfo-weby monitoring (4.týden 10/2020)

8074

AC24.cz

Témata: 4. říjnový týden (19. – 25. 10.) přineslo AC24 35 článků. Asi dvě třetiny z nich byly převzaty ze Sputniku (57 %) nebo z Prvních zpráv (9 %). Hlavní oblastí zájmu byla opět koronovirová pandemie. Dále pak USA, Rusko, Čína a Turecko.

Koronavirus: V článcích zabývajících se (ať už přímo, či nepřímo) pandemií je několik zaměřeno na dění na Slovensku. Slovenská vláda plánuje plošné testování obyvatelstva. AC24 upozorňuje, že ho bude mít na starosti armáda. Testování není povinné. Dle AC24 ale premiér Matovič tvrdí, že kdo se nezúčastní, bude mu nařízena karanténa. Ve stejném článku ale citují ministra zdravotnictví SR Krajčího: „…ti, kteří se nechtějí testování zúčastnit, by měli zůstat doma, ať neohrožují další občany.“ Prostor dostali také články chválící Rusko za rychlý vývoj vakcíny a Čínu za rozvoj tzv. inteligentních nemocnic jejichž výhody jsou popsány například takto: „Nemocnice neustále shromažďovala data a zkoumala použití velkých dat na podporu přesnějšího klinického rozhodování, tím účinně zlepšila zkušenosti pacientů a poskytla odkaz na moudrost domácích nemocnic v Číně.“. Dále je Čína chválena za výzkum v oblasti umělé inteligence, která prý z dat dokázala v testech diagnostikovat COVID pod 3 sekundy (lékařům to trvalo v průměru 6,5 minuty). Další dva články pak byly úryvky z knih Markéty Šichtařové. Zveřejněn byl i jeden z proslovů premiéra Babiše, ministra Prymuly, nebo výčet pravidel které vláda zaváděla k 22. 10.

USA: Texty o Spojených státech by se dali rozdělit do několika skupin. Prezidentské volby, konfrontace s Ruskem, nátlak na Čínu a konečně výhružky Turecku.

Volbám se v tomto týdnu věnovaly pouze dva články, a ještě to byly jen odkazy na videa. První byl odkaz na celou prezidentskou debatu konající se 22. 10. v podstatě bez dalšího doprovodného textu. Druhé video pak bylo více konspirační a mělo divákovi ukazovat, jak vnučka Joe Bidena náhle změnila výraz v obličeji, když se ji ptali na dědečka.

Rusko: Co se týče konfrontace s Ruskou federací, Spojeným státům jsou přičítány výhružky a provokace. Prezident Trump je citován, jak říká například: „Nikdo nemá zbraň, která by se blížila té, kterou máme my. Rusko, Čína, Severní Korea a další země světa nám ji závidí. Doufejme, že ji USA nikdy nebudou muset použít. Ale nastolíme mír z pozice síly. Všechno k tomu máme,“. Server se věnuje i otevřenému dopisu 50 bývalých amerických zpravodajských důstojníků, kteří podepsali otevřený dopis „v němž uvedli, že zpráva New York Post (o korupci rodiny Bidenových) může být součástí tajné ruské operace, jejímž účelem je pomoci soudruha Vladimíra Putina, jakéhosi slovanského diktátora, Donaldu Trumpovi, udržet se u moci“. Článek útočí na autory dopisu slovy: „Kdo je to? Ano, stejní lidé, kteří zmeškali útoky z 11. září, podpořili válku v Iráku a prohlášení o „zbraních hromadného ničení“. Stejní lidé, kteří roky nelegálně špehovali americké občany.“.

Čína: I v textech diskutujících vztah USA-Čína jsou Spojené státy vykreslovány jako agresor. USA se dle redakce snaží donutit další země, aby se postavili v této konfrontaci na stranu Washingtonu. Mnoho zemí ale prý učinilo „objektivní a racionální rozhodnutí“ a ke spojeným státům se nepřidají. „Ve skutečnosti stále více zemí jasně vidí, že rozdíly nebo rozpory mezi Čínou a Spojenými státy rozhodně nejsou sporem o moc ani o status, ani sporem o sociální systém, ale spíše sporem o to, zda udržovat spravedlnost nebo šířit zlobu”. Na druhou stranu je Čína chválena za „nedávné rozhodnutí Číny držet se cíle vymýcení chudoby na venkově do konce tohoto roku uprostřed komplexního ekonomického prostředí“.

Turecko: V této kategorii dominují články zabývající se Tureckým testem systému S-400, který si Turecko koupilo od Ruské federace. Je připomenuto, že „Spojené státy trvaly na zrušení obchodu“, „odstranily Turecko z programu výroby F-35“ a „vyhrožovaly zavedením sankcí jako proti protivníkovi USA“. Objevuje se i pozitivní pohled na Spojené státy, když je řečeno, že „navrhly koupit S-400 z Ankary ve snaze prolomit patovou situaci“. Erdogan prohlásil, že se jeho země nebojí ani amerických sankcí kvůli podpoře Ázerbájdžánu v konfliktu v Náhorním Karabachu. „Američané vyhrožují Ankaře sankcemi. A my říkáme: Ty (Ameriko, pozn. red.) nechápeš, s kým máš tu čest. Uvalte sankce, nečekejte příliš dlouho.“

Další témata: Objevuje se pár článků věnujících se situaci v Náhorním Karabachu (Erdogan se nechal slyšet, že USA, Rusko a Francie dodávají zbraně Arménii, Na Bojištích se objevují české houfnice DANA). Jeden příspěvek se věnuje problematice LGBT (Svoboda slova nebo totalita? Fanoušci a herci Harry Pottera obviňují Joanne Rowlingovou z transfobie za slovo „žena”). Prostor dostal i text velmi kritický k premiéru Babišovi.

Podporované subjekty a osoby: Čína, Rusko, J.K. Rowling, Anthony Fauci

Čí hlas je prezentován: slovenský ministr obrany Jaroslav Naď, Igor Matovič, Časopis Popular Mechanics, Velvyslanec RF v USA Anatolij Antonov, Donald Trump, Ministryně práce a sociálních věcí Maláčová, Prezident Erdogan, Tulsi Gabbardová, Bašár Asad, ředitel vnější rozvědky RF Sergej Naryškin, Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev, The Guardian, vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borell, prezident Surinamu Desiré Delano Bouterse, Andrej Babiš, rakouský ministr zahraničí Alexander Schellenberg, ministr zdravotnictví SR Marek Krajčí, ministr obrany USA Mark Esper, Roman Prymula, Vladimir Putin, tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov, generální ředitel Mezinárodní organizace práce OSN Guy Ryder, FoxNews, Vedoucí židovské komunity Arménie Rimma Varžapetjanová, mluvčí Pentagonu Jonathan Rath Hoffman

Útoky: Arménie, Ázerbajdžán, Turecko, Mike Pompeo, USA, Joe Biden, Donald Trump, Igor Matovič, Transgender, Andrej Babiš

Autoři: redakce AC24

Příklady:

Ti, co lhali o Iráku, nyní děsí Američany „ruskou propagandou“

https://ac24.cz/-/ti-co-lhali-o-iraku-nyni-desi-americany-ruskou-propagandou-

Slovenský premiér oznámil, co bude hrozit těm, kteří se plošného testování nezúčastní

https://ac24.cz/-/slovensky-premier-oznamil-co-bude-hrozit-tem-kteri-se-plosneho-testovani-nezucastni

Aeronet.cz

Témata: První část týdne se podrobně věnuje demonstraci na Staroměstském náměstí, která je vyobrazována jako pokojná za účasti rodin s dětmi a interpretaci násilných střetů během demonstrace jako pečlivě připravená policejní provokace. Aeronet se odvolává na koláž videa z demonstrace o údajném policejním provokatérovi a spiklenecké teorii, že se za provokací skrývá snaha Hamáčkova vnitra schvalovat zákony v nouzovém stavu v utajení před veřejností. V samostatném textu AE News prezentuje pěti minutové video o údajném obklíčení pokojných demonstrantů zásahovými jednotkami (viz příklady).

Pokračují soustavné útoky na Igora Matoviče a to prostřednictvím jeho ženy a společnosti Eurolab Lambda a zejména Matovičovem podporovaným plošným testováním. To je zasazováno do údajné koordinované snahy vyvolat mezi lidmi na Slovensku a Česku strach (viz. příklady). Samostatně je kritizována společnost Prievidzské pekárně a cukrárně za neuznání volna zaměstnancům, kteří se ocitnou v karanténě, protože neabsolvovali test na Covid. Aeronet se odvolává na informace z okolí vlády a vykládá Prymulovu návštěvu vyšehradské Rio’s jako předem nachystanou past, která měla zabránit růstu popularity Romana Prymuly podporovaného Milošem Zemanem.

Podporované subjekty a osoby: demonstranti na Staroměstském náměstí, Robert Fico, poslanec STAN Petr Pávek

Čí hlas je prezentován: Hnutí občanské nespokojenosti (HON), demonstranti ze Staroměstského náměstí obecně, poslanec STAN Petr Pávek, Jana Maláčová, Jan Hamáček

Útoky: Jan Hamáček, Policie ČR, Andrej Babiš, Miloš Zeman, mainstreamová média, Igor Matovič, Bill Gates, Pavlína Matovičová, podnikatel Peter Krajčovič, Roman Prymula, Prievidzské pekárne a cukrárne

Autoři: Šéfredaktor VK

Příklady:

Na staroměstském náměstí proběhla „Operace Mlýn“ podle tréninkového manuálu zásahových sil ministerstva vnitra!

Společně s videem se Aeronet odkazuje na přísně utajovaný zdroj z okolí bezpečnostních složek. Text dopodrobna rozvíjí hypotézu, že vše bylo ze strany PČR pečlivě naaranžováno, aby došlo k diskreditaci vlastenců před televizními kamerami.

https://aeronet.cz/news/video-na-staromestskem-namesti-probehla-operace-mlyn-podle-treninkoveho-manualu-zasahovych-sil-ministerstva-vnitra-svedecke-video-dokazuje-ze-utvary-ministerstva-vnitra-hermeticky-uzavrely/

Česko se stalo světovou výkladní skříní hoaxidu 19 tak okatě, že hausnumerům o nakažených lidech nevěří už ani členové zdravotního výboru sněmovny!

V textu zpochybňujícím nebezpečnost nákazy Covid-19 dostává velký prostor poslanec STAN Petr Pávek a to zejména pro jeho pochybnosti o počtech nakažených v ČR, ale také pro jeho komentáře o demonstraci na Staroměstském náměstí a názoru, že se jednalo o policejní provokaci. Covid-19 je interpretován jako spiknutí za účelem obohacení členů vlád a jejich blízkých na Slovensku a v Česku.

https://aeronet.cz/news/cesko-se-stalo-svetovou-vykladni-skrini-hoaxidu-19-tak-okate-ze-hausnumerum-o-nakazenych-lidech-neveri-uz-ani-clenove-zdravotniho-vyboru-snemovny-je-to-potvrzeno-grafem/

Novarepublika.cz

Témata: Opozice je pranýřována za kritiku Babišovi vlády, v důsledku které zcela propagandisticky vytváří dojem, že je vláda nekompetentní a šíří chaos. Svůj dlouholetý program Antibabiš opoziční politici povyšují nad program Anticovid. Zneužívají těžkou dobu k tomu, aby ji vzápětí potom, co vláda vykoná potřebnou práci, setnuli hlavu. Odvolání ministra zdravotnictví Romana Prymuly resp. důvod jeho odvolání, který se točí kolem schůzky v restauraci na Vyšehradě se bagatelizuje posunutím záležitosti do bulvární frašky, která vyděsila premiéra a ten pod tlakem médií, opozice a „popíračů“ odvolá schopného ministra.

Novinář Iščenko (Sputnik) popisuje slovy ruského ministra zahraničí S. Lavrova představy o tzv. multivektorové Evropě, ve které nebude Rusko poslouchat pohádky o Skripalových, Navalném, sestřeleném letadle MH-17 nebo o státem řízeném dopingu. Zcela otevřeně vyzývá pravicově konzervativní části evropských elit k boji s evropskými liberály a podotýká, že pokud nechtějí roztržku s Ruskem, musí být aktivnější. Evropa si nemůže dovolit přerušit dialog s Ruskem v době, kdy je v hospodářské krizi a zároveň i v krizi vztahů s USA. Rusko je připraveno podpořit své evropské pravicově orientované spojence, ale ti musí být ochotni demonstrovat svou připravenost učinit volbu a řídit se jí do konce. Evropané volbu dělat musí. Židle se rozjíždějí, nelze sloužit dvěma pánům!

Pokračují boje v Náhorním Karabachu. Ázerbájdžán podporovaný Tureckem financovanými džihádisty, nerespektuje dohodu o příměří a posledními útoky získal 15% území v jižní oblasti, kterou po staletí obývají převážně Arméni.

Televizní dokument „Odsun – Vetreibung“ z produkce ČT je kritizován za svůj izolovaný pohled na problematiku poválečného odsunu Němců. Např. podle Petra Kužvarta, tvůrci dokumentu zcela v duchu aktuálního schématu pracují s tématem, jako by neexistovaly vůbec žádné příčiny, které k odsunu vedly. Dokument je založen na výpovědí lidí, kteří se narodili dávno po událostech, tudíž jsou dle autora nevěrohodní. Dílu podle jeho názoru chybí doplnění souvislostí souvisejících se středověkou kolonizací vzniklé enklávy s převažujícím německým obyvatelstvem, která tady v 18. století za Marie Terezie zůstala v důsledku opakovaných proher v konfliktech s Pruskem.

Ivan David opět kritizuje EU za její zemědělskou politiku, financování Zeleného údělu a podléhání tlaku pseudoekologických lobbistů a neziskovek financovaných korporacemi.

Podporované subjekty a osoby: Vláda ČR, Roman Prymula, Rusko, pravicoví konzervativci-extrémisté

Čí hlas je prezentován: Kreml, Sergej Lavrov, SPD, Jan Hamáček

Útoky: EU, Zelený úděl, Západ, Turecko, Demokratická opozice, Bulvár, ČT, ekologické neziskovky, popírači covid-19, evropští liberálové

Autoři: Ivan David, Rostislav Iščenko (Sputnik), Jan Schneider (První Zprávy), Jaroslav Bašta, Petr Kužvart, Jiří Jírovec, Lubomír Man, Petr Hampl (První Zprávy)

Příklady:

Schneider: Nesouhlasím s odvoláním Prymuly!

http://www.novarepublika.cz/2020/10/schneider-nesouhlasim-s-odvolanim.html

K pořadu ČT 2 „Odsun – Vetreibung“

http://www.novarepublika.cz/2020/10/k-poradu-ct-2-odsun-vertreibung.html

Mnohovektorová Evropa

http://www.novarepublika.cz/2020/10/mnohovektorova-evropa.html

Protiproud.cz

Témata: Náhornímu Karabachu se věnuje ruský článek, ve kterém je uvedeno, že premiér Arménie je loutka západních mocností, kterým nejde o Arménii, ale o to, aby se snížil vliv Ruska. Portugalský autor chválí Brazílii za to, že se vymanila z levičáckých utopií.

V záhlaví jednoho – z Ruska převzatého článku – je paní Layenová uvedena jako Lejnová. Je zajímavé, že této urážky se (opakovaně) nedopouští autor originálního textu, ale naši vlastenci v redakci PP. Článek chválí S. Lavrova za jeho ostrá vyjádření proti EU, která tvrdí, že Rusko v současné době není schopno být seriózním partnerem. EU to přehání se svou nadřazeností.

Pan Hučko se vrací ke skandálu syna J. Bidena, o kterém sociální sítě neinformovaly a zasáhly do svobody informací. Po celém světě, včetně ČR, se podepisují petice proti cenzuře na internetu.

Ruský článek se zabývá poslední předvolební debatou kandidátů na prezidenta USA. Vyzdvihuje D. Trumpa, který na mezinárodní úrovni zaznamenává vynikající úspěchy. Poslední z nich je stažení vojáků ze Somálska. Tím chtěl udělat radost V. Putinovi. Demokraté křičí, že to je chyba, protože Somálsko se dostane do rukou Ruska a Číny. Další převzatý článek hovoří o přípravách na zničení D. Trumpa, překažení voleb a o chaosu, který v USA nastane po volbách. Za vším stojí Deep State a levice.

P. Hájek se vyjádřil k demonstraci na Staroměstském náměstí. Ve svém textu opět použil mnoho slov, aby zdůraznil, že část společnosti je nespokojená, že může být vše jinak, že za to může Brusel, a že jedinou cestou je czexit. Ve svém druhém článku píše o skandálu setkání ministra Primuly s J. Faltýnkem. Z vyzrazení obviňuje zpravodajské služby. Na závěr opět opakuje, že řešením je czexit.

Pan Jakl z IVK hovoří o opatřeních na potlačení šíření koronavirové infekce. Nesouhlasí s plošným lockdownem, ale má zato, že každý občan by se měl rozhodovat svobodně a sám.

P. Kopecký se údajně zamýšlí nad příštím uspořádáním poslanecké sněmovny, ale především uráží představitele Pirátské strany, STAN, M. Mináře a chválí M. Zemana a A. Babiše za to, že k nelibosti EU zabránili náporu muslimské migrace na naše území.

Rádoby lidový pan Větvička říká, že v ČR nastupuje totalita. Vláda rozhoduje chaoticky. Koronavirus je mediální podfuck a opakuje se bratrská pomoc nyní z Ameriky a NATO. Přijede 24 amerických lékařů a dalších 300 vojáků NATO, hrajících si na doktory. J. Hamáčka obviňuje z vyvolávání provokací na Staroměstském náměstí.

Pan Semín opakuje, že se papež František vyslovil pro uzákonění registrovaného partnerství homosexuálů.

Podporované subjekty a osoby: Rusko, S. Lavrov, D. Trump, J. Bolsonaro, A. Babiš, M. Zeman

Čí hlas je prezentován: Rusko, D. Trump, J. Bolsonaro, M. Zeman, A. Babiš, euroskeptici, obránci tradičních hodnot

Útoky: Arménie, NATO, Ukrajina, ČT, veřejnoprávní média, V. Moravec, EU, Pirátská strana, U. von der Layenová, vláda ČR, Twitter, Facebook, J. Biden, G. Soros, Demokratická strana (USA), I. Bartoš, M. Minář, M. Koudelka, papež František, J. Hamáček

Autoři: Alexandr Staver, Petr Hájek, Petr Akopov, Chris Farrell, Jose Carlos Sepulveda de Fonseca, Ladislav Jakl, Mikuláš Hučko, Pavel Kopecký, Petr Akopov, Michal Semín, Ladislav Větvička

Příklady:

Starý svět mizí: Lejnová nadále kydá hnůj. Jak dlouho se má Rusko ještě ponižovat? Lavrov pohrozil zmrazením kontaktů s EU. Právo nebo síla? Jak je důležité umět hrát. Když stoupne nadřazenost do hlavy…

https://www.protiproud.cz/politika/5401-stary-svet-mizi-lejnova-nadale-kyda-hnuj-jak-dlouho-se-ma-rusko-jeste-ponizovat-lavrov-pohrozil-zmrazenim-kontaktu-s-eu-pravo-nebo-sila-jak-je-dulezite-umet-hrat-kdyz-stoupne-nadrazenost-do-hlavy.htm

Loupežníci a stánkaři na námluvách: Kapitán Pirátů v premiérském křesle? Část národovců předčila v nenávisti proti Zemanovi i Milion chvilek. Bude hrát Soros s cinknutou vlasteneckou kartou? Co kamaráčoft s Kavárnou?

https://www.protiproud.cz/politika/5406-loupeznici-a-stankari-na-namluvach-kapitan-piratu-v-premierskem-kresle-cast-narodovcu-predcila-v-nenavisti-proti-zemanovi-i-milion-chvilek-bude-hrat-soros-s-cinknutou-vlasteneckou-kartou-co-kamaracoft-s-kavarnou.htm

Vítejte v blázinci: Nobelovku míru pro Babiše a Hamáčka? Čas ztratil svůj rozměr. Sestřelení Prymuly a partie Červeného svetru. Znáte Hájkovo pravidlo? Po letech přichází bratrská pomoc. Máme se ještě na co těšit

https://www.protiproud.cz/politika/5410-vitejte-v-blazinci-nobelovku-miru-pro-babise-a-hamacka-cas-ztratil-svuj-rozmer-sestreleni-prymuly-a-partie-cerveneho-svetru-znate-hajkovo-pravidlo-po-letech-prichazi-bratrska-pomoc-mame-se-jeste-na-co-tesit.htm

cz.sputniknews.com

Témata: COVID-19 – úspěchy ruské vakcíny Sputnik V, zhoršující se situace v ČR, skandál kolem ministra Prymuly kvůli schůzce v restauraci na Vyšehradě. Prostor dostávají články s tureckým narativem proti USA a podporujícím Ázerbajdžán v konfliktu v Náhorním Karabachu. Kritika ČT a Nory Fridrichové za zveřejnění výroku Jany Maláčové, kdy označila premiéra Babiše „debilem“. Kritika a posměšky vůči osobám, které poukazují na účast proruských aktivistů na demonstraci proti vládním opatřením.

Podporované subjekty a osoby: Hrad, Miloš Zeman, Rusko, Vladimir Putin, Čína

Čí hlas je prezentován: Hana Lipovská, Jiří Ovčáček, Tomio Okamura (SPD), Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolora), Jiří Paroubek, Jan Zahradil (ODS)

Útoky: ČT, Nora Fridrichová, Zdeněk Hřib, Piráti, Jan Hamáček (ČSSD), Jiří Pospíšil (TOP 09), EU

Autoři: Dmitrij Korněv, James Tweedie, Vladimír Franta, Roman Michelko, Alena Novotná, Jana Petrova

Příklady:

Další začerněné částky ve smlouvách České televize. Lipovská rozcupovala ředitele Petra Dvořáka

https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020102512702348-dalsi-zacernene-castky-ve-smlouvach-ceske-televize-lipovska-rozcupovala-reditele-petra-dvoraka/

Pyšně se fotil na párty na Karlově mostě a teď soudí druhé. Ovčáček to natřel Pospíšilovi z TOP 09

https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020102212689402-pysne-se-fotil-na-party-na-karlove-moste-a-ted-soudi-druhe-ovcacek-to-natrel-pospisilovi-z-top-09/

Poznámka: Cílem tohoto monitoringu je dlouhodobé vyhodnocování témat, kterými se vybrané weby zabývají. Pouze dlouhodobé vyhodnocení může dát kompletní obraz o míře manipulací daného webu. Jednotlivé články být dezinformační nutně nemusí. Monitoring nemůže postihnout, jaký je vztah jednotlivých autorů publikovaných textů nebo osob weby zmiňovaných vůči danému webu – zda jsou zmiňováni vědomě nebo proti své vůli, apod. Případné reklamace ohledně negativní publicity tyto osoby musí řešit vůči danému webu, nikoli vůči tomuto monitoringu, který jen zpětně zachycuje daný fakt, že informace na webu vyšla.