dezinfo-weby monitoring (4.týden 08/2020)

5637

AC24.cz

Témata: V posledním srpnovém týdnu AC24 reportuje především o koronaviru a vakcíně, dění v USA, Rusku a Bělorusku.

Koronavirus a vakcína: AC24 přináší video od novináře Michaela Matta, ve kterém „ukazuje, jak všichni, od Sorose, přes Gatese, až po Schwaba, Al Gora a generálního tajemníka OSN, připouštějí, že Covid jim nabízí vzácnou příležitost k obnovení světového hospodářství, kontroly populace a globálního obchodu, regulace změny klimatu, vzdělávání a splnění cílů OSN v oblasti udržitelného rozvoje se záměrem zásadně změnit všechny aspekty života, jak je známe.“. Trump oznámil schválení léčby koronaviru krevní plazmou. The Unz Review píše, že USA už na konci roku 2019 věděly, že v Číně se v lednu 2020 objeví koronavirus: „Co myslíte? Byla to pouhá souhra náhod a okolností?“ USA uvalily sankce proti výzkumnému ústavu, který se podílel na vývoji ruské vakcíny proti covidu-19. Senátor Oleg Morozov v komentáři pro Sputnik označil toto rozhodnutí Washingtonu za neúspěch ve vývoji vakcíny. Podle jeho názoru chce USA uzavřít západní trhy pro ruský lék, ale v každém případě po něm bude poptávka. WHO nabádá, abychom se nedomnívali, že vakcína proti koronaviru je „zbytečná“. Putin uvedl, že v září se v Rusku objeví druhá vakcína proti koronaviru, a že jeho dcera se cítí dobře po aplikaci již dostupné vakcíny v nedávných týdnech. V Berlíně se uskutečnily „mega“ demonstrace proti rouškám a jiným nařízením. Babiš chce naočkovat přes 3 miliony lidí, a to pomocí vakcíny od americké firmy Novavax, která má část výroby v ČR.

USA: Americký senátor za Republikánskou stranu Rand Paul je přesvědčen, že zvolení Joe Bidena za prezidenta USA zatáhne zemi do četných válek. Trump vysvětlil, proč USA musí kupovat ropu od Ruska: guvernér státu New York demokrat Andrew Cuomo totiž nedovoluje položit potrubí přes území státu New York. V centru Portlandu se Antifa pokusila blokovat průjezd podporovatelů Trumpa.

Bělorusko: Běloruské babičky se slovně pustily do korespondenta CNN. Policie rozehnala účastníky protestní akce v Minsku. V Minsku byl podniknut útok na libyjskou ambasádu.

Rusko: Ruský jaderný podnik Rosatom zveřejnil záběry z exploze obří jaderné bomby o síle přes 50 megatun (z roku 1961). Ruské stíhačky Su-27 zachytily americký bombardér nad Baltským mořem. V Rusku testují na Su-57 nejnovější „skryté“ rakety.

Čína: neakceptuje nelegitimní sankce USA proti čínským společnostem kvůli jejich účasti v budování v Jihočínském moři a je připravena k rozhodným opatřením na ochranu zájmů a práv svých občanů a podniků.

Ostatní: Ukrajinská stíhačka během cvičení srazila dopravní značku. Proběhly demonstrace v několika zemích za odstoupení izraelského premiéra Netanyuha. Manželka Jozefa Chovance a její právníci rovněž portálu Pravda nesestříhanou verzi videa toho, jak zemřel Slovák Jozef Chovanec v Belgii. Kaliňák podal trestní oznámení na premiéra Matoviče kvůli plagiátorství v diplomové práci.

75 % textů je přímo přebráno z české verze Sputnika.

Kdo dostává prostor: Rusko, Rand Paul, Vladimir Putin, Donald Trump, Michael Matt, Ron Unz

Čí hlas je prezentován: Erik Kaliňák, Igor Melicher, Andrej Babiš

Na koho se útočí: USA, Demokratická strana v USA, Joe Biden, migranti

Příklady:

Co se skutečně děje na pozadí globální „pandemie“?

https://ac24.cz/-/co-se-skutecne-deje-na-pozadi-globalni-pandemie-

Ron Unz: Jak mohl Washington v listopadu 2019 vědět, že se v Číně  v lednu 2020 objeví koronavirus?

https://ac24.cz/-/ron-unz-jak-mohl-washington-v-listopadu-2019-vedet-ze-se-v-cine-v-lednu-2020-objevi-koronvirus-

V USA uvedli hrozné následky případného zvolení Joe Bidena za prezidenta https://ac24.cz/-/v-usa-uvedli-hrozne-nasledky-pripadneho-zvoleni-joe-bidena-za-prezidenta

Aeronet.cz

Témata: v souvislosti se zřízením intervenčního fondu na podporu běloruské opozice je kritizován ministr Petříček. Fond je interpretován jako další důkaz vměšování české vlády do vnitřních záležitostí Běloruska a ohrožování bezpečnosti českých diplomatů v Minsku. Petříčkova kritika ruských snah o ovlivňování českého mínění je pak popisována jako Petříčkův dvojí metr. Samotné demonstrace v Bělorusku jsou popisovány jako akce malého procenta populace a jsou připodobňovány k akcím Milionu chvilek pro demokracii, které mají být za zenitem (viz. příklady).

Aeronet se odvolává na ruskou alternativu a interpretuje Navalného zdravotní stav jako otravu ze strany ruské oligarchie, která není pod kontrolou Kremlu, a která využila Navalného údajného užívání kokainu. Situaci zasazuje do globálních bojů mezi „židy a Židy“ a vykresluje Kreml jako subjekt s eminentním zájmem držet Navalného naživu. Vojenská aktivita Číny v Jihočínském moři je dávána do kontrastu s českou delegací na Tchaj-wan, kdy Čína je vykreslována jako technologicky, ekonomicky a vojensky se nejvíce rozvíjející mocnost a vazby s Tchaj-wanem jako naprosto kontraproduktivní.

Objevuje se problematika dostavby JE Dukovany prostřednictvím účasti českých vojáků na misi v Mali (viz. příklady). Počty účastníků na demonstraci v Berlíně proti koronavirovým opatřením jsou údajně záměrně podhodnocovány.

Podporované subjekty či osoby: opravdoví vlastenci, běloruské pořádkové jednotky a bezpečnostní služby, Andrej Babiš za ignorování protestů Milionu chvilek pro demokracii a hnutí ANO obecně, Vladimir Putin a snahy ruských úřadů udržet Alexeje Navalného naživu, Boris Zimin a Dmitrij Zimin za pomoc při převozu Navalného, Řecko

Čí názor je reprezentován: Aleksandr Lukašenko, Jaroslav Foldyna, Andrej Babiš, Vladimir Putin a Kreml obecně, Číny, čínské firmy a čínské technologie jako závratně rychle se rozvíjející země, Lubomír Zaorálek za výzvu ke stažení českých vojáků z Mali, Řecko za to, že nese největší břímě uprchlické krize, Robert F. Kennedy za vystoupení na berlínské demonstraci proti koronavirovým opatřením.

Útoky: Tomáš Petříček, Mike Pompeo, Milion chvilek pro demokracii, Alexej Navalný za konzumaci kokainu, neziskovky, Miloš Vystrčil a česká delegace na Tchaj-wan, francouzská AREVA, ČEZ za údajné zapojení do obchodních dohod s AREVOU, EU, uprchlíci, ČT a světová mainstreamová média a sionistické zpravodajské agentury.

Autoři: Šéfredaktor VK

Příklady:

Minulou neděli v Minsku demonstrovalo 100 000 lidí a západní média křičí, že desetimilionové Bělorusko chce změnu režimu!

Vychází se z vystoupení Jaroslava Foldyny v PS PCŘ: Lukašenko je prezentován jako demokraticky zvolený představitel země, který se podobně jako demokraticky zvolený Babiš nemá proč přizpůsobovat názoru 1% demonstrujících (3% v případě Česka). Rozdíl má být pouze v tom, že Lukašenko nezřídil fond na podporu české opozice.

https://aeronet.cz/news/minulou-nedeli-v-minsku-demonstrovalo-100-000-lidi-a-zapadni-media-krici-ze-desetimilionove-belorusko-chce-zmenu-rezimu-v-praze-v-cervnu-2019-demonstrovalo-na-letne-300-000-chvilkaru-a-zapadni-media/

Česká válka v Mali bude pokračovat zatímco Řecko zoufale volá o pomoc..

Účast českých vojáků na misi v Mali je popisována jako snaha ČEZu zalíbit se francouzské AREVĚ, která údajně stojí za angažováním Francie ve své bývalé kolonii. Hlavním důvodem má být ovládnutí nalezišť uranu na úkor Pekingu, díky kterým nebude AREVĚ schopen nikdo konkurovat na dukovanském tendru.

https://aeronet.cz/news/ceska-valka-v-mali-bude-pokracovat-zatimco-recko-zoufale-vola-o-pomoc-aby-clenske-staty-nato-poslaly-vojaky-na-recke-hranice-k-ochrane-pred-tureckou-agresi-proc-namisto-pomoci-recku/

Novarepublika.cz

Témata: Marginalizováním politického významu A. Navalného se zpochybňují nejen německé informace o jeho otravě, ale také motivace ruské moci na pokusu o jeho likvidaci. Za možného viníka se označuje západ.

Běloruská otázka se vykresluje ve světle mezinárodního politického rámce, ve kterém expanduje zglobalizovaný monopolní kapitalismus neoliberálního střihu. Západ se neustále snaží získat vliv na dalších územích u ruských hranic. Západní oligarchické ekonomiky naštěstí neuspěly ve snaze o podřízení a vykradení Ruska, ale v tomto důsledku se šíří hluboká a nenávistná rusofoboie uvnitř jejich východoevropských polokolonií. Jinde se běloruské nepokoje popisují ve světle všech barevných revolucí včetně gruzínské, ukrajinské nebo venezuelské, které dopadly neúspěchem a zhroucením dotčených států. Novináři a politici stojící na straně běloruských demonstrantů a hájící jejich právo na svobodné volby jsou komičtí angažovaní protiruští xenofobové. Patří sem zejména minisitr zahr. Petříček a novinář J. Železný. Svět potřebuje vyváženost západu a východu a pobaltští politici, demokraté v USA nebo Tomáš Petříček chtějí válku a krev! Za využití polského komentátora jako běloruského informačního zdroje se spílá České televizi. Autor se podivuje nad absencí českého komentátora v Minsku a vzhledem k tomu, jak se všeobecně na dění v Bělorusku Poláci dívají, obviňuje polského novináře se zaujatosti.

Objevuje se kritika EU za dlouholetou finanční podporu Turecka na jejímž základě se prezident Erdogan připravil na současné geologické průzkumy ve středomoří. Evropská Unie posílala finance za účelem demokratizace, která se ovšem nekoná, ba naopak. Erdogan se stal diktátorem ve jménu Muslimského bratrstva a Turecko je státem bez demokracie i dělby moci. Poukazuje se také na možné dopady tzv. Zeleného údělu na zemědělství jednotlivých států EU, které podle Ivana Davida údajně přijde o značné finanční prostředky.

Skupina osobností v čele s herním vývojářem Danielem Vávrou sepsala petici s názvem „Zastavme omezování svobody projevu na globálních sociálních sítích“, kterou se míní prostřednictvím poslanců obrátit na Facebook, Twitter, Google apod. ve snaze revidovat jejich pravidla a zásady v oblasti svobody projevu. Objevuje se také dopis Olze Richterové resp. členům Pirátské strany, který polemizuje s pirátským pohledem na rovnoprávnost a otázky LGBT. Obhajuje se vládní snaha pomoct důchodcům formou rouškovného a odpůrci této jednorázové finanční podpory jsou zesměšňováni a označování za pokrytce.

Dále se na stránkách NR spekuluje o zapojení USA resp. CIA do vzniku a šíření Covidu-19. Tentokrát v souvislosti se snahou o poškození Iránu, který má s USA dlouhodobě velmi napjaté vztahy. Veřejné vyjádření Americké velvyslankyně v Tbilisi k blížícím se gruzínským volbám je popisováno jako vměšování USA a snahu o reinkarnaci Saakašviliho režimu. Šíři se odkazy na videa zobrazující údajné aktuální nepokoje v Malmo ve Švédsku, související s reakcí islámských migrantů na pálení koránu a také se objevuje překlad článku o stoupající agresivitě migrantů ve Francii a z toho plynoucí důsledky.

Podporované subjekty a osoby: Rusko

Čí hlas je prezentován: Kreml, SPD, ProtiProud, První Zprávy, Vaše Věc, Czexit scéna

Útoky: EU, USA, CIA, západ, multikulturalismus a migrace, Tomáš Petříček, Jakub Železný, ČT, vedení pobalstských států, J. Biden, demokraté v USA, Piráti, Olga Richterová

Autoři: Ivan David, Lubomír Man (překlad ze zahr. zdroje), Petr Kužvart, -bj-, Guy Milliere, Jiří Vyvadil (VašeVěc), -ps- (První Zprávy), Leo K. (KosaZostra), Outsidermedia (překlad z Fondsk.ru), Daniel Vávra (Parlamentní Listy), Petr Hájek (ProtiProud), Jan Schneider (První Zprávy)

Příklady:

Jak mohl Washington v listopadu 2019 vědět, že se v Číně v lednu 2020 objeví Covid-19? http://www.novarepublika.cz/2020/08/jak-mohl-washington-v-listopadu-2019.html

Protiproud.cz

Témata: Hlavním tématem tohoto týdne se zdá být odpor proti elektromobilitě a ekologickým aktivitám v západní Evropě. J. Bartoň věcně popisuje situaci okolo solárních elektráren, dotací a podvodů s touto problematikou spojených. Upozorňuje, že za chyby státu vždy zaplatí daňový poplatník.
Další převzatý článek z blogu na idnes.cz, K. Wágnera a další, kritizuje elektromobilitu a další ekologická opatření. Autor tvrdí, že lidé klima neovlivní.

Tradiční a stále se opakující téma zejména v režii převzatých ruských článku je prohnilost Západu. Francouzský učitel, žijící v USA, nekritický podporovatel D. Trumpa a bojovník proti přistěhovalcům píše ve svém článku o hrůzách, které páchají islamističtí přistěhovalci ve Francii. Ruský článek a tradiční autorka pokračuje v nekonečném seriálu o tom, jak je na Západě zle. Nyní jsou tématem američtí a britští důchodci, kteří mají před sebou pouze jedinou perspektivu a to sebevraždu.

Téma Navalnyj se objevuje pouze jednou. Ruský článek, jehož autor se pozastavuje nad tím jak se „kavárna“ snaží přesvědčit svět, že byl A. Navalnyj otráven. Podle autora se jednalo pouze o metabolickou poruchu, a Navalného pouze zkrachovalý anarchista, oběť chorobné ctižádostivosti. Západ rozehrává nechutné šarády, kdy obviňuje Rusko bez důkazů, stejně tak, jako tomu bylo v případě Skripalových.

Také téma Běloruska se objevuje pouze jednou, a to v souvislosti s Čínou. Převzatý článek ruského autora z Nikkei Asian Review spekuluje o tom, že by situaci v Bělorusku mohla využít Čína v rámci svého programu Nové hedvábné stezky a přiblížit se tak Evropě.

Dění v ČR se věnuje P. Kopecký. Upozorňuje na nespravedlnost, kterou spatřuje v tom, že pan Velička z Vlasteneckých novin má být potrestán za svá slova, kdežto ostatní, jako například Pavel Novotný, jsou osvobozováni. V článku stihne počastovat urážkami především představitele ČSSD i České elfy, které nazývá vrchní udavačskou platformou. „Stačí, aby v diskusi pod facebookovým příspěvkem někdo jadrněji vyjádřil svůj názor na multikulturní obohacení v podobě imigrantů, muslimů či cikánů a už mu jde ideová policie po krku.“
P. Hájek pokládá za nehoráznost kritiku Babišem navrhovaného rouškovného, když ti stejní kritici mlčí při daleko větším zadlužováním EU. Dalším prohřeškem Bruselu je podle něj tzv. green deal. A nezapomene zmínit neziskovky, které za pomocí Turecka vozí migranty do Evropy, jak naši „demokraté“ chtějí posílat miliony povstalcům do Běloruska, miliardy americkým zbrojovkám, aby nakonec jako alternativu předložil Czexit.
Pan Jemelík spekuluje nad pádem Nečasovy vlády a tím, komu celá akce prospěla a kdo za ní stál. Dozvídáme se, že za vším zřejmě stojí USA prostřednictvím svého velvyslanectví v Praze.
Na poslední chvíli se P. Hájek ještě vyjádřil negativně i k cestě senátorů na Tchaj-wan. Kritizuje také soud s Antonínem D., který se bude zodpovídat za podporu a propagaci terorismu.

Poněkud kuriózní témata zastupují tento týden dva články.
Převzatý katastrofický článek se zabývá návodem na přežití. Např.: „… Je třeba si zvyknout na skutečnost, že možná bude nutné překročit i etické normy, na které jsou lidé zvyklí. Je třeba se naučit chovat ne jako šelma, ne jako oběť, ale jako chřestýš. Heslo zní: rychle, nenápadně – a bez sentimentu.“

Převzatý článek z christianitas.sk pojednává o používání tabáku v historii, zejména církevními představiteli. Vychází z knihy p. Dominka Pecky Z deníku marnosti.

Podporované osoby a subjekty: Energetické lobby kritizující alternativní zdroje, konspirátoři, dezinformátoři, Rusko, Vladimir Putin, Andrej Babiš (ANO)

Čí hlas je prezentován: Rusko, Alexandr Lukašenko, Čína, Andrej Babiš, Marine Le Penová, Donald Trump, Vladimir Putin, Miloš Zeman, Stanislav Křeček, Radek Velička, Vlastenecké noviny, V. Zeman, Václav Klaus

Útoky: bývalé vlády ČR, A. Navalnyj, A. Politkovká, A. Merkelová, B. Jelcin, západní vlády, ODS, TOP 09, Lidovci, média vlastněná Bakalou a Křetínským, Brusel, EU, USA, islamisté, přistěhovalci, elektromobilita, ekologie, B. Sobotka, J. Hamáček, M. Marxová, T. Petříček, L. Zaorálek, Čeští elfové, A. Šabatová, M. Vystrčil, I. Lukačovič, V. Havel, M. Bílý (státní zástupce)

Autoři: Jan Bartoň, Dimitri Sime S, Petr Akopov, Viktorie Nikiforová, Petr Hájek, Guy Milliere, Karel Wágner, Branislav Krasnovský, Zdeněk Jemelík, Pavel Kopecký, John B. Buescher, Dominik Pecka
Pozn.: Řada jmen autorů jsou pseudonymy nebo skutečný autor ani zdroj není uveden.

Příklady:
Kauza Navalnyj jde do obrátek: Byl zneuznaný revolucionář otráven? Jako Trockij na příkaz Stalina! Jistě nic osobního, jen propaganda lačnící po obětech. Chorobná touha po moci. Kdepak je (pokud je) teď asi Skripal?
Autor: Petr Akopov

https://www.protiproud.cz/politika/5288-kauza-navalnyj-jde-do-obratek-byl-zneuznany-revolucionar-otraven-jako-trockij-na-prikaz-stalina-jiste-nic-osobniho-jen-propaganda-lacnici-po-obetech-chorobna-touha-po-moci-kdepak-je-pokud-je-ted-asi-skripal.htm


Rachot kolem pár korun českým důchodcům: Miliardy americkým zbrojovkám? Jasně! Běloruským pučistům? Ovšem! Našim mámám, tátům, bábám, dědům? Fuj! Konec starých časů. Ostatně soudím…

https://www.protiproud.cz/politika/5289-rachot-kolem-par-korun-ceskym-duchodcum-miliardy-americkym-zbrojovkam-jasne-beloruskym-pucistum-ovsem-nasim-mamam-tatum-babam-dedum-fuj-konec-starych-casu-ostatne-soudim.htm


Jak přežít katastrofu: Nejdůležitější technika. Běhat jako Rambo nebo splynout s davem? Na venkově bude ještě hůře. Chceme dopadnout jako lumíci? Poučky pro přežití. Jugoslávie či Sýrie může být snadno i zde

https://www.protiproud.cz/politika/5292-jak-prezit-katastrofu-nejdulezitejsi-technika-behat-jako-rambo-nebo-splynout-s-davem-na-venkove-bude-jeste-hure-chceme-dopadnout-jako-lumici-poucky-pro-preziti-jugoslavie-ci-syrie-muze-byt-snadno-i-zde.htm

cz.sputniknews.com

Témata: Otrava Alexeje Navalného – je nazývána kauzou, chvála postupu omské nemocnice, spekulace o tom, kdo to mohl udělat ve smyslu Rusko by si ničím nepomohlo, bylo by to víc škody nebo užitku, kdyby za tím stálo Rusko, Rusko obviňuje Německo z politizace aféry. Cesta Miloše Vystrčila na Tchaj-wan – kritika cesty, je v rozporu s oficiální politikou ČR, je to porušení principu jedné Číny. Ruská vakcína proti COVID-19 inspiruje další země k zrychleným registracím, v Rusku se během září objeví druhá vakcína. Situace v Bělorusku – západní vojska jsou na západní hranici, Bělorusko se cítí v ohrožení, Rusové jsou v případě potřeby připraveni pomoc.

Podporované osoby či subjekty: Rusko, Vladimir Putin, Čína, Hrad

Čí názor je prezentován: Zdeněk Ondráček (KSČM), Hana Lipovská, Jiří Ovčáček, Xaver Veselý, Hana Lipovská

Útoky: EU, Miloš Vystrčil, „Pražská kavárna“, Zuzana Čaputová, gen. Petr Pavel

Autoři: Dmitrij Korněv, Vladimír Franta, Tatjana Naronskaja, Michal Prozíravý, Roman Michelko, Alena Novotná

Příklady:

EU není elitním klubem ale sektou! Lipovská se obula do Bruselu a rozškatulkovala své důvody

https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020082912446251-eu-neni-elitnim-klubem-ale-sektou-lipovska-se-obula-do-bruselu-a-rozskatulkovala-sve-duvody/

Putin uvedl, že v září se v Rusku objeví druhá vakcína proti koronaviru

https://cz.sputniknews.com/svet/2020082712437346-putin-uvedl-ze-v-zari-se-v-rusku-objevi-druha-vakcina-proti-koronaviru

Poznámka: Cílem tohoto monitoringu je dlouhodobé vyhodnocování témat, kterými se vybrané weby zabývají. Pouze dlouhodobé vyhodnocení může dát kompletní obraz o míře manipulací daného webu. Jednotlivé články být dezinformační nutně nemusí. Monitoring nemůže postihnout, jaký je vztah jednotlivých autorů publikovaných textů nebo osob weby zmiňovaných vůči danému webu – zda jsou zmiňováni vědomě nebo proti své vůli, apod. Případné reklamace ohledně negativní publicity tyto osoby musí řešit vůči danému webu, nikoli vůči tomuto monitoringu, který jen zpětně zachycuje daný fakt, že informace na webu vyšla. 

Pro do tohoto monitoringu dříve zařazované Parlamentní listy chystáme nový formát, který by lépe odpovídal jejich postavení v českém dezinformačním ekosystému. Vyřazení z tohoto formátu tedy neznamená, že bychom je přestali považovat za dezinformační web hodný pozornosti.