dezinfo-weby monitoring (4. týden 02/2022)

36367

V souvislosti s ruským útokem na Ukrajinu byla v ČR pozastavena platnost některých domén, další weby se pravděpodobně ocitly pod DDoS útoky a nejsou či nebyly dostupné. To se týká i některých webů sledovaných Českými elfy, proto je tento monitoring za minulý týden obsahově omezenější, než byla předchozí vydání. Omezení se zřejmě bude týkat i monitoringů v následujících týdnech.

Aeronet.cz/Aeronet.news

Témata:

Rusko-ukrajinská válka: Minulý týden obsah AE zcela dominuje situace kolem uznání DLR, LLR a zahájení ruské invaze na Ukrajině. Aeronet reprodukuje všechny narativy Kremlu, které vysvětlují motivy, důvody a cíle ruské invaze i Putinovy dějepisné floskule o vzniku Ukrajiny a úloze komunistické strany. Ukrajinu ovládá loutková vláda, která usiluje o vybudování amerických i NATO základen na svém území. Prvním vyhlášeným sankčním opatřením se reprezentanti Kremlu a redakce AE vysmívají stejně jako Německu, které je závislé na ruském plynu. Jsou zveřejněny videa z prvních okamžiků operace a např. i údajný úprk ukrajinské armády před ruskými vojáky. Ukrajinská armáda se vyobrazuje jako spolek neumětelů, který bude resetován před rok 2014. Rusko nebude válčit, pouze demilitarizovat a denacifikovat Ukrajinu. V posledním textu týdne je čtenářům nabídnut český překlad Putinova projevu před začátkem vojenské operace – války na Ukrajině.

Zákaz alternativních serverů: Krátce se Aeronet vyjádřil k blokování webů v souvislosti s dezinformacemi a válkou. Redakce se zlobí na českou vládu, že jde o umlčování, které je pokračováním covidového teroru. Epidemiologická opatření proti obyvatelstvu nahrazují opatření ideologická! Činnost alternativních zdrojů je údajně užitečná, poněvadž narušuje monopol na ovládání veřejného mínění.

Podporované subjekty a osoby: Kreml

Útoky: EU, USA, NATO, Ukrajina, Izrael a židovské spiknutí

Autoři: Šéfredaktor VK

Příklady:

Rusko zahájilo vojenskou operaci…

https://aeronet.news/rusko-zahajilo-vojenskou-operaci-na-ukrajine-podle-vladimira-putina-je-cilem-operace-nejprve-demilitarizace-celeho-statu-a-nasledne-denacifikace-ruska-armada-vstoupila-na-ukrajinu-z-donbasu-z-krymu/

Putin podepsal dekrety uznávající nezávislost DLR, LLR…

https://aeronet.news/prezident-vladimir-putin-podepsal-v-kremlu-dekrety-uznavajici-nezavislost-donecke-a-luhanske-lidove-republiky-a-pred-podpisem-vyslal-kyjevu-ultimatum-ukrajina-musi-okamzite-ukoncit-vojenske-operace/

Vítězný únor Fialovy třeskutě demokratické vlády…

https://aeronet.news/vitezny-unor-fialovy-treskute-demokraticke-vlady-ktera-si-jen-vypujcila-nastroje-komunisticke-strany-ciny-k-umlcovani-nazorove-a-politicke-opozice-na-internetu-v-cr/

Parlamentnilisty.cz

Témata:

Ukrajina: Prakticky až do zahájení ruské invaze na Ukrajinu pokračovaly Parlamentní listy v rétorice uplynulých týdnů. Opakovaně byla zpochybňována možnost invaze a z eskalování situace byl obviňován Západ (zejména pak USA a NATO). Parlamentní listy poukazovaly na finanční zájmy USA, ty měly být motivací pro vyhrocení situace. Rusko bylo naopak prezentováno jako země, která se brání agresivní expanzi NATO (v této souvislosti Parlamentní listy zmiňují obrannou dohodu mezi USA a Slovenskem a rovněž oživují narativ o ztrátě suverenity Slovenska. Rovněž byla napadána veškerá srovnání situace na Ukrajině a v jejím sousedství se situací v Sudetech v roce 1938. I nadále byl připomínán narativ o údajném závazku NATO o nerozšiřování se na východ. Útokům byly vystaveny i možné sankce proti Rusku, které jej prý „ani nepolechtají, ale naopak zocelí“, připomínána je i možnost, že „nám Rusko zavře kohouty“.

Po zahájení invaze bylo možné pozorovat zásadní změnu stylu. Ve čtvrtek dopoledne byly zaznamenány články, které informovaly o údajné genocidě ruskojazyčné populace na Ukrajině, nicméně tyto se relativně rychle vytratily. O něco déle vydržely články vymezující se proti možné reakci Západu a obhajující Putina, který prý „udělal jen to co musel“. V průběhu čtvrtku a pátku se ještě objevuje několik rozhovorů, kde odborníci, které PL oslovily, sice kritizují ruskou agresi na Ukrajině, nicméně chválí „geniální plán“ prezidenta Putina a následně se stáčí ke kritice Západu a poukazují na jeho údajnou slabost a neschopnost reagovat. Tato údajná neschopnost reakce je prezentována jako pobídka Putina k akci. Během víkendu již vycházely články prakticky výhradně informativního charakteru.

Vnitrostátní dění: Vláda ČR byla obviňována ze zdražování a neschopnosti řešit energetickou krizi, v této souvislosti je část viny kladena i na vládu A. Babiše, která podlehla „klimahysterii“ a přistoupila na Green Deal.

Několika útokům čelila i BIS, která má, dle Parlamentních listů, pomocí řízených úniků informací manipulovat veřejným míněním. Došlo i na zpochybnění zapojení ruských tajných služeb do útoku ve Vrběticích. Ten měl být dílem údajně dílem české kontrarozvědky, a to na objednávku „zahraničního partnera“.

V průběhu víkendu bylo zaznamenáno několik článků, které se věnovaly kauze vypnutí osmi dezinformačních webů. Tyto články byly ke krokům, které učinilo sdruženi NIC.CZ, bezvýhradně kritické. Argumentovalo se údajnou nezákonností a zaváděním cenzury.

Podporované subjekty a osoby: Andrej Babiš (ANO), ANO, Jindřich Rajchl, Maďarsko, Miloš Zeman, Národní mládež, Rusko, Srbsko, Uhlí, Ukrajina, Vladimír Putin

Útoky: Andrej Babiš (ANO), Aneta Langerová, ANO, BIS, Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, ČT, EU, Franz Timmermans, Green Deal, Green deal, Jan Čižinský (Praha sobě), Jan Lipavský (Piráti), Jana Černochová (ODS), Jiří Mazánek, Joe Biden, LGBT, Markéta Chaloupská, Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Miloš Vystrčil (ODS), Miloš Zeman, Miroslava Němcová (ODS), NATO, NCOZ, Německo, Očkování, Olaf Scholz, Ondřej Kundra, pandemický zákon, Petr Fiala (ODS), Respekt, Rusko, Ukrajina, USA, Velká Británie, Vít Rakušan (STAN), Vláda ČR, Vladimír Putin, Vládnoucí elity, Západ

Příklady:

Vlastizrada BIS. Jsou na to důkazy. Plukovník naléhavě vystoupil k Vrběticím

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Vlastizrada-BIS-Jsou-na-to-dukazy-Plukovnik-nalehave-vystoupil-k-Vrbeticim-693477

Asi nás zahřejí Pekarová s Lipavským, žasne Foldyna. Odmítnout plyn z Ruska? Politici se přou. Klíčové Německo

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Asi-nas-zahreji-Pekarova-s-Lipavskym-zasne-Foldyna-Odmitnout-plyn-z-Ruska-Politici-se-prou-Klicove-Nemecko-693814

SlovanskeNebe.cz

Témata: V týdnu 21.-27.2. se web Slovanské nebe zabývá výhradně válečným konfliktem na Ukrajině. Informace přebírá v drtivé většině z ruských webových portálů, a to včetně zpráv týkajících se České republiky.

Spojenci Ruska: Web cituje některá vyjádření zahraničních politiků, která interpretuje jako podporu RF: vyjádření finského prezidenta, že Finsko nemá důvod vstupovat do NATO. Rusko-srbská spolupráce Alexandera Vučiće a příslib, že Srbsko neuvalí sankce na Moskvu. Pochvalné výroky Donalda Trumpa na adresu Vladimíra Putina, kterého považuje za „chytrého chlapa“. Prezident Venezuely Nicolás Maduro uznává vyhlášení DLR a LLR. Vyjádření Érica Zemmoura o členství Francie v NATO, které jí brání v samostatné politice a o nežádoucí expanzi NATO na východ Evropy. Opět odkazuje na rusko-čínské prohlášení z počátku února.

Domácí politika: Web také informuje o oficiálních postojích a výrocích českých vládních politiků souvisejících s podporou Ukrajiny. Cituje Víta Rakušana ohledně plánu zpřísnit udělování víz Rusům a oficiální vyjádření ČR ruskému velvyslanci v Praze ohledně vyhlášení DLR a LLR. Oproti minulému týdnu, kdy web opakovaně citoval výroky Miloše Zemana, se tentokrát české hlavě státu nevěnuje ani jednou.

Zlý západ a mírotvorné Rusko: Rétorika webu označuje za příčinu konfliktu na Ukrajině jednoznačně expanzi NATO, která se rovná agresi vůči RF. Po zprávě o rozhodnutí Vladimíra Putina uznat LLR a DLR se zaměřuje na žádosti místních obyvatel o ruské občanství, mluví o „genocidě na Donbasu“, „nucené ukrajinizaci východu země“. Opakuje Putinovy výroky o právu „všech národů Ukrajiny“ na sebeurčení, „Kyjevskou elitu“ obviňuje, že si vzala Ukrajinu jako rukojmí a ta že je již „prakticky kolonií Spojených států a Evropy“. Přináší zprávu o vyslání ruských „mírových jednotek“ jako vyžádanou pomoc vůdcům DLR a LLR, které mají zajistit mír na Donbasu a chránit životy ruského lidu. V souvislosti s tím informuje o zničení „amerických (zahraničních) žoldnéřů“ na Donbase, kteří měli dokládat přímé napojení západu na konflikt v oblasti. Zároveň tvrdí, že Rusko udělalo vše pro zachování územní celistvosti na Ukrajině.

Ve čtvrtek 24.2. přichází zpráva o rozhodnutí Vladimíra Putina pro „speciální vojenskou operaci na Donbasu“. Hlava státu poznamenala, že plány Ruska nezahrnují okupaci Ukrajiny. Dodal, že Rusko bude usilovat o demilitarizaci Ukrajiny a nedovolí, aby tam byly umístěny jaderné zbraně.“. Následuje zpráva o tom, že „ukrajinská armáda se hromadně vzdává a ruské jednotky bez jakéhokoliv odporu vstupují do měst Ukrajiny“, chybí jakákoliv zpráva, která by vysvětlovala rozšíření ruské agrese mimo LLR a DLR. Následující článek popisuje ruské „rozsáhlé raketové útoky na největší města a vojenská zařízení ozbrojených sil Ukrajiny“. Neustále je opakován narativ, že „ruská armáda neútočí na města Ukrajiny, vojenská infrastruktura je vyřazena z provozu vysoce přesnými prostředky. Nic neohrožuje civilní obyvatelstvo“ a že ruské plány podle Putina „nezahrnují okupaci Ukrajiny“. Mluví se o její denacifikaci a demilitarizaci, „která pomůže osvobodit bratrský lid od útlaku neonacistů, kteří se chopili moci v zemi“.

Přestože v minulém týdnu na webu vycházely 3–4 články denně, v pátek 25. a v sobotu 26.2. nevyšel žádný.

V neděli 27. vychází článek bez jakéhokoliv dalšího komentáře tlumočící žádost Ramzana Kadyrova vůči Putinovi o rozkaz „skončit s nacisty a samozřejmě s teroristy, kteří zabili naše ženy, seniory a děti v Čečenské republice“. Následují informace o bezprecedentním financování zbraní EU Ukrajině a zvýšení dodávek zbraní z NATO, které jsou však jen úvodem pro zdůraznění, že RF útočí výhradně na cíle vojenské infrastruktury Ukrajiny.

Podporované subjekty: Vladimír Putin, DLR + LLR, Ramzan Kadyrov, Éric Zemmour, Sauli Niinistö, Minské dohody, Oleg Bondarenko, Srbsko, Alexander Vučić, Donald Trump, Venezuela, Nicolás Maduro, Dmitrij Peskov, Čína

Útoky: NATO, Josep Borell, Washington, „Kyjevská elita“, „američtí žoldnéři“, ukrajinská armáda, Joe Biden, prezident Ukrajiny

Autoři: Edaily.com/ru/news, TASS, sk.news-front.info, rt.com, vinegret.cz, regnum.ru, avia.pro, es.news-front.info, m24.ru, URA.ru., lentachel.ru, ria.ru

Příklady:

Trump chválí ruského prezidenta Putina

https://slovanskenebe.com/2022/02/trump-chvali-ruskeho-prezidenta-putina/

Ukrajinu je třeba osvobodit od nacistů – Peskov

https://slovanskenebe.com/2022/02/ukrajinu-je-treba-osvobodit-od-nacistu-peskov/

Sputnik

Témata: Dominantním tématem bylo dění na Ukrajině, a to před i po ruské invazi.

Ve dnech těsně před invazí šířil Sputnik propagandu, která měla za cíl útok na Ukrajinu legitimizovat. Jednalo se o dezinformace týkající se možného útoku Ukrajiny na civilní obyvatelstvo na Donbasu a na Krymu. Před útokem se rovněž tematizovalo uznání samozvaných separatistických „republik“. Dalším z podtémat byla možná energetická krize, kterou by válka na Ukrajině přinesla. Některé texty se věnovaly situaci na Slovensku, zejm. v kontextu podpisu obranné dohody s USA.

Po čtvrtečním ruském útoku na Ukrajinu Sputnik psal způsobem, který lze označit za ruskou válečnou propagandu. Základním kamenem jsou zprávy o postupu a úspěších ruských jednotek Vedle rámování agrese jako „demilitarizace a denacifikace“, dále se jedná zejména o prostor projevům V. Putina a dalších zástupců režimu (např. S. Šojgu, S. Lavrov). Sputnik dále šíří dezinformace o tom, že Rusko neútočí na civilní cíle, a že to jsou naopak Ukrajinci, kdo útočí na civilisty v Doněcku a Luhansku. Dalším narativem je i to, že Ukrajinci se hromadně vzdávají. Rámování „speciální operace“ je rovněž takové, že vedle Ukrajiny je Západ tím skutečným viníkem, který Rusko vyprovokoval. Pozornost je věnovaná i západním sankcím vůči Rusku.

Podporované subjekty a osoby: Rusko, Vladimir Putin, Robert Fico

Útoky: Ukrajina, USA, NATO, vláda Petra Fialy, slovenská vláda, Markéta Pekarová Adamová (TOP09)

Příklady:

Tolik lží a hloupé propagandy, chce se mi blít… Čechy znechutil tweet MZV ČR o situaci na Ukrajině

https://cz.sputniknews.com/20220221/tolik-lzi-a-hloupe-propagandy-chce-se-mi-blit-cechy-znechutil-tweet-mzv-cr-o-situaci-na-ukrajine-17721934.html

Ruská FSB zabránila teroristickému útoku na Krymu

https://cz.sputniknews.com/20220223/ruska-fsb-zabranila-teroristickemu-utoku-na-krymu-17759842.html

Kreml: Slovo „okupace“ ve vztahu k vojenské operaci k demilitarizaci Ukrajiny není použitelné

https://cz.sputniknews.com/20220224/kreml-slovo-okupace-ve-vztahu-ke-vojenske-operaci-k-demilitarizaci-ukrajiny-neni-pouzitelne-17781211.html

Rusko bylo donuceno k operaci na Ukrajině. Západ ztrácí šanci na dominanci. Názor

https://cz.sputniknews.com/20220225/rusko-bylo-donuceno-k-operaci-na-ukrajine-zapad-ztraci-sanci-na-dominanci-nazor-17804581.html

Poznámka: Cílem tohoto monitoringu je dlouhodobé vyhodnocování témat, kterými se vybrané weby zabývají. Pouze dlouhodobé vyhodnocení může dát kompletní obraz o míře manipulací daného webu. Jednotlivé články být dezinformační nutně nemusí. Monitoring nemůže postihnout, jaký je vztah jednotlivých autorů publikovaných textů nebo osob weby zmiňovaných vůči danému webu – zda jsou zmiňováni vědomě nebo proti své vůli apod. Případné reklamace ohledně negativní publicity tyto osoby musí řešit vůči danému webu, nikoli vůči tomuto monitoringu, který jen zpětně zachycuje daný fakt, že informace na webu vyšla.