dezinfo-weby monitoring (4. týden 01/2023)

52024

Aeronet.news

Témata:

Prezidentské volby: AE brání Andreje Babiše, když jeho výrok o „nepodpoře Polska“ označuje za dezinterpretovaný a ve skutečnosti šlo AB jen o snahu nezatahovat ČR do války, přičemž Prezidentovi ani takové kompetence nepřísluší. Bez Babiše se na hradě otevře cesta k otevřenému konfliktu s Ruskem.

Ukrajina již nepotřebuje jen zbraně a techniku, ale hlavně vojáky! Tento narativ se objevuje stále častěji a podporuje teze o blížícím se zapojení vojsk NATO do konfliktu. Jednou se píše o Polsku, které tyto snahy podporuje, jinde se v tomto duchu prezentují plánované snahy české vlády, která s prezidentem P. P. v zádech prosadí ústavní změny a bude moct vyslat vojáky na pomoc Ukrajině.

Konec voleb a výhra P. P. definitivně završila přechod české společnosti na neoliberální, včetně čaputizace procesů řízení a obsazení prezidentského týmu lidmi od Bakaly, neziskovek a NGO sektoru…

Válka a eskalace Západu: Západ eskaluje konflikt na Ukrajině a žene NATO do otevřeného konfliktu s Ruskem. Argumenty pro tato tvrzení jsou zejména aktuální vyzbrojování Ukrajiny moderními tanky či návštěva šéfa CIA v Kyjevě. V ČR se připravuje směrnice české Správy železnic, která se údajně týká obnovení tratí v době válečného stavu a ohrožení státu nebo možnost mobilizace majetku českých občanů v případě otevřeného konfliktu NATO s Ruskem. Další „válečné a mobilizační“ směrnice dostávají orgány státní správy na Slovensku a Německu. Politici lidem lžou, když tvrdí, že posíláním zbraní a tanků na Ukrajinu nám nic nehrozí.

Jedná se o bratrovražedný konflikt, který je tragédií pro obě strany a výsledek války se prezentuje jako jistá výhra Ruska. Naopak ukrajinská snaha je dle AE praktikována pouze v zájmu USA, které to platí. V dalším sledu AE čtenáře informuje o připravenosti ruské armády, která již přesunuje fregatu s hypersonickými Zirkony s jadernými hlavicemi k americkému pobřeží.

Boj s dezinformacemi: Fialova vláda se chystá na válečnou eskalaci a v tichosti připravuje zákon na blokování opozičních webů, což je vyhlášení války občanům ČR.

Podporované subjekty a osoby: Kreml, A. Babiš

Útoky: Západ, Ukrajina, USA, CIA, NATO, V. Zelenský, Polsko, P. Fiala, vláda ČR, Z. Čaputová, P. Rychetský, Semantic Visions, Z. Bakala, boj s dezinformacemi

Autoři: VK

Příklady:

ČR je po 34 letech a prezidentských volbách definitivně neoliberální společností…

https://aeronet.news/ceska-republika-je-po-34-letech-definitivne-transformovana-do-neoliberalni-spolecnosti-pod-kontrolou-trans-atlantickych-struktur-procesu-rizeni-potvrdily-to-vysledky-prezidentskych-voleb/

Návštěva šéfa CIA v Kyjevě a dodávky moderních tanků eskalují ukrajinský konflikt

https://aeronet.news/eskalace-valky-se-prohlubuje-po-navsteve-sefa-cia-v-kyjeve-zacal-poradce-zelenskeho-vyhrozovat-ruskym-mestum-teroristickymi-utoky-nemecka-vlada-zacala-nakladat-leopardy-na-vlaky/

ČR se připtavuje na otevřený konflikt NATO s Ruskem

https://aeronet.news/vedouci-zamestnanci-spravy-zeleznic-obdrzeli-smernici-pro-obnovu-zeleznicnich-trati-v-cr-v-dobe-valecneho-stavu-a-ohrozeni-statu-v-dokumentu-se-pise-o-odminovani-trati-a-odstranovani-krateru/

Novarepublika.online

Témata:

Prezidentská volba: Velká část článků na webu je v posledním lednovém týdnu věnována prezidentské volbě a jejímu výsledku. Obecně je volba Petra Pavla prezentována jako vítězství zahraničních sil (zejm. Washingtonu, jehož kandidátem má PP být), výhra „jednoho názoru“ a prohra českých národních zájmů. Opět je napadán Petr Kolář jako Pavlův údajný loutkovodič. Články z období před volbami se věnují rovněž mainstreamovým médiím, která jsou kritizována jako stranící právě PP. Objevuje se téma mobilizace a války, do které nás má Pavel společně s vládou zatáhnout. Objevilo se i falešné video z kanálu neČT24, kde má Pavel mluvit právě o zatažení do války, nicméně tento článek již na webu není k dispozici.

Válka na Ukrajině: Druhým velkým tématem tohoto týdne je válka na Ukrajině, konkrétně se Nová republika věnuje údajných úspěchům ruské armády vedoucím k tomu, že by se mohla hroutit jedna z front, a rovněž reakcích na další dodávky zbraní Ukrajině ze strany západních zemí.

Podporované subjekty a osoby: Andrej Babiš, Rusko

Útoky: Petr Pavel, Ukrajina, vláda Petra Fialy, pětikoalice, kolektivní Západ, Petr Kolář, ČT, mainstreamová média

Příklady:

Pavla vybral Washington: Poslušně hlásím, já je do války naženu! Babiš musí být zničen! Střet mezi Čechy a pražskou Pátou kolonou graduje. Až pošlou vaše syny a manžely pod palbu, bude pozdě. Poslanci mají výjimku!

https://www.novarepublika.online/2023/01/pavla-vybral-washington-poslusne-hlasim-ja-je-do-valky-nazenu-babis-musi-byt-znicen-stret-mezi-cechy-a-prazskou-patou-kolonou-graduje-az-poslou-vase-syny-a-manzely-pod-palbu-bude-pozde-poslanci

Ruská armáda přešla do ofenzivy také na jižní frontě Donbasu (Analýza současného průlomu ruské armády na jižní ukrajinské frontě)

https://www.novarepublika.online/2023/01/ruska-armada-presla-do-ofenzivy-take-na-jizni-fronte-donbasu-analyza-soucasneho-prulomu-ruske-armady-na-jizni-ukrajinske-fronte

Protiproud.info

Témata:

Nebezpečná kovidová vakcína: Podle nových údajů zveřejněných německými úřady zaznamenalo Německo v roce 2022 více než 102 tisíc nadúmrtí, což je o 276 % více než v roce 2020, kdy nejvíce zuřila pandemie Covid 19. PP přebírá informace z portálu Expose-news.com, kde píší, že překvapivé množství plně očkovaných trpí poruchou imunity podobnou nemoci AIDS vyvolanou vakcínou. Očkovaní měli také podle listu osmkrát větší pravděpodobnost, že se nakazí omikronem než neočkovaní. Další analýza dle PP ukázala, že průměrný plně proočkovaný Němec dosáhne do konce ledna minus 100% degradace svého imunitního systému. Německá vláda tyto údaje popírá, Kochův institut na konci prosince ani nezveřejnil obvyklou tabulku o účinnosti vakcín.

Druhé kolo prezidentských voleb: PP charakterizuje prezidentskou volbu jako boj dvou exkomunistů. Po volbách, které, jak předpovídá PP, vyhraje Pavel, se situace uklidní, protože Babišovi voliči pracují a nemají čas na protesty. Pavlovi voliči budou ale po čase svým prezidentem zákonitě zklamaní, protože to jsou vždycky. Kdyby vyhrál Babiš, zůstane společnost rozdělená, protože jedni (odpůrci Babiše) nedokážou přijmout volbu druhých (zastánců Babiše).

ČT zase prokázala, že propaguje konkrétní politický směr, ačkoli platit ji musí i ti, co se s ním neztotožňují. Babišovi voliči jsou zde buď přímo uráženi, nebo popisováni jako naivní oběti, které ničemu nerozumí. Současná situace je důsledkem působení Václava Havla a jeho systematického útoku na politiku a stranictví.

Povolební ohlédnutí: Páté koloně cizích zájmů se nejprve podařilo díky úpravám volebního systému nastolit vládu jedné strany (pětikoalice), ačkoli reprezentují jen menšinu voličů, a nyní dobila i Hrad. PP si všímá nadšené reakce americké ambasády a Alexandra Mitrofanova, novináře ruského původu, který svou bývalou vlast a prezidenta Putina nenávidí. Za úspěchem Pavla kromě amerického přičinění stojí i česká pátá kolona v podobě např. Milionu chvilek. Lví podíl mají dle PP i média, která v pevné jednotě pod Bakalou, Křetínským a Lukačovičem byla bránou k volebním manipulacím.

Babišův výsledek je pak vzhledem k prozápadní, ukrokavárenské propagandě vlastně úspěch. A to i přes pokryteckou kritiku od přistěhovalce vítající kavárny, že Babiš neumí česky.

PP vyjadřuje zklamání nad výzvou SPD Tomia Okamury a vůdce opozice Jaroslava Bašty, kteří místo podpory Babiše nabádali k neutralitě (nevolení). Lživé sjednocení pod křídly “prezidenta všech” (a tedy další oslabení české suverenity) ale PP odmítá.

Tanky pro Ukrajinu: PP komentuje výrok prezidenta USA Bidena, že dodá Ukrajině 31 tanků. Z toho se dle PP dá vyčíst, že USA nařídilo Ukrajině, aby na jaře zaútočila na Rusko, a dalo Zelenskému vědět, že jeho čas končí. Pod vlivem Ameriky je dle PP také německý kancléř Scholz, který nečinně přihlížel zničení ruských plynovodů v Baltu a otevřel tak cestu americkému ekonomickému boomu na úkor Německa a celé Evropy.

Američtí zpravodajové přitom marně varují amerického prezidenta (v memorandu Leopards vs. the Russian bear), že tajné služby záměrně zkreslují informace z bojiště, a podporují tak pokračující západní útok na Rusko. PP přirovnává současnou situaci k útoku na Irák před dvaceti lety, který byl také založen na falešných zpravodajských informacích. Další snahy o vítězství Západu proti Rusku by naopak nejspíš znamenalo jadernou válku.

Klimatický program hromadného ničení: PP komentuje zprávu od Petera Koeniga, geopolitického analytika, který je přesvědčen, že žijeme v kultu ovládaném kabalou, která chce zničit většinu světa. Zmiňuje NATO a Světové ekonomické fórum (nikým nevolenou organizaci vedenou Klausem Schwabem, které pořádá konference v Davosu) jako nástroje k podmanění většiny lidstva. Vědci vědí, že klima se vždy měnilo, klimatická krize neexistuje, a vliv na člověka je nepatrný, ale boj proti oteplování je tragédií pro současnou civilizaci.

Podporované subjekty a osoby: nepodvolení, Putin, Babiš

Útoky: NATO, Světové ekonomické fórum, Klaus Schwab, Ukrajina, Alexandr Mitrofanov, americká ambasáda, Václav Havel, Jaroslav Bašta, Tomio Okamura, Milion Chvilek, česká televize, kancléř Scholz, Bakala, Křetínský, Lukačovič, von der Leyen

Příklady:

Zelená genocida

https://protiproud.info/politika/6978-zelena-chimera-zapad-v-zajeti-kultu-smrti-klimaticky-program-jako-zbran-hromadneho-niceni-vse-pojisti-pakt-nato-infrastruktura-odsouzena-ke-kolapsu-plan-nulovych-emisi-co2-bude-splnen-nikdo-neprezije.htm

Nekompetentní poradci amerického prezidenta

https://protiproud.info/politika/6982-dopis-americkych-zpravodajcu-bidenovi-vasi-poradci-jsou-nekompetentni-nebo-vam-zamerne-lzou-nic-noveho-uz-to-tu-bylo-nejednou-take-dodavky-tanku-jsou-nesmysl-porazka-ruska-na-ukrajine-neni-mozna-chcete-jadernou-valku.htm

Sputnik

Prezidentské volby v ČR: Vítězstvím Petra Pavla, (pro)vládního kandidáta, prý začíná vláda jednoho názoru. Útoky na Pavla (např. v NATO byl u přípravy koloniálních válek, mlátil manželku, vede proválečnou rétoriku). Babiš podporován (hlavním trumfem kampaně byla jeho lidskost a politická zkušenost“), v případě kritiky je považován za menší zlo (ani jeden z kandidátů skutečně nehájí národní zájmy, ale Pavel je jednoznačně loutka Západu). Výsledek Babiše je prezentován jako silný mandát pro opozici, ANO může vyhrát příští volby do sněmovny a dosáhnout skutečné změny na rozdíl od nevýznamných seskupení, která demonstrovala na náměstích.

Válka na Ukrajině: Ve speciální sekci Denacifikace a demilitarizace Ukrajiny se nadále píše o ruských vojenských úspěších a ukrajinských problémech. Bylo publikováno velké množství článků o dodávkách zbraní s dovětkem, že to stejně nic nezmění, jsou zdůrazňovány s tím spojené problémy (špatná kvalita, pomalost, nesouhlas občanů a některých politiků, obtížná logistika, měly by se posílat spíše na Tchaj-wan atd.).

Vyzdvihována nejednota a problémy na Ukrajině: Ukrajinská politička ze strany ukrajinských Maďarů tvrdí, že v Zakarpatské oblasti, kde žije významná maďarská menšina, prý probíhá největší mobilizace a SBU zakazuje příbuzným mluvit o smrti vojáků. Maďarský ministr zmiňuje tvrdou mobilizaci zakarpatských Maďarů. Prostor dostává opět Viktor Medvedčuk, dle kterého Ukrajinci nestojí jednotně za Zelenským a jehož úkolem je tedy představit světu pohled těch, kteří se Zelenským nesouhlasí. Zelenský je podle něj hlavním viníkem všeho, zatáhl Ukrajinu do války, způsobil hlubokou ekonomickou krizi, blokuje média a názorové oponenty. Při vyjednávání o míru mají být podle něj brány v úvahu i zájmy Ruska. Polský politik poukazuje na zkorumpovanost na Ukrajině a z toho plynoucí pomalý ekonomický rozvoj.

Stejně tak vyzdvihována nejednota a problémy spojenců: Např. turecká politická strana chce vystoupit z NATO, incidenty s pálením Koránu, protesty proti dodávkám zbraní na Ukrajinu, Polsko požaduje po Německu reparace, incidenty s ukrajinskými uprchlíky, násilnosti v USA.

Kritika Západu, vychvalování Ruska:

(i) Západ (pod vedením USA) vede hybridní válku proti Rusku, bezohledně k tomu využívá Ukrajinu, ale i tak nedokáže zastavit rozvoj nových center ekonomické a politické síly (země BRIC, Turecko, Afrika..), vznik multipolárního světa.

(ii) Západní váleční štváči (politici a nadnárodní vojensko-průmyslový komplex), popř. Zelenský odmítají jednání o míru na rozdíl od Ruska. Zmínky o Donaldu Trumpovi hlavně s cílem kritizovat Bidenovu politiku, ale zaznělo i jeho někdejší tvrzení, že by dokázal domluvit zastavení konfliktu za 24 hodin.

(iii) Rusko chtělo pokračovat v dodávkách plynu do Evropy, Evropu bez něj čeká zbídačení. Evropští politici se lživě snaží přesvědčit veřejnost, že za problémy může Rusko, navíc téměř všechny státy prý porušují zákaz dovozu surovin z Ruska, sankce jsou jen na oko a nejvíce poškozují právě Evropu (a dle Vladimíra Štěpána úplně nejvíce ČR).

(iv) K mezinárodnímu dni památky obětí holocaustu byly publikovány články zdůrazňující vinu Německa (a např. i kruté chování polských dozorců), naopak zaznívá ukřivděnost, že zásadní role SSSR ve vítězství nad nacismem je umlčována.

Ostatní: Estonsko prý zbrojí a vede rusofobní politiku, v důsledku čehož došlo ke snížení úrovně diplomatického zastoupení. Bělorusko prý nechce bojovat na Ukrajině, zhoršení vztahů nastalo po běloruských prezidentských volbách, kdy se na Ukrajině prý koordinovaly protestní akce v Bělorusku. Západ se snaží využít Ukrajinu proti Bělorusku.

Podporované subjekty a osoby: Rusko, ruská armáda, Ladislav Vrábel, Andrej Babiš (ANO), Maďarsko, Bělorusko, Donald Trump

Útoky: Ukrajina, NATO, EU, USA, Volodymyr Zelenskyj, Západ, ukrajinská armáda, Vláda ČR, Petr Fiala (ODS), Petr Pavel, Andrej Babiš (ANO), Joe Biden, západní nadnárodní vojensko-průmyslový komplex, západní média, Německo, Polsko, Estonsko

Příklady:

Vitásková: Prezident Pavel může zamíchat kartami a překvapit nejen celý národ, ale i svět

https://cz.sputniknews.com/20230130/vitaskova-prezident-pavel-muze-zamichat-karty-a-prekvapit-nejen-cely-narod-ale-i-svet-19149093.html

Medvedčuk: Ukrajina není v podpoře Zelenského a jeho zločinného režimu jednotná

https://cz.sputniknews.com/20230126/medvedcuk-ukrajina-neni-v-podpore-zelenskeho-a-jeho-zlocinneho-rezimu-jednotna–19131166.html

zvedavec.org

Témata:

Ukrajina, Rusko a souvislosti: Vladimír Podracký fandí iniciativě Mír a spravedlnost a opakuje mnohá klišé, kterými jsou: Ukrajina je nový stát, historicky spadající pod Rusko, Ukrajina zakázala ruštinu ve školách, Krym je historické území Ruska, měl by se mu ponechat a tvrdí, že jediná mírová iniciativa Evropy v konfliktu byly Minské dohody. Melkulangara K. Bhadrakumar tvrdí, že Evropa nemá nepřátele jen vně svých hranic, ale i uvnitř. Myšleno je tím zejména Polsko, které nebývale zbrojí (objevuje se výčet části nakupovaných zbraní) a provokuje Německo. Jeho cílem má být získání části Ukrajinského území. Naprosto stejné zadání (jako předchozí autor) dostal Guy Somerset, který v článku opět zmiňuje zbrojení s výčtem aktuálně objednaných zbraní, ale i zálusk na Ukrajinské území.

Švédsko NATO: Nepodepsaný článek komentuje incident s pálením Koránu ve Švédsku a následné varování Švédska Tureckem o překážce ve vstupu do NATO. Turecko si má být vědomo toho, že USA fandí rozšíření NATO o skandinávské země, ale chce situace využít k upevnění si své pozice v NATO. Naopak USA jej chtějí učinit loajálnějším.

Očkování, Covid: Trio Roman Kovařík, Tomáš Fürst, Eliška Kremeňová tvrdí, že dochází ke zpětným změnám statistik úmrtí po očkování první dávkou vakcíny na Covid. Další z nepodepsaných článků je jakýmsi mementem, kdy údajně neočkovaní věděli více, než řekli a mají teď na rukou krev, protože mohli zachránit více životů těch, kteří se očkovat nechali.

Volba prezidenta ČR: Štubňa sepisuje životopis Petra Pavla, tvrdí, že byl veden pod krycím jménem Pávek. Má mít ve volbě podporu „negativních českých mainstreamových korporátních médií“ a různých lobbistických skupin. Média Pavla vyzdvihují a snaží se očerňovat Babiše. Babiš podle něj nebyl agentem STB, protože Ústav paměti národa SR, který to tvrdí, je poplatný vládě. Ale i kdyby byl, podle Štubni to není důležité. Důležité je, že s Pavlem má hrozit zaprodání občanů ČR cizím mocnostem. Lubomír Man, jak jinak, si postěžoval na chování moderátora Řezníčka v prezidentské debatě na ČT. Bylo podle něj jasně na straně Petra Pavla. Údajně ale Babiš vše přešel s klidem a ani si nepostěžoval. Pan Man se díval i na komentář Lenky Zlámalové na ČT 24 k prezidentské debatě a opět vnímal realitu naprosto jinak, nyní v rozporu s pohledem (nejen) paní Zlámalové.

Podporované subjekty a osoby: Rusko, A. Babiš, Andrej Martyanova, Antivax, Iniciativa Mír a spravedlnost

Útoky: Očkování, Martin Řezníček, Petr Pavel, NATO, Polsko, USA, J. Biden, Lenka Zlámalová, Česká televize, Úzis

Příklady:

Stát maže ve statistikách zemřelé po první dávce vakcíny. Maskuje nežádoucí účinky?

https://zvedavec.news/komentare/2023/01/9518-stat-maze-ve-statistikach-zemrele-po-prvni-davce-vakciny-maskuje-nezadouci-ucinky.htm

Evropa má nepřátele uvnitř, nepřátele vně

https://zvedavec.news/komentare/2023/01/9514-evropa-ma-nepratele-uvnitr-nepratele-vne.htm

Poznámka: Cílem tohoto monitoringu je dlouhodobé vyhodnocování témat, kterými se vybrané weby zabývají. Pouze dlouhodobé vyhodnocení může dát kompletní obraz o míře manipulací daného webu. Jednotlivé články být dezinformační nutně nemusí. Monitoring nemůže postihnout, jaký je vztah jednotlivých autorů publikovaných textů nebo osob weby zmiňovaných vůči danému webu – zda jsou zmiňováni vědomě nebo proti své vůli apod. Případné reklamace ohledně negativní publicity tyto osoby musí řešit vůči danému webu, nikoli vůči tomuto monitoringu, který jen zpětně zachycuje daný fakt, že informace na webu vyšla.