dezinfo-weby monitoring (3. týden 07/2022)

43500

Aeronet.cz

Témata:

Rusko-ukrajinská válka: AE cituje informace o probíhajících bojích z ruského tisku, takže se dozvídáme o dalších osvobozených územích ruskou armádou. V přepisu nedávného rozhovoru S. Lavrova se čtenáři dozví, že vojenská pomoc Ukrajině posouvá ruské geografické cíle dále, než bylo původně plánováno. Lavrov v podstatě říká, že čím déle bude UA bojovat, tím větší území ztratí a AE z toho predikuje možný úplný konec Ukrajiny.

Uprchlická otázka: Aeronet na základě brněnské události, kde několik ukrajinských výrostků vyhnalo z hřiště českého kluka a pak se ještě slovně postavili jeho tátovi, vyvozuje závěry o počátcích vzniku ukrajinských gangů a nutnosti umístění všech Ukrajinců do uzavřených uprchlických táborů. Za nezvládnutí migrační politiky v souvislosti s automatickým udělováním azylu či povolení k pobytu se spílá zejména P. Fialovi a V. Rakušanovi. Dále se toto téma větví na jakési plánované nastartování migrace, resp. ukrajinizace ČR a prosazování dvojjazyčného systému ve školách, na úřadech atd. AE také varuje před údajně pravděpodobným scénářem, ve kterém budou nakonec samotní Ukrajinci obviňovat Západ z porážky, a tím si většina z nich vynutí možnost zůstat navždy na našem území.

Energetika: AE opět útočí na důvěryhodnost společné evropské energetické burzy a v souvislosti s polostátní skupinou ČEZ poukazuje na aktuální zestátnění francouzské EDF. Postoje Gazpromu, jenž v otázce provozu NS1 a instalace opravené turbíny požaduje po Siemensu další dokumentaci, považuje AE za ruský trolling Německa a Kanady. Aeronet navrhuje vyřešit energetickou krizi zestátněním ČEZ a zrušením protiruských sankcí.

Boj proti dezinformacím: AE kritizuje jakékoliv snahy o boj proti dezinformacím a zejména se staví proti blokování médií a jakémukoliv omezování svobody slova. Aktuálně je na stránkách AE pranýřován soudce Městského soudu v Praze Štěpán Výborný, který zamítl žalobu na stát v otázce blokování webů. AE se podivuje nad formulací rozsudku a současně i nad tím, že soudce je bratrem poslance KDU-ČSL, který se angažuje v boji proti dezinformacím, což dle redakce AE zavání podjatostí.

Globalismus: Všechna zařízení jako jsou drony, el. vstupy na čip, doklady v mobilu, čipy pod kůži a nanočipy v krevním oběhu jsou součástí CSRQ-SM, což je děsivý finanční reset v rámci Total Control. Jedná se o odvětví bankovního sociálního kreditu, které nastupuje po sérii indukovaných krizí (pandemie, válka, opičí neštovice…) Tyto indukované krize mají jen ospravedlnit a urychlit provedení Velkého resetu a nastolení zotročení obyvatelstva v rámci Total Control.

Smrt I. Trumpové: Zpochybňují se oficiální příčiny smrti Ivany Trumpové, která údajně nedávno podstoupila očkování proti C-19 i opičím neštovicím.

Podporované subjekty a osoby: Kreml, Putin

Útoky: Ukrajina, USA, Západ, P. Fiala, V. Rakušan, protiruské sankce, ukrajinští uprchlíci, energetická burza, ČEZ, soudce Štěpán Výborný, Globalismus, očkování, boj proti dezinformacím

Autoři: VK

Příklady:

Děsivý finanční reset globalistů a Total Control

https://aeronet.news/csrq-sm-globaliste-chystaji-desivy-financni-reset-a-kazdy-clovek-bude-mit-urcenu-kvalitu-bezne-socialni-role-v-okamziku-kdy-dojde-k-prechodu-ze-systemu-swift-na-kryptograficky-blockchain/

Proč češi kupují vlastní elektřinu přes burzu…

https://aeronet.news/video-generalni-reditel-slovenskeho-siemensu-vysvetlil-proc-cesi-kupuji-svoji-vlastni-elektrinu-pres-burzu-v-lipsku-je-to-pry-ciste-politicke-rozhodnuti-kteremu-se-ve-svete-smeji/

Novarepublika.cz

Témata: Ukrajina je popisována jako nesvéprávná země v područí západu a na pokraji rozkladu. Ivan David systematicky cituje ruské provládní zdroje a přitom přejímá a dál rozvíjí prokremelské narativy včetně toho o neexistenci ukrajinské identity a Ukrajiny jako údajně přirozené součásti Ruska (viz. příklady). Součástí těchto narativů je také neustálé vykreslování ukrajinských představitelů jako nacistů. Ruská invaze měla být vyprovokována rozpínavostí amerických neokonů a západu obecně. Energetická a potravinová krize má být výsledkem agresivního chování západu vůči Rusku. Putinova návštěva Teheránu je dokladem utváření nového světového řádu, ve kterém se Rusko těsněji přimkne k Číně a zemím BRICS.

Dále je také tématizována svoboda projevu a blokování dezinformačních webů, které je vykládáno jako cenzura a Česko jako nedemokratická země. Prostor dostává Petr Hájek se svou žalobou proti závěrům o jeho vazbách na Kreml (viz. příklady). Je kritizována česká vyzbrojovací politika. Brusel je soustavně kritizován za údajné oklešťování národních států a ODS je vyzývána, aby se vzpamatovala. Fialova vláda je kritizována za nicnedělání tváří v tvář chudnoucí populaci. Opakovaně je napadána výstava ukořistěné ruské vojenské techniky na pražské Letné.

Podporované subjekty a osoby: Ruská federace, její armáda, instituce a představitelé, Ivan David a SPD obecně, Rostislav Iščenko, Bělorusko, Julian Assange, Maďarsko, uhelná a jaderná energetika, národní zájmy, Henry Kissinger, české dějiny, křesťanské tradice, národnostní státy, samozvané separatistické donbaské republiky

Útoky: EU, její instituce, její představitelé a klimatická a zemědělská politika EU, protikremelské sankce, USA, její armáda, prezident a zpravodajské agentury, západ obecně, západní hodnoty, Ukrajina, její vláda, armáda a Volodymyr Zelensky, Jana Černochová a Fialova vláda obecně, Člověk v tísni, neokoni, Věra Jourová

Příklady:

Politolog Iščenko prohlásil… Další skandál máme na světě!

https://www.novarepublika.online/2022/07/politolog-iscenko-prohlasil

Koncepce ukrajinství: jako příčina nevyhnutelného kolapsu Ukrajiny

https://www.novarepublika.online/2022/07/koncepce-ukrajinstvi-jako-pricina-nevyhnutelneho-kolapsu-ukrajiny

Letní zahušťování: Soudružka Jourová opět vystartovala. Velcí to už podepsali. Cenzura vypínání svobodných webů dle „české cesty“? Tohle je Fialova parketa.

https://www.novarepublika.online/2022/07/letni-zahustovani-soudruzka-jourova-opet-vystartovala-velci-to-uz-podepsali-cenzura-a-vypinani-svobodnych-webu-dle-ceske-cesty-tohle-je-fialova-parketa-jak-na-nepodvolene-hlavn

Parlamentnilisty.cz

Témata:

Domácí politika: Oproti předchozímu týdnu zůstává beze změn. Pokračují útoky na vládu, která je prezentována jako buďto zcela neschopná přijít s řešením anebo se naopak poukazuje na nefunkčnost navrhovaných řešení. I nadále pokračují útoky v tom duchu, že se jedná o vládu ukrajinskou, nikoliv českou. Pozornosti PL pochopitelně neuniklo oznámení vlády o možném nákupu strojů F-35. Tento obchod je napadá ze všech možných stran (finanční zátěž, je pro nás zbytečný, slouží k útoku) včetně spekulování, že za tím může být „něco nekalého“. PL se stále vracejí ke kauze Dozimetr na jejímž základě vyvozují, že STAN je prolezlý korupcí. Z SPD se pak ozývá, že reforma Policie ČR povede k tomu, že místo boje s organizovaným zločinem budou stíháni lidé s vlastním názorem.

Za pozornost stojí výrok spisovatele M. Nezvala, který se vyjádřil v duchu, že už nás Němci nemusí okupovat a popravovat, ale stačí nám prodávat drahé energie.

Stále více se přidává cílená a neskrývaná kritika poloanonymních redaktorů PL. To dochází tak daleko, že PL vydávají nejeden text „anonymního zdroje z blízkosti vlády“, kde zaznívají zjevné nesmysly, ale vláda je vždy účinně očerněna nebo zesměšněna. Častým příběhem lidí kteří „do politiky vidí“, nebo „jsou se situací obeznámeni“ je popisování toho, jak se vláda za zavřenými dveřmi hádá; jak je neschopná; jak ničemu nerozumí; jak prosazuje jen to, co jí přijde z Bruselu; jak jedná absolutně chaoticky a bez vedení. Čtenář získává pocit, že se vláda musí každou chvíli rozpadnout. Redakce se pár texty vrací k aféře kolem Jaroslava Červinky. Zde se argumentace posunula. Zatímco v minulém týdnu bylo aféry využíváno k očernění celého hnutí STAN jako rasistické strany, v tomto týdnu se k tomu redakce postavila jinak. Jeho výroky na stranu Romů nejsou nijak rozporovány. Dokonce je tvrzeno, že byl z hnutí vyhnán za nepohodlné názory. Výsledek je ale stejný, pomluvení hnutí STAN.

Mezi texty o evropské politice jasně převládají ty, věnující se plánu na zrušení jednohlasného rozhodování. Redakce se zde jasně staví na stranu Viktora Orbána; zaznívá, že celý tento plán je jen snaha ho umlčet. Ti čeští europoslanci, kteří tento plán obhajují jsou kritizováni, že hlasují proti České republice.

Mezinárodní politika: Ani zde nedochází ke změnám. I nadále je útočeno na EU a její orgány. PL několikrát zavadily o téma změny hlasovacího systému a zrušení práva veta. To je napadáno zejména z SPD (přirovnávají to k Mnichovu). Samozřejmostí je i připomínání toho, že Green Deal je nesmysl a bez ruského plynu to nemůžeme zvládnout. Nejlépe to všechno zvládají Maďaři. V několika článcích se objevují teze o tom, jak je Západ ztracen, chváleno je naopak Rusko a (po delší době) v několika případech Čína.

Ukrajina: Zcela minoritní téma. Články jsou víceméně výhradně informativní. Občas se objeví narativ, že už to vlastně Západ nezajímá, případně nějaký ten útok na prezidenta Zelenského (např. titulek „Fialo! Zelenskyj uložil úkol Česku. A chce zbraně“). Také se objevují texty strašící nedostatkem plynu, pokud nebude válka ihned ukončena (myšleno Ukrajina se musí vzdát území). PL si k tématu energetické soběstačnosti zvou výhradně respondenty, kteří vysloveně adorují jakékoli energie z Ruska a veškeré alternativní cesty považují za nemožné.

Podporované subjekty a osoby: Rusko, Maďarsko, STAN, Andrej Babiš (ANO), ANO, Vítězslav Jandák, Vít Rakušan (STAN), Slovensko, Ukrajina, Antonín Staněk, Appeasement, Čína, Dezinformační média, Karel Havlíček (ANO), Libor Šulák, Marek Eben, SPD, PRAK, Přísaha, Svobodní, Vladimir Putin, BRICS, Giorgia Meloni, Jaderná energie, Jaroslav Červinka, Ruský plyn, Stanislav Křeček, Tomio Okamura (SPD), Viktor Orbán, Vladimír Putin

Útoky: EU, Petr Fiala (ODS), Vláda, Ukrajina, Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Česko, Slovensko, Německo, Boj s dezinformacemi, Jan Jacob (TOP 09), KDU-ČSL, Česká televize, Český rozhlas, Mario Draghi, Vladimír Putin, Rusko, V4, Maďarsko, Sankce, Boj proti dezinformacím, AČR, ČT, Elektromobilita, Euro, Joe Biden, Boj COVIDem, F-35, Green Deal, Jana Černochová (ODS), Jiří Pospíšil (TOP 09), Jozef Síkela, Marek Wollner, Marian Jurečka (KDU-ČSL), MO ČR, NATO, Petr Pavel, Piráti, STAN, TOP 09, Vít Rakušan (STAN), Vláda ČR, Západ, Neziskové organizace, ODS, Praha sobě, Protiruské sankce, Robert Habek, Solární energetika, úsporný energetický tarif, Volodymyr Zelenskyj, Zbyněk Stanjura (ODS), ČRo, Ekologie, Eva Holubová, Evropské mocnosti, Feminismus, Green deal, Greta Thunberg, Jozef Síkela (STAN), Lipská burza, Média, Milion chvilek pro demokracii, Olaf Scholz, Ondřej Kolář (TOP 09), Roušky, USA, Václav Havel

Příklady:

Vy klidně můžete chcípnout, to lidem vzkazuje Fiala. Přesto vydrží celé čtyři roky, obává se Hampl

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Vy-klidne-muzete-chcipnout-to-lidem-vzkazuje-Fiala-Presto-vydrzi-cele-ctyri-roky-obava-se-Hampl-708870

Tohle musíte vědět. Co bude po krachu. Petr Bystroň také o Fialovi

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Tohle-musite-vedet-Co-bude-po-krachu-Petr-Bystron-take-o-Fialovi-708804

Už to začalo. Útoky na vybrané radní veřejnoprávních médií. Jandák! Chystají další. Petr Žantovský bije na poplach

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Uz-to-zacalo-Utoky-na-vybrane-radni-verejnopravnich-medii-Jandak-Chystaji-dalsi-Petr-Zantovsky-bije-na-poplach-709288

Protiproud.cz

Témata: Témata byla i třetí červencový týden poměrně roztříštěná. Dominovalo nicméně konspirační rámování různých aktuálních událostí.

Domácí politika: Domácí politika se objevuje opět zejména v souvislosti s děním na Ukrajině. Píše se o incidentu kolem přebarvení štítu sochy Jošta v Brně na ukrajinské národní barvy a pokusu o nahrazení této instalace moravskou orlicí. To byl pokus, který vedl k rozpuštění shromáždění ze strany Brna. To je kritizováno jako zásah do svobodného vyjádření názoru. Dále se jedná kritický příspěvek na adresu konference ruské opozice, která se konala v Praze, a která byla přirovnávána k protektorátnímu hanění SSSR K.H. Frankem. Je tedy zjevné, že se tu stále pracuje s označováním Ukrajiny za nacistický stát.

Dění v Evropě: Protiproud se opět věnuje protestům farmářů v Holandsku, které spojuje s Green Dealem a také pokusem o vyhubení evropské populace. I zde se tedy dostáváme do konspiračního rámování určitého typu politických rozhodnutí.

Jeden ze článků se věnuje údajnému skandálu kolem německého kancléře Scholze, ve kterém figuruje podávání omamných látek mladým dívám na večírku německé SPD. Článek rovněž popisuje hospodářské problémy Německa v souvislosti s dopady války na Ukrajině. I zde se objevuje obvyklé rámování, že Německo je ve vleku „amerických mocipánů“.

Další článek kritizuje zvýšení platů v Evropské komisi.

Světové dění: Protiproud dále zveřejnil článek věnující se kritice iniciativy George Sorose směřované proti zrušení ústavního práva na interrupci v USA.

Za zmínku rovněž stojí kompletní přetisk projevu Vladimira Putina k Dumě nebo článek věnující se ruským ambicím na východě Ukrajiny. Dění na Ukrajině jako takové se ale dostává do pozadí a nahrazují jej právě spíše širší konspirační teorie, které používají dění na Ukrajině jen jako nosič narativu.

Konspirace: Několik článků se věnuje rozvoji klasických konspiračních teorií v kulisách aktuálního dění. Příkladem je ten, který označuje světové dění za pokus o umělé vytvoření krizí, které mají vést k Novému světovému řádu. Do jedné linky je tak dávána pandemie COVID a krize spojené s dopady války na Ukrajině (např. inflace, energetická krize, budoucí problémy s potravinami aj.).

Podporované subjekty: Vladimir Putin, Rusko, holandští farmáři, konspirační vidění světa

Útoky: Ukrajina, USA, Bill Gates, George Soros, Olaf Scholz, Kaja Kallasová, Brusel, EU, Green Deal, Velký reset, Nový světový řád, Rockefellerové, OSN, Klaus Schwab, Anthony Fauci, WHO

Příklady:

Nedejme se zmást: Otrokáři Velkého resetu se dál snaží tvářit jako vítězi. Ve skutečnosti jim dochází dech. Hladové hry už jsou příliš. Umělá komplexní krize jim zlomí vaz. Rusko a Čína řekli jasné NE! Poženeme je svinským krokem

https://protiproud.info/politika/6612-nedejme-se-zmast-otrokari-velkeho-resetu-se-dal-snazi-tvarit-jako-vitezi-ve-skutecnosti-jim-dochazi-dech-hladove-hry-uz-jsou-prilis-umela-komplexni-krize-jim-zlomi-vaz-rusko-a-cina-rekli-jasne-ne-pozeneme-je-svinskym-krokem.htm

Protektorátní přízraky nad Prahou: Výstava údajně zničených ruských tanků zde již byla. I konference navazuje na nejlepší tradice nacistické propagandy. Jen místo Moravce a K. H. Franka Hřib s Rakušanem

https://protiproud.info/politika/6610-protektoratni-prizraky-nad-prahou-vystava-udajne-znicenych-ruskych-tanku-zde-jiz-byla-i-konference-navazuje-na-nejlepsi-tradice-nacisticke-propagandy-jen-misto-moravce-a-k-h-franka-hrib-s-rakusanem.htm

Sputnik

Témata:

Ukrajina: Jako viník je stále vnímán Západ, zejména USA. Vznikají články s titulky „Západ nedovolí Ukrajině, aby vyjednávala s Ruskem“, naopak Rusko je vnímáno na Sputniku jako mírumilovné, vznikají články s názvy „Rusku nezavřelo dveře před jednáním s Ukrajinou.“ Co se samotné války týče, opakuje se motiv vychvalování vojenských úspěchů Ruska – o dobytí vojenských cílů nebo o odhalení ukrajinské zpravodajské operace, který měla údajně za cíl naverbovat piloty a unést bojová letadla RF. O raketovém útoku na obchodní centrum ve vnitrozemí Ukrajiny, kde byly i civilní oběti, které západní a mainstreamová média velmi řešily, naopak Sputnik nepíše vůbec.

Ekonomika: Výrazně se zvyšuje tlak na čtenáře ohledně rostoucích cen a ekonomických problémů. Články jsou alarmující ze všech Západních zemí (Británie, USA, Německo, Polsko). Sdělení Sputniku je takové, že si země za své ekonomické problémy můžou samy, protože jsou rusofobní a uvalily embargo na ruské uhlí a podobně (to je příklad Polska). Podporováni jsou ti politici, kteří sankce vůči Rusku kritizují. Jde o politiky aktivní i bývalé nebo jiné známé osobnosti. Z těch známějších osobností jsou například citovány postoje maďarského prezidenta Viktora Orbána. Další články zdůrazňují chudobu západních zemí, objevují se články jako „Britové už nemají na maso“, „V USA nemají dost peněz, aby financovali NATO.“ a podobně.

Historie: Vytahují se témata z historie, které proruské weby často používají a kterými proruští komentátoři často argumentují na diskusích. Jeden z těchto článků pojednává o Srbsku v roce 1999, který uvádí, že dva bývali srbští vojáci mají v těle výrazné množství uranu. Jako viník je označeno NATO.

Energetika: Píše se o znovu zprovoznění plynovodu Nord-Stream, což je pokládáno jako úspěch, více se ale řeší embargo na plyn, ropu či uhlí, kde je zdůrazňováno, jak toto rozhodnutí západní státy samo poškozuje.

Podporované subjekty a osoby: Rusko, Telegram, Vladimír Putin, Ruská armáda, Steinhoff, Gazprom, Siemens, Viktor Orbán, Maďarsko, Srdžan Aleksič, Dmitrij Peskov, FSB, Srbsko

Útoky: Ukrajina, NATO, EU, USA, Voldymyr Zelenskyj, Velká Británie, Západ, Polsko, Německo, sankce, Vojenská akce na Srbsko v roce 1999

Příklady:

Rusofobie dovedla Polsko na hranici možností.

https://cz.sputniknews.com/20220725/rusofobie-dovedla-polsko-na-hranici-moznosti-18484910.html

Zvědavec.org

Témata:

Ukrajina, Rusko a souvislosti: Patrick J. Buchanan se ptá, zda je nevyhnutelná Americko-Ruská válka. Zmiňuje například, že pokud Putin prolomí hranici Finska, půjdou USA Finsku na pomoc (ono by šlo celé NATO, ale to autor nezmiňuje) a dojde ke konfliktu v širším měřítku. Článek opět šermuje počtem jaderných hlavic Ruska, připomíná příklady, kdy malé státy měly bezpečnostní záruku větších, ale pomoci se nedočkaly a svérázně vykládá historii Ruských útoků, kdy například USA měly podněcovat Gruzii k útoku na Jižní Osetii a měly tím vyprovokovat Ruskou intervenci. V roce 2014 zase nekonzervativci měli podnítit svržení vlády na Ukrajině a tím pádem Putin „logicky“ obsadil Krym.

Článek Jeffa J. Brauna ukazuje na pomalý postup Ruska na Ukrajině a označuje to za past, do které se chytil západ a USA svými dodávkami zbraní, když takto pomalu vojensky a zejména ekonomicky vykrvácí. Takto to podle autora Rusko totiž plánovalo. Článek Dave DeCampa informuje o nabídce Olekseje Reznikova západu na možnost testování moderních zbraní na Ukrajině v boji proti Rusku.

Protesty zemědělců proti klimatické politice – Článek Mikea Campbella vyjmenovává protesty zemědělců (Holandsko, Austrálie, …) konající se v nedávné době proti klimatické politice států.

Covid-19: Ivan Štubňa v uplynulém týdnu naprosto opustil vody války na Ukrajině a ponořil se do Covidu. Podle WHO bylo v souvislosti s Covidem v letech 2020 a 2021 evidováno 15.000.000 mrtvých. Podle autora za to nemůže pandemie, ale očkování. Například ve spolkových zemích Německa – čím více očkovaných v zemi je, tím vyšší míra nadměrných úmrtí proti zemím, kde je proočkovanost nižší.

Problémy v letecké dopravě: Stávající problémy s personálním obsazením nejsou podle článku Liliane Held-Khawamomé důsledkem situace s Covidem, ale vyplývající z událostí a nedostatku personálu už před ní. Navíc letecké společnosti byly dotovány, aby krizi ustály a byly připraveny po Covidu dostat cestující zase na oblohu. A problémem je, světe div se, očkování. Jen neočkovaný pilot je podle článku bezproblémový, protože podle odborníků existuje malé riziko spojené s neznalostí vlivu očkování na piloty, takže se může stát cokoliv. A následuje výčet podivných nestandardních událostí, jejichž vysvětlením má být právě vliv očkování na piloty. A také mají piloti po očkování více umírat.

Julian Assange: O prosbě mexického prezidenta, zaslané Joe Bidenovi, za upuštění od stíhání Juliana Assange pojednává článek, k němuž autor dopsal i historii vzniku stíhání a to, co odtajněné dokumenty znamenaly pro USA a na co poukázaly.

Kanada: Na základě oslav Dne Kanady, která měla být letos patetickou událostí, na které se premiér Trudeau měl prakticky omluvit za existenci země, je v článku Gunnara Alfredssona označen Trudeau za levicového politika, který směřuje Kanadu ke komunismu, levicovému autoritářství.

Podporované subjekty a osoby: Rusko, Putin, Antivaxeři, Julian Assange

Útoky: Nato, USA, Západ, Ukrajina, Očkování, Trudeau, boj proti klimatické změně

Příklady:

Smrtonosná past pro USA

https://zvedavec.news/komentare/2022/07/9246-smrtonosna-past-pro-usa.htm

Kto zabil navyše 15 miliónov ľudí v súvislosti s Covidom 19?

https://zvedavec.news/komentare/2022/07/9244-kto-zabil-navyse-15-milionov-ludi-v-suvislosti-s-covidom-19.htm

Poznámka: Cílem tohoto monitoringu je dlouhodobé vyhodnocování témat, kterými se vybrané weby zabývají. Pouze dlouhodobé vyhodnocení může dát kompletní obraz o míře manipulací daného webu. Jednotlivé články být dezinformační nutně nemusí. Monitoring nemůže postihnout, jaký je vztah jednotlivých autorů publikovaných textů nebo osob weby zmiňovaných vůči danému webu – zda jsou zmiňováni vědomě nebo proti své vůli apod. Případné reklamace ohledně negativní publicity tyto osoby musí řešit vůči danému webu, nikoli vůči tomuto monitoringu, který jen zpětně zachycuje daný fakt, že informace na webu vyšla.