dezinfo-weby monitoring (3.týden 07/2020)

4974

AC24.cz

Témata: Podobně jako v předcházejících týdnech bylo zásadním tématem dění v USA, konkrétně protesty, které mají dokazovat úpadek této velmoci. V tom se sledovaný narativ nijak neliší od předchozích článků. Je zde zveřejněn také článek, ve kterém Donald Trump tvrdí, že zvolení Joe Bidena prezidentem by znamenalo zničení USA. Trump také zpochybňuje jeho zdravotní stav. AC24 zveřejňuje rovněž svědectví syrského ozbrojence, který měl být vycvičen americkými instruktory a sbírat informace o ruských vojácích v oblasti. Ze světového dění se AC24 věnuje rovněž konfliktu mezi Arménií a Ázerbajdžánem, který má hrozit raketovým útokem na jadernou elektrárnu. AC24 píše i o tom, že v souvislosti se sestřelením letu MH17 je zahájeno vyšetřování Kyjeva kvůli neuzavření vzdušného prostoru. Ve článku se píše, že Rusko opakovaně dávalo podnět k prošetření tohoto tématu.

Dalším tématem je mezinárodní očkovací pas, který je zde líčen jako nástroj globálních elit určený ke kontrole lidí (např. pomocí čipů), což se jeden z obecně rozšířených konspiračních narativů. Konspirační teorie pak pokračují i ve článku o možné havárii UFO ve Velké Británii.

Z domácího dění je možné zmínit článek o vepřínu v Letech, na jehož zbourání má vydělat bývalý předseda TOP09 Karel Schwarzenberg. AC24 se vrací rovněž k výrocích premiéra Babiše o tom, že věří v existenci vesmírných sil. Jeden článek se věnuje také Pavlu Novotnému a jeho označení kapely Ortel za neonacistickou při slovní přestřelce se starostkou obce Měděnec, kde se koná koncert zmíněné kapely. AC24 také zveřejnila video s výzvou českého lékaře, který vyzývá, aby lidé nevěřili lžím o koronaviru, propagující „proměřování“ populace s ochranou jen těch nejslabších skupin.

Za zmínku stojí také článek, který se věnuje údajným manipulacím s daty o koronaviru v případě Brazílie, a to, když odkazuje na facebookový účet QAnon SK, CZ. QAnon je série konspiračních narativů, často označovaná za krajně pravicovou, která se objevuje na různých diskusních fórech (8chan, 4chan, Reddit…).

Kdo dostává prostor: Rusko, Andrej Babiš, Jasim al Ali, Ortel, Valerie Marková, Daniele Pozzati, Donald Trump, MUDr. Václav Jordán, QAnon

Autoři: Redakce AC24

Útoky: USA, Brazílie, WHO, Karel Schwarzenberg, Čína, Bill Gates, farmaceutický průmysl, EU, globální elity, Pavel Novotný (ODS), Ukrajina, Joe Biden

Příklady:

Údajně tisíce nemocných na koronavirus. Brazilský poslanec provedl kontrolu a nestačil se divit

https://ac24.cz/-/udajne-tisice-nemocnych-na-koronavirus-brazilsky-poslanec-provedl-kontrolu-a-nestacil-se-divit?

Syrský ozbrojenec sdělil, že procházel přípravou u amerických instruktorů

https://ac24.cz/-/syrsky-ozbrojenec-sdelil-ze-prochazel-pripravou-u-americkych-instruktoru?

2022: Očkovací pas. EU mlčí o podezřelých dokumentech

https://ac24.cz/-/2022-ockovaci-pas-eu-mlci-o-podezrelych-dokumentech?

Trump: Joe Biden zničí Spojené státy, jestli stane prezidentem. Neví ani, že je naživu

https://ac24.cz/-/trump-joe-biden-znici-spojene-staty-jestli-stane-prezidentem-nevi-ani-ze-je-nazivu?

Aeronet.cz

Témata: Nejčastěji rozvíjeným tématem je Covid-19 jako cíleně zveličovaná nákaza. Jeden z textů upozorňuje na svědectví české občanky z Floridy, kterým dokládá údajnou vysokou nakažlivost prostřednictvím testu na Covid-19 a další upozorňuje na škodlivost roušek. V dalším pak je povinné nošení roušek vykládáno jako maskování demonstrantů před AI kamerami a symbolem nástupu Číny do role světové velmoci č. 1. Zároveň ale upozorňuje na nedostatečnou imunitu čínské populace v důsledku častého nošení roušek.

Pokračují útoky na Demokratickou stranu a její představitele jako Alexandria Ocasio-Cortez, které přirovnává k bolševické straně a Leninovi v předvečer ruské revoluce na podzim 1917. AE News varuje, že ČR se blíží do podobné situace a antisemitské spiklenecké teorie o manipulaci mas ze strany sionistů, liberálů či Rothschildů. Útoky na demokratickou stranu pak jsou zintenzivňovány skrz osobu pravděpodobného kandidáta Joe Bidena, jeho údajné pedofilie a stařecké demence. Zajímavé je, že v textu Aeronet naprosto normalizuje nejenom vztahy Donalda Trumpa s ruskými oligarchy, ale také se Sovětským svazem a komunistickým Československem. Samostatný text je věnován úmrtí Miloše Jakeše.

Kdo dostává prostor: Donald Trump, bělogvardějci, ruské elity, gójové, vlastenecké strany, volání po justiční reformě, dr. Soňa Peková, MUDr. Václav Jordán, CEVRO Institut, Čína a čínská roušková kultura, Miloš Jakeš, projekt Trojmoří, Tito, Causescu, Dubček, Rusko a politici proti zadlužení obecně

Autoři: Šéfredaktor VK

Útoky: Demokratická strana, Alexandria Ocasio-Cortez, bolševici, V. I. Lenin, židé, Dům Sion, migranti, sójoví povstalci, LGBT aktivisté, Vladimír Železný, Zdeněk Bakala, Rothschildové, sionisté, Bill Gates, Jan Cemper, Manipulátoři.cz, vakcinace, Joe Biden, Thomas Friedman, New York Times, sionismus, Praha jako centrum židovstva

Příklady: Český primář ze soukromé kliniky ve Švýcarsku potvrdil informace Aeronetu a ptá se, proč jsou lidé nuceni nosit roušky, když dlouhodobým nošením si lidé poškozují vlastní zdraví!

Text dává prostor lékaři českého původu a absolventu CEVRO Institutu MUDr. Václav Jordán upozorňujícího na oslabování lidské imunity při dlouhodobém nošení roušek. Oslabování lidské imunity pak má být dalším důkazem, že skutečným cílem opatření okolo Covid-19 je rozšíření testovacích zařízení a kontrola populace. (edit: web MUDr Jordána cituje bez jeho vědomí a svolení, navíc jeho vyjádření překrucuje) 

https://aeronet.cz/news/video-cesky-primar-ze-soukrome-kliniky-ve-svycarsku-potvrdil-informace-aeronetu-a-pta-se-proc-jsou-lide-nuceni-nosit-rousky-kdyz-dlouhodobym-nosenim-si-lide-poskozuji-vlastni-zdravi/

Generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš již v červenci 1989 důrazně varoval před zadlužováním státu u západních mocností..

Jakeš je vykreslován jako vlastenecký kádr a vizionář, který na příkladu Rumunska upozorňoval, že se Československo nesmí dostat do role dlužníka západu, jelikož by si jej věřitel (západ) zotročil. Pozice věřitele pak je interpretována jako nástroj Domu Rothschild k ovládnutí světa. Stalin byl jeden z mála, který se dokázal vzepřít, zatímco Hitler byl nástrojem Rothschildů. Ti se údajně stejně snaží zotročovat současné Německo a zabránit mu v přirozeném spojenectví s Ruskem.

https://aeronet.cz/news/video-generalni-tajemnik-uv-ksc-milos-jakes-jiz-v-cervenci-1989-durazne-varoval-pred-zadluzovanim-statu-u-zapadnich-mocnosti-protoze-to-povede-ke-ztrate-narodni-suverenity-ve-svem-projevu-odhalil/

Novarepublika.cz

Témata: Ironizuje se prohlášení M. Kalouska, že v dalších volbách nebude kandidovat do sněmovny a s tím i jeho dlouholeté působení v české politice, včetně nedávného přetahování o transparent poslance Volného. Jinde se polemizuje s postupem Facebooku, který upozornil SPD na možnost zrušení jejich facebookových stránek z důvodu porušování zásad. SPD i dotyční straníci s tímto nesouhlasí a tvrdí, že zásady neporušují. J. Foldyna si dělá starosti o budoucnost mladé generace, která dle jeho názoru prostřednictvím svých daní financuje aktivity Člověka v tísni v Africe. Jiří Vyvadil v krátkém článku vyjádřil svůj negativní pohled na západ, liberalismus, EU i Gretu Thunberg, aby čtenářům osvětlil, proč je rád za vítězství Andrzeje Dudy i přesto, že jde o bigotního rusofóbního fanatika. Jinde se stejný autor zamýšlí nad posametovým vývojem a tvrdí, že bychom byli za vodou, kdybychom kdysi převzali čínský ekonomický model. Vyvadil poukazuje na svou lásku k Rusku, ale konstatuje, že boj s ekonomikou tam na rozdíl od Číny opakovaně nezvládají. Kladný ohlas vzbudil ruský pilot Formule 1 Daniil Kvjat, který společně s několika dalšími piloty odmítl po závodu pokleknout a uctít hnutí bojující proti rasismu. Pilot svůj postoj okomentoval tím, že jako správný Rus klečí jen před Bohem, vlastí a ruskou vlajkou.

Ivan David kritizuje EU za dalších 458 miliónů eur, které unie vyplatí Turecku za plnění závazků v řešení uprchlické krize. Současně s tím se v negativním světle jeví i aktuální rozhodnutí prezidenta Erdogana o přeměně chrámu Boží moudrosti na mešitu. Řecko v těchto dnech vydalo zákaz přejezdu tureckých kamiónů přes své území a ministr zahraničí Nikos Denidas předložil v Bruselu návrh na zavedení sankcí proti Turecku jako reakci na agresivní tureckou politiku v oblasti Středozemního moře. Další kritika EU směřuje na jednání o plánu obnovy, které podle jeho slov uvalí státy do dluhových pastí.

Objevuje se hodnocení zákonnosti zabití Kásima Sulejmáního. Podle názoru zpravodajky OSN Agnes Callmardové, byla americká akce na území třetí země nezákonná, ale objevuje se i názor, že ačkoliv útok byl zákonný a fakticky zdůvodněn, tak USA zcela propadly při ospravedlňování útoku, čímž ztratily měkkou moc a zásadně oslabily vlastní národní bezpečnost. Sociolog P. Hampl přemýšlí nad možnými dopady nezvolení D. Trumpa v blížících se prezidentských volbách. Podle jeho slov se v případě vítězství J. Bidena USA transformují do zločinecké organizace, jejíž vojenská síla se bude schopna zmocnit jakéhokoliv zdroje. V probíhajícím předvolebním boji se podle jeho slov mobilizuje tzv. Deep State, jehož prostřednictvím se na podporu Trumpova protivníka aktivizují mocenské struktury bank, státní správy, univerzit a tajných služeb. Erik Best zveřejňuje článek, který zpochybňuje tažení proti využití léku Hydroxichlorochin v léčbě Covid-19. Tyto snahy jsou podle autora vedeny v ekonomickém zájmu „big pharma“, Billa Gatese a spřízněných skupin.

Kdo dostává prostor: SPD, Čína, D. Trump, Erik Best, Agnes Callmardová

Autoři: Ivan David, Zdeněk Zbořil, Parlamentní listy, České narodní listy, Jiří Vyvadil, J. Foldyna, Aleš Macháček, Petr Hampl (Protiproud), Erik Best

Útoky: M. Kalousek, EU, západ, Liberalismus, Člověk v tísni, USA, Bill Gates

Příklady:

Kdybychom kdysi převzali čínský ekonomický model, byli bychom za vodou… http://www.novarepublika.cz/2020/07/kdybychom-kdysi-prevzali-cinsky.html#more

Některé z kroků, které zdravotnické úřady udělaly, aby zajistily maximální umírání na coronavirus
http://www.novarepublika.cz/2020/07/nektere-z-kroku-ktere-zdravotnicke.html#more

Parlamentnilisty.cz

Témata: Nadále se řeší hnutí Black Lives matter a všichni, kteří ho buď podporují nebo jsou z toho podezřívání. Ze zahraničních se řeší ještě výsledky polských prezidentských voleb. Z domácích témat je číslo oznámení, že Miroslav Kalousek nebude kandidovat v příštích volbách do Poslanecké Sněmovny Parlamentu ČR. Mnozí se vyjadřovali k úmrtí Milouše Jakeše a k jeho kritikům. Dále se někteří vyjadřují k informaci, že SPD má ve společnosti rozšiřovat nenávist.

Kdo dostává prostor: Zdeněk Zbořil, Ivo Budil, Jan Cemper, Klára Samková, kongresmanka USA za demokraty Alexandria Ocasio-Cortez, František Matějka, Jiří Adamec, novinář Erik Best, člen Rady ČT Vadim Petrov, Daniel Landa, Miroslav Kalousek (TOP09), šéf české Agrární komory Jan Veleba, Josef Hausmann, Milan Lasica, herní vývojář Daniel Vávra, Vít Rakušan (STAN), Pavel Šafr, Karel Schwarzenberg, Alena Vitásková, Jan Kubáček, Pavel Novotný (ODS), Jakub Horák, Libor Čermák, Štěpán Kotrba, Josef Skála (KSČM), Pavel Chrastina, poslanec Lubomír Volný (JAP), Stanislav Křeček, Petr Linduška, ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), Tomáš Vyoral, Max Kašparů, Petr Hampl, Andrej Babiš (ANO), Jiří Paroubek, Tomáš Krystlík, europoslanec Ivan David (SPD), Karel Srp, Šimon Pánek, šéf bezpečnostního výboru Radek Koten (SPD), Jana Zwyrtek Hamplová, Tomio Okamura (SPD), Anna Geislerová, Jan Pirk, Zlata Holušová – pořadatelka již jednou odloženého festivalu Colours of Ostrava, Jiří Pehe, Jan Pekař, Zbyněk Stanjura (ODS), Jan Birke (ČSSD)

Autoři: Tomáš A. Nový, David Hora, mp, kas, Václav Fiala, Zuzana Koulová, Klára Samková, tle, rak, vef, Radim Panenka, sla, Martin Huml, Oldřich Szaban, jav, Daniela Černá, jma, Jan Štěpán, Marek Korejs, Jakub Vosáhlo

Útoky: připravovaná volební koalice demokratických stran, sluníčkáři, TOP 09, hnutí BLM, liberálové, ministr vnitra Jan Hamáček, Miroslav Kalousek

Příklady:

Ohromující slova šéfa bezpečnostního výboru: Toto je dezinformační web. Možná řízen přímo vnitrem

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Ohromujici-slova-sefa-bezpecnostniho-vyboru-Toto-je-dezinformacni-web-Mozna-rizen-primo-vnitrem-630565

Pytel blech. Po konci Kalouska mluví o „demobloku“ zkušený hráč: Vše je jinak. A Babiš…

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Pytel-blech-Po-konci-Kalouska-mluvi-o-demobloku-zkuseny-hrac-Vse-je-jinak-A-Babis-630543

Chtějí mazat naši identitu, aby nás pak mohli lépe ovládat. Legenda kapely Olympic už má dost šílenství kolem BLM

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Chteji-mazat-nasi-identitu-aby-nas-pak-mohli-lepe-ovladat-Legenda-kapely-Olympic-uz-ma-dost-silenstvi-kolem-BLM-630678

Spisovatel: U nás máme rozum. Nemlátí nás za názory. Ale je tu srovnání, děsivé příklady

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Spisovatel-U-nas-mame-rozum-Nemlati-nas-za-nazory-Ale-je-tu-srovnani-desive-priklady-630424

Protiproud.cz

Témata: Hlavním tématem jsou prezidentské volby.
Ruský článek si pochvaluje výsledek prezidentských voleb v Polsku. Tamější vláda je více protiněmecká než protiruská. EU nezmizel její problém a Ukrajině se jednání s EU, díky Polsku, komplikují. Lu Lina také komentuje polské prezidentské volby. A. Duda je kandidátem PiS, která neskáče podle diktátu Bruselu. Proto se to České televizi a „kavárně“ nelíbí a tvrdí, že Duda je špatný loutkový prezident, dosazený Putinem.
Další ruský článek se věnuje situaci v Srbsku, kde se odehrávají demonstrace proti vítězi voleb Vučićovi. Západní země si chtějí koupit uznání nezávislosti Kosova. Nacionalisté v Srbsku si činí nárok na celý sever Kosova.
P. Hampl se věnuje nadcházejícím prezidentským volbám v USA. D. Trump podle něj udělal spoustu chyb, ale Biden by z USA udělal zločineckou organizaci.

Připravované fórum v Davosu bude mít podle prince Charlese na programu reset ekonomiky. Podle K. Schwaba skončí tržní ekonomika. Ekologická hnutí na planetě jsou uměle vytvořená a koupená korporacemi. Obnovitelné zdroje jsou podvod boháčů.

Převzatý článek pokračuje v tématu tolerovaného terorismu a znásilňování žen muslimskými gangy v západní Evropě. Tamější vlády před těmito problémy zavírají oči.

Další články se věnují dění u nás.
Pan Jemelík ukazuje na případu A. Vitáskové zvůli českého soudnictví.
V. Klaus si vyřizuje účty s M. Palátem, který v LN kritizoval jeho proruské postoje. V. Klaus nadále vyzdvihuje úlohu Rudé armády a připomíná mnichovskou zradu západních mocností.
R. Pokorný vzpomíná na zesnulého Ivana Ploce, který byl euroskeptikem.
PP otiskuje příspěvek Mons. Bohumila Staška, který odvysílal Český rozhlas 18. 6. 1939, v předvečer vypuknutí 2. sv. války. PP zneužívá tento text, aby nyní posiloval národovectví.
Dále PP přetiskuje rozhovor s V. Jandákem, který by byl stále rád prezidentem. Tvrdí, že senátoři nejsou demokraté.
A Petr Hájek pokračuje v reklamní kampani na svoji novou knihu ÚDER. Stále dokola obviňuje Gatese, Sorose, Rockefellery a Rothschildy ze snahy o celosvětovou vládu.

Kdo dostává prostor: V Jandák, A. Duda, PiS, V. Putin, M. Moore, V. Klaus, Rusko, ANO, H. Lipovská, A. Vitásková, I. Ploc, D. Trump, V. Orbán

Na koho se útočí: západní země, ČT, Brusel, Bilderberg, princ Charles, K. Schwab, M. Palát, Brusel, Berlín, A. Merkelová, Senát PS ČR, justice v ČR, A. Novotný (soudce), K. Špelda a R. Mezlík (státní zástupci), Evropská unie, J. Biden, Demokratická strana USA, Ukrajina, B. Gates, G. Soros

Autoři: Dmitrij Bavyrin, Lu Lina, Václav Klaus, Jiří Weigl, Petr Hájek, Vítězslav Kremlík, Josef Provazník, Zdeněk Jemelík, Judith Bergman, Radek Pokorný, Bohumil Stašek

Zdroje: nonserviam.cz, institutvk.cz, cs.gatestoneinstitute.org, kremlik.blog.idnes.cz, vz.ru, MY 7/2020, jemelikzdenek.cz

Příklady:

Zaostalý tmář na druhé straně Krkonoš: Špatná zpráva pro Brusel, Berlín a Kyjev. Proč je pro Rusko tou lepší variantou? Polsko se drží, Merkelová ostrouhala. Zelenskyj z pasti nevyleze. Úhly pohledu
https://www.protiproud.cz/politika/5216-zaostaly-tmar-na-druhe-strane-krkonos-spatna-zprava-pro-brusel-berlin-a-kyjev-proc-je-pro-rusko-tou-lepsi-variantou-polsko-se-drzi-merkelova-ostrouhala-zelenskyj-z-pasti-nevyleze-uhly-pohledu.htm

USA: Bažiny jdou do boje na život a na smrt. Trump jako kůl v plotě. Kde udělal prezident chybu? Černý scénář nejen pro Ameriku. Dementní Biden jen figurkou. Nevypadá to dobře
https://www.protiproud.cz/politika/5224-usa-baziny-jdou-do-boje-na-zivot-a-na-smrt-trump-jako-kul-v-plote-kde-udelal-prezident-chybu-cerny-scenar-nejen-pro-ameriku-dementni-biden-jen-figurkou-nevypada-to-dobre.htm

Průmyslové znásilňování v Británii: Kulturní obohacení bílých dívek? Bez „rizika zveřejnění“. Kde jsou feministky a #MeToo? Vláda prý již brzo něco řekne. Muslimské gangy si užívají. Tolerovaný terorismus?
https://www.protiproud.cz/politika/5221-prumyslove-znasilnovani-v-britanii-kulturni-obohaceni-bilych-divek-bez-rizika-zverejneni-kde-jsou-feministky-a-metoo-vlada-pry-jiz-brzo-neco-rekne-muslimske-gangy-si-uzivaji-tolerovany-terorismus.htm

cz.sputniknews.com

Témata: Summit EU – kritika projednávaného plánu obnovy a celé EU, varování před zadlužováním EU, plán je údajně cílem EU vybudovat superstát, celý plán je podvod atp. Dostavba plynovodu Nord Stream 2 – kritika USA za sankce, podpora dostavby. Kritika plánované cesty Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan. Ohlédnutí za životem Milouše Jakeše. Spekulace o důvodech zadržení Ivana Safronova (poradce šéfa Roskosmosu), který je v Rusku obviněn z vlastizrady za údajné vynášení informací české rozvědce.

Kdo dostává prostor: Rusko, Tomio Okamura (SPD), Karla Maříková (KSČM), Jiří Ovčáček, Václav Klaus ml. (Trikolóra), Radim Fiala (SPD)

Autoři: Dmitrij Korněv, Roman Michelko, Jelena Michajlovová, Timur Blochin, Petr Akopov, Irina Alkins, Jana Petrova, Tatjana Naronskaja, Ivan Danilov, Vladimir Kornilov, Michal Prozíravý

Útoky: EU, LGBT komunita, Deník N, gen. Petr Pavel, Miroslav Kalousek (TOP09), imigranti

Příklady:

Babiš a Kalousek hrají divadlo pro voliče, ale hlasují stejně. Jsme na cestě do chudoby a otroctví, varuje Klaus

https://cz.sputniknews.com/politika/2020071412219304-babis-a-kalousek-hraji-divadlo-pro-volice-ale-hlasuji-stejne-jsme-na-ceste-do-chudoby-a-otroctvi/

Co tohle udělá v hlavách dětí…“ Valenta zkritizoval hodnoty Bruselu a vyzval k tradiční rodině

https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020071912242085-co-tohle-udela-v-hlavach-deti-valenta-zkritizoval-hodnoty-bruselu-a-vyzval-k-tradicni-rodine/

Je to nějaká lumpárna a megapodvod.“ Prognóza SPD ohledně výsledků summitu EU vyvolala ještě horší předpovědi

https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020071812238352-je-to-nejaka-lumparna-a-megapodvod-prognoza-spd-ohledne-vysledku-summitu-eu-vyvolala-jeste-horsi/