dezinfo-weby monitoring (3. týden 03/2022)

37684

Aeronet.cz

Témata:

Rusko-ukrajinská válka: Aeronet tradičně kopíruje ruskou propagandu, v rámci které se čtenáři dozvídají, že ukrajinští vojáci jsou náchylní k dezerci a velitelé je proto musí přivazovat řetězy ke sloupům, aby neutekli na ruskou stranu. Jinde se píše, že Ukrajinci schovaní po bytech, z oken paneláků střílí po Rusech a když palbu Rusové opětují, západní média řvou, že Putin nařídil střílet do paneláků! Během pár dnů se do války ve městech zapojí Čečenci a jednotky z řad syrské armády se zkušenostmi z bojů s Islámským státem, což povede k pozabíjení nacistů a zbytek přeživších mafiánů, Banderovců a neonacistů uteče do Polska, Slovenska a ČR. Aeronet hodnotí Putinův nedávný projev k lidu západu jako fantastický, když apeloval na Západ, aby se probudil a vysvětloval, že za všechny těžkosti a případnou 3. světovou válku můžou západní elity a Dom Sion se svými bankami, které jsou využívány v boji proti Rusku. Západ pošlapává vlastní hodnoty, zakazuje svobodu slova, schvaluje genocidu a vyzývá k vraždění Rusů!

Dle informací ruských tajných služeb se Ukrajinci prostřednictvím Azovského praporu dopustili válečného zločinu, když v Doněcku způsobili masakr po úderu rakety s kazetovou municí. Azovu ze zákulisí údajně velí ukrajinský oligarcha Kolomojský, a ten má pod palcem i Zelenského, se kterým usilují o rozbití Ukrajiny.

Celý Západ vede protiruskou dezinformační kampaň a všechny informace z Ukrajiny v mainstreamových médiích jsou lživé. AE zpochybňuje pravost videí a fotek V. Zelenského a upozorňuje, že i návštěva Petra Fialy v Kyjevě je podle ruských novinářů podvrh, protože by se přece žádný vlak nemohl dostat do obklíčeného Kyjeva.

Podporované subjekty a osoby: Rusko, Putin

Útoky: Ukrajina, V. Zelenský, Azov, NATO, USA, Petr Fiala, Západ, média, Dom Sion, oligarcha Kolomojský

Autoři: Šéfredaktor VK

Příklady:

Putin pronesl fantastický projev

https://aeronet.news/video-vladimir-putin-ve-fantastickem-projevu-promluvil-k-lidu-zapadu-aby-se-probudil-a-pochopil-ze-vsechny-jeho-tezkosti-nema-na-svedomi-rusko-ale-zapadni-elity-ktere-privedly-celou-globalizaci/

Zelenský šíří falešná videa a fotky a ukrajinci chtějí hormadně dezertovat…

https://aeronet.news/video-zelensky-navstivil-zranene-ukrajinske-vojaky-v-nemocnici-v-kyjeve-a-predal-jim-medaile-po-celou-dobu-ho-ale-doprovazela-jiz-2-tydny-mrtva-lekarka-ktere-dokonce-in-memoriam-udelil-rad/

Azov se dopustil válečného zločinu

https://aeronet.news/video-ukrajina-se-dopustila-valecneho-zlocinu-do-centra-donecku-odpalila-balistickou-raketu-tocka-u-s-mezinarodne-zakazanou-kazetovou-munici-necenzurovane-zabery-roztrhanych-tel-dospelych-i-deti/

SlovanskeNebe.com

Témata: Centrálním tématem webu zůstává i v týdnu 14.-20.3. válečný konflikt na Ukrajině a postoj Ruské Federace. Dramaturgie webu zůstává nejednotná, přes zdroj gbnews.uk sem nadále pronikají i „západní“ narativy v mechanicky překládaných článcích. Stálicí jsou také vyjádření Ramzana Kadyrova na podporu Vladimíra Putina, zdůraznění výroků zahraničních politiků, které lze vykládat jako podporu RF či kritiku USA nebo NATO, v českém kontextu potom potenciální ohrožení tuzemské stability uprchlickou vlnou z Ukrajiny.

NATO: Objevuje se informace o schválení přesunu 2100 vojáků NATO na své území Slovenska jeho parlamentem. Německo a Nizozemsko se na žádost NATO chystají převézt na Slovensko protiletadlové systémy Patriot, Slovensko tak bude moci poslat systémy S-300 Ukrajině. Článek zahrnuje i vyjádření Sergeje Lavrova, že je nelegální převážet sovětské a ruské systémy do třetích zemí a že RF přesun S-300 na Ukrajinu nedovolí.

Potenciální spojenci: Objevuje se článek o protestech v Turecku, Řecku a Itálii proti členství a za odchod z NATO. Výroky bývalého poradce ministra obrany USA, plukovník ve výslužbě Douglase McGregora, o nesmyslnosti snahy zastrašit RF, preferuje soustředit se na vlastní obranu, a varuje před poškozením dolaru protiruskými sankcemi. Ramzan Kadyrov odpovídá na twitterovou výzvu Elona Muska na souboj s Vladimírem Putinem, uráží ho a zve na výcvik do Čečny. Čína se proti americké výzvě, aby odsoudila kroky RF na Ukrajině, ohrazuje připomínkou, že NATO v roce 1999 bombardovalo čínské velvyslanectví v Bělehradě („nepotřebujeme přednášky o spravedlnosti od porušovatele mezinárodního práva“), útočí na morální statut západních struktur.

ČR: Pravidelná pozornost je věnována výrokům Petra Fialy (ironicky označován jako „český stratég“) o příslibech další humanitární a vojenské pomoci Ukrajině a o docházející kapacitě ČR pro dlouhodobé přijetí dalších uprchlíků. V té souvislosti se také pravidelně objevuje vyčíslení nově příchozích utečenců a nově vydaných víz. Žádný článek, informující přímo o cestě českého premiéra na Ukrajinu v minulém týdnu, se neobjevuje. Jsou však zmíněny plány českých úřadů na zvýšení vojenského rozpočtu o miliardy korun. To je dáváno do souvislosti s plánem EU zvýšit výdaje na obranu, zprávu uzavírá interpretační komentář, že „Brusel chce větší nezávislost Evropy na USA v otázkách bezpečnosti“ a Nato se údajně obává, že to povede k „rozkolu v Evropě“. Objevuje se také znepokojení ruské diplomatické mise v ČR „rostoucí rusofobií“ a „porušováním práv rusky mluvících obyvatel“. Článek upozorňuje i na horkou linku pro hlášení diskriminace vůči Rusům v Budapešti. Pozornosti také neuniklo odmítnutí Václava Klause „laciné rusofobie“ a „plošného popírání ruské kultury“, stejně jako jeho rozhodnutí ponechat si Puškinovu medaili.

Slábnoucí západ: Nově se objevují zprávy o slábnoucí pozici dolaru, tzv. „dedolarizace“. Žádná zpráva o stavu rublu. Dále ruské ministerstvo obrany informuje o počtech zabitých žoldáků mezinárodní legie a zničení Mezinárodního centra pro udržení míru a bezpečnosti. Varuje „zahraniční žoldáky“, že se bude na tyto cíle zaměřovat i nadále, uvádí údajný nesoulad informací z Ukrajinské strany (žádné ztráty) a britských médií (tři zabití UK občané). Celý článek je věnován citaci výroků Michaila Miščina, podle něhož jde o válku RF a USA, Ukrajina byla zneužita jako záminka a Zelenskij je pouze loutkou Západu. Rusové podle Miščina válku vyhrají, „až když se vojáci podepíší na zdi kapitolu, tak jako kdysi na říšském sněmu v Berlíně“. Překrucuje historické paralely, viz odkaz v příkladech. Opakuje se také kremelský narativ, že „Moskva vyslala vojáky na Ukrajinu minulý měsíc s odkazem na sedm let neschopnosti Kyjeva implementovat podmínky minských dohod a uzavřít mír s odtrženými regiony Doněcka a Luhanska“.

Zprávy o Kyjevě: Zelenskyj údajně během stanného práva oficiálně zakázal jakoukoliv činnost opozičních stran, když omezil činnost stran Opoziční platforma – Za život (její šéf již dříve obviněn z vlastizrady), Šaríja, Naši, Opoziční blok, Levá opozice, Svaz levých sil, Deržava, Progresivní socialistická strana Ukrajiny, Socialistická strana Ukrajiny, Socialisté, Blok Vladimira Salda. Dále se objevuje neutrální zpráva o výzvě starosta Kyjeva Vitalije Klička, aby se ukrajinští muži vrátili do Kyjeva a bránili ho před pronikáním ruských vojsk.

Podporované subjekty a osoby: Vladimír Putin, Ruská federace, Sergej Lavrov, Ramzan Kadyrov, Čína, Bulharsko

Útoky: USA, NATO, EU, Kyjev, Zelenskij, Petr Fiala, uprchlíci, Jana Černochová

Autoři: Regnum.ru, rosbalt.ru, sk.news-front.info, es.news-front.info, edaily.com, gbnews.uk, rossaprimavera.ru, antifashist.com

Příklady:

Odpověď Ramzana Kadyrova na výzvu Elona Muska:

https://slovanskenebe.com/2022/03/elon-musk-vyzval-vladimira-putina-na-souboj/

Michail Miščin o zneužití Ukrajiny pro válku mezi USA a RF:

https://slovanskenebe.com/2022/03/nazor-rusove-tuto-valku-s-amerikou-zatim-prohravaji/

Údajná hrozba ukrajinských uprchlíků pro ČR:

https://slovanskenebe.com/2022/03/ceska-republika-ma-problemy-kvuli-ukrajinskym-uprchlikum/

Parlamentnilisty.cz

Témata: V uplynulém týdnu zcela dominovaly texty v souvislosti s válkou na Ukrajině a veškerá ostatní témata jsou i nadále v pozadí. Velmi podrobně se pak řešila problematika růstu cen energií či covidu-19.

Ukrajina: Byl pozorován úbytek čistě informačních článků a také těch, které ruskou agresi odsuzují, přesto je však nutné konstatovat, že zcela nezmizely a stále se objevuje i relativně ostrá kritika. Nicméně přítomna byla také kritika Západu za nepřímé způsobení konfliktu snahami o rozšíření NATO a EU.

Co se cesty premiéra Fialy na Ukrajinu týče, byla vystavena jak pozitivnímu, tak negativnímu hodnocení. Podle některých názorů si jel pouze dělat PR, a to přes nesouhlas západních politiků – dáváno do souvislosti s přípravou na možnou prezidentskou kampaň.

Dalším z častých „podtémat“ byla záležitost uprchlíků. PL nejčastěji prezentovaly narativ o nutnosti pomáhat vlastním občanům s tím, že přes nutnost pomoci běžencům nelze situaci brát jako výmluvu a zanedbávat vlastní občany, jak údajně činí česká vláda.

V neposlední řadě pak vzniklo mnoho přepisů projevů prezidentů Putina a Zelenského, přičemž v případě druhého zmíněného došlo na kritiku údajných projevů agresivity vůči Západu či nevděčnosti a hubování, když říká, že by západní státy mohly pro Ukrajinu udělat víc. Nechyběl ani argument Kosova, kde se samotný Západ dopouštěl porušování mezinárodního práva, které nyní kritizuje.

Ostatní: V případě růstu cen energií byla často kritizována vláda ČR za neefektivní a v porovnání s konáním okolních zemí nedostatečné kroky bez adekvátního dopadu.

I nadále se objevovaly články kritizující vypnutí některých dezinformačních webů, ačkoliv nepřinášely nic nového (zmínky o svobodě slova, práva na prezentování vlastního názoru), přičemž bylo útočeno na tradiční média, jako hlásnou troubu Bruselu, Bakaly apod.

Nakonec bylo v jednom z textů hovořeno o analogii plošného očkování a plošného bombardování – v obou případech to odnesou obyčejní lidé.

Podporované subjekty a osoby: Ukrajina, NATO, Váleční uprchlíci, Václav Klaus, Rusko, EU, Andrej Babiš, Jan Hnízdil, Jiří Beran, Alena Dernerová, Uprchlíci, sankce proti Rusku, Ondřej Lochman (STAN), Vít Rakušan (STAN), trvalejší forma ubytování uprchlíků, Martin Kuba (ODS), Zdeněk Hřib (Piráti), Michal Suchánek, Michal Horáček, Lucie Výborná, Petr Fiala (ODS), Vladimír Putin, Andrej Babiš (ANO), Jarek Nohavica, Jan Bauer, Libor Vondráček (Svobodní), Polsko, Volodymyr Zelenskyj, Marina Ovsjannikovová, ANO, Radek Vondrářek (ANO), Kateřina Konečná (KSČM), Oskar Krejčí, Miroslav Kalousek, Bellingcat, Ivan Douda, Daniel Prokop, Karel Janeček, Prostor X, Džamila Stehlíková, dezinformační weby, Donald Trump, Srbsko, Trikolóra, Iniciativa 21, Jan Zahradil (ODS), konspirační teorie o COVIDu, KSČM, Pražská plynárenská, Robert Fico, Robert Šlachta (Přísaha), Viktor Orbán

Útoky: Rusko, Vladimir Putin, Vláda ČR, vakcinace, covid pas, cesta do Kyjeva, ČT, dezinformační weby, Eduard Heger, EU, Jiří Bláha (STAN), Miroslav Kalousek (TOP 09), NATO, Německo, ODS, Ondřej Kolář (TOP 09), Petr Fiala (ODS), průzkumy veřejného mínění, Respekt, Smlouva o pobytu vojsk USA na Slovensku, společný trh, tradiční média, Ukrajina, uprchlíci, USA, Volodymyr Zelenskyj, vydavatelství Economia, Zuzana Čaputová, Joe Biden, Kosovo, LGBT, Milion chvilek, Západ, Městský obvod Ostrava-Jih, EU, Green deal, Pavel Novotný (ODS), Zbyněk Stanjura (ODS), SPOLU, Indie, Miloš Zeman, Pražský hrad, kvóty pro přerozdělování uprchlíků, muslimští uprchlíci, cenzura dezinforamčních webů, Pražské centrum pro výzkum míru, Univerzita Karlova, Martin Nejedlý, cena PHM, inflace, ruští agenti, Andrej Babiš (ANO), nouzový stav

Příklady:

Svoboda je cennější“? Tak obnovte svobodu slova, paní Pekarová, vzkazuje bývalý premiér. Žádná vláda nešlapala po ústavě tak jako tato

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/-Svoboda-je-cennejsi-Tak-obnovte-svobodu-slova-pani-Pekarova-vzkazuje-byvaly-premier-Zadna-vlada-neslapala-po-ustave-tak-jako-tato-696338

Vojska NATO v ČR na věčné časy. To není kec, už to jede

https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Vojska-NATO-v-CR-na-vecne-casy-To-neni-kec-uz-to-jede-696043

Za hlupáky nás mají. To se vrátí. Putina spisovatel nehájí, ale ozval se

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Za-hlupaky-nas-maji-To-se-vrati-Putina-spisovatel-nehaji-ale-ozval-se-695902

Protiproud.cz

Témata:

V průběhu historie naší republiky zde vždy existovala cenzura, ať už ze strany komunistů či jiné státní mocnosti, která ohrožovala naši suverenitu. V dnešní době je na školách vyučován dějepis pouze z pohledu Západu. Lidé a skupiny s opačným názorem jsou cenzurováni a perzekuováni.

Studenou válku proti části vlastních občanů a určitému segmentu politického spektra vede česká vládní moc, skrze jí podřízené represivní orgány a některé specifické subjekty (hlavně k tomu zřízené politické „neziskové“ organizace) už dlouho. Příkladem může být obžaloba Miloše Ouřeckého za jeho bojové aktivity na Donbase, použití soukromého sdružení CZ.NIC k cenzuře alternativních webů, zákaz užívání písmena „Z“ jakožto symbolu podpory Ruské federace či lynčování a souzení občanů, jež se vyjádřili na podporu Ruska. Rozjíždíme se směrem do pekla nesvobody a totality. Ještě možná můžeme seskočit – zatím jen za cenu menších poranění. Čím později, tím budou následky horší.

Ekonomické sankce uvalené na Rusko v souvislosti s ukrajinskou krizí mají největší dopad na světovou ekonomiku spíše než na Rusko samotné. Na trhu s energiemi je totiž největším hráčem a Západ je obecně sám o sobě ekonomicky neefektivní. Rusko tak veškerým ekonomickým sankcím může čelit, jelikož má všechny zdroje důležité pro přežití na svém území: energii, potraviny, území a bezpečnost. Zároveň je to stále technologicky vyspělá země.

Vojenská operace na Ukrajině vstoupila po třech týdnech od jejího zahájení do rozhodující fáze. Ruská armáda spolu s domobranou Doněcké a Luhanské republiky obsazuje na jihu země jedno město za druhým. Současně vytlačuje jednotky kyjevské námořní pěchoty a neonacistických praporů Azov z centra Mariupolu. Je jen otázkou času, kdy tento strategický přístav (žije zde přes 80 procent ruskojazyčného obyvatelstva) bude osvobozen od banderovských neonacistů, kteří ho před 8 lety dobyli, a rozpoutali v něm nepředstavitelný teror.

Důvodem pro invazi na Ukrajině nejsou tyranské či diktátorské choutky Vladimira Putina, jak je to vykreslováno v mainstreamových médiích. Prvním z opravdových důvodů je pomoc USA, které se Ukrajině dostalo ve formě barevné revoluce. Druhým důvodem je vývoj pomajdanovské snahy o vybudování amerických základen na ukrajinském území a mohutné budování národní armády. Cíle v Rusku se při takticko-technických vlastnostech dnešních zbraní ocitly na dostřel, což bylo pro ně přímou hrozbou

Premiér Fiala na schůzku s prezidentem Zelenským nejel do Kyjeva, jak to bylo v mainstreamových médiích zobrazeno, ale do blíže neznámého místa v Polsku. Celá cesta trvala překvapivě krátkou dobu. Je též možné, že prezident už dávno není v obleženém Kyjevě, ale je buď na americké ambasádě nebo v nějaké velké vile poblíž Varšavy, případně někde poblíž hranic Ukrajiny.

Podporujeme svobodu, pravdu, zdraví, hojnost a mír. Tyto univerzální koncepty však téměř všichni demokraté, levičáci, novináři a byrokraté již zcela opustili. A zločinecký kartel ve washingtonských bažinách ukradené moci pomocí zmíněných biologických zbraní a vakcinace genovou terapií pozměňující DNA útočí na zdraví a životy miliónů občanů. Ale bohužel nejen to. Pokud konstatuji, že „Amerika se ničí,“ mám pro to řadu dalších důvodů. Extrémní chudoba, která nyní zachvacuje Američany, není něčím, co by si někdo přál zažít, ale je to bohužel nevyhnutelný důsledek všeho, co naše vláda způsobila a způsobuje.

Západ neustále nálepkuje všechny sobě protichůdné názory jako fašismus, nacismus, islamofobie a antisemitismus. Tam, kde se mu však toto označení z ideologických důvodů nehodí, jej záměrně vynechává. Ukázalo se to například u ukrajinského pluku Azov, který bojuje spolu s ukrajinskou armádou proti ruskému vojsku, a skutečně se hlásí k ideologii banderovské UPA (Ukrajinská povstalecká armáda) z II. světové války, a vůbec se tím netají. Ta nejenže bojovala na straně hitlerovského Německa a spolu s jednotkami SS se dopouštěla krvavých zločinů, ale sama mnoho těchto zvěrstev páchala z vlastní iniciativy.

Ukrajinská lež je už tak naditá absurdními propagandistickými vycpávkami, že to začíná přinášet mnoho humorných situací (viz lavina vtipů o Fialově výletu do Kyjeva). Ale vedle toho i reálných nebezpečí. Prokurátor Rudá Smrt (dnes nejvyšší státní zástupce Igor Stříž) už má v policejních klepetech první tři potenciální politické vězně, na dalších osmnáct obětí zdejšího totalitního režimu si právě brousí ohnuté zákony (včetně ústavy).

Podporované subjekty: Českoslovenští vojáci v záloze za mír, Miloš Ouřecký, Přemysl Hadrava, Rusko, Doněcká republika, SPD, Miroslav Rozner, Karla Maříková, Jaroslav Foldyna, Michal Walter Kraft, Vladimir Putin, xenofobové, homofobové, krajní pravice

Útoky: NATO, George Soros, Tomáš Forró, CZ.NIC, Petr Fiala, Česká televize, CTHH, Vít Rakušan, Západ, USA, Barack Obama, Madeleine Albright, Joe Biden, Ukrajina, Volodymyr Zelensky, Respekt, BIS

Příklady:

Ukrajinská lež, další díl krvavého seriálu: Masakr tisícovky rukojmí v Mariupolu. Divadlo vyhodili do povětří náckové z praporu Azov. Nyní prchají z města. Další z řady operací pod falešnou vlajkou. Umlčet pravdu se nepodaří

https://protiproud.info/politika/6353-ukrajinska-lez-dalsi-dil-krvaveho-serialu-masakr-tisicovky-rukojmi-v-mariupolu-divadlo-vyhodili-do-povetri-nackove-z-praporu-azov-nyni-prchaji-z-mesta-dalsi-z-rady-operaci-pod-falesnou-vlajkou-umlcet-pravdu-se-nepodari.htm

Předehra k Velkému resetu: Cesta tam a zase zpátky. Kde byl Fiala skutečně? Trojmoří v rukou CIA. Souvislosti. Budeme „kanonenfutr“ pro válku velmocí? Žádný plán nikdy nevyjde. Jinak, kluci, jasně: Sláva Ukrajině!

https://protiproud.info/politika/6355-predehra-k-velkemu-resetu-cesta-tam-a-zase-zpatky-kde-byl-fiala-skutecne-trojmori-v-rukou-cia-souvislosti-budeme-kanonenfutr-pro-valku-velmoci-zadny-plan-nikdy-nevyjde-jinak-kluci-jasne-slava-ukrajine.htm

Darebáctví těžkého kalibru: Pokrytectví režimních médií a politiků. Kdo s nimi nesouhlasí, je fašista. Oslavovat vraha Banderu? A co takhle stavět pomníky Heydrichovi? „Slava Ukrajini“ je pozdrav nacistů. Smí se to u nás ještě říct?

https://protiproud.info/politika/6357-darebactvi-tezkeho-kalibru-pokrytectvi-rezimnich-medii-a-politiku-kdo-s-nimi-nesouhlasi-je-fasista-oslavovat-vraha-banderu-a-co-takhle-stavet-pomniky-heydrichovi-slava-ukrajini-je-pozdrav-nacistu-smi-se-to-u-nas-jeste-rict.htm

Sputnik

Témata:

Ukrajina: Sputnik proti Ukrajině brojí hned na několika frontách. Ukrajinu osočuje z realizace biologické zbraně, která má podle Sputniku snížit reprodukční schopnosti žen, přesněji řečeno ruských obyvatel Ruska. Za tím vším podle Sputniku stojí Pentagon. Jako zdroj informací Sputnik uvádí ředitele Roskosmos Dmitrije Rogozina.

Ukrajina je stále stavěna do role agresora, zejména vůči Doněcku a Luhansku.

Vojenské akce RF vůči Ukrajině jsou stále prezentovány jako vysoce přesné a mířené pouze na vojenské objekty. Ruské požadavky na ukončení konfliktu označuje Lavrov za minimální. O škodách na civilním obyvatelstvu ze strany armády RF se Sputnik nezmiňuje, zato naopak o ukrajinské armádě se v tomto smyslu vyjadřuje často.

Krom Ukrajiny se klade vina i na další státy, zejména USA (podle Sputniku USA tajně cvičila ukrajinské vojáky), NATO, Polsko, Slovensko a Česko. Mnoho článků o Ukrajině je vedeno ve smyslu „všechno je jinak“ (jinak, než ukazují hlavní média).

Stále vzniká enormní množství článků pouze na toto téma bez uvedení autorů.

Bezpečnost: Kritizovány jsou státy, které se zapojily do pomoci Ukrajině. Mezi nimi například Slovensko. Sputnik nasazuje výhružný tón, kde tvrdí, že zasláním zbraní se může Slovensko vtáhnout do problémů. Sputnik reaguje i na přítomnost vojáků NATO na Slovensku. Nejkritičtěji vnímá americké vojáky, podle Sputniku se USA snaží RF ukázat svou sílu. Dále se snaží argumentovat průzkumy veřejného mínění s tím, že lid s přítomností vojáků NATO nesouhlasí, argumentuje i finanční stránkou „Bude to stát moc peněz.“. Čtenáři Sputnik podsouvá myšlenky, že přítomnost vojáků NATO a sankcí vůči RF finančně odskáčou malé země oproti větším státům EU.

Média: Kritizují se mainstreamová média, které Sputnik označuje za prozápadní, jelikož ukazují jeden pohled na konflikt na Ukrajině a neukazují alternativní názory. Pokud jde o jiný názor na konflikt na Ukrajině, Sputnik tvrdí, že tyto lidi vláda SR umlčuje.

Nechybí ani kritika České televize, která je na Sputniku dlouhodobě. V tomto týdnu vyčítá Sputnik České televizi, že používá příliš neutrální výrazy, které nevzbuzují pozornost pro vojenská pochybení ukrajinské armády, kvůli kterým zemřeli civilisté.

Co se týče média Sputniku, stále se snaží dostat čtenáře na Telegram, u článků jsou výzvy, aby přešli tam. Sputnik přestal zmiňovat autory článků s výjimkou redaktora Pavla Jacze.

Politika ČR: Nejvíce haněnými jsou členové pětikoalice, kriticky se hodnotí mnoho věcí, jak co se týče Ukrajiny, tak co se týče české politiky. Například návrh české vlády, aby se Ukrajina stala členem V4. Sputnik argumentuje několika způsoby. Jednak označuje Českou republiku za nejvíce rusofobní zemi, dále tvrdí, že Maďarsko bude jednoznačně proti, a nakonec se snaží vyhnout hlavnímu tématu tím, že se ptá čtenářů, proč se členem V4 nemůže stát Slovinsko a Rakousko.

Energetika: Připomíná se závislost Evropy (zejména Německa) na ruském plynu, podle Sputniku bude pro Evropu vyloučení ruského plynu velice bolestivé. Kritizuje se dále výzva k odmítnutí certifikace Nord Stream 2 – podle Sputniku k tomu vedl tlak USA. Na alternativy jako LGN z Kataru Sputnik argumentuje, že Katar nemá takovou kapacitu, aby ruský plyn nahradil.

Podporované subjekty a osoby: Rusko, Telegram, František Škvrnda, Ľudová strana Naše Slovensko, OĽANO, Robert Fico, Vadim Truchačov, Maďarsko, Marina Makovskaja, Nord Stream 2, Gazprom, Robert Habeck, Petr Štěpánek, Václav Klaus, DLR, LLR, Dmitrij Rogozin, Roskosmos, Roger Stone, Donald Trump, Státní duma, Vladimír Putin

Útoky: Ukrajina, Slovensko, NATO, EU, USA, Polsko, Jana Černochová, vláda SR, vláda ČR, Litva, Petr Fiala, Západ, mainstream, média, Joe Biden, Pentagon, Tomáš Zdechovský, Facebook, Instagram, Jiří Paroubek, Česká televize

Autoři: Pavel Jacz

Příklady:

Ovlivňují reprodukční funkci žen určité národnosti.“ Šokující fakta o biologické zbrani na Ukrajině

https://cz.sputniknews.com/20220321/ovlivnuji-reprodukcni-funkci-zen-urcite-narodnosti-sokujici-fakta-o-biologicke-zbrani-na-ukrajine-18059674.html

Zajímavý slovník, typický pro manipulátory.“ Jak referovala ČT o útoku Ukrajinců v Doněcku

https://cz.sputniknews.com/20220315/zajimavy-slovnik-typicky-pro-manipulatory–jak-referovala-ct-o-utoku-ukrajincu-v-donecku-18012988.html

Poznámka: Cílem tohoto monitoringu je dlouhodobé vyhodnocování témat, kterými se vybrané weby zabývají. Pouze dlouhodobé vyhodnocení může dát kompletní obraz o míře manipulací daného webu. Jednotlivé články být dezinformační nutně nemusí. Monitoring nemůže postihnout, jaký je vztah jednotlivých autorů publikovaných textů nebo osob weby zmiňovaných vůči danému webu – zda jsou zmiňováni vědomě nebo proti své vůli apod. Případné reklamace ohledně negativní publicity tyto osoby musí řešit vůči danému webu, nikoli vůči tomuto monitoringu, který jen zpětně zachycuje daný fakt, že informace na webu vyšla.