dezinfo-weby monitoring 3. týden 02/2023)

53163

Aeronet.news

Témata:

Válka na Ukrajině: Americké velvyslanectví v Moskvě údajně varuje Američany, aby opustili RF, kvůli blížící se masívní invazi ruské armády na Ukrajinu a před vlnou možných teroristických útoků. Dle slov A. Lukašenka bude invaze realizována rusko-běloruskou aliancí a vstup jeho země do války a na území Ukrajiny bude v zájmu ochrany bezpečnosti Běloruska a územní celistvosti Ukrajiny.

AE dále uvádí, že Ukrajina v případě potřeby požádá NATO o vojenskou pomoc, čímž by hrozilo vypuknutí 3. sv. války. Dále se opakují teorie o nepřipravenosti ukrajinských sil a také o divoké mobilizaci na území Ukrajiny, kde odvlékají civilisty přímo z ulice. AE ukazuje náborové video Wagnerovců, ve kterém Prigožin promlouvá k potenciálním adeptům a také naznačuje předpoklad jaderné války, kterou budou moci zažít. V dalším textu AE popisuje, jak si Prigožin stěžuje na příkoří, kterému se Wagnerovcům dostává ze strany ruských generálů a úředníků tím, že mu začaly váznout dodávky munice.

AE popisuje katastrofální vývoj na Donbasu (z ukrajinského pohledu), na základě kterého se údajně sešlo vedení NATO, aby se dohodlo nad tajnou doktrínou, která umožní vyslání vojsk NATO do nečlenských zemí. AE předkládá narativ, který přijetí této doktríny vykresluje jako začátek boje NATO a Ruska o zbytek území Ukrajiny. Chystaná mobilizace členských zemí NATO, zejména ČR, Slovenska nebo Polska se prolíná většinou článků.

Na ruské TV zaznívají výzvy k úderům na území členských zemí NATO, konkrétně na Slovensku, ale i jinde. Důvodem jsou plánované dodávky stíhaček a tanků na Ukrajinu. Válka na Ukrajině má podle „Londýnských kanceláří“ trvat tak dlouho, dokud se nepodaří ovládnout Rusko. Londýn je hlavním mecenášem a živitelem války a nejde o Ukrajinu, jako o ní nešlo za Hitlera, za Lenina, za Napoleona, ale jde jen o dobytí Ruska.

Podporované subjekty a osoby: Kreml, Prigožin, Lukašenko

Útoky: Západ, Ukrajina, USA, NATO, V. Zelenský, Polsko, Slovensko

Příklady:

Lukašenko naznačil, že chystaná invaze bude kolektivní záležitostí rusko-běloruské aliance…

https://aeronet.news/video-alexander-lukasenko-v-rozhovoru-s-generalnim-tajemnikem-csto-naznacil-ze-chystana-invaze-ruske-armady-bude-kolektivni-zalezitosti-cele-aliance-na-ukrajine-vypukla-panika/

Na ruské TV zazněl výzva k úderům na Slovensku a jinde…

https://aeronet.news/video-na-ruske-televizi-zaznela-vyzva-k-uderum-proti-letistim-a-logistickym-uzlum-na-slovensku-a-v-dalsich-7-zemich-nato-za-dodavky-tanku-a-stihacek-ukrajine-a-neslo-o-vtip/

Lukašenko naznačuje: „Bělorusko vstoupí do války kvůli ochraně územní celistvosti Ukrajiny“

https://aeronet.news/video-alexander-lukasenko-v-rozhovoru-s-reporterem-bbc-otevrene-naznacil-vstup-beloruska-do-valky-na-ukrajine-a-to-pry-kvuli-ochrane-uzemni-celistvosti-ukrajiny-ubehne-jeste-trochu-casu/

Novarepublika.online

Témata:

Válka na Ukrajině: Autoři článků na webu Nová republika se tento týden příliš tématu válce na Ukrajině nevěnovali. Počet článků věnující se tomuto tématu byl menší, než tomu bylo předchozí týdny. Autoři se soustředili na popis konfliktu v obvyklých narativech, kde zveličovali úspěchy ruské armády a popisovali situaci na ukrajinské straně jako bezvýchodnou a několik okamžiků před kapitulací. Tato témata byla silně opřena o kritiku západních zemí společně s NATO a popisována jako přímo zainteresované členy konfliktu.

Domácí politika: U počtu článků věnující se domácí politice můžeme za poslední týden vidět zvyšující se tendenci. Tyto články se věnují převážně dvěma stěžejním tématům.

První téma (zastoupeno méně) se věnuje převážně kritice zvoleného prezidenta Petra Pavla. Petr Pavel je spojován se zatažením České republiky do konfliktu na Ukrajině, obecně podporuje konflikt a je spojován s jeho stupňováním.

Druhým tématem je častěji se vyskytující kritika české vlády za vysokou inflaci, především pak energií dovážených Ruskou federací (plyn, ropa). Autory nebylo opomenuto ani téma zvyšujících se důchodů a případné zpomalení tempa jejich růstu. Toto bylo autory sině vyzdvihováno a kritizováno.

Zahraniční politika: Množství autorů a článků věnující se zahraniční politice vzrostl oproti předchozím týdnům. Tyto články se věnovaly např. kritice EU a Green dealu, kde toto téma bylo spojováno se zdražováním a inflací. U tohoto tématu byly často i zmiňovány sankce vedené proti ruské federaci.

Útoky: NATO, USA, OSN, Ukrajina, EU, Německo, Vláda, Petr Fiala (ODS), Západ, Pětikoalice, P. Pavel, Polsko, J. Biden, V. Zelenskyj

Podporované osoby a subjekty: Rusko, Putin, alternativní média, Kreml, J. Bašta, SPD, Turecko, V. Orbán

Příklady:

Ukrajinská krize: příprava na nevyhnutelné

https://www.novarepublika.online/2023/02/ukrajinska-krize-priprava-na-nevyhnutelne

Je třeba snížit důchody, aby bylo na stíhačky

https://www.novarepublika.online/2023/02/je-treba-snizit-duchody-aby-bylo-na-stihacky

Ukrajinské pelemele 14. 2. 2023 – fronta, zázemí, spojenci a protivníci

https://www.novarepublika.online/2023/02/ukrajinske-pelemele-14-2-2023-fronta-zazemi-spojenci-a-protivnici

Protiproud.info

Témata:

Dva projevy ve zlomovém okamžiku: Načasování projevu Bidena na 21. únor, kdy se má zároveň konat projev Putina v Moskvě, je dle PP podezřele načasovaný. Stínové elity ovládající Bidena číselný symbolismus milují. Další podezřelé události nedávných dní jsou:

  • Doporučení Washingtonu americkým občanům, aby opustili území Ruska.

  • Prohlášení ruské zahraniční rozvědky, že americká armáda rekrutuje džihádistické militanty i ze Sýrie pro útoky na území Ruska.

  • Ukrajinský ministr zahraničí Kuleba naznačil velké akce 23. a 24. února.

K něčemu se dle PP schyluje.

Bezpečnostní konference v Mnichově také ukázala, že jsme na prahu dalšího dějství. USA se zaměřují na Čínu, takže boj proti Rusku se povede z Británie, která už se rozhodla poslat na Ukrajinu rakety dlouhého doletu. Což dost možná vyústí v ruské rozmístění jaderných zbraní.

Čína naznačila možnost posílání zbraní do Ruska, což Západ odsoudil, ačkoli sám si pokrytecky posílá na Ukrajinu zbraní spoustu.

Hrozí feminismus a genderismus: Evropská unie se chystá nám vnutit Istanbulskou úmluvu (Úmluvu o předcházení a boji proti násilí páchanému na ženách), o které se musí znovu a znovu hlasovat, ačkoli už byla zamítnuta, a to dle PP tak dlouho, dokud se občané příslušných států nenechají udolat a nepřijmou. Evropská kritika Polska přitom jasně ukazuje, že se jedná o nástroj globalistů k prosazení potratové, feministické a genderové agendy. Opozice se označí za dezinformátory, a tím potenciálně kriminalizuje.

Politické procesy: Nová normalizace v ČR postupuje dle PP bleskově. Bruselská pětikoalice se už zmocnila všech mocenských postů v zemi. Opět dochází k legalizaci pobytu cizích vojsk na našem území, tentokrát amerických. Rozjíždějí se politické procesy, např. s prezidentským kandidátem KSČM Josefem Skálou nebo někdejším disidentem Slávkem Popelkou. A v Praze se upálil mladý muž.

Tajné elity: Podstatou spiknutí tajných elit (Velký reset) napojených i na OSN je zotročení lidí. Totální cenzura má zabránit tomu, aby si toho lidi všimli a vzbouřili se. WWF potlačuje jednotlivé státy a půjčuje si metody od nejhorších diktatur. Občané po celém světě jsou dušeni ďábelským plánem přechodu na zelené energie. Za xenofoby jsou označeni ti, kteří bojují proti otevřeným hranicím, které přitom dovolují zaplavení západních zemí zneužívanou levnou pracovní silou ze třetího světa. Kolumbijský prezident Urrego už prohlásil, že je třeba svrhnout kapitalismus, davoské fórum se zřejmě těší na elitou řízený komunismus. Svobodu ztrácíme dle PP na všech frontách: sledování individuálních uhlíkových limitů, digitální vakcinační pasy, experimentální vakcíny, trasování a přidávání rozemletých cvrčků do potravin.

Pronásledovaní katolíci: Podle bývalého agenta jsou pro FBI tradiční katolíci nebezpečné živly, kteří jsou sledovaní z obav z bílého nacionalismu. Jako extrémisti jsou označena katolická média jako Catholic family news, The remnant, The Fatima center, Tradition in Action, Culture wars. Bílí rasisté jsou přitom dle PP vždy protikatoličtí. Dost možná sledují i katolíky v Evropě a u nás.

Čínský pohled: Západní mocnosti často doufají, že Peking nedovolí Moskvě použít jaderné zbraně, což ignoruje fakt, že Rusko je suverénní stát. Peking navíc jasně deklaruje svoji politiku nevměšování. Čínská politika je dle PP postavená na kompromisu. Peking zároveň označil jako viníka konfliktu na Ukrajině především kolektivní Západ. Peking je zneklidněn rozšiřováním vměšování USA do asijsko-pacifického regionu, a eskalací konfliktu na Ukrajině, která je způsobena neustálým nárůstem vojenské pomoci Kyjevu. USA se snaží postavit do čela vojenského bloku s Japonskem, Jižní Koreou, Novým Zélandem a Indií, a stvořit tak východní zrcadlový odraz NATO v Asii. Druhou variantou je působení na dálku s podporou spojenců, především Japonska. Smyslem je připoutat k sobě spojence a vytvořit nová ohniska konfliktu.

Útoky: NATO, Biden, Světové ekonomické fórum, Klaus Schwab, Ukrajina

Podporované osoby a subjekty: Rusko, Čína, katolíci, Josef Skála, Slávek Popelka

Příklady:

Pohled Číny

https://protiproud.info/politika/7026-cina-usa-zenou-svet-na-pokraj-jaderne-valky-hledani-cesty-zpet-k-dominanci-kissinger-stale-zivy-co-udela-japonsko-a-jizni-korea-podari-se-mezi-rusko-a-cinu-vrazit-klin-cas-hraje-spise-pro-ruskocinske-spojenectvi.htm

Istanbulská smlouva

https://protiproud.info/politika/7017-nejen-valka-a-ufo-istanbulska-umluva-k-nam-prave-ted-leze-oknem-dokonala-prilezitost-pro-podvoleni-dalsi-vlna-kriminalizace-zpatecnickych-nazoru-zase-vyhruzky-pro-destrukci-civilizace-udela-brusel-cokoli-jsme-na-rade.htm

Sputnik

Témata:

Dění v ČR: Dění v ČR se týká pouze článek o záměru Českého olympijského výboru shromáždit právní oporu, jež by zabránila Rusům a Bělorusům v účasti na olympiádě. Proti jejich účasti je i Petr Fiala.

USA: Několik článků v reakci na obvinění USA ze zničení plynovodů Nord Stream ze strany amerického novináře Seymoura Hershe. Mainstreamová média to prý zamlčují, americký Kongres se nemá k vyšetřování. Cílem bylo uškodit Evropě, nechat Německo zmrznout a rozbít spolupráci s Ruskem. Svůj motiv mělo i Norsko (zvýšení odbytu). Rusko vyzývá k vyšetření tohoto „teroristického útoku“ na půdě OSN, přidává se i Čína. Dle Lavrova Západ lže, stejně jako lhal o Minských dohodách, u kterých se posléze provalilo, že byly jen prostředkem pro získání času na vyzbrojení Ukrajiny.

Obvinění USA z verbování bojovníků v Sýrii za účelem teroristických útoků v Rusku. USA se neštítí použití čehokoliv k oslabení Ruska, čímž se staví na roveň největších teroristických hnutí.

Dle Lavrova USA rozeštvává přátelství ukrajinského a ruského národa trvající již od 17. století. Rusko dohromady s Ukrajinou představují velmoc, Rusko bez Ukrajiny není příliš viditelný hráč. Putin v roce 2010 navrhoval vytvoření ekonomického prostoru od západní Evropy po východní Rusko, což bylo proti zájmům USA. Vztahy USA s EU nejsou přátelské, ale je to vztah hegemona a vazalů. USA těží z rozpoutání války proti Rusku prostřednictvím ukrajinského režimu, Evropa naopak nese negativní ekonomické dopady.

V souvislosti s čínskou sondou se několik článků věnuje špionáži (další objekt sestřelen nad Kanadou, americké sondy nad Čínou). USA jsou považovány za největší světovou mocnost ve špionáži s operacemi po celém světě, narušují tak suverenitu zemí a porušují mezinárodní právo.

Čína považuje prodej zbraní a navazování kontaktů s Tchaj-wanem za zasahování do vnitřních záležitostí ČLR, USA prý podporují tchajwanský separatismus.

Válka na Ukrajině: Mnoho článků o tom, že dodávky zbraní na Ukrajinu doprovází problémy a průtahy, beztak nedokážou zvrátit ruskou převahu a oslabují země NATO (opakovaně zmiňována britská armáda). Zatímco ruská válečná ekonomika již běží rok, Západ nestíhá, hrozí nedostatek munice atd. USA podněcují Ukrajinu k eskalaci konfliktu (např. k použití slíbených raket dlouhého doletu na Krym).

Francie a Maďarsko jsou proti sankcím v oblasti jaderné energetiky, ostatně Maďarsko je proti všem sankcím, apeluje na zastavení palby a návrat k jednání. Macron si nepřeje drtivou porážku Ruska (na rozdíl od řady východoevropských států) a rovněž volá po návratu k jednání. Ruské ministerstvo zahraničí Macronův výrok ale komentuje kriticky a připomíná Napoleona, kterého Francouzi uctívají. Sankce poškodily světovou ekonomiku, vzrostly ceny elektřiny, paliv a potravin v USA a v Evropě. Dle Putina je cílem USA a jejich spojenců zhoršení života milionů lidí. Na Rusko sankce nedopadají, ruský export ropy v roce 2022 vzrostl (ale stále píší jen o objemu).

Nestabilní situace na Ukrajině, kde probíhají četné výměny na důležitých postech. Ukrajina není připravena na zahájení procedury vstupu do EU, vstupu do NATO brání klauzule o nestabilních hranicích. Ukrajinští oligarchové prodlužují konflikt, který jim umožnil přístup k penězům a zbraním. Kritika Ukrajiny za boření pomníků, změnu názvů ulic, omezení ruštiny a další ničení rodné kultury, kterou nelze dělit na ruskou a ukrajinskou. Západ nedočkavě vyhlíží budoucí zakázky na Ukrajině.

Bělorusko s Ruskem úspěšně spolupracují v mnoha oblastech. Lukašenko obvinil Ukrajinu z plánování raketového útoku na Bělorusko krátce před zahájením SVO. Do bojů by se zapojilo jen v případě ukrajinské agrese vůči Bělorusku.

V komentářích k situaci na bojišti jsou popisovány ruské vojenské úspěchy, velké ukrajinské materiální i lidské ztráty. Padají obvinění ukrajinské armády z útoku na civilisty, domácí zvířata, z použití chemických zbraní. Dle ruského ministerstva obrany Ukrajina připravuje provokaci s radioaktivními látkami, ze které hodlá obvinit Rusko.

V dalších článcích se píše o snižující se podpoře veřejnosti vůči ukrajinským uprchlíkům, o problémech se střelnými zbraněmi v USA, o omezení Starlinku atd.

Podporované subjekty a osoby: Rusko, ruská armáda, Bělorusko, Alexandr Lukašenko, Maďarsko (premiér Viktor Orbán, ministr zahraničí)

Útoky: Západ, NATO, EU, Evropský parlament, USA, Ukrajina, Volodymyr Zelenskyj, ukrajinská armáda, britská armáda, Emanuel Macron, mainstreamová média

Příklady:

V Česku mají připravit dokumenty, jež by zabránily ruské účasti na Olympiádě

https://cz.sputniknews.com/20230216/v-cesku-maji-pripravit-dokumenty-jez-by-zabranily-ruske-ucasti-na-olympiade-19209862.html

Hersh: USA čekají obrovské následky zničení plynovodů Nord Stream

https://cz.sputniknews.com/20230217/hersh-usa-cekaji-obrovske-nasledky-zniceni-plynovodu-nord-stream-19211251.html

zvedavec.org

Témata:

Ukrajina, Rusko a souvislosti: Pavel Petržíla tvrdí, že dodávky západních tanků Ukrajině nepomohou. Bez uvedení zdroje tvrdí, že Ukrajina ztratila od začátku konfliktu 3000 tanků a že západní zbraně jí nepomáhají. Na Ukrajině podle něj v další vlně mobilizace odvádějí do armády šestnáctileté. Porovává ruskou techniku s moderními tanky a očekává u moderních západních tanků podobné problémy jako u starých sovětských tanků. Dále porovnává ruský rozpočet na armádu s hodnotou pomoci Ukrajině a tu vyhodnocuje jako zanedbatelnou.

Martin Jay popisuje, jak nepochybný je podíl USA na výbuchu Nordstream, výbušniny byly údajně umístěny při cvičení NATO námořnictvem USA již dlouho před samotným výbuchem a čekalo se jen na záminku k aktivaci, kterou byla Putinova invaze na Ukrajinu. Důvodem má být to, že USA se snaží poškodit každou zemi, která má zásoby fosilních paliv – Írák, Írán, Afghánistán, Libye, Sýrie. V duchu oslavy Herchova vyšetřování výbuchu píše i Pepe Escobar.

Velký reset: Valentin Katasonov opět kombinuje a zmiňuje Blackrock, Covid 19 a slova Klause Schwaba a dedukuje, že nastává otrokářský systém odstartovaný Velkým resetem.

Sestřely balonů nad Amerikou: Karel Eichler se snaží pochopit pojem UFO jen jako mimozemské létající těleso a posléze dedukuje, že se UFO objevily jen pro odvedení pozornosti od „faktů“, kterými jsou například podíl USA na výbuchu Nord streamu. Důvodem má být to, že pozornost lidí se (díky ochabujícímu zájmu o dění na Ukrajině) zvyšuje. Finian Cunnigham tvrdí, že v souvislosti se sestřely balonů se USA začínají chovat jako psychopat, i když jde o jadernou velmoc.

Martin Macko: Štubňa zpochybňuje závěry soudu, který osvobodil M. Macka údajně díky tomu, že jde o syna slovenského generála. Ten je podle Štubni “válečný štváč a obhajuje válečné zločiny NATO a slouží zájmům USA na Slovensku“.

Válka o hotovost: Podle Blakea Lovewella začíná boj o hotovost, protože startuje velká snaha ze strany politiků o zrušení hotovosti. Pod politickým tlakem má být i OSN a její orgán „betterthancash“. Důvodem má být podle něj zejména možnost vyšší kontroly systému vládami.

Covid 19: Michael Nevradakis se na příkladu Adama Rowlanda snaží ukázat, jaké mohou být následky očkování vakcínou na Covid 19.

Podporované subjekty a osoby: Rusko, zastánci konspiračních teorií, odmítači očkování

Útoky: NATO, Blackrock, Ukrajina, V. Zelenskyj, Martin Macko, Generál Macko,USA, Biden, OSN, Astra-Zeneca

Příklady:

Západní tanky Ukrajině nepomohou

https://zvedavec.news/prispevky2023/02/9541-zapadni-tanky-ukrajine-nepomohou.htm

USA sestřelují podezřelé čínské balony pomocí stíhaček F-22 a F-16

https://zvedavec.news/komentare2023/02/9551-usa-sestreluji-podezrele-cinske-balony-pomoci-stihacek-f-22-a-f-16.htm

Poznámka: Cílem tohoto monitoringu je dlouhodobé vyhodnocování témat, kterými se vybrané weby zabývají. Pouze dlouhodobé vyhodnocení může dát kompletní obraz o míře manipulací daného webu. Jednotlivé články být dezinformační nutně nemusí. Monitoring nemůže postihnout, jaký je vztah jednotlivých autorů publikovaných textů nebo osob weby zmiňovaných vůči danému webu – zda jsou zmiňováni vědomě nebo proti své vůli apod. Případné reklamace ohledně negativní publicity tyto osoby musí řešit vůči danému webu, nikoli vůči tomuto monitoringu, který jen zpětně zachycuje daný fakt, že informace na webu vyšla.