dezinfo-weby monitoring (3.týden 02/2021)

12806

Aeronet.cz

Témata: Aeronet se opět zabývá zejména tématy spojenými s pandemií koronaviru.

Na základě rozhovoru s Romanem Prymulou v CNN Prima News a manipulativní interpretace sekvencování viru odkazuje na své starší teorie o tom, že COVID-19 a opatření proti němu povedou k totalitě a „apartheidu“, označovanému jako systém Total Control. Konkrétně v tomto případě se jedná o údajné čipování lidí nebo využívání covidových pasů jako nezbytných pro povolení dalších aktivit. V případě této teorie se objevuje i to, že cílem sekvencování má být hledání specifické DNA vlastní židovské pokrevní linii. Pro Aeronet jsou antisemitské narativní struktury typické a silně přítomné ve velké části textů. Do stejného segmentu patří i článek s výroky Billa Gatese o tom, že proti nové tzv. jihoafrické variantě koronaviru budou zřejmě třeba další dávky očkování.

Druhým tématem je odmítání protiepidemických opatření. Sem patří článek, ve kterém se autor pohoršuje nad výroky ministra školství Plagy, že děti, které odmítnou testování na přítomnost koronaviru, nebudou mít nárok na distanční výuku. Následuje odrazování od testování a pohoršování se nad tím, jak je možné zavádět takovou povinnost. I zde autor navazuje na linku rámující podobná opatření a jejich vymáhání jako nástroj totality. Naopak oceňuje stanovisko nezařazeného poslance Lubomíra Volného, který protiepidemická opatření odmítá (např. tím, že nenosí do Sněmovny roušku). Na Aeronetu vychází také článek, který zase upozorňuje na to, že se z čínských respirátorů uvolňují do dýchací soustavy škodlivé látky a mikroplasty.

Třetím tématem je protiepidemický zákon, který je rovněž prezentován jako nástup totality omezující svobody lidí a kontrolu společnosti, podobně jako u předcházejících témat. Článek útočí na strany demokratické opozice i vládu, že má v úmyslu něco takového zavádět, zejména se zastavuje u možností trasování přes mobilní telefony a dává to do souvislosti s rušením anonymních předplacených SIM karet.

Podporované subjekty a osoby: Zem a Věk, Lubomír Volný, konspirační teorie v souvislosti s COVID-19

Čí hlas je prezentován: Lubomír Volný, právník nejmenované školy z Českých Budějovic, americký zdravotní institut NIH

Útoky: Roman Prymula, vláda ČR, Andrej Babiš (ANO), Jan Hamáček (ČSSD), Robert Plaga (ANO), vláda Slovenska, Evropská unie, strany demokratické opozice, poskoci Domu Sion, Bill Gates, Anthony Fauci

Autoři: Šéfredaktor VK

Příklady:

VIDEO: Slovenský ministr zdravotnictví de facto potvrdil další konspiraci Aeronetu, Evropská komise má zájem o rozbor až 10% vzorků DNA občanů, které zůstaly po antigenních plošných testech!

Na šokující zprávu upozornil slovenský server Zem & Vek, my přinášíme video! Vědci ze zahraničí prý mají zájem o sekvencování DNA občanů EU za účelem vědeckého výzkumu! A v České republice je hotovo, školáčkům budou 2x týdně strkat do nosu špejle, rodiče se bouří a mají strach o zdraví dětí! Co se bude dít s odebranými vzorky DNA na špejlích? Kdo komu dává právo bez vašeho souhlasu sekvencovat vaši DNA, anebo dokonce DNA vašich dětí?

https://aeronet.cz/news/video-slovensky-ministr-zdravotnictvi-de-facto-potvrdil-dalsi-konspiraci-aeronetu-evropska-komise-ma-zajem-o-rozbor-az-10-vzorku-dna-obcanu-ktere-zustaly-po-antigennich-plosnych-testech/

Pandemický zákon bude ještě horší, než jak varoval Lubomír Volný! Jan Hamáček podal pozměňovací návrh a Babišova vláda spolu s Demoblokem zařadili do návrhu zákona novelu, která umožní Ministerstvu zdravotnictví zavádět kompulzivní mobilní sledovací aplikace a převádět pravomoci sledování na soukromé subjekty s formou veřejnoprávní služby!

Budou se platit koncesionářské poplatky už i za vlastnictví mobilu z titulu financování veřejnoprávní služby zdravotního trasování občanů? To kvůli tomuhle chce Hnutí ANO zrušit prodej anonymních předplacených SIM karet, aby nebylo možné se vyhnout placení koncesionářských poplatků za mobil?

https://aeronet.cz/news/pandemicky-zakon-bude-jeste-horsi-nez-jak-varoval-lubomir-volny-jan-hamacek-podal-pozmenovaci-navrh-a-babisova-vlada-spolu-s-demoblokem-zaradili-do-navrhu-zakona-novelu-ktera-umozni-ministerstvu/

Novarepublika.cz

Témata: Poslední prezidentské volby byly nejohavnějším zmanipulovaným americkým příběhem a nejšpinavější politickou kapitolu v historii USA. J. Bidena a K. Harissovou bude na každém kroku provázet nelegitimita jejich postavení, které získali díky vazbám na Deep State. Aktivista z Antify prodal záběry z útoku na Kapitol, kteréhož se osobně účastnil, redakcím CNN, NBC, ABC.

Nepodpora, kterou nedávno vyjádřila OBSE ruskému návrhu Minských dohod (Minsk-2), je dle vyjádření mluvčí ruského min. zahraničí M. Zacharové signálem válečných záměrů Západu a Ukrajiny. Odsuzující věty vzkazuje také V. Putin pobaltským státům, které se nedávno uchýlily k zákazu vysílání televizních ruských kanálů na svých územích. Podle ruského prezidenta se jedná o cenzuru a právní nihilismus. Pobaltí se tímto stává achilovou patou Západu, která jej zbavuje postavení morálního lídra ve vztahu k Rusku. Ruský náměstek min. zahraničí se zase vyjádřil v tom duchu, že pokud se USA nevzdají tlaku na Kreml, přejde Rusko k politice aktivního zadržování USA, které zahrnuje boj proti sankcím a pokusům ovlivňovat vnitřní procesy v Rusku a aktivní prosazování multipolárního světa.

Kritický postoj EU ke zpřísnění zákona o nevládních organizacích financovaných ze zahraničí, který schválila Maďarská vláda v roce 2017, je na stránkách Nové republiky přijímán s nelibou. Tento postoj Evropské komise údajně hájí unijní hodnoty, které jsou ovšem protievropské a zavánějí levicovým extremismem napojeným na zájmy hyperburžoazie. Pojmy jako enviromentalismus, klimatické změny, globalismus či aktivismus a skupiny lidí, které tyto směry zastupují se na stránkách NR tradičně potýkají s výraznou nevolí až posměchem a pohrdáním.

J. Kobza z SPD poskytl svůj názor na čerstvé liberální volební koalice Piráti + STAN a KDU-ČSL, ODS, TOP 09. Ve výčtu nálepek Pirátů se objevuje homosexualizace společnosti, multikulturalismus, legalizace drog. STAN zase míní obětovat český národ za teplá vládní místečka. Trojkoalice SPOLU zastupuje jednu eurofilní stranu, která směřuje k matení voličů. Socilolg P. Hampl se pozastavuje nad českým školstvím, které se dle jeho názoru nachází ve špatném stavu a může za dlouhodobě klesající IQ v populaci. Jiří Paroubek zaútočil na ministra Petříčka, jehož pokus o sebeprosazení do čela ČSSD shledává jako předem odsouzeným k neúspěchu a spěje jen k dalšímu miniaturizování ČSSD. Český veřejný ochránce práv poskytl rozhovor, ve kterém popsal události následující po jeho zvolení do funkce ombudsmana, neustálý boj s aktivisty a také názor na společensko-sociální problémy související covidovou krizí.

Podporované subjekty a osoby: Kreml, V. Putin, D. Trump, Maďarská vláda

Čí hlas je prezentován: V. Putin, Kreml, SPD, J. Kobza, S. Křeček (ombudsman)

Útoky: EU, Západ, Pobaltí, enviromantalismus, J. Biden, K. Harissová, USA, Deep state, Antifa, T. Petříček, česká demo opozice

Autoři: Ivan David, Stephen Lendman (Ousidermedia), J. Bašta (První zprávy), Petr Hampl (První zprávy), Alexandr Nosovič (rubaltic), J. Paroubek (Vaše věc), Branislav Michalka (Protiproud, Chrisitanitas), EurAsia Daily (První zprávy), J. Kobza, R. Iščenko, Stanislav Křeček (Parlamentní Listy), Janina (Pokec 24), Ján Čarnogurský (První zprávy, zdroj)

Příklady:

Stephen Lendman: Časopis Time potvrdil špinavé triky, které instalovaly Bidena do úřadu

http://www.novarepublika.cz/2021/02/stephen-lendman-casopis-time-potvrdil.html#more

Putin udělá z Pobaltí „Achillovu patu“ Západu

http://www.novarepublika.cz/2021/02/putin-udela-z-pobalti-achillovu-patu.html#more

Anticiganismus. Demolice bytů. Diskriminace větčiny. Muslimský šátek ve škole

http://www.novarepublika.cz/2021/02/anticiganismus-demolice-bytu.html#more

parlamentnilisty.cz

Témata: Koronavirus a opatření proti němu zůstávají velkým tématem mnohých článku, rozhovorů a komentářů.

Opět vznikaly texty kritické k českým opozičním stranám a také k samotnému Senátu ČR a jeho předsedovi. Většinou se pak kritika týká Pirátů, jenž jsou např. označováni za konec demokracie či neomarxisty. Několik článků opět referovalo o názorech T. Okamury, který jednak útočil na ostatní politické strany a také na Islám v souvislosti s trestním stíháním asistenta J. Foldyny.

Několik článků v minulém týdnu se týkalo situace v ČSSD, kde by T. Petříček rád nahradil J. Hamáčka ve vedení. V těchto byl současný ministr zahraničí spíše kritizován nebo mu nebyly dávány velké šance.

V souvislosti s dostavbou Dukovan bylo zmíněno stanovisko prezidenta Zemana a jeho expertního týmu, který nedoporučuje vyřazení kohokoliv z tendru za účelem snížení ceny.

V neposlední řadě nechybělo téma migrace. Parlamentní listy referovaly o situaci ve Francii, kde je zostřován přístup vůči muslimské komunitě (k nelibosti akademiků) či o nenaplněných očekáváních imigrantů do západní Evropy.

Koronavirus: Přístup české vlády se nadále kritizuje stejně jako přístup ostatních evropských vlád. Paní ekonomka Helena Sasová z hnutí Trikolóra například mluví o “koronavirovém divadle” a také o tom, že jí opatření proti šíření koronaviru “připomíná klasickou levicovou politiku přerozdělování …Nutit všechny nosit roušky, omezovat jejich život, a tím snížit nutnost své ochrany, je mnohem komfortnější. Proto mluvím o bezohlednosti a sobectví!”

Komentátor Tomáš Vyorál používá ve své úloze vícekrát termíny jako “koronafašisti”, “koronadžihádisti” pro pojmenování vládních politiků, kteří situaci s koronavirem řeší.

USA: Parlamentní listy v minulém týdnu psaly o nesouhlasu Republikánské strany se spoluprací s Čínou. Objevily se též spekulace, podle nichž je možné, že nový typ koronaviru pochází z USA, nicméně je nutné dodat, že původ těchto spekulací je právě v Číně, což bylo zmíněno. Samozřejmostí byla kritika tzv. amerického progresivismu a univerzit, z nichž prý pochází. Petr Hampl pak opět zmínil možné volební podvody a zdůraznil dvojí pohled na protesty po smrti G. Floyda a na vnik davu do Kapitolu.

Rusko: Problematika Ruska nebyla příliš zastoupena a to málo, které bylo publikováno, se týkalo především osoby A. Navalného, jenž byl nahlížen spíše negativně. Dále byl Západ popsán jako nekompetentní v kontrastu s Ruskem.

Podporované subjekty a osoby: politolog Lukáš Jelínek, spoluautor knihy o Miroslavu Grégrovi – Jiří Hroník, bývalý ministr a vicepremiér Miroslav Grégr, popularizátor vědy a geolog Václav Ziegler, člen Rady ČT a bývalý kandidát do Senátu za SPD Petr Žantovský, spisovatel, odborník a bývalý muslim Lukáš Lhoťan, ekonomka Markéta Šichtařová, předseda SPD Tomio Okamura, sociolog Petr Hampl, komentátor Tomáš Vyoral, historik a politolog Zdeněk Zbořil, herec Ivan Vyskočil, předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus ml., místopředseda hnutí Trikolóra Dalibor Uhlíř, zpěvačka Petra Janů, historik Petr Bahník, ekonomka Helena Sasová Trikolóra, místopředseda KSČM Josef Skála, poslankyně SPD Lucie Šafránková, Petr Machovský – garant pro průmyslu a obchodu hnutí Trikolóra

Čí hlas je prezentován: Aktivista a zakladatel hnutí Lidé PRO Mikuláš Minář, datový vědec Petr Ludwig – podporovatel hnutí Lidé PRO v oblasti školství, hudebník a člen Trikolóry Petr Štěpánek, herní vývojář Daniel Vávra, poslanec a předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus ml., první místopředseda politického hnutí BOS a bývalý velvyslanec Jaroslav Bašta, generální tajemník OSN Antonio Guterres, ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček ANO, pirátská poslankyně Olga Richterová, podnikatel Daniel Křetínský, publicista, spisovatel a marketér Jakub Horák, předseda Agrární komory a zemědělský expert Jan Veleba, prezident České lékařské komory Milan Kubek

Útoky: Alexej Navalnyj, Tomáš Petříček ČSSD, Jan Hamáček ČSSD, Vláda ČR, Joe Biden, Senát ČR, muslimové, Piráti, Antifa, zelené hnutí a organizace

Autoři: Karel Šebesta, Tomáš Procházka, Václav Fiala, PV, Jan Štěpán, Lucie Bartoš, nab, Oldřich Szaban, rak, Jan Rychetský, jav, Jakub Vosáhlo, jma, Jiří Hroník, Zuzana Koulová, David Hora, mp, kas, Josef Richter, Daniela Černá, Radim Panenka, vef, Marek Korejs, pas, AZy, tle, Jaroslav Polanský

Příklady:

P. C. Roberts: Rusko už má infantilního Západu tak akorát dost

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/P-C-Roberts-Rusko-uz-ma-infantilniho-Zapadu-tak-akorat-dost-653971

Francie jde proti USA. Ivan David si všimnul. A napsal…

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Francie-jde-proti-USA-Ivan-David-si-vsimnul-A-napsal-654553

Pavel Chrastina: Kdo volí piráty, volí konec demokracie a budoucí diktaturu

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Pavel-Chrastina-Kdo-voli-piraty-voli-konec-demokracie-a-budouci-diktaturu-654481

Veselovský? Točil se v kruhu. Medvídek byl jenom třešnička. Tomáš Vyoral zúčtoval

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Veselovsky-Tocil-se-v-kruhu-Medvidek-byl-jenom-tresnicka-Tomas-Vyoral-zuctoval-654536

Bojíte se viru, chraňte se. Ale omezovat druhé pro svůj vlastní strach je sobecké, udeřila ekonomka od Klause

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Bojite-se-viru-chrante-se-Ale-omezovat-druhe-pro-svuj-vlastni-strach-je-sobecke-uderila-ekonomka-od-Klause-654724

pravyprostor.cz

Témata: I v třetím únorovém týdnu na serveru pravyprostor.cz dominuje téma koronaviru. Z celkových 83 příspěvků se pandemii věnuje hned 38. Další významněji zastoupená témata jsou domácí politika (12 článků) a evropské dění (10 článků).

Koronavirus: Největší skupinou textů v této kategorii je (z minulého týdne pokračující) téma rušení nouzového stavu. Po prvotní nejednotné interpretaci situace v minulém týdnu, se s postupem času autoři navzájem názorově přiblížili. Začala jednoznačně již převládá interpretace, že hejtmani před občany ztratili důvěru, když pomohli vládě nouzový stav prodloužit, a to proti vůli občanů. Druhá významná skupina textů se zabývá projednáváním pandemického zákona ve sněmovně. Zde převládá názor, že je tento zákon dalším krokem k nastolení diktatury. Hned sedm textů věnujících se pandemii otevřeně přirovnává situaci ke komunistické nebo nacistické diktatuře, kde občané jsou v podobném postavení jako židé za války. Poslední významnější skupinou jsou pak texty, kritizující Romana Prymulu, za jeho účast na fotbalovém utkání. Ač autoři přiznávají, že žádné nařízení neporušil, stejně Prymulu a ostatní účastníky osočují z „papaláštví“. Na pozadí těchto větších témat probíhá pro pravyprostor.cz klasická kritika vlády, premiéra a ministra zdravotnictví. Pokračuje i boj proti nošení roušek a očkování, který často přechází až ke konspiračním teoriím (v tomto týdnu například důkazy o umělém původu viru, nebo svědectví lékařů o cíleném nadhodnocování počtu nakažených).

ČR: Kromě kritiky vlády za nezvládnutí pandemie popsané v kategorii „Koronavirus“, se autoři zaměřují hlavně na Pirátskou stranu, která je v souladu s minulými týdny přirovnávána ke komunistické straně. Autoři i přes veškeré výhrady k současné vládě považují možné vítězství Pirátské strany v příštích volbách za mnohem horší variantu. Do zájmu autorů se dostal i František Vrábel s jeho firmou Semantic Visions. Firma se nedohodla s českou vládou a bude od teď tvořit analýzy pro Bidenovu administrativu. Z toho mají autoři radost. Prý se v ČR zbavíme jednoho „dojiče rozpočtu“ a navíc tato spolupráce může Bidenovi jen uškodit.

EU: Tento týden se autoři více věnují Spolkové republice Německo, která je kritizována za svou domácí i zahraniční politiku. V domácí politice autorům nejvíce vadí nastavený směr integrace menšin. Dále ale třeba i nová politika bytové výstavby v Hamburgu. Ze zahraniční politiky autoři kritizují vše od jednostranného omezení propustnosti hranic s ČR až po prý plánované rušení Benešových dekretů.

Podporované subjekty a osoby: Andrea Zuercher, Donald Trump, Gina Carano, Izrael, Seyi Omoobaová, Soňa Peková

Čí hlas je prezentován: Birger Sørensen, Jaroslav Flegr, Ján Baránek, Jane Fonda, Jiří Beran, Joe Biden, Ken Paxton, Scott Alexander Siskind, Steve Bannon, Tulsi Gabbardová

Útoky: Alena Schillerová, Aleš Cibulka, Andrej Babiš, Demokraté, EU, Facebook, František Vrábel, Hejtmani, Ivo Jagelka, Jan Blatný, Jan Hamáček, Joe Biden, Karel Havlíček, Liberálové, Markéta Gregorová, Média, Migranti, Miloš Zeman, Muslimové, Nancy Pelosi, Německo, New York Times, Neziskové organizace, Petr Dvořák, Piráti, Robert Plaga, Roman Prymula, Tomáš Petříček, TV NOVA

Autoři: Alexander Tomský, Catholic Observer, Com, Com/Zav/J.Baránek, Dagmar Tisovská, David Vlk, D-Fens, Eva Hrindová, Helena Vlachová, Challenger, Chs, Ivan David, Ivana Kerlesová, Ivk, J. Franěk, J. Christian Adams, Jan Bartoň, Jan Sedláček, Jan Ziegler, Jana Zwyrtek Hamplová, Jindřich Kulhavý, Jiří Čech, Jiří Neumann, Josef Klapal, Kamil Krejčí, Ladislav Větvička, Libor Číhal, Lu Lina, Lubomír Vylíčil , Luboš Zálom, Majka Dubová, Marek Adam, Marek Zeman, Marian Kechlibar, Martin Prášek, Matouš Bulíř, Michal Brand, Milena Doušková, Monika Čírtková, Natálie Vachatová, Paul Craig Roberts, Pavel Dudr, Pavel Chrastina, Pavlína Bitarová, Pergill, Petr Hampl, Petr Lukeš, Petr Štěpánek, Radek Ketzl, Rastislav Libert, Reformy.Cz, Rudolf Mládek, Slovanka, Stanik, Tomáš Flaška, Tomáš Guttmann, Václav Husák, Vidlák, Vladimír Srb, Wasill

Příklady:

Nouzový stav na věčné časy? Hmm …

https://pravyprostor.cz/nouzovy-stav-na-vecne-casy-hmm/

Co kdy přišlo z Německa dobrého?

https://pravyprostor.cz/co-kdy-prislo-z-nemecka-dobreho/

Protiproud.cz

Témata:

Česká republika: Pan Koudelka opět kritizuje Ústavní soud. Nařkl ho z porušování práv lidí a uvádí, jak vysoké platy mají soudci a předseda (víc než premiér!).

V. Klaus, spolu s týmem komentuje tzv. Pandemický zákon a varuje před tímto nástrojem nastupující totality.

Pan Poledník hovoří o současné nelehké situaci, která se promítá do našich životů. Připomíná význam popeleční středy a křesťanskou myšlenku, že tělo se po smrti obrátí v prach, ale život je věčný. Je potřeba na to myslet v době, kdy nás tvůrci covidové reality straší smrtí. Pan Poledník lká nad současnou situací, lockdownem, karanténami, distanční výukou. Digitalizaci našich životů nevítá. Vidí v ní velikou hrozbu.

P. Hájek kritizuje současnou situaci v ČR a přirovnává ji k manévrování s Titanikem. Navíc před podzimními volbami. Kritizuje vládu, A. Babiše, ministra Blatného, R. Prymulu, mistry absurdních komedií. Pak ještě urážkami počastuje Němce, migranty, Piráty, Sorose, Gatese, WHO atd.

Zahraničí: ProtiProud přináší různé reakce na výrok V. Remišové, místopředsedkyně slovenské vlády, na výrok, že Sputnik V je geopolitickou zbraní Moskvy. Remišová je podle komentářů tupá, zabedněná, hloupá… EU nedokáže zajistit vakcíny, které sama vyrobila, ti, co byli nejvíc proti Rusku, nyní škemrají o Sputnik, jehož nákup by měla, podle Čarnogurského, vláda SR uskutečnit.

Ruský článek přibližuje marné snahy amerických stratégů, udržet převahu USA nad východními geopolitickými rivaly v podobě Číny a Ruska. „Nezbývá než doufat, že vojenská síla a jaderné zbraně obou velmocí odradí americké jestřáby od nepředložených rozhodnutí, která by mohli učinit pod dojmem, že čas vojenské převahy USA se nezadržitelně krátí.“

Europoslanec David píše o „konci bělošství“ v USA. „Bělochy je třeba „zrušit“. Někdo by mohl říct – „konečně vyřešit.“

V. Klaus oprášil téma ilegální migrace do Evropy, výměny obyvatelstva za muslimské. Činí tak na podkladě knihy Renauda Camuse „Velká výměna“.

Podle pana Michalky jsou různé zelené a ekologické aktivity pouhou utopií. Populační exploze se zastavila, a i v Evropě se zvyšuje množství zalesněných ploch a divoké zvěře.

Pan Kopecký „komentuje poslední revoluční akty zelených guerill ovládajících německou politiku.“ Je potřeba navrátit se k národním státům.

Pan Semín se zabývá aktuální politickou situací v Itálii. Část politického spektra si nedokáže představit budoucnost bez peněz EU a M. Salvini chce pohlídat, aby nebyly utraceny za nesmyslné „zelené“ projekty.

Některým představitelům katolické církve nepřijde J. Biden, jako správný katolík. Krize naší civilizace je však přítomna stejně tak, jako krize církve. Všude ve světě.

Podporované subjekty a osoby: V. Klaus, T. Okamura, SPD, M. Salvini, J.-M. Le Pen, J. Čarnogurský, Rusko, Sputnik V, Čína

Čí hlas je prezentován: kritici Ústavního soudu, euroskeptici, M. Salvini, V. Klaus, obránci „tradičních“ hodnot, Rusko, D. Trump,

Útoky: Ústavní soud, Pavel Rychetský, Česká pirátská strana, muslimové, migranti, V. Remišová, J. Biden, Demokratická strana (USA), protiepidemická opatření vlády, B. Gates, Německo, EU, ekologická opatření, USA

Autoři: Zdeněk Koudelka, Michal Semín, Václav Klaus, Ivan Poledník, redakce PP, Ivan David, Petr Hájek, Branislav Michalka, Leonid Savin, Grzegorz Kucharczyk, Pavel Kopecký

Příklady:

Další křivárna Ústavního soudu ČR: Je více líný nebo zbabělý? Záleží na tom, pro koho se rozhoduje. Žerou a mlaskají. Princip kolektivní neodpovědnosti. Slouží soud k porušování práv lidí? Skandální svévole a beztrestnost

https://www.protiproud.cz/politika/5626-dalsi-krivarna-ustavniho-soudu-cr-je-vice-liny-nebo-zbabely-zalezi-na-tom-pro-koho-se-rozhoduje-zerou-a-mlaskaji-princip-kolektivni-neodpovednosti-slouzi-soud-k-porusovani-prav-lidi-skandalni-svevole-a-beztrestnost.htm

Vrcholná politička potvrdila: Vakcína je geopolitická zbraň. To to trvalo. Kdyby blbost kvetla, měli by teď Slováci krásnou třešeň. Sonda do myšlení Kavárny. U sousedů je veselo jak u nás. Protiruský džihád za všech okolností

https://www.protiproud.cz/politika/5634-vrcholna-politicka-potvrdila-vakcina-je-geopoliticka-zbran-to-to-trvalo-kdyby-blbost-kvetla-meli-by-ted-slovaci-krasnou-tresen-sonda-do-mysleni-kavarny-u-sousedu-je-veselo-jak-u-nas-protirusky-dzihad-za-vsech-okolnosti.htm

Strategie USA proti čínské hrozbě: Malování čerta na zeď a hraběcí rady. Připustí jestřábi konec dominance USA? Západ čínské expanzi čelit nedokáže. Alespoň ne mírovou cestou

https://www.protiproud.cz/politika/5630-strategie-usa-proti-cinske-hrozbe-malovani-certa-na-zed-a-hrabeci-rady-pripusti-jestrabi-konec-dominance-usa-zapad-cinske-expanzi-celit-nedokaze-alespon-ne-mirovou-cestou.htm

cz.sputniknews.com

Témata: Řeší se téma běloruských prezidentských voleb, konkrétně sankcí EU vůči Bělorusku, které dle Sputniknews označila opoziční kandidátka na post prezidenta Tichanovská za výsměch. Sputnik opět podotýká trestním stíháním na Tichanovskou a její opoziční Koordinační radu. Sama Tichanovská vycestovala do Litvy, v Rusku a Bělorusku je po ní vyhlášeno mezinárodní pátrání.

Dalším tématem byl covid-19, krom čistě informačních článků se objevil názor Václava Klause, který kritizuje nový pandemický zákon, který dle něj bere lidem základní svobody. V článku Klaus naznačuje, že není vůbec jisté, zda je zákon omezen jen na dobu pandemie, kterou nemusí nikdo prohlásit za ukončenou a zákon se tak podle Klause může stát trvalým. Pandemický zákon byl přijat z důvodu nepodpory nouzového stavu. Nouzový stav pak kritizoval v rozhovoru na Sputniknews Tomio Okamura, kde navrhoval alternativní řešení nouzového stavu – novely zákona o ochraně veřejného zdraví. V tomto ohledu si Sputnik protiřečí a i přesto, že nakonec přišlo řešení, které navrhoval Okamura, je toto řešení kritizováno a ve čtenáři vyvolává konflikt.

V tématice koronaviru se dále řešilo očkování. Kritiku sklidila AstraZeneca, mluví se o případném zrušení smlouvy na dodávku vakcíny ze strany Švýcarska. Znovu je protěžována vakcína Sputnik V, více než do České republiky se však tlačí na její schválení a používání na Slovensku. Výjimku pro vakcínu protěžuje například Andrej Danko, předseda SNS.

V kategorii názory vyšel článek, který mluví o vojenské doktríně USA, která spočívá v kontrole oběžné dráhy a poskytne unikátní možnosti v plánování a vykonání bojových operací. Doktrína nevylučuje ani rozmístění na oběžné dráze prvků strategických zbraní. Sputniknews píše o znepokojení Moskvy, dává divákovi pocit, že USA je zločinecká a nevypočitatelná země (alespoň takové byly i reakce čtenářů v komentářích). V článku je citován Sergej Sudakov, který k tomu uvedl toto: „„Moskva potřebuje mnohem tvrdší reakci na podobné iniciativy. Je třeba vysvětlil Washingtonu, že rozmístění prvků protivzdušné obrany ve vesmíru je casus belli, který si vyžaduje maximálně tvrdou reakci.“

Jsou podporovány státy a politici, kteří prosazují sblížení Evropy s Ruskem, jako je například Itálie a italský velvyslanec v Rusku Pascuale Terracciano.

Stálým tématem je ruský opoziční kandidát na post prezidenta, Alexej Navalný. V minulém týdnu vyšly články o tlaku Ruska na Evropský soud pro lidská práva, aby přehodnotil své rozhodnutí. Dle RF rozhodnutí soudu není založeno na faktech a nachází se za hranicemi jeho kompetencí. Ohrožení Navalného života RF popírá. Zásah evropského soudu vnímají jako vážný pokus o zasahování do ruského soudnictví.

Podporované subjekty a osoby: Sergej Rjabkov, Sergej Sudakov, Hynek Beran, János Ádler, Václav Klaus, Ladislav Jakl,Jiří Weigl, SPD, Sputnik V, Andrej Danko, Kateřina Konečná, Zdeněk Ondráček, Maria Zacharovová, Dmitrij Peskov, Konstantin Čujčenek

Čí hlas je prezentován: Zdeněk Ondráček, Pascuale Terracciano

Útoky: USA, Pentagon, NATO, „zelená“ politika, ANO, Protipandemický zákon, Piráti, STAN, TOP09, KDU-ČSL, ODS, Astra Zeneca, Marek Krajčí, Roman Prymula, Alexej Navalný

Autoři: Tatjana Naronskaja, Alena Novotná, Roman Michelko, Vladimír Franta, Július Kukučka, Andrej Koc, Jana Petrova

Příklady:

Zničí to všechno.“ Čím hodlá Pentagon „zadržet“ Rusko

https://cz.sputniknews.com/nazory/2021021813209653-znici-to-vsechno-cim-hodla-pentagon-zadrzet-rusko/

Tichanovská označila sankce EU proti Bělorusku za výsměch

https://cz.sputniknews.com/politika/2021022113223514-tichanovska-oznacila-sankce-eu-proti-belorusku-za-vysmech/

Vůbec si neuvědomují možné následky.“ Ruské MZV promluvilo o dalším nátlaku ze strany Západu kvůli případu Navalného

https://cz.sputniknews.com/svet/2021021713209030-vubec-si-neuvedomuji-mozne-nasledky-ruske-mzv-promluvilo-o-dalsim-natlaku-ze-strany-zapadu-kvuli/

Poznámka: Cílem tohoto monitoringu je dlouhodobé vyhodnocování témat, kterými se vybrané weby zabývají. Pouze dlouhodobé vyhodnocení může dát kompletní obraz o míře manipulací daného webu. Jednotlivé články být dezinformační nutně nemusí. Monitoring nemůže postihnout, jaký je vztah jednotlivých autorů publikovaných textů nebo osob weby zmiňovaných vůči danému webu – zda jsou zmiňováni vědomě nebo proti své vůli apod. Případné reklamace ohledně negativní publicity tyto osoby musí řešit vůči danému webu, nikoli vůči tomuto monitoringu, který jen zpětně zachycuje daný fakt, že informace na webu vyšla.