dezinfo-weby monitoring (2. týden 10/2022)

47017

Aeronet.news

Témata:

Válka na Ukrajině: AE si vykládá slova gen. tajemníka NATO po svém. Jens Stoltenberg údajně přiznal plné zapojení NATO do války proti Rusku a také údajně zmínil, že porážka vítězství Putina bude porážkou hlavně pro NATO. Dle informací z Minsku se v režii CIA a NATO údajně opět připravuje další pokus o převrat v Bělorusku. V důsledku ukrajinského terorismu je na řadě vytvoření Běloruského frontu s cílem svržení kyjevské vlády.

Krymský most: Zničení Keržského mostu je očima kremelské propagandy viděno jako teroristický akt velikosti 11. září. V tomto světle Kreml volí odpovídající reakci, v jejímž prvním sledu je budování spojenecké armády RF a Běloruska s úkolem čelit agresi Ukrajiny a Polska údajně očekajícího dodávku jaderných zbraní z USA. Dle slov AE dokonce výbuch mostu umožňuje Rusku si konečně rozvázat ruce… Objevilo se video, na kterém ruští recesisté nachytali ukrajinského ministra zahraničí, jenž údajně přiznal, že za útokem stojí Ukrajina a Aeronet ještě doplňuje podrobnosti o vybuchlém kamionu, který přijel z Osetie a byl americký, nikoliv ukrajinský, jak původně tvrdila FSB.

Vraždy na Slovensku: AE dvojnásobnou vraždu členů LGBT komunity zneužívá ke spílání proti boji s dezinformacemi a radikalizaci jejich konzumentů. Redakci se nelíbí, že je čin možné překvalifikovat na terorismus, čímž se tato záležitost účelově zpolitizuje ve snaze utáhnout šrouby na internetu a omezovat svobodu slova.

Energetická krize: Opět se na stránkách AE dozvídáme o přístupu EU, která místo řešení palčivých energetických problémů a krachujících firem hodlá cpát další peníze do zbraní pro Ukrajinu.

Hologram V. Zelenského: Britská firma údajně zdigitalizovala V. Zelenského a hologram darovala Ukrajině, aby v případě jeho úmrtí mohl Washington simulovat jeho existenci a podepisovat dekrety, zákony a nákupy západních zbraní. To vše dle AE vysvětluje, proč se ukrajinský prezident poslední dobou zúčastňuje mezinárodních schůzek pouze přes telemosty.

Podporované subjekty a osoby: Kreml, Rusko, Bělorusko

Útoky: Ukrajina, USA, Západ, EU, Ukrajina, V. Zelenský, J. Stoltenberg, NATO, CIA

Autoři: VK

Příklady:

Ruské 11. září začalo…

https://aeronet.news/video-ruske-11-zari-zacalo-vladimir-putin-na-bezpecnostni-rade-oznacil-kyjev-za-teroristicky-stat-a-pohrozil-kyjevu-drtivymi-udery-na-infrastrukturu-ukrajiny/

NATO je plně zapojeno do války proti Rusku, přiznal Jens Stoltenberg…

https://aeronet.news/video-generalni-tajemnik-nato-priznal-plne-zapojeni-nato-do-valky-proti-rusku-na-ukrajine-a-varoval-ze-pokud-vladimir-putin-vyhraje-bude-to-porazka-nejen-pro-ukrajince-ale-hlavne-pro-nato/

Manévry v nejvyšších patrech slovenské politiky po dvojnásobné vraždě mužů LGBT

https://aeronet.news/po-vrazde-2-muzu-v-lgbt-baru-v-bratislave-se-namisto-standardniho-postupu-zacinaji-odehravat-v-nejvyssich-patrech-slovenske-politiky-podivne-manevry-do-hry-bude-prizvana-fbi-europol/

Parlamentnilisty.cz

Témata:

Politika: Ve sledovaných dnech se PL nadále věnují hlavně situaci na domácí politické scéně. Po minulém týdnu, kdy byla ve středu pozornosti protivládní demonstrace, zůstávají autoři u silné kritiky vlády a jejích čelních představitelů. Zaznívají klasické argumenty o tom, jak za všechny problémy dnešního světa může vláda Petra Fialy (ODS), který je tu urážen, tu vysmíván pro svou údajnou neschopnost. Ve velkém jsou přinášeny názory a rozhovory se zástupci parlamentní i mimoparlamentní opozice, kteří jsou vykreslováni jako odborníci, kteří, kdyby byli u moci, tak by se by se neválčilo a neexistovala by inflace. Vláda je prezentována jako asociální, přičemž její jedinou motivací je snaha zůstat u moci. V této souvislosti je napadána snaha o změnu volebního zákona – ten má být šitý na míru současným vládním stranám.

V minulých týdnech bylo nejsilněji protěžovaným hnutím hnutí PRO a jeho představitelé, hlavně předseda Rajchl. Tento trend, zdá se, ustal, a i když je z politického hlediska bezvýznamné hnutí PRO stále mezi adorovanými subjekty, již jeho disproporční podpora opadla a navrátila se speciálně k SPD. To bylo poslední týdny spíše v defenzivě, pravděpodobně za své nepřipojení se k demonstracím, na kterých právě Rajchlovo PRO zářilo. Podpora je ale zpět a speciálně textů přinášejících názory a rozhovory s Jaroslavem Baštou (SPD), kandidátem SPD na prezidenta, je vydáno mnoho. Zdá se, že nastupuje nový vektor útoků na vládu. Také se začínají množit texty kritizující tým KRIT s tím, že se jedná o cenzurní úřad.

Mezinárodní politika: Bez zásadních témat. Pokračuje standardní kritika EU a jejích orgánů, ale bez jakékoliv změny trendů. V několika textech je kritizována efektivita hlídání vnějších hranic EU a s tím spojená kritika imigrantů směřujících skrz naše území na západ.

Ukrajina: Oproti minulým týdnům je téma ruské agrese na Ukrajině častější, a to hlavně kvůli dvěma událostem. Prvním je ruská odveta za poničený Krymský most, kdy Rusko sáhlo k bombardování civilních cílů a zároveň straší použitím jaderných zbraní. Toto vše je kritizováno i redaktory PL vždy ale s přidáním nějakých návodných otázek, které se snaží ve čtenáři vzbudit pochyby, jestli se opravdu vše děje tak, jak mu je předkládáno.

Druhou událostí, které se autoři hojně věnují, jsou nešťastná vyjádření Elona Muska o dění na Ukrajině. Jeho relativizace konfliktu a nabádání k ukončení bojů i za cenu územních ústupků ze strany Ukrajiny je popisována výhradně pozitivně. Je dokola opakováno, kolik toho v jakých oborech Musk dokázal, ze kterých je jasně vidět, že je genius a že ty i tomuto tématu jistě rozumí a Zelensky by ho tedy měl poslechnout. Stále se útočí na prezidenta Zelenského – je prezentován jako nevděčný válečný štváč.

Podporované subjekty a osoby: Rusko, SPD, ANO, Revoluce, Daniela Kovářová, Ukrajina, Vláda, LGBTQ, Nordstream konspirační teorie, Trikolóra, Nepokoje v Evropě, Jiří Kobza (SPD), ParlamentníListy.cz, Andrej Babis (ANO), Alternativní názory, Protivládní demonstrace, Andrej Babiš (ANO), Jana Zwyrtek Hamplová, Jindřich Rajchl (PRO), Donald Trump, Elon Musk, Jaroslav Bašta (SPD), Miloš Zeman, PRO, Viktor Orbán, KSČM, Ruský plyn, šíření dezinformací, šiřitelé dezinformací, Tomáš Březina

Útoky: Vláda, Petr Fiala (ODS), Jozef Síkela (STAN), Ukrajina, NATO, Joe Biden, Islám, Sankce, Liz Trussová, EU, Německo, Západ, Rusko, USA, Dominik Hašek, Andrej Babiš (ANO), Zelená politika, Elity, SPOLU, STAN, Vít Rakušan (STAN), Pomoc Ukrajině, Mobilizace, Imigrace, Drahé energie, Cenzura, ODS, Jana Černochová (ODS), Miroslava Němcová (ODS), Vláda ČR, Francie, Povinné datové schránky, Mainstreamová média, Petr Fiala (ODS). Drahé energie, Pavel Fischer, Danuše Nerudová, Džamila Stehlíková, KRIT, Miloš Vystrčil (ODS), Očkování, Vlastimil Válek (TOP 09), ČT, Evropská energetická politika, Jan Lipavský (Piráti), Korespondenční volby, Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Milion chvilek, Nákup plynu z Kataru, Očkování na covid, Petr Pavel, Světlana Witowská, Volodymyr Zelenskyj, Zbyněk Stanjura (ODS)

Příklady:

Šokující informace. Útok NATO na Jugoslávii měl začít jinak. Orbán dal svolení, aby se to svět konečně dozvěděl

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Sokujici-informace-Utok-NATO-na-Jugoslavii-mel-zacit-jinak-Orban-dal-svoleni-aby-se-to-svet-konecne-dozvedel-717546

Miliardy Ukrajincům, dávky nepřizpůsobivým, neziskovky… Na to Fiala má. Ale na slušné české občany ne! Okamura ve varu

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Miliardy-Ukrajincum-davky-neprizpusobivym-neziskovky-Na-to-Fiala-ma-Ale-na-slusne-ceske-obcany-ne-Okamura-ve-varu-717461

Proti „propagandě“ bojují jen ti s černým svědomím. Demokraté lidem věří, vzkazuje Rakušanovi Ladislav Jakl

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Proti-propagande-bojuji-jen-ti-s-cernym-svedomim-Demokrate-lidem-veri-vzkazuje-Rakusanovi-Ladislav-Jakl-716940

Okamžitě začněte jednat, nebo z naší planety nezbyde nic, vyzval Trump. A přidal se i Orbán

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Okamzite-zacnete-jednat-nebo-z-nasi-planety-nezbyde-nic-vyzval-Trump-A-pridal-se-i-Orban-717040

Sputnik

Témata:

Ukrajina: Sdělení Sputniku ohledně Ukrajiny zůstává stejné, o práci ruské armády se píše informativně, například o úspěších armády Ruska a o zásazích vojenských cílů Ukrajiny. Je znát také snaha o zapojení Běloruska do konfliktu. Informace o ukrajinské straně jsou emočně zabarvené, objevují se například videa, kde se čtenářům tvrdí, že si uprchlíci z Ukrajiny stěžují, že jim Ukrajina kvůli podpoře Ruska hrozila popravou.

Dalším kritizovaným subjektem je Západ celkově kvůli dodávce zbraní Ukrajině.

Světová politika: Sputnik dále informuje o konfliktních situacích v jiných částech světa, například v Bělorusku, kde obviňuje běloruskou opozici z plánování teroristických útoků na běloruskou vládu. Sputnik informuje, že tito „teroristé“ jsou cvičeni v Polsku a na Ukrajině.

Dále Sputnik píše o situaci mezi Čínou a Tchaj Wanem. Citován je názor Si Ťin-pchinga, který tvrdí, že usiluje o mírové řešení sjednocení Číny s Tchaj Wanem, ale pokud to nepůjde, nevylučuje použití vojenských prostředků.

Ekonomika: Za špatnou ekonomickou situaci je viněno rozhodnutí Západu o nákupu energií z Ameriky v neprospěch Ruských. Citován je názor Vitkora Orbána, podle něhož jsou energetické nosiče z USA mnohonásobně dražší. Zároveň je v článku upozorňováno, že energie v USA jsou 5 až 10x levnější než ty, které se dostávají do Evropy. V závěru článku se dodává, že pokud by Evropa sankce vůči Rusku zrušila, její ekonomická situace by se okamžitě zlepšila.

Podporované subjekty a osoby: Rusko, Telegram, Vladimír Putin, Ruská armáda, Anne-Laure Bonnelová, Si Ťin-pching, Čína, Bělorusko, Maďarsko, Vitktor Orbán, Sebastian Kurz

Útoky: Ukrajina, NATO, EU, USA, Voldymyr Zelenskyj, Velká Británie, Západ, Litva, Běloruská Opozice, Polsko, sankce

Autoři: redakce

Příklady:

Orbán promluvil o prohře Evropy kvůli cenám amerických energetických nosičů

https://cz.sputniknews.com/20221014/orban-promluvil-o-prohre-evropy-kvuli-cenam-americkych-energetickych-nosicu-18750738.html

zvedavec.org

Témata:

Ukrajina, Rusko a souvislosti: Lenka Procházková míní, že sbírky občanů ČR na zbraně pro ukrajinskou armádu (několikrát opakovaným symbolem je darovaný tank Tomáš) jsou následky skryté normalizace a zastydlou pomstou vůči Rusům. Několikrát opakuje, že darování zbraní Ukrajině nic neovlivní. Opakuje se pohádka o tom, že Ukrajině vládnou loutky ovládané z USA a USA sledují své zájmy, jakými jsou destabilizace a porážka Ruska, ekonomické sražení Evropy na kolena. Zmiňovány jsou demonstrace v evropských městech. Velká Británie se po brexitu rehabilitovala postojem vůči válce na Ukrajině.

Velmi nevybíravým způsobem oslavuje raketové útoky z 10.10. na civilní objekty a civilní infrastrukturu Andrej Uvarov, který si libuje v tom, jak byl zasazen úder „banderovské“ verbeži a jak Rusko dalo najevo Ukrajině, že nemá šanci na jeho převálcování. Údajně jedním z úkolů bylo zničení Ukrajinského energetického systému. Článek vysloveně oslavuje útoky na civilní infrastrukturu a civilisty. Autor pod článkem napsal, že podle něj je 200 vypálených raket málo.

Články se táhne jako červená nit, že USA bojuje s Ruskem do posledního Ukrajince. Podle Jerry Krotha je pluk Azov nacistická organizace, za válku na Ukrajině může NATO svou expanzí a Putin údajně neblafuje s použitím jaderných zbraní.

Robert Bridge (za povšimnutí stojí podobnost příjmení a řešeného útoku na most) tvrdí, že Ukrajina dostala spravedlivý trest (bombardování 10.10.) za teroristický útok na Krymský most. Údajně by okamžitě měli představitelé Ukrajiny volat do Moskvy, že se západem končí.

Ivan Štubňa prohlašuje za dvě nejhorší teroristické organizace NATO a CIA v historii světa, a to pro pomoc Ukrajině a poskytování zpravodajských informací. Biden je označen za führera. Dokonce jde ve svém blouznění tak daleko, že tvrdí, že Zelenskij je pro USA už nepohodlný a pokud nezemře při ruském útoku, tak jej odstraní tajné služby USA. Štubňa také tvrdí, že Rusko vyhrává špionážní válku se západem. Ve článcích se také mnohokrát opakuje, že válka s Ukrajinou je reakcí na údajné utlačování obyvatel Donbasu ze strany Ukrajiny a nejedná se o žádnou agresi.

Valerij Kulikov tvrdí, že Izrael a Německo chtějí nasadit na Ukrajině své polní nemocnice, důvodem je ale odebírání orgánů pro transplantaci pro černý trh. Orgány byly Ukrajinou odebírány u vojáků i civilistu na Donbasu v uplynulých letech.

OPEC: USA prý ztrácí vliv na sdružení zemí vyvážejících ropu, čehož důkazem je omezení těžby a předpokládaný nárůst cen.

Podporované subjekty a osoby: Rusko, Putin

Útoky: USA, Oleksij Arestovič, Velká Británie, Ukrajina, Německo, Izrael, NATO, CIA, Biden

Příklady:

Pondělní odveta

https://zvedavec.news/komentare2022/10/9355-pondelni-odveta.htm

Národ proti sobě

https://zvedavec.news/komentare2022/10/9353-narod-proti-sobe.htm

Poznámka: Cílem tohoto monitoringu je dlouhodobé vyhodnocování témat, kterými se vybrané weby zabývají. Pouze dlouhodobé vyhodnocení může dát kompletní obraz o míře manipulací daného webu. Jednotlivé články být dezinformační nutně nemusí. Monitoring nemůže postihnout, jaký je vztah jednotlivých autorů publikovaných textů nebo osob weby zmiňovaných vůči danému webu – zda jsou zmiňováni vědomě nebo proti své vůli apod. Případné reklamace ohledně negativní publicity tyto osoby musí řešit vůči danému webu, nikoli vůči tomuto monitoringu, který jen zpětně zachycuje daný fakt, že informace na webu vyšla.