dezinfo-weby monitoring (2.týden 10/2020)

8074

AC24.cz

Témata: V druhém říjnovém týdnu opět tematicky převažuje koronavirus, dění v USA, Náhorním Karabachu, Rusku a Číně. 47 % textů je převzato z české verze Sputnika, 14 % pak z Prvních zpráv.

Koronavirus: AC24 upozorňuje na petici (a Prymulovu reakci na ni), kterou podepsali někteří z českých lékařů (Pirk, Šmucler, …), kteří jsou znepokojeni s obnovou nouzového stavu v zemi a vyzývají vládu, aby přestala strašit lidi. Dále AC24 přináší souhrn bezpečnostních opatření přijatých v Hong Kongu a porovnává počty tamějších nakažených s údaji v Česku. Jan Hnízdil tentokrát komentuje petici belgických lékařů, jejíž celý text přináší přeložený do češtiny. Vyznění této petice je podobné jako petice českých lékařů – to souzní s názory Hnízdila.

USA: AC24 přináší rozbor projevu amerického prezidenta na valném shromáždění OSN; ten byl „velmi arogantní, plný předsudků a lží“: americká vláda by chtěla izolovat Írán, nicméně americký pokus o obnovení diplomatické konfrontace způsobené sankcemi OSN vůči Íránu může být nejživějším obrazem toho, jak jsou USA izolovány světovým řádem.

Americký prezident Donald Trump ve svém prvním vyjádření od opuštění nemocnice vyzval Američany, aby se nebáli koronaviru a dodal, že i on se brzy vrátí k práci. Šéf americké národní rozvědky John Ratcliffe odtajnil poznámky bývalého ředitele CIA Johna Brennana, které se dají domněle považovat za jeden z důkazů toho, že američtí demokraté měli plán spojit někdejšího prezidentského kandidáta Donalda Trumpa s Ruskem.

Současným problémem, kterému Washington čelí, je to, že potlačení vůči čínským technologickým společnostem (TikTok, WeChat) může být pro Spojené státy skutečně škodlivé. Během incidentu TikTok, používaly Spojené státy obvyklé triky a rutiny (vyvíjely extrémní tlak, postupovaly tvrdě i měkce, …) a nesprávnými metodami se snažily, aby tato čínská společnost „neměla s Čínou nic společného“ a byla zcela zdarma kontrolována americkými společnostmi. Jedná se o porušení předpisů USA a zjevné porušení čínské národní bezpečnosti, zájmů, důstojnosti a dlouhodobého rozvoje podniků Číny.

Nahorní Karabach: Tisíce radikálů bojujících na Blízkém východě včetně bojovníků několika teroristických organizací se přesouvají do zóny konfliktu v Náhorním Karabachu. Místní obyvatelé po několika dělostřeleckých úderech na město opouštějí hlavní město neuznané Náhorní Karabašské republiky Stepanakert. Novinář New York Times zveřejnil satelitní snímek dvou stíhaček F-16; tvrdí, že letadla jsou umístěna na letišti v ázerbájdžánské Gandža.

Rusko: Vývojář Novičoku (Leonid Rink) se domnívá, že otrava Skripalových v roce 2018 byla způsobena předávkováním syntetickým opioidem fentanylem, a nikoli toxickým činidlem fosforu Novičok. Alexey Navalnyj by nebyl schopen vést tak aktivní život jako nyní, pokud by skutečně došlo k otravě chemickými látkami, tvrdí Alexander Sabajev. Náčelník Generálního štábu Valerij Gerasimov informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o úspěšném vypuštění hypersonické střely s plochou dráhou letu Cirkon na cíl v Barentsově moři.

Sýrie: Syrský prezident Bašár Asad v rozhovoru pro Sputnik prohlásil, že Západ používá v Bělorusku stejnou strategii jako v Sýrii. Dále okomentoval prohlášení Donalda Trumpa o plánech na jeho likvidaci a poznamenal, že vražda je po desetiletí způsobem počínání USA.

Čína: Rychlý růst digitální ekonomiky v Číně posílil čínsko-evropskou hospodářskou spolupráci; otevírání se na vysoké úrovni a model „dvojitého cyklu“ jsou dobré pro hospodářskou a obchodní spolupráci mezi Čínou a EU.

Podporované subjekty a osoby: Trump, Asad, Hnízdil, Rusko, Čína, Gerasimov, Alexander Sabajev (hlavní toxikolog sibiřského federálního okresu a oblasti Omsk)

Čí hlas je prezentován: Pirk, Prymula, Leonid Rink, hlavní reportér britských novin Financial Times James Kynge, šéf ruské Služby vnější rozvědky Sergej Naryškin, novinář New York Times Christian Triebert, Greta Thunberg

Útoky: USA, Západ, Německo

Autoři: redakce AC24

Příklady:

Nestrašte a raději se věnujte obnově ekonomiky, vzkazují lékaři v petici. Prymula tvrdě reaguje

https://ac24.cz/-/nestraste-a-radeji-se-venujte-obnove-ekonomiky-vzkazuji-lekari-v-petici-prymula-tvrde-reaguje

Odpojení od Číny? „Hloupá“ hra amerických politiků

https://ac24.cz/-/odpojeni-od-ciny-hloupa-hra-americkych-politiku¨

Aeronet.cz

Témata: Covid-19 a Roman Prymula dominují AE News ve druhém říjnovém týdnu. AE News kritizuje ČT24 pro debunking Aeronetem propagovaného hoaxu Dela Bigtree o nedostatku kyslíku v mozku dětí při užívání roušek a štítů. Podle AE je ČT právě tím dezinformátorem, který usiluje o cenzurování pravdy. Hned v dalším textu pak přebírá hoax Infowars o FEDu, který údajně omezuje vydávání hotovosti a přidává svůj postřeh o údajných nižších možnostech výběru EUR hotovosti z bankomatů v Evropě.

Údajně jde o snahu liberálních elit omezovat svobodu lidí po celém světě, protože hotovost=svoboda. To je pak dále rozvinuto na příkladu Borise Johnsona, či Klause Schwabe hovořících o přelomových změnách ve společnosti na celém světě. Aeronet zde jednolitě rámuje omezování cestování, vakcinace, BLM a Světové ekonomické fórum do jednoho globalistického a sionistického ovládnutí světa.

Orwellovsky laděné motivy pak jsou aplikovány na Romana Prymulu a jím prezentovaná nařízení (viz. příklady). Soustředí se na konkrétní záležitosti jako povinné zpopelnění, které má údajně za cíl zahladit stopy po spiknutí Coivd-19 a zároveň vykreslují nastupující změnu fungování společnosti v CŘ (viz. příklady).

Podporované subjekty a osoby: alternativa, Del Bigtree, Infowars

Čí hlas je prezentován: Del Bigtree, Infowars, Financial Times, Boris Johnson Klaus Schwab, Al Capone, George Orwell, Dr. Robert Redfield

Útoky: R. Prymula, vláda ČR, ČT24, Česká televize, FED, americká levicově orientovaná liberální média, Google, Apple, ČNB, globální sionismus, Světové ekonomické fórum, Bill Gates, Astra Zeneca, EU, Andrej Babiš, Miloš Zeman za snahu udělit R. Prymulovi vyznamenání, Jan Hamáček, liberální diktatura

Autoři: Šéfredaktor VK

Příklady:

Roman Prymula prohlásil, že bez roušek v budoucnu budou moci chodit na veřejnosti jenom ti Češi, kteří se nechají očkovat…

Roman Prymula údajně porušuje listinu lidských práv OSN a AE News se v textu ohání dalšími humanistickými pojmy. Ve skutečnosti se za tím vším skrývá snaha donutit společnost nechat se vakcinovat a vydělat na nákupu vakcinace.

https://aeronet.cz/news/roman-prymula-prohlasil-ze-bez-rousek-v-budoucnu-budou-moci-chodit-na-verejnosti-jenom-ti-cesi-kteri-se-nechaji-ockovat-vakcinou-na-covid-19-a-budou-to-mit-jako-benefit/

Roman Prymula chce zametat stopy po zemřelých s visačkou oběti Covid-19…

Povinné kremace mají údajně zahladit stopy a ztížit práci budoucím vyšetřovatelům současné liberální diktatury podobně jako se s odstupem času vyšetřovaly zločiny stalinismu. Podle AE News totiž účastníci spiknutí Covid-19 dobře ví, že při případné exhumaci by se v tělech obětí Covid-19 žádné viry nenašly a vyšlo by tak najevo, že to celé byl podvod a spiknutí.

https://aeronet.cz/news/roman-prymula-chce-zametat-stopy-po-zemrelych-s-visackou-obeti-covid-19-tim-ze-jejich-tela-se-budou-muset-povinne-spalovat-v-krematoriich-lekari-z-italie-burcuji-ze-covid-19-jako-pricina-smrti/

Novarepublika.cz

Témata: Jiří Vyvadil se ve svém článku svěřuje se svým postojem k senátu a Miloši Vystrčilovi, kterému za taiwanskou misi nepřeje obhajobu funkce předsedy horní komory. Účast ve volbách podle něj odráží význam, který dané instituci občané přikládají, což dokumentuje slabou účasti ve volbách do Senátu ve 2. kole. Jiný autor v textu, který je na stránky NR okopírován z blogu, popisuje nedostatky demokracie, kterou označuje za jeden z mnoha nešikovných systémů. Svůj názor sugestivně obhajuje tím, že v demokracii dává společnost vládnoucí otěže pochybným existencím psychopatického rázu, kterým nejde o správu věcí veřejných, ale o moc a peníze. Příkladem těchto pochybných existencí jsou Piráti, které označuje za partu novodobých svazáků, jejichž voliči jsou na úrovni dětí stejně jako samotní členové strany. Hana Lipovská cepuje zprávu o stavu Unie, kterou poprvé přednesla Ursula von der Leyenová. Podle Lipovské vyzněla zpráva jako by ji vyprodukovaly ruští a čínští trollové. Dokumenty vypadají jako by vypadly z pera RVHP, nejčastěji se objevují slova „transformace“, „systémová změna “ a „převýchova“, což Lipovské připomíná texty o perestrojce. Totalitní diktát zde pronikl za potlesku mnohých europoslanců, premiérů a prezidentů a nikdo mu nestál v cestě, uvedla Lipovská.

Boje v Náhorním Karabachu pokračují i přes slíbené příměří, které v Moskvě podepsali ministři zahraničí Arménie, Ázerbajdžánu a Ruska. Počítalo se s výměnou zajatců a také s nerušeným odvozem raněných a padlých. Dohodu plnila Ázerbajdžánská strana celé 4 minuty. Na české scéně se Arménu zastal – jako jediný – Tomio Okamura.

Okopírovaný článek z Komsomolskoje Pravdy čtenářům sděluje, že nepokoje v Bělorusku, Kyrgystánu nebo na Kavkaze jsou vyvolány Západem za účelem zneškodnění Euroasijské celní unie, která je podle jeho názoru novým výhonkem síly. Tento atak Západu údajně nastartovala Hillary Clintonová v okamžiku, kdy bylo vytvoření Euroasijské unie oznámeno. Podle ruského autora článku to dokazuje její údajné vyjádření o tom, že se někdo snaží obnovit SSSR. Bašár Asad v jednom rozhovoru prohlásil, že Západ používá v Bělorusku stejnou strategii diverze jako v Sýrii. Jiný text označuje za frašku soudní proces s J. Assangem v Londýně. Důvodem je omezení účasti veřejnosti i nevládních organizací, stejně tak i hrozba možného stíhání novinářů za zveřejnění utajovaných skutečností, které vyjdou během procesu na povrch.

Jednání o tureckých požadavcích, které proběhlo na půdě NATO, řecká strana prostřednictvím svého ministerstva obrany ani zahraničí překvapivě vůbec nekomentuje. Ivan David si to vysvětluje tím, že řecká strana se stydí, protože EU a NATO zřejmě hodilo Řecko přes palubu, což mu připomíná Mnichovskou zradu.

Podporované subjekty a osoby: Rusko, Tomio Okamura, Julian Assange, Řecko

Čí hlas je prezentován: Kreml, SPD, Bašár Asad, Lukašenko

Útoky: EU, Západ, USA, NATO, Senát ČR, Piráti, Hillary Clinton, Miloš Vystrčil, Ursula von der Leyenová

Autoři: Ivan David, Pepe Escobar (Zvědavec), Štěpán Kotrba, Jiří Vyvadil (Vaše Věc), Drahomír Kvasnička (blog), Roman Golovanov (Komsomolskaja Pravda), Rudolf Hruboň (Národní noviny), Hana Lipovská (E-portál)

Příklady:

Když v Bruselu řádil Putin

http://www.novarepublika.cz/2020/10/kdyz-v-bruselu-radi-putin.html#more

Proces s Julianem Assangem: maska Impéria spadla

http://www.novarepublika.cz/2020/10/proces-s-julianem-assangem-maska.html

Války vypukly kolem Ruska: proč bývalý SSSR začal hořet? Kdo stojí za protesty v Bělorusku, válkou v Karabachu a útokem na Bílý dům v Kyrgyzstánu?

http://www.novarepublika.cz/2020/10/valky-revoluce-vypukly-kolem-ruska-proc.html#more

Protiproud.cz

Témata: Zvláštní pozornost si tento týden zaslouží dezinformační počin katyusha.org. Ruský článek se odvolává na údajnou studii světových odborníků a deklaruje: Covid-19 neznamená obecné ohrožení, se slovem pandemie manipuluje WHO a ti, kteří ji financují, kroky WHO způsobují deprese a zhoršení dalších nemocí, protiepidemiologická opatření jsou experimentem na lidech, PCR testy jsou neprůkazné, roušky nejenže nechrání, ale jsou zdraví škodlivé, vakcinace je falešná cesta.

Ke covidu-19 dále pokračuje i Lu Lina. Kritizuje cenzuru v České televizi a současně vyzývá k podpisu petic Stop cenzuře a Otevřeného dopisu lékařů vládě… Pan Koudelka hodnotí kroky ministra Prymuly jako neuvážené, amatérské a přehnané. Opozice je proti jeho krokům bezradná, Jediní, kteří se ozývají je SPD a Trikolóra. Za Institut Václava Klause přidává prohlášení k výhrůžkám a strašení pánů Prymuly a Babiše.

Velkým tématem jsou právě proběhlé volby v ČR. Hájek je označuje za nejzbytečnější a zcela bezvýznamné. Babiš opět drtivě zvítězil. A v dalších volbách by mohl získat absolutní většinu, pokud použije polský a maďarský model a otevřeně se přihlásí ke spolupráci s SPD. Pokorný také hodnotí nedávné volby, ale z vlasteneckého pohledu: vyčítá svým oblíbeným stranám SPD a Trikolóře, že nespolupracovaly. Ve svém druhém článku se Štěpánek vyjadřuje k novým spojenectvím, které se objevila ve volbách. Tradiční strany se musí uchylovat ke koalicím, aby se vůbec mohly postavit ANO. Čekali, že jim M. Minář a Chvilkaři pomohou, ale místo toho si začal budovat vlastní politickou stranu.

Štěpánek dále nabádá k boji za samostatnost, k Czexitu. EU vedou hloupí lidé.

Hájek ve svém druhém článku opět propaguje svoji literární tvorbu. Využívá situaci kolem pandemie (kterou nazývá „Operace korona“), nedávné volby u nás, ale i nadcházející volby v USA. Vše uzavírá svou mantrou, že Czexit je lékem na vše.

Dalším tématem je rozpad západní civilizace. Ruský článek tvrdí, že současná transevropská civilizace nebude mít dlouhého trvání. V Evropě se objevil první transsexuální ministr. „Pokud Evropa nenajde sílu se probrat, pak se Rusko bude muset podle historických měřítek docela brzy vypořádávat s podobnými sousedy. Se sousedy, s nimiž nejenže nemá společný jazyk, nebo nesdílí stejnou civilizaci, víru a rasu, ale s nimiž se zásadně liší v představě o lidské přirozenosti jako takové.“

Jurášek k WHO: „Skutečnost, že WHO už nepovažuje sexuální preference včetně pedofilie, nekrofilie a zoofilie samy o sobě za poruchu, podporuje snahy o jejich postupnou normalizaci a legalizaci…“

Michalka s hořkostí popisuje, jaké plány s námi má Brusel při násilném vnucení migrantů – a je si jist, že co si diktátor zamane, to také do trpkého konce dotáhne. Jde o plánovanou migraci.

A. Taheri je toho názoru, že D. Trump si zaslouží Nobelovu cenu míru nejvíc ze všech amerických prezidentů. Chce obchodovat místo válčení. G. Meotti popisuje pokračující tragédii nigerijských křesťanů a nechápe, jak je možné, že to naše západní společnost stále tak ignoruje – na rozdíl od jiných údajných nespravedlností.

Podporované subjekty a osoby: D. Trump, A, Babiš, SPD, Maďarsko, Polsko, Rusko, Trikolóra, obránci tradičních hodnot, V. Klaus ml.

Čí hlas je prezentován: D. Trump, Rusko, SPD, Trikolóra, euroskeptici, obránci tradičních hodnot, ANO, islamofobové

Útoky: Demokratická strana v USA, M. Němcová, D. Smoljak, Senát ČR, Česká televize, Pirátská strana, Brusel, WHO, Evropská unie, M. Minář, migranti, muslimové

Autoři: Amir Taheri, Petr Hájek, Petr Štěpánek, redakce PP, Radek Pokorný, Lu Lina, Dalibor Jurášek, Petr Akopov, Branislav Michalka, Giulio Meotti, Zdeněk Koudelka

Příklady:

Asociace odborníků: Opatření vlád proti Covid-19 jsou nepodložená, nebezpečná a protiprávní. Živí česká vláda paniku? Virus není obecným ohrožením. Pochybná funkce roušek a zločinná vakcinace? Obrovské škody

https://www.protiproud.cz/zdravi/5372-asociace-odborniku-opatreni-vlad-proti-covid19-jsou-nepodlozena-nebezpecna-a-protipravni-zivi-ceska-vlada-paniku-virus-neni-obecnym-ohrozenim-pochybna-funkce-rousek-a-zlocinna-vakcinace-obrovske-skody.htm

WHO: Pedofilie, zoofilie a nekrofilie již nejsou choroby? Když zvrhlík, tak se vším všudy! Rozpory v klasifikaci nemocí na ideologickou objednávku. Salámovou metodou k legalizaci zla. Co na to děti?

https://www.protiproud.cz/zdravi/5377-who-pedofilie-zoofilie-a-nekrofilie-jiz-nejsou-choroby-kdyz-zvrhlik-tak-se-vsim-vsudy-rozpory-v-klasifikaci-nemoci-na-ideologickou-objednavku-salamovou-metodou-k-legalizaci-zla-co-na-to-deti.htm

Vítěz nejzbytečnějších voleb: Liliputi se houfují, aby sejmuli Gullivera. Lži a manipulace jdou do „druhé vlny“. Proč se Babišovi voliči nebáli přijít? Za rok možný zázrak? Vše je věcí odvahy a odhodlání. Ještě se můžeme zachránit

https://www.protiproud.cz/politika/5371-vitez-nejzbytecnejsich-voleb-liliputi-se-houfuji-aby-sejmuli-gullivera-lzi-a-manipulace-jdou-do-druhe-vlny-proc-se-babisovi-volici-nebali-prijit-za-rok-mozny-zazrak-vse-je-veci-odvahy-a-odhodlani-jeste-se-muzeme-zachranit.htm

cz.sputniknews.com

Témata: COVID-19 – kritická situace v ČR, hledání viníků, spekulace, že Roman Prymula jako ministr zdravotnictví brzy skončí, objevují se ale i články zlehčující epidemii.

Rusko a Turecko vyjednávají o příměří v Náhorním Karabachu.

Omezování dezinformačních příspěvků Facebookem a Twitterem je označováno za názorový a politický boj.

Zpochybňování, že byl Alexej Navalnyj otráven Novičokem, Rusko nadále odmítá, že by za otravou stálo.

Útoky na Mikuláše Mináře po oznámení jeho záměru vstoupit do politiky.

Podporované subjekty a osoby: Hrad, Miloš Zeman, Rusko, Vladimir Putin, Čína

Čí hlas je prezentován: Václav Klaus ml. (Trikolóra), Petr Hampl, Petr Štěpánek (Trikolóra), Zdeněk Ondráček (KSČM), Václav Klaus, Tomio Okamura (SPD), Hana Lipovská, Zuzana Majerová-Zahradníková (Trikolora), Jiří Ovčáček

Útoky: Věra Jourová, ČT, EU, Mikuláš Minář, Pavel Novotný (ODS)

Autoři: Dmitrij Korněv, Vladimír Franta, Alena Novotná, Tatjana Naronskaja, Irina Alksnis, Jana Petrova, Alexej Saryčev, Ivan Danilov

Příklady:

Mesiáš demokracie nebo reinkarnace Havla? Minář jde do politiky

https://cz.sputniknews.com/nazory/2020100812631905-mesias-demokracie-nebo-reinkarnace-havla-minar-jde-do-politiky/

Bizarní snahy pokrokářů.“ Majerová-Zahradníková naložila Němcům kvůli cenzuře slov cizinec a žadatel o azyl

https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020100612622289-bizarni-snahy-pokrokaru-majerova-zahradnikova-nalozila-nemcum-kvuli-cenzure-slov-cizinec-a-zadatel/

Poznámka: Cílem tohoto monitoringu je dlouhodobé vyhodnocování témat, kterými se vybrané weby zabývají. Pouze dlouhodobé vyhodnocení může dát kompletní obraz o míře manipulací daného webu. Jednotlivé články být dezinformační nutně nemusí. Monitoring nemůže postihnout, jaký je vztah jednotlivých autorů publikovaných textů nebo osob weby zmiňovaných vůči danému webu – zda jsou zmiňováni vědomě nebo proti své vůli, apod. Případné reklamace ohledně negativní publicity tyto osoby musí řešit vůči danému webu, nikoli vůči tomuto monitoringu, který jen zpětně zachycuje daný fakt, že informace na webu vyšla.