dezinfo-weby monitoring (2.týden 08/2020)

6527

AC24.cz

Témata: Druhý srpnový týden je tematicky pestrý: Rusko, USA, koronavirus, Bělorusko, Ukrajina, Čína, migranti a domácí scéna.

Koronavirus: Jan Hnízdil přináší ukázku z knihy Všichni jsou psychopati, jen já jsem letadlo, na které momentálně pracuje. V tomto příspěvku označuje vládní opatření proti covidu jako propagandu a tvrdí, že vakcína je pouze byznys. Ve svém druhém příspěvku si Jan Hnízdil vypůjčí korespondenci Jiřího Urbánka (v článku se uvádí: „autora knihy s příznačným názvem Nenechám si srát na hlavu“) s ministerstvem zdravotnictví (MZ). MZ na odborné dotazy Urbánka zprvu odpovídá, že nemá dostatek údajů na zodpovězení, posléze ho odkáže na ÚZIS. Hnízdil z toho vyvozuje, že vládní opatření jsou neopodstatněná a modlí se k Bohu, aby nás ochránil (Nevěřící Tomáš). David Icke varuje, „že žádné roušky nosit nebude“. Ron Paul varuje, že „koronavirus je nový terorismus“. Dále si AC24 všímá australského boje proti covidu, především australského policejního násilí.

Domácí: Markéta Šichtařová ve svém článku s názvem „Bruselští soudruzi rozdojí muže“ kritizuje Brusel: „Takže stát může a nemusí zavést sankce vůči mužům, kteří se rozhodnou na rodičovskou dovolenou nenastoupit. Typická salámová metoda. Zatím sankce jen mohou být. Příště budou muset být. Už jen to, že někdo dokáže pomyslet na nějakou sankci a povinnost v souvislosti s mužem na rodičovské a předložit tuhle myšlenku poslancům ke zvážení, je neuvěřitelná nehoráznost.“ Václav Klaus mladší se vyjádřil, že „běloruský prezident Alexandr Lukašenko měl již dávno ve své funkci skončit“. AC24 se všímá kritických reakcí na sociálních sítích, které za to sklízí.

Rusko: Putin může sjednotit 13 zemí, které mají uložené zlato v USA. Požadavek na jeho vybrání by byl „Putinův šach mat a možný konec USA“. Generální štáb ruské armády tvrdě oznamuje, že „každou vypálenou raketu bude považovat za jaderný útok“. Živé vysílání setkání mezi Lavrovem a Maasem bylo náhle přerušeno poté, co Maas prohlásil, že „Německo musí s Ruskem vyřešit mnoho konfliktů a krizí ve světě“. Putin informuje o testu vakcíny proti koronaviru v Rusku, AC24 si všímá i následné oficiální reakce WHO. Šéf Roskosmosu vysvětluje, že USA ztratily kompetence ve vesmíru, a tedy není náhoda, že sice vyvíjejí, ale dosud nepostavily a neotestovaly raketu super těžké třídy SLS a nedokázaly dosud postavit ani loď Orion. Rusko opět aktivně brání svůj vzdušný prostor: tentokrát proti letounu USA v Barentsově moři a americkým průzkumným letounům nad mořem Černým.

USA: Pentagon vysvětluje přesun vojsk z Německa k ruským hranicím strategií zadržování Ruska. AC24 si všímá projevu Trumpa, kde vysvětluje, že mnoha vlivným a bohatým lidem v Americe se nelíbí jeho politika a snaží se ho odstranit z úřadu. Mike Pompeo během návštěvy Česka varuje Babiše před ruským vlivem při dostavbě Dukovan a dezinformacemi. AC24 posléze přináší jeho stručný životopis, kde rozebírá sporné body jeho politické kariéry. Trumpův poradce přiznává porážku USA v Radě bezpečnosti OSN, neboť USA nedokázaly rozšířit své zbrojní embargo proti Íránu. AC24 si všímá vyjádření starostky Chicaga, že „se jen snaží nakrmit své rodiny“ a v článku prezentuje nenávistné komentáře uživatelů Twitteru proti černošským demonstrantům. Vesmírné síly USA budou moci provádět útočné operace, včetně zásahů na pozemní cíle a cíle v kyberprostoru. Vyplývá to z doktríny tohoto nového druhu amerických ozbrojených sil. Facebook zpřísňuje opatření proti šíření dezinformací.

Bělorusko: AC24 přináší „necenzurovaná“ videa z demonstrací a autentickou výpověď zadržené ženy, kterou „bili, svlékali jí kalhoty a vyhrožovali smrtí“.

Migranti: Žadatelé o azyl v Itálii využili „vládní pobídku“ (peněžní) a odjeli krást na francouzskou riviéru. V Německu imigranti strčili muže do kolejiště a bránili mu vylézt, až ho srazil vlak.

Ostatní: Čínské letectvo se rozsáhlým vojenským cvičením připravuje na válečný střet s USA. Ukrajinský novinář Maxim Kuchar navrhuje zaútočit na Rusko jaderným odpadem. Známý novinář Thierry Meyssan píše, že Izrael je zodpovědný za výbuch skladiště v Bejrútu; udělal to pomocí „nové zbraně“.

36 % článků je přímo přebráno z české verze Sputniku, 13 % z Prvních zpráv.

Podporované subjekty a osoby: Putin, Rusko, Dmitrij Rogozin, Trump, Jan Hnízdil, Markéta Šichtařová, Thierry Meyssan

Čí hlas je prezentován: Jiří Urbánek, Mike Pompeo, Vladimír. R. Suchý, Daniel Landa

Útoky: Ukrajina, roušky, Izrael, Lori Lightfootová, USA, vakcína proti koronaviru, Mike Pompeo, Brusel, česká média, rovnoprávnost žen a mužů, Rastislav Maďar, Roman Prymula, Babiš, Vojtěch, Hamáček, Václav Klaus ml.

Autoři: Redakce AC24

Příklady:

Jan Hnízdil: Jak vyrobit globálního pacienta

https://ac24.cz/-/jan-hnizdil-jak-vyrobit-globalniho-pacienta

Známý novinář Thierry Meyssan: Izrael ničí východní Bejrút novou zbraní

https://ac24.cz/-/znamy-novinar-thierry-meyssan-izrael-nici-vychodni-bejrut-novou-zbrani

Jan Hnízdil: Ministerstvo zdravotnictví a Nevěřící Tomáš

https://ac24.cz/-/jan-hnizdil-ministerstvo-zdravotnictvi-a-neverici-tomas

Rusko tvrdě varuje, že každou vypálenou raketu bude považovat za jaderný útok https://ac24.cz/-/rusko-tvrde-varuje-ze-kazdou-vypalenou-raketu-bude-povazovat-za-jaderny-utok

Putinův šach mat a možný konec USA?“ 13 zemí může vybrat uložené zlato

https://ac24.cz/-/-putinuv-sach-mat-a-mozny-konec-usa-13-zemi-muze-vybrat-ulozene-zlato

Markéta Šichtařová: Bruselští soudruzi rozdojí muže

https://ac24.cz/-/marketa-sichtarova-levice-ma-reseni-korony-vsem-se-bude-libit

Aeronet.cz

Témata: Nejvíce prostoru dostává situace v Bělorusku, kdy Aeronet spiklenecky rozvíjí teorii o koordinaci protestů v Minsku z Prahy a údajné roli nadace Člověk v tísni v organizování protestů (viz. příklady). V dalších textech tyto teorie dává do souvislosti s návštěvou M. Pompea v Praze a prohlášeními A. Babiše o nutnosti podpořit Bělorusy. A. Babiš se tak tento týden ocitá v několika rolích, kdy je podporován za odmítání vyloučit z dukovanského tendru Rusko a Čínu a zároveň napadán za vyjádřenou podporu demonstrací v Minsku, čímž má přispívat k údajné chystané agresi NATO na území Běloruska.

Samostatný prostor dostává Rusko a ruská vakcína proti Covid-19, která má být založena na sovětské metodě přímé imunizace. Vakcinace je ale celkově Aeronetem napadána jako zástěrka pro miliardové výdělky. V českém kontextu je takto vykreslován epidemiolog Maďar, který má být ve střetů zájmů za svůj post ve firmě Avenier z holdingu Tomáše Chrenka AGEL. Maďar je zároveň je napadán za vyjádření o Češích, kteří si podle něj žili nad poměry. Pokračuje sledování americké politiky a zejména výběru Kamaly Harris jak demokratické kandidátky na VP (viz. příklady).

Podporované subjekty či osoby: představitelé Ruská federace a Gerassimova nová doktrína, Nicolas Maduro, Vagnerovci (za ochranu Caracasu), Vladimir Putin a dcera Vladimira Putina (za otestování ruské vakcíny proti Covid-19)

Čí hlas je prezentován: běloruská státní tisková agentura BelTA, běloruská vojenská rozvědka, Alexandr Lukašenko (za varování před ekonomickými dopady stávek), představitelé Ruské federace, Vladimir Putin, Viktor Orbán, Andrej Babiš (za odmítnutí vyloučit Rusko a Čínu z dukovanského tendru či účasti na budování 5G sítí)

Útoky: Člověk v tísni, česká veřejnoprávní média, George Soros a jeho nadace, běloruští demonstranti, ukrajinská vláda, Alexander Lukašenko (za údajnou kritiku Ruska v kauze Vágnerovců) Mike Pompeo, Agrofert (za zájem o privatizaci běloruských státních podniků), CIA, Trojmořská iniciativa, Světlana Tichanovská, Andrej Babiš, cvičení NATO Defender 2020, Juan Guaido, Rusko (za přijímání zákonů o očkování), Rastislav Maďar, Tomáš Chrenek, BLM, Joe Biden, Kamala Harris

Autoři: Šéfredaktor VK

Příklady: Běloruská tajná služba zachytila telefonické hovory z České republiky, které měly organizovat protesty v běloruských ulicích …

Demonstrace v Bělorusku jsou prezentovány jako řízená snaha George Sorose a USA „obkličovat“ Rusko. Riziko „ztráty“ Běloruska jako nárazníkového pásma proti agresy západu pak jako přímé ohrožení Moskvy. Aeronet situaci rámuje do svého apokaliptyckého narativu o boji o světovou nadvládu mezi „ruskými Židy“ a bruselskými „židy sionisty“, kdy ČRo, ČT a Člověk v tísni jsou na straně bruselských Rothschildů.

https://aeronet.cz/news/beloruska-tajna-sluzba-zachytila-telefonicke-hovory-z-ceske-republiky-ktere-mely-organizovat-protesty-v-beloruskych-ulicich-po-zvoleni-alexandera-lukasenka-podle-zdroju-beloruske-tiskove-agentury/

Rasová karta v amerických volbách a ještě falešná …

Text se soustředí zejména na barvu pleti Kamaly Harris a rasisticky vykresluje USA jako zemi hispánců, černochů či imigrantů. Demokratickou stranu pak jako zachvácenou radikálním levičáctvím a odklánějící se od bělochů, která se chystá platit své plány štědrých dávek a sociální politiky z kapes bohatých podnikatelů. Zdůrazňováno je násilí černochů a nadcházející neomarxistická revoluce v USA.

https://aeronet.cz/news/rasova-karta-v-americkych-volbach-a-jeste-falesna-joe-biden-si-vybral-za-viceprezidentku-kamalu-harris-o-ktere-americka-i-ceska-media-tvrdi-ze-je-cernoska-ale-ona-je-polovicni-hispanka/

Novarepublika.cz

Témata: Současné demonstrace v Bělorusku jsou prezentovány jako pokus o Majdan, který je řízen globalisty a Sorosovými revolucionáři ze zahraničí, a který se díky připraveným tajným službám v Bělorusku podařilo zvládnout. Zpochybňují se hlasy, které tvrdí, že výsledky voleb byly zfalšované a vítezství prezidenta Lukašenka se hodnotí jako drtivé. Jiný článek cituje myšlenky Rostislava Iščenka, který tvrdí, že na Ukrajině se chystá na podzim letošního roku převrat a přerozdělení moci. Současný prezident Zelenský přestal být užitečný pro lid, establishment i pro zahraniční partnery. Jeho současná veřejná vystoupení jsou důkazem jeho neprofesionality, hlouposti a jejich důsledkem je zvětšující se skupina nespokojených, která je připravena ho sesadit. USA si údajně musí klást otázku, zda je efektivní se v otázce Ukrajiny jakkoliv angažovat, když se v zemi jako obvykle nic nezmění. Jinde se na základě závěrů údajně nezávislých investigativních novinářů z Nizozemska spekuluje o údajném zapojení Ukrajiny do pádu MH-17. Objevuje se upoutávka na knihu Nezákonné války, která komentuje proces, kdy se NATO proměnilo v útočné spojenectví. Autorem je Daniele Ganser a kniha je dostupná ke stažení zdarma. 

Petr Hájek (Protiproud) polemizuje s názorem Petra Štěpánka, který se až nečekaně opovržlivě vyjadřuje ke snahám českých czexitářů o vystoupení z EU. Vyčítá jim nedostatek reflexe české i evropské politické situace a podezřívá je ze záměru zneužít téma Czexit pro osobní prospěch. Petr Hájek s ním nesouhlasí a pokládá sisyfofský boj za vystoupení z EU za potřebný. Autor jiného článku použil sportovní terminologii k vyjádření názoru na tzv. „liberodemoblok“. Tuto politickou skupinu považuje za soupeře, který nehraje podle pravidel, a který i s pomocí Sorosů a Rotschildů podporuje zájmy USA, CIA, NATO, EU místo zájmů českých. Markéta Adamová (Top09) je pranýřována za postoj v otázce dostavby JEDU, když v ČT vyjádřila názor, že by se dostavby neměly účastnit ruské a čínské firmy. Autorovi článku předsedkyně Top 09 připomíná přechytralého chlapce z amerických odpoledních seriálů, který neví, co je fér hra a nebere zřetel na možné ekonomické výhody spolupráce s Ruskem a Čínou. Zřejmě jako reakce na návštěvu M. Pompea v ČR vyšel článek, který ironicky vzpomíná na údajné prohlášení nynějšího amerického ministra zahraničí, které zaznělo v jeho přednášce studentům a týkalo se jeho práce v CIA. Vyjádření “Lhali jsme, podváděli a kradli” autor sarkasticky doplňuje vybranými politicko-historickými událostmi (Irák, Jižní Amerika), aby dal najevo co si o tajné službě USA myslí. Svůj prostor v minulém týdnu opakovaně dostává 2. setkání vlasteneckých sil v Příčovech u Sedlčan, na které jsou čtenáři NR zváni a současně se prezentuje plánovaný program panelové diskuze.

Podporované subjekty či osoby: Rusko, Čína, SPD

Čí hlas je prezentován: Petr Štěpánek, Petr Hampl, Petr Hájek

Útoky: Vladimir Zelenský, NATO, EU, Markéta Pekarová Adamová, CIA

Autoři: 

Vladimír Gladkov (Polit navigator), Petr Hájek (Proti Proud), Lubomír Man, -kou-, Václav Danda (ProtiProud), -ps- (První zprávy), Milan Vidlák (Šifra), Petr Hampl, Vladimíra Vítová (ANS)

Příklady:

Kdo se bojí czexitu: Pojďme opustit potácející se totalitu! Stát i národ je ohrožen. Proč zvítězil Farage? „Práce a pokora“ nás nezachrání. Mladý Klaus se mýlí. Pojďme do toho bez zbabělosti. Ostatně soudím… 

http://www.novarepublika.cz/2020/08/kdo-se-boji-czexitu-pojdme-opustit.html

Rady jako od přechytřelých chlapců z amerických seriálů

http://www.novarepublika.cz/2020/08/rady-jako-od-prechytrelych-chlapcu-z.html

Parlamentnilisty.cz

Témata: Tento týden poznamenala diskuze nedávná návštěva amerického ministra zahraničních věcí Mikea Pompea. Dále tu jsou komentáře k nově instalovanému mariánskému sloupu v centru Prahy. Nově se objevují komentáře a reakce k výsledkům voleb a následným demonstracím v Bělorusku.

Podporované subjekty či osoby: Spisovatel Petr Štěpánek, poslanec KSČM Zdeněk Ondráček, místopředseda KSČM Josef Skála, kandidát do Senátu Petr Žantovský, publicista a spisovatel Benjamin Kuras, Antonín Seďa – kandidát ČSSD do Senátu, Ing. Ondřej Prokop, místostarosta Prahy 11, armádní generál Jiří Šedivý, mluvčí Jiří Ovčáček, komentátor Tomáš Vyoral, Jindřich Vobořil, historik Zdeněk Zbořil

Čí hlas je prezentován: Ivo Valenta, Markéta Šichtařová, Jiří Čmakal, vedoucí českého USAR týmu, novinář Jaroslav Kmenta, komentátor Michal Schmarcz, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, editor deníku FORUM 24 Pavel Šafr, předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan a europoslanec TOP 09 Luděk Niedermayer, ekonom Vladimír Pikora, primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS), komentátor Martin Fendrych, europoslanec Ivan David zvolený za hnutí SPD, bývalý prezident Václav Klaus a bývalý hradní kancléř Jiří Weigl, aktivista Matouš Bulíř, pražští zastupitelé Patrik Nacher (za ANO) a Jaroslava Janderová z ODS, režisér David Martínek, Tomio Okamura, Bavič a moderátor Jan Kraus, europoslanec Alexandr Vondra (ODS), mecenáš a finančník George Soros, senátor Pavel Fischer, exministr vnitra Itálie Mattea Salvini, ministr zahraničí USA Mike Pompeo, roman Blaško – kandidát KSČM do Senátu v Praze 5, bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, europoslanec za ODS Jan Zahradil, kardinál Dominik Duka, novinář a bývalý poslanec ANO Martin Komárek, předseda komunistů Vojtěch Filip, Bývalý britský europoslanec Nigel Farage, bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, místopředseda zahraničního výboru poslanecké sněmovny Jiří Kobza, komentátor Martin Fendrych, Jana Filipová, aktivistka Milionu chvilek

Na koho se útočí: Ministr zahraničních věcí USA Mike Pompeo, Pirátská strana, EU, Andrej Babiš, USA, migranti

Autoři: Jakub Vosáhlo, jma, Jiří Hroník, AZy, Jan Rychetský, Martin Huml, David Hora, mp, kas, Josef Richter, Daniela Černá, tle, Radim Panenka, vef, Václav Fiala, Zuzana Koulová, nab, Oldřich Szaban, rak, Lucie Bartoš, Tomáš A. Nový, B. Richterová, jav, Lucie Bartoš, Marek Korejs

Příklady:

Slova z USA: Těšíme se na Dukovany. Ruská výzbroj půjde pryč. Díky za Afghánistán

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Slova-z-USA-Tesime-se-na-Dukovany-Ruska-vyzbroj-pujde-pryc-Diky-za-Afghanistan-633439

Okamura vytáhl v přímém přenosu na Babiše: Nová imigrační centra, miliony neziskovkám. A EU prý překonala bolševiky

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Okamura-vytahl-v-primem-prenosu-na-Babise-Nova-imigracni-centra-miliony-neziskovkam-A-EU-pry-prekonala-bolseviky-633450

Jiří Ovčáček udeřil přes PL na kritiky prezidenta i na neziskovky. Je zde hrozba

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Jiri-Ovcacek-uderil-pres-PL-na-kritiky-prezidenta-i-na-neziskovky-Je-zde-hrozba-633352

Protiproud.cz

Témata: Hlavním tématem tohoto týdne jsou povolební nepokoje v Bělorusku. Pan Danda ví, že dění v Bělorusku bylo dopředu připraveno Sorosem, že výcvik demonstrantů provádí Člověk v tísni apod. Je rád, že běloruské tajné služby byly připraveny, a že nedošlo ke stejnému scénáři jako na Majdanu.
Všechna naše média líčí Lukašenka jako nenáviděného diktátora. Ne tak autorka H. Schafer. Věří Lukašenkovi, že opozice v jeho zemi je organizována z ČR, s podporou BIS a západních informačních služeb. Lu Lina není, podle svých slov, expert na běloruské poměry, ale ví, odkud vítr vane. O destabilizaci se snaží západní mocnosti stejně tak jako na Ukrajině, v Sýrii, Libyi i u nás.

Redakce PP napsala komentář k ruskému článku o tom, že Varšava vypovídá Istanbulskou úmluvu o boji proti násilí na ženách, protože dokument podle Poláků ve skutečnosti ospravedlňuje homosexuální ideologii. PP doufá, že si z toho vezme vláda AB příklad.

Ruský spekulativní článek pochybuje o oficiální verzi důvodů výbuchu v Bejrútu. Nepřímo z něj obviňuje Izrael. Pan Hučko hovoří o úpadku západní žurnalistiky. Je to, podle jeho slov, revoluce proti křesťanskému pořádku. A proto volá po kontrarevoluci. P. Hampl informuje o připravovaném zákonu v NJ (USA), ve kterém se říká, že napříště budou i lidem bez státního občanství vydávány licence v profesích jako lékař nebo advokát. Bude to rána pro tradiční střední třídu. Za vším stojí Demokratická strana, lidé z neziskovek a u nás Piráti. V USA se stoupenci hnutí BLM stále častěji násilí na policistech a obyvatelstvu bílé pleti.

Pan Malý recykluje téma koronaviru. Obviňuje globalisty a Gatese, tvrdí, že virus je jejich spojencem, ale že v podstatě není nebezpečný, aby v dalším odstavci obvinil vlády, které se děsí nárůstu nových případů, z toho, že rozvolňovaly restriktivní opatření. Své pojednání končí tím, že je církev v rozkladu.

P. Hájek kritizuje chování naší reprezentace při návštěvě M. Pompea, který přenáší kampaň D. Trumpa do Evropy. Následně přechází ke kritice cesty senátorů na Tchaj-wan, aby na závěr opět vyzval k vystoupení z EU a NATO.

Pan Pokorný informuje o setkání vlastenců v Příčovech. Je to reklamní souhrn všech diskutujících. Mezi hlavní myšlenky setkání patří výzva k vystoupení z EU. Článek obsahuje řadu videozáznamů.

Podporované subjekty a osoby: A. Lukašenko, V. Putin, příznivci Czexitu, SPD, Trikolora, Američtí Republikáni, konzervativci, odpůrci EU, příznivci Ruska, Rusko, vlastneci

Čí hlas je prezentován: PiS, A. Duda, Polsko, Maďarsko, A. Lukašenko, V. Putin, D. Trump, Hizballáh, M. Zeman, Jiří Kobza (SPD), Marek Obrtel, Jaromír Novotný, Ladislav Petráš, Petr Hampl, Josef Skála, Vladimíra Vítová, Tomio Okamura, Petr Hájek, Petr Žantovský, Petr Bahník, Ivo Budil, Viktorie Hradská, Pavel Kalvach, Michal Semín, Benjamin Kuras, Zdeněk Chytra, Igor Němec, Monika Pilloni

Útoky: Brusel, NYT, západní média, J. Biden, Demokratická strana (USA), Pirátská strana, Ukrajina, opozice v Bělorusku, G. Soros, S. Cichanouská, ČT, Člověk v tísni, NATO, USA, Izrael, V. Havel, Milion chvilek, BIS, M. Vystrčil, J. Kubera, T. Petříček, B. Gates

Autoři: Mikuláš Hučko, Petr Hampl, Václav Danda, Patrick Joseph Buchanan, Israel Shamir, Helga Schafer, Petr Hájek, Lu Lina, Radomír Malý, Radek Pokorný

Příklady:

Pokus o Majdan v Bělorusku: Filmové štáby mají napilno. Vyjde převrat? Lukašenko rozdrtil ve volbách opozici. Revolucionáři vycvičení v ČR. Dojde jako v Kyjevě i na ostřelovače? V cizí režii jako obvykle
Autor: Václav Danda
https://www.protiproud.cz/politika/5265-pokus-o-majdan-v-belorusku-filmove-staby-maji-napilno-vyjde-prevrat-lukasenko-rozdrtil-ve-volbach-opozici-revolucionari-vycviceni-v-cr-dojde-jako-v-kyjeve-i-na-ostrelovace-v-cizi-rezii-jako-obvykle.htm

Izraelské prsty v libanonském výbuchu: Útok na sklad zbraní Hizbalalláhu minul cíl? Izrael – kdo dokáže, že je vrah? Zástupný příběh o chabarovském obchodníkovi a bejrútských hajdalácích

https://www.protiproud.cz/politika/5267-izraelske-prsty-v-libanonskem-vybuchu-utok-na-sklad-zbrani-hizbalallahu-minul-cil-izrael-kdo-dokaze-ze-je-vrah-zastupny-pribeh-o-chabarovskem-obchodnikovi-a-bejrutskych-hajdalacich.htm

Běloruské volby: Pražská kavárna má poplach. 80 procent zfalšovaných hlasů? Nenechat si rozvrátit zemi je smrtelný prohřešek. Lukašenko vidí i za roh. Mrtvý Šmíd z Minsku. Miloš Zeman o tom také ví své

https://www.protiproud.cz/politika/5268-beloruske-volby-prazska-kavarna-ma-poplach-80-procent-zfalsovanych-hlasu-nenechat-si-rozvratit-zemi-je-smrtelny-prohresek-lukasenko-vidi-i-za-roh-mrtvy-smid-z-minsku-milos-zeman-o-tom-take-vi-sve.htm

cz.sputniknews.com

Témata: Bělorusko – informace o akcích proti i na podporu Alexandera Lukašenka, spekulace, že protesty byly řízené z ČR, případně ze Západu, objevují se články na podporu Lukašenka. Mike Pompeo v ČR – USA nám chtějí diktovat, co máme dělat, kritika za ostrá slova proti Rusku a Číně, čeští komunisté se brání vlivu USA v ČR. Ruská vakcína proti COVID-19 – výhody vakcíny, obhajoba její kvality a bezpečnosti, velký zájem o vakcínu z ostatních zemí, např. z Thajska, zahraniční kritika vakcíny je neopodstatněná. Dostavba Nord Stream 2 – kritika sankcí, Evropská ekonomika odsouzena k zániku kvůli zájmům USA. Migrace do Evropy – nelegální migrace láme rekordy a EU s tím nic nedělá. Prague Pride – kritika magistrátu za podporu ve výši 1 mil. Kč.

Podporované subjekty či osoby: Rusko, Vladimir Putin, Čína, Hrad

Čí hlas je prezentován: Václav Klaus ml. (Trikolora), Václav Klaus, Radim Fiala (SPD), Tomio Okamura (SDP), Jiří Ovčáček, Kateřina Konečná (KSČM), Vojtěch Filip (KSČM), Alexandr Vondra (ODS), Hynek Kmoníček

Útoky: Petr Pavel, Milion chvilek pro demokracii, ČT, USA, EU

Autoři: Vladimír Franta, Dmitrij Korněv, Jana Petrova, Alena Novotná, Sandra Čerin, Sergej Carenko, Kirill Dmitriev, Roman Michelko, Irina Alksnis

Příklady:

KSČM tlačí na Babiše. Chtějí vědět, co slíbil Pompeovi ohledně Dukovan a 5G sítí, a nesouhlasí s válkou proti RF a Číně

https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020081412363959-kscm-tlaci-na-babise-chteji-vedet-co-slibil-pompeovi-ohledne-dukovan-a-5g-siti-a-nesouhlasi-s/

Potřebuje likvidovat konkurenty.“ Filip vysvětlil účel návštěvy Pompea

https://cz.sputniknews.com/svet/2020081312356126-potrebuje-likvidovat-konkurenty-filip-vysvetlil-ucel-navstevy-pompea/

Ondráček se pustil do Petříčka: Nevím proč, ale já tomu šme… (ministrovi) nevěřím ani dobrý den

https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020081212350111-ondracek-se-pustil-do-petricka-nevim-proc-ale-ja-tomu-sme-ministrovi-neverim-ani-dobry-den/

Poznámka: Cílem tohoto monitoringu je dlouhodobé vyhodnocování témat, kterými se vybrané weby zabývají. Pouze dlouhodobé vyhodnocení může dát kompletní obraz o míře manipulací daného webu. Jednotlivé články být dezinformační nutně nemusí. Monitoring nemůže postihnout, jaký je vztah jednotlivých autorů publikovaných textů nebo osob weby zmiňovaných vůči danému webu – zda jsou zmiňováni vědomě nebo proti své vůli, apod. Případné reklamace ohledně negativní publicity tyto osoby musí řešit vůči danému webu, nikoli vůči tomuto monitoringu, který jen zpětně zachycuje daný fakt, že informace na webu vyšla.