dezinfo-weby monitoring (2. týden 06/2022)

41732

Aeronet.cz

Témata:

Dění na Ukrajině: Hlavním tématem i nadále zůstává dění na Ukrajině. Tento týden Aeronet prezentoval článek o tom, jak v Melitopolu stojí lidé fronty na ruské pasy, což má značit, že Ukrajina jako taková je stát minulosti.

Aeronet opět připomíná, že kolektivní Západ 8 let kryl systematickou genocidu ruského obyvatelstva, a proto teď nese spoluvinu na tom, co se děje na Ukrajině. Jiný článek se věnuje údajné panice v okolí prezidenta Zelenského, která nasvědčuje blížícímu se kolapsu Ukrajiny. Stále rezonují výroky Henryho Kissingera.

Aeronet píše o tom, že z války mají kšeft zejména americké zbrojařské firmy, pro které bude válka výhodná, dokud budou mít plné sklady. V souvislosti s válkou na Ukrajině Aeronet vrací do hry také rozdmýchávání „sudeťáckého“ tématu. Další článek k tématu se zabývá výzvou polského europoslance Sikorského USA a Velké Británii, aby předali Ukrajině jaderné zbraně. To by pak znamenalo jadernou válku v Evropě a konec existence Ukrajiny.

Energetika: Aeronet si všímá odhlasování balíčku opatření, která mají za cíl zakázat výrobu automobilů se spalovacími motory do roku 2035. Aeronet to rámuje jako další fázi plánu Total Control, protože si nikdo mimo nejbohatších nebude moct dovolit elektrická auta, která budou automobilky vyrábět.

Aeronet rovněž varuje před tím, že elektřiny z obnovitelných zdrojů bude málo. Tématem dalšího článku je údajně fingovaná exploze terminálu na zkapalněný plyn ve Freeportu v Texasu. Cílem je prohloubení energetické krize v Evropě, aby americké firmy mohly následně prodávat plyn za vyšší ceny.

Tématem energetiky se zabývá i článek na téma slovenského Slovnaftu, který je z velké části závislý na ruské ropě. Konkrétně pak tím, že představitelé slovenské vlády záměrně nezajistili dostatečně dlouhou výjimkou z embarga na ruskou ropu, což Aeronet dává do souvislosti s tím, že tito politici mají jednat ve prospěch cizí mocnosti.

Domácí politika: Napříč články najdeme odstavce zabývající se kritikou současné vlády, zejména v souvislosti s podporou Ukrajiny.

Není bez zajímavosti, že Aeronet hojně využívá ve svých článcích videomateriál – například i z ruské armádní televize Zvezda.

Podporované subjekty a osoby: Rusko, Vladimir Putin, Epoch Times, Henry Kissinger

Útoky: Ukrajina, USA, Volodymyr Zelenskyj, Washington, kolektivní Západ, „sudeťáci“, EU, Petr Fiala, česká vláda, papež František, slovenská vláda

Autoři: Šéfredaktor VK

Příklady:

Evropský parlament odhlasoval zákaz prodeje osobních a užitkových vozů se spalovacími motory od roku 2035! Skončí veškerá osobní doprava po vlastní motorizované ose s výjimkou nejbohatších lidí, kteří budou mít několik milionů korun na elektrické SUV, protože jiné modely aut nakonec automobilky vyrábět nebudou, protože dotace na malé elektromobily skončí o několik let předtím!

https://aeronet.news/evropsky-parlament-odhlasoval-zakaz-prodeje-osobnich-a-uzitkovych-vozu-se-spalovacimi-motory-od-roku-2035-skonci-veskera-osobni-doprava-po-vlastni-motorizovane-ose-s-vyjimkou-nejbohatsich-lidi/

VIDEO: Polský europoslanec na ukrajinské televizi vyzval USA a Velkou Británii, aby předaly Ukrajině jaderné hlavice na obranu před Ruskem! Moderátorovi ukrajinské televize šokem spadla brada a Kreml na to už reagoval, že ruské jaderné síly jsou připraveny na přítomnost jaderných zbraní na Ukrajině zrušením “státnosti” Ukrajiny, tedy kompletní anexí celé Ukrajiny k Rusku!

https://aeronet.news/video-polsky-europoslanec-na-ukrajinske-televizi-vyzval-usa-a-velkou-britanii-aby-predaly-ukrajine-jaderne-hlavice-na-obranu-pred-ruskem-moderatorovi-ukrajinske-televize-sokem-spadla-brada/

Novarepublika.cz

Témata: Velký prostor dostává „Vlastenecké setkání v Karlových Varech“ a projevy účastníků včetně Ivana Davida (viz. příklady). V projevech je rozvíjena kritika EU, jejích institucí a politiky EU v oblasti zemědělství, vlády Ukrajiny, protiruských sankcí, současné české vlády, podpora národnostního státu, národnostního vlastenectví a další stálá témata Nové republiky. Ze zdražování energií je viněn západ, protiruské sankce, a politika EU. Česko má být slouhou západu a omezovat svobodu projevu.

Petr Hampl rekapituluje témata konzervativní konference CPAC a cíle patriotických a populistických hnutí v boji proti globalistickým silám. Je rozvíjen narativ o podmanění Ukrajiny Polskem. Široce jsou citovány zdroje a texty šířící postoje Kremlu, kremelskou válečnou propagandu a ruské státní zdroje vykreslující Ukrajinu a její vládu jako nacistickou. Jsou šířeny záběry TV Rossija 1 ze soudních líčení samozvaných Doněckých republik (viz. příklady). Další narativy se věnují zbraním NATO, které se přes Ukrajinu údajně dostávají k islamistickým teroristům a soustavnému vykreslování ruská invaze jako vyprovokované agresí NATO a Ukrajinské armády a údajným vývojem biologických zbraní na Ukrajině.

Podporované subjekty a osoby: Ruská federace a její instituce, představitelé a armáda, Ivan David a SPD obecně, vlastenci, jaderná energetika, Noam Chomsky, svoboda projevu, Agentura EXANPRO, Čína a její představitelé, europoslanec Piernicola Pedicini, europoslanec Kolakušič, Srbsko, Parlamentní listy, Henry Kissinger, europoslanec Mariani, samozvané doněcké lidové republiky a jejich bojovníci

Útoky: EU, její instituce a její představitelé, Green Deal, Ukrajina, její vláda, Volodymyr Zelensky, ukrajinská armáda a zejména Prapor Azov, humanitní vědy, globalisté, Ursula von der Leyenová, vláda Petra Fialy, ČEZ, ukrajinská ex-ombudsmanka, USA, NATO, Dagmar Čaputová, Jaroslav Naď, Joe Biden

Autoři: Ivan David, Lenka Procházková, Petr Hampl, Rostislav Iščenko, Vidlák, Václav Danda, Stanislav Novotný, Jana Bobošíková, Natural News, Petr Sak, Ľuboš Blaha, Michael Svatoš, Vladimír Stwora, Thierry Meyssan, Jan Urbach, Petr Vlk, Martin Jay, Stanislav Blaha, politeexpert.net

Příklady:

Vlastenecké setkání 11. 6. 2022 v Karlových Varech

https://www.novarepublika.online/2022/06/vlastenecke-setkani-11-6-2022-v-karlovych-varech

Slzy netvora

https://www.novarepublika.online/2022/06/slzy-netvora-video-134

Parlamentnilisty.cz

Témata:

Politika: Pomalu ale jistě je upozaďováno dění na Ukrajině. Největší pozornost redakce věnuje kritice vlády. Prakticky ve všech ohledech je Vláda ČR podrobena útokům. Tato kritika již s objektivitou nemá nic společného a zdá se, že autoři již opozici (hlavně Andreji Babišovi, ale také SPD) straní absolutně otevřeně.

Obsáhle se tak redakce věnuje Babišovým výjezdům do krajů, kdy přináší dlouhé texty zpovídající voliče Andreje Babiše (ANO). Oponentům expremiéra prostor dán není, i když je sem tam zmíněno, že na mítinky jich několik přichází. Podobně se také redakce obsáhle rozepisuje o plánech SPD, jak by oni krotili inflaci. Kromě nákladů spjatých s pomocí Ukrajině a ukrajinským uprchlíkům je zmiňována nedostatečná pomoc českým občanům. Rovněž zaznívají názory, že vládě a jejím činitelům jde jen o teplá místa pro ně, případně jejich známé.

Do zájmu autorů se také vrací Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Ti u příležitosti návštěvy maďarské prezidentky v ČR připomínají její nelichotivé výroky k Viktoru Orbánovi. Pekarová je zmíněna i v mnoha textech, v jejichž tématu nehraje žádnou roli, asi jen pro to, aby na ní mohlo být útočeno hned v nadpisu.

Největší množství urážek na svou osobu ale na PL zažívá, tak jako v minulých týdnech, Petr Fiala (ODS). Několik článků vychází o burze s energiemi v Lipsku. Objevují se i články střízlivé, které se snaží situaci vysvětlit. Převládají však texty demagogické, které Němce vykreslují jako zloděje a vykořisťovatele, aby pak byly agresivní na Petra Fialu (ODS), který za celou situaci prý může.

Ukrajina: Textů o Ukrajině ve sledovaných dnech razantně ubylo. Zprávy z bojiště již prakticky vystřídalo informování o dopadech konfliktu na celou Evropu, případně občasné výtky vůči sankcím proti Rusku. Objevuje se široké spektrum názorů od vysloveně útočných na Vladimíra Putina až po ty, které tvrdí, že se Rusko jen brání a že nemá na vybranou. Pokud redaktoři vedou na toto téma rozhovory, pak se často objevují návodné otázky, které se snaží chování Ruska relativizovat.

Česká televize: I nadále pokračují útoky na Českou televizi a jejího ředitele P. Dvořáka. Oslovení komentátoři se vesměs shodují, že se nejedná o veřejnoprávní službu, ale hlásnou troubu omezené skupiny liberálů. Kritizovány jsou snahy ČT šetřit. Naopak si PL v několika článcích všímají faktu, že ČT prohrála soudní spor o zveřejnění nákladů na tvorbu pořadu Otázky Václava Moravce. V této souvislosti je adorován Z. Koudelka z Trikolory, který žalobu podal.

Ostatní: Nastupujícím výraznějším tématem bylo schválení zákazu spalovacích motorů na půdě EU, kde se články kriticky vyjadřovaly k této zelené politice. Zajímavostí bylo zmínění konference k tématu svatého Vojtěcha, kde články vyzdvihovaly význam středoevropského prostoru. Poměrně rozsáhle se články věnují i problematice manželství stejnopohlavních párů. V této problematice se staví jednoznačně na stranu odpůrců těchto svazků a zastáncům tzv. tradiční rodiny. Zaznívají tradiční argumenty včetně: „Mám několik homosexuálních přátel a nikdo z nich to nechce!“. Několik článků popisuje protesty zemědělců v Praze a neschopnost Vlády v oblasti zemědělské politiky.

Podporované subjekty a osoby: Andrej Babiš (ANO), SPD, Petr Fiala (ODS), Rusko, Ukrajina, Svatý Vojtěch, Středoevropský prostor, Green Deal, EU, Trikolóra, Jana Zwyrtek Hamplová, Maďarsko, Miloš Zeman, Petr Holec, Tomio Okamura (SPD), Vladimír Putin, Aliance pro rodinu, Dominik Duka, Robert Šlachta (Přísaha), Trikolora, V4, Vladimi Putin, Vladimír Palko, Zdeněk Koudelka (Trikolora)

Útoky: Vláda, Petr Fiala (ODS), Západ, Ministerstvo obrany, Mainstreamov média, TOP 09, EU, Green Deal, Martin Straka (TOP 09), Rusko, Helena Langšádlová (TOP 09), Piráti, Ukrajina, Petr Dvořák, ČT, Boj s dezinformačními weby, Andrej Babiš (ANO), Euro, STAN, České dráhy, Česká televize, SPOLU, Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Luděk Niedermayer (TOP 09), Miroslav Topolánek, KDU-ČSL, Zelená politika, Uprchlíci, Zuzana Čaputová, ČEZ, Jozef Síkela (STAN), Anna Šabatová (Zelení), Boj s dezinformacemi, Petr Pavel, USA, Vít Rakušan (STAN), Vláda ČR, Hunter Biden, Miloš Zeman, Německá burza s elektřinou, Německo, Radovan Vávra, Ukrajinští Romové, Uprchlíci z Ukrajiny, Václav Moravec, Vladimír Putin, Zdeněk Koudelka, František Laudát, Jana Černochová, Joe Biden, Jozef Síkela, LGBTQ+, Liberalismus, Milan Mikulecký, NATO, OVM, Rómové, Ukrajinská armáda, Ukrajinští uprchlíci, Věra Jourová, Vláda Ukrajiny, Vojenská pomoc Ukrajině, Volodymyr Zelenskyj

Příklady:

Záloha z pěti tisíc na 12?! Zkur***ý Putin. Za Babiše bylo líp!“ Z celé země volají zoufalí lidé

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Zaloha-z-peti-tisic-na-12-Zkur-y-Putin-Za-Babise-bylo-lip-Z-cele-zeme-volaji-zoufali-lide-704683

Sem ať Fiala nejezdí. Slzy na sídlišti, hlavně mladé matky. To Česko nezažilo

https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Sem-at-Fiala-nejezdi-Slzy-na-sidlisti-hlavne-mlade-matky-To-Cesko-nezazilo-704974

Šílenci! Po jednání v EU toho má Okamura dost: Chce tyto vážné kroky

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Silenci-Po-jednani-v-EU-toho-ma-Okamura-dost-Chce-tyto-vazne-kroky-705131

Protiproud.cz

Témata: V diskurzu webu výrazně převažuje téma celosvětového spiknutí globalistů, plán na nastolení „Nového světového řádu“ tzv. „Velkým resetem“. Vesměs všechny články toto schéma podporují a údajně dokazují.

Tuzemsko a „německý Brusel“: Vláda Petra Fialy má být poslušná globalistickým rozkazům a v jejich duchu se snaží zabránit potravinové soběstačnosti ČR, pětikoalice je viníkem zhroucení českého hospodářství, jde občanům otevřeně po krku a po svobodě slova, jejich cílem má být – kromě snížení počtu obyvatel – pevně zemi „připoutat coby (formálně nevyhlášenou) „sedmnáctou spolkovou zemi“ k Berlínu“ (tzv. obnovený protektorát Böhmen und Mähren).

Nově se objevuje důraz na Německo jako uzurpátora, do jisté míry nahrazuje kritiku EU a NATO. Brusel je označován za Berlínský/německý, přetrvává rétorika přirovnávající současnou společenskou situaci k druhé světové válce. „Při vzpomínkových tryznách za Lidice a Ležáky režimní média mluví o vrazích našich lidí jako o jakýchsi „nacistech“ – nikoli o Němcích. Jméno Hitler se objeví pouze v souvislosti s Vladimírem Putinem, prezidentem země, která nesla největší díl obětí, s nimiž Hitlerovo Německo porazila.“. Pád sovětského bloku byl dlouho připravovaný a skrze něj k nám před třiceti lety vtrhl Západ.

Tradičně se objevuje nedělní článek kritizující stav církve, tentokrát nedostatečné využití noci kostelů k evangelizaci a katechezi návštěvníků. „Nikde jsem nečetl výzvu nějakého církevního představeného, aby průvodci využili této události k evangelizaci. Domnívám se, že za takových podmínek je lepší, kdyby se žádná Noc kostelů nekonala. Pokud by měla sloužit náboženskému synkretismu a navozovat představu, že katolické křesťanství je pouze „jedním z řady jiných náboženství“, tak toto rozhodně odmítáme.“.

Ekohrozba a progresivismus: Green deal a přechod na udržitelné zdroje má být strategií na vyvolání celosvětové energetické krize a rozvratu hospodářství. „…museli nejprve přísahat na ekologické náboženství vycházející z dogmatu údajného globálního oteplování způsobeného člověkem, náboženství, jež s vědou či racionalitou nemá co dělat. Ale velmi vyhovuje věrozvěstům Velkého resetu, Green dealu a zaškrcení civilizace kvůli plánům na dramatické omezení světové populace.“.

Opakované varování se objevuje před elektromobily, mají být dostupné pouze „boháčům“, kteří na ně ještě dostanou dotace. Cenově dostupná auta se spalovacími motory mají být uzurpovaným výrazem osobní svobody. Digitalizace je krokem k „totální elektronické kontrole všech a každého, vezmou nám skutečné peníze – a místo nich dostaneme jen účet, na který stát kdykoli dosáhne.“, zde přirovnáváno k antiutopiím George Orwella. Výrazné je poukázání na systém obchodu s energiemi, které ČR levně prodává a draze nakupuje zpět z Německa.

Zdravotní, energetická a potravinová krize jako nástroj redukce populace: Pozornost je věnována 68. setkání Bilderbergu ve Washingtonu, který je spolu s ekonomickým fórem v Davosu považován za setkání globalistických elit, plánujících depopulizaci světa a zotročení přeživšího lidstva. „…globalisté ovládají většinu peněz, pokoušejí se ovládnout energetický systém, což právě prožíváme v podobě ožebračování celé západní populace. A proto nyní přijímají drastická opatření, aby ovládli rovněž potravinářský průmysl.“.

Tzv. útok korporací na potravinovou bezpečnost má být po zdravotnictví a energetice třetím pilířem „Velkého resetu“. Globalisté záměrně likvidují malé zemědělce, aby korporace a milionáři ovládli půdu a produkci potravin. Přítomnost mnoha značek na trhu má pouze vytvářet zdání konkurence, ve skutečnosti je potravinářský průmysl monopolizován několika desítkami obřích společností, tak jako farmakologie a energetika. Objevuje se varování před syntetickým masem, které má po vakcínách tiše zabíjet obyvatele. „Ekologie a kvalitní potraviny musejí být pouze pro vyvolené – místo na slunci není pro každého.“

USA v Pacifiku: Bilderberg měl letos být především o „zadržování Číny – která je koneckonců existenční hrozbou číslo jedna pro Říši lží a její uctivé služebníčky“. Číňané údajně odmítají „imperiální pokus vytvořit „asijskou verzi NATO““, čínští akademici kritizují záměr Spojených států k vytvoření „Indo-Pacific Economic Framework“ jako pokus o oslabení vnitřní soudržnosti a regionální autonomii ASEAN.

Mluví se o „komplexní ideologické a technologické války proti Číně, kterou zahájili Američané“.

Rusko-ukrajinská válka: Objevuje se usměrňování zbrklosti „ruských turbopatriotů“, kteří by si přáli rychlé ruské vítězství. Ruská Speciální operace postupuje tak, jak má, pomalý postup je jedinou možnou strategií, jak naplnit „kvůli čemu jsme do toho šli: Pečlivá demontáž amerického protiruského projektu s minimálními ztrátami a maximální efektivitou.“.

Ukrajinská armáda využívá jako živé štíty obytné budovy i civilisty, RF osvobozuje svá území – s ruským obyvatelstvem „(i když propagandou částečně zombifikovaným)“. Po speciální operaci bude nezbytné tato území a občany integrovat zpět do ruského prostoru, což bude náročnější, než jejich fyzické osvobození. „Není třeba spěchat. Důležité je vyléčit Ukrajinu, a vrátit tak do ruské společnosti plnohodnotné lidi – s minimálními oběťmi ruských vojáků a ukrajinských civilistů.“.

Ruská armáda je v perfektním stavu a dalece převyšuje ukrajinské i evropské možnosti. NATO není schopno získat vzdušnou převahu, byť jen nad východní Evropou. V Evropě obecně panuje domýšlivý pacifismus a není schopna do konfliktu zasáhnout. „Když se podíváme na Evropu, musíme dospět k závěru, že zkrátka nemůže bojovat, a nebude bojovat.“

Zelenskyj a ukrajinští oligarchové na válce bohatnou a rozkrádají západní humanitární a vojenskou pomoc. Zbraně končí na černém trhu a v Islámském státu.

Výrazně rezonuje kauza ukrajinské ombudsmanky Ljudmily Denisovové, která doznala, že si zprávy o sexuálních zločinech ruských vojáků vymýšlela. Veškeré ukrajinské zpravodajství je tak označováno za „ukrajinskou lež“. „Celé tři měsíce od zahájení speciální operace jsme zásobováni hrůzostrašnými historkami o zvěrstvech ruské armády znásilňující ženy a děti a vraždící civilisty. Tento týden se ukázalo, že si to celé ukrajinská propaganda vymyslela, aby ze západu vytáhla další miliardy dolarů na nejmodernější zbraně, kterými by mohli masakrovat obyvatele osvobozených území (do svých kapes).“

Podporované subjekty: Moskva, RF, Vladimír Putin, Čína, SPD, Tomio Okamura

Útoky: Západ, USA, EU, NATO, Ukrajina, „kyjevský režim“, Volodymyr Zelenskyj, Rinat Achmetov, Victor Pinchuk, Igor Kolomoisky, Bill Gates, WHO, Davosané, globalisté, Klaus Schwab, Albert Bourla, George Soros, Tedros Adhanom Ghebreyesus, „prolhaná korporátní média“, „režimní média“, James Baker, José Manuel Barroso, Albert Bourla, William Burns, Kurt Campbell, Mark Carney, Henry Kissinger, Charles Michel, Minton Beddoes, David Petraeus, Mark Rutte, Jens Stoltenberg, Jake Sullivan, Mezinárodní měnový fond, Čeští elfové, Petr Fiala a jeho vláda, Brusel, elektromobilita, ekoterorismus, ekologičtí aktivisté, greendeal, Beyond Meat, Impossible Foods, Vanguard, BlackRock, Kellogg’s, II. vatikánský koncil, Emanuel Macron, Vít Rakušan, korespondenční volba, nadnárodní korporace

Příklady:

Ředitel Pfizeru: Celou Afriku nabodneme na jehlu! Přirozenou imunitu je nutné zničit za každou cenu. Plán Gatese a „jeho“ WHO trvá: 50% Pozemšťanů musí zmizet! Covid byl jen drsný trénink. Když fejk krásou nechtěného říká pravdu

https://protiproud.info/politika/6520-reditel-pfizeru-celou-afriku-nabodneme-na-jehlu-prirozenou-imunitu-je-nutne-znicit-za-kazdou-cenu-plan-gatese-a-jeho-who-trva-50-pozemstanu-musi-zmizet-covid-byl-jen-drsny-trenink-kdyz-fejk-krasou-nechteneho-rika-pravdu.htm

Austrálie na prahu krachu: Světový vývozce energií úpí jejich nedostatkem. Stonásobný růst cen elektřiny. Něco jako u nás. Dotujeme Německo a sami ryjem ….. v zemi. Brusel právě zakázal auta. Kdy ty zločince smeteme?

https://protiproud.info/politika/6525-australie-na-prahu-krachu-svetovy-vyvozce-energii-upi-jejich-nedostatkem-stonasobny-rust-cen-elektriny-neco-jako-u-nas-dotujeme-nemecko-a-sami-ryjem-v-zemi-brusel-prave-zakazal-auta-kdy-ty-zlocince-smeteme.htm

Ukrajinská lež se hroutí: Ombudsmanka „to přehnala?“ Osvobození Donbasu se blíží. V rukou islámských teroristů zbydou Javeliny a Zelenskému miliarda dolarů v Kostarice. Konec začátku konce? Doufejme, že doufají marně

https://protiproud.info/politika/6526-ukrajinska-lez-se-hrouti-ombudsmanka-to-prehnala-osvobozeni-donbasu-se-blizi-v-rukou-islamskych-teroristu-zbydou-javeliny-a-zelenskemu-miliarda-dolaru-v-kostarice-konec-zacatku-konce-doufejme-ze-doufaji-marne.htm

Tři prosté otázky k naší (neuvěřitelné) současnosti: Je to realita? Jak to, že nám jdou po krku už zcela nezakrytě? A proč si to necháváme líbit? Šifra Z+H+O-K. Odpověď, kterou nelze publikovat. A přece je prostá jako… Kafka

https://protiproud.info/politika/6529-tri-proste-otazky-k-nasi-neuveritelne-soucasnosti-je-to-realita-jak-to-ze-nam-jdou-po-krku-uz-zcela-nezakryte-a-proc-si-to-nechavame-libit-sifra-zhok-odpoved-kterou-nelze-publikovat-a-prece-je-prosta-jako-kafka.htm

Sputnik

Témata:

Válka na Ukrajině: Narativ zůstává veskrze stejný, ukrajinská armáda je prezentována jako nacistická, agresivní. Vznikají články, které tvrdí, že ukrajinská armáda odstřelovala Doněck, zastřelila ruské vojáky, kteří chtěli složit zbraně, atd. Ruská armáda je oproti tomu prezentována jako silná a úspěšná. Jsou zveřejňovány videa s ukázkou zbraní, například střelbu z rakety Smerč, prezentují se úspěchy armády v likvidaci vojenských cílů. Je znát snaha o jakési rozdělení zemí světa na ty, které podporují Ukrajinu a ty, které podporují Rusko, které Sputnik samozřejmě vyzdvihuje, naproti tomu země, které podporují Ukrajinu mnohdy velmi tvrdě kritizuje.

Zahraniční politika: Je znát výraznější konflikt Západ versus Rusko. V článku, který prezentuje názory Jiřího Vyvadila se píše, že Západ (tzn. EU a USA) je zaujatý proti Rusku, podle Sputniku ale nezápadní země vidí konflikt s Ukrajinou jinak. Sputnik se dále vyjadřuje ke krádeži ukrajinského obilí, podle webu si Západ ruskou vinu vymyslel, aby si získal přízeň Afriky.

Dále Sputnik výrazně bojuje proti vstupu Ukrajiny do EU. Vznikají až šokující články s titulky „Bloomberg odhalil hrozné následky vstupu Ukrajiny do EU“ a podobně. Podle článku se EU může díky přijetí Ukrajiny (a dalších států jako Moldavsko) rozpadnout a v žádném případě nemá EU Ukrajinu přijímat.

Dalším tématem jsou dodávky obohaceného uranu z Ruska pro USA. Článek „The Hill: Rusko může jedním rozhodnutím „odpojit“ USA“ hrozí, že Rusko může americké energetické firmy naráz odstřihnout od dodávek uranu, tím pádem odpojení reaktorů a zvýšení cen energie. Sputnik zveřejňuje také prohlášení Vladimíra Putina, že politika zdržování a oslabení Ruska je dlouhodobá strategie Západu a že sankce zasadily ránu celé světové ekonomice. Hlavním cílem USA a Evropy je podle něj zhoršení života milionů lidí.

Sputnik se vyjadřuje i k tématu oddělení Thaj-Wanu, v tomto případě se zastává Číny.

Česká politika: Článků k dění v České republice zůstává stále minimum. Jedním ze dvou článků je text o europoslankyni Věře Jourové, který kritizuje její vyjádření o Rusku v České televizi. Věra Jourová je pro odstřižení Ruska od zdrojů z plynu a ropy. V reakci na její postoj zveřejňuje Sputnik názory právníka Tomáše Tyla, který její postoje vyvrací, stejně tak jsou uvedeny komentáře lidí ze sociální sítě, povětšinou hanlivé. Dávají čtenáři pocit, že jde o názory většiny.

Podporované subjekty a osoby: Rusko, Telegram, Vladimír Putin, Ruská armáda, František Škvrnda, Jiří Vyvadil, Tomáš Tyl, Sberbank, Rosselchozbank, MKB, Bloomberg, Srbsko, Maďarsko, Nikola Selakovič, Kreml, Čína

Útoky: Ukrajina, NATO, EU, USA, Voldymyr Zelenskyj, Velká Británie, Západ, Věra Jourová, Česká televize, Petr Fiala, Litva, Pobaltí, Thaj-Wan

Příklady:

Vyvadil: Západní propaganda je ostře protiruská, ale nezápadní svět vidí Rusko přesně naopak

https://cz.sputniknews.com/20220606/vyvadil-zapadni-propaganda-je-ostre-protiruska-ale-nezapadni-svet-vidi-rusko-presne-naopak-18352662.html

Dala si po ránu lajnu koksu“ padlo na adresu Jourové poté, co promluvila k Rusku

https://cz.sputniknews.com/20220607/dala-si-po-ranu-lajnu-koksu-padlo-na-adresu-jourove-pote-co-promluvila-k-rusku-18355801.html

Zvědavec

Témata:

Ukrajina, válka, dopady: Extrémně pokroucená „fakta“ přináší P.C.Roberts v článku strašícím jaderným armageddonem. Staví to tak, že Donbas a Krym byly vždycky Ruské, a ne Ukrajinské a tak Ukrajina porušuje slib, který dala USA, že nebude útočit na Ruská území zbraněmi od USA. Dále Rusko muselo zasáhnout na Krymu a Donbasu, protože Ukrajinci tam páchali zvěrstva, média o činech Ruských vojáků lžou…a protože Rusko nestíhá ničit zbraně dodávané Ukrajincům Západem, může nás čekat použití jaderných zbraní. To bude ale samozřejmě vina USA a NATO.

Martin JAY zmiňuje Kissingerův názor, že opotřebovací válka vyznívá ve prospěch Ruska a Ukrajina by se měla vzdát části svých území, aby konflikt skončil a nenastal světový potravinový problém. Thierry Meyssan napsal pohádku o tom, že USA přes Ukrajinu plánovaly střet už v roce 2016, Ukrajina má vojenské programy pro vývoj biologických a jaderných zbraní, což má dokazovat nová nášivka SBU z té doby, kde je meč zapíchnutý do Ruska.

Ukrajinci měli být na psychicky nemocných činěny pokusy (samozřejmě na základě dokumentů zabavených při speciální operaci). Hodně posunutá je informace, že když Ukrajina chtěla znovu projednat Budapešťské memorandum (výměna jaderných zbraní Ukrajiny za bezpečnost), nechtěla tím řešit svou bezpečnost, ale jistě vyvíjet jaderné zbraně.

Valentin Katasonov píše o tom, že velké auditorské firmy (3x angloamerické a jedna nizozemská) deklarují sice snahu opustit Rusko, ale jen naoko, maskují to tím, že stažení bude trvat minimálně 12 měsíců a stejně tam zůstanou skrytě, tím, že se stanou v Rusku na matkách nezávislými subjekty.

Tom Luongo učinil objev, byť se o tom mluví už dávno, že skutečným důvodem vedení EU (které je „vlastněno“ Davosem) o ukončení dodávek Ruské ropy do EU není prvoplánově snaha o přerušení dodávek, ale o způsobení logistických problémů Rusku s ropou, protože nadprodukce se nedá snadno spálit jako plyn, prodloužení tras tankerů a tím způsobení jejich nedostatku. Oslavuje Maďarsko za jeho „prozíravou“ energetickou politiku.

Trochu nepatřičně, co do informací, působí článek George Rooka, který jednak tvrdí, že kurz centrální banky Ruska neodráží skutečnou hodnotu rublu vůči euru a dolaru (uvádí kurz několika dalších bank, kde jsou kurzy až o 30% horší), ale uvádí i neradostnou prognózu obchodu s elektronikou v Rusku, kde se bude omezovat nabídka a stoupat ceny. Čína může Rusko v tomto ohledu spasit jen krátkodobě, větší šance je nákup přes tranzitní země (Kazachstán, Uzbekistán).

Denník N: Alespoň Ivan Štubňa vybočil z řady článků o válce na Ukrajině a Rusku, pustil se do kritiky Denníku N. Údajně nepodává hodnověrné informace a komunikuje a spolupracuje s pochybnými experty.

Podporované subjekty a osoby: Rusko, V. Putin, Maďarsko, R. Fico

Útoky: Ukrajina, USA, Joe Biden, NATO, P. Porošenko, Zelensky, EU, Denník N

Příklady:

Kolik červených čar lze ještě překročit, než přijde Armagedon?

https://zvedavec.news/komentare/2022/06/9183-kolik-cervenych-car-lze-jeste-prekrocit-nez-prijde-armagedon.htm

Takzvaná „opotřebovací válka“ vyznívá ve prospěch Ruska. A Kissinger to ví

https://zvedavec.news/komentare/2022/06/9184-takzvana-opotrebovaci-valka-vyzniva-ve-prospech-ruska-a-kissinger-to-vi.htm

Tajné vojenské programy Ukrajiny

https://zvedavec.news/komentare/2022/06/9186-tajne-vojenske-programy-ukrajiny.htm

Poznámka: Cílem tohoto monitoringu je dlouhodobé vyhodnocování témat, kterými se vybrané weby zabývají. Pouze dlouhodobé vyhodnocení může dát kompletní obraz o míře manipulací daného webu. Jednotlivé články být dezinformační nutně nemusí. Monitoring nemůže postihnout, jaký je vztah jednotlivých autorů publikovaných textů nebo osob weby zmiňovaných vůči danému webu – zda jsou zmiňováni vědomě nebo proti své vůli apod. Případné reklamace ohledně negativní publicity tyto osoby musí řešit vůči danému webu, nikoli vůči tomuto monitoringu, který jen zpětně zachycuje daný fakt, že informace na webu vyšla.