dezinfo-weby monitoring (2.týden 05/2021)

18507

Aeronet.cz

Témata: Kromě pandemie a zpochybňování opatření k omezení šíření viru Covid-19 dostává velký prostor konflikt mezi Izraelskou armádou a teroristickým hnutím Hamás. Je rozvíjena teorie, že nepokoje byly uměle vyvolány v návaznosti na Netanyahuův neúspěch složit vládní koalici. Aeronet také rámuje eskalaci v Palestinsko-Izraelských vztazích do svých okultně laděných konspiračních teoriích o globálním řízení a podporu Miloše Zemana Izraeli jako následek poškození vztahů s Ruskem v důsledku vrbětické kauzy (viz. příklady). Zásah budovy Associated Press v Gaze pak je interpretován jako snaha zbavit se důkazů z Netanjahuových korupčních kauz.

Společnost Google je napadána za poskytování geolokace úřadům pomocí, kterých pak policie může zasáhnout proti nelegálně otevřeným hospodám. Aeronet to interpretuje jako další příklad budování apartheidového státu a přirovnává protikovidová opatření k norimberským zákonům. Opět je rozvíjena spiklenecká teorie o chemtrails, tentokrát pomocí fotografií z Brna a okolí a aktivitě letadel šířících chemtrail je připisována i potemnělá obloha. Digitalizace je vykreslována jako nástroj globalistů k úplnému ovládnutí světa. Konec hotovosti, zavedení covidpasů a především nemožnost zakoupit si v blízké budoucnosti pivo v hospodě za hotovost mají být projevy sílící nadvlády globalistů nad světem (viz. příklady).

Podporované subjekty: Václav Klaus st., Rusko, Svobodný vysílač CS, čtenáři Aeronetu a zejména pan Radek za zaslané fotografie chemtrails z okolí Brna

Čí názor je reprezentován: IDF, Benjamin Netanyahu, Hamás, Palestinci, Miloš Zeman, Rusko, ruské ministerstvo zahraničních věcí, velvyslanec Daniel Meron, Jakub Kulhánek, Donald Trump, Associated Press, Wally, manželé Elovitchovi, CNN Prima News, chemtrails, čtenář Aeronetu pan Radek

Útoky: Izrael, Shin Bet, globalisté, velvyslanec Daniel Meron, Miloš Zeman, Benjamin Netanyahu, sionisté, Google, Petr Arenberger, město Walbrzych a jeho primátor Roman Szelemej, CIA a John O. Brennan, Klaus Schwab, covidpasy, podkožní čipy, Světové ekonomické fórum

Autoři: Šéfredaktor VK

Příklady:

Mým národům: Prezident Miloš Zeman sundal na Pražském hradě vlajku Evropské unie a nahradil ji během slavnostního ceremoniálu vlajkou Izraele! Vedle na druhém stožáru zůstala vlát česká vlajka! Zemanův legendární výrok „jsem Žid“ tako dostává úplně nový rozměr a odstraněním vlajky EU vyslal prezident symbol o spojenectví dvou židovských národů spojených v okultní rovině skrz Prahu a Jeruzalém!

https://aeronet.cz/news/mym-narodum-prezident-milos-zeman-sundal-na-prazskem-hrade-vlajku-evropske-unie-a-nahradil-ji-behem-slavnostniho-ceremonialu-vlajkou-izraele-vedle-na-druhem-stozaru-zustala-vlat-ceska-vlajka/

Klaus Schwab jako šéf Světového ekonomického fóra oznámil již v roce 2016 implantování podkožních a neurálních mozkových čipů, které umožní trvalé připojení člověka do komunikační sítě!

https://aeronet.cz/news/video-klaus-schwab-jako-sef-svetoveho-ekonomickeho-fora-oznamil-jiz-v-roce-2016-implantovani-podkoznich-a-neuralnich-mozkovych-cipu-ktere-umozni-trvale-pripojeni-cloveka-do-komunikacni-site/

Novarepublika.cz

Témata: V kauze Vrbětice se opakovaně poukazuje na absenci přímých důkazů, které redaktor J. Kroupa doposud nepředložil veřejnosti. Seznam Zprávy je označován za dezinformační web a Janek Kroupa za skandalizátora a nedůvěryhodného novináře. Z účelové výroby kauzy jsou podezírány české tajné služby, které zřejmě jednají na podnět USA. Evropa je vmanipulována s Ruskem do konfliktu, který ji na mezinárodní scéně významně a dlouhodobě poškodí. USA z této situace naopak těží, což dle autorů dokazuje, kdo za tímto vyhrocením vzájemných vztahů stojí a kdo tzv. tahá za provázky. Celá kauza je pouze výsledkem uměle vytvářené rusofobie, která má za cíl znedůvěryhodnit Rusko a jeho vedení.

Britský a americký ministr zahraničí před pár dny společně vyzvali státy G7 k vzájemné těsné spolupráci a snaze společně čelit Rusku a Číně, což se na stránkách NR vykládá jako jasný důkaz toho, že GB a USA prahne po nové studené válce. Politický systém USA je všemožně propojen s válkou, takže jejich boj proti multipolárnímu světu, který odmítají, může také válkou skončit.

Michail Chodorkovskij, který nedávno prostřednictvím videokonference oznámil, že podle jeho informací tvoří někteří evropští politici proruskou síť, je na stránkách očekávaně napadán jako náhrada Západu za Navalného a nedůvěryhodný bývalý zloděj a kriminálník.

Ivan David se rozhovořil o svém pohledu na práci Evropského parlamentu a zmínil také své české kolegy z jiných stran. Podle jeho názoru poslanci KDU-ČSL, TOP09, STAN a Pirátů nepracují v zájmu ČR a naopak těmto zájmům velmi škodí. Poslanci ANO a ODS údajně na půdě EP škodí méně. Kateřina Konečná z KSČM je v některých otázkách přijatelná, protože hlasuje stejně jako on a Hynek Blaško.

Světlana Witovská je kritizována za interview s Vojtěchem Filipem, ve kterém nebyla nestranná, a navíc se údajně dostala do střetu zájmů, poněvadž je přítelkyní Petra Koláře, poradce předs. Senátu a syna člena TOP 09.

Objevuje se zpochybňování potřeby vyzbrojování Západu a zejména snaha ministra Metnara o prosazení investic do vyzbrojení Armády České republiky. Kritiku sklízí také ostatní poslanci, kteří tyto snahy veřejně podporují jako např. Jana Černochová z ODS.

Podporované subjekty a osoby: Rusko, SPD

Čí hlas je prezentován: Kreml, SPD, Hrad

Útoky: Janek Kroupa, Seznam Zprávy, BIS, Západ, EU, NATO, USA, GB, S. Witovská, Robert Kolář, Jana Černochová (ODS), Lubomír Metnar, Michail Chodorkovskij, KDU-ČSL, TOP09, STAN, Piráti

Autoři: Ivan David, Exanpro, Josef Uhlárik (Hlavný Deník), Petr Žantovský, Jan Schneider (První Zprávy), Pavel Kopecký (Protiproud), Eric Best, Jiří Jírovec, Jaroslav, Štefec, Ljuba Štěpušová (pravda), Zvědavec, První Zprávy

Příklady:

Rusofobie, noshledi z Východu, známý skandalista Kroupa…

http://www.novarepublika.cz/2021/05/rusofobie-nohsledi-z-vychodu-znamy.html

Dějiny se opakují… Proč Washington a Londýn prahnou po nové studené válce

http://www.novarepublika.cz/2021/05/dejiny-se-opakuji-proc-washington.html

Šokujúca a desivá prognóza „komunistu“ Joža Ráža“: „Všetko ide zle, smerujeme k vojne“

http://www.novarepublika.cz/2021/05/sokujuca-desiva-prognoza-komunistu-joza.html

NWOO.org

Témata: Hlavními tématy tohoto týdne je COVID-19, útoky na Západ a částečně kauza Vrbětice.

Jedním z témat je stále COVID-19, konkrétně zpochybnění pandemie jako celku a očkování a jeho efektivity a bezpečnosti obecně. Útočí se na farmaceutický průmysl, v jehož zájmu je, aby tu byla pandemie i nadále.

NWOO se stále věnuje i kauze Vrbětice, konkrétně pak zpochybnění oficiální verze, a rovněž cestě Jana Hamáčka do Moskvy, jejíž možné konspirační pozadí odhalily Seznam Zprávy. Na ty NWOO útočí. Je zpochybněna také role GRU v incidentu a také na výbuších v Bulharsku.

Západ je dáván do protikladu k Rusku, které je sice chudé, ale morální, zatímco Západ je sice bohatý, ale zkažený a nemorální.

NWOO také pravidelně zveřejňuje souhrn zpráv z ruského serveru Rusvesna. Jejich ladění je silně protiamerické, protiukrajinské, naopak zdůrazňující ruské oficiální narativy a v určitých momentech kritizující Západ.

Podporované subjekty a osoby: Ruská federace, Rosatom, GRU

Čí hlas je prezentován: Dr. Stefan Lanka, proruské hlasy, Rusvesna, KSČM

Útoky: BIS, Seznam Zprávy, Janek Kroupa, Jan Hamáček (ČSSD), česká politická reprezentace stojící proti útoku ve Vrběticích, farmaceutický průmysl, Boris Jelcin (tedy komunikativní politika RF se Západem), EU, NATO, Vláda, Imex Group, obrodný proces v ČR v 60-tých letech , Západ – západní hodnoty, Bellingcat, Česká televize, demokratická opozice v ČR, vakcíny založené na mRNA, tradiční chápání viru coby původce choroby a fungování západní medicíny

Autoři: Jiří Pokorný, Petr Novák, Jane K., Lubomír Man

Příklady:

Kolotoč hysterie a lží v kauze Vrbětice

http://www.nwoo.org/2021/05/16/kolotoc-hysterie-a-lzi-v-kauzevrbetice/

Tři ČERVENÉ KARTY pro KORONAVIRUS

http://www.nwoo.org/2021/05/12/tri-cervene-karty-pro-koronavirus/

Parlamentnilisty.cz

Témata: Do centra zájmu se posouvá dění na domácí a zahraniční politické scéně. Vrbětice jako téma ustupují, ale rozhodně nemizí. Covid přetrvává, silněji se objevuje i téma migrace.

Domácí: Po zveřejnění průzkumu, kde koalice SPOLU předběhla ANO a dostala se na druhé místo za Piráty, se největší kritika přesunula k nim. Několik textů například informuje o odchodech z ODS, protože se již tito členové nemohou identifikovat s politikou, kterou ODS dělá v rámci koalice. Druhá linie kritiky prezentuje koalici jako bezobsažný slepenec stran bez programu.

Dalším častým tématem bylo odstoupení Pavla Zemana a jím zmíněný tlak ministryně spravedlnosti Benešové. Publikované názory však byly především převzaté z jiných médií či sociálních sítí. Většinou šlo o stanoviska podporující P. Zemana a kritizující M. Benešovou, nicméně zmínka byla také o postoji ústavního právníka Z. Koudelky, který se stavěl na stranu ministryně.

Řeší se možné vyslovení nedůvěry vládě. Prostor je poskytnut zástupcům z obou stran. Demokratická opozice je podrobena útokům „napřed vládu svrhnout chtěli a teď už zase ne.“

Covid: Nadále se kritizují veškerá opatření, tentokrát hlavně nutnost testů při vstupu do restaurace nebo hospody. SPD samozřejmě kritizuje přípravy covidpasů jako snahu vytvářet občany druhé kategorie.

Častým terčem je Evropská unie, která zcela selhala při řešení pandemie.

Je obhajován Patrik Nacher, který veřejně prohlašuje, že se nenechá očkovat a za to pak je terčem kritiky, často nevybíravé. Zveřejněna je i reportáž ze Srbska, která ukazuje, jak se tam žije téměř bez omezení. Sdělení článku je jasné, takto by to mohlo vypadat i u nás, pokud bychom používali Sputnik V a Sinopharm.

ČT: Několik textů se vrací k volbě do rady ČT, zřejmě kvůli odhlasování posledního kandidáta. Obsáhlý text cituje vyjádření předsedy Rady Matochy: „se stále nedaří snížit emoce při jednání Rady ČT. „Protože máme v radě několik kolegů, zejména Zdeňka Šarapatku a Reného Kühna, kteří se programově snaží vyvolávat konflikty a hrotit jednání“. Nenápadně je pak podporována Hana Lipovská, která prý jen věcně řeší problémy, na aféru s ochrankou vůbec neupozorňovala, za vše prý může Šarapatka.

Vrbětice: V souvislosti s kauzou Vrbětice a cestou ministra Hamáčka do Ruska byl kritizován Janek Kroupa a také celé Seznam zprávy. Poukazováno bylo na Kroupovy minulé neúspěchy či názory jiných novinářů, které se ke zjištění Seznamu staví skepticky.

Pokračuje linka o relativizaci všech oficiálních informací. Prostor dostává i další vysvětlení kauzy od prezidenta Zemana, kdy výbuchy měli pouze zakrýt manko firmy Imex Group. Podporován je i narativ o ilegálních dodávkách zbraní do Sýrie.

Zahraniční: Vcelku důrazně jsou představovány dvě petice francouzských vojáků (jedna od vojáků v záloze), kteří varují před islamizací Francie a nabádají k ozbrojování. Další texty jsou věnovány žádosti EU o solidaritu s Itálií a pomocí s migranty. Tato žádost je vydávána za další snahu o prosazení kvót. Andrej Babiš opět zdůrazňuje, že nepřijmeme ani jediného migranta.

PL si všímají konfliktu v Izraeli. S výjimkou jednoho článku je zcela nekriticky pohlíženo na Izrael, zatímco Palestinci jsou vykreslováni jako islamisté a teroristé.

M. Chodorkovskij je po svém projevu k europoslancům o působení ruských tajných služeb na území EU vykreslován jako nedůvěryhodný kriminálník, který o věci nic neví a využívá protiruských nálad.

Podporované subjekty a osoby: ABP, Bašár Asad, Andrej Babiš (ANO), Iniciativa Chcípl pes, Ivan David (SPD), Izrael, Václav Klaus ml. (Trikolóra), Kateřina Konečná (KSČM), Radek Koten (SPD), Michal Koudelka, Hana Lipovská, Patrik Nacher (ANO), Rogandar News, Tomio Okamura, Zdeněk Ondráček, Rusko, SPD, SSSR, Trikolóra, Donald Trump, Sputnik V, Michal Viewegh, Lukáš Visingr, Miloš Zeman, Zdravé fórum, Parlamentní listy, Markéta Šichtařová

Čí hlas je prezentován: Andrej Babiš (ANO), Ivan Bartoš (Piráti), Jiří Bartoška, Jaroslav Bašta, Alexander Bellu (ODS), Marek Benda (ODS), Marie Benešová (za ANO), Marie Benešová (ČSSD), Stanislav Bernanrd, Hynek Blaško (SPD), Miroslav Bobek, Jiřina Bohdalová, Josep Borrell, Lenka Bradáčová, Zuzana Candigliota, Petr Dimun, Petr Drulák, Michal Dvouletý (Soukromníci), Jiří Dšdeček, Petr Fiala (ODS), Vojtěch Filip (KSČM), Jaroslav Foldyna (SPD), Tomáš Guttmann, Jan Hamáček (ČSSD), Karel Havlíček (ANO), Dominik Hašek, Ondřej Hejma, Jan Hnízdil, Eva Holubová, Václav Hořejší, Tereza Hyťhová (SPD), Jan Hřib, Představitelé Izraele, ČLS JEP, Jakub Janda, Marian Jurečka (KDU-ČSL), Miroslav Kalousek (TOP 09), Luboš Kastner, Miloslav Kavij (KSČM), Tomáš Klus, Jaroslav Kmenta, Jan Konvalinka, František Kopřiva (Piráti), Zdeněk Koudelka, Michal Kraft, Janek Kroupa, Milan Kubek, Jiří Kuchař, Ondřej Kundra, Jiří Kájínek, Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolóra), Michael Mann, Tomáš Martínek (Piráti), Pavel Matocha, MeSES, Taťána Míková, Martin Netolický (ČSSD), Novináři, Pavel Novotný (ODS), Jenny Nowak, Tomio Okamura (SPD), Zdeněk Ondráček (KSČM), Jiří Ovčáček, Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Petr Pešek, Vladimír Pikora, Ivan Pilip, Piráti, Petr Piťha, Zdeněk Pohlreich, Martin Půta (SLK), Jindřich Rajchl (Trikolóra), Vít Rakušan (STAN), Karel Randák, Daniela Richterová (ODS), Human Rights Watch, Michael Romancov, Martin Schmarcz, Karel Schwarzenberg (TOP 09), Pavel Sehnal (ABP), Pavel Sehnal (APB), Stanislav Skála (SPD), Petr Smejkal, Karolína Stonjeková, Martin Stropnický, Ruth Tachezy, Jan Tesař (Trikolóra), Petr Tluchoř (ODS), Donald Trump, Miloš Voleman, Tomáš Vyoral, Miloš Vystrčil (ODS), Daniel Vávra, Radovan Vích (SPD), Marek Výborný (KDUČSL), Jan Wolf (KDU-ČSL), Zdeněk Zbořil, Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), Pavel Zeman, Miloš Zeman, Milion chvilek pro demokracii, Zdravé fórum, Pavel Černocký, Pavel Černý, Monika Čírtková (Trikolóra), Lucie Šafránková (SPD), Jiří Šedivý, Jaroslav Šesták, Jiří Šinkora, Rober Šlachta (Přísaha), Roman Šmucler, Michal Šnobr, Petr Štěpánek, Ilona Švihlíková, Andor Šándor, Petr Žantovský

Útoky: Forum 24, Petr Arenberger (za ANO), Petr Arenberger (ANO), Petr Arenberger, BIS, Andrej Babiš (ANO), Joe Biden, Jan Blatný, Martin Bursík, Jan Cemper, Dick Cheney, Liz Cheney, Michail Chodorkovskij, Petr Dvořák, EU, Petr Fiala (ODS), Jan Hamáček (ČSSD), Karel Havlíček, Zdeněk Hřib (Piráti), Islám, Bohumil Kartouz, Sadiq Khan, Tomáš Klus, Ondřej Kolář (TOP 09), Janek Kroupa, René Kühn, LGBT, Levice, MeSES, Markéta Monsportová (Piráti), NATO, NELEŽ, Nepřizpůsobiví, NÚKIB, ODS, Tomio Okamura (SPD), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Piráti, Roman Prymula, Rusko, SPOLU, Petr Smejkal, Emma Smetana, USA, Uprchlíci, Adam Vojtěch, Adam Vojtěch (ANO), Světlana Witowská, Lubomír Zaorálek (ČSSD), Miloš Zeman, Západ, Demokratický blok, islám, Česká justice, multikulturalismus, novináři, Demokratická opozice, Covid pasy, Zelená politika, Česká republika, české soudy, Vláda ČR, vláda ČR, Policie ČR, ČT, Zdeněk Šarapatka

Autoři: Jaroslav Polanský, Oldřich Szaban, AZy, Daniela Černá, nab, red, tle, jav, Gerhard Nowak, tan, Hans Štembera, Zuzana Koulová, Tomáš A. Nový, Karel Výborný, rak, ., David Hora, čtk, Barbora Richterová, Jan Rychetský, Václav Fiala, mp, vef, Jan Štěpán , Jirka Čermák, Lucie Bartoš, Jakub Vosáhlo, jav, čtk, jma, Radim Panenka, kas, Jiří Hroník, Marek Korejs

Příklady:

Uchopení moci! Plán. Biden, ČT, opozice.“ Černocký, kandidát do Rady ČT, našel spiknutí

https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/-Uchopeni-moci-Plan-Biden-CT-opozice-Cernocky-kandidat-do-Rady-CT-nasel-spiknuti-663584

Foldyna se v XTV rozpálil: Genderisti, multikulturalisti, kultury z arabského světa… Svinstvo! Neustupujme tomu

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Foldyna-se-v-XTV-rozpalil-Genderisti-multikulturalisti-kultury-z-arabskeho-sveta-Svinstvo-Neustupujme-tomu-663669

Vrbětice: Utajené rakety. Ukradené hromosvody. Zamlčená pravda. Místní promluvili

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Vrbetice-Utajene-rakety-Ukradene-hromosvody-Zamlcena-pravda-Mistni-promluvili-663731

Havel porušoval ústavu, jako Zeman nikdy!“ Nekřičte, snažila se Filipa umlčet Witowská

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Havel-porusoval-ustavu-jako-Zeman-nikdy-Nekricte-snazila-se-Filipa-umlcet-Witowska-663810

Při utahování přidávali další restrikce, při rozvolňování chtějí vyhodnocovat? Paznehti! Smejkalova poradní skupina dostala úder. Komentátor ve varu

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Pri-utahovani-pridavali-dalsi-restrikce-pri-rozvolnovani-chteji-vyhodnocovat-Paznehti-Smejkalova-poradni-skupina-dostala-uder-Komentator-ve-varu-663940

Pravyprostor.cz

Témata: V týdnu mezi 10. až 16. květnem bylo na Pravém prostoru uveřejněno 73 textů. 64 se věnovalo politickým nebo společenským tématům, 9 protiislámským a anti-LGBTQ tématům.

Politika: Tento týden byla v textech vláda kritizována za současná a předchozí opatření ohledně covidu. Někteří autoři odsuzují očkování a covidpas. Okrajově byla zmíněna majetková kauza Petra Arenbergera, která však stále probíhá. Velké množství textů komentuje nadcházející volby a texty lze chápat tak, že autoři jsou již víceméně smíření s vítězstvím politické strany Piráti a STAN. Během této vlády autoři např. uvádí, že nás v budoucna čeká přijetí eura, otevřené hranice a imigrační politika. Největší naděje autoři vkládají ve volbách do úspěchu politické strany SPD.

Společnost: Nejsilnějšími společenskými tématy tento týden byla kritika EU za politiku otevřených hranic a imigračních norem. Podpora strany Izraele v jejich aktuálním konfliktu s obyvateli z pásma Gazy a komentování společenského rozkladu země ve Francii. Tyto texty měli útočný tón proti muslimům. V případě Francie je také kritizován současný prezident Macron za dosavadní kroky při řešení konfliktů s muslimskou populací ve Francii. Hlavní narativ konfliktu mezi Izraelí a obyvateli pásmu Gazy je takový, že s Izraelem máme společné hodnoty a minulost, zatímco v pásmu Gazy jsou primárně muslimští teroristé podporování Hamásem, ke kterým bychom neměli cítit žádné sympatie.

Další témata: Pouze jediný text byl tento týden věnován útoku na LGBTQ komunitu, oproti minulému týdnu, kde takovýchto textů bylo celkem šest. Čtyři texty byly věnovány útokům na fact-checkovací organizace, České elfy nebo portál seznam.cz. Autoři jejich aktivity chápou jako cenzuru – jedinou pravdu. Názory, které se mainstreamovým novinářským portálům nehodí, jsou označeny za dezinformaci a dochází tím k utlumení alternativních hlasů.

Podporované subjekty a osoby: Rusko, Izrael, Marine Le Pen, Sebastian Kurz, SPD, Donald Trump, Bělorusko

Čí hlas je prezentován: israelnationalnews.com, Jana Zwyrtek Hamplová, Jan Keller, Michel Geoffroy

Útoky: Muslimové, Vláda, EU, USA, Islám, Piráti, Očkování, Joe Biden, Opatření, Andrej Babiš (ANO), Miloš Zeman, TOP09, Imigrace, Jan Hamáček (ČSSD), ČSSD, Zelení, SPOLU, ANO, Petr Arenberger, STAN, Pandemický zákon, Emmanuel Macron, Seznam.cz, Covidpas, LGBTQ, ODS, Francie, Twitter, Jana Maláčová (ČSSD), Francie, BIS, ČT, MeSES, Nelez.cz, Jan Cemper, Dezinformátoři, Čeští Elfové, Západ, Green Deal, Hrad, Čeští elfové, NATO, NSA, Hamás, Pavel Novotný, Mexiko, Annalena Baerbocková, Itálie

Autoři: Marian Kechlibar, Vidlák, Jindřich Kulhavý, Lulina, Karel Petřík, Ivan Chválny, Roman Bednár, Jan Bartoň, INN, František Matějka, Monika Čírtková, Reformy.cz, Kristián Chalupa, Jiří Payne (Svobodní), Ivan David (SPD), Jana Zwyrtek Hamplová, Daniel Vavra, Jan Ziegler, PL/Zuzana Majerová Zahradníková, Com, Tomáš Flaška, Pavel Dudr, Lumír Němec, Ladislav Jakl, František Mrož Novotný, Luboš Zálom, Red Hook, Com/SM, Eva Hrindová, SU/Jana Zwyrtek Hamplová, Ctihodný Občan, Václav Husák, CV, Helena Vlachová, Vojtěch Machálek, Natálie Vachatová, Miloslav Ponkrác, Libor číhal, Pavel Aron, Miroslav Václavek, Ivo F. Cilich, Milena Doušková, Slovanka, Soeren Kern

Příklady:

Předání vlády
https://pravyprostor.cz/predani-vlady/

Na chvíli odhalené maskování
https://pravyprostor.cz/na-chvili-odhalene-maskovani/

Západní socialismus
https://pravyprostor.cz/zapadni-socialismus/

Shalom Israel
https://pravyprostor.cz/shalom-israel/

Protiproud.cz

Témata: Hlavními tématy druhého květnového týdne byla pandemie COVID-19, dále doznívající kauza Vrbětice a útoky na USA, případně Západ.

Pandemie COVID-19, resp. varování před „koronatotalitou“, „depopulací“, vakcinací nebo protipandemickými opatřeními, je rovněž klíčovým tématem uplynulého týdne i na Protiproudu. Protiproud obecně v této souvislosti propaguje ty více „tvrdé“ konspirační teorie týkající se pandemie.

Petr Hájek se ve svém článku v souvislosti s reakcí na Vrbětice věnuje protiruským tendencím ve společnosti, přirovnává je k tendencím odmítání řešení problémů s radikálním islámem a imigrací ve Francii. Obojí bude mít za důsledek „podvolení“ národa, stejně jako to mají za důsledek už nyní opatření proti COVID-19. Vrbětice jsou tématem i shrnutí od Lu Liny, přičemž klíčové je opět zpochybnění oficiální verze a rovněž požadavek dodání důkazů a až následných politických kroků.

Pozornost získává rovněž inciativa amerických generálů ve výslužbě, kteří mají varovat před zfalšovanými volbami a celkově odmítat vládu prezidenta Bidena kvůli údajné likvidaci svobody a demokracie v USA. V jiném článku je rozebírán úpadek USA a „západních hodnot“ na příkladu operace v Afghánistánu.

Ve článků o otevřeném dopisu francouzských generálů stavějících se proti imigrační a integrační politice, který má zároveň prezentovat postoj většinové veřejnosti ve vztahu k islamismu.

Z domácích témat se objevují útoky na ČT, konkrétně pak na údajnou uzavřenost až poslušnost předchozích Rad, které jsou dávány do kontrastu s děním v Radě aktuální. Cílem útoku jsou rovněž bojovníci proti dezinformacím, kteří jsou označováni jako cenzoři, nebo „pražská kavárna“ útočící na prezidenta Zemana.

Podporované osoby a subjekty: Rusko, Vladimir Putin, kritici EU/Západu, proponenti tzv. tradičních hodnot, propagátoři konspiračních teorií, Rosatom, Miloš Zeman

Čí hlas je prezentován: Michel Houellebecq, Wojciech Golonka, američtí a francouzští generálové

Útoky: Andrej Babiš (ANO), Jan Hamáček (ČSSD), CIA, BIS, Ondřej Kolář (TOP09), opatřní proti COVID-19, Bill Gates, Joe Biden, Česká televize, Petr Gazdík (STAN), USA, organizace bojující proti dezinformacím, Michael Kocáb, pražská kavárna

Autoři: Petr Hájek, P. Trevor Burfitt, Wojciech Golonka, Václav Danda, Lu Lina, Konstantin Dušenov, Ladislav Jakl, Petr Hampl, Pavel Kopecký

Příklady:

Vláda jednotné fronty: ČT je jenom naše! Propaganda musí jet bez zaváhání? Kádrování zuřivější než za bolševika. Kdo tady zastupuje společnost? Na kom je „nezávislá“ televize závislá? Krkolomné a trapné

https://www.protiproud.cz/politika/5801-vlada-jednotne-fronty-ct-je-jenom-nase-propaganda-musi-jet-bez-zavahani-kadrovani-zurivejsi-nez-za-bolsevika-kdo-tady-zastupuje-spolecnost-na-kom-je-nezavisla-televize-zavisla-krkolomne-a-trapne.htm

Lavina se dává do pohybu: Po Francii pozdvihli prapor povstání proti globální tyranii generálové v USA. Zabraňme přeměně Ameriky v marxistickou diktaturu! Zfalšované volby, devianti, cenzura a dementní Joe

https://www.protiproud.cz/politika/5804-lavina-se-dava-do-pohybu-po-francii-pozdvihli-prapor-povstani-proti-globalni-tyranii-generalove-v-usa-zabranme-premene-ameriky-v-marxistickou-diktaturu-zfalsovane-volby-devianti-cenzura-a-dementni-joe.htm

Podvolení: Náš osud? Jsme nepřáteli Ruska? Proč jsme nechali dojít k této děsivé realitě? Nechají se mladí naočkovat, přestože jsou zdraví? Budeme tvrdit uprostřed močálů, že je sucho? Repríza 48? Nebo ne?

https://www.protiproud.cz/politika/5806-podvoleni-nas-osud-jsme-neprateli-ruska-proc-jsme-nechali-dojit-k-teto-desive-realite-nechaji-se-mladi-naockovat-prestoze-jsou-zdravi-budeme-tvrdit-uprostred-mocalu-ze-je-sucho-repriza-48-nebo-ne.htm

Sputnik

Témata: V předešlém květnovém týdnu se Sputniknews zaměřil v několika článcích na interpretaci historie ČR a ovlivnění vnímání našich historických milníků. Řešila se například historie KSČ v České republice. Poslanec za KSČM Stanislav Grospič vyzdvihuje komunistickou myšlenku s tím, že má budoucnost, jen je třeba ji uchopit. Vrací se k historii 2. světové války, je zpochybňována negativní role Sovětského svazu na válečném konfliktu s tím, že EU chce „přepsat“ historii. Poslanec dále mluví o tom, že komunismus v ČR zvedl životní úroveň, moderátor samotnému poslanci předtím podsouvá myšlenku, že většina Čechů tvrdí, že za socialismu bylo lépe.

V jiném článku se Sputnik historicky vrací ke 2. světové válce a vztahu českých obyvatel k Němcům. Edvard Beneš je vykreslen jako ten, kdo může za Mnichovskou dohodu. Dle Sputniku počítal s tím, že „obětuje“ pohraničí, které mělo většinu obyvatel německou výměnou za odsun Němců z vnitrostátního území, což se mu nepodařilo a o území ČSR stejně přišla. Edvard Beneš je také obviněn z násilného odsunu Němců po válce. V témže článku se řeší také prolomení Benešových dekretů a případné vrácení majetku Němcům, v článku se vyslovují poslanci SPD (Tomio Okamura, Ivan David a Jiří Kohoutek), kteří jsou samozřejmě proti vrácení majetku, z případného prosazení o vrácení majetku viní demokratický blok – Piráty, STAN, lidovce a TOP09.

Nejvíce kritizovanou politickou stranou zůstávají Piráti. Sputnik si vybral téma, které Čechy, kteří mají strach z čehokoliv „jiného“ spolehlivě zvedne ze židle – zrušení údaje o pohlaví z občanského průkazu. Zdálo by se, že jde o celkem marginální věc, která život v ČR nijak neovlivní, nicméně Sputnik tento návrh nafoukl do obřích rozměrů titulkem „Piráti chtějí zrušit pohlaví, zatím jen na občankách“. Kdoví, co je napadne, až vyhrají volby, píše autorka článku dál. Dle ní Piráti zpochybňují lidskou přirozenost. Piráti jsou kritizováni, že se chtějí zavděčit menšinám a tímto krokem pomáhají trasgender komunitě.

Kritiku od Sputniku začíná sklízet i Andrej Babiš, prezentován je názor Daniela Nováka, který zmiňuje, že si nedůvěru Babiš vysloužil tím, že seděl „na dvou židlích“ – snažil se zavděčit euroskeptikům i Bruselu a Washingtonu.

Stabilně zůstává kritika EU i NATO, EU konkrétně v tomto týdnu např. za kvóty pro uprchlíky, které navrhovala evropská politička Ylva Johanssonová. V opozici jsou prezentovány názory Jiřího Kohoutka z SPD, který čtenáři opakuje známé fráze „Brusel vnucuje“ a podobně.

Vrbětice získaly na Sputniku samostatnou záložku v hlavní horní liště. Jen v minulém týdnu vyšlo o Vrběticích na Sputniku 24 článků. Citovány jsou názory politiků a osobností, které podporují ruský narativ a nesouhlasí se s výsledkem vyšetřování BIS. Například Miloš Zeman, Zdeněk Ondráček, Václav Klaus st., Maria Zacharová, Tomio Okamura a další. Názory k Vrběticím zaznívají například, že vypadáme teď před světem jako blázni, opakuje se také teze, že verzí vyšetřování je více. Kritizuje se celkově práce BIS, a to jak prezidentem Milošem Zemanem, tak mluvčí ministerstva zahraničí ruské federace Maria Zacharová. Vyzdvihuje se také seznam nepřátelských zemí Ruska, kde jsme pouze my a USA.

Podporované subjekty a osoby: Tomáš Krystlík, Stanislav Grospič, SPD, KSČM, SSSR, Tomio Okamura, Ivan David, Jiří Kohoutek, Sputnik V, Miloš Zeman, Zdeněk Ondráček (KSČM), Václav Klaus st., Maria Zacharová

Čí hlas je prezentován: Tomáš Krystlík, Stanislav Grospič, Nikolaj Korčunov, Jurij Syčev, Jaroslav Kmenta, Daniel Novák, Lavrov, Xaver Veselý, Vítězslav Pivoňka,

Útoky: Václav Havel, EU, Edvard Beneš, Andrej Babiš, Piráti, STAN, lidovci, TOP09, Ondřej Profant, LGBT, „lepšolidi“, Ylva Johanssonová, Jan Hamáček, BIS, Alena Schillerová, Jakub Kulhánek

Autoři: Dmitrij Korněv, Vladimír Franta, Alena Novotná, Roman Michelko, Andrej Koc, Jana Petrova, Július Kukučka, Tatjana Naronskaja, Alexej Saryčev

Příklady:

Beneš chtěl odsun Němců před válkou, po ní byli Němci vyhnáni. Prolomí se Benešovy dekrety?

https://cz.sputniknews.com/20210513/benes-chtel-odsun-nemcu-pred-valkou-po-ni-byli-nemci-vyhnani-prolomi-se-benesovy-dekrety-14475031.html

Piráti chtějí zrušit pohlaví. Zatím na občankách

https://cz.sputniknews.com/20210511/pirati-chteji-zrusit-pohlavi-zatim-na-obcankach-14444369.html

Poznámka: Cílem tohoto monitoringu je dlouhodobé vyhodnocování témat, kterými se vybrané weby zabývají. Pouze dlouhodobé vyhodnocení může dát kompletní obraz o míře manipulací daného webu. Jednotlivé články být dezinformační nutně nemusí. Monitoring nemůže postihnout, jaký je vztah jednotlivých autorů publikovaných textů nebo osob weby zmiňovaných vůči danému webu – zda jsou zmiňováni vědomě nebo proti své vůli apod. Případné reklamace ohledně negativní publicity tyto osoby musí řešit vůči danému webu, nikoli vůči tomuto monitoringu, který jen zpětně zachycuje daný fakt, že informace na webu vyšla.