dezinfo-weby monitoring (2. týden 04/2022)

39807

Aeronet.cz

Témata:

Rusko-ukrajinská válka: Prakticky veškerý obsah posledních týdnů se až na malé výjimky zaměřuje na ruskou válku na Ukrajině. Aeronet poctivě šíří propagandu z ruských či proruských zdrojů, kde Rusko bojuje za ukončení amerického světového řádu. Čtenář se dozvídá podrobnosti o ruské střele, která údajně zasáhla a zničila hangár, ve kterém Ukrajinci ukrývali slovenský PVO komplex S-300. Nově jmenovaný velitel Alexander Dvornikov dostal za úkol vyřešit ukrajinskou otázku stejně efektivně jako v Sýrii, kde měl velení na starosti. Rusko obviňuje Londýn z vměšování se do jeho jednání s Ukrajinou, což je údajně i důvodem proč jednání selhávají. Rusové se navíc domnívají, že Britové V. Zelenskému dodávají syntetický kokain, což má za následek Zelenského neschopnost se samostatně rozhodovat a brát na zřetel osud Ukrajiny.

EU se postupně nacifikuje. Počátek procesu započal Covid terorem a pokračuje tažením na Rusko. Rusko bojuje za to, aby nacisté navracející se do Evropy z USA, nepřinesli s sebou 3. světovou válku. S uprchlickou vlnou začne banderismus pronikat do médií a společenského života v celé Evropě.

Masakr v Buči byl zinscenovaný britskou MI-6, což dokazují dokumenty a důkazy běloruské KGB. Křižník Moskva se potopil při vlečení do přístavu, kde se měl podrobit opravám po nehodě ve skladu munice.

Uprchlická otázka: USA naženou Ukrajinu do války s Ruskem a potom se nechtějí postarat ani o uprchlíky, kteří mají v USA příbuzné, jak dokazuje „šokující“ svědectví jedné tlumočnice. USA hází odpovědnost za uprchlíky na Evropu. Bohatí Ukrajinci skupují nemovitosti v Polsku i v ČR a banky jim nadbíhají, což požene ceny realit do astronomických výšin.

Boj s dezinformacemi: S. Lavrov ve Velikonočním vzkazu vysvětlil, že Západ blokuje alternativní média, protože se bojí pravdy a obává se rozvoje Ruska a jeho moci v rámci globální ekonomiky.

Podporované subjekty a osoby: Rusko, Putin

Útoky: USA, EU, Ukrajina, AZOV, Británie, MI-6, boj s dezinformacemi

Autoři: Šéfredaktor VK

Novarepublika.cz

Témata: Hlavním tématem je pochopitelně stále válka na Ukrajině. Nová republika šíří narativy proponované ruskou propagandou, příkladem je rámování války jako „proxyválky“ mezi NATO a Ruskem. Cílem útoků je rovněž prezident Ukrajiny Zelenskyj a jeho spolupracovníci. Nezřídka je nazýván válečným zločincem či teroristou a web šíří narativy o „neonacistech“ z praporu Azov. Dále se útočí například na Německo, které mělo Ukrajině přislíbit vojenskou pomoc a také za to, že údajně potlačuje svobodu slova. Cílem útoku je i rakouský kancelář, který se vydal do Ruska s Putinem jednat.

Jedním ze článků publikovaným na Nové republice je mmj. výzva k podpoře „média“ Ukraina.ru, která spadá pod ruský státního mediální koncern Rossija Segodňa. Vzhledem k aktuálním ruským zákonům netřeba připomínat, že veškerá ruská státní média aktuálně šíří propagandu či režimu vyhovující obraz agrese vůči Ukrajině.

Dalším tématem jsou dopady sankcí na ekonomiky Západu, přičemž svou roli v tom má i globalizace, která je kritizována a je předvídán konec západní a americké hegemonie. Web otiskuje i vyjádření Rona Paula o tom, že CIA má americkou veřejnost zásobovat dezinformacemi o dění na Ukrajině. Téma údajné cenzury „odlišných názorů“ o válce na Ukrajině se objevuje i v dalších článcích, nejčastěji v souvislosti se Západem.

Z hlediska české politiky je vláda kritizována například za to, že poskytla Ukrajině zbraně, měla zůstat jen u humanitární pomoci. Dílčím tématem je kritika české zemědělské politiky v pořadu O čem se mlčí Stanislava Novotného. Další článek se zabývá možnými nedostatečnými kapacitami ve zdravotnictví a sociálních službách v souvislosti s migrací. Po výrocích o možném umístění základny USA v ČR Nová republika sdílí i petici jdoucí proti tomuto kroku. Vláda je obecně cílem útoků za to, že pomáhá Ukrajině, ale ne vlastním občanům. Ivan David kritizuje Seznam Zprávy za reportáž o učitelce šířící ruskou propagandu, která po natočení žáky dostala vyhazov.

Jeden článek je věnovaný slovenským demonstracím proti obranné dohodě s USA v režii strany SMĚR.

Podporované subjekty a osoby: Rusko, Vladimir Putin, SMER

Útoky: vláda, Ukrajina, Volodymyr Zelenskyj, Západ, globalizace, Německo, prapor Azov, USA, CIA

Příklady:

Neopustit naše. Jak můžeme zachránit oběti smečky Zelenského

https://www.novarepublika.online/2022/04/neopustit-nase-jak-muzeme-zachranit-obeti-smecky-zelenskeho

Ohrožení mé rodiny. A k ničemu! České zbraně Ukrajině: Drsný součet

https://www.novarepublika.online/2022/04/ohrozeni-me-rodiny-a-k-nicemu-ceske-zbrane-ukrajine-drsny-soucet

Rozdíl totalit v normalizaci a abnormalizaci

https://www.novarepublika.online/2022/04/rozdil-totalit-v-normalizaci-a-abnormalizaci

Parlamentnilisty.cz

Témata: Nosným tématem celého týdne je agrese Ruska proti Ukrajině. Pokud jde o konflikt samotný, lze konstatovat, že většina článků je informativního charakteru. Na druhou stranu přibývají články, které se věnují problematice válečných uprchlíků na území naší země. Tyto zpravidla staví do kontrastu péči a podporu, které se jim ze strany státu dostává a na druhé straně stojící české občany, jejichž problémy vláda ignoruje. V některých případech se v tomto duchu útočí na ukrajinské děti. PL zmiňují, že některá pomoc je uprchlíkům poskytována tajně.

I nadále bylo možné narazit na články, které se snažily (zejména nadpisem) líčit ukrajinského prezidenta V. Zelenského jako nevděčníka. Pokud jde o představitele současné koalice, byli kritice nejčastěji podrobeni P. Fiala, M. Vystrčil, M. Adamová Pekarová a Jana Černochová. Za pozornost stojí vyjádření, které zaznělo koncem týdne z hnutí ANO, že na rozdíl od současné koalice, se ANO chová v opozici konstruktivně a vládu podporuje.

Z hlediska mezinárodní politiky se podpoře PL těšil V. Orbán a (vzhledem k probíhajícím prezidentským volbám ve Francii) Marine Le Pen. Kritizován byl naopak stávající francouzský prezident E. Macron pro svou přílišnou náklonnost Bruselu.

Podporované subjekty a osoby: EU, „naši“ lidi, „Tradiční“ rodina, Andrej Babiš (ANO), ANO, Bělorusko, Bronislav Kalvoda (SPD), David Bohbot, Dezinformační weby, Donald Trump, EU, Izrael, Jablotron, Jan Dočekal (Svobodní), Jan Eichler, Jan Pirk, Jana Bobošíková, Jiří Paroubek, Josef Sláma (Trikolóra), Libor Vondráček (Svobodní), Maďarská vláda, Maďarsko, Marine Le Pen, Marine Le Penová, Markéta Gregorová (Piráti), Michal Koudelka, Miroslav Kalousek, NATO, ODS, Pavel Janeček, Polsko, Pomoc uprchlíkům, Putin, Rusko, Seznam.cz, Slovenská vláda, SPD, Světlana Witowská, Svobodní, Tomio Okamura (SPD), Trikolóra, Ukrajina, USA, Viktor Orbán

Útoky: Alena Schillerová, Andrej Babiš, ANO, Bronislav Kalvoda (SPD), Brusel, Covid vakcíny, CZ.NIC, Česká televize, České školství, Český rozhlas, ČT, Emmanuel Macron, EU, Green Deal, Jakub Michálek (Piráti), Jakub Železný, Jan Farský (STAN), Jana Černochová (ODS), Jaroslav Flégr, Jindřich Šídlo, Joe Biden, Karl Nehammer, Kongres ODS, LGBT, Lubomír Zaorálek (ČSSD), Mainstreamová média, Markéta Adamová Pekarová (TOP 09), Martin Nejedlý, Michal Klíma, Milan Kubek, Miloš Vystrčil (ODS), Miloš Zeman, Ministerstvo dopravy, Mladí lidé, NATO, Němečtí farmáři, Nepomáhání vlastním občanům, Nestarání se o vlastní občany, Neziskovky, ODS, Olaf Scholz

Příklady:

Naše děti nechodily do školy dva roky. Ale ty ukrajinské musíme rychle začlenit?!“ Exministryně toho má dost. Vrací se do politiky

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/-Nase-deti-nechodily-do-skoly-dva-roky-Ale-ty-ukrajinske-musime-rychle-zaclenit-Exministryne-toho-ma-dost-Vraci-se-do-politiky-699325

K tomu Ukrajinu využijí. Klaus šel dále než předtím

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/K-tomu-Ukrajinu-vyuziji-Klaus-sel-dale-nez-predtim-699115

Protiproud.cz

Témata: V zástupné válce s Ruskem na Ukrajině Západ zjevně prohrává. Proto se rozhodl víceméně už odhodit masku a vstoupit s plnou vahou na ukrajinské bojiště. Existují už stovky důkazů, že na Ukrajině už fakticky velí američtí důstojníci a všechny důležité operace přebírají velitelství v zahraničí, spojené s polními veliteli na místě. Potopením raketového křižníku Moskva fakticky započala Třetí světová válka.

USA a NATO zjevně nechtějí, aby jednání mezi Ukrajinou a Ruskem dospěla k nějakému rozumnému závěru. Jejich hlavním zájmem je vytvořit a udržovat hnisající strukturu podél ruských hranic, což donutí Moskvu utrácet více za armádu a za obnovu masivně zničené ruskojazyčné oblasti v Donbasu, což bylo způsobeno jejím ostřelováním ukrajinskou armádou více než osm let od převratu v Kyjevě v roce 2014, který řídili Spojené státy.

Vláda chce novou legislativou omezit svobodu slova, která je zaručena Listinou základních práv a svobod. Názory, které nebudou v souladu s hlavním vládním diskursem, budou označeny za lež a dezinformaci. Svoboda slova má, dle jejich výkladu, zabezpečovat výměnu názorů a informací, ale nikde není řečeno, že to znamená šíření dezinformací. Cenzurou se nikdy nehájí pravda proti lži, nýbrž vždy lež proti pravdě!

Západ Putina vyprovokoval k zahájení speciální vojenské operace a s provokacemi pokračuje. Jde mu nejen o oslabení Ruska, ale už zkouší i postupné rozšíření bojů na ruské území – viz první rakety, které dopadly na zásobníky ropy Bělgorodu. Masivní dodávky zbraní včetně tanků (i těch českých) a nejmodernějších zbraňových systémů, jasně ukazují, že probíhá rozhodující střet mezi západními globalisty a Ruskem.

Do druhého kola francouzských prezidentských voleb se těsně nedostal kandidát Jean-Luc Mélenchon. Mélenchon, který je kandidátem krajní levice – především muslimů – skončil jen 0,8% za druhou Marine le Penovou. Přitom před 5 lety skončil Mélenchon ani ne na polovině současných hlasů. Do voleb se tentokrát zapojili i imámové, kteří apelovali na všechny své souvěrce, aby šli k volbám a hodili to právě Mélenchonovi.

České vízum dostalo k poslednímu březnu čtvrt milionu Ukrajinců a nyní se začínáme blížit k 300 tisícům. Všichni dostávají sociální i jinou podporu v rozsahu, na kterou si mimochodem musíme půjčit, o kterém se Čechům může jenom zdát. To vše se děje stylem, který naznačuje, že nejde o přechodnou pomoc v nouzi, počítající s návratem naprosté většiny našich hostí na Ukrajinu, ale o trvalé zahnízdění. Ten styl navíc budí dojem, jako by všichni čeští politici i novináři zešíleli.

Žijeme v divné době. Chce se po nás, abychom se neptali a nepátrali po příčinách událostí, které nám mění život před očima. Čelíme propagandě a máme se tvářit, že ji chrlí pouze jedna strana konfliktu. Všude kolem nás je vyžadována konformita, kdo vybočí z přednastaveného, skupinového myšlení, riskuje svou pověst či zaměstnání.

Bude třeba zaplatit nově 6,5 miliardy korun na zdravotní péči pro ukrajinské uprchlíky. Podle závěrů jednání rady ministrů zdravotnictví v Bruselu je zdravotní stav uprchlíků špatný z těchto prostých důvodů: Ukrajinci trpí vysokou mírou infekčních nemocí, jako je HIV a tuberkulóza. Navíc ještě před ruskou invazí vypukla na Ukrajině epidemie obrny. Její šíření je dáno nízkou proočkovaností ukrajinské populace proti této nemoci.

Podporované subjekty: Rusko, Vladimir Putin, Doněcká lidová republika, Václav Polívka, Marine le Pen

Útoky: Západ, NATO, USA, Ukrajina, Armáda ČR, prapor Azov, papež František, Petr Fiala, vláda, Michal Klíma, Česká televize, Vít Rakušan, ukrajinští uprchlíci, Miroslav Kalousek, TOP 09, Brusel, Evropská unie, Joe Biden, Andrej Babiš, WHO, Jean-Luc Mélenchon, KDU-ČSL, STAN, ODS, Piráty, ČSSD, muslimové

Příklady:

Bída, obrna a tuberkulóza: Import již vymýcených chorob z Ukrajiny. Proč ČT mlčí jak zařezaná? Proč Bakala hlásí další daně? Proč bude stát léčení UA migrantů 5x více? Proč u nás nejdražší elektřina? A co na to kadet Biegler?

https://protiproud.info/politika/6405-bida-obrna-a-tuberkuloza-import-jiz-vymycenych-chorob-z-ukrajiny-proc-ct-mlci-jak-zarezana-proc-bakala-hlasi-dalsi-dane-proc-bude-stat-leceni-ua-migrantu-5x-vice-proc-u-nas-nejdrazsi-elektrina-a-co-na-to-kadet-biegler.htm

Francie: Ve druhém kole Macron a Le Penová. Málem to bylo jinak. Děsivý vzkaz z islamizované země. Imámové tvrdě zapracovali, a skoro jim to vyšlo. Kandidát muslimů Mélechon neprošel o fous. Co se stane, až za 5 let vyhraje?

https://protiproud.info/politika/6400-francie-ve-druhem-kole-macron-a-le-penova-malem-to-bylo-jinak-desivy-vzkaz-z-islamizovane-zeme-imamove-tvrde-zapracovali-a-skoro-jim-to-vyslo-kandidat-muslimu-melechon-neprosel-o-fous-co-se-stane-az-za-5-let-vyhraje.htm

Ruská TV: Potopením křižníku Moskva začala třetí světová válka. Vede Západ již otevřený boj s Ruskem? Osvobozený Mariupol se nadechuje k životu. Připomínka lidového povstání ve Slavjansku. Vše rozhodne bitva o Donbas

https://protiproud.info/politika/6417-ruska-tv-potopenim-krizniku-moskva-zacala-treti-svetova-valka-vede-zapad-jiz-otevreny-boj-s-ruskem-osvobozeny-mariupol-se-nadechuje-k-zivotu-ve-slavjansku-vypuklo-lidove-povstani-vse-rozhodne-bitva-o-donbas.htm

Sputnik

Témata:

Ukrajina: Jako největší nepřítel je stále předkládaná ukrajinská armáda, zejména pluk Azov. Stále trvá ruské podezírání Ukrajiny z výroby biologických zbraní. Dalším hlavními viníkem je označováno NATO. Sputnik tvrdí, že v Mariupolu se mohou ukrývat instruktoři NATO, čímž obhajuje vojenské akce v Mariupolu, díky kterým je město téměř zničeno. S nelibostí také Sputnik komentuje také země, které Ukrajině ve vojenském konfliktu pomáhají, jako Slovensko, protože bude nejspíš opravovat ukrajinské zbraně, nebo Velká Británie.

V pozitivním světle je naopak popisovaná armáda Ruské federace. Sputnik informuje o úspěšných zásazích vojenských objektů Ukrajiny. O zásazích civilních objektů armádou RF neinformuje nijak, obráceně však mluví o ukrajinské armádě (jako o té, která podle Sputniku útočí na ukrajinské civilní objekty). Z osobností je vyzdvihován zejména Vladimír Putin, Maria Zarachová, Sergej Lavrov a Dmitrij Peskov. Zejména Vladimír Putin je vykreslován jako hrdinný, rozhodný, jako ten, kdo zavelel bojovat proti „nacistům“. Opakovaně je čtenář v dotyčném článku ujišťován, že cíle vojenské operace na Ukrajině bude dosaženo.

NATO: V tomto týdnu evidujeme vyšší výskyt slovních útoků na NATO. Krom vyjádření k Ukrajinskému konfliktu, kde Sputnik tvrdí, že v Mariupolu, který se stal hlavním terčem útoků armády RF, se ukrývají instruktoři NATO, se Sputnik vyjadřuje i k možnému členství v NATO Švédska a Finska. Maria Zarachová, kterou Sputnik cituje, se vyjádřila, že členství v NATO Švédska a Finska je nerozumné a neodůvodněné a slouží k propagandě a provokaci.

Dezinformační média: Sputnik nadále nese nelibě blokaci dezinformačních webů a dalších opatření, které Západ zavedl. K věci se vyjadřuje Sergej Lavrov, který tvrdí, že jde o totalitní praktiky, je netolerantní k alternativním názorům a umlčuje názory, které mu nejsou po chuti. V projevu na konferenci Digitální mezinárodní vztahy 2022 na Moskevské vysoké škole mezinárodních vtahů Lavrov řekl, že „Jakmile začala RF vyslovovat vlastní názory, opírat se o vlastní skutečné legitimní národní zájmy, byly zapomenuty a pohřbeny všechny závazky Západu.“

Česká politika: Kritizováni jsou jak stálice, jako Petr Fiala, tak i možní kandidáti na prezidenta z liberální větve. Například Jiří Drahoš. Taktiku používá Sputnik stejnou, jako obvykle pro české politiky používá, vyjádření politika k problematické situaci (v tomto případě k válce na Ukrajině) dementuje nebo zlehčuje (na Ukrajině se válčí na 15% území a vy z toho děláte hysterii), následně Sputnik ke komentáři politika uvádí nesouhlasné, hanlivé a posměvačné komentáře čtenářů, které se snaží ukázat, že všichni nebo minimálně většina českých občanů je proti danému politikovi. Obdobně to řeší Sputnik i u Miloše Vystrčila, Jany Černochové, Mariána Jurečky. Naopak zastání měli v tomto týdnu na Sputniku Zuzana Majerová Zahradníková, Bronislav Kalvoda, Petr Štěpánek a Tomio Okamura.

Podporované subjekty a osoby: Rusko, Telegram, Vladimír Putin, Ruská armáda, František Škvrnda, Jan Kronika, Dmitrij Peskov, Statní Duma RF, Donbas, Sergej Lavrov, Emanuel Macron, Maria Zarachová, Rospotrebnadzor, Zuzana Majerová Zahradníková, Tomio Okamura, SPD, Trikolóra, Petr Štěpánek, Bronislav Kalvoda

Útoky: Ukrajina, NATO, EU, USA, Voldymyr Zelenskyj, Velká Británie, Západ, mainstreamová média, Slovensko, plukovník Baraňuk, Azov, META Platforms, Magdalena Anderssonová a Sanna Marinová, Švédsko, Finsko, sankce, Jiří Drahoš, Petr Fiala, Miloš Vystrčil, Jana Černochová, vláda ČR, Marián Jurečka, TOP 09, Markéta Pekarová Adamová, Green Deal

Autoři: neuvedeno

Příklady:

Putin: Cíle speciální vojenské operace na Ukrajině jsou šlechetné a budou dosaženy

https://cz.sputniknews.com/20220412/putin-cile-specialni-vojenske-operace-na-ukrajine-jsou-slechetne-a-budou-dosazeny–18174964.html

Na Ukrajině se válčí na 15% území a vy tady z toho děláte hysterii.“ Drahoš šlápl vedle a schytal

https://cz.sputniknews.com/20220414/na-ukrajine-se-valci-na-15-uzemi-a-vy-tady-z-toho-delate-hysterii–drahos-slapl-vedle-a-schytal-18184906.html

Poznámka: Cílem tohoto monitoringu je dlouhodobé vyhodnocování témat, kterými se vybrané weby zabývají. Pouze dlouhodobé vyhodnocení může dát kompletní obraz o míře manipulací daného webu. Jednotlivé články být dezinformační nutně nemusí. Monitoring nemůže postihnout, jaký je vztah jednotlivých autorů publikovaných textů nebo osob weby zmiňovaných vůči danému webu – zda jsou zmiňováni vědomě nebo proti své vůli apod. Případné reklamace ohledně negativní publicity tyto osoby musí řešit vůči danému webu, nikoli vůči tomuto monitoringu, který jen zpětně zachycuje daný fakt, že informace na webu vyšla.