dezinfo-weby monitoring (1. týden 09/2022)

45417

Aeronet.news

Témata:

Energetická krize: Evropa bez ruských zdrojů a dobrých vztahů s Ruskem ekonomicky a sociálně zkolabuje. Rusko musí být respektováno Západem a potom bude v Evropě mír a blahobyt. Západní politici jsou neschopní diletanti, Biden je senilní a Zelenský je feťák z Kyjeva. Čína zachraňuje Německo, když mu prodává ruský plyn. Protikrizová jednání EU, energetická burza a zastropování cen je zpochybňováno až zesměšňováno jako cesta do pekel a snaha o odříznutí EU od ruského plynu, které řídí Ursula von der Layen a P. Fiala.

Válka na Ukrajině: V. Putin sděluje mládeži, že na Ukrajině vzniká protiruská enkláva, která ohrožuje Rusko. AE v rámci kremelské linie prohlašuje, že Ukrajinská ofenzíva byla ruskými vojsky rozdrcena a nad V. Zelenským se už stahují mračna. Ukrajinská vláda je ruskou stranou vnímána jako teroristická anti-ruská junta a Kreml je připraven využít jaderné zbraně v případě narušení ruského územní celistvosti zahrnující také Krym.

M. Gorbačov: Rozpad SSSR řízený M. Gorbačovem měl za úkol předat systém moci a kontrolu nad majetkem Ruska do rukou Ruského židovského kongresu. Michail Gorbačov a Donald Trump společně pomohli rozbourat své státy zevnitř s cílem ukončení jejich světovlád a systémů řízení.

Rusofobie: AE píše, že současná rusofobie je produktem nacistického revanšismu importovaného do Evropy z USA. Všechny zpravodajské hry proti Rusku, novičoky, Vrbětice, a protiruské narativy v médiích a ve školství, jejichž výsledkem je projekt Anti-Ruska, jenž používá nacistické metody umlčování, blokování webů, vyhrožování lidem kriminály za vyjádření náznaku podpory Rusku.

Česko: AE se netají negativním postojem k české ministryni obrany a vyzbrojování ČR a zpochybňuje i nákup izraelských dronů, které označuje za předražené.

Slovensko: Vláda se bojí občanů jako se diktátor bojí puče, píše Aeronet o slovenské vládě, která v den státního svátku nevpustila veřejnost k oficiálnímu položení věnců z obav o narušení proruskými účastníky.

Podporované subjekty a osoby: Kreml, Putin, Čína

Útoky: Ukrajina, USA, Západ, EU, Německo, ČR, V. Zelenský, Ursula von der Leyen, P. Fiala, J. Biden, Gorbačov, Jelcin, J. Černochová, vláda SR

Autoři: VK

Příklady:

Konceptuální paradox: Gorbačov a Trump jako vrcholní kádři bílých klobouků…

https://aeronet.news/konceptualni-paradox-zapad-roni-krokodyli-slzy-kvuli-umrti-posledniho-generalniho-tajemnika-uv-ksss-protoze-odesel-destruktor-s-kladivem-ktery-rozkladem-sovetskeho-svazu-prodlouzil-zivot/

Evropská unie zešílela a oznámila, že chce zastropovat velkoobchodní cenu ruského plynu stejně, jako to hodlá udělat skupina G7 u ruské ropy!

https://aeronet.news/evropska-unie-zesilela-a-oznamila-ze-chce-zastropovat-velkoobchodni-cenu-ruskeho-plynu-stejne-jako-to-hodla-udelat-skupina-g7-u-ruske-ropy-a-kreml-v-reakci-oznamil-ze-ukonci-dodavky-ropy-a-plynu/

Novarepublika.online

Témata:

Válka na Ukrajině a mezinárodní otázky: Dlouhodobě jsou přebírány a šířeny kremelské narativy o válce na Ukrajině. Těm dominuje vykreslování ukrajinských představitelů jako násilných nacistů financovaných a vyzbrojovaných západem a Ruska jako bránící se velmoci. Ofenzíva u Chersonu je vykreslována jako kyjevská propaganda, která ve skutečnosti měla skončit masakrem ukrajinských vojáků (viz. příklady). EU a evropské burzy jsou obviňovány z cen energií. Pozornost je věnována úmrtí Michaila Gorbačova, kdy je hodnocen kladně ve vztahu k Česku, ale také negativně ve vztahu k Rusku.

Domácí politika: Sobotní demonstrace na Václavském náměstí je popisována jako masová akce a jsou vyzdvihování řečníci včetně těch publikujících v Nové republice. Objevil se text předcházející demonstraci a vyzívají k účasti na ní (viz. příklady). Fialova vláda je obviňována z podřadného postavení vůči Německu a ODS z napojení na Václava Klause a privatizaci 90. let. Soustavně je akcentováno české vlastenectví a český etnocentrický nacionalismus.

Podporované subjekty: Ivan David a SPD obecně, Česko, čeští vlastenci a alternativa, Ruská federace, její armáda, instituce a představitelé, samozvané republiky na Donbase, Irán, Edvard Beneš

Útoky: Volodymyr Zelensky, Ukrajina a její představitelé a její armáda, NATO, západ, USA, fašismus, EU, její instituce, její představitelé a klimatická politika EU, protikremelské sankce, ČEZ, Václav Klaus a ODS, Michail Gorbačov, Německo a Olaf Scholz, Velká Británie a Liz Truss, vláda Petra Fialy

Příklady:

Nastala hodina zúčtovania: Kyjev urobil při Chersone osudovú chybu!

https://www.novarepublika.online/2022/09/nastala-hodina-zuctovania-kyjev-urobil-pri-chersone-osudovu-chybu

Nejlepší Zelenského vojáci jsou rozemílání u Chersonu

https://www.novarepublika.online/2022/09/nejlepsi-zelenskeho-vojaci-jsou-rozemilani-u-chersonu

Revoluce začne v sobotu

https://www.novarepublika.online/2022/09/revoluce-zacne-v-sobotu

Parlamentnilisty.cz

Témata:

Politika před hlasováním o nedůvěře: PL se texty soustředili na nadcházející hlasování o vyslovení nedůvěry Vládě. Prostor je dáván prakticky výhradně zástupcům opozice. Protivládní argumenty zůstávají prakticky nezměněny – bezohledná, nechápající problémy obyčejných lidí, starající se víc o Brusel… V rámci reportování o průběhu mimořádné schůze Sněmovny PČR bylo reportováno o „skvělých“ projevech zástupců opozice. Prostor byl věnován i projevům členů vlády, ovšem s vyzněním, že si opět chtěli stěžovat na předchozí vládu a nebo, že chtějí zdržovat jednání. I poté, co vládě nebyla vyslovena nedůvěra, vyšlo několik „sumarizujících“ článků, které ovšem sumarizovaly zejména argumenty opozice.

Politika: Naprosto dominantním tématem je stejně jako v minulých týdnech neskrývané házení špíny na vládu. Vše špatné je jí přičítáno, zatímco zástupci proti-systémových stran a hnutí (hlavně ANO, SPD, Trikolóra, Svobodní, KSČM, PRO) mají podle redakce na všechny neduhy současného světa jednoduché recepty.

Hlavním terčem kritiky je i nadále premiér Petr Fiala (ODS) s Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09). K nim se přidávají „ministryně války“ Jana Černochová (ODS) nebo prý neschopný Jozef Síkela. Naopak velmi opadl zájem o Víta Rakušana (STAN). Kritika vlády je vedena obvyklými argumenty. Není to vláda česká, ale ukrajinská nebo bruselská, případně nově globalistická; nedělá nic pro občany; slouží cizím mocnostem apod. Nejeden text vede útok přes anonymní zdroje, které vždy ví nějakou výbušnou informaci na vládu. Tentokrát tajný zdroj z blízkosti vlády přináší svědectví, že prý se Fiala bojí hněvu ulice, vláda neví, co dělá a brzy padne. K útokům na vládu posloužil i varovný projev ministra Blažka.

Naopak nově podporovaným subjektem je hnutí PRO Jindřicha Rajchla. Podpora tohoto hnutí se začala objevovat již v minulých týdnech, nyní jsou již adorováni a dokonce se probojovali ve volebním průzkumu SANEPu na čtyřprocentní podporu.

Po pokusu o shození vlády zesílilo informování o chystané protivládní demonstraci. Autoři jsou její jednoznační podporovatelé. Vycházely komentáře očekávaných řečníků, které se nesly ve standardním útočném duchu. K tomu je přidána kritika EU, jejích orgánů a připomenuta závislost na ruském plynu bez kterého se neobejdeme.

Podobně jako v minulých týdnech jsou znovu přinášeny „medailonky“ proti-systémových kandidátů do Senátu, kteří se téměř předhánějí v síle útoků na vládu.

Ukrajina: Téma Ukrajiny je již v podstatě okrajové, zajímavé je ale informování o plánované ukrajinské ofenzívě v chersonské oblasti. Před ofenzívou PL zastávají názor, že protiútok selže; Rusové jsou příliš dobře opevněni, mají lepší zbraně. Dokonce se objevují anonymní odborníci kteří „vědí více“ a také předpovídají Ukrajině neúspěch. Po ofenzívě, kdy dle dostupných informací Ukrajina úspěšně postupuje, už PL přinášejí jen krátké informativní texty. Naopak se nezřídka objevují texty, informující o úspěších Ruska na poli diplomatickém. Čtenář je obeznámen s tím, kde všude Rusko získává nové spojence a že je to západ, kdo je v izolaci.

Podporované subjekty a osoby:

Útoky:

Příklady:

Banda diletantů a lidských hyen. Nejhorší vláda od roku 1989, vzkazuje Vyoral

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Banda-diletantu-a-lidskych-hyen-Nejhorsi-vlada-od-roku-1989-vzkazuje-Vyoral-713087

Kobza: Vznikne vojenský blok proti nám. Možná silnější než NATO

https://parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Kobza-Vznikne-vojensky-blok-proti-nam-Mozna-silnejsi-nez-NATO-712591

Tuhne krev: Výpadky elektřiny, tma, hlad, rabování. Scénář pro Česko

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Tuhne-krev-Vypadky-elektriny-tma-hlad-rabovani-Scenar-pro-Cesko-712861

Sypat si koks do konečníku nestačí!“ Kotrba vypustil svůj protivládní projev. Krátce před demonstrací

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Sypat-si-koks-do-konecniku-nestaci-Kotrba-vypustil-svuj-protivladni-projev-Kratce-pred-demonstraci-713197

Sputnik

Témata:

Ukrajina: V prvním zářijovém týdnu přináší Sputnik zejména videa s tématikou dětí a škol. Jde například o rozhovory s učiteli či řediteli škol z Doněcké a Luhanské oblasti. Ve videích se tvrdí například, že ukrajinská armáda ohrožuje místní učitele, nebo že se žáci místních škol bojí mluvit rusky. Hodně se řeší i oblast Enerhodaru, oblast, kde se nachází Záporožská jaderná elektrárna. Sputnik přichází například s tvrzeními, že byli zadrženi Ukrajinci, kteří připravovali teroristický útok na elektrárnu a podobně.

Řeší se okrajově i téma ukrajinských uprchlíků, v sekci Svět vyšel článek, že ve většině německých zemí už není pro ukrajinské uprchlíky místo.

Ekonomika: Dále se stupňuje tlak vůči ekonomickým problémům Západních zemí. Vznikají například články, že se Británie připravuje na nárůst kriminality kvůli energetické krizi. Taktéž z Británie je článek, že může být kvůli růstu cen energií zavřeno 6 z 10 podniků nebo dokonce, že „oni“ mohou zakázat vařit jídlo na plynu do 8. hodiny večerní. Pro Německo je zase zmíněno, že je můžou začátkem roku 2023 čekat blackouty.

Světová politika: V rámci české politiky Sputnik kupodivu neřešil sobotní demonstraci na Václavském náměstí v Praze, nicméně se objevil rozhovor s Alenou Vitáskovou, která se vyslovuje proti sankcím vůči Rusku ve formě omezení udělování víz ruským občanům. Tento krok přirovnává k nacistickým praktikám, jako například nacistické Německo vůči Židům. Dále argumentuje tím, že když k nám nebudou cestovat ruští turisté, utrpí naše ekonomika.

V ostatních článcích je velmi viditelná snaha o polarizaci Evropy na státy, které jsou protiruské a jsou pro sankce (pobaltí, Polsko, Finsko, atd.) a těch, které se sankcemi tolik nesouhlasí.

Podporované subjekty a osoby: Rusko, Telegram, Vladimír Putin, Ruská armáda, Alena Vitásková, Sergej Lavrov, Bulharsko, Le Penová, Itálie, Gerhard Schröder, Gorbačov, Gazprom, Nord Stream 2, Maďarsko, Bloomberg, Srbsko, Kosovo, Belgie, Aleksandar Vučič

Útoky: Ukrajina, NATO, EU, USA, Voldymyr Zelenskyj, Velká Británie, Západ, Německo, Scholz, Finsko, Pobaltí, Polsko

Příklady:

Ve Velké Británii mohou občanům zakázat vařit jídlo do osmi večer

https://cz.sputniknews.com/20220903/ve-velke-britanii-mohou-obcanum-zakazat-varit-jidlo-do-osmi-vecer-18604053.html

zvedavec.org

Témata:

Ukrajina, Rusko a souvislosti: USA jsou údajně krajně frustrovány z Rusko-Íránské dohody o obchodu s ropou, kdy sankcionované Rusko může využít Írán jako zadní vrátka prodeje své ropy. Údajně probíhá dedolarizace trhu s plynem, stejné je to u trhu s ropou. Navzdory Bidenovu slibu o izolaci Ruské ekonomiky Rusko vyvezlo do USA od začátku invaze zboží za údajně 6 mld dolarů. Turecko mělo zdvojnásobit dovoz ruské ropy. Údajně se ruské ekonomice daří lépe, než té evropské.

Neustálé změny plánu, podle kterých jde speciální vojenská operace každý týden jinam a mění se její cíle nutí komentovat situaci Pepe Escobara. Ten komentuje momentálně vyjádření k plánu ministra Šojgu a exprezidenta Medveděva. Existuje údajně jeden a půl scénáře jak dojít až do konce anebo až k vojenskému převratu na Ukrajině. Článek je přeložen poměrně zmateně, nicméně Šojgu má uvádět plán, že se ruskou stane Oděsa pro posílení bezpečnosti Krymu, čím by bylo vyřešeno i Podněstří. K tomu se má stát okupovaným Charkov a Dnepropetrovsk. Tím by bylo vyřešeno nárazníkové pásmo.

Philip Giraldi se snaží po svém rozplétat atentát na Dugina a jeho dceru. Jako hotovou věc bere, že žena, na kterou jako na strůjce atentátu ukázala Moskva, byla členkou pluku Azov. Dále řeší, kdo všechno mohl mít zájem na odstranění Dugina. Vyjmenovává Estonsko, Británie, USA, Izrael. Údajně mohlo dojít ke schválení atentátu tajnými službami těchto mocností.

Články často rezonují na pozadí to, jak musí na Rusko dopadat sankce a podpora Ukrajiny, včetně té materiální. Buď se snaží přesvědčit čtenáře o tom, jak si se sankcemi lehce Rusko poradilo (a proto asi tlačí s uzavřením kohoutů plynu na jejich zrušení) anebo jak podpora plyne na Ukrajinu bez ohledu na zájmy občanů poskytujících zemí. To je i případ článku Rona Paula, který píše, že Biden poskytuje Ukrajině miliardy dolarů, zatímco se „Amerika rozpadá“. I v tomto článku je viněna Amerika za rozpoutání války.

Vláda ČR: Nikola Bornová řeší popularitu a kroky (podle ní) ukrajinského premiéra Fialy, ve článku „Čí peníze to vlastně rozhazuje náš ukrajinský premiér“. Z článku sice vyznívá jakýsi pocit méněcennosti autorky, která na začátku prohlásí, že není tak vzdělaná jako pan premiér a nerozumí zdravotnictví jako náš ministr zdravotnictví. Ale potom už nastupuje na klasickou notu, jak je možné, že když společnost většinově vlastněná státem vyrábí, podle autorky mimořádně levnou, elektřinu, platí za ni Češi tolik. A že peníze, které vláda rozhazuje jsou naše. Autorka připomíná, že 3.9. bude v Praze „revolu…demonstrace“.

Energetická krize: Matouš Bulíř uvádí shrnutí toho, jak vybrané státy EU pomáhají svým občanům s krizí. Aby nemohlo dojít ke srovnání, u ČR je napsáno, že všichni vědí, co pro občany naše vláda „(ne) dělá“.

Miloslav Samek se přes berličku energetické krize opřel od učitelů ve vysoké české politice. Zajímá jej premiér Fiala a zejména Miloš Vystrčil, u kterého negativně popisuje jeho kariéru, např. „odpustky“ které musel mít, aby mohl vyučovat na vysoké škole v Jihlavě. Zmiňuje jeho angažování se při hospitalizaci prezidenta Zemana v minulém roce.

Dále ještě probírá Víta Rakušana a Jiřího Růžičku a Marka Výborného. V kontextu s posledně jmenovaným je zmíněn „hrubý útok“ členky KDU-ČSL, kdy velmi úsměvně působí zveličování „útoku“ na mítingu ano ve větě „Mladá matka, členka KDU-ČSL, tam asi s dvouletým dítětem na ramenou, hrubě napadala předsedu Hnutí ANO, dá se říci, že byla v amoku a nenechala se pořádkovou službou vůbec uklidnit.“.

Podle Moon of Alabama páchá Evropa ekonomickou sebevraždu podporou Ukrajiny ve válce vyprovokované USA. Jednostranně vykreslované „důkazy“ o útocích na oblast Donbasu a Luhansku se snaží vykreslit Rusko jako stát, který musel zasáhnout. Článek působí dojmem, že Rusko nemělo jiné východisko než zabřednout do konfliktu, ve kterém začíná hrát druhé housle a pomalu nutí čtenáře litovat Rusko jako spravedlivého chudáka.

Zároveň se snaží získat čtenáře pro myšlenku, že cenově dostupná energie z Ruska je nadosah, jen přesvědčit své vlády i tom, že by neměli podporovat Ukrajinu, a to ani materiálně, ani sankcemi.

Kontrola informací: Některé organizace, v čele s META, mají spolupracovat s FBI, CIA, NSA na potlačení zveřejnění některých informací. Je to dáno na příkladu informací z notebooku Huntera Bidena. Dalšími ovlivňovanými organizacemi mají být Google/YouTube, Twitter.

Donald Trump: Andrew P. Napolitano uvádí další článek vyjadřující smutek nad možnou obžalobou Donalda Trumpa, který jako partner nepochybně Rusku chybí. Článek je podle mého zavádějící, protože rozebírá jen jeden z činů, kterých se měl Trump Dopustit v souvislosti s materiály nalezenými v Mar-a-Lago a vyvrací jej, nezmiňuje se ale o tom, že tyto materiály tam vůbec neměly být.

Podporované subjekty a osoby: Rusko, Putin, Írán, D. Trump

Útoky: USA, J. Biden, Západ, V. Británie, Ukrajina, Estonsko, Izrael, premiér Fiala, vláda ČR, Natalia Vovková, Zelenskyj, Miloš Vystrčil, Vít Rakušan, Jiří Růžička, Marek Výborný.

Příklady:

Ekonomická a sociální sebevražda Evropy – vyprovokovaná USA a podporovaná evropskými vůdci

https://zvedavec.news/komentare2022/09/9301-ekonomicka-a-socialni-sebevrazda-evropy-vyprovokovana-usa-a-podporovana-evropskymi-vudci.htm

Čí peníze to vlastně rozhazuje náš ukrajinský premiér?

https://zvedavec.news/komentare2022/08/9297-ci-penize-vlastne-rozhazuje-nas-ukrajinsky-premier.htm

Poznámka: Cílem tohoto monitoringu je dlouhodobé vyhodnocování témat, kterými se vybrané weby zabývají. Pouze dlouhodobé vyhodnocení může dát kompletní obraz o míře manipulací daného webu. Jednotlivé články být dezinformační nutně nemusí. Monitoring nemůže postihnout, jaký je vztah jednotlivých autorů publikovaných textů nebo osob weby zmiňovaných vůči danému webu – zda jsou zmiňováni vědomě nebo proti své vůli apod. Případné reklamace ohledně negativní publicity tyto osoby musí řešit vůči danému webu, nikoli vůči tomuto monitoringu, který jen zpětně zachycuje daný fakt, že informace na webu vyšla.