dezinfo-weby monitoring (1.týden 08/2020)

4948

AC24.cz

Témata: V prvním srpnovém týdnu se AC24 věnuje několika tématům: exploze v Bejrútu, dění v USA a v Rusku, koronavirus a migrace.

Exploze v Bejrútu: je pokrývána především odkazy na Twitter a videa výbuchu, několika krátkými informacemi (např. dle tvrzení kapitána lodi Rhosus..), v závěru týdne pak AC24 reportuje o protestech v Bejrútu proti tamější vládě.

USA: Dominuje téma stažení amerických vojáků z Německa, o kterém se v USA mluví jako o posledním dárku Trumpa Putinovi, Pentagon však tento krok hájí jako účelové přesunutí sil vice na východ Evropy, aby “zadrželi Rusko”. Dle tvrzení syrského ministerstva zahraničí se USA dohodlo na těžbě ropy na území ovládaném povstalci, to Damašek považuje za krádež ropy. Politolog Allan Lichtman předpovídá, že volby v USA vyhraje Biden. USA ukázaly nové záběry z testů hypersonického bloku C-HGB, na internetu se objevila fotografie tajného amerického stealth vrtulníku typu Black Hawk.

Rusko: varuje USA před umisťováním jakýchkoli raket v Evropě nebo Asii. Dále informuje, že díky startu kosmického aparátu Tundra byl sjednocený kosmický systém varování před raketovým útokem (Kupol) uveden do standardního minimálního stavu. AC24 dále přináší dvě zprávy o startu ruských stíhaček kvůli ochraně ruského vzdušného prostoru: v prvním případě se jednalo o americké letadlo, v druhém případě pak o norské. V jednom z článků je uveden i seznam podobných incidentů z poslední doby.

Koronavirus: AC24 přináší emotivní text od Jana Hnízdila, který kritizuje vládní představitele a jejich opatření, jež označuje především za strašení lidí („Ministře Vojtěchu, profesore Prymulo, docente Maďare, premiére Babiši, ministře Hamáčku (a média, která Vám slouží), toto je Vaše dílo. Matete veřejnost. Manipulujete s fakty. Ze zdravých lidí vyrábíte pacienty…“). V jiném textu se informuje o zbavení zodpovědnosti farmaceutické firmy AstraZeneca před možnými nežádoucími účinky vakcíny proti koronaviru. Dle AC24 by čtenáře tato zpráva „měla přimět k přemýšlení a alarmovat“, neboť „korona není o ochraně zdraví obyvatelstva. Falešná pandemie, zastrašování a povinnost nosit masku nemá za cíl chránit lidi před infekcí, ale tiše upozorňuje na to, aby se přijalo možné škodlivé očkování“. Očkování je pak pouze a především byznys, v jehož čele stojí „bůh očkování“ Bill Gates.

Migrace: AC24 přináší prohlášení dánského ministra, že Dánové budou žádat uprchlíky, aby se vrátili domů, někteří se totiž neadaptují k jejich společnosti; jedná se především o migranty z Blízkého východu. V další zprávě je naopak věnován prostor prohlášení Orbána, že „každý ilegální migrant je biologickou zdravotní hrozbou“.

Ostatní: Markéta Šichtařová komentuje novinku společnosti Google, která ve svém vyhledavači začala označovat podniky či obchody vlastněné Afroameričany atributem s názvem „Black-owned“. To je, dle jejího názoru, rasismus, neboť to samé není umožněno bělochům. Dále v článku MŠ rozebírá růst rasismu spojený se zvyšující se kolektivizací společnosti – podobně jako tomu bylo před druhou světovou válkou. V jiném článku AC24 přináší tvrzení vedoucího pracovní skupiny pro mezinárodně právní otázky při stálém zastupitelství Krymu Alexandra Molochova, že „Kyjevské úřady nebojovaly o Krym, protože poloostrov nebyl nikdy ukrajinským územím a ani jeho obyvatelé nebyli Ukrajinci“.

66 % článků je přímo přebráno z české verze Sputnika.

Na koho se útočí: USA, Ukrajina, migranti, Bill Gates, Vojtěch, Prymula, Maďar, Babiš, Hamáček

Kdo dostává prostor, čí názor je prezentován: Rusko, Jan Hnízdil, Markéta Šichtařová, Alexandr Molochov

Příklady:

Jan Hnízdil: Covid – fobia

https://ac24.cz/-/jan-hnizdil-covid-fobia

Alarmující zpráva: „Big Pharma“ nenese odpovědnost za poškození vakcínou COVID-19

https://ac24.cz/-/alarmujici-zprava-big-pharma-nenese-odpovednost-za-poskozeni-vakcinou-covid-19

Lukašenkovi na Krymu vysvětlili, proč Kyjev nebojoval o poloostrov

https://ac24.cz/-/lukasenkovi-na-krymu-vysvetlili-proc-kyjev-nebojoval-o-poloostrov

Aeronet.cz

Témata: AE News pokračuje v rozvíjení spikleneckých teorií „Wayfair Gate“ o rozměrech pedofilní sítě Jeffrey Epsteina. V nich spojuje Kabalu, Clintonovi či Sorosoe s pedofilními rituály, a obchodem s dětmi maskovaným za obchod s nábytkem. Obzvláště nechutné je spiklenecké propojování pedofilie s židovským původem „globalistů“. Dva texty jsou věnovány explozi v Bejrůtu, z nichž jeden se soustředí na tvrzení Donalda Trumpa, že v Bejrůtu byla odpálena bomba (viz. příklady). V dalším textu se AE News odkazují na Anderse Breivik a diskutují o kompozaci bomby a jejím složení (může sloužit i jako úvod do úvah o sestrojení výbušnin).

Nadále pak jsou rozvíjeny teorie o vakcinaci v souvislosti s Covid-19 jako snahy o větší kontrolu populace organizovaných na úrovni EU a farmaceutické loby. Tyto spiklenecké úvahy pokračují i v textu o čtenářce z USA a plánovaném rozsahu testování napříč školami v USA (viz. příklady).

Kdo dostává prostor, čí názor je prezentován: QAnon, alternativa, kauza Pizza Gate, Donald Trump, Anders Breivik, slovenský epidemiolog Pavol Jarčuška

Autoři: Šéfredaktor VK

Útoky: Jeffrey Epstein a jeho židovský původ, Tom Hanks, Soros Fund Management, Clinton Global Intitiative, Ghislaine Maxwellová, globalisté, Rockefellerovy fondy, Izrael, migranti, Ursula von der Leyen, EU, AstraZeneca, Andrej Babiš, Dr. Anthony Fauci, Bill Gates

Příklady: Americký prezident Donald Trump na tiskovce potvrdil, že Pentagon je přesvědčen, že v Bejrůtu byla odpálena bomba..

https://aeronet.cz/news/video-americky-prezident-donald-trump-na-tiskovce-potvrdil-ze-pentagon-je-presvedcen-ze-v-bejrutu-byla-odpalena-bomba-forenzni-analyza-video-zaberu-exploze-naznacuje-ze-ve-skladisti-ledku/

Další svědectví češky z Floridy: Americká nemocnice propustila po několika týdnech stále nevyléčeného bratra jejího manžela do domácího léčení..

https://aeronet.cz/news/dalsi-svedectvi-cesky-z-floridy-americka-nemocnice-propustila-po-nekolika-tydnech-stale-nevyleceneho-bratra-jejiho-manzela-do-domaciho-osetrovani-posledni-test-na-covid-19-stale-potvrzuje/

Novarepublika.cz

Témata: Spekuluje se nad možným mediátorem ve sporu hlavních aktérů geopolitického soupeření v oblasti Středozemního a Egejského moře. Favoritem na tuto významnou pozici se momentálně jeví Rusko, které by narozdíl od oslabeného Německa mohlo být v současnosti ideálním prostředníkem. Svou roli zde kromě Německa a Ruska hraje i Francie, která udržuje blízké styky s řeckou stranou. EU sklízí kritiku za nečinné přihlížení na tureckou agresi. Italská vládní garnitura se snaží kriminalizovat M. Salviniho, jehož snaha o zabránění vylodění 80 migrantů je záminkou k umlčení úspěšného politika a favorita příštích voleb. Stažení vojsk americké armády z Německa a přesun části jejich vojenských sil do Polska je obchod vedený snahou USA o ovládnutí ropného byznysu. Poláci jsou vůči USA nejservilnější evropskou zemí, ale daleko pozadu nestojí ani slovenští politici Kiska, Čaputová, Pellegrini, kteří jsou shovívaví k navyšování zbrojních výdajů odsouhlasených v NATO.

Petr Robejšek spílá globalizaci, která podněcuje multikulturalitu, a naopak zdůrazňuje nutnost budování silnějších národních států. Jiný autor zkoumá koronavirus a jeho ekonomické dopady na životy lidí. Nastupující průmyslová revoluce, měnové turbulence a vliv toho všeho na budoucí nezaměstnanost zřejmě přinutí lidstvo změnit pohled na náš způsob života. Jaroslav Bašta se zamýšlí nad mediálním běsněním, kterému čelí děkan FF UK Michal Pullmann, který zkoumáním období totality dochází k závěru, že nacismus i stalinismus se opíral celospolečenský konsenzus a v postoji veřejnosti k popravám ve vykonstruovaných procesech spatřuje demokratický rozměr. J. Bašta popisuje, že tento náhled na dějiny se mu příčí, ale chápe, že fungování totality musíme studovat. Sociolog Petr Hampl vysvětluje význam domobrany pro obranu národní bezpečnosti. Současná elita podle jeho názoru kolaboruje s nepřítelem, který je v podobě džihádu všude kolem nás. Je nutné obyvatelstvo vyzbrojit, vycvičit a formování domobrany zahrnout do školních osnov. Stejný autor varuje před možným volebním vítězstvím ODS, resp. Pirátů a tím co může následovat, když se ministrem vnitra stane Ivan Bartoš. Jeho vize takového scénáře je naplněna katastrofou, která potkala obyvatele Minneapolis, města, kde se státní správa postavila na stranu zločinu a proti policii. Policie může být zrušena a další státní podporu získají hladové neziskovky a inkluze.

Jeden článek se věnuje osobě bývalého náčelníka Generálního štábu Petra Pavla, který nedávno oznámil zájem účastnit se příštích prezidentských voleb. Poukazuje se na jeho komunistickou minulost a zejména na způsob neobjektivní diskuze, kterých se P. Pavel účastní, včetně jeho nedávného vystoupení v ČT. Na základě velmi krátké a obecné reakce P. Pavla na otázku exekucí si autor článku J. Kobza z SPD vytvořil názor, že P. Pavel by jako prezident zastupoval zájmy vyšších příjmových vrstev a v oblasti zahraniční politiky by jeho konzistentní postoj k Rusku poškozoval české firmy.

Kdo dostává prostor, čí názor je prezentován: SPD, Rusko

Autoři: Ivan David, Petr Robejšek, Zbyněk Fiala (Vaše věc), Jaroslav Bašta (Parlamentní Listy), Petr Hampl, Jiří Kobza (Vaše Věc), Milan Benkovský (Nové Slovo SK)

Útoky: EU, globalizace a multikultralismus, Petr Pavel, ČT, Piráti, USA, Liberalismus

Příklady:
Bezpečnost domova: Obrana státu bez domobrany nezafunguje. Proč elita kolaboruje s nepřítelem? Potenciální džihádisté kolem nás. Každá ulice bojištěm. Čtyři problémy? Manuál pro přežití ve zlých časech
http://www.novarepublika.cz/2020/08/bezpecnost-domova-obrana-statu-bez.html

Petr Hampl: Poučíme se z amerického rasového debaklu?
http://www.novarepublika.cz/2020/08/petr-hampl-poucime-se-z-americkeho.html

Parlamentnilisty.cz

Témata: V tomto týdnu se stále řeší Istanbulská smlouva, před kterou mnozí varují. Dále je tématem i situace v ČT a konkrétně Nora Fridrichová, Marek Wollner. Tématem je i promítání filmu Havel. Ze zahraničních témat se řeší už klasicky hnutí Black lives matter, migranti a migrace. V domácí i zahraniční politice je také komentováno zadlužení EU a ČR.

Kdo dostává prostor, čí názor je prezentován: kandidát do Senátu za SPD Lubomír Pána, Jana Bobošíková, politolog Zdeněk Zbořil, předseda hnutí SPD Tomio Okamura, spisovatel Jan Bauer,  Vít Kučík (publicista, mluvčí Českých elfů), poslanec ANO Aleš Juchelka, bezpečnostní expert David Bohbot (Trikolóra)

Autoři: Jiří Hroník, AZy, Jan Rychetský, Martin Huml, David Hora, mp, kas, Josef Richter, Daniela Černá, tle, Radim Panenka, jma, vef, Václav Fiala, Zuzana Koulová, nab, Oldřich Szaban, rak, Lucie Bartoš, Tomáš A. Nový, B. Richterová, jav, Lucie Bartoš, Marek Korejs

Útoky: EU, Václav Havel, ČT, Demokratická strana v USA, liberálové

Příklady:

Film Havel? Předvolební agitka, zhnusil se senátní kandidát a bývalý rektor. Rozdrtil Istanbulskou smlouvu a popsal, jak vyhrožují dnešní neziskovky

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Film-Havel-Predvolebni-agitka-zhnusil-se-senatni-kandidat-a-byvaly-rektor-Rozdrtil-Istanbulskou-smlouvu-a-popsal-jak-vyhrozuji-dnesni-neziskovky-632590

Havel by to nejradši řídil jako malý diktátor. Novinář pamětník vzpomněl i podezřelou nehodu Dubčeka se zmizelou aktovkou

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Havel-by-to-nejradsi-ridil-jako-maly-diktator-Novinar-pametnik-vzpomnel-i-podezrelou-nehodu-Dubceka-se-zmizelou-aktovkou-632463

VIDEO „Na naše děti se nesahá!“ Mladík napadl dívku, která šla proti němu po chodníku. A co přišlo pak, humanistům neudělá dobře

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/VIDEO-Na-nase-deti-se-nesaha-Mladik-napadl-divku-ktera-sla-proti-nemu-po-chodniku-A-co-prislo-pak-humanistum-neudela-dobre-632988

Protiproud.cz

Témata: Prvním tématem tohoto týdne je energetika. Ruský článek se zabývá ohlášením OPEC, že se ceny ropy již nikdy nebudou zvyšovat, protože poklesla poptávka. To má za cíl poškodit Rusko. Nicméně to dle RIA není pravda, uhlovodíky mají nezastupitelné místo, cena ropy poroste, USA nemají dostatečné zásoby, Rusko zvítězí. Další ruský článek je o změně názorů vlivného ekologa a aktivisty Schellenbergera. „„Zelená propaganda“ nemá nic společného se skutečnými klimatickými problémy na planetě; Gréta Thunbergová je negramotná blbka, stejně jako jí podobní užiteční idioti, a všichni, kdo z nich dělají význačné aktivisty, jsou nestydatí kariéristi, kteří staví politiku na falešných klimatických senzacích; lidstvo by se nemělo vzdávat využívání jaderné energie a vkládat přehnané naděje do takzvaných obnovitelných zdrojů, které ji nikdy nemohou nahradit.“

Dalším tématem jsou stále události okolo BLM. Lu Lina ve svém příspěvku popisuje, jak nerad vidí, když se pranýřují lidé, kteří nepoklekají při aktech BLM. Stejně tak se diví, když Googe označuje obchody černých majitelů, aby od nich veřejnost nakupovala tím je podpořila apod. Upozorňuje na vzrůstající uměle vytvořenou nadřazenost černochů. P. Hampl přetiskuje svůj úvodník z časopisu MY. Vrací se v něm k hnutí BLM a očekává, že podobná hnutí začnou vznikat i u nás. Ale až se vrátí aktivisté z dovolených a až dostanou peníze z grantů.

Pan Michálka se zamýšlí nad projektem společné evropské armády nad tím, kdy by mohla být použita. „Víme dobře, co si EU představuje pod „dodržováním demokracie a lidských práv“ – podporu LGBT, gender, migrantů, multikulturalismu a minorit. Pokud nebudou dodržována jejich „lidská práva“, tak bude EU „zasahovat a zasazovat se“.“ Rozhodně však nebude nasazena na ochranu hranic EU. Bude to bruselská policie. Petr Hampl otiskuje svoje poznámky ke knize A. Přichystala Přežít nebo zemřít. Zamýšlí se nad nebezpečím dnešní doby džihádem, a tím, jak mu pomocí domobrany čelit.

SPD je jediná strana, která o czexit reálně usiluje, říká Petr Hájek. Ostatní strany demobloku a socialistů mají hrůzu z možných referend. Nigel Farage bojoval dvacet let. Je potřeba vydržet a vymanit se z imperialistického protektorátu.
Nelíbí se mu, že se Trikolóra distancovala od plakátu s K. Schwarzenbergem „Vrah a jeho poskok“. VKml by měl být ostřejší a údernější.
P. Hampl ukazuje na příkladu medializovaného skandálu v porno průmyslu prohnilost a demoralizovanost Západu. Zaráží ho, kolik našli již uvěznění porno producenti sympatizantů mezi manažery korporátních firem a dalšími lidmi hájící západní hodnoty.

Ruský článek znovu opakuje, že Bill Gates a jeho příznivci chtějí zredukovat počet lidí na planetě pomocí očkování. Ti, co přežijí budou jinými vakcínami očipováni již v porodnicích. Také bude zrušena finanční hotovost. Všichni kvůli Gatesovi a západním globalistům budeme žít v digitálním koncentráku.

Historická témata jsou dvě.
Převzatý článek kritizuje tureckého prezidenta za jeho opakované výroky proti křesťanům, obhajujícím genocidu, které se Turecko v minulosti dopouštělo. „Ano, zabili jsme křesťany a jiné nemuslimy, protože si to zasloužili – neboť nebyli muslimové!“
V. Esentier se zamýšlí nad tím zda svržení bomb na Japonská města na konci války bylo válečným zločinem nebo ne. USA k tomuto brutálnímu kroku nemusely vůbec přistoupit, protože Rudá armáda velice rychle a úspěšně postupovala proti Japonsku. Ze strany USA to byl vědecký vojenský experiment na živých lidech. Při druhém výbuchu hlavně křesťanech.

Paní Hájková píše o autorce publikací o komunikaci s anděli L. Byrne. Zve na online setkání s ní.

Kdo dostává prostor, čí názor je prezentován: jaderné elektrárny, těžba ropy, Rusko, domobrana, Rudá armáda, Lorna Byrne, SPD, Trikolóra, T. Okamura, V. Klaus ml., P. Mach

Autoři: Elena Salgerova, Crimson Alter, Petr Hampl, Lu Lina, Branislav Michálka, Vladimír Esentier, Uzay Bulut, Valentit Katasonov, E. M. Hájková, Petr Hájek

Útoky: Gréta Thunbergová, USA, imigranti, černoši, korektnost, „Bakalova média“, Emmanuel Macron, Angela Merkelová, Ursula von der Leyenová, EU, Evropská komise, M. Albrightová, Turecko, R.T. Erdogan, B. Gates, veřejnoprávní média, Seznam.cz, Economia, Jiří Pehe, K. Schwarzenberg, M. Topolánek, P. Fiala, ODS

Příklady

Korektní idiocie: Tohle je budoucnost západní demokracie? Rozvrácení USA na obzoru. Označování obchodů jedné menšiny. Černoch s velkým, běloch s malým? Rasistický hemenex a bakalovské výkaly
https://www.protiproud.cz/politika/5253-korektni-idiocie-tohle-je-budoucnost-zapadni-demokracie-rozvraceni-usa-na-obzoru-oznacovani-obchodu-jedne-mensiny-cernoch-s-velkym-beloch-s-malym-rasisticky-hemenex-a-bakalovske-vykaly.htm

Euroarmáda: Muslimští hrdlořezové poslaní na vlastní lidi? Vypečená anketa na Slovensku. Koronakrize přibrzdila, hrozba se vrátí s větší silou. Inspirace u císaře. Nová bezpečnostní strategie EU

https://www.protiproud.cz/politika/5254-euroarmada-muslimsti-hrdlorezove-poslani-na-vlastni-lidi-vypecena-anketa-na-slovensku-koronakrize-pribrzdila-hrozba-se-vrati-s-vetsi-silou-inspirace-u-cisare-nova-bezpecnostni-strategie-eu.htm

Digitální gulag: Kdy se dočkáme zrušení hotovosti? Nástroj dohledu Velkého bratra. Gatesova nadace má napilno. Překrásný nový svět s Indií na čele? Nejdokonalejší orwellovská totalita reálnou hrozbou

https://www.protiproud.cz/politika/5258-digitalni-gulag-kdy-se-dockame-zruseni-hotovosti-nastroj-dohledu-velkeho-bratra-gatesova-nadace-ma-napilno-prekrasny-novy-svet-s-indii-na-cele-nejdokonalejsi-orwellovska-totalita-realnou-hrozbou.htm

cz.sputniknews.com

Témata: Prezidentské volby v Bělorusku a následné demonstrace. Výbuch v Bejrútu – téma týdne, objevují se i články se spekulacemi, kdo za to může. Prague Pride – kritika pražského zastupitelstva za dotaci na akci, akce je vesměs haněna, označována např. za agresivní fašismus, v souvislosti s akcí se objevuje téma „hrozba zániku tradiční rodiny“. Podpora dostavby Nord Stream 2. Opět se objevuje kritika za odsun Němců po 2. sv války. Téma špatných vztahů ČR a Ruska a plán je zlepšit. Požár panelového domu v Bohumíně – kritika mainstreamových médií za spekulativní články o tom, že se možná jednalo o romskou rodinu.

Kdo dostává prostor, čí hlas je prezentován: Rusko, Hrad, Viktor Orbán, Xaver Veselý, Jan Zahradil (ODS), Tomio Okamura (SPD), Ivan David, Václav Klaus ml. (Trikolora), Hana Lipovská

Autoři: Dmitrij Korněv, Vladimír Franta, Jana Petrova, Alena Novotná, Tatjana Naronskaja, Natalja Dembinskaja

Útoky: Piráti, Pavel Novotný, ČT, USA, Nora Fridrichová, Milion chvilek pro demokracii, EU

Příklady:

LGBT je agresivní fašismus.“ Další ročník festivalu Prague Pride děsí nejen Trikolóru

https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020080512309486-lgbt-je-agresivni-fasismus-dalsi-rocnik-festivalu-prague-pride-desi-nejen-trikoloru/

V bažině jsme se doslova topily,“ padlo o studiích závěru summitu EU. Lipovská přináší pravdu o domluvené částce

https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020080312302225-v-bazine-jsme-se-doslova-topily-padlo-o-studiich-zaveru-summitu-eu-lipovska-prinasi-pravdu-o/

Okrádali a vyháněli jsme naše německé spoluobčany.“ Forum24 připomnělo 75. výročí Benešova dekretu a strhlo se peklo

https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020080812323859-okradali-a-vyhaneli-jsme-nase-nemecke-spoluobcany-forum24-pripomnelo-75-vyroci-benesova-dekretu-a/

Poznámka: Cílem tohoto monitoringu je dlouhodobé vyhodnocování témat, kterými se vybrané weby zabývají. Pouze dlouhodobé vyhodnocení může dát kompletní obraz o míře manipulací daného webu. Jednotlivé články být dezinformační nutně nemusí. Monitoring nemůže postihnout, jaký je vztah jednotlivých autorů publikovaných textů nebo osob weby zmiňovaných vůči danému webu – zda jsou zmiňováni vědomě nebo proti své vůli, apod. Případné reklamace ohledně negativní publicity tyto osoby musí řešit vůči danému webu, nikoli vůči tomuto monitoringu, který jen zpětně zachycuje daný fakt, že informace na webu vyšla.