Elfové u nás, elfové ve světě

934
Elfí akademie, Vytvořeno umělou inteligencí, DALL-E

Zástupkyně českých elfů se zúčastnila Elfí Akademie v Litvě, kde se sešlo třináct zemí. Spojují nás stejné hodnoty i odhodlání aktivně se podílet na jejich obraně v rámci občanské společnosti.

Elfí akademie, Vytvořeno umělou inteligencí v DALL-E

Elfové nejsou fiktivní bytosti z jiného světa, jsou to lidé, kteří pocházejí z různých míst a profesí, jsou to maminky na mateřské dovolené, programátoři, vysokoškolští studenti, manažeři firem, podnikatelky, úředníci státní správy i lidé na penzi. Spojuje je však stejná věc – nejsou lhostejní vůči tomu, co se děje v jejich společnosti a jsou odhodláni věnovat svůj volný čas, energii a prostředky, aby se aktivně zasazovali o uchování základních demokratických hodnot, na kterých je založena.

Již od roku 2018 se účastníme tzv. Elfí Akademie, tedy akce, kterou pro své partnery pořádají elfové v Litvě. Odtud také samotná myšlenka elfů pochází. Stejně jako v České republice, i jinde se rozvíjejí nezávislé skupiny, které spolupracují především v kyberprostoru, aby monitorovaly ovlivňování názorů a cílené šíření cizí propagandy ve své společnosti. Nepřekvapí tak, že účastníci přijíždějí většinou z postsovětských a postkomunistických zemí. Chybí naopak zástupci jihoevropských států, které se sice také potýkají s dezinformacemi, ale obdobná hnutí v nich patrně nepůsobí.

„Nejvíc mě nadchne se na několik dní dostat do společnosti lidí z celého světa, kteří usilují o to samé a není jim potřeba věci složitě vysvětlovat,“ potvrzuje elfka T., která se letošního ročníku účastnila. „Navíc bylo skvělé komunikovat, jakých úspěchů čeští elfové dosáhli,“ dodává.

Elfové v jiných zemích se potýkají s obdobnými výzvami. Nejenže je přínosné sdílet zkušenosti a úspěchy mezi sebou, toto setkání utvrzuje i v tom, že ruská vlivová operace v zahraničí, byť nabývá různých podob, se snaží dosáhnout stejného cíle – podkopání hodnot, rozkladu a oslabení společnosti.

Například v Gruzii elfové monitorovali spolupráci mezi ortodoxní církví a proruskými dezinformátory, které spojil radikální postoj proti pochodům za práva LGBT+. V roce 2021 se výhružky v kyberprostoru přelily do skutečného násilí. A v roce 2023 násilí ze strany ultrapravicových radikálů vedlo ke zrušení akce ještě před jejím začátkem.

Arménští elfové se věnují monitoringu silných proruských médií a postav. Kromě toho sledují, jak tamní vláda užívá prostředků EU určených pro budování strategické komunikace k podpoře šíření ruské propagandy.

V Polsku působí organizace podporovaná tamním Ministerstvem zahraničních věcí. Kromě monitoringu a reportů Disinfo Digest vyvíjí i aktivitu v zemích, kde ještě povědomí o dezinformacích není tak rozvinuté. Vytváří proto příspěvky v němčině, španělštině, francouzštině či angličtině. Díky činnosti polských kolegů můžeme porovnávat naše výstupy a zjišťovat, zda se dané narativy šíří po celé Evropě.

Kolegové z Nizozemska sledovali šíření hashtagu #ZelenskyWarCriminal na sociální síti X pomocí falešných účtů, tzv. botů. To potvrzoval i fakt, že zatímco u skutečných událostí a reálných účtů je nárůst používání hashtagu vždy pozvolný, boti je spustili v jeden okamžik. Z jejich sledování vyplynulo, že hashtag zesiloval v době masivních ruských útoků na Ukrajinu.

Němečtí elfové prezentovali svá zjištění o operaci Doppelganger. Ruská propaganda vytvářela falešné, od pravých prakticky nerozeznatelné zpravodajské weby, kde šířila své narativy. V rámci této dezinformační kampaně vznikl dokonce falešný web německého Ministerstva vnitra, který fungoval několik dní.

Elfové z Moldávie hodnotili úspěšnost šíření ruské propagandy v jejich zemi. Z jejich šetření vyplývá, že 25% Moldavců je prorusky smýšlejících, ale pasivních. Z 35% prozápadně orientovaných obyvatel jich je ale pouze 5% aktivních. Elfové se domnívají, že pro tyto obyvatele je zapotřebí vhodně nastavené strategické komunikace, která je bude motivovat v setrvání v jejich postojích a v pokračování v aktivní činnosti. V tuto chvíli se bojuje o nejzranitelnějších 40% obyvatel, kteří jsou vystaveni ruské propagandě, ale sami nemají utvořený silný názor.

A nakonec Singapur, kde se dezinformacemi, strategickou komunikací a budováním sociální soudržnosti v rámci eticky i nábožensky pestré společnosti zabývá tamnější Ministerstvo obrany. Singapurští kolegové představili svůj koncept národní resilience (tvořené jednotou, zakotvením a vlastenectvím), která spočívá na šesti pilířích totální obrany – vojenské, civilní, ekonomické, sociální, psychologické a digitální.

Ačkoli z různých zemí, a dokonce i vzdálených koutů světa, elfové a organizace jim podobné se potýkají s identickými problémy. Šíření dezinformací, ruské propagandy, oslabování soudržnosti ve společnosti jsou výzvy 21. století, které jsou nám všem společné. A je dobře vědět, možná i díky Elfí Akademii, že v čelení těmto výzvám nejsme ani zdaleka sami.