Naši blízcí, kteří ještě věří na řetězáky

1294

Nepřeposílat, k blízkým projevit empatii, k původcům dezinformací být naopak nekompromisní. To jsou vybrané rady z příručky, která radí, jak se zachovat v případě, že vám přijde řetězový e-mail.

Šíření řetězáků; vytvořeno AI

Řetězové e-maily jsou jedním ze známých způsobů šíření dezinformací, které nelze brát na lehkou váhu. Dotýkají se překvapivě velké části populace, stačí mít e-mailovou adresu a někoho, kdo vám takovou zprávu pošle. Jak s nimi naložit, jak se proti nim chránit a hlavně jak komunikovat s těmi odesílateli, na kterých nám záleží?

Odpovědi na tyto otázky nejsou jednoduché ani univerzální, kdyby byly, neměli bychom my elfové žádnou práci. Přesto je důležité je hledat. O to se už před časem pokusila ve své příručce i nezisková organizace Elpida, která ve spolupráci s Výborem dobré vůle, Skautským institutem, Nadací OSF a dalšími sepsala pár rad pro příjemce řetězových e-mailů. Rady jsou aktuální i dnes, a tak vám výběr z příručky přinášíme.

Pokud vám přijde do schránky řetězový e-mail od někoho blízkého, může být volba správné reakce složitá. Příručka radí vyvarovat se ukvapených a emotivních reakcí. „Pokud váš blízký šíří poplašnou zprávu, málokdy se bude jednat o zlý úmysl. Mnohem spíše se bude chtít podělit o důležitou informaci nebo sdílet něco, co odpovídá jeho názoru.“ Chcete-li tedy reagovat, můžete se optat na zdroj informace a poukázat na to, že takto závažnou informaci je třeba ověřit z různých a důvěryhodných zdrojů. Pokud to dotyčný nedělá, požádejte ho, aby vám takové informace neposílal.

Správná reakce vyžaduje především znalost důvodu, proč dotyčný řetězové e-maily vlastně přeposílá. „Motivace k šíření mylných informací mohou být různé. Mnohdy pramení z hlubších pocitů frustrace, nejistoty, touhy jít proti proudu či naopak projevit příslušnost k nějakému pohledu na svět a skupině, která jej sdílí.“ Zcela přirozenou reakcí je pokus vyvrátit danou dezinformaci předložením faktů a argumentů. To je ale málokdy účinné, jelikož dezinformace nejsou založeny na racionálním, nýbrž na emotivním základu. Odpovědí tedy není diskuze, ale spíše empatie. Dotyčného se můžete zeptat například na to, proč je pro něj daná informace důležitá nebo podle jakých kritérií se rozhoduje, čemu bude věřit. Dáte mu prostor pro vyjádření svého názoru a odkryjete jeho pravou motivaci.

Příručka dále radí nikdy neodsuzovat člověka za projevení názoru či sdílení nějaké informace. „Vždy člověku nechte možnost důstojné změny názoru bez výčitek a posměchu.“ Jen díky ponechání takové důstojné cesty je vůbec nějaká změna možná. Zároveň je třeba připomenout, že každý z nás dělá chyby a každý někdy uvěřil nějaké nepravdivé informaci, o to snáze, pokud pocházela od lidí, kterým důvěřujeme. V případě řetězových mailů ovšem nejsou odesílatelé původci informace, ale pouze její šiřitelé. „Věřte v dobré úmysly svých blízkých, ale pochybujte o úmyslech původců.“

Jiná situace nastává, pokud je odesílatelem někdo, ke komu nemáte žádný vztah. V tomto případě Elpida radí označit zprávu jako spam. Kromě toho můžete dát najevo, že si podobné zprávy nepřejete dostávat. Jak se píše v příručce, shromažďování e-mailových adres bez souhlasu jejich majitelů k šíření obchodních nabídek či dezinformací je porušením práv majitelů e-mailů. Pokud zasílání zpráv neustane, můžete se odvolat na § 81 odst. 2 občanského zákoníku a pohrozit řešením případu soudní cestou.

Problematika řetězových e-mailů si rozhodně zaslouží vaši pozornost. Ačkoli vaši blízcí mohou dezinformace šířit z nevědomosti a s dobrým úmyslem, původci dobře vědí, co dělají a jejich činy jsou často ideologicky a politicky motivované. Ke svým blízkým se tedy snažte být empatičtí, k původcům šíření dezinformací buďte ale nekompromisní. Řetězové e-maily nikdy nepřeposílejte dál a všechny podezřelé informace si vždy ověřujte.

Řetězové e-maily jsou nezanedbatelným nástrojem šíření dezinformací. Čeští elfové se problematikou zabývají už přibližně sedm let. Každý měsíc nám chodí 700-1000 řetězových e-mailů a naše databáze jich čítá už více než 27 000. Takové množství umožňuje zevrubný monitoring a analýzu trendů v dané oblasti. To by nebylo možné bez všech, kteří k našemu úsilí přispívají a jimž patří velké poděkování. Není vám to lhostejné a chcete přispět také? Podívejte se do naší sekce: Přidej se k nám.

 

Originál příručky organizace Elpida:

https://medialka.elpida.cz/build/files/retezove-maily.pdf

Poděkování za přispění elfce L.